De spanningen in Verre Oosten het 81 sfe Jaargang Amsterdam opnieuw het slachtoffer van Engelsche bomaanvallen Minister Riccardi over Europa's economische ordening VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 No. 24708 13 dooden, 2 vermisten, 56 gewonden Ook elders bomaanvallen In corporatieven, hiërarchischen en autarkischen zin 'n TIP VAN BOOTZ Japan en het Drie-mogendheden-pact Uit Amerika EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ct-s. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) f Opnieuw hebben Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht hun bommenlast bo ven onze hoofdstad uitgeworpen en op nieuw zijn in rust verkeerende woonwijken en van hun dagtaak uitrustende burgers wreed opgeschrikt door de dood en verderf zaaiende projectielen, welke geheel naar willekeur werden uitgestrooid. Ook ditmaal v/aren militaire doelen verre te zoeken, en het blijft een raadsel, wat de Britsche luchtmacht met een dergelijk optreden voorheeft. Bijna doorloopend hebben de Engelschen de laatste nachten Amsterdam als doelwit gekozen, doch zoo ernstige ge volgen als vannacht hebben de aanvallen nog nimmer gehad. Men telde vanmorgen 13 dooden. Bovendien werden er nog twee personen vermist en zijn er 19 zwaar ge wonden. Het aantal lichtgewonden be draagt 37. Het zijn voornamelijk het Westelijk en Noordelijk deel der stad, welke getroffen zijn. In tegenstelling tot de vorige aanval len hebben de Engelschen ditmaal in hoofd zaak explosieve bommen gebruikt in plaats van brandbommen, welke uiteraard zeer groote materieele schade veroorzaakt en het getal ier slachtoffers zoo hebben doen stijgen. Let is met geen pen te beschrijven welk e;n droefenis en leed in dezen nacht weer over de stad is gekomen. Reeds rouw de Amsterdam over zijn achttien dooden bij vorige bombardementen, thans is dat bijna verdubbeld. Wederom heeft Albion een be wijs geleverd van zijn „menschelijk'' op treden in dezen oorlog. Het allerergste is wel het Noordelijk deel der stad getroffen. Er kwamen bommen neer op het Planetenplein, in de omgeving van den Adelaarsweg, in de Maanstraat, op den Meteorenweg, het Orionplein en in de Vegastraat. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Vooral op het Planetenplein is het aantal dooden groot. Aanvankelijk viel daar nl. een'brandbom. De luchtbe schermingsbrandweer was spoedig met 12 man ter plaatse om den brand te blus- schen, doch terwijl men daarmede bezig was, vielen er drie brisantbommen op het plein. Drie brandwachts. de heeren Vog, Montelbaan en Ter Wolde werden op slag gedood, de brandwacht Van Leersum moest zeer ernstig gewond naar het Binnengast huis vervoerd worden. Ook onder de om wonenden zijn drie dooden en een zwaar gewonde te betreuren. Op het perceel Putterstraat 13, nabij den Adelaarsweg, viel een brandbom, welke dit huis geheel vernielde. Hierbij zijn vier ern stig en zes lichtgewonden gevallen. In de Maanstraat werd door een bom de gaslei ding beschadigd, terwijl door den luchtdruk een huis ineenstortte. Ook in de Vegastraat is een huis vernield. Op den Meteorenweg liepen talrijke huizen ernstige schade op. In totaal waren in Amsterdam-Noord om streeks negen uur vanochtend zes dooden, tien ernstig gewonden en vijfentwintig lichtgewonden geteld. Men vreest echter, dat enkele van de ernstig gewonden het leven niet zullen behouden. Bovendien wor den nog verscheiden menschen vermist. Het aantal staat echter nog niet vast. De bominslagen in West hebben vooral de omgeving van het Hoofddorpplein getroffen: Op den Zuidwestelijken hoek van dit plein sloeg een bom in het wegdek, waardoor voorloopig de trambaan van lijn 1 onbruik baar is. De in het wegdek geslagen trechter heeft naar schatting een middellijn van drie meter. Zeer ernstig was de bominslag in het perceel Stolwijkstraat 22. Het projec tiel is ter hoogte van de tweede verdieping aan de voorzijde schuin in het huis geslagen en heeft daarbij den voorgevel en vrijwel het geheele interieur weggeslagen. Hier vallen 4 dooden te betreuren, terwijl er een zwaar gewonde is. In de Pieter Gij zenbrugstraat is een niet- ontplofte bom via het perceel 17 in de keu ken vc.n het perceel 19 neergekomen. Op zijn weg heeft het projectiel een vrouw ge troffen, die op slag gedood werd, terwijl haar zuster lichte verwondingen aan de hand opliep. De politie en de luchtbescher mingsdienst hebben alle perceelen binnen een straal van vijftig meter van dit huis doen ontruimen. De bewoners zijn onder gebracht in de Hillegomschool en het Vic- toriatheater, waar zij aan de zorgen van 'het korps vrouwelijke vrijwilligers zijn toe vertrouwd. Ook in de Legmeerstraat is een bom te rechtgekomen. Hij trof de achtergevels van de perceelen 67 en 69, welke geheel werden ingedrukt. Gelukkig zijn hierbij slechts en kele personen licht gewond. Aan de Sloter- kade werd een zandschuit door een pro jectiel geraakt. De schuit zonk, terwijl bo vendien schad° werd toegebracht aan de walbeschoeiing tegenover het perceel 136. Brandbommen veroorzaakten nog een fei len brand in een opslagplaats van plezier vaartuigjes, aan het Jollenpad. De brand weer trad direct krachtig op, doch kon niet voorkomen, dat de loods uitbrandde en tal rijke roeibootjes verloren gingen Zoowel in Amsterdam-Noord als in Am sterdam-West hebben deze zinlooze En gelsche bombardementen een geweldige ravage aangericht. Tot ver in den omtrek v/aar de explosies van de bominslagen zijn geweest, zijn de ruiten vernield en op som mige plaatsen vormen de glasscherven een centimeter dikke laag op voetpaden en rijwegen. Wijd en zijd ligt het puin ver spreid. De verontwaardiging van de bevolking over het optreden der Engelschen neemt met den dag toe. (Men zie voor nadere bijzonderheden pagina 3 van het Eerste Blad). BIJ ZAANDAM. In Zaandam is vannacht een Engelsche bom ne.ergekomen, die aan het gemeente lijk bieten- en boonenveld aan de Heij er- mansstraat eenige schade heeft aangericht. De woningen in de omgeving liepen aan ramen en muren door de scherven schade op. Deze was evenmin van ernstigen aard. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BIJ SMILDE. In de gemeente Smilde zijn drie bommen terecht gekomen in een bouwland. Zij ver oorzaakten daar groote trechters. Schade werd niet aangericht. EEN DOODE TE DEN HELDER. In Den Helder zijn gisteravond en vannacht bommen gevallen op de bin nenstad. Getroffen werden de woning van den muziekhandelaar L. B. M. Po lak, Kanoalweg 105, en het pand van de vischhandelaren Gebrs. Kraan, Spoor straat 43, dat bij het bombardement van 24 Juni ook al reeds door brand bommen gedeeltelijk was vernield. Zoo wel op den Kanaalweg als op de Loods- gracht aan de overzijde van het kanaal zijn, evenals in de Spoorstraat, van tientallen woningen de ruiten verbrij zeld. Ook aan den Buitenkant zijn bom men terecht gekomen, waarbij een Hol- landsche schipper werd gedood. Tevens werd hierbij een persoon gewond. Ver schillende burgers kregen lichte ver wondingen door glasscherven. Bij eeai bezoek aan de getroffen perceelen zagen wij hoe de achterzijde vam het per ceel van den heer Palalk aan den KanaaJl- weg döor een dynamietbcm geheel uit el kaar was geslagen. Ook werd door deze bom het naastliggende christelijk tehuis aan de bovenverdieping ernstig beschadigd. De heer Polak had zich tijdens den bominslag aan die voorzijde van zijn woning bevonden. Wonder boven wonder bleef hij ongedeerd. De aan de andere zijde liggende garage van den heer Korsman en de woning daar boven bekwamen belangrijke materieele schade door deze explosie. In de Spoorstraat is het algemeen tehuis, waar de gemeentelijke distributiedienst is ondergebracht en van wölk gebouw bij het bombardement van 24 Juni de zolderver dieping was uitgebrand door een bom, die op dien vdschhandeü van de gebroeders Kraan terechtkwam, beschadigd. De schade beperkt zich ook nu weer tot de bovenver dieping, zoodat de distributie ongestoord voortgang kan vinden. De gebroeders Kraan hadden juist hun woning gedeeltelijk ge restaureerd en hun zaak weer heropend. Thans ls het pand geheel vernield. De ma terieele schade aan glas in de straat is aanzienlijk. De reinigingsdienst nam terstond maat regelen om de glasscherven o<p te mimen, terwijl de bewoners van de getroffen hui zen hun ramen lieten dichttimmeren, waar door helt aantal dichtgetimmerde woningen weer met vele tientallen is vermeerderd. TE ANNA PAULOWNA. In Anna Paulowna is een bom terecht ge komen achter de katholieke kerk aan den Nieuweweg. Nagenoeg alle ruiten werden verbrijzeld. Dé kinderen werden vanochtend weer naar huis gestuurd. Ook hier hebben zdch geen persoonlijke ongelukken voorge daan. TE 's-GRAVENZANDE. Te 's-Gravenzande wierp vanochtend een Engolsch vliegtuig eenige bommen, waar van er drie met een hevigen slag explo deerden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor Wel is de materieele schade groot, daar de tuinbouwcampagne juist in vollen gang is. Duizenden ruiten op de tuinbouw bedrijven werden vernield. Een groot wa renhuis stortte ineen. Op de tuinen ont stond een geweldige verwoesting, waarbij ook een groot kwantum kostbare tuinbouw producten werd vernietigd. Een andere bom kwam in een mestput terecht en hierbij werd een vijftal varkens gedood. Een bol lenschuur werd door twee brandbommen getroffen en vloog in brand. Deze brand kon echter spoedig worden gebluscht. Be halve dat duizenden ruiten van kassen op de tuinen werden vernield, moesten ook diverse ruiten van woningen het ontgelden. De Italiaansche minister voor het devie- zenverkeer, Riccardi, die naar Berlijn ver trokken is om besprekingen te voeren met den rijksminister van economische zaken, Walther Funk, heeft een belangrijk artikel geschreven in de Messaggero. waarin hij de grondslagen schetst wan de economische reorganisatie van Europa, zooals de spil- mogendheden ze zich voorstellen. Het eerste beginsel van de toekomstige Europeesche economie, schrijft Riccardi, is, dat ze volledig in dienst moet staan van de politiek. De nieuwe continentale volkshuis houding, die door Duitschland en Italië zal worden ingevoerd na de aardrijkskundige en politieke herziening van Europa aan het einde van den oorlog, zal bovendien het corporatieve karakter moeten dragen als in Duitschland en Italië. Het tweede beginsel zal zijn de soli dariteit van het Europeesche vasteland. Er zal em hiërarchie van de volkeren worden ingevoerd en elk v^in deze vol keren zal recht hebben op een deel van de grondstoffen en van de goederen der natuur. De tot dusver bestaande kolo niale rijken zullen opnieuw verdeeld worden volgens de kenmerkende eigen schappen en behoeften van de Euro peesche volkeren met inachtneming van die hiërarchie. Het derde beginsel zal zijn autarkie in dien zin, dat alle hulpbronnen en econo mische mogelijkheden in eigen land en de koloniën op een rationeele wijze moeten worden ontgonnen. De politiek der Euro peesche autarkie zal berusten op die van Duitschland en Italië. Alle nationale econo mieën zullen zich bewegen ln een door de spil bepaalde richting. Ingeval het nuttig zou zijn het Europeesche vasteland in twee economische blokken te verdeelen, waarvan het zwaartepunt ligt onderscheidenlijk in Italië en Duitschland, kunnen de beide spil- mogendheden haar taak verdeelen en met alle middelen, waarover de twee blokken beschikken, haar eigen autarkische doelein den verwezenlijken. Duitschland en Italië zullen steeds in volkomen overeenstemming, de taken, initiatieven en doeleinden van elk der gecontroleerde staten vaststellen met het doel methodisch, ordelijk en eensgezind te werk te gaan. DE VERHOUDING TUSSCHEN DE MUNTEENHEDEN. In die twee blokken zullen de over- heerschende valuta's de munteenheden zijn van de beide spibnogendheden, on derling verbonden door een vaste wis selverhouding, terwijl de munteenheden van de bij het blok behoorende landen vastgehecht worden aan de „basis-va luta's" en een ondergeschikte waarde krijgen, die beperkt blijft tot hun eigen grondgebied. Het goud, zoo betoogt de minister verder, is bestemd om in de nieuwe Europeesche economie een rol van weinig belang te spelen, wellicht nog slechts gedurende korten tijd. In het internationale handelsverkeer zal het goud dienen om mogelijke verschil len te vereffenen, welke overigens van weinig beteckenis zullen zijn. De vereffening met goud zal in elk ge val binnen de grenzen blijven die absoluut noodzakelijk zijn voor de Europeesche autarkie. In den handel met Noord- en Zui'd-Amerika zal de leus zijn: „goederen voor goederen". De toepassing van de be ginselen, zoo besloot de minister, waarop de nieuwe Europeesche economie zich zal ba seeren, wordt in elk geval in overeenstem ming gebracht met de verschillende aard rijkskundige en politieke behoeften van de afzonderlijke landen. De distributiekaart laat het U merken, Men dient koffie en thee te beperken. Maar hoe het ook zij, BOOTZ' TIP dié is vrij Om den inwendigen mensch te versterken. Inz. II. V. te Barendrecht ontving een flesch TIP. 1826 (Ingez. Med.) Uit Tokio meüdlt Domei: De minister van Buitenlandische Zaken. M&teoeoka, heeft gisberaivond een vebMaring afgelegd betref fende de heropening van den weg door Birma en de sluiting van het driemogend- heden'paot. Deze venMaring luidlt als vlgt: Niet dian schoorvoetend lever iJk commen taar op de verklaring van Ohurchill, die volgens de berichten in 'het Engelsche par lement is afgelegd ten aanzien van het be sluit der Britsche regeering tot heropening van dien z.g. weg dbor Birma. Maar aange zien het wel nuitJtig kan zijn den toestand ten cipeiiehte van dit probleem op te helde ren, evenals ten opzichte van het driemo- gendhedienverdrag tusschen Japan, Duitsch land en Italië, zou ik in dit verband eenige opmerkingen kunnen maken. In de eerste plaats was niet overeengeko men. dat de sluiting van den weg door Birma voor den tijd van drie maanden als voorwaarde had. dat Japan er in zou sla gen om vrede te sluiten met China bin nen dat tijdsbestek. Toen evenals thans wenschte Japan natuurlijk vurig een alge- meenen vrede in China zoo vlug mogelijk tot stand te brengen en uiteraard heeft het dit giesegd tegen den Biütschen ambassa deur in Tokio. Niemand zou het feit willen ontkennen, dat geen ander volk meer dan het Japansche den wensch heeft gevoed om den vrede tusschen Japan en China hersteld te zien. In feite heeft Japan iedere inspanning in die richting geleid en doet dat op het oogenblik nog. Juist de sluiting van het pact met Duitschland en Italië, welke Churchill schijnt te betreuren, is ln zekeren zan een nieuwe poging hetzelfde doel te 'bereiken. In de tweede plaats, wanneer de Britsche •negeering, zoo-ais zij zegt, werkelijk den vrede in Oost-Azië zoo snel mogelijk her steld wenscht te zolen, begrijp ik niet, dat de Britsohe regeering kan hapen bij te dra gen tot de verwezenlijking van dien wensch door den weg door Birma weer open te stellen, waardoor Tsjang Kai Sjek wordt aangemoedigd' in 'verzet tegen en strijd met Japan. Het besluit, dat ongelukkigerwijze is genomen, zal, zooails een ieder kan zien, de uitwerking hebben dat Tsjang Kai-sjek wordt aangemoedigd, of dit nu de bedoe ling is of niet. Churchills verklaring op dit punt is op zijn minst met zichzelf in tegenspraak. Tenslotte zou ik hieraan kunnen toe voegen, dat het driemogendhedenpact niet is aangegaan met de bedoeling om het te richten „tegen" de Vereenigde Staten. Wanneer er al van gerichtheid sprake kan zijn, zou ik willen zeggen, dat het bedoeld was „voor" de Veree nigde Staten. Openhartig gesproken wenschten de verdragsluitende partijen oprecht, dat zoo'n machtige natie als de Vereenigde Staten in het bijzonder en alle andere naties, die op het oogen blik neutraal zijn, niet betrokken zou den raken bij den Europeeschen oorlog, of op eenigerlei wijze in conflict zouden komen met Japan tén gevolge van het Chineesche incident of anderszins. Een zoodanige gebeurlijkheid, met alle mo gelijkheden van het teweegbrengen van een verschrikkelijke catastrophe voor de menschheid is voldoende om iemand te doen huiveren, wanneer men aan de consequenties denkt. Kortom het pact is een vredespact. De Amerikaansche minister van Finan ciën, Morgenthau, heeft met de functiona rissen van de weermachtsministeries en ver tegenwoordigers van de commissie voor de landsverdediging een vrij langdurige be spreking gehad, die, volgens de New-York Times, over de bewapeningsmaatregelen van de Vereen. Staten handelde. Na deze confe rentie ontving Morgenthau den leider van de Engelsche inkoopcommissie, Purvis, en haar Amerikaanschen contactagent Young IDNB). Volgens een bericht van de New-York He rald Tribune uit Washington zouden vrij krasse meeningsverschillen bestaan tus schen den minister van buitenlandsche za ken, Huil, en zijn plaatsvervanger, Welles, nopens de jegens Japan aan te nemen hou ding. Terwijl Welles tot voorzichtigheid zou ra den, zou Huil, hierin door verscheidene ka binetsleden gesteund, scherpe taal eischen. (DNB) VERVOER VAN DUITSCHE POST UIT DE VER. STATEN. Slechts 24 uur heeft het Maandag door het departement van posterijen uitgevaar digde verbod tot vervoer van Duitsche post uit de Ver. Staten over den Stillen Oceaan bestaan. Dit decreet is zonder vermelding van redenen ingetrokken (DNB). „TRADITIONEELE VRIENDSCHAP TUSSCHEN V. S. EN CHINA". Ter gelegenheid van den 29sten verjaar dag van de uitroeping der Chineesche repu bliek heeft president Roosevelt aan de re geering te Tsjoengking een telegram van gelukwensch gezonden, waarin de „traditio- neele vriendschap tusschen de Vereenigde Staten en China" bekrachtigd wordt. (DNB) MUTATIES IN DEN DIPLOMATIEK EN DIENST. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken deelt mede, dat de am bassaderaden te Berlijn en Rome, resp. Kirk en Reed, naar Washington zijn ontbo den. Ambassaderaad Kirk zal daarna als zaakgelastigde naar Rome vertrekken, om dat de tegenwoordige ambassadeur Philipps om gezondheidsredenen niet meer naar Rome zal terugkeeren. Als zaakgelastigde te Berlijn zal tot nadere aankondiging de vroegere consul-generaal in Weenen, Morris, optreden. Op het departement wordt verklaard, dat aan deze mutaties geenerlei politieke betee- kenis toegekend moet worden (DNB). Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Inaugurecle oratie van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs als bijzonder hoogleeraar te Leiden (Stadsnieuws, le Blad). Mr. Linthorst Homan over een maat schappij zonder klasse-tegenstellingen (Binnenland, 2e Blad). Vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond (Binnenland, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Tamelijk flinke omzetten - Goed prijshou dende markt - Oploopende koersen - Duitsche fondsen weiflend - Amerika nen stil - Nederlandsche beleggingen kalm. Buitenland De spanning in het Verre Oosten, (le Blad) De economische politiek van de as (le BI.) Een boodschap van maarschalk Pétain (3e Blad). De reorganisatie van het Amerikaansche leger (3e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1