LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste B!ad Zaterdag 28 September 1940 Binnenland verb^enanderen dan de suikerfabrieken ls akkerbouw 1941 Het beheer van banden Duitsch Weermachtsbericht Buitenland Italiaansch Weermachtsbericht GEVEILDE PERCEELEN BEURSOVERZICHT SPORT in -,.TC.5. Op gescheurd grasland mogen zonder I eenige beperking alle gewassen worden ge- A Asm i teeld- welke onder 1 A. niet verboden zijn. £\GïlV^..]4£lZlC?Gn VOOr OGn Om voor een geldelijke tegemoetkoming WAT WEL EN WAT NIET GETEELD MAG WORDEN. Bij de opstelling ran het bouwplan 194J, aait in korten vorm hieronder volgt, is van de gedachte, uitgegaan, dat in de vrijheid van den landbouwer lneake de organisatie van zijn bedrijf zoo weinig mogelijk moet worden ingegrepen. Hij moet in de gelegen heid blij ven. op grond van eigen berekenin gen en met inachtneming van de eischen, die de verschillende perceelen van zijn be drijf aan de vruchtwisseling en verdere be drijfsvoering stellen, zelf zijn teeltplan op te maken. De bijzondere omstandigheden, waaronder wij thans verkeeren, maken het dringend noodig, dat alle krachten worden ingespan nen en alle middelen worden aangewend ter verkrijging van een zoo groot mogelijke opbrengst van voedsel voor mensch en dier. In het kort komt dit neer op het opvolgen van onderstaande aanwijzingen: 1. A. De teelt op bouwland van andere ge wassen dan: tarwe, rogge, gerst, haver, ka nariezaad, veldboonen, erwten, stamboonen, aardappelen, suikerbleten, clchorii, voeder bieten, mais, koolrapen, voederwortelen, koolzaad (oliezaad) en vlas, is verboden. De provinciale productiecommissaris kan onder bepaalde bedrijfsomstandigheden van dit verbod vrijstelling verleenen. B. De teelt van hav=r op bouwland is voor ieder bedrijf beperkt tot de oppervlakte bouwland, die in dat bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemiddeld met dit gewas beteeld is geweest, met dien verstande, dat in elk ge val niet meer dan 15% van het bouwland van ieder bedrijf voor haver in gebruik mag zijn. C. De teelt van voederbieten, koolrapen, voederwortelen en voederkool op bouwland, voor zoover niet als navrucht na een hoofd gewas, is voor deze gewassen gezamenlijk per bedrijf beperkt tot de oppervlakte, die daarmede voor dit bedrijf gemiddeld in de jaren 1938 en 1939 bezet is geweest. D. De teelt van klaversoorten en lucerne op bouwland is beperkt tot de oppervlakte, die in 1940 voor ieder bedrijf voor deze ge wassen in gebruik was. 2. Het is verboden cultuurgrond, welke in 1940 als bouwland ln gebruik was, in 1941 te bestemmen voor grasland, kunstweide, kla vers of andere groen te oogsten of af te wel den gewassen, voor zoover deze geen tweede gewas na den ogst de hoofdvrucht zijn, ten zij een gelijke oppervlakte cultuurgrond, die in 1940 als grasland, kunstweide of voor klavers gebruikt werd, in 1941 voor bouw land bestemd wordt. 3. Het afmaaien van onrijp graan, dat op bouwland is geteeld, met uitzondering van groene mais op erfperceelen of veHören hoekjes, is verboden. 4. Het gebruik van suikerbieten als vee voeder en het verhandelen van suikerbie- MELKBEZORGING IN DE WINTERMAANDEN. Het bestuur van de afdeeling Leiden van den Centralen Bond van Transportarbei ders heeft een schrijven gericht tot de werkgevers in den melkhandel, waarin wordt aangedrongen op het ontwerpen van een werktijdregeling, waardoor zal worden voorkomen, dat er gedurende de komende wintermaanden in donker moet worden ge vent, zulks zoowel met het oog op even- tueele ongelukken als op diefstal. Tevens wordt verzocht er rekening mede te houden, dat gedurende een zekere pe riode op Zaterdag slechts éénmaal een be zorging kan plaats vinden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: J. Boot v/h. A. Werner, Maresingel 53, Leiden, rund- en varkenssiagerij en fijne vleeschwaren. Eige naar: J. Boot, Leiden. Noordwijksche Bouw-Onderneming (N.B.O), (beperkende bepalingen), Dorpsstraat 32, Noordv/ijkerhout. Vennooten: C. Th. Wil- lemse, Noordwijkerhout en E. Hogervorst, Noord-wijk. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen rechten mej. A. C. J. Veldwijk (Schevenin- gen) en de heeren G. Bergshoeff (Alphen a. d. Rijn) en C. Maris (Den Haag); voor het candidaatsexamen Nederlandsche lette ren de heer S. van Lienden (Delft)voor het doctoraal examen Indisch recht de heer L. M. Schoorel (Den Haag)voor het taal kundig candidaatsexamen Indologie de heer F. J. van der Dussen (Deventer) en voor het doctoraal examen Indisch recht de heer W. H. Th. Perizonius (Leiden). Gisteravond te half tien is de 61-jarige los werkman C. K. uit den Haag, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, in het Rapenburg gevallen. De Duitsche militair A. Stuhlmacher sprong te water en wist den man met behulp van andere Duitschers en een reddingshaak uit het water te halen. Door den E.H.D. werd de man ter obser vatie naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht In het Prentenkabinet der Rijksuniver siteit, Kloksteeg 25, zal van 1 October—1 December een tentoonstelling gehouden worden van houtsneden door J. F. E. ten Klooster, die verleden jaar overleed. Deze houtsneden zijn uit de verzameling van dr. A. Welcker. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd: mej. M E. Hollander (Rotterdam) en de heer M. M. J. van Gerven (Den Haag). Aan den heer W. Bigeman, directeur van het bijkantoor Leiden der Amsterdam- sche Bank N. V, is met ingang van 1 Oc tober a.s. eervol ontslag verleend uit den dienst der vennootschap wegens het herei ken ran den pensioengerechtigden leeftijd. terzake van het scheuren van grasland aanmerking te komen moet men eerst van den provincialen productiecommissaris de goedkeuring verkrijgen voor de perceelen, welke men scheuren wil. Deze geldelijke tegemoetkoming wordt pas uitgekeerd, nadat in den zomer door den provincialen productiecommissaris de oogst op het gescheurd^ land is opgenomen. Het Verordeningenblad bevat een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende het beheer van banden. Deze beschikking verstaat onder banden: motorijwiel- en autobanden, tractorbanden, vliegtuigbanden (zoowel binnen- als bui tenbanden). Alle houders van banden zijn verplicht op vordering van den directeur van het rijksbureau voor rubber aan dezen binnen 21 dagen na het in werking treden van deze beschikking en overeenkomstig de daartoe door dezen vast te stellen voor schriften opgave te doen van de in hun bezit zijnde banden. Het is verboden zonder vergunning van den directeur van het rijksbureau voor rubber feitelijke of rechtshandelingen ten aanzien van banden te verrichten. Dit verbod geldt niet: 1) ten aanzien van het gebruiken van op rij- en voertuigen of onderdeelen daarvan gemonteerde banden, voor zoover deze rij en voertuigen worden gebruikt voor het deel, waarvoor zij zijn bestemd; 2) voor het verrichten van handelingen, die op grond van een ingevolge de rubber beschikking 1939 no. 2 verleende vergun ning geschieden. Een ieder is verplicht op vordering van den directeur van het rijksbureau voor rubber de hem toebehoorende banden te verkoopen aan daartoe door dien directeur aan te wijzen personen of instanties. De directeur stelt hiervoor telkens de prijzen vast. Hij die niet of niet ten volle voldoet aan een verplichting, als bedoeld in de ar tikelen 2, 3 en 4, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. De volgens het eerste lid strafbaar ge stelde feiten worden beschouwd als over tredingen. Met het opsporen van de in dit artikel strafbaar gestelde feiten zijn belast de bij of krachtens de distrlbutiewet 1939 aange wezen opsporingsambtenaren. De directeur- van het rijksbureau voor rübber is bevoegd nadere regelen te stel len ter bevordering van een goede uitvoe ring van deze beschikking. DE HEER C. PARLEVLIET f De heer C. Parlevliet te Katwijk Zee, die verleden week tusschen Katwijk en Noord- wijk van zijn paard viel, is hedenmorgen aan de gevolgen van dat ongeluk op 49- jarigen leeftijd overleden. De heer Parlevliet was ouderling van de Ger. Kerk en bestuurslid-penningmeester van de Chr. School Sluisweg te Katwijk Zee. Voorts was de heer Parlevliet eigenaar van een stalhoudersbedrijf aldaar. ONGELUKKEN IN ROTTERDAM. Gisteravond is de 8-jarige H. Peters van het Heiland te Rotterdam op de Groene Zoom bij het spelen onder een tram ge raakt en deerlijk gewond naar het Zuider gasthuis gebracht. Bij aankomst bleek hij reeds overleden te zijn. 'Gisteren is eveneens te Rotterdam de 62-jarige M. DangermanNieuwenihui- zen uit de eerste etage van haar woning in de v. d. Sluysstraat •gevallen. Ze kreeg een schedelbasisfractuur en is kort daarop aan de gevolgen overleden. DOOR DE DUISTERNIS TE WATER GERAAKT. Gisteravond hoorden bewoners en wande laars in de naijheid van hotel „de Roskam" te Weesp hulpgeroep, dat uit de richting van het z.g.Smalweesp bij het buitenveer kwam. De diepe duistenis maakte het onmogelijk, dat de naar het geluld toegeschoten perso nen hulp konden bieden. Ook het licht van zaklantaarns bleek onvoldoende, zoodat de brandweer met een schijnwerper te hulp kwam. Nadat men anderhalf uur gedregd i. u had, haalde met het lichaam op van de aam en de R *K- fanfare Ult de buurtschap, 40-jarige mevrouw V. H. Haga-Morel. Daar i welke gezamenlijk welkomstliederen ten zij nog een halsband in haar rechterhand gehoore zullen brengen, hield, vermoedt men, dat hét slachtoffer Na afloop hiervan heeft ln de openbare tijdens het uitlaten van haar hondje te vergadering van den gemeenteraad de in de Duitsche weermacht, ,,Waffen-SS" of „Ordnungspolizei", tenzij hij ln het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbe- velhebber afgegeven bewijs, dat hij daartoe gerechtigd is. Op portretopnamen van de Duitsche weermacht, „Waffen-SS" of „Ord nungspolizei", welke met hun toestemming gemaakt zijn, heeft dit verbod geen be trekking. (2) Iedere andere uitbeelding, in het bij zonder het maken van teekeningen of schil deringen wordt met het maken van foto grafieën of films gelijkgesteld.". Bovendien wordt een nieuwe paragraaf ingevoegd, luidende: Hij die niet tot de Duitsche weermacht. „Waffen-SS" of „Ordnungspolizei" be hoort, mag in terreinen., die door den weer- machtsfcevelhebiber in Nederland tot bevei ligingsgebied verklaard en door waarschu wingsborden als zoodanig kenbaar gemaakt zijn. geen fotografie- of filmgerei bij zich dragen, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland afgegeven bewijs, dat hij daar toe gerechtigd is." Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. SYMPATHIEKE ACTIE VERBONDEN AAN DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Een nieuwe winterjas voor den eenen brengt bovenkleeding of dekens voor den anderen. Het Rijksbureau voor de distributie van Textielproducten door den handel zorgt, in samenwerking met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart niet al leen voor een rechtvaardige verdeeling van kleeding en textielproducten onder hen, die nog genoeg bezitten om zelf te kunnen koopen. Aan landgenooten die al les hebben verloren, of die door de om standigheden moeite hebben zelf de noo- dige kleeding aan te schaffen, wordt niet minder gedacht. Dit ls de reden, waarom voorgeschreven werd, dat men alleen een winterjas of wintermantel kan koopen, in dien daarvoor goede bovenkleeding (costuum, winterjas of wintermantel) of een wollen deken wordt ingeleverd. De winter staat voor de deur en wij zul len waarschijnlijk met minder brandstof toe moeten dan gewoonlijk. Het departe ment en het rijksbureau verwachten dan ook, dat een ieder, die het doen kan, er een eer in zal stellen om, door de aanschaffing van een nieuwe winterjas of -mantel, tevens een ander te helpen aan bovenklee ding en dekens. Zij verwachten en hopen ook dat er velen zullen zijn, die niet naar de letter van het voorschrift zullen han delen en maar één kleedrngstuk of één deken aanbieden. Hoe meer men geeft, des te beter helpt men de getroffen landge nooten. Laat de huisvrouw de kleerkast eens nazien en de dekens tellen. Zonder twijfel zal blaken, dat er veel gemist kan worden, zonder dat men zelf schade lijdt. De leiders van de plaatselijke distributle- bureaux zullen gaarne meer inlichtingen verstrekken over de wijze, waarop de goe deren kunnen worden ingeleverd. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Het rijksbureau voor aardolieproducten (sectie petroleum) te 'sGravenhage wordt overstroomd met aanvragen voor petroleum voor verlichting. In verband hiermede deelt Iret rijiksbureau het volgende mede. Alleen voor hen, die op geen enkele andere wijze hun woning kunnen verlichten, zullen spe ciale petroleumzegels beschikbaar worden gesteld. Deze zegels zullen in de eerste veer tien dagen van de maand October onder de rechthebbenden worden verdeeld. Zij kun nen dus uitsluitend worden gébruikt voor de aanschaffing van petroleum, welke voor huishoudelijke verlichting bestemd is. Het rijksbureau voor aardolieproducten verwacht, dat thans de belanghebbenden voldoende zijn ingelicht. Indien men zijn huis ook zonder petroleum kan verlichten, doet men goed niet meer aan petroleum to denken. Men helpt aldus anderen en voor komt onnoodigen arbeid bij het rijksbureau. INSTALLATIE NIEUWEN BURGEMEESTER VAN LEIDSCHENDAM. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester van Leidsohendam, -den heer H. A. C. Banning, zal plaats hebben Vrijdag 4 October a.s. De heer Banning, die tijdelijk verblijft Park Leeuwenberg 69. vertrekt vandaar in. gezelschap van de beide wethouders en den gemeentesecretaris om ca. 1.45 uur. Gere den wordt langs den Westvlietweg' tot de Wykerbrug, daarna door het Oosteinde van Voorburg; bij den Voorburgscheweg komt men weder in eigen gemeente. De tocht gaat dan door de geheele voormalige ge meente Veur en eindigt ongeveer 2.30 uur bij het Gemeentehuis. Inmiddels hebben zich hier opgesteld de leerlingen van de hoogere klassen der R.- K., Chr. en openbare scholen, benevens de R.-K. harmonie St. Cecilia van Leidschen- Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De gisteren weer met sterke strijdkrach ten gedane aanvallen van het luchtwapen richtten zich ln hoofdzaak op havenin- stalalties, docks, fabrieken, groote electri- sche centrales en gasfabrieken ln Londen en Zuid-Engelandi alsmede op troepen kampen. Bijzonder krachtig werden de havenin stallaties te Londen en Bristol gebombar deerd. Zeer uitgestrekte branden en ontplof fingen maakten het succes overal waar neembaar. In Mldden-Engeland slaagde men er in een wapenfabriek door bommen van het zwaarste kaliber vernietigend te treffen. Verdragende batterijen namen Dover opnieuw onder vuur en beschadigden drie bewapende koopvaardijschepen ln de haiven zwaar. Volgens latere waarnemingen zijn twee schepen gezonken. Op zee ten Noorden van Ierland vielen gevechtsvliegers een sterk beveiligd convooi aan en brachten door voltreffers een koop vaardijschip van 5000 br.t. tot zinken. Enkele vijandelijke vliegtuigen, weinig ln getal, lieten 's nachts ln het West-Duitsche grensgebied lukraak bommen in het open veld vallen. Schade werd niet aangericht. Krachtige nachtelijke vergeldingsaanval- len troffen doelen te Londen en Liverpool, die voor den oorlog belangrijk zijn. In den loop van den 27sten September kwam het tot talrijke hevige luchtgevech ten, in het verloop daarvan werden 101 Britsche vliegtuigen neergeschoten. 38 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Mijnenvegers hebben een Britschen on derzeeër met dieptebommen aangevallen. Zijn vernietiging is waarschijnlijk. Bij den aanval op midden-Engeland on- dersoheidde zich een vllegtuigbemanning onder leiding van den eersten luitenant Leonhard ln bijzondere mate. Ondanks krachtigen afweer schoot zij in een fermen duikaanval op een wapenfabriek af en liet van zeer geringe hoogte haar bommen mid den op het doel vallen. water is geraakt. DOODELIJK ONGEVAL. Gisteravond is de 14-jarige A. Stoik. wonende te Rotterdam, bij het oversteken met zijn rijwiel op den rijksstraatweg te Rijsoord, tegen een uit de richting Rotter dam komenden trailer gebotst en op slag gedood. Een jongen, die bij hem achter op het rijwiel zat, bleef ongedeerd. MAATREGELEN OP HET GEBIED VAN BERICHTGEVING EN FOTOGRAFEEREN. Hat heden verschenen verordeningenblad bevait een verordening van dén rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied ter aanvulling van de verordening van den rijkscommissaris betreffende maatrege len op het gebied van berichtgeving en foto graf eeren. Hierbij wordt bepaald, dat par. 9 ran genoemde verordenig als volgt moet wor den gelezen: (1) HU die niet tot de Duitsche weer macht, Waffen-SS" of Ordnungspolizei" behoort, mag geen fotografieën of films ma ken van inrichtingen en materieel van de Duitsche weermacht, „Waitten-SS" of „Ordmmgspoltei", alsmede van leden ran stallatie plaiats, gevolgd door een receptie. HET FIASCO VAN DAKAR. D.N.B. meldt uit Washington: Volgens berichten uit Londen ls de kritiek op Churchill en' de personen, die verant woordelijk zijn voor het fiasco van Dakar, nog steeds toenemende, vooral daar de re geering zich tracht te onttrekken aan de verantwoordelijkheid. Nu eerst recht eischen parlementaire kringen dat Chur chill spoedig een formeele en duidelijke verklaring zal afleggen. Een reeks parle mentsleden wenscht de regeering vragen te stellen over zekere bijzonderheden. De „Daily Mirror" kenmerkt de stemming dei- openbare meening op treffende wijze, door in een hoofdartikel te zeggen, dat het fiasco van Dakar voor degenen, die daarvoor ver antwoordelijk zijn, een nieuw onbekwaam heidsrecord vormt. De „Daily Herald" schrijft, dat Dakar droeve herinneringen wekt aan Narvik en daarom is men verontrust. Het parlement moet onvoorwaardelijk de oorzaken van h§t fiasco onderzoeken. Het 113de Itallaansche weermachtbe- richt meldt: Onze vliegtuigformaties, begeleid door Jagers, hebben den aanval op het eiland Malta hernieuwd en de vliegvelden van Micabba en Halfar gebombardeerd. Nadat de formaties deze actie ongestoord hadden volbracht, deden vijandelijke Jagers een tegenaanval. Twee vijandelijke vliegtuigen werden zwaar beschadigd en vermoedelijk neergeschoten. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Noord-Afrlka zijn zuiverlngs- en ver kenningswerkzaamheden verricht. De vijandelijke luchtmacht deed aanval len op Garn-oel-greln en Dzjlara-boeb, waarbij twee Libyers gedood en vijf Italia nen gewond werden. Onze Jagers, die zich terstond ln den strijd mengden, schoten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Drie andere vijandelijke toestellen werden waar schijnlijk neergeschoten. In Oost-Afrlka trachtten Engelsche af- deelingen met gemotoriseerde vervoermid delen in het gebied van Kassala twee aan vallen te ondernemen, maar na een gevecht met onze patrouilles maakten zij met zware verliezen rechtsomkeert. Onze luchtmacht heeft in den midden- Soedan vijandelijke verdedigingswerken ge bombardeerd. Een vijandelijke luchtaanval op Assab maakte geen slachtoffers en veroorzaakte evenmin schade. Eén Engelsoh vliegtuig landde te Lampedoesa Sebrlsanl. De be manning, die uit een officier en twee onder officieren bestond, werd gevangen genomen Ten overstaan van Notaris A. A. van Haaften te Leiden. Het heerenhuis met tuin Groenhovenstraat 4 in bod: f.7.500 kooper de heer H. F. A. M. Walenkamp q.q. te Leiden voor f. 7.650. Het huis Sophiastraat 86 en Dillenburger- straat 2 in bod f. 4.150 kooper de heer G. Vooys te Katwijk voor f. 4.150. Het huls met tuin Schelpenkade 27 in bod f. 3.450 kooper de heer H. Regeer q.q. te Leiden voor f. 3.450. HET BOMBARDEMENT OP GIBRALTAR. In Gibraltar zouden tot dusverre als slachtoffers van het laatste bombardement 44 dooden zijn geborgen, onder wie 19 ma trozen. Een reeks andere slachtoffers ligt nog onder de puinen der getroffen gebou wen en installaties.(D.N.B.) BETOOGINGEN DJ NOORD-ITALIË. Naar aanleiding van de onderteekening van het driemogendhedenpact is het in de Noord-Italiaansche steden tot groote volksbetoogingen gekomen. In Milaan kwa men de fascisten bijeen voor het histori sche gebouw op de Piazza San Sepolcro, vanwaar zij onder het zingen van revolu- tionnaire en oorlogsliederen en onder hoe rageroep voor Mussolini en Hitier en voor de drie staten van het pact, door de stra ten trokken. (D.N.B.) WANDELSPORT. DE MARSCHEN DER L.W.S.V. De uitgestelde wandelmarschen van de Leid- sche Wandelsportvereeniging, welke zouden wor den gehouden op 21 en 22 September 1940, zullen thans worden georganiseerd op Zaterdag 5 en Zondag 6 October a.s. De marschen op Zaterdag 5 October zullen met het oog op de duisternis worden ingekort, terwijl aan Roomsch-Katho- lieke deelnemers de gelegenheid wordt gegeven op Zondag 6 October om 12 uur te starten. AMSTERDAM, 28 September. De Zaterdagochtendbeurs stond weer eens in het- teeken van levendige discussies over het wereldgebeuren. Men was van meening. dat- het pact tusschen de drie mogendheden een conso lidatie beteekende van een. in werkelijkheid be- staanden toestand. De koersbeweging bewoog zich binnen niet veel veranderde grenzen. Wel iswaar bestond er voor Indische fondsen onder invloed der gebeurtenissen weinig animo, aan den anderen kant echter, en dat pleit voor de gezonde beurssltuatie. bestond er toch weinig aanbod, zoodat in deze afdeeling dan ook beslist niet van een flauwe stemming kon worden ge sproken. Het aanbod was niet groot- maar daar koopers zich van de markt hadden teruggetrok ken, moest tot plaatsing van het aangeboden materiaal tegen lagere koersen worden over gegaan. Van Rubberwaarden openden Amsterdam Rubbers omstreeks de 190-procentgrens. Al spoedig evenwel bleek dat dit niveau toch iets te laag was ingezet, aangezien de noteering spoedig weer tot 194 kon stijgen. Tegen het slot van de beurs werd gehandeld tegen 193 De minder courante rubberaandeelen waren aan den lageren kant. Zoowel Bandar als Deli Batavia Rubber moesten eenige punten prijs geven. Bij de Suikerfondsen viel de stemming bfj HVA's al zeer mede. De opening was slechts een vijftal punten lager op 357. maar ook hier trad onder beurs een verbetering in tot 359. Dit Seil werd ook tegen het einde van den ochtend ehouden. Dc minder actieve waarden in deze afdeeling behoefden geen groote verliezen te lijden. Van de Tabaksfondsen waren zoowel Deli Mij. als Senembah eenige punten lager. Maar ook hier kon men niet van een noemenswaardig koersverlies spreken, alhoewel deze toch een punt of vier, vijf bedroeg. Scheepvaartaandeelen waren goed prijshou dend. deels fractloneel lager. Japanlijnen wer den met 123J/^ een fractie boven gisteren ver handeld, Oude Booten daarentegen waren een vol procent lager op 124. Ned. Scheepvaart Unie was met omstreeks 133% niet veel veranderd. Van de blnnenlandsche waarden werden aan deelen Aku bi) opening 2 procent ex-dividend verhandeld op 106 3/4 tot 109 3/4. Mlddenbeurs daalde de noteering tot 107 maar tegen het slot kreeg de koers met 103 3/4 tot het vorig peil, waarmede dus een verbetering van 2 tot stand was gekomen. De opening voor Upllever lag iets boven het vorige niveau, maar onder beurs werd toch tegen de vorige prijzen gehandeld. Aandeden Philips verloren bij opening een drietal punten, maar wisten zich geleidelijk toch weer te herstellen tot 166^. De minder actieve fondsen in deze afdeeling waren aan den goed prijshoudenden kant- Olies hadden een gedrukt voorkomen. Bij den aanvang werd met 220 een verlies van 80 verkregen echter werd deze daling later in den ochtend beperkt tot 4 Het. niveau van 224 kon zich goed handhaven. Voor Amerikaansche shares bestond slechts geringe belangstelling. Zoowel koper- als staal- waaraen waren fractloneel tot i dollar lager. Een uitzondering bestond voor American Car, die tot 22 stegen. De beleggingsmarkt stond in het teeken van flinke belangstelling voor de Young-leening. die bij ruimen handel tot even beneden de 40 steeg. De handel was vrij groot en droeg bijwij len een levendig karakter. De Nederlandsche staatsfondsen konden het gedurende de laatste dagen behaalde avance goed handhaven. De gestaffelde leening werd aanvankelijk beneden de 88 verhandeld, maar daalde later in den ochtend weer tot het vorig peil van 87 De oude en nieuwere emissies bleven goed prijshoudend. Geld op prolongatie 2 3/4 OFFICIE ELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 28 September. Valuta's (sohriftelöke en tel. transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 8/16; Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 42.91, 43.00. Bankpapier: New York 1.86%. 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zürich 42.87. 43.04. SCHAKEN. SCHAAKCLUB „DE UIL". De uitslagen van de wedstrijden voor de on derlinge wintercompetitie (derde ronde) zijn: H. GogollE. Wledijk 1—0; Bax-J. v. d. Berg 1—0; G. Marlnus—A. den Heeten 1—0; G. v. d. Berg—J. Walraven 1—0; J. J. Bol—E. Wiedijk j 10; H. H. MuismanW. G. A. Verleur afge broken; D. OkmaF. v. d. Berg idem; G. J. Staaienhoef—J. Brauckman idem. LEIDEN, 28 Sept. Aanvoer: Lange turf 200.000. Prijs f. 13—15 per 1000 stuks. Fabrieks- turf 30.000 f. 14 per 1000 stuks. LEIDEN, 28 Sept. Botermarkt: Bocrenboter prima f. 1.61—1.65 per kg. Aanvoer 355 k.g. Handel matig. LEIDEN, 27 Sept. Coöp. Groentenveiling. Per 100 kg.: Witte kool f.2.603.80; Roode kool f.2—5.90; Savoye kool f. 2.704.90; Groene kool f.3—5.30; Rapen f.4.60; Prei f. 2.40—5.20; Kroten f. 1.303.10; Kroten gekookt f.710; Uiten f. 3.30—7.10; Peen f. 5.40—7.40;Spruiten f.5—16; Aardappelen f.5.40; Druiven f.2036; Snijboonen f.6—37; Stokboonen f.1020; Pronk boonen f.48; Stamboonen f.6—15; Postelein f.39; Spinazie f.2—10; Tomaten A f. 11—12.60; idem B f. 1112.80; idem C f.11; idem CC f.8. Per 100 stuks: Andijvie f.11.60; Komkom mers f.26; Bloemkool f.4—19.70; Meloenen f.615; Salade f.12.90; Perziken f. 0.508.00; Knolselderie f. 1.806. Per 100 bos; Kroten f.0.80—1.30; Pieterselie f. 0.50—0.80; Radijs f. 1.50—2.10; Selderie f.0.50 f.110; Bleekselderle f.616; Peen f.3.506. BODEGRAVEN. 26 Sept. Eierenveiling BPKV. Aanvoer 3278 stuk kippeneieren, prijs wit f. 6.80- f. 7.20, gemengd f. 7.10 tot f. 7.30, eendeneieren f. 5.50, kuikeneieren f. 4.80—f. 5.40 per 100 stuks. LEIDERDORP. 27 Sept. Kipeieren 6.80—7.20, eendeieren 4.90—5.10 per 100 stuks. Kippen 0.60 1.50, hanen 0.80—1.25, konijnen 0.60—3.00, eenden 0.600.85 per stuk. UTRECHT, 28 Sept. Veemarkt: Totaal aan gevoerd 2230 stuks vee. 700 stuks runderen. Vaarzen f. 170—270 p. st.; Pinken f.100170 p. st.; Melkkoeien f.170290 p. st.; Kalf koeien f.190—320 p. st.; Varekoelen f. 140—240 p. st.; handel kalm, terugloopende prijzen vooral voor kalfkoelen. 400 Magere kalveren f.50—110 p. st.; handel kalm, onveranderde prijzen. 100 Nuchtere kalveren f.7—13 p. st. handel kalm. iets lagere prijzen. 320 Magere varkens f. 16—35 p. st.; Schram men f.11—16 p. st.; 230 Biggen f.5—11 p. st.;. handel kalm. lagere prijzen. 180 Magere schapen, f30—60, handel vlug -cgere prijzen. 300 Zuiglammeren f.20—36 per stuk. Handel vlug. hoogere prijzen. 200 k.g. Boter f. 1.80 per kg. 150 k.g. Kaas f. 0.80—1.10 per kg. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3