DONDERDAG 10 OCTOBER 1940 No. 24707 81ste Jaargang Spanning om den Stillen Oceaan Tal van beraadslagingen Hevige aanvallen op Engeland De represailles wegens de interneering van Duitschers in Indie. Alaska wordt versterkt Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bl) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no: 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Het DNB meldt uit New-York: De heropening van den weg door Birma vormt het meest besproken buitenlandsche politieke vraagstuk in politieke kringen te New-York. Men geeft als zijn meening te kennen, dat de Ver. Staten Tsjang Kai-sjek moeten helpen en Japan moeten hinderen, zonder daardoor rechtstreeks in een oorlog met Japan te geraken. Aan Amerikaansche zijde hoort men de meening verkondigen, dat Japan niet in staat is elders oorlog te voeren, zoolang Tsjang Kai-sjek nog verzet biedt. Men hoopt dus, zoo verklaart- men hier, door Tsjang Kai-sjek te steunen, te vens Engeland te helpen en de belangen van de Ver. Staten bij het betrekken van grondstoffen uit Nederlandsch-Indië te be hartigen. Daarom heeft men aan Ameri kaansche zijde tegen een heropening van den weg door Birma geen bezwaar. In dit verband wijst men er op, dat de Engelsche ambassadeur en de Australische gezant weer bij minister Huil zijn geweest, dat in het departement van buitenlandsche zaken uitvoerige besprekingen gevoerd zijn met den marinestaf en dat de commandant van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan teruggeroepen is om besprekingen te voeren. Men acht het daarom niet uitge sloten, dat verscheidene eenheden van de Amerikaansche vloot naar Singapore en Australië zullen varen. Ten aanzien van de mededeeling van Churchill betreffende de heropening van den Birma weg heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten zich van den aanvang heeft uitge sproken tegen de sluiting van dezen weg, zoodat niemand in twijfel kan verkeeren omtrent het standpunt der Vereenigde Sta ten. Staatssecretaris Huil heeft gisteren ook een langdurige bespreking gevoerd met den Japanschen ambassadeur. Hij weigerde bij zonderheden bekend te maken omtrent het besprokene en bepaalde zich tót de opmer king, dat men den algemeenen toestand in het Verre Oosten onder oogen had gezien. De Engelsche ambassadeur te Washington zou hebben verklaard, dat zijn plan om naar Londen terug te keeren door de Engel sche regeering was afgewezen met het oog op een mogelijke crisis in het Verre Oosten. Op desbetreffende vragen heeft staatssecre taris Huil geantwoord, dat hij niet wist, wat de Engelsche ambassadeur daarmede heeft bedoeld, daar geen bijzondere ontwikkeling een nieuwe crisis doet opkomen. HET VERTREK VAN AMERIKANEN UIT HET VERRE OOSTEN. In het staatsdepartement te Washington wordt bevestigd, dat den Amerikaanschen staatsburgers in het Verre Oosten aangera den is de zone der mogelijke gevaren te ver laten. De waarschuwing heeft hoofdzakelijk betrekking op vrouwen en kinderen, bene vens op mannen, die niet door dringende za ken in Japan, China, Hongkong, Indo- China, Formosa, Korea, Kwantoeng en Mantsjoekwo gedwongen zijn op hun posten te blijven. ten worden opgeroepen. Hiermede is het totale bedrag, dat het congres voor het loopende begrootingsjaar heeft toegestaan tot iets meer dan 12 milliard gestegen. TSJANG KAI-SJEK EN HET DRIE- MO GENDH EDEN PACT. In een boodschap aan de gewapende macht en de burgers, gepubliceerd naar aanleiding van den Chineeschen nationa ten dag van 10 October, heeft de Chinee- sche generalissimus, Tsjang Kai-sjek, voor de eerste maal in het openbaar commen taar geleverd op het drie-mogendheden- verdrag. Hij legde er den nadruk op, dat China nooit de „nieuwe orde" in Oost- Azië, of de „nieuwe orde in een grooter Oost-Azië zou erkennen. Tsjang Kai-sjek stelde in het licht, dat China's territo riale integriteit hersteld moest worden voor China de wapens zou kunnen neerleg gen. Naar de meening van Tsjang Kai-sjek is door het lot bepaald, dat China succes zal hebben en daarom moet China den strijd voortzetten, onverschillig hoe de internationale toestand ls. EEN PROTEST. De Duitsch-Amerikaansche K. v. K. te New-York heeft tot het Amerikaansche ministerie van posterijen een scherp tele grafisch protest gericht tegen de bepaling, waarbij het gebruik van de route over het Verre Oosten voor post uit de Ver. Staten naar Duitschland verboden wordt. De K. v. K. wijst er in dit protest op, dat als gevolg van het verbod de geregelde postverbinding tusschen Duitschland en de Ver. Staten volkomen gestagneerd wordt en de luchtpostzendingen aan de Britsche censuur op de Bermuda's onderworpen zijn. Duizenden Amerikanen worden door dezen maatregel getroffen. ROOSEVELT BERAADSLAAGT. President Roosevelt heeft gisteren inden loop van den dag besprekingen gevoerd met den opperbevelhebber van de Ameri kaansche vloot, Richardson, den minister van oorlog. Stimson en den vroegeren vloot commandant en huldigen gouverneur van Portorico, admiraal Leahy. In eeji persconferentie heeft president Roosevelt gisteren het gerucht tegenge sproken als zou de Amerikaansche regee ring haar troepen uit Sjanghai willen te rugtrekken. De vraag of de onlangs aan gekondigde vorming van een eskader voor den Atlantischen Oceaan gelijk staat met de opstelling van een tweede Oceaanvloot, beantwoordde de president ontkennend. Op de vraag wat hij met den commandant van de Stille Oceaan-vloot, admiraal Ri chardson en met admiraal Leahy bespro ken heeft, antwoordde Roosevelt: Wij heb ben kaartenmateriaal bestudeerd. Ook sprak de president het gerucht tegen, dat de Amerikaansche regeering betrokken ls bij den aanleg van een spoorlijn door Mexico, welke als reserve moet dienen voor het Panamakanaal. (D.N.B.) President Roosevelt, heeft gisteravond het wetsontwerp onderteekend, waarbij een bedrag van 1.842.693.636 dollar wordt uit getrokken voor de kosten van onderhoud der 1.400.000 recruten, die tot 1 Juli moe- De in Tsjoengking verschijnende dag bladen zijn opgetogen over de heropening van den Birmaweg en over het Amerikaan sche bevel tot evacuatie van Amerikaan sche onderdanen in het Verre Oosten. Uit Tsjoengking ontvangen berichten melden dat de bladen aldaar een Engelsch-Amerl- kaansch offensief tegen Japan verwachten, waarbij zij wijzen op de gelijktijdigheid van de Engelsche en Amerikaansche maat regelen. REACTIE IN JAPAN. De Japan Times schrijft over de herope ning van den Birmaweg o.m. het volgen de: Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat deze groote internationale weg ge opend wordt met eenigerlei ernstige hoop op versterking van het zwakke Tsjoeng king. De eenlge conclusie ls, dat de stap wordt genomen door de Britsche regeering als protest tegen het Japansche plan voor een nieuwe orde. Evenzeer is het duidelijk, dat dit protest ingediend wordt als eerste uitdrukking van hetgeen thans aan het kristalliseeren is in de raadkamers van Londen en Washington. Het is bijna voor de hand liggend, dat deze politiek omgezet zal worden in economischen druk op dit land in den eenen of anderen vorm. Het kan wellicht noodig zijn om er op te wij zen, dat de Amerikaansche en Britsche po gingen om economischen druk uit te oefe nen op Japan nooit succes hebben gehad en nooit wijziging gebracht hebben in de Japansche fundamenteele politiek van den opbouw eener nieuwe orde. Ook is het niet waarschijnlijk, dat dit thans het geval zijn zal. Buitenlandsche staatslieden, die nog steeds denken, dat Japan op de knieën zou worden gebracht door afsnoering der eco nomische aderen, welke zijn nationale eco nomische en industrieele systeem voeden, zijn niet op de hoogte van de verandering, die inwendig tot stand is gebracht, noch van het temperament der openbare mee ning van dit land. Naoki Hosjino, minister zonder porte feuille in de Japansche regeeirng, heeft naar aanleiding van een bijeenkomst der gouverneurs van Japan verklaard, dat Japan reeds reserves heeft aangelegd van belangrijke artikelen voor het geval de economische betrekkingen met Engeland en de Ver. Staten verbroken worden. Deze reserves zouden groot genoeg zijn om het in geval van oorlog „langen tijd uit te houden." Hosjino uitte de meening dat het Amerikaansche embargo op vliegtuigben- zine, ijzer en schroot enz., dat op 16 Octo ber in werking treedt, spoedig door andere dergelijke maatregelen gevolgd zal wor den. Japan moet zich daarop met de meeste spoed voorbereiden om tegen iede re situatie opgewassen te zijn. (Un. Press). De diplomatieke redacteur van het Ste- fani-agentschap merkt naar aanleiding van de heropening der grens van Birma op, dat Japansche luchtstrijdkrachten van de nieuwe steunpunten in Indochina uit den weg door Birma kunnen bombardee ren en afsluiten en de Japanners er door aangemoedigd worden hun bezettingen in Indochina uit te breiden ten einde dien weg onder toezicht te houden. JAPAN EN DE SOVJETS. De uit Moskou vertrekkende Japansche ambassadeur Togo heeft Dinsdag een dé jeuner aangeboden, waaraan werd deel genomen door den volkscommissaris van buitenlandsche zaken Molotof, den volks commissaris voor den buitenlandschen handel der Sovjet-Unie, Mikojan, de plaatsvervangende volkscommissarissen van het departement van buitenlandsche za ken, Wisjinski en Losowski, den secretaris generaal van het commissariaat voor bui tenlandsche zaken, Sobolew, en andere Sovjet-Russische persoonlijkheden. In diplomatieke kringen te Moskou hecht men beteckenis aan het feit. dat de Sovjet-Russische commissaris van buiten landsche zaken voor de eerste maal ge volg heeft gegeven aan een uitnoodiging voor een bijeenkomst ten huize van den Japanschen ambassadeur. (D.N.B.) BRITSCHE AMBASSADEUR BIJ MOLOTOF. De diplomatieke correspondent van Reu ter deelt mede, dat de Britsche ambassa deur te Moskou, Stafford Cripps, einde der vorige week een bezoek aan Molotof heeft gebracht om den algemeenen toestand te bespreken. Over de hevige aanvallen op Engeland geeft het D.N.B. nog een reeks berichten. De Engelsche graafschappen hadden den sterksten stormloop te doorstaan en moes ten nu en dan naar zelfs het Reuter- bericht toegeeft niet minder dan een bommenregen op zich laten neerkomen. Hier is de havenstad Ramsgate, aan de puilt van het schiereiland Thenet in het graafschap Kent gelegen, bijzonder zwaar geteisterd, evenals de Zuid-Engelsche ha venstad Folkestone. Beide steden bezitten gasfabrieken, die motorbrandstof produ- ceeren, en olie-opslagplaatsen. Ook zijn zij voor den Engelschen scheepsbouw van be- teekenis. Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den nacht van Dinsdag op Woensdag met verscheidene voltreffers een heelen Britschen transporttrein vernield. Een ge vechtsgroep merkte op een station een tanktrein op van ruim 20 wagons. Twee Duitsche vliegtuigen ondernamen terstond den aanval. Met een reeks worpen bestook ten zij den trein. Achter elkaar ontploften in enkele oogenblikken de tankwagens. Het station was in een omtrek v an nonderden meters in een vlammenzee gehuld. Met razende snelheid breidde het vuur zich uit en vernielde waarschijnlijk de in de nabij heid staande loodsen en opslagplaatsen der installaties van het goederenstation. Ook de stations- en administratiegebouwen vie len ten offer aan de vlammen, die nog uren lang woedden. Fabrieksinstallatles in een Zuid-Engel sche stad zijn door met succes uitgevoerde bombardementen zoo zwaar beschadigd, dat ermede gerekend dient te worden, dat, zij langen tijd bulten werking zullen zijn. Bij den aanval ontstond een luchtgevecht, waarbij een Spitfire-machine werd neerge schoten. Tijdens een gewapende verkennings vlucht heeft een Duitsch vliegtuig een fa briek in midden-Engeland met zware bom men bestookt. Verscheidene gebouwen van het fabriekscomplex kregen zware voltref fers. Een Duitsche bommenwerper heeft zich in een vermetele aanvalsvlucht van geringe hoogte op een fabriek nabij Stafford ge worpen. De zware bommen drongen met ontzaglijke explosieve kracht in het hoofdgebouw en de bijgebouwen. Machtige gebouwencomplexen werden door geweldige ontploffingen letterlijk de lucht in gebla zen. De Russische prinses Galitzine, vriendin van de hertogin van Kent, is tijdens de luchtaanvallen op Londen van gisteren ge dood. Zij bevond zich in een autobus, welke door een bom werd getroffen, meldt Reu ter nog. Gisteren tegen den avond zijn aan de Fransche kust drie Britsche bommenwer pers van het type Bristol-Blenheim door Duitsche jagers neergehaald. Bovendien verloor de vijand volgens te Berlijn ontvan gen berichten gisteren bij luchtgevechten boven Zuid-Engeland nog twee jagers. Eén Duitsch toestel wordt vermist. AANTAL GEARRESTEERDEN THANS 130. Het aantal personen, dat dezer dagen ter vergelding van de behandeling van de Duitschers in Nederlandsch-Indië is geïnterneerd is tot 130 gestegen. In de komende weken zullen meer interneeringen plaats vinden, indien géén berichten uit Indië worden ont vangen over een wijziging in de hou ding van het Gouvernement aldaar. Aan Duitsche zijde heeft men echter nog niet de hoop opgegeven, dat althans ten deele aan de Duitsche verlangens zal worden voldaan, doordat in de be handeling der Duitschers een aanmer kelijke verzachting zal worden ge bracht. Het lot van de personen, die thans voor interneering vreezen, hangt dan ook van het Indische gouverne ment af. MISLUKTE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Engelsche bommenwerpers hebben gister nacht opnieuw getracht, een grooten aan val op Hamburg te ondernemen. Zij werden echter door de luchtafweer teruggedreven. Zij wierpen daarop hun brisant- en brand bommen op een vreedzaam dorp, in de na bijheid waarvan geen strategische objecten liggen. Verscheidene huizen werden bescha digd. Een andere aanval van de Royal Air Force gold Bremen, waar de Engelschen hun bom men midden in een aan den rand der stad gelegen woonwijk lieten vallen. Verschei dene huizen werden hier beschadigd. Van de bewoners werden er verscheidene gedood en gewond. Daar de Engelschen verscheidene para chutefakkels hebben uitgeworpen, moeten ondubbelzinnig hebben kunnen vast stellen, dat geen militaire doelen in de na bijheid waren. (D.N.B.). RADIOREDE VAN PÉTAIN. Uit Vichy wordt gemeld, dat maarschalk Pétain gisteravond een radiotoespraak heeft gehouden, waarin hij uiteen zette, wat de regeering op verschillend terrein tot stand heeft gebracht, en sprak over den arbeid, dien Frankrijk in den naaste toekomst zal hebben te verrichten. In minder dan zes weken, aldus Pétain, is een geweldige hoe veelheid wetgevend werk verzet, zooals de herziening der naturalisaties, de wet over de toelating tot zekere beroepen, de ont binding der geheime vereenigingen, de be strijding van het alcoholmisbruik, de ge- zinssteun en de hervorming van het onder wijs. Dit is de eerste en meest dringende arbeid der regeering geweest, waarbij vaak met oude gewoonten moest worden gebro ken en particuliere belangen géschaad moesten worden. De regeering heeft dat echter gedaan in het besef van haar plicht en in de overtui ging, dat het Fransche volk de daden der regeering juist zal achten. Ter bestrijding van de werkloosheid heeft men besloten tot het doen uitvoeren van groote openbare werken. Groote credieten zijn beschikbaar gesteld. Daardoor wordt duizenden arbei ders het dagelijksch brood verzekerd en tevens de productiekracht van het land vergroot. De moeilijkheden zullen echter nog zeer groot zijn. Men kan slechts in etappes handelen en den innigen wensch koesteren, dat een zoo grootscheepsch mo gelijke oplossing wordt gevonden voor een vraagstuk dat voor de geestelijke en maat schappelijke gezondheid van het land van het grootste belang is. Verder zag de regeering zich geplaatst voor het „netelige" probleem der rantsoe neering. Men heeft niet getracht de wreede werkelijkheid voor de Franschen verborgen te houden. Men moest van alle Franschen de grootste beperkingen verlangen en men heeft van allen gelijke offers gevraagd. Pétain deelde voorts mede, dat hij heden een boodschap zou uitvaardigen, waarin hij den Franschen zal laten zien, wat de begin selen van het nieuwe regime moeten zijn: nationaal ten aanzien van de buitenland sche politiek, hiërarchisch voor de binnen- landsche politiek. In deze boodschap zal men de groote lijnen der „nationale revolu tie" vinden, die in een nieuwe grondwet zullen worden vastgelegd. Bij dit vernieu- wingswerk moet het geheele publiek belang hebben, omdat een herbouw niet blijvend kan zijn zonder de goedkeuring van het ge heele land. Deze herbouw zal dus in ver trouwen en geloof geschieden. Pétain deed een beroep op Parijs, zich energiek aan te sluiten bij het vernieuwingswerk der re geering en vooral degenen te hulp te ko men, die in een harden winter nieuwe be proevingen zullen hebben te doorstaan. Tenslotte deelde Pétain mede, dat 3 mil- lioen vluchtelingen en 2 millioen gedemo- blliseerden naar hun haardsteden terugge keerd zijn. Het grootste deel der vernielde bruggen is weer voor het verkeer openge steld: het verkeer is vrijwel geheel her steld. (D.N.B.). Alaska wordt met groote snelheid tot een buitenpost van de verdediging van het Westelijk halfrond ingericht. Iedere week verlaten officieren van land- en zeemacht der Vereenigde Staten, alsmede vele inge nieurs in reusachtige vliegbooten Seattle, om naar Jueneau en andere punten van het reusachtige arktische territorium te vliegen, waar zij toezicht houden op den bouw der versterkingen, welke onlangs door het congres toegestaan werden. De beide „bruggen" van Azië. die moge lijk gebruikt kunnen worden voor een in vasie van Alaska. Canada en de Vereenig de Staten over de Aleoeten en het schier eiland Seward, worden door een rij blok huizen en door onderzeeboot-, luchtvloot- en marinesteunpunten beveiligd. Andere groepen ingenieurs en wegenbouwers. Ame rikanen en Canadeezen, begeven zich naar het Noorden, om een van de grootste stra ten der wereld aan te leggen, die ,uit de Vereenigde Staten komend, door westelijk Canada en het Yukon-district loopen zal. De routes tusschen Azië en Alaska, waar langs Rusland vroeger de verbinding on derhield met het haar toen toebehoorende Alaska, zullen waarschijnlijk voor alle tijden, gesloten worden. Tegelijkertijd wor den nieuwe verkeerswegen van Alaska naar de Vereenigde Staten aangelegd. Een belangrijke rol bij de ontsluiting van Alaska spelen de reusachtige Sikorsky- vliegbooten, zij hebben de zeereis die vier dagen duurt, verkort tot ze"en uur. Er zullen vijf hoofd verdedigingspunten in Alaska aangelegd worden In e^k daarvan zullen dan voortdurend 5000 man bezig zijn. De verdedigingsmacht van Alaska, dat tot dusverre uit twee compagnieën be stond, welke in Skagnay gestationneerd waren, zal sterk uitgebreid worden. Van deze vijf verdedigingspunten worden er drie voor de Amerikaansche marine en twee voor het leger ingericht. Zij bestaan uit een luchtbasis bü Sitka. waarvan de bouwkosten 12' millioen gulden zullen bedragen, een onderzeeboot-basis in Dutch Harbor op het oostelijk punt der Aleoeten. In Fairbanks wordt een opleidingsinsti tuut voor vliegtuigbestuurders opgericht. De piloten worden hier geoefend ln het vliegen in deze koude streken. Het groot ste militaire project zal het legersteun- punt in Anchorage zijn, de bouwkosten hiervan zullen een paar millioen guldea bedragen. Hier zullen de voorraden van de in Alaska gestatlonneerde troepen on dergebracht worden. De geprojecteerde arctische straat, die1 meer dan 75 millioen gulden zal kosten, om het handelsverkeer met de Vereenigde Staten, dat een jaar- lijkschen omzet van 150 millioen gulden per jaar heeft, het geheele jaar door mo gelijk te maken. De militaire voordeelen van een dergelijke, groote, goed aangelegde straat liggen natuurlijk voor de hand. Toch zullen nog geweldige moeilijkheden moeten worden overwonnen, eer men de uitvoering van deze plannen verwezenlijkt zal heb ben. (United Press). BRITSCHE TANKBOOT VERLOREN. Hleit Britsche tankschip Frederick Fales (10.525 ton) dat een maand geileden van New York naar Engeland vertrokken is, wordt thans, naar uit Halifax .gemeld wordt, als verloren beschouwd. (D.NJB.) EVACUATIE VAN GIBRALTAR. Gisteren is te Gibraltar een groot Britsch passagiersschip aangekomen, dat de laatste geëvacueerden, in hoofdtzaalk vrouwen en kindenen aan boord heeft genomen. Drie dagen geleden hebben deoe menschen bevel gekregen Gibraltar onverwijld te verlaten. Meer dan duizend vrouwen en kinderen moeten zich aan boord bevinden. De vluch telingen mochten slechts eetgerei en de noodzakelijkste bagage medenemen. FORSTER ONDERSCHEIDEN. De Führer heeft rijksstadhouder gouwlei der AUbent Forst-er het kruis van oorlogsver- dienste 1ste klasse met de zwaarden ver- Leend als erkenning van zijn militaire ver diensten en den inzet van zijn persoonlijk heid bij de gevechten om Danzig in Sep tember 1939. (D.N.B.) DE TOESTAND IN EGYPTE. De Egyptische koning Faroek verstrekt in Cairo en in de provincie sedert eenige dagen dagelijksche maaltijden aan armen op eigen kosten. De door den staat uitge trokken bedragen zijn niet meer voldoende voor de leniging van den onbeschrijfelijken noodtoestand in Egypte. Tengevolge van het door het Britsche opperbevel uitgevaar digde bevel tot vordering van levensmid delen verschijnen dagelijks Engelsche pa trouilles in de Egyptische dorpen, die be slag leggen op de schapen, kippen en het weinige wat de boeren aan veldvruchten bezitten. (D.N.B.) BUITENLANDSCHE PERSORGANISATIE TE BOEKAREST ONTBONDEN. Het Roemeense he ministerie van propa ganda heeft de veneeniging van buiten landsche correspondenten te Boekarest ontbonden. Deze vereeniging werd voorna melijk door de Engelsche en Joodse he leden beheerscht. In het ontbindigsbevel wijst de Rcemeeneche regeering er op, dat de orga nisatie nooit een erkende vereeniging is geweest. (D.N.B.) Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Uitbreiding van het N.V.V. geconsolideerd; fusie van verschillende organisaties een feit (2e Blad). Voorschotregeling voor den wederopbouw van door oorlogsgeweld vernielde of beschadigde woningen (2e Blad) Wederom Engelsche bommen op Nederland (Laatste Berichten, le Blad). AM STERDAM SCHE BEURS Tamelijke drukke affaire opening sterke inzinking fondsen iets luier - Nederlandsche be leggingen kalm - Amerikanen prijs houdend. Na vaste Duitsche Buitenland Spanning rond den Stillen Oceaan (le Bl.) Opnieuw is Engeland hevig bestookt (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1