In „DE TURK" zijn Henu's met en ZONDER bon verkrijgbaar! MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 No. 24698 Rede van rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart Het Drie-mogendhedenpact 81ste Jaargang Het Duitsche Volk tot kameraadschap bereid Besprekingen in Berlijn Feiten van den dag De Sovjet-unie. De Chineesdie regeering wil met steun van de Sovjet-unie den strijd tegen Japan voortzetten De houding van Amerika LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 p. 3 maanden) Nederland kieze de richting van zijn weg. In Pulchri Studio te 's-Gravenhsage werd Zaterdagmiddag een bijeenkomst ge houden van den Nederlandschen Kuituur- kring. Aanwezig was de rijkscommissaris rijksminister, dr. Seyss-Inquart, terwijl de bijeenkomst eveneens werd bijgewoond door de heeren J. C. Nachenius, secretaris van den heeren J. C. Nachenius, secretaris van den kring, dr. T. Goedewaagen, dr. D. Hannema, dr. J. Smit, dr. F. Vermeulen en prof. dr. J. de Vries, de commissarissen-generaal en tal van andere Duitsche autoriteiten, den waarnemenden secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, recto- res-magnifici onzer universiteiten en een zeer groot aantal hoogleeraren enz. REDE PROF. SNIJDER. De voorzitter van den kring, prof. dr. G. A. S. Snijder, gaf in het Duitsch allereerst een kort overzicht van de wordingsgeschiedenis van den Kring. Reeds spoedig na den oorlog kwamen eenige Nederlanders bijeen, die zich als zoovelen de vraag voorlegden: „Wat nu?" Wij hadden, aldus spreker, allen onze opvattingen. Velen van ons, die het nieuwe Duitschland, den nieuwen geest in Duitschland hadden leeren kennen, wisten sinds jaren, dat deze ontwikkeling in Europa moest komen wij hadden allen gehoopt, dat dit op vreedzame wijze zou ge schieden, maar nu het eenmaal zoo ver was, waren wij, terugblikkend, nauwelijks meer verwonderd over den werkelijken gang der gebeurtenissen. Wij waren geen „politici" in den zin, dien men met dit woord pleegt te verbinden. Maar wij had den ook niet „weltfremd" naast het gebeu ren gestaan; wij hadden de gedachten van het nationaal socialisme in haar baanbre kende kracht zeer wel begrepen en weten te waardeeren. En wij begrepen ook, dat het niet voldoende was den ouden wijn in schamele nieuwe zakken te vullen. Wij zagen zeer wel, dat dit hier vlijtig ge- geschiedde en wij willen niet loochenen, dat het antwoord, dat ons nog in het verleden bevangen volk op die wijze gaf op de groote vragen van den tijd, ons vaak diep teleur stelde en schokte. Niet slechts, omdat de Nederlander daardoor blijk gaf van een verbluffende „weltfremdheit", maar meer nog, omdat uit deze pogingen van opportu nisten een geheel on-Nederlandsche knech- tenziel spreekt, die slechts schijnbaar den overwinnaar tegemoet komt en hem in waarheid bedriegt. Dat is betreurenswaar dig om der wille van ons volk, het is het ook, omdat daaruit een miskenning van de Duitsche houding tegenover ons spreekt, waarvoor wij ons moeten schamen. Want gij, aldus spreker, zich tot den Rijkscommissaris persoonlijk wendend, gij hebt ons herhaaldelijk en eerlijk ais vriend de hand geboden, gij hebt steeds weer onderstreept, dat overwe gingen en noodzaken, die veel verder reiken, dan de directe verhouding tus- schen onze landen, er helaas toe heb ben geleid, dat onze volken met elkaar in oorlog zijn geraakt. Gij hebt telkens weer uw wil tot vriendschap en ge- meenschappelijken arbeid geuit. Hier past geen halfheid of misleiding. Men dient de uitgestoken hand van een vriend te aanvaarden of deze on voorwaardelijk af te wijzen. Wij willen uw hand aanvaarden, wij reiken u de onze in volle overtuiging. Wij weten, waarom wij dit doen en wij zijn ons berfust van onze beweeggronden. Spieker zette vervolgens uiteen, hoe de Kuituurkring langzaam en in stilte ge groeid is. Het is om uw eigen woorden te gebruiken aldus spreker, zich tot den Rijkscom missaris wendend de wensch van het Duitsche volk, „dat wij aan den opbouw als gelijkgerechtigde en tot zeer hooge presta ties in staat zijnde partner medewerken". De „gelijkgerechtigheid" sluit echter in dat wij als twee volken elkaar begrijpen, waardeeren en respecteeren. Bij alle be sprekingen, die hij mocht voeren, heeft spreker tot zijn groote vreugde volledig be grip op dit punt bij de Duitsche autoritei ten kunnen vaststellen, zoodat het grond beginsel van den Kuituurkring: De zorg voor een zelfstandig Nederlandsch cultuur leven voor ons een eerste voorwaarde voor de samenwerking geen beletsel zal zijn De kultuurkring stelt zich ten doel het bewustzijn eener volksgemeenschap op nieuw te wekken. Wanneer wij nu aldus spreker u, mijnheer de Rijkscommissa ris verzoeken ons bij dit werk te willen steunen, dan weten wij heel goed, dat be paalde kringen ons het verwijt van een „heulen met den vijand", zoo niet van „landverraad" voor de voeten zullen werpen Wij moeten desnoods dezen smaad op ons nemen, in de vaste overtuiging, dat hij ons ten onrechte wordt toegevoegd en in» het onwankelbare geloof, dat wij een werk ter hand nemen, dat voor ons Nederlandsche volk noodzakelijk is en zegenrijk zal zijn. Dit werk zou even noodzakelijk zijn, wan neer de Duitsche bezetting zich niet in Nederland bevond. Want ook dan zou ons land zijn plaats in het nieuwe Europa moe ten bevechten en verdienen. Ook dan zou ik echter den blik naar Duitschland wenden en voor hulp vandaar dankbaar zijn. Men moet dit niet verkeerd begrijpen. Evenmin als u er aan denkt, ons een Duitsche op dracht te verstrekken, evenmin zouden wij er aan kunnen denken een Duitsche op dracht te aanvaarden. Wij willen samen werking, maar wij kunnen ons de verhou ding tusschen u, als drager van de regee- ringsmacht en den Nederlandschen kui tuur kring niet anders voorstellen, dan als een samenwerking van vrije mannen. Op vele gebieden der cultuur is het stil en dor geworden in ons land. Het losmaken van het individu uit de volksgemeenschap, zijn matelooze overschatting, ons door het liberalisme gebracht en geleerd, zijn hier voor verantwoordelijk. Met hetzelfde onwankelbare geloof, waar mede uw Führer geloofd heeft aan den geest, het wezen van het Duitsche volk, ge- looven wij aan den eigen geest, het eigen wezen van het Nederlandsche volk. Wij Nederlanders zijn geenszins Duit- schers, ook geen „halve Duitschers", en wij willen dat ook niet worden. Wij willen Ne derlanders blijven, want wij hebben door de eeuwen heen een eigen aard. ontwikkeld en onderscheiden ons van onze buren. Onze eigen aard komt In onze cultuur, die geens zins een gewestelijke variant, maar een zelfstandige hoogstaande prestatie is, zij het ook op Germaanschen grondslag, tot uiting en wij meenen juist aan onze eigen cultuur het recht op een zelfstandig volks bestaan te mogen ontleenen. Daarom hechten wij zoozeer aan de instandhou ding en hernieuwing van het Nederland sche cultuurleven, juist daarom ligt ons de moedertaal zoo na aan het hart. Wil dit zeggen, dat wij ons daardoor weer afscheiden? Geenszins. Niet voor niets heb ik er den nadruk op gelegd, dat wij tot de Germaansche volkenfamilie behooren. Wij zouden in de toekomst naast en met het Duitsche volk willen werken, ook op cultureel gebied en wij zien in deze samen werking groote mogelijkheden voor een harmonische cultureele ontwikkeling. Wij meenen, dat het belangrijk en wenschelijk is ook in het nieuwe Europa een gegroeide verscheidenheid in stand te houden en zelfs met zorg te omgeven. DE RIJKSCOMMISSARIS HET WOORD. AAN Rijkscommissaris rijksminister Seyss-In quart. hierna het woord voerende, zeide met voldoening te hebben kunnen con- stateeren dat de Kuituurkring de uitge- kameraadschapalles in het werk stellen, wanneer het om het bestaan van den ander mocht gaan. Het mag dan op het oogen- blik schijnen, alsof van het Nederlandsche volk op het oogenblik meer gevergd wordt. Doch dit houdt alleen verband met de uiterlijke levensomstandigheden, die juist tengevolge van de gemeenschap van het lot aan dezelfde beperkingen onderhevig zijn, in welke het Duitsche volk zich op het oogenblik schikt. Doch Nederlanders, die een ruimeren kijk op de dingen hebben, zullen begrijpen, wat het beteekenen kan, wanneer de gansche reëele macht van het Duitsch 85-millioenen volk en het groot- Duitsche Rijk, als het er op aan komt, be reid is op de bres te staan voor het bestand van het Nederlandsche volk en den Neder landschen staat, want hierin schuilt juist de kern van het lot van dezen staat, dat zijn reëele machtsbasis verre ten achter bleef bij zijn uitgestrektheid. En zonder mij nu bij deze gelegen heid met politiek of zelfs problemen der buitenlandsche politiek te willen bezig houden, zoo dient u toch te weten, dat onder alle omstandigheden de gansche uitgestrektheid van het toekomstig ge bied, waarover de invloed van het Duit sche rijk en het nieuwe Europa zich uit strekt te uwer beschikking zal staan en wel ter beschikking van vrije Nederlan ders, onze kameraden. Het gaat dus niet om vrijheid, zelfstan digheid en onafhankelijkheid. En het ver wijt van heulen met den tegenstander of zelfs verraad, treft volkomen ten' onrechte de mannen, dL voor het Nederlandsche volk een weg aan de zijde van het Duitsche volk zoeken. Wat beteekent verraad dan eigen lijk? Wij Duitschers weten het maar al te goed. Wanneer wij volk en volkskarakter als hoogste goed beschouwen, dan pleegt diegene verraad, die zich juist aan dit hoog ste goed vergrijpt. Wie volksvreemde of zelfs voor het volk schadelijke biologische, geestelijke en moreele invloeden toelaat of zelfs bevordert, is evenzoo een verrader als diegene, die de kracht van het volk mee- doogenloos voor zelfzuchtige doeleinden misbruikt. In tijclgn van plotselinge neder lagen hoort men dan ook steeds het woord verraad, maar nooit hoort men het uit den •mond der dappere soldaten in de voorste linies, die de overweldigende militaire macht van den tegenstander leerden ken nen en respecteeren. Men noemt ook die menschen graag ver raders, die tegen stands- en klassegrenzen optornen, wanneer deze verschillen hun economischen en geschiedkundigen zin ver loren hadden en het leven van het volk beklemmen. Ik kan u verzekeren, dat juist die Nederlandsche mannen, die men boos aardig of onnadenkend verrader noemen wil, bij de opperste leiding van het Rijk heel goede en waardige vertegenwoordigers van de Nederlandsche zaak en de Neder landsche vrijheid waren. Over welk laatste punt door het Rijk nooit eenige twijfel was gelaten. Voortgaande zeide spreker het met prof. Snijder eens te zijn, dat de godsdienst de hoogste geestelijke uiting van alles om ons heen is. Ook wij hebben deze vaste over tuiging. Hoe zouden wij anders ook zoo'n onmetelijk streven der hervorming en ver nieuwing der geestelijke en reëele verhou dingen der Europeesche menschen met het vaste vertrouwen op succes kunnen begin nen, wanneer wij ons in ons werk niet met God verbonden en aan God gebonden zou den gevoelen. Misschien is dit, ons geloof. Het A.N.P. meldt: Naai wij vei-, nemen, heeft de Fühiei de vorige week den lijkscommissa- lis vooi het bezette Nedeiland- sche gebied, lijksministei Seyss- Inquait, in wiens gezelschap zich comm.-geneiaal Schmidt, alsmede de heeien Musseit, van Geelkeiken en Rost van Tonnin gen bevonden, in de nieuwe iijkskanselaiij te Beilijn voor een langduiig ondeihoud ont vangen. 758 EERSTE BLAD Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Thans ook vleesch- en broodbonnen in restaurants, enz. per 1 October (3e Blad). De strijd om den baby; het onlangs gewezen vonnis bekrachtigd (Rechtzaken, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Vrij opgewekte markt - Vaste locale markt - Nederlandsche staatsfondsen willig - Duitsche waarden goed gedisponeerd - Young sterk oploopend - Amerikanen prijshoudend. Buitenland Rond het Drie-mogendheden-pact (le Blad) De luchtraids duren steeds voort (3e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" VIERDE BLAD. Het Drie-mogendheden-pact stond Zater dag en gisteren nog geheel vooraan in de belangstelling. Tusschen de leidende figuren werden nog steeds telegrammen gewisseld en de pers bleef de beteekenis breed uit meten. Van officieele Duitsche zijde is volgens United Press verklaard: Het Drie-mogendheden-pact beteekent stellig geen omsingeling van Rusland, noch sluit het de Sovjet-unie uit van samenwer king met artdere Europeesche en Aziatische mogendheden. Integendeel wordt door het pact een duidelijke begrenzing van de be- langengebieden verkregen. Het Verre Oosten voor Japan, het eigen reusachtige continent voor de Sovjet-unie en voor Duitschland en Italië Europa ten Westen van de Duitsch- Russisohe belangengrens, evenals het Afri- kaansche continent. Deze verdeeling betee kent niet, dat de eene staat buiten het be- langengebied van den anderen gesloten wordt, doch slechts dat hij in de andere sfeer de heerschappij van de andere mo gendheid erkent. Dezelfde kringen betwis ten, dat de Sovjet-unie door het Drie-mo gendheden op welke wijze ook geïsoleerd wordt. Men ziet geen reden waarom de Sov jet-unie door de Berlijnsche alliantie in de 1380 (Ingez. Med.) stoken vriendenhand wil grijpen. Vriend schap. aldus spr. kan slechts tusschen zelf standige, vrije, volkomen verantwoordelijke menschen bestaan. En wat het cultureele leven betreft, zoo kan ik u slechts de ver zekering geven, dat juist wij een echt volksch Nederlandsch cultureel leven wil len, ja er direct naar verlangen en er zeker van zijn, dat evenals het eigen karakter van de Duitsche stammen, die toch heden een door één geloof en één wil bezield volk vormen, niet tot splitsing maar tot verrij king van het geheele Duitsche cultureele leven strekt, evenzeer de verscheidenheid van het Nederlandsche en Duitsche cultu reele leyen geen splitsing beteekent. maar slechts een verrijking van beide kanten. Weliswaar kan het niet gaan om dat steeds ï.aar het Westen kijkende aestheticisme, dat, evenals vroeger ons ook uw cultureele streven beheerschte en leidde tot splitsing, tot een bovenmatig accentueeren der dia lectiek en tot een zich vermeien in de nuan ces van ondergang en twijfel. Het cultu reele leven van een volk moet in zijn diep ste diepte gegrondvest zijn op een hechte wereldbeschouwing, die haar kracht weer put uit het besef van eigen volk en het op gaan in de gemeenschap van dit volk eischt. U sprak over het Nederlandsche en het Duitsche volk als over twee broeders en daarmee raakt u aan den grondslag van onze gemeenschappelijke Germaansche af stamming. Ik wil bovendien nog wijzen op de kameraadschap, die deze beide volken moet omsluiten. Kameraadschap der vol ken beteekent evenzeer als bij kameraad schap der enkelingen, het vaste besluit el- kaars lot te deelen en voor elkaar in te staan. Het Duitsche volk is tot deze kame raadschap volkomen bereid en-zal voor deze niet zoo zeer vervuld van angst voor het leven en gesmoord door den druk van de onbeduidendheid daarvan als wel gedragen door het bewustzijn van de volkomen juiste invoeging in de schepping, waarvan de be teekenis ons meestal verborgen blijft. Wij moeten er echter tegen opkomen, wanneer banden der dogmatiek als politieke kentee- kenen worden beschouwd en zoo tot splij ting van het volk leiden. Want voor ons zijn de volkeren in hun door den bloede bestemd karakter de door God gewilde bouwsteenen der menschheid. U hebt er juist aan gedaan, toen u zich in uw streven niet door mij liet legiti- meeren. Dit geldt voor u precies zooals voor ieder gemeenschap betreffend en daar mee politiek streven. U zult en u wil zich geen macht door den staat laten geven om deze macht dan op politiek gebied uit te buiten, maar het is u daarom te doen de Nederlandsche menschen van de juistheid van uw weg te overtuigen en hen voor uw overtuiging te winnen. Hier is slechts één ding voor noodig, moed en wel den moed van het inzicht, het besluit en de volkomen toewijding. U verzocht mij, u of wel het Neder landsche volk tijd te laten. Wij haasten u niet Want de beslissingen vallen hier niet voor ons. Onze beslissingen, die be vechten wij in de overige wereld. Maar juist door deze beslissing is het van het grootste belang, dat het Duitsche volk het Nederlandsche volk als zijn kame raad beschouwt. De richting van den weg moet bij het begin van den marsch worden gekozen. De bouw van den weg armen van een Engelsch-Amerikaansch blok gedreven zou worden. Uit Moskou meldt United Press: De opperste raad der Sovjet-unie heeft 57 milliard roebel, 31,7 procent van het ge heele budget, voor defensieve doeleinden toegestaan. Sedert het jaar 1937 is een sterke stijging van de Russische militaire uitgaven waar te nemen; de stijging be draagt van 1939 op 1940 niet minder dan 40 procent. Hoewel de staatsbegrooting sedert 1936 verdubbeld is en de uitgaven voor de lands verdediging zich verviervoudigden, is de persoonlijke inkomstenbelasting nauwelijks verhoogd. Desondanks wordt de stijging van de kosten voor de landsverdediging voor den gemiddelden burger op drie belangrijke punten voetbaar. Ze komen in een voort durende stijging van den prijs der ver kan dan met uiterste zorgvuldigheid en overleg geschieden. In dezen zin is uw redevoering een daad en wij zijn ge tuigen, dat mannen in Nederland, lie zich bewust zijn van hun verantwoorde lijkheid. reeds nu op het oogenblik, de kameraadschap van het Nederlandsche met het Duitsche volk gekozen hebben, in het bewustzijn, dat deze ineenvlech ting van ons beider lot ons groot maakt en beiden ten roede komt. Daarvoor dank ik u. Op de rede van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart volgde, evenals op die van den voorzitter, een langdurig ap plaus. bruiksartikelen tot uitdrukking, welke prij zen door den staat bepaald worden, ten tweede in langere arbeidstijden, kortere va- canties en feestdagen zonder loonsverhoo- ging en ten derde in de toenemende schaarschte van verbruiksartikelen. De prijsstijging betreft nog niet het brood, de ruggegraat van de Russische levensmid delenindustrie, daarentegen zijn de prijzen van aardappelen, vleesch, groenten en tuin bouwproducten met 100 pCt. gestegen. Ook goederen, zooals kleedingstukken. schoenen en textielwaren worden in afnemende quanta geproduceerd, de prijzen zijn tot het dubbele van die van verleden jaar gestegen. De zesurendag ls tot acht uur verlengd on der het motto „meer kanonnen, meer vlieg tuigen en meer tractors eischen offers in het belang van de nationale verdediging Japan zou toenadering tot Rusland willen zoeken en reeds pogingen daartoe te doen, ook via Berlijn. Officieele kringen te Tsjoengking verkla ren, da/t China de toezegging ontvangen heeft, ondanks het pact, verderen steun van Rusland tegen Japan te zullen krijgen. China is besloten, den strijd voort te zetten ongeacht de consequenties, die het zal heb ben (United Press). In een persconferentie heeft de Ameri- kaansohe minister van buitenlandsche za ken Huil de volgende verklaring afgelegd: De aankondiging van het bondgenoot schap maakt de heele wereld een situatie duidelijk, die de facto reeds vrij lang be- rtond. Dat een dergelijke overeenkomst in voorbereiding was, wist men hier al eenigen tijd zeer goed. Huil weigerde verderen commentaar. De Amerikaansche vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, heeft te Cleveland een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Vereenig- de Staten zullen voortgaan, Engeland allen steun in den vorm van leveringen van allerlei aard te verleenen. Wat het Verre Oosten betreft, zeide Welles, dat elke kwestie op vreedzame wijze door onderhandelingen kan wor den opgelost. De Vereenigde Staten wenschen, dat in het Verre Oosten de rechten van Amerika en van de Ameri kaansche burgers, overeenkomstig de bestaande verdragen of overeenkomstig het volkenrecht zullen worden geëer biedigd. Alle handeldrijvende landen dienen daar gelijke mogelijkheden te hebben. De Vereenigde Staten verwach ten ook, dat de internationale verdra gen zullen worden nagekomen. Zij zijn bereid eventueele wijzigingen in deze overeenkomsten of verdragen, welke naar de meening van de betrokken lan den noodig zjjn, te overwegen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1