De aanval op Londen op hoogtepunt - iPRQVETA i TUKfflAKKI 81 sfe Jaargang WOENSDAG 9 OCTOBER 1940 No. 24706 Onafgebroken golven de Duitsche vliegtuigen aan Verklaring van Churchill De Britsche bommen op Berlijn Congres der Britsche vakvereenigingen Geen Duitsche troepen in Roemenië Uit het Verre Oosten Verspreide Berichten De ordening der Europeesche economie DE MOND KUNSTGEBIT EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 pier 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Een hel van bommen van alle kalibers op Londen, zoo noemt de Londensche cor respondent van United Press de Duitsche vergeldingsaanvallen van Maandag. In ten minste dertien wijken van Londen en vier voorsteden, aldus wordt in het bericht ver der gezegd, was het oplaaien van brand waar te nemen. De Duitsche aanvalsgolven, die uit alle richtingen naderden, werden gedurende den geheelen dag gevolgd door hevige luchtgevechten, die zich bijna over geheel Engeland uitstrekten. Meer dan tien uur lang, aldus wordt in andere Ameri- kaansche berichten gezegd, duurden Maan dag de Duitsche aanvallen op Zuid-Enge- land voort. Te Londen werd tot aan het in vallen van de duisternis negen maal lucht alarm gegeven en spoedig daarop vielen de Duitsche eskaders opnieuw de Britsche hoofdstad aan. De nieuwste Duitsche bommenwerpers zijn door een groot aantal jagers vergezeld geweest. Het is tot verscheidene hevige luohtgevechten gekomen. Te Londen raamt men het aantal Duitsche vliegtuigen, dat Maandag de stad heeft aangevallen op meer dan 450, Reuter meldt, dat Londen in den naoht van Maandag op Dinsdag het lang ste luchtalarm heeft gehad. Het heldere sterrelioht, zoo schrijft het Engelsche agentschap, verleidde de Duit sche aanvallers ertoe, hun aanvallen nog meer uit te breiden en nog meer verbitterd dan anders uit te voeren. Als een ware ha gel zijn de brandbommen boven het mid delste gedeelte van Londen uitgestrooid. Het DNB meldde gisteravond uit Berlijn: Sinds vanmorgen acht uur ronken bijna onafgebroken de motoren van formaties Duitsche bommenwerpers boven de Brit- sohe hoofdstad. Haast zonder ophouden trilt Londen van de zware ontploffingen der bommen. Waarschijnlijk is het luchtalarm in den loop van den dag nauwelijks onder broken. Met felle trefzekerheid kwamen de zware en zeer zware bommen vooral in de Noordwestelijke bocht van de Theems neer. Belangrijke haven- en ravitailleeringsin- stallaties zijn daar door de verwoesting ge troffen. Een groote gasfabriek viel aan een ande ren aanval ten offer, die met onweerstaan bare kracht gedaan werd. Hier kon men drie reusachtige branden waarnemen. Maar ook over de Zuidoostkust loeide de aanvals- orkaan van het Duitsche luchtwapen. Door het werpen van brisantbommen op voor den oorlog belangrijke doelen in havenin stallaties werden ingrijpende verwoestingen aangerioht. Gisteren zijn bij de luchtgevechten boven de Britsche eilanden en het Kanaal volgens tot dusver ontvangen berichten 10 Britsche vliegtuigen neergehaald. De Duitsche af- weerkanonnen slaagden er voorts in, een vijandelijke machine, die het N.W. Duitsche grensgebied binnen trachtte te dringen, neer te schieten. Een ander vliegtuig, dat een haven aan de Noorsche Westkust na derde, kon door den afweer, die direct in werking trad, gedwongen worden om te keeren. De Duitsche luchtmacht moet tot nu toe rekening houden met het verlies van 3 vliegtuigen (DNB). Het Londensche ministerie van verkeer heeft Maandag een verordening gepubli ceerd, op grond waarvan vpor des middags 4 uur geen Londenaar meer een plaats op de stationstrappen van de ondergrondsche kan innemen, terwijl het reserveeren van slaapplaatsen op trappen, gangen en per rons geheel verboden is. De perrons mo gen voor 19.30 niet gebruikt worden en pas na 22 uur staan de perrons geheel ter beschikking van de menschen. die dekking tegen luchtaanvallen willen zoe- ken. Het is voorgekomen, dat reeds in ae vroege middaguren de trappen naar de ondergrondsche perrons door groote men- schenmassa's werden bevolkt. Dit is thans tot de late avonduren niet meer toege staan. Aa Tenslotte wordt medegedeeld, dat de evacuatie der vrouwen en kinderen be spoedigd moet worden. Vrouwen, die zich met haar kinderen voor evacuatie melden, moeten binnen 48 uur weggebracht wor den. De regeering draagt de kosten van de reis en van het verblijf in de provincie. Toekomstige moeders genieten een voor keursbehandeling. (D.N.B.) AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. Duitsche gevechtsformaties hebben bij haar actie van gisteren tegen Zuid-Enge- land ook verscheidene Britsche schepen aan de Kanaalkust ontdekt. Een reeks vliegtuigen liest zich deze loonende doelen niet ontgaan en ging met goed gevolg tot bombardeeren over Zoo werden in de na bijheid van Dover twee schepen door vol treffers van zwaar kaliber zoo zwaar ge troffen, dat zij korten tijd daarop zon ken. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt: Churchill heeft gisteren in het Lager huis o.a. gesproken over het incident van Dakar. Hij verklaarde, dat door een aantal vergissingen, die op het oogenblik worden bestudeerd in een officieele enquête, noch de eerste Lord der admiraliteit, noch het oorlogskabinet er van in kennis v/aren ge steld, dat Fransche oorlogsschepen de Straat van Gibraltar naderden. Het was derhalve te laat geweest om ze te verhin deren door de Straat heen te varen. Churchill noemde vervolgens het aan tal van 8500 dooden en 13.000 gewon den, die de luchtaanvallen op Enge land tot Zaterdag j.l. geëischt hebben. Ten aanzien van de door zekere kringen gewenschte represailles tegen Duitsch- land zeide Churchill: Engelands doel moet zijn om het Duitsche vermogen om den oorlog voort te zetten een maximum van schade te berokkenen. Aan het slot van zijn rede heeft Chur chill nog gezegd „al heerscht er ook ver trouwen in ons hart, al zien wij ook veel duidelijker dan eenige maanden geleden onzen weg door alle moeilijkheden en ge varen, wij mogen geen oogenblik den vree- se) ijken en gevaarlijken toestand vergeten, waarin wij ons bevinden. Wij willen niet het vertrouwen verliezen, dat wij ons door voortdurende buitengewone Inspanning kunnen redden. Niemand kan voorzier., niemand kan er ook maar een denkbeeld van hebben, welke wending "deze vreeselijke oorlog zal nemen. Lange en donkere maandën van beproe vingen en lijden liggen voor ons. .Niet al leen groote gevaren, maar ook talfljke an dere onheilen, ontberingen, fouten en te leurstellingen zullen zeker ons deel zijn. De dood en het ieed zullen onze reisgezel len zijn, ontberingen ons kleed en stand vastigheid en dapperheid ons eenige schild. Wij moeten eendrachtig zijn en on verschrokken, wij moeten onbuigzaam zijn." Over den jongsten Britschen aanval op Berlijn meldt het D. N. B.: Profiteerend van de gunstige weersom standigheden verschenen na een lange on derbreking in den nacht van Maandag op Dinsdag weer Engelsche vliegtuigen boven de rijkshoofdstad. De weinige machines, die door het spervuur van de luchtdoelar tillerie heenkwamen, wierpen hun bommen neer. ver verwijderd van militaire of in dustrieele objecten, temidden der arbei dersbevolking van Berlijn. Geen enkele bom viel op een industrieel bedrijf of op een militaire installatie. Getroffen werden hef in de geheele wereld bekende Robert Koch- ziekenhuis, een kinderziekenhuis en een tehuis voor kraamvrouwen, beide gelegen in het Noordwesten van de stad. alsmede een vrij groot ziekenhuis in het Noorden. Onder de zieken, volwassenen en kinde ren. alsmede onder het dappere verplegings- personeel zijn dooden en gewonden geval len. De zusters werden midden in haar op- offeringswerk "oor de veiligheid van de on der haar hoede gestelde personen, getrof fen. Het Robert Koch-ziekenhuis werd door verscheidene dynamiet- en brandbommen getroffen. In de groote zalen liggen heele stapels glasscherven en splinters, de bed den zijn met splinters, scherven en stuk ken muur overdekt. Ock in de operatie zalen en laboratoria ziet men overal de sporen van de Engelsche bommen. In de chirurgische afdeeling van het ziekenhuis sloeg een bom in, dicht naast een bran cardwagentje, waarop een vrouw naar de operatiezaal werd gebracht. Deze vrouv. en een zuster kwamen om het leven. Een andere zuster en twee ziekendragers wer den door bomscherven gewond. Naar de dokforen en de leden van den luchtbe schermingsdienst zonder eenigen twijfel hebben kunnen vaststellen, hebben de vlie gers eerst langen tijd nadat zij lichtfakkels hadden laten vallen, dus na een zeer zorg vuldige verkenning, hun bommen uitge worpen. 25 dooden, van wie ruim de helft vrou wen en kinderen, zijn in totaal liet re sultaat van den nachtelijken bomaan val door Britsche vliegers op Berlijn Alleen reeds in verscheidene ziekenhui zen werden vijf personen gedood en talrijken gewond. Ongeveer zestig per- nen hebben deels zware verwondingen opgeloopen. Ee Duitsche pers is zeer verontwaardigd over deze aanvallen. Als voorbeeld citeeren wij de Mediodia: „Wie nog menschelijk en godsdienstig gevoel in het hart draagt en niet slechts op de tong, moet in rouw hulde brei.gen aan de onschuldige slachtoffers dezer aanvallen, die begonnen met een bombardement op een kinderspeelplaats te Freiburg en sedertdien werden voortgezet met een lange reeks aanvallen op kerken, ziekenhuizen, vreedzame dorpen en woon wijken in Duitsche steden. Indien de Duit sche luchtmacht bevel krijgt, volgens het „oog om oog, tand om tand" te handelen, zal niemand het recht hebben, daarvoor Duitschland aan te klagen". Gisteren is te Southport het congres der Britsche vakvereenigingen geopend. Reeds is een resolutie aangenomen, waarin ge- eischt wordt, dat de regeering alles zal doen om een einde te maken aan het ma ken van oorlogswinst, hetgeen, aldus de resolutie, niets anders is dan uitbuiting van het Engelsche volk. Niemand mag rijker uit den oorlog komen, dan hij bij den aanvang geweest is. Aangezien de leider van het vakverbond, Bevin, thans als minister van arbeid deel uitmaakt van het oorlogskabinet en andere socialisten als Attlee, Greenwood en Mor rison in nauwe relatie met de vakvereeni gingen staan, wordt aan deze resoultie bijzondere beteekenis gehecht, daar niet verwacht kan worden, dat de socialistische leden der regeering, den toon der verkla ring niet goedkeuren. Naar voorts verluidt, zal sir Walter Ci trine na afloop een reis naar de Ver. Sta ten maken, om een boodschap over te brengen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat talrijke tendentieuze berichten volgens welke Duitschland Roemenië zou hebben bezet, niet in overeenstemming zijn met 'de feiten. In Roemenië bevinden zich slechts een Duitsch generaal en eenige instructie officieren, die naar Roemenië zijn gekomen in antwoord op het verzoek van de Roe- meensche regeering, dat Duitschland zich met de reorganisatie-van het leger zou be lasten. Dat er reeds pantserdlvlsleS~iTr~bf op weg naar Roemenië zouden zijn wordt met nadruk tegengesproken. Wel is het een feit, dat Duitschland zijn garantie van Roemenië serieuzer opvat dan Engeland het de zijne heeft gedaan en er ernstig voor zal waken, dat er storingen optreden, speciaal voor zoover deze gericht zouden zijn tegen de oliegebieden. (D.N.B.) Churchill heeft in den loop van zijn overzicht over den oorlogstoestand gis teren in het Lagerhuis ook medege deeld, dat de Birmaweg na afloop van de tegenwoordige overeenkomst met Japan heropend wordt. De overeen komst loopt 17 October af. De Britsche ambassadeur te Tokio, Crai- gie, heeft, volgens een communiqué van het Japansche departement van buitenland- sche zaken, een bezoek gebracht aan minis ter Matsoeoka, om hem op grond van in structies uit Londen hiervan mededeeling te doen. De Japansche ambassadeur te Londen heeft, naar te Tokio verluidt, een onder houd van een uur gehad met den onder staatssecretaris Butler Men gelooft, dat de kwestie van den weg door Birma bespro ken is. Domei verklaart, dat de openstelling van den weg door Birma een gevolg van „Chi- 'neeschAmerikaansche manoeuvres is. De overeenkomst betreffende het vervoer van wapenen en munitie over Hongkong naar Tsjoengking blijft van kracht en wordt niet aangetast door de laatste besluiten van Londen. United Press meldt uit Washington: Voor het eerst sinds eenige weken heeft de onder-staatssecretaris Sumner Welles een conferentie gehad met den Russischen gezantschapsraad Oemanski. Men neemt aan, dat de kwesties van het Verre Oosten besproken zijn. Tevoren ontving Sumner Welles den Australischen gezant Casey, terwijl de Britsche ambassadeur Lord Lothian door staatssecretaris Huil ontvan gen werd. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft later verklaard, dat Welles en Oemanski besprekingen hebben hervat, welke twee maanden geleden waren afge broken, betreffende een verbetering van de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en de Sovjetunie. ENGELSCHEN BRENGEN EEN FRANSCH SCHIP OP. De Engelschen hebben, naar uit Djiboett gemeld wordt, het vrachtschip Esperance aangehouden en naar Aden gebracht. De Esperance was hall September "an Diego Suares aan de Noordpunt 'an Madagascar vertrokken en had levensmiddelen voor Dzjiboeti aan boord. Deze daad der Engel schen treft de Fransche kolonie Dzjiboeti te zwaarder, aangezien de levensmiddelen - schaarschte daar steeds toeneemt. De gou verneur, Nouailhetas, die zich begin Sep tember per vliegtuig naar Dzjiboeti had be geven. heeft zijn regeering gerapporteerd, dat de levensmiddelenvoorraden ter plaatse binnen zes weken uitgeput zullen zijn. (DNB). Uit Rome meldt Stefani: De minister voor wissels en deviezen, Riccardij zal dezer dagen op uitnoodlging van de Duit sche regeering een bezoek brengen aan Berlijn om met den Duitschen Rijksmi nister voor economische zaken, Funk, de verschillende en ingewikkelde problemen te bespreken betreffende de ordening der Europeesche economie na de overwinning van de spil op de demoplutocratlsche mo gendheden. De beide spilmogendheden, die nauw verbonden zijn in den gemeenschappe- lijken strijd, zullen stellig deze proble men tot een oplossing weten te bren gen in een realistischen geest en met juist begrip, zoowel van hun vitale we- derzijdsche belangen als van de fun- damenteèle economische noodzakelijk heden van een nieuw Europa, dat voor altijd bevrijd zal zijn van het Jood- sche kapitalisme. De besprekingen te Berlijn tusschen Riccardi en Funk zullen bij gevolg een zeer bijzonder belang hebben en de leven digste belangstelling trekken, niet alleen in de Italiaansche en Duitsche economi sche kringen, maar ook in de landen, die hun ordening zullen moeten vinden in het kader van de nieuwe Europeesche econo mie. ri .HK.HMRIEMMSTR WUCHUNOÊH lEDEftj-N DAC fin .van t 7 9 óp'Mci.Wo; cnVr ."tv ïf.lr P.WMK.-f.l7 GEHEEl IN ORDE DOOR TANDARTSEN 823 Ongea Med.) TWEE NOORSCHE SCHEPEN GEZONKEN. Weer zijn twee Noorsche koopvaardijsche pen, die voor Engeland voeren, gezonken, melden de Noorsche bladen. Het zijn de beide motorschepen Tancred, (9900 ton) en Vestward (4300 ton'. Zij voeren in een En- gelsch- konvooi. Het eerste schip zonk ten Zuidwesten 'van Engeland, het tweede in de buurt van de Hebriden. (D.N.B.) DE CRISIS IN DE HONGAARSCHE REGEERINGSPARTIJ. Om snel een einde te maken aan de door het uittreden van den vroegeren minister president Imredy en den oud-minister voor Opper-Hongarije, Jaross, ontstane crisis in de regeeringspartij heeft de Hongaarsche regeering tol de „wankelende'' regeerings- afgevaardigden de uitnoodlging gericht binnen een bepaalden termijn een schrifte lijke verklaring van trouw af te leggen. Als de afgevaardigden niet schriftelijk ant woorden zal het partijbestuur hen van de lijst der, rcgeeringsafgevaardlgden schrap pen. (DNB). HIMAILER VEERTIG JAAR. De Führer heelt den rijksleider der SS en chef der Duitsche politie, Heinrlch Himm- ler, op diens veertigsten verjaardag tele grafisch zijn gelukwenschen doer, toekomen en hem door zijn adjudant zijn foto met een eigen opdracht doen overhandigen. Voorts hebben r.a. rijksmaarschalk Go ring. de plaatsvervanger van den Fiihrrr, Rudolf Hess. de ministers von Aibbentrop, dr. Göbbels en dr. ammers. alsmede rijks leiders dr. Ley en dr. Dietrich den jubilaris hun gelukwenschen doen toekomen (DNB). FRANSCHE LICHTING NIET NAAR HUIS. Volgens een officieele mededeeling "an het Fransche ministerie van oorlog zal de lichting 1938, die na de demobilisatie een groot deel van het Fransche leger uitmaakt en'die deze maan naar huis zou zijn ge zonden, nog onder de wapenen blijven, tot zij kan worden vervangen door een even groot aantal vrijwilligers. Als motief voert men in bevoegde Fransche kringen nar., dat door het naar huis zenden van dc geheele lichting de werkloosheid nog in belangrijke mate zou toenemen Het ministerie deelt verder mede, dat de soldij voor den extra diensttijd verhoogd wordt. (D.N.B.). DE ENGELSCHEN IN ROEMENIË. Volgens een Reuterbericht heeft de Brit sche gezant Hoare allen Engelschen, die in het Roemeensche petroleumbedrijf werk zaam zijn, aangeraden Roemenië onver wijld te verlaten. De volgende week Maan dag moesten alle desbetreffende Engel schen uit Roemenië vertrokken zijn. BRITSCHE MARINESLEEPBOOT VERGAAN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat dë Briteche marinesteeptooot Sauey op een vijainctelijiloe mijn geloopen en gezonken ls. NORMALE TURKSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Alvorens naar Mqsköu terug te keeren, heeft de ambassadeur van Turkije bij de sovjet-unie verklaard, dait de betrekkingen tusschen beide landen normaal en vriend- schappelijlk zijn. De ambassadeur zeide te Moskou te zullen streven naar versterking vam de Turksch-Russische vriendschap. De Russische ambassadeur te Ankara zal het zelfde doen, teneinde de goede betrekkingen tusschen de twee landen, die buiten het conflict zijn gebleven, te waarborgen. (Stefani) JOODSCH GRONDBEZIT IN ROEMENIË. Officieel wordit medegedeeld, dat met in gang van heden al het grondbezit in Roe menië, dat eigendom is van Joden, overgaat in wettig eigendom van den Roemeenschen staat. (Stefani) VERKLARINGEN VAN WILLKIE. De republlkeinsche candidaat voor het Amerikaansche presidentschap Willkie heeft in een radiotoespraak verklaard, dat hij voorstander is van een versnelde bewape ning. De Vereenlgde Staten, aldus Willkie, zijn op het oogenblik in elk geval onvol doende voorbereid, zoodat de succesvolle tegenstand ook voor de Vereenlgde Staten van de grootste beteekenis is. Men moet Engeland door de versnelde vervaardiging van tanks, vliegtuigen en munitie, helpen. Echter zullen de Vereenlgde Staten in ieder geval buiten den oorlog moeten blijven, want alleen op die wijze ls een doeltreffen de hulp voor Engeland mogelijk en is er ge legenheid ons zelf voor te bereiden. In eenige toespraken in verschillende wijken van New-York heeft Willkie president Roo sevelt verzocht te verklaren, of er geheime overeenkomsten met andere landen over de deelneming van de Vereenlgde Staten aan den oorlog bestaan. De beslissing over oor log en vrede, zoo besloot Willkie, kan enkel en alleen door de Amerikaansche kiezers genomen worden (DNB). TERUGKEER VAN FRANSCHE VLUCHTELINGEN. Volgens een mededeeling van het Fran sche ministerie van binnenlandsche zaken zijn van 15 Juli tot 6 October ongeveer drie en een half millioen vluchtelingen uit het niet-bezette gebied naar het bezette gebied teruggebracht. Circa 200.000 menschen moeten nog naar hun huizen terugkeeren. (D.N.B.). Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Dc distributie van vaste brandstoffen gaat met ingang van heden in (2de Blad). De inkrimping van den pluimvecstapel (Binnenland, 2de Blad). De Engelsche aanval op Amsterdam; tragi sche indrukken tijdens een rondgang (2de Blad). 4MSTEKDAiVlSCHk BEURS Vaste markt - Opgaande koersbeweging - Duitsche fondsen prijshoudend - Ne- derlandschc Staatspapieren weifelend - Amerikanen kalm. Buitenland Dc aanvallen op Londen nemen nog in felheid toe (1ste Blad). Engeland heropent den weg via Birma (lste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1