BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bl&ü Donderdag 10 October 1940 Si*"» Restauratie van het park „Oud Poelgeest" Voorschotregeling voor de Wederopbouw Radiorede van Mr. Rpsnink over de Zomerzegels Program-rede van „De Vuurslag" AGENDA TIENTE SCHADD Door den Opbouwdienst Vondst van fundamenten VAN DOOR OORLOGSGEWELD VERNIELDE OF BESCHADIGDE WONINGEN. Het spreekt vanzelf, dat de regeling en vergoeding van de schade, welke aan wo ningen tijdens de oorlogsdagen is toege bracht, veel administratieven arbeid en be slommeringen met zich brengen. Tengevol ge hiervan was het niet mogelijk de schade op korten termijn voor alle geheel of ge deeltelijk vernielde perceelen vast te stel len en tot een vergoeding over te gaan. Echter is het dringend noodzakelijk den wederopbouw van verwoeste en het her stel van beschadigde woningen zooveel mo gelijk te bespoedigen. Om nu te voorkomen, dat de herbouw zou moeten wachten op verschillende formaliteiten betreffende de finan- cieele afwikkeling, heeft de Regee- ringscommissaris voor den wederop bouw een regeling getroffen, welke van groot belang is voor de eigenaren van vernielde of beschadigde woningen, die om financieele redenen nog niet met den herbouw konden beginnen. Via de gemeentebesturen is de moge lijkheid geopend om van het Regec- ringscommissariaat een voorschot te ontvangen in die gevallen, waarin het betreft woningen met minder dan 450 M3. inhoud (bedrijfsruimte niet mede- gerekend). Dit zullen dus in het alge meen middenstands- en arbeiderswo ningen zijn. Voor geheel verwoeste woningen kan de Regeeringscommissaris aan de be trokkenen 80°/o van de verkoopwaarde van het perceel op 9 Mei 1940 als voor schot op de tegemoetkoming in de schade uitkeeren. Voorshands zal het voorschot echter niet hoogcr zijn dan 80% van f. 10.000 f. 8.000. Wanneer men niet in staat mocht zijn het overblijvende deel zélf te financieren en geen hulp van derden kan krijgen, kan de Regeeringscom missaris het verschil tusschcn de kos ten van nieuwbouw en het voorschot als hypotheek leenen. Dgze hypotheek zal in normale gevallen tegen 4°/o wor den verstrekt, doch indien de finan cieele toestand van den betrokkene daartoe aanleiding geeft, kan de Regee ringscommissaris gemakkelijker voor waarden toestaan. Er zijn maatregelen getroffen om deze voorschotregeling zoo vlot en soepel moge lijk te doen functionneeren. Natuurlijk moet aan eenige eischen worden voldaan. Zoo moet het te bebouwen pand in over eenstemming zijn met de geldende voor schriften en passen in de eventueel in voor bereiding zijnde stadsplannen. Voorts moet het regeeringscommissariaat goedkeuring verleenen voor de uitvoering in verband met de benoodigde materialen. Is hierover echter overeenstemming be reikt, dan kan de financieele regeling zon der vertraging tot stand komen. In bepaalde gevallen heeft dit systeem reeds tot goede resultaten geleid. In Roo sendaal, Westdorpe en enkele andere plaat sen wordt reeds rpet voorschotten, welke krachtens deze regeling verstrekt zijn, ge bouwd. Het is echter aan geen twijfel on derhevig dat er in veel meer gevallen van deze regeling gebruik gemaakt zou kunnen worden dan tot dusverre geschied is. MET DEN NOOD MOET DE OFFERVAARDIGHEID GROEIEN! Gisteravond heeft de wnd. secretaris-ge neraal, wnd. hoofd van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. H. J. Reinink, een radiorede gehouden ten bate van de zomerpostzegels 1940. Ieder jaar, sinds 1935, zoo zeide spreker, werd gedurende de zomermaanden een be roep gedaan op Uw vrijgevigheid in den vorm van een aansporing om zomerpostee- gels te koopen. In de afgeloopen jaren is dit beroep niet tevergeefsch geweest. Wèl bleef de opbrengst van verleden jaar on der die van 1938, maar een bedrag van meer dan f. 76.000 stemde toch tot dankbaarheid. Heel veel heeft de regeering met deze gel den kunnen doen, veel, maarniet ge noeg. Ik wil u vanavond en oogenblAk spreken, aldus spr., over dat gedeelte van de op brengst, dat ten goede komt aan de nood lijdende cultureele werkers. Méér dan anderen pleegt de cultureele v;erker getroffen te worden door den nood der tijden. De vraag naar zijn werk dreigt het eerst te verminderen. De Kunstenaarsvereeniging is het eenige lichaam, dat, met behulp van het voorzie ningsfonds, aan de bij haar aangesloten kunstenaars eenigen steun kan geven, doch deze zal immer onvoldoende moeten blijven. Wij allen weten, diep in ons, dat verloren gaan van onze beschaving, de Nederland sche beschaving, zou beteekenen, dat één der voornaamste redenen van ons volks bestaan zou zijn weggevallen. Wij moeten het dan ook als een voorrecht beschouwen, hen, die deze beschaving dragen en daar voor leven, te steunen in hun dagelljkschen strijd om het bestaan, opdat zij van de grootste zorg bevrijd, zich kunnen wijden aan de vervulling van hun hooge taaik. Daar nu begint de taak van de zomer postzegels, of, laat ik liever zeggen: dr~r begint uw taak. Wanneer ge nu In de komende dagen een postkantoor betreedt, wilt dan beden ken, dat daar voor u de gelegenheid ls bij te dragen in de leniging van den nood waarin uw medemenschen verkeeren. Ge kunt waarlijk verzekerd zijn van een doel matige besteding van uw bijdrage, terwijl gij daarmede tevens een nationaal belang dient. Velen uwer zijn in dezen tijd zwaar getroffen, maar zeer velen niet zóó zwaar, dat zij zich den aankoop van eenise zomer postzegels niet zouden kunnen veroorloven Maakt gij het mogelijk, dat wij later zul len kunnen zeggen: 1940 was een jaar van grooten nood en moeilijke tijdsomstandig heden. maar ook uit den aankoijp van zo merzegels mocht blijken, dat de offervaar digheid met dien nood gegroeid is, zooals dat het geval kan zijn bij een volk, dat den waren gemeenschapszin kent. HET NEGENDE SLACHTOFFER VAN DEN BOMAANVAL OP AMSTERDAM GEBORGEN. Gistermorgen heeft men het negende slachtoffer, de 33-jarige mejuffrouw van Ees, van den laatsten bomaanval op Am sterdam geborgen. Mejuffr. van Ees bewoonde de eerste etage van het perceel Vechtstraat 135, 's LANDS BELANG VRAAGT OM GODSVREDE. Gisteravond heeft in het Concertgebouw te Amsterdam ,,De Vuurslag" een samen komst gehouden, waarop het vervolg van de Zaterdag j.l. gehouden rede werd uitge sproken. Na een korte inleiding van dr. M. Brink- greve nam jhr. R. Groeninx van Zoelen het woord. Spreker herinnerde aan de stelling, die Zaterdag j.l. werd verdedigd: Nederland moet niet pogen de Duit- sche gesteldheid na te bootsen, het heeft als lidmaat van het nieuwe Europa zijn eigen weg te bepalen en degenen, die het anders zouden willen, begrijpen noch Duitschland noch Ne derland. Een eerste vereischte is thans eensge zindheid omtrent het doel waarheen de weg moet leiden, want een gezamenlijke doelstelling zal wel het beste middel blij ken om tweedracht en oud zeer te doen vergeten. Gelukkig zijn hiertoe gegevens genoeg voorhanden. Wij verlangen een cor poratief staatsbestel, dat is een algemeene gerichtheid, die de Ned. Unie, de N.S.B., Nationaal Front en de Waag-groep gemeen hebben. Tevens wenschen allen, dat dit be stel op Nederlandschen grondslag en vol gens Nederlandsche beginselen worde uit gewerkt. Dat is een tweede stap naar den vrede en naar het gezamenlijk aanpakken van het practisch welvaartswerk, dat in 's lands belang onmiddellijke afdoening eispht. Eendracht en werk, twee goede din gen, die elkaar niet kunnen missen en wel licht het best te vereenlgen waren door een Nederlander aan wien alle betrokkenen hun vertrouwen zouden kunnen schenken. Maar waar gaat nu de reis precies naar toe? Welke haven hebben we in het zicht? Zooals gezegd de algemeene richting kost geen hoofdbreken. Corporatief bestel beoogt een onmiddellijke wisselwerking tus- schen de regeering en haar agenten eener zij ds en de georganiseerde gemeenschappen ten andere. Zoodoende krijgt het volk, in zijn organische geledingen, gelegenheid om handelend deel te nemen aan de staats taak, aan het tot standkomen, het uitvoe ren en het toepassen der wettelijke voor schriften ieders groep betreffend, terwijl de regeering, bij het richten en coördineeren der economie over a jour bijgehouden ge gevens, betreffende de capaciteit en om standigheden van het bedrijfsleven komt te beschikken. Spr. lichtte zijn uiteenzettingen uitvoerig toe om vervolgens eenige sprekende voor beelden te geven, aan de oudste en jong ste geschiedenis ontleend, hoezeer de eer bied voor het gezag ons eigen ik en in welke mate het vermogen tot zeggenschap in eigen zaak zich gehandhaafd en ontwik keld heeft. Niet slechte nu, maar sedert jaren wenscht het Nederlandsche volk zijn regee ring zelfstandig en daadkrachtig te zien, een daadkracht en een besluitvaardigheid, welke zich door de gansche hiërarchie van den staat moge voortplanten, opdat het Nederlandsch beginsel tot zijn recht kome: Toekenning van bevoegdheid bij opleg ging van verantwoordelijkheid. Naast den „corporatieven raad" der toe komst dient het nieuwe land over een or gaan te beschikken, dat in engeren zin den verbruiker, in breederen zin het algemeen belang, en in diepsten zin het volksgeweten zal yertegenv/oordigen, een orgaan, dat in laatsten aanleg het volk in staat zal stel len een beroep op het staatshoofd te doen en ten andere het staatshoofd in de gele genheid zal stellen ,desverlangd, het volk omtrent deszelfs vertrouwen in de leiding te polsen. bare bagger bevatten, worden geheel schoongemaakt, de boschpaden gespit en vervolgens gewalst, het in rijke hoeveelheid aanwezige prachtige hout uitgedund. Met een en ander is reeds een aanvang gemaakt, evenals met het leegpompen van den grooten vijver, die achter het kasteel ligt, niet slechte om een onderzoek in te stellen naar eventueel vrijkomende funda menten, doch ook omdat zich hierin even eens veel kostbare bagger bevindt. De vijver is reeds van het z.g. „open water" afge damd. Er bevindt zich op het terrein nog een andere, een z.g. „doode" vijver, welke door middel van duikers met het buitenwater in verbinding gebracht zal worden. Nog zullen diverse bruggen vernieuwd worden of men zal daaraan een rustiek aanzien geven. Verschillende gedeelten van het terrein, die te laag liggen, zal men ophoogen, an dere daarentegen weer afgraven. Zoo zal bijv. rond een prachtige „moerascypres" een heuvel aangelegd worden. In één woord: men zal orde scheppen in een park, waaraan sinds jaren géén nauw lettende zorg meer besteed werd. Van bijzondere waarde is ook het op het terrein in groote hoeveelheden aanwezige gebladerte, dat thans op hoopen wordt ver zameld en dat over eenigen tijd tot pure teelaarde, die haar geld zeker zal opbren gen, is omgevormd. Het aanleggen van verschillende nieuwe greppels behoort mede tot de omvangrijke werkzaamheden, die thans op het landgoed verricht worden en dat ongetwijfeld door dit alles een zeer fraai aanzien zal verkrij gen. Tenslotte zij medegedeeld, dat het gan sche terrein geheel wordt schoon- en ge reedgemaakt. opdat daarop op den duur de eventueele plannen van het Staatsbosch- beheer, dat terzake als adviseur optreedt, tot, uitvoering gebracht kunnen worden. De heer Bakkers en de werkers van den Opbouwdlenst wijden er thans hun beste krachten aan, zoodat men een uitstekend resultaat kan verwachten! INSTALLATIE VAN JHR. E. VON BÖNNINGHAUSEN. Als burgemeester van Tubbergen. Gistermiddag werd in de raadszaal te Tubbergen een buitengewone vergadering belegd, waarin de raad kennis maakte met zijn nieuwen burgemeester, jhr. E. von Bönninghausen. In zijn installatierede zeide deze o.m.: ..Vraag thans in het uur van Neerlands lotsbestemming niet naar mijn levensbe schouwing of naar mijn idealen, zij zijn u immers bekend Gij moogt zelfs weten, dat ik er radicaal in' ben. Rotsvast geloof ik met mijn kameraden aan de idealen van den nieuwen tijd Dit nu eenmaal te we ten zij u echter genoeg. Probeert niet vast te stellen, hoe ver onze levensbeschouwin gen dan wel uiteenloopen. Noch mij te verlokken tot directe uitingen op dit ter rein. Gij zult ze van mij niet vernemen, vaak nauwelijks kunnen beluisteren. Het gemeentebelang is niet gediend met een juiste afbakening van wat ons verdeelt. Wij hebben toch allen een gemeenschap pelijk ideaal, nJ. het belang der gemeente Tubbergen, dit ideaal moet onze krachten samenbundelen." Na een uiteenzetting gegeven te hebben van wat de eigenschappen van goede amb tenaren moeten zijn, die hij hier wel in de ambtenaren onder leiding van den be kwamen secretaris gevonden meent te heb ben, zeide de burgemeester: „De eenige adel van den nieuwen tijd zijn de arbei ders van kop en vuist, de beste kunste naars, de beste soldaten. Ik wensch niet anders te zijn, dan de eerste arbeider van deze gemeente. En als wij allen dan in dezen geest samen ten arbeid trekken, dan zal ook voor Tubbergen in vervulling gaan het woord van den grooten Zuid-Afrikaan der, den raszuiveren Hollandschen boer. president Paul Kruger: „Alles zal reg kom." TERAARDEBESTELLING VAN DR. C. J. VAN DER WAALS. Nadat ten sterfhuize een rouwdienst had plaats gehad, werd gistermiddag op de be graafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. L. J. van der Waals, in leven administrated, hoofd van de vierde afdeeling van het Departement van Koloniën. Op de begraafplaats gaven van hun be langstelling blijk o.m. de oud-ministers dr. H. Colijn, dr. J. C. Koningsberger en S. de Graaff, de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Koloniën, jhr. mr. O. E. W. Six, hoofden van afdeelin- gen, vele ambtenaren en oud-ambtenaren van dat departement en van andere De partementen. Jhr. mr. Sjx schetste het uitnemende werk, dat door dr. v. d. Waals verricht is en merkte op, dat de thans overledene een lichtend voorbeeld zal blijvenvoor het Departement van Koloniën. Namens de ambtenaren sprak mr. D. J. Hulshoff Pol. referendaris aan het Depar tement van Koloniën. Tenslotte spraken mr. B. Th Westerou wen van Meeteren, hoofdambtenaar aan het Departement van Koloniën en dr. J. H. Sinninghe Damste, Raadsheer bij den Hoo- gen Raad namens de vrienden van den overledene. De eerste spr. herdacht hem in bijzonder als geloovig mensch. Een zwager dankte de aanwezigen en de sprekers. SLACHTOFFERS VAN BOMAANVAL TE HAARLEM HERDACHT IN GEMEENTERAAD. Rijkscommissaris zal bijzondere ondersteuning verleenen. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlem heeft de burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de slachtoffers van den bomaan val herdacht in een rede, welke door alle raadsleden staande werd aangehoord. Wij gedenken in eerbiedig rouwbetoon aldus spr., de onschuldige slachtoffers, wij betuigen hier te zamen ons diep medegevoel met de zoo zwaar beproefde nabestaanden, wij bidden hun sterkte toe om dit leed te dragen in christelijke overgave aan den wil des allertioogsten en wij willen alles doen wat in onze macht is om hun leed te verzachten. De Duitsche civiele en militaire auto riteiten, in de eerste plaats de Rijks commissaris zelf, hebben op velerlei wijze uiting gegeven aan hun medege voel bij deze ramp. De Rijkscommissa ris heeft door zijn Bcauftragte in deze provincie kransen doen neerleggen op de baren der overledenen en de Beauf- tragte heeft door bezoeken aan gewon den en geredden en het zenden van verschillende gaven van zijn persoon lijk medeleven doen blijken. Bovendien is de rijkscommissaris van plan aan enkele zeer ernstig getroffen gezinnen een bijzondere ondersteuning te doen toekomen. Voor dit alles wensch ik dezen autoriteiten onzen dank te be tuigen. B. en W. van Haarlem hebben voorts maatregelen genomen om zooveel mogelijk den nood der gedupeerden te lenigen. DE NEDERLANDSCHE UNIE TE AMSTERDAM. Een stedelijke raad ingesteld. In een gistermorgen gehouden persconfe rentie heeft de heer J. G. Suurhoff, leider van het Amsterdamsche secretariaat der Nederlandsche Unie, enkele bijzonderheden over den organisatorischen opzet, de werk wijze en den huldigen stand van zaken der Unie in de hoofdstad medegedeeld. De heer Suurhoff maakte o.a. bekend, dat dezer dagen een stedelijke raad voor de af deeling Amsterdam is ingesteld. De huidige samenstelling van den raad is als volgt: B. L. Blankwater, timmerman, leider van Jeugd werkloozenwerk; F. de Boer, directeur van een ScheepvaartmaatschappijC. Brink ambtenaar: dr. H. Brugmans, leeraar dr. J. Gajentaan, dierenarts; dr. Jane de Iongh, letterkundige, voorzitster van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers; H. Klaasen, HEDEN. Jeruël: Samenkomst te 7 uur nam. Zaterdag. Volkshuis: Natuurkunde-cursus. 31/4 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling. De getrouwde vrouw". 2 uur nam. DageLüks. Lakenhal: Tentoonstelling Vincent van Gogh, 10 uur voorm.4 uur nam. (Zondags 14 uur r— ui.) Tot 20 October. BIOSCOPEN. 4 t 18 Jaar; 14 jaar; g alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Drie dolle da gen" Dagelijks nam. 2.15 en 7 uur. 's Zondags van 2—6.30 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: „Ontwakende liefde" t Dagelijks 7.30 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7.30 u Woens- eD Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestraat 31: „De Zigeuner baron" 8 Dagelijks 2 en 7 uur. 's Zondags van 2—650 u. doorloopende voorstelling. Casino-Theater. Hoogewoerd 48: „Conny en Max" t Dagelijks 7 uur: 'e Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Sergeant Berry" Dagelijks 2 eü 7 u. nam.: '«Zondags v. 2—^50 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Een avon tuur in Hotel Excelsior" t 7V4 uur nam. Zondags gesloten. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 5 Oct. 20 uur tot Zaterdag 12 October 8 uur waargeno men door de apotheek: Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil helm inapark 8. tel. 26274. TRIMMEN KNIPPEN WASSCHEN STRIPPEN HONDENKAPSTER STORM VAN '«GRAVESANDEWEG 52 TELEFOON 2870 WASSENAAR 1804 (Ingez. Med.) diamantbewerker: H. Post, directeur van een Middenstandsorganisatie; mr. L. Rijken, bankier; J. Seylhouwer, winkelier; B. H. Siep, typograaf; R. van der Veen, opzichter van een Scheepvaartbedrijf en H. A. Vulink, vakbondsbestuurder. Bij de samenstelling is getracht de sociaal-economische ver- scheldenheid der hoofdstedelijke bevolking te doen vertegenwoordigen. Een zoo ruim mogelijke verscheidenheid van alle lagen en meeningen heeft men getracht in den raad op te nemen. Voor het geval, dat mocht blijken, dat nog belangrijke groepen een vertegenwoordiging behoeven, zijn haar plaatsen in den raad opengehouden. Gemiddeld worden te Amsterdam dage lijks tusschen de 150 en 250 nieuwe leden ingeschreven. De aanmelding van nieuwe leden komt de laatste weken in hoofdzaak uit de arbei derswijken. De colportage met het weekblad „De Unie" levert verrassende resultaten op. ALGEMEENE VERGADERING DER NED. BANKETBAKKERS-VEREENIGING. Een dezer dagen vond te Rotterdam in „Parkzicht" de 55ste jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Ned. Banketbak- kers-Vereeniging, die aanvankelijk op 17, 18 en 19 Juni bepaald was. Bij den aanvang werden op plechtig» wijze de overleden leden en de oorlogs slachtoffers herdacht. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter de moeilijkheden, die de banket bakkers ondervinden met betrekking tot de grondstoffen, zooals slagroom en cou verture, die men niet meer kan betrekken en boter, suiker en meel, dat sterk gerant soeneerd is, terwij] de vraag naar de pro ducten stijgende is. De agenda was nog uitgebreid met een voorstel van het hoofdbestuur om met de werknemers-organisaties, waarvan leden in de banketbakkerijen werkzaam zijn, een collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan, waartoe in principe werd besloten. Voor den heer J. M. Polak uit Den Haag, die 20 jaar zitting had in het hoofdbestuur en die wegens gezondheidsredenen had be dankt. werd met groote meerderheid ge kozen de heer K. H. Hofsteenge uit Arn hem, terwijl de twee periodiek aftredende leden, de heeren J. W. Hlibron Jr. te Rot terdam en M. M. Weijl te Hilversum bij acclamatie werden herkozen. Tot eere leden der vereeniging werden benoemd de heer J. M. Polak en de heer G. H. Pigi te Zeist, die zich met de steunactie voor de oorlogsslachtoffers zeer verdienstelijk had gemaakt. Besloten werd tot het Instellen van een embleem voor de leden der veree niging en om ook In het vervolg de contri butie progressief te heffen De rekening en verantwoording van den penningmeester slont met een klein batig saldo. Dc vergadering, die zeer druk bezocht was door leden uit geheel het land en die onder leiding stond van den voorzitter, den heer H. J. Wiiers uit Amsterdam, had een zeer geanimeerd verloop. De volgende jaarver gadering zal te Groningen worden ge houden. DANSVERBOD TE ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam heeft als hoofd van de politie bepaald, dat het dan sen 5-n het ojrenbaar van gisteren af tot na der order niet meer is toegestaan. 2—2 Het gemeentebestuur is de instan tie, tot welke men zich kan wenden, indien men meent op toepassing van deze voorschotregeling recht te hebben. Van de zijde van het Regeeringscom missariaat voor den wederopbouw zul len de gemeentebesturen de noodigc inlichtingen ontvangen. ONDER-VOORZITTER VAN DEN NED. BIOSCOOPBOND. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is benoemd tot onder-voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond de heer Joh. Miedema te Deventer. Mr. E. P. VAN LANSCHOT t In den ouderdom van 69 jaar is te Breda overleden mr. E. P. van Lanschot, oud burgemeester van Breda en president commissaris van de Hero-Conservenfabrlek. HOOGWATERTIJDEN, ENZ. TEMPERATUREN, luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 12 gr. O. (54 gr. F.). hoogwatertijden te katwijk-a.-zee Voor Vrijdag. Voorm. te 12 u, 10 min.; nam. te 12 u. 34 min. zons- op- en ondergang. Donderdag 6.58 n.m. tot 7.57 v.m. flet tijdvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. Tijdens de restauratie-werkzaamheden van het Park „Oud-Poelgeest" te Oegst geest, welke kortelings zijn aangevangen door het vijfde legercorps van den Opbouw dlenst, is men gestuit op steenen funda menten. Volgens het voorloopig oordeel van den gemeente-opzichter, den heer A. J. P. Bak kers. die hieromtrent nader deskundig ad vies zal Inwinnen, zou het hier de funda menten betreffen van het landhoofd van een oude boogbrug. Deze zijn op het oogenblik slechts voor een zeer klein gedeelte blootgelegd, zoodat een definitief oordeel thans nog niet is te geven. Het steenen metselwerk is opgegraven vlak vóór den ingang van het kasteelge bouw; het vermoeden is dus gewettigd, dat de vijver in vroeger tijden geheel rond het kasteel geloopen heeft. 9 9 9 Wat de restauratie-werkzaamheden van het park van het kasteel „Oud Poelgeest", dat, gelijk bekend, indertijd door de ge meente Oegstgeest is aangekocht, betreft, vernamen wij van den heer Bakkers het volgende: Zij zullen vermoedelijk ongeveer een jaar in beslag nemen. 240 man van den Opbouw dienst zijn hiermede belast: deze werken in twee ploegen, ieder van 120 man en wel één des morgens en één des middags. Het ligt in de bedoeling het geheele park, dat 13 H.A. omvat, en dat zich thans in een sterk verwaarloosden toestand bevindt, grondig op te knappen. Daartoe worden de oprijlaan en andere lanen op hoogte gebracht alsmede op pro fiel, de grachten en slooten, die groote hoe veelheden voor bemestingsdoeleinden kost-

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6