BOSCH BINNENLAND LESDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 October 1940 Derde Blad No. 24708 Winterregeling voor overwerk 81<»e Jaarr^g FIETSLICHT Qbc^c De Nederl. Unie wil een maatschappij zonder klasseteg^nstellingen Snelscheercréme zonder bon De distributie Nederl. aannemers bij bouwbedrijf in Duitschland Mijnenschade të Huisduinen wordt vergoed Vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond Vervoer van alle soorten appelen verboden In verband met de verduistering Distributie van brandstoffen voor gasgeneratoren Kostwinnersvergoeding LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bii den Erkenden Rijwielhandel. i er r»o ]UR. J. LINTHORST HOMAN SPREEKT TE HAARLEM, In het kader van de ledenbijeenkomsten der Nederlandsche Unie, welke in deze week overal in het land worden gehouden, heeft mr. J. Linthorst Homan gisteravond in twee vergaderingen in het concertge bouw te Haarlem zeer vele leden 'uit die omgeving voorgelicht. Hij wees er daarbij op dat de medewer king van alle leden noodzakelijk is om de Unie, welke thans de grootste politieke be weging is, welke ooit in Nederland heeft bestaan, niet tot een log lichaam te doen worden, doch tol gen groote kern in het Nederlandsche volk, welae doelbewust volksvernleuwing nastreeft. Al bewijst vooial de reusachtige toeloop van arbeiders en boeren juist in de laat ste weken den kloeken wil tot verbetering der bestaande volksfouten, er zijn toch helaas velen in de Unie binnengekomen, die blijkbaar niet iets positiefs, doch lou ter afweer verlangen. Deze menschen be- hooren de Unie ten spoedigste weer te ver laten. Slechts wie de arbeidsgemeenschap wil, zooals de Unie die voorstaat, behoort in haar gelederen thuis De groote gedachte, dat dit alles zal die nen om een maatschappij zonder klassen tegenstellingen te bouwen, vindt overal weerklank. Men gaat beseffen, dat de gemeenschap pelijke arbeid zoo zal moeten zijn gericht, dat niet meer het economische het sociale terughoudt of terugdringt. Het gaat om gezamenlijken arbeid door en voor allen, opdat het Nederlandsche volk in het ko mende Europa naast Duitschland zijn taak verovere en vervulle, doordrongen van zijn eigen waarden en zich bewust van zijn roeping de poort te zijn tusschen een sterk Europeesch blok en de wereldzeeën, en overtuigd van zijn kundigheden ook in Nederland-overzee. Opvallend is. hoe op het Sociaal-econo mische terrein <n alle groepen en bewe gingen, met een kleine uitzondering in liberale kringen de gedachte der organi sche of corporatieve ordening veld won, zoo sterk, dat deze. reeds voor toepassing rijp kan worden geacht. Wel bestaat er nog verschil van meening over de vraag, hoever deze corporatieve werkwijze ook op ander terrein met name in het staatkun dige. moet worden doorgevoerd De Unie wil ver gaan. doch zij acht een deel der staatstaak niet voor corporatief werk ge schikt. De blnnenlahdsche politieke situatie wordt beheerscht door de moeilijkheid, dat de N.S.B.. sprekende over machtsoverne ming en alle anderen lnttmldeerende alle anderen van zich heeft vervreemd wat bij ons volk en dus ook bij de Unie scherpe reacties Wekte De eenlge weg tot overwin ning van de daardoor ontstane moeilijk heden, is. dat leder, ook de NSB zelf, streeft naar betere verhoudingen. De Unie met haar geweldigen aanhang heeft door haar voorstel over een raad van advies een belangrijken stap gedaan Doch hoe dit ook verder loope de Unie wil voortgaan met haar streven naar een betere maat schappij en naar betere staatkundige toe standen. Ook zij maakte fouten en hier en daar is zij nog In haar kinderziekten. Zij ziet zichzelf niet als doel. doch als middel om het Nederlandsche volk zijn nieuwe taak te doen vinden met handha ving van de Nederlandsche volkswaarden en gedragen op een hecht christelijk fun dament. Zij heeft in ruim twee maanden reeds zeer velen in ons volk tot elkaar gebracht, doch de leden zelf moeten zorg dragen, dat daaruit ook waarlijk en snel de nieuwe volksgemeenschap kan groeien. Wie aar zelt. trede terug. VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 October tot en met Zondag 20 October a.s. geeft elk der vier met „04 vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op net koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. De met „04 worst, vleeschwaren" gemerk te bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen welke op 20 October as. nog niet gebruikt zijn blijven nog geldig tot en met Zondag 27 October a.s met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 tot en met 27 October a.s. niet gebruikt zuilen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, res taurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram vobr gerookt of gekookt varkens- rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten 100 gram voor gekookte worst soorten. rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. BROOD. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 October tot en met Zondag 20 October a.s. geven de met „10" genummerde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op liet koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood De bonnen welke 20 October nog niet gebruikt zijn. zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 22 October a.s,, met dien verstande dat zij op 21 en 22 Octo ber a.s. niet gebruikt zullen mogen wor den voor het betrekken van brood in ho tels restaurants e.d. VERGOEDING VOOR INKWARTIERING VLUCHTELINGEN. Het bedrog der vergoeding wegens in kwartiering van vluchtelingen bij particu lieren ls. blijkens mededeeling van den secretaris-generaal van binnenlandsche za ken verhoogd, en gebracht op f.0.65 voor een persoon f0.60 voor den tweeden per soon, en voor eiken verderen persoon (in- tfusief kinderen) bij denzelfden kwartier gever f. 0.50, alles voor huisvesting en voeding per dag. J. A. FORTUYN f Eén der oprichters van de S. D. A. P. Te .Castrlcum is, naar het „Vad." meldt, op 35-jarigen leeftijd overleden de heer J. Fortuyn, een der voormannen van de vroegere socialistische beweging te Amster dam. De lieer Fortuyn speelde een belang rijke rol in de eerste romantische periode van deze beweging, die vai? het Palingop roer. het Volkspark enz. W. H. Vliegen noemt hem in zijn bekend werk: „De Da geraad der Volksbevrijding" den leider, den aanvoerder, den inspirator en den agita tor der socialistische beweging te Amster dam in die d^gen (omtrent het midden van de jaren van 80) en 'nj beroept zich hierbij de ui<?erJs van Domela Nieuwenhuis. die, sprekend over H. Gerhard zeide; de man die de beweging in Amsterdam groot ge maakt heeft, is niet Gerhard, dat is For tuyn Van Domela Cieuwenhuis. d. w. z. van het anarchisme, had deze zich overi gens al vroeg afgewend Topn in 1894 de Eociaal-Democratische Arbeiderspartij ge sticht werd, sloot de heer Fortuyn .zich da delijk bij haar aan Hij was trouwens een der twaalf oprichters van deze partij. En werk voor 4000 bouwvakarbeiders. MEN VERWACHT VAN NEDERLANDSCHE LEIDING BETER RESULTAAT. De Duitsche autoriteiten hebben aan de Federatie Werkgevers Bouwbedrijf gevraagd of de Nederlandsche aanne mers geneigd zouden zijn in de toe komst werken in Duitschland uit te voeren met eigen personeel en eigen werktuigen. Bij besprekingen hebben de Duitsche autoriteiten medegedeeld, dat op het oogenblik weliswaar ver schillende Nederlandsche arbeiders in Duitschland werken, doch dat deze arbeid niet di. vruchten afwerpt, wel ke men gaarne zou wenschen, wegens de vreemde leiding, de ongewone ar- beidsmethoden en de buitengewone omstandigheden. Vandaar, dat men meer succes venvacht, indien de Neder landsche bouwarbeiders in Duitschland zouden werken onder Nederlandsche werkgevers. De Federatie Werkgevers Bouwbedrijf heeft ?ich bereid verklaard om de organi satie van een en ander op zich te nemen. Een commissie, door de F W.B. benoemd, heeft daarop, aldus de N. R. Crt., een on derzoek ingesteld in Hamburg, de stad, welke in de eerste plaats in aanmerking zou komen voor de uitvoering der desbe treffende werken Daarbij bleek, dat de stad, inbegrepen de nabijgelegen haven en industriegebieden, betrekkelijk weinig van den oorlog heeft geleden. Hamburg behoort bovendien tot de vijf steden, die in de toekomst geweldig zullen worden uit gebreid. Heele stadsgedeelten zullen wor den herschapen in boulevards. Een groote nieuwe brug zal over de Elbe worden ge legd, enz. Er is ook groote behoefte aan woningen. Bij den bouw daarvan zou men in de eerste plaats Nederlandsche aannemers te werk willen stellen. Er zouden in totaal wel 4000 Nederlandsche werklieden ge plaatst kunnen worden. Nog andere steden hebben groote plan nen ten aanzien van den woningbouw, ook in het Noordkesten van Duitschland, doch daar zullen Belgen en Denen komen te werken. De arbeiders worden in barakken bij el kaar ondergebracht. Om de 3 maanden zul len de gehuwden met verlof naar huis kun nen gaan. de ongehuwden om de 6 maan den. Ter voorziening in kasmiddelen zal den Nederlandschen aannemer voor de eerste 4 weken een voorschot worden ver strekt. Het zag er in het begin niet naar uit, dat de gedupeerden te Huisduinen, die schade aan hun eigendommen hadden opgeloopen tengevolge van de mijnontplbffingen op het eind van het vorig en in het begin van dit jaar, eenige schadevergoeding zouden ontvangen. Thans vernamen wij, aldus „De Tijd" in een onderhoud met burgemeester Ritmeester te Den Helder, dat de gemeente het pleit heeft gewonnen en aari alle ge troffenen de schade zal worden vergoed. Men zal zich herinneren, dat het ge meentebestuur van Den Helder reeds direct vla het fonds voor bijzondere nooden aan degenen, die zelf niet in staat waren de kosten te dragen, de noodige gelden ver strekte en dat de Raad besloot aan de N.V „Zeebad Huisduinen" een crediet van f. 7000 te verleenen voor het herstel van het hotel en de villa's der N.V Aan een en ander was de voorwaarde Vferbonden, dat de gelden aan de gemeente teruggestort zou den worden, als het Rijk de schade zou ver goeden. Door de thans gevallen beslissing krijgt de gemeente Den Helder haar geld terug. De schadevergoeding beloopt bijna f. 17.000. Reeds gisteren is een aanvang gemaakt met de verrekening van de schade. Een en ander geeft hoop, dat ook de in Den Helder geleden oorlogsschade t.z.t. zal worden betaald. PROF. DIEPENHORST OVER DE NIEUWE PACHTWET. De Chr. Boeren- en Tuindersbond ver gaderde gisteren in het gebouw van Kun sten en Wetenschappen te Utrecht onder voorzitterschap van prof. mr. H. A. Diepen horst. Allereerst werden de huishoudelijke za ken afgehandeld Aan net jaarverslag van den secretaris mr W. Rip, ontleenen wij o.m., dat de bond 16764 leden telt. onder gebracht is in 397 af deelingen. De heer Chr. van den Heuvel hield ver volgens een refeiaat over „Vragen in het land- en tuinbouwbedrijf." Globaal genomen achtte spr. de werking van de pachtwet bevredigend. Naast eenige met name genoemde verbeteringen somde spr. ook eenige onvolkomenheden van de pachtwet op, n.l dat in eenzelfde gebied zoowel de pachtkamer als het pachtbureau zaken in behandeling riemen, ten tweede, dat in bepaalde gevallen te hooge pacht sommen moesten worden opgebracht en ten slotte, dat de grasverkooplngen buiten de wet vallen. De nieuwe pachtverordening heeft echter een deel van deze klachten ondervangen. Nadat spr. aandacht geschonken had aan vrijwillige arbitrage in land- en tuin bouw en gewezen had op de voor- en na- deelen van de eenheidspogingen in den landbouw, besloot spr. met het standpunt dier organisatie uiteen te zetten ten aan zien van de nauwst mogelijke samenwer king. Mits de eigen organisatie een zelf standig bestaan zal kunnen hebben, is te gen samenwerking in haar geheel geen bezwaar.. In de middagvergadering hield oud mi nister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de slotrede. Deze zeide o.a. dat de solidari teit het diepste verankerd is in de belij denis, dat Christus zich een heeft ge maakt met de wereld. Niemand ter wereld kan een sterker bron aanwijzen voor de geesteshouding, die men thans overal vor dert. ook op sociaal economisch terrein, dan in het woord van God gegeven is. Al leen daarom al is het bestaansrecht van dc Christelijke instellingen bewezen. Op de gebruikelijke wijze werd de druk bezochte vergadering vervolgens gesloten. sOVEN EEN MAXIMUM VAN 5 K.G. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt, ten vervolge op het onlangs verschenen bericht inzake appelen, mede, dat een wijziging van den getroffen maat regel noodzakelijk is gebleken. Thans is met ingang van heden tot nader order het f. WANNEER VETZUURGEHALTE BENEDEN 4 POT. Blijkens een officieele mededeeling is be paald, dat de snelscheercréme met een vetzuurgehalte van minder dan vier pro cent buiten de distributie valt en derhalve zonder afgifte van bonnen mag worden gekocht en afgeleverd. In de toekomst zal, wanneer snelscheer créme van een lager gehalte dan 4 pCt. of zonder vetzuur in den handel wordt ge bracht, op de verpakking de aanduiding bon vrij" worden vermeld. Van de nog bij den handel aanwezige oude voorraden, mogen alleen de soorten, welke minde* dan "4 pCt. vetzuur bevatten, zonder bon worden afgeleverd. Indien een grossier of %en detaillist niet weet, hoeveel procent vetzuur de snelscheercréme, welke hij voorradig heeft, bevat, zal hij derhalve slechts tot verkoop zonder bon mogen over gaan, indien hij door informatie bij den fabrikant of den importeur zekerheid heeft verkregen, dat het percentage vetzuur min der dan 4 pCt. bedraagt. GEEN DUIVENTENTOONSTELLINGEN. De commissie ter behartiging der belan gen van Nederlandsche postduivenhouders deelt het volgende mede: Voorloopig zullen geen dulvententoon- stellingen mogen worden gehouden. De di recte oorzaken van dezen maatregel zijn de vele overtredingen van het uitvliegver- bod. Voortaan zullen de overtreders met groote gestrengheid worden gestraft Be halve de inbeslagname van al hun vogels, zullen de nalatigen uitgesloten worden voor het houden van postduiven voor den tijd van twee jaar. In het komende wintertijdperk zullen de bestaande verduisteringsvoorschriften moeilijkheden opleveren bij den arbeid in fabrieken en werkplaatsen, in het bijzon der ten aanzien van overwerk. De waar nemend Secretaris-Generaal van het de partement van Sociale Zaken heeft thans in de Staatscourant een regeling voor over werk afgekondigd Aan hoofden en bestuurders van onder nemingen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen in verband met de besta-ande verduisteringsvoorschrif- ten moeilijkheden worden ondervonden, wordt toegestaan, dat. met inachtneming van de voorwaarde, hieronder onder C ge noemd. In die fabrieken of werkplaatsen gebruik wordt gemaakt van één der onder A en B hier volgend genoemde overwerk - regelingen. A. In afwijking vah het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 mag door arbeiders gedurende het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 worden gewerkt met inachtneming van de hierna onder 1 tot en met 4 te noemen voor schriften 1. In het tijdvak van Zaterdag 7 De cember 1940 tot en met Zaterdag 11 Ja nuari 1941 mag op Zaterdag arbeid wor den verricht tusschen zonsopgang en zons ondergang. 2 Op de overige Zaterdagen, in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 mag-arbeid worden verricht tusschen zonsopgang en 5''i uur na zonsopgang, of, indien op Zaterdag een rusttijd van ten minste een halt uur wordt gegeven, tus schen zonsopgang en 6 uur na zonsopgang 3. Door arbeiders ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik ge maakt mag in het sub 2 genoemde tijd vak geen arbeid worden verricht voor zonsnngnne en na zonsondergang 4. De uren welke door het gedurende een aantal weken korter werken dan 48 uren per week ten gevolge van de verduis teringsvoorschriften verloren gaan, mogen door de arbeiders van 16 jaar of ouder ten bedrage van ten hoogste 38 uren worden ingehaald in de overblijvende weken van het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941, met dien verstande, dat de werktijd van de mannen niet meer mag bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en de werktijd van de jeug dige personen van 16 jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. INHALEN VAN VERLET. B. In afwijking van het bepaalde in artikel 24 der Arbeidswet 1919 mag het verlet, ontstaan doordat in het tijdvak van 17 November 1940 tot en met 25 Januari 1940 ten gevolge van de bestaande verduis teringsvoorschriften korter dan 48 uren per week is gewerkt, door de arbeiders van 16 jaar of ouder in het resteerende deel van het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 worden ingehaald, met inacht neming van de volgende bepalingen: 1. De werktijd mag voor mannen niet meer bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en voor de jeugdige personen van 16 Jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. 2. Door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik ge maakt, mag in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 geen arbeid worden verricht vóór zonsopgang en na zonson dergang. 3. Op Zaterdag na l uur des namiddags of Indien Zaterdagmiddagarbeid krachtens het bepaalde in het Werktijdenbesluit, voor fabrieken of werkplaatsen 1936 is f.oege staan, op den vervangenden vrijen mid dag of Maandagmorgen, mag geen arbeid worden verricht. 4. In de weken, waarin korter dan 48 uren per week wordt gewerkt, moeten de voor den arbeid beschikbare uren, af te ronden naar beneden, op ten hoogste een half uur per dag na voor de toepassing van het bepaalde onder B als werkuren worden berekend. C. Indien van een der onder A en B ge noemde 'regelingen wordt gebruik gemaakt, moet het hoofd of de bestuurder der on derneming of een door dezen daarmede belast persoon, als bedoeld in artikel 75 der Arbeidswet 1919, ten minste drie da gen van te voren een gewaarmerkt af schrift van de op grond van deze ver gunning te volgen werktijdregeling inzen den bij het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie terwijl verder in gevolge het bepaalde bij artikel 70, tweede lid. van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936 een geschrift, bevat tende de te volgen werktijdregeling, naast de arbeidslijst of den rooster moet zijn opgehangen. RUSTTIJDEN. D. Hoofden of bestuurders van onderne mingen worden verder er aan herinnerd, dat in gevolge artikel 31, eerste lid, dei- Arbeidswet 1919 bij het volgen van een normale werktijdregeling de na 4'/» uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan l/2 uur behoeft te bedragen en dat, indien krachtens deze vergunning langer dan 8V2 uur per dag wordt gewerkt, ingevolge het bepaalde in artikel 63. eerste lid. van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1936 volstaan kan worden met het geven van een half uur rust telkens na ten hoogste 5 uren arbeid. •E. De bij beschikking van 4 September 1940, No. 3287, afdeeling Arbeid, verleende vergunning wordt hierbij Ingetrokken, be houdens ten aanzien van die ondernemin- gen.^ welke reeds een werktijdregeling krachtens de vergunning van 4 Septem ber 1940 hebben ingezonden, tenzij het hoofd of de bestuurder van een zoodanige onderneming een nieuwe werktijdregeling, gebaseerd op hel in deze beschikking on der A of B bepaalde tnzende bij het be voegde districtshoofd der Arbeidsinspec tie. In dit laatste geval worden de reeds volgens de beschlkkine van 4 September 1940 gemaakte overuren gerekend te zijn verricht voor het Inhalen van de krach tens deze beschikking onder A of B in te halen uren. - I (lngez. MedJ vervoeren, verhandelen, veilen, afleveren en uitvoeren van alle soorten appelen met uitzondering van kroet verboden. Geoorloofd is evenwel het vervoer van appelen door den consument tot een hoe veelheid van ten hoogste 5 K.G. In alle andere gevallen is een vervoerbewijs, af te geven door of namens de Nederlandschen Groenten- en Fruitcentrale, vereischt. Voorts is toegestaan de verkoop en het afleveren door kleinhandelaren en markt- tuinders tot telkens ten hoogste 5 K.G. per afnemer. Tenslotte is genoemde centrale gemachtigd in gevallen, dat zulks noodig zal blijken, ontheffing van het verbod te ver leenen. AAN DE BENZINESTATIONS TE VERKRIJGEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is na overleg met de generatorfabrikanten en andere belanghebbenden bepaald, dat de groote benzinemaatschappijen zullen wor den ingeschakeld bij de distributie van houtblokjes en anthraciet voor gasgenera toren, op welke brandstof een steeds toe nemend aantal vrachtwagens In ons land rijdt. Door dezen maatregel zal het moge lijk zijn deze brandstoffen op korten termijn over geheel Nederland ook bij de daarvoor in aanmerking komende garagebedrijven en benzinestations ver krijgbaar te stellen cn op deze wijze den bezitters van gasgeneratoren onder alle omstandigheden een doelmatige brandstofvoorziening te waarborgen, die ook dc kwaliteit van de brandstof ten goede zal komen. Voor den verkoop aan den gebruiker van deze brandstoffen zullen door het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maximumprijzen worden vastgesteld. Hoogstwaarschijnlijk zal voor de distri butie van andere brandstoffen voor gas generatoren een soortgelijke regeling wor den getroffen. In verband met verschillende geruchten omtrent een mogelijk tekort aan hout voor gasgeneratoren kan tenslotte worden me degedeeld, dat door de bevoegde instanties bij de uitgifte van vergunningen voor het rijden met houtgasgeneratoren nauwkeu rig rekening wordt gehouden met de in de Nederlandsche bosschen voor dit doel vrij komende hoeveelheden hout. Degenen, die een dergelijken generator bezitten of toegewezen krijgen, behoeven zich derhalve over een mogelijke schaarschte van dit product geen zorgen te maken. VAN felJ DEN OPBOUWDIENST ONTSLAGEN MILITAIREN. Het A. N. P. meldt: Zoals bekend, zal in het thans loopende tijdvak van 915 October, een groot ge deelte van de bij den Opbouwdienst ge plaatste personen uit dezen dienst worden ontslagen. Met betrekking tot de kostwin nersvergoeding is de volgende regeling ge troffen. Ten aanzien van alle ontslagenen wordt dc kostwinnersvergoeding door betaald tot en met 19 October as. Mocht blijken, dat de ontslagene er niet in slaagt voor of' op 14 October as. loongevenden arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoeding doorbe taald tot en met 26 October a.s. Wat de onderofficieren betreft die tot de laatstvertrekkende groep behooren, wordt de kostwinnersvergoeding door betaald tot er met 26 October. Onder loongevenden arbeid wordt ver staan arbeid, die een geldelijke verdienste oplevert, ongeveer gefijk aan of hooger dan de inkomsten, die tot grondslag heb ben gediend bij het vaststellen van de kost winnersvergoeding. Na 26 October mag voor diegenen, die in het tijdvak van 9—15 October werden ont slagen, geen kostwinnersvergoeding meer worden uitbetaald Mocht in bepaalde ge vallen toch behoefte aan steun blijven be staan, dan zal daarin op andere wijze dan door middel van kostwinnersvergoeding moeten worden voorzien. DE FUNDAMENTEN OP „OUD POELGEEST". Naar wij nader van den heer A. G. P. Bakkers vernemen, zijn de op „Oud Poel geest" te Oegstgeest gevonden fundamen ten inderdaad afkomstig van een oude brug, die Ln de 18de eeuw is afgebroken, toen de gracht, die eertijds geheel om het kasteel liep, gedempt werd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland sche zaken is J. van Scheers, met ingang van 15 October, op zijn verzoek uit den dienst als burgemeester van de gemeente Alblasserdam eervol ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9