De krant voor de Jeugd Stsie isargang LE1DSCH D&GBIAD, Zaterdag 28 September 1940 Vierde Blad No. 24697 CORRESPONDENTIE Een grote schrik en een goede les ANEKDOTEN Kindertjes klein Weerprofeten GRAPJES Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Een goede raad Beste raadselnichtjes en -neefjes. Deze keer alleen een praatje over raadsels en oplossingen. Als Ik al die goede oplossingen van raadsel I bekyk, geloof ik heus. dat jullie allen toonbeel den van geduld zijn! Jullie konden er beter uit komen dan de geleerde. Als er nog eens zo iets uit te zoeken valt, kom ik weer bij jullie aan kloppen! En hebben jullie het aardige rijmpje ook begrepen? Nu over de gewone oplossingen. Jullie weten, dat de kleineren minstens drie. de groteren minstens vier oplossingen moeten hebben. Ik begin te zeggen, dat er verschillende kinderen' zijn, die geregeld zoveel mogelijk oplossen, en daardoor vaak alle. of bijna alle oplossingen inzenden (vooral natuurlijk onder de groteren) Maar er ook ook kinderen, die altijd afgepast hun 3 of 4 oplossingen zenden. Dit gaat nu goed zolang deze alle juist zijn, maar o wee, als er eentje fout isl Dan komt de naam niet bij de goede oplossers! Daarom is het veiliger, steeds alle oplossingen, die je weet. in te zenden. Je kent er toch vaak meer dan drie of vier, en dan val je er niet direct af. als er eentje fout is. Dus: Je lost minstens 3 of 4 raadsels op, en als je er meer weet, stuur je die er ook bij. Dat is een kleine moeite, enveiliger. En nu de brieven. Sjaantje Stouten Dit is een kolfje naar je hand. nietwaar? Jij zat toch zo graag te naaien. Nu wordt het echt; naaien in het grooti Nelly Stouten Ik hoop, dat de poesen gauw béter bevriend raken. Het beste met Va ders oog. Flip Stouten Jij hebt ineens een grote stap vooruit gedaan. Nu kom je al in het grote leven met verantwoordelijk wérk. Ik vertrouw, dat het je goed af zal gaan. Gerard Stouten Ik vind je tekening heel mooi, en zet grote ogen op. dat jij dat al kunt. Bedankt er voor. Nu Flip het drukker krijgt, ga jij het tekenen zeker van hem overnemen. Frans v. Essen Jongen, je laat me schrik ken! Hoe kwam dat nu? Vier het maar goed uit, en laat je Moeder en anderen niet weer zo schrikken. Bedankt voor je raadsel. Mientje v. Essen Ik geloof, dat de krant niet vlug genoeg naai' je zin kan komen! Het is volop werktijd Ook bedankt voor je raadsel. Willie Verhagen Jammer van de kiekjes. Maar Je zult in je leven nog wel vaker op een kiek komen. Ook bedankt voor je raadseltje. Bea v. d. Kooi Jij houdt van gezelligheid om je heen, en ziet de logé's liever komen dan gaan. Atze v. d. Kooi Beukenootjes zoeken is een leuk werk. maar is er niet een rustiger plaats, waar het ook mag? Zoals je nu deed, zocht je niet rustig! fi Wim Rienstra De logé was bij allen even welkom. Hij moet maar vaker komen. Jij hebt het natuurlijk te druk met je werk voor al die zoekerfj. Paul Rienstra Jij bent ook goed op de hoogte met de herfstbezigheden, zie ik. Als een echte jongen! Peter Westerbeek Lezen is nu een welkome bezigheid. Als volgende week de tijd verzet is, voelen we ons al echt in het winterseizoen. Rudi Arkeveld J« hebt er al direct een moeilijke oplossing bij: van raadsel I. Zo maak je een goed begin. Joke de Vos De sokken vliegen dit je han den! Natuurlijk best, met Plonle samen. Het is gezellig bovendien; nu kom je toch niet alleen. Ja, er zijn veel veranderingen tegenwoordig; dat merkte je ook op de zang. Plonie de Geus Jouw zusje is een grappen- maakstertje! Zo tekent ieder op zijn manier. Het is uitstekend zo: twee vriendinnen in één enveloppe. Aukje v. d. Walle Je hebt toch genoeg goede oplossingen; en ik weet dan. dat je het 1ste raadsel ook had. Ik hoor jullie goed met je dekseltjes! Nellie Dorrepaal Het is prettig, wat je schrijft. Je maakt al je mooie postpapier aan mTweetaJ v. Vliet Ik denk. dat jij van ver veling geen last meer zult hebben, Rie. Hoe be valt je het nieuwe leven? Drietal v. d. Akker Natuurlijk mogen jullie ook een raadsel Inzenden. Bedankt er voor. Alleen: graag een beetje duidelijker volgende kelnnie Verloop JIJ kunt best met de raad sels overweg. Koos Flaman Nee. het is niet prettig, die veranderde schooltijden. Hè, wat heerlijk, dat Je zusje weer gauw thuis komt. Nog één weekje geduld. Jurrie Bekooy Een compleet stel oplossin gen; knap, hoor! Corrle v. Weizen Het is een genot, je brief te zien: zulk keurig schrift! En dan op dat fijne postpapier. En altijd veel oplossingen. Ineke Kriek Nu ben je gauw op school. Ik zie je vaak langs gaan. Nèlly v. Weeren Jij weet mee te praten van de leuke herfstwerkjes. Vertel je me of alles gelukt is? Beppie v. d. Hart Nu hoop ik. dat de raadsels niet meer in het vergeetboek komen. Nu eens flink aan het oplossen met Annie samen. Je leest een mooi boek. Annie v. d. Hart Ik vind je briefjes ge zellig. Maar ik wil ook graag weer oplossingen zien! Nu hebben jullie weer prettige middagen bii de Streepjes. Trineke v. Loef Ja, die splnnekoppen van jullie ken ik wel. Daarmee hebben zc mij ook al eens aan het schrikken willen maken. Jullie vinden zeker, dat er in de herfst nog geen spinnen genoeg zijn! Leni v. Loeff Ik geloof, dat die spinnen van jullie de raadsels in de war hebben ge stuurd. Het is dus in alle opzichten een „spin- nentyd". Joop Schouten Dat is een goede tndinc. Niet je naam onder je brief vergeten. Heb ik goed geraden? Riekje Leemans Al had ik je brief een week eerder moeten lezen, ik lees hem met evenveel genoegen. Dat komt, omdat je zo gezellig over alles van school vertelt. Jij hebt een aardige verzameling uitgekozen. Ja, het. kost veel tijd. maar het is de moeite waard. Wat leer je veel nieuws; ik begrijp, dat je er vol van bent. Ria de Nie Je raadsel is aardig, maar: wc hebben het al eens gehad. Jammer voor jou! Maar ie hebt nog wel eens wat. Een leuk plaatje* od je mooie postpapier. Jaap Haasnoot Je hebt goed geraden. Je begrijpt wel. dat ik dat meisje heel goed ken! Ik weet er dus ook van, als ji.i het erg druk hebt. Ali Stikkelorum Ik denk. dat je het wel prettig vindt, de lange winteravonden zó bezet te hebben Koos Stikkelorum Leuk, dat je de zaagdoos nu weer van zijn donker hoekje te voorschijn hebt gehaald. Dit werk zal je weer menig prettig uurtie verschaffen. Tom Landré Je hebt een flinke raadsel- oogst. Gezellig, dat je Opa over was. Kora Key Nu is het weer best in orde. Wat een gezellig werkie heb iij oo het programma staan voor s.s. Zondag! Dot hoort echt bij de herfst. Tk sou best me? willen zoeken. Rudolf David Jij bent een knapperd, dat je het 1st? raadsel ook hebt. Deze,week knapper dan de geleerde. Met passen en meten, kan ieder het weten! Nellie Trap Jij bent heerlijk uit geweest Een verhaal van Grootvader uit de oude doos. Wat liep die kraan langzaam. Mijn grootvader, de professor, kan aller lei leuke en gezellige verhalen vertellen. Het meest genieten we nog, als hij vertelt uit zijn jeugd. „Jullie zoudt het misschien niet geloven" zei Grootvader eens, „maar eigenlijk ben ik professor geworden door een geweldige schrik, die ik eens kreeg. Luister maar: Toen ik zestien jaar was, was ik een lum mel van een jongen. Nooit had ik ergens mijn hoofd bij, ik huppelde van het eene pretje naar het andere en lerenho maar! Als mijn vader me weieens vroeg, wat ik later worden wilde, zei ik nu eens: ont dekkingsreiziger, dan weer: toneelspeler of acrobaat of musicus. Het was steeds wat anders en zelden wat goeds! Mijn vader werd er op het laatst wanhopig van en besloot toen ik de school had afgelopen, kort en goed, me bij een apotheker in de leer te doen. Toen ik dit hoorde, leek het me prachtig. Ik kende den ouden apotheker met zijn lange neus en grote brilleglazen en lk had al heel wat ouderwetse boeken gelezen over alchemisten en dergelijke griezelige man nen, die 's nachts bij lichte maan allerlei toverdrankjes bereidden in vervaarlijk ro kende ketels. Zoiets stond me zo op het eerste gezicht best aan. En daarbij kwam, dat een apotheek in mijn jeugd er heel anders uitzag^ dan tegenwoordig, n.l. veel igeheimzinniger. Langs een oeroude stenen trap van ongeveer dertig treden moest je omhoog klauteren om een deur te vinden, waarop een bordje stond metwinkel" erop. En daar prijkten grote vijzels en mortieren, koperen pannen en glazen retorten, waarin de oude apotheker de hele dag zijn brouw sels bereidde. Nooit kreeg ik er genoeg van in de pannen te kijken, die op het vuur stonden en waaruit de wonderlijkste geuren opstegen. Eens op een herfstavond stond ik een beetje uit te rusten in het magazijn, dat tussen de apotheek en het kantoor lag. Met trotse blik keek lk naar de lange plan ken vol flesschen en kruiken, schalen en potten, die ik die dag had schoongemaakt. En terwijl ik daar zo stond ik herin ner het me als de dag van gisteren! kwam een werkman met zware stappen de winkel binnen. Hij vroeg een grote hoeveel heid spiritus en ik zag, hoe Klaas de knecht de lantaarn aanstak. Even later reikte hij ze mij over en beval mij, een kan spiritus uit de kelder te gaan halen. Eigenlijk zei hij er nog veel meer bij en hij stak verma nend zijn vinger op. Maar als gewoonlijk luisterde ik niet naar zijn wijze lessen van voorzichtig zijn, enz. enz. Ik holde al weg over de binnenplaats die naar de kelder voerde. Een scherpe lucht kwam me tege moet: terpentijnolie, benzine, petroleum, spiritus, zwavelaether en wat niet al Ik snoof de benauwde geuren met welbehagen op, zette de lantaarn op een traptrede, de tinnen kan onder het spongat en draaide de kraan open. Wat liep die kraan lang zaam! Ik stond er ongeduldig bij. De werk man zou zeker ongeduldig worden' Even kijken of de kan nog niet vol was. Vóór ik het wist had ik al een lucifer afgestoken, hield het vlammetje omhoog en keek. Pom! Een hevige slag en een helstralend licht! Blauwe, rode, gele vlammen! Ik stond verlamd van schrik. Dan keek ik naar ai die vaten en dacht aan ontploffingen. Be vend van angst holde ik de keldertrap op en gooide de ijzeren deur in het slot. En ik, die daarnet nog den knecht om zijn wijze lessen uitgelachen had, holde nu, huilend als een klein kind. de apotheek in, jamme rend van: „O, Klaas, Klaas, Klaas help tochl De hele kelder staat in brand!" Klaas ook opeens bleek en angstig, liep achter me aan naar de kelderdeur, legde zijn oor er tegenaan en luisterde. Het leek of de minuten uren werden. Hij luisterde nog eens. En dan schoof hij langzaam, heel voorzichtig de deur opende spiritus stroomde nog altijd in de kan, maar er was geen vlam meer. Het was uit! Vanzelf uit gegaan! Ik heb die avond zeker wel een uur lang nagehuild, zó had de schrik me te pakken. En sinds die dag heb ik zo'n hekel gekre gen aan het uithalen van domme streken, dat ik nooit meer anders heb kunnen doen dan heel hard werken", besloot Grootvader zijn verhaal. „Zie je en daardoor ben ik dus eigen pro fessor geworden". Ingezonden door Mien de Jager. Melk in overvloed. Jannle: „Waarom huil je, Plet?" Piet: „Omdat ik mijn glas melk heb omge gooid." Jannie: „O, maar dat is niets; er staat in de stal nog een koe vol met melk." Ingezonden door Jannle van Kampenhout. Een slimmerd. Kleine jongen: „Maïna. krijgt een kind straf, als hij de waarheid spreekt?" Moeder: „Zeker, niet mijn jongen; integen deel Kleine jongen zich tegen zijn moeder aan- vlijend)„Dan wil lk U wel graag zeggen, dat ik al die taartjes heb opgegeten, die in de kast stonden." Ingezonden door Jan Zandbergen. In de school. Onderwijzer: „Een reptiel is een wezen, dat slechts kruipen kan. Kom. wie noemt er nu een voorbeeld van een reptiel?" Leerling: „Ons kleine Keesje, Meester." Ingezonden door Annle v. d. Vos. „Kees, wat zou je doen, als je vyf gulden in je broekzak vond?" „Eerst eens kijken, of ik mijn eigen broek wel aan had." naar Leldschendam. Ik denk, dat er ook wel van die lekkere peertjes in jouw maag ver dwenen zijn! jy verlangt nu al naar de vol gende grote vacantle! Annie v. d. Vos Je leest mooie boeken. Ik ken dat verhaal ook. Zo brengt elke tijd van het Jaar weer zijn prettige dingen mee. Jopie en Freddy Susan Weer welkom. Ik zie graag in de herfst oude getrouwen terug. Jullie zomer is druk en prettig geweest. Nu hopen we opnieuw menig babbeltje met elkaar te maken. Snoezig postpapier! Niek Bakker Van dat stukje papier is het een ongelukje. Natuurlijk telt je raadsel voor goed; stel je gerust. Nu ben Je heel dicht bij je feestdag. Ik feliciteer je alvast; ik zal wel de eerste zijn dit Jaar! Marti Bakker Jouw hartje was zeker zo vol van alles, wat je vertellen wilde, dat je geen tijd had, om ook nog mooi te schrijven. Tracteer je me nu de volgende keer op mooi schrift? Dat kun je best. Met die dubbele verjaardag kwam er niet van schrijven, dat begrijp ik. Je broertje en zusje kunnen nu beiden heerlijk spelen. Cootje Schouten Ik vind ook de plaatjes en versjes leuk. net als jij. Ik denk, dat je elke Zaterdag al naar de Kinderkrant uitziet. Maartje v. d. Voort Bedankt voor je raadseltje. Hannie de Wekker Allemaal gezelligheid en vrolijkheid waarover je schrijft. Oma bezorgde Jullie een feestavond. En nu een6 aan het op lossen Suusje de Wekker De raadselnichtjes zijn nu dicht in eikaars buurt, als ze op school zit ten Jij bent er fijn gauw op de fiets. Studeer Je ijverig piano? Marietje Lagerwij Zo kun je Moeder altijd bij je dragen. Het le raadsel viel bi) jou ook in de smaak. Nu je best. gedaan voor je diploma. Rie v. d. Laan Je hebt grote cadeaux ge kregen. Ik begrijp wel dat je daar nog zo vol van was. dat de raadsels een beetje In de ver drukking kwamen. Ik hoop, dat je de volgende week weer met evenveel animo oplost, als Moe der vroeger. Ik vind het leuk. te weten, wat jullie willen worden. Als je flink werkt, bereik je je doel wel. Bedank Moeder voor haar gezellige brief en groeten aan allen. Corry de Roon Hertoge Ik hoop dat je de fietstocht voor de raadsels vol kunt blijven houden. Jij ook, denk ik! Je bent met de hond al goede maatjes. Nu laat je me nog nieuws gierig naar zijn naam! Ans Voorma Dat griepje hadden we niet besteld! Ik hoop, dat je er nu van af bent. Nu kon je aan je poppekleertjes opschieten. Jetty Hooghuis Wat een gezellige ontmoe ting. toen ik je enveloppe openmaakte! Ik had me je magerder voorgesteld, en ben blij. zo'n paar dikke wangen te zien. Ik dank je hartelijk voor het aardige kiekje. Ik heb juist een raadsel van je geplaatst. Daar dachten we gelijk aan; dat is toevallig! Niek Tegelaar Nu hoop ik, dat je weer eens tijd voor de raadsels houdt. Maar al die pret tige zaken, waarover je schrijft, waren niet te versmaden Koos en Nico v. d. Pluym Nico kan dus al prachtig meedoen. Jullie zien: het versje is goed. Ik hoop spoedig een raadsel van je te plaatsen. Rietje Goutier Ik dacht dat je wel één aardappeltje mocht proeven. Je moet toch we ten. of ze goed zijn? Jij zult nog menig keertje met Gini willen rijden. Zusjes Neuteboom Het was een uitzoek werk je met raadsel I. Lies Meurs Over enige tijd zal het wel beter lukken bij Annle. Groet haar hartelijk, en voor haar: tot ziens. Anny Bekooy Het was een ongewone drukte bij jullie Zondag. Jij vond dat wel aardig! Nu, het is je Vader wel toevertrouwd. Jannie van Kampenhout Het is ln orde met het le raadsel, zoals Je ziet. Werner Veigel Allereerst hartelijk welkom. Je stuurt een moeilijk raadsel. Maar we zullen het een keer plaatsen, als Je zelf ook mee blijft doen. Truusje van Weizen Laten we hopen, dat je een volgend jaar zult kunnen meedoen aan wat je zo graag wilt. Het ls een vrolijke herfsttuin bij jullie. Pim van Weizen Ik dacht wel. dat jij een flinke voorraad kastanjes zou verzamelen. Je weet er de juiste uurtjes voor uit te kiezen. Zusjes Verlind Natuurlijk is het versje zo ook goed; ik zie töch dat jullie het hebben opgelost. Lydia Botermans Ik denk dat Cobi nu de narigheid alweer vergeten is. en vrolijk rond loopt. Ik vind ook, dat de tijd vliegt. Coba Hensen Jij kon ook al beter passen en meten dan de geleerde! Wat ging jy laat naar bed! Daardoor vergat Je zeker Je naam onder Je raadsels! Evert van Dyk Zoals de meesten, vond jy het leuk, den geleerde een beetje te helpen! Die peren smaakten zeker best; ze waren gauw naar binnen verdwenen. Dientje. Veendorp Gezellig, weer eens een krantenbabbeltje met je te kunnen houden. Je bent het oplossen nog niet verleerd, en kunt dus weer aan de gang. Jannie Werk Pretig, dat je nog een raad seluurtje over kunt houden. En lk weet wel, dat het jouw huiswerk niet zal schaden. Bep en Jan Crama Ik zie aan je brief, dat het haast donker was. We zullen maar zeggen, dat de letters dansen van pleizier, dat ze weer op een raadselbrief staan! Het oplossen ging best. Zusjes Hartevelt Jammer, dat er nu twee dingen op één middag kwamen. Ja, dan moet je kiezen. Jullie hebben raadsel I dan toch ge vonden. al lukte het niet dadeiyk. Dat is een voldoening. Is Pry na geheel hersteld? Annle en Henk Olivier Wat liep het tegen met Henk! Ik hoop. dat het nu goed gaat. Be terschap met hem. Gelukkig kan je brief nog net mee. Nu jullie weer! Tot de volgende week. Allen harteiyk gegroet door jullie Raadseltante MEVR. M. J. BOTERENBROOD. Weet Je, wat lk heb gezien Toen ik laatst aan 't fietsen was? 'n Troepje jonge veulens draafde Hupp'lend door het weidegras. Met hun leuke, styve beentjes Staartjewippend, rank en biy Met hun lijfjes zacht als zy Draafden zy door 't gras. Weet Je wat ik heb gezien Aan de slootkant by de wei 'n Hele ry geeldonzen eendjes Zwom parmantig daar voorby. Met hun leuke kralen-oogjes Snaveltjes zo teer en fyn Met hun wyze pootjes klein Roeiend op een ry. Weet je, wat ik heb gezien Toen ik in de boomgaard was? 'n Allerchattigst mollig kindje Lag in *t zachte groene gras. Met twee dikke, roze beentjes Met twee wangetjes, zacht en rond Met een duimpje ln zyn mond Sliep het in het gras. Weet je, wat ik heb gedacht Toen 'k die kleintjes teer Daar zag spelen tussen 't groen Liggen zoet en stil terneer? 'k Ben zo biy, dat al die lieve Kindjes op de wereld zyn 'kWil altijd voorzichtig zyn Dat geen leed hen deer! MARIE MICHON. Jaren geleden woonde te De lift een be roemd weiertoundlge, een professor, die be slist dacht, drait hü alleen de wijsheid ln pachlt had. Nu werd dezen geleerden man eens ver teld, dat ergens in de omgeving van Lelden een boer woonde, die zich eveneens waagde aan het voorspellen van het weer. De pro fessor werd woedend en besloot het eigen wijze boertje eens degelijk de waarheid te gaan zeggen. Direct begaf hij zich op weg naar Leiden en vond na veel vrggen den boer op het land aan het werk. De profes sor liep op den man toe en vroeg streng: „Zo. dus jij voorspelt het weer". „Soms" knorde het boertje, terwijl hij zich over de stoppelige kin streek. „En komen je voorspellingen nogal eens uit?" Het boertje lachte eens en zei. „Ja, meestal wel". Toen werd de .professor helemaal woedend en schreeuwde: „Hoe durf jij als gewone leek je met zulke ernstige dingen als weer voorspellingen bezighouden Dat kan geen gewoon mensch, dot bestaat eenvoudig niet! HOe doe je het dan eigenlijk?" „Dat zal ik u vertellen" zei het boertje. „Hier vlak bij in Delft woont zo'n gekke professor, die denkt dat hij versband van het weer heeft. Nou, en wait die zoal zegt, draai ik precies om. En dan komt het bijna altijd uit". De professor zei niets meer, maar stapte ijlings naar Delft terug. 'n Geheimpje. Treesje: „Moeder, heeft Beppie aan u ver teld, dat ik broertje geslagen heb. toen u weg was?" Moeder: „Nee lieveling". Treesje: „Mooi! Dan vertel ik u ook niet, dat Beppie een kopje heeft gebroken". Familietrekken. Tante: „Jantje vind Je je nieuwe zusje lief? De verpleegster zegt, dat ze Je Mammie's oogen en Je Pappie's neus heeft". Jantje; „Ja, en Opa's tanden". Een goede oplossing. Moeder: „Plet je mag niet met den hamer spelen, hoor! Je zult je vingers bezeeren!" Piet: „O nee moeder. Zusje houdt de spy kers voor me vast". Een domoortje. Wimpie ls bezig, z'n soep te eten met een mes. „Maar Wim" zegt moeder boos „hoe kom je dóér nu by?" „Omdatomdat myn vork lek is, Mam mie!" Moeder: „Lieve Jongen, men moet nooit iets tot morgen uitstellen dat men heden doen kan!" Kareltje: „O fyn, moeder, dan zullen we maar direct de rest van de koekjes opeten!" „Vader, waarom, hangen de worsten in de rook?" „Wel natuurlek omdat ze dan veel langer goedblyven". „O, maar dan leven schoorsteenvegers zeker wel langer dan gewone mensen!" Grootmoeder probeert met alle kracht, Liesje te bewegen naar bed te gaan. „Zie je kindje", zegt ze tenslotte .je bent nu zeven jaar en moet dus om zeven uur naar bed. Als je acht jaar bent, mag je tot acht uur opbiyven. Als je negen bent, tot negen. En zo steeds een beetje langer". ..Grootmoe" zegt Liesje na heel diep te heb ben nagedacht „dan gaat u zeker heelemaal niet meer naar bed!" der raadsels uit het vorlgo nummer. 1. Waarom is een hond Toch zoo gezond? Die er niet op gevat is Zegt: „Omdat zijn neus zoo nat is." Doch iemand, die logica leert Zegt terstond: ,,'t is juist omgekeerd." 2. Met de hoed in de hand. Komt men door het ganse land. 3. Koudekerk; de, kerk. koud, kok. 4. Pai-ys; p, rat, Pai-ys, dijk, s. 5. De gekroonde Sperwer; roer deeg, kroes, por, eend, e, w. 6. Potlood pot. 7. Riek; An (Jet); Nel; Jo; Rie. der raadsels ontvangen van: Koos Flaman, Jurrie Bekooy. Gé de Jong, Corrie van Weizen, Ineke Kriek, Nelly van Weeren, Joop Schouten. Cobi Kleer, Wim' Kleer, Jaap Haasnoot, Ria de Nie, Mientje Uitden- boogaard, Ali Stikkelorum, Koos Stikkelorum, Tom Landré, Rudolf David, Kora Key, Nellie Trap. Annie v. d. Vos, Rietje Brandt, Jopie Susan, Freddy Susan, Niek Bakker, Marti Bak ker. Ingeborg Rysdijk. Sjaantje Stouten, Nelly Stouten Flip Stouten. Gerard Stouten, Willy Wiggers. Frans van Essen. Mientje van Essen, Willie Verhagen. Cootje Schouten. Geertje v. d. Voort, Maartje v. d. Voort, Bea v. d. Kooi, Atze v. d. Kool, Wim Rienstra, Paul Rienstra, Peter Westerbeek, Rudi Arkeveld. Joke de Vos, Plonie de Geus, Aukje v. d. Walle, Mientje de Water, Nellie Dorrepaal. Rie van Vliet, Bernard van Vliet, Lenie Brocaar, Janny Hermans, Ans Her mans, Stien v. d. Akker, Willie v. d. Akker, Adde v. d. Akker, Bep v. d. Laan. Rie v. d. Laan, Annie Schouten, Marietje Lagerwy, Sofietje Lagerwy, Corry de Roon Hertoge. Ans Voorma, Jan Zandbergen. Jetty Hooghuis. Annie Venoop, Niek Tegelaar. Koos v. tl. Piuym, Nico v. d. Pluym, Piet de Ru, Nico Optendrees, Dickie Op- tendrees, Rietje Goutier, Ton Neuteboom, Toni Neuteboom, Afke Neuteboom, Lies Meurs. Wer ner Veigel, Anny Bekooy, Truusje van Welzen, Pim van Welzen. Alie Kriek, Lenie Kriek, Piet Beugel, Jannie van Kampenhout, Coba Verlind, Elsje Verlind. Lydia Botermans. Ida de Graaf, Evert van Dyk, Coba Hensen. Dientje Veendorp, Jannie Werk, Bep Crama, Jannle Hartevelt, Co Hartevelt, Leni de Graaf, Maartje Stavleu, Henk en Connie Olivier. voor allen, om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplos singen. I. Welke bakker proeft nooit zyn deeg? II. Ingezonden door Klaas Tolner. Mijn geheel is een der provincie-hoofdsteden van 10 letters. 1, 2, 9, 4. 5 ls een roofdier; 6, 10 een afge korte meisjesnaam; 8, 3, 10 een boom; 1, 6, 7, 9, 10 een plaats in het Gooi; 9, 10 een voegwoord; 6, 7 een soort slee. III. Ingezonden door Zusjes Schipper. 1. Maak uit onderstaande letters een provincie in Nederland: aabbdnno. orrt. 2. Vul dit spreekwoord ln: E.n .a. e.. m.., e.n w...d ..n ..o.d. IV. Ingezonden door Liesje v. Drlel. Zoek uit elk der onderstaande zinnen één woord, zodat Je een spreekwoord krygt. 1. We gaan met ons allen uit. 2. Wat een grote bal ls dat! 3. De meeste heren roken. 4. De melk is duur. 5. Het kindje begon te hullen. 5. Wat is het toch slecht weer vandaag! 7. Dit jaar waren er veel korsen. 8. Kinderen eten graag pudding. Ingezonden door Annie Klos. Mijn geheel is een plaats van 14 letters in Zeeland. 8. 5, 10 ls een lichaamsdeel; 1, 7, 8 is een kip; de mensen gaan 's Zondags naar de 10, 3, 12, 13; 7, 8 is een voegwoord; 1. 2. 5. 4 ls een hoofddeksel; 6, 11, 14, 9 ls een hond. VI. Ingezonden door Henk v. Egmond. Myn eerste ls langs het water, mijn tweedo leeft in het water. Mijn geheel leeft ook in het water. VII. Welk water is onthoofd een deugd? VIII. Ingezonden door Jetty Hooghuis. Er moeten 12 woorden ingevuld worden van 4 letters. De eerste letters, van boven naar be neden gelezen, noemen iets, dat iedere fietser by zich moet hebben. De woorden beteekenen: 1. Waarin limonade zit. 2. Beter dan niets. 3. Moet Je doen. om in het leven te blyven. 4. Een lekkere drank. 5. Vaak een gedeelte van het middagmaal. 6. Een mooi, open stadsdeel, om in te wan delen. 7. Een weg met bomen aan weerszyden. 8. Grappige dlerén. 9. Bevatten de graankorrels. 10. Wat je opgedragen Ls. 11. Een jongensnaam. 12. Een plaats in Noord-Holland, bekend om de kaas. Een rijk man van geringe beschaving wilde eens zijn portret laten schilderen door den beroemden schilder Lenbach. Toen hij echter de prijs hoorde, die deze vroeg, riep hij ontsteld uit: „Maar mijn heer Lenbach, dat is vreeselijk duur! Zou het niet een beetje goedkooper worden als ik zelf de verf voor het schilderij lever?" „Niet noemenswaard," antwoordde Len bach. „Maar het zou dan misschien het makkelijkste zijn, ais u ook meteen u zelf maar schilderde." Hij keerde zich om en liet den rijken man staan.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13