LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 26 September 1940 Er komen nieuwe postzegels Buitenland De nieuwe Roemeensche politiek De strijd bij Dakar De aanvallen op Londen Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht BEURSOVERZICHT MAM(T Familie berichten MET ALLEEN DE WAARDE-AANDUIDING ER OP. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van bin- nenlandsche zaken betreffende de uit gifte van nieuwe postzegels, gepubli ceerd in het heden verschenen Veror deningsblad, si bepaald, dat ter ver vanging van de thans geldige gewone postzegels in de waarden van 5 cent en hooger nieuwe zegels zullen worden uit gegeven, waarop alleen de waarde-aan- duiding zal voorkomen. De directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie is belast met de uit voering van deze beschikking. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. De nieuwe Roemeensche onderstaatsse cretaris voor pers en propaganda, Alexan- drow Constant, heeft na de aanvaarding zijner functie de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers ontvangen. Hij verklaarde o.m., dat Roemenië van de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers een oprecht streven verwacht om begrip te krijgen voor de omwentelingen, die in het land, waar zij gast zijn, tot stand zijn ge bracht. Buiten een dergelijke missie zag spr. voor hen niet de mogelijkheid van een activiteit, die een rechtvaardiging zou kun nen zijn voor de publicistische taak. De op richting van het legionaire regiem betee- kent niet een eenvoudige verwisseling van personen, maar een revolutie in de geheele structuur van den staat. De revolutie der legionarissen naast de nationaal-socia- listische, fascistische en Spaansche de vier de volksche revolutie in het nieuwe Europa heeft definitief gebroken met het ver leden. Geplaatst op den grondslag der Roe meensche werkelijkheid, aangespoord door de ideologie van het legioen, bepaald door de krachtige persoonlijkheid van generaal Jon Antonescu, den leider van den natio- nalen legionairen staat en van het legio naire regime, voegt zich de nationaal en legionair geworden staat als een schakel met eigen karakter en eigen constructie in het geheel van het nieuwe Europa. „De nieuwe Roemeensche staat stelt zich In zijn grondslagen, zijn ideologie en zijn richting automatisch in op de richtlijn van de spil RomeBerlijn. In ons binnenland willen wij een einde maken aan de her senschimmen en avonturen, naar buiten willen wij Roemenië plaatsen op fundamen ten, die zijn veiligheid en zijn politieke be langen waarborgen. Op die wijze zijn wij gekomen tot den nationalen legionairen staat en tot de spil. De betrekkingen van Roemenië met de overige staten zullen re kening houden met deze nieuwe oriëntee ring. Met de naburen wil Roemenië samen werking op het gebied van economie en cultuur, en opheffing van alle redenen, die tot 'wrijvingen zouden kunnen leiden". Het nieuwe regime zal de Roemaniseering van alle centra des levens uitvoeren. In dit verband zal ook het Joodsche vraagstuk worden opgelost. De nationale legionaire staat wil een eenheidsstaat zijn. dus een staat van alle sociale lagen, in het bijzon der echter een staat van de groote arbei dersmassa's, van den landbouw en de in dustrie. Het nieuwe regime zal het bestuurs- leven een nieuwe moraal inenten, zijn pres taties en zijn kwaliteit verbeteren en ten slotte den ambtenaren de noodzakelijke waardigheid en een materieel verzorgde le vensstandaard verzekeren. In dit opzicht zal het voorbeeld van boven gegeven worden. De jeugd, die in Roemenië ondanks onge- loofelijke martelingen met indrukwekkende aaneengeslotenheid is opgestaan, is de ac tieve drijfkracht In den .nieuwen staat Daarom houdt het legionaire regime zich vooral met haar organisatie bezig. De Roemeensche economie zal op haar nat uriijke grondslagen worden geplaatst. Het land behoort tot de economische ruimte van midden-Europa. De Roemeensche or ganisatie van den internationalen goede- renruil zal van dit feit uitgaan. Dat be- teekent niet, dat Roemenië zal ontbreken op de wereldmarkt. Door reorganisatie van de economie van Europa zal het actief deel nemen aan den wereldhandel. Door afstand van gebied en door volks verhuizing heeft Roemenië het percentage van de overige volksgroepen verminderd. Er blijft nog een minderheidsprobleem. In dit opzicht zal een duidelijk onderscheid wor den smaakt tusschen semieten en arische minderheden, aangezien zij verschillende oplossingen eischen. (D.N.B.) DE JAPANNEEZEN IN INDOCHINA. Van een vooruitgeschoven post van het Japansche expedltleleger ergens in Zuid- China wordt gemeld ,dat de Japansche militaire strijdkrachten, welke over zee naar Fransch-Indochina vervoerd zijn, vanmorgen de landing nabij Haiphong op vreedzame wijze voltooid hebben. Zij zijn direct het binnenland ingerukt. - (D.N.B.) De Fransche gezant van de regeering Vichy in Washington verklaarde, dat de Fransche regeering vast besloten is, met alle middelen de pogingen van de Japan- neezen te bestrijden, verder te gaan dan de bepalingen in de tusschen Japan en Frankrijk overeenkomst luiden. (Reuter). ITALIANEN IN' EGYPTE GEARRESTEERD. Volgens de Regime Fascists hebben de Egyptische autoriteiten tot dusverre ruim 7000 Italianen als voorzichtigheldsmaat- regei gearresteerd De concentratiekampen in=Egypte zouden overvol zijn. Er moet in het "bijzonder op gewezen worden, dat alleen de Italiaansche onderdanen van Joodsche religie zich nog op vrije voeten bevinden. (D.N.B.) In een om vijf uur te Vichy ontvangen telegram deelt de gouverneur-generaal van Dakar mede, dat de stad hevig wordt aan gevallen, doch diait de verdediging stand houdt. In officieele kringen wordt voorts ver klaard, dat men de berichten, door buiten landsche radiostations uitgezonden, dat vijf Britsche onderzeeërs, 5 torpedojagers en minstens 10 kruisers en hulpkruisers Gibraltar hebben verlaten op weg naar Dakar, niet kan bevestigen, daar men geen inlichtingen ontvangen heeft over deze vlootbeweging. Hetzelfde geldt voor berich ten. als zouden de Engelsche schepen 7000 man aan boord hebben die bij een nieuwe landingspoging zouden worden Ingezet. Later werd officiéél medegedeeld, dat een eskader Fransche vliegtuigen de Engel sche schepen voor Dakar heeft aangeval len. Het kwam tot een luchtgevecht waar in één Fransch en drie Engelsche toestellen werden neergeschoten. Dinsdag strekte het Engelsche front zich over 6 K.M. uit, aan beide zijden van Dakar. Tevergeefs werd gepoogd, troepen aan land te zetten. De stad werd door Engelsche vliegtuigen, van een vllegtulgmoederschip zwaar gebom bardeerd. Men neemt aan, dat hét incident van Dakar den voorgenomen terugkeer van de regeering naar Parijs zal bespoedigen. (United Press). De New York Times meldt uit Londen, dat de Dinsdag door het Duiteche lucht- waipan aan militair belangrijke doelen aangerichte schade de zwaarste is gebleken, die Londen tot dusverre heeft geleden. Naar - het blad verder meldt," heeft het Duitsohe luchtwapen gisteren Bournemouth en Bristol aangevallen, en daar aanzienlijke vernielingen aangericht. (D.NjB.) Volgiens een te Rio de Janeiro uit Londen ontvangen bericht, bereidt de stemming der Londensehe bevolking de Engelsche regee ring steeds gnootere zorgen. Men heeft de uitwerking van de Duitsche bomaanvallen op het moreel der civiele bevolking in regeeringskringen onderschat. De verschrik king der laatste 2JA> week hebben een alge meen steeds sterker wordende zenuwover- prikkeling teweeggebracht. Londen verlangt alleen nog maar naar het einde van de luchtaanvallen. Het streven der Britsche propaganda, die steeds weer kleine anecdo- ten van de beweerde standvastigheid en koelbloedigheid van zekere Londenaren pu bliceert, prikkelt onder deze omstandighe den slechts, maar kalmeert even-min als de berichten over de beweerde nieuwe afweer middelen, waarover de regeering steeds weer spreekt, maar die de Duitsche vliegers tot dusverre op geenerlei wijze hebben kun nen weerhouden Londen lederen dag en iederen nacht met toenemende kracht te bomtoardeeren (D.N.B.) Volgens berichten der Londensehe verte genwoordigers der Stockholmsche bladen is gisteren bij zonsondergang de Duitsche vergeldingsactie weer begonnen. Wederom gelukte het de Londensehe afweer niet den tegenstander te verdrijven. Den geheelen nacht hebben Duitsche vliegers opnieuw hun bommenlast op voor den oorlog be langrijke doelen in de Engelsche hoofdstad geworpen. De tot dusverre uit Londen ont vangen berichten geven achter geen bij zonderheden eri zijn over het algemeen nogal vaag gehouden, aangezien klaarblij kelijk de Engelsche censuur krachtig inge grepen heeft. Toch blijkt uit de afzonder lijke berichten, dat de uitwerking van den Duitschen luchtaanval op de vitale installa ties van Engeland steeds duidelijker merk baar wordt. (D.NB.). JAPAN EN DE VER. STATEN. President Roosevelt is er zelf verant woordelijk voor, dat de betrekkingen tus schen Japan en de Ver. Staten aanzienlijk verscherpt zijn, schrijft de Yomioeri Sjion- boen. Hij heeft de anti-Japansche stem ming onder de Amerikaansche bevolking gekweekt, hoewel Japan niet het minste voornemen heeft de Ver. Sta/ten aan te val len. Wanneer de politiek van Japan de vei ligheid van Amerika bedreigt, dan kunnen de Ver. Staten alle tegenmaatregelen, ook die van militairen aard, nemen. De Japan sche politiek beoogt uitsluitend het herstel van den vrede en de nieuwe ordening in Groot-Azië. Ook in economisch opzicht bezitten de Ver. Staten voldoende hulp bronnen, zoodat hun houding onbegrijpelijk is. Japan mag eventueel niet aarzelen, schrijft de Hotsjl SJimboen, tegen de Ver. Staten tot een offensief over te gaan. De Ver. Staten houden er bij hun onderhan delingen met Engeland blijkbaar geen reke ning mee, dat Japan vast besloten is om tot het bereiken van zijn doei alle hinder palen uit den weg te ruimen. De Japansche minister-president prins Konoje is vanmorgen door den keizer in audiëntie ontvangen om rapport uit te brengen over „algemeene staatszaken". (D.N.B.) Aan boord van den kruiser Augusta is de opperbevelhebber van de Amerikaansche vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten in Sjanghai aangekomen. Direct na aankomst had.hij een bespreking met de Amerikaan sche autoritetiten aldaar. (United Press). DE VERJAARDAG VAN KONING CHRISTIAAN. Heel Denemarken viert vandaag den 70s tan verjaardag van koning Christiaan X. De deelneming van het Deensche- volk aan deze gebeurtenis komt tot uitdrukking in de feestelijke versiering die in stad en op het land is aangebracht, met vlaggen, bloe men en guirlandes groen' Kopenhagen, waar de koning verblijf houdt, is op bijzondere wijze versierd. Vooral de straten, waardoor de koning met de koningin vanmiddag zijn rondrit zal ondernemen, zijn representatief versierd. De vaartuigen der Duitsche ma rine en de Duitsche koopvaardijschepen, die im Deeaische havens liggen, laten de vlaggen wapperen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het Duitsche luchtwapen heeft zijn ver- geldhigsaanvallen op Zuid-Engeland en Londen voortgezet. In den loop van den dag is o.a. de vliegtuigfabriek Fllton door talrijke bommen beschadigd. Hierbij on derscheidden zich gevechtsformaties van de derde luchtvloot in bijzondere mate. Te Plymouth, rondom Portland en Southend troffen bommen de haven- en dokinstalla ties zwaar. Een bij Plymouth voor anker gelegen oorlogsschip kreeg evenals een mi litair kampement bij Dungeness treffers, die hun uitwerking niet misten. In ver schelden andere steden van Zuidoost-En- geland slaagde men er in fabrieksinstalla- ties en opslagplaatsen te verwoesten. In den loop van don nacht richtten de aanvallen zich vooral op Londen, waar weer levensmiddelenbedrijven, alsmede haven-, dok- en opslaginstallaties op beide oevers van de Theems succesvol met bommen van zwaar kaliber bestookt werden. Talrijke explosies, waarop uitgestrekte branden volgden, konden ondanks slecht zicht on miskenbaar waargenomen worden. De tegenstander zette zijn terreuractie tegen de Duitsohe burgerbevolking voort. Militaire schade ontstond door de Engel sche bommen noch in West- en Noordwest- Dultschland, noch in Berlijn. Evenwel val len onder de burgerbevolking weer ver scheiden dooden en gewonden te betreuren. De Duitsche hoofdstad werd door ver scheidene vijandelijke vliegtuigen zonder succes aangevallen. Enkele optrekjes en buitenhuisjes werden vernield. Goed ge plaatst vuur van het luchtafweergeschut dwong de Engelschen hun aanvallen af te breken. De verliezen van den tegenstander be droegen gisteren tien vliegtuigen, waaron der acht Spitfires. Een dezer vliegtuigen werd aan de kust van de Noordzee door ar tillerie van de marine neergeschoten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Een kleine duikboot onder commando van luitenant ter zee tweede klasse Wohlfahrt heeft uit een konvooi vier schepen van 25.000 br. t. tot zinken gebracht, waaronder een tankboot. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens is ook gisteren voortge zet. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in zijn legerbericht No. 111 het volgende bekend In Noord-Afrika voerde onze lucht macht een bombardement uit op het vliegveld van Eldaba. De vijand herhaalde zijn bombardement op Tobroek, maar werd in zijn optreden belemmerd door het af weergeschut te land en van de marine. Een vliegtuig werd met stelligheid neerge haald, twee andere toestellen werden waar schijnlijk neergehaald. Drie andere vlieg tuigen werden omlaag geschoten door onze jagers, die optraden om te verhinderen, dat de vijandelijke machines naar haar ba ses terugkeerden. Ecnige woningen van burgers en een van onze veldhospitalen le den schade. Vijf personen werden gedood en tien gewond, onder wie twee vrouwen. Vijandelijke viooteenheden ondernamen een actie tegen Sidi el Barrani waarbij een persoon werd gedood en een auto getrof fen. Een van onze jachtformaties onder nam een gewapende verkenningsvlucht naar Malta. Een toestel is niet terugge keerd. In de Roode Zee werd een konvooi door onze vliegtuigen aangevallen. Ter hoogte van Aden deed een van onze verkennings vliegtuigen een aanval op vijandelijke toe stellen van het type Gloster. Een vijande lijke machine, welke naar haar basis terug keerde, werd brandend neergeschoten. In den Soedan werden vijandelijke verdedi gingswerken van Otroeb door onze forma ties gebombardeerd. Onze patrouilles dre ven den vijand in de omgeving van Agiar el Zaeue op de vlucht .Vijandelijke vlieg tuigen lieten bommen vallen op Goera, Sololo (Genya), Adigalla, waar tien inlan ders gewond werden, op Metemma, waar een persoon werd gedood en drie gewond, op Magi waar eveneens een doode te be treuren valt alsmede drie gewonden. Een vijandelijk vliegtuig werd getroffen Het vijandelijke toestel, waarvan gemeld was dat het getroffen was, blijkt nu te zijn neergeschoten. Een van onze torpedoja gers werd in de Ionische zee door een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht. Het grootste deel der bemanning is in vei ligheid. BEKENTENIS VAN LLOYD GEORGE. In zijn wekelijksch artikel voor de Hearst- pers doet Lloyd George, de vroegere Britsche premier, een opvallende bekentenis. Ver wijzende naar de Inferioriteit van het Engel sche luchtwapen eischt Lloyd George een door neutrale instanties tot stand te bren gen cwemeenkomst me1 Duitechland, vol gens welke voortaan alle luöhtaanvallen beperkt zullen blijven tot militaire doelen. Thans, zoo schrijft Lloyd George woordelijk, zijn wij van het doel der gelijkheid in krach ten ver verwijderd. Zou de oorlog nog voort duren. dan dienden beide partijen overeen te komen uitsluitend militaire doelen te bombardeeren. In verband daarmede oefent de vroegere minister-president crltiek, dat de BUtsche regeering niet reeds maanden geleden voor den bouw van diepere, veiligere en gemakkelijke schuilgelegenheden voor de bevol/king gezorgd heeft. De luchtbescher ming. zooals zij thans is, is onvoldoende. (D.NB.) TEGEN ONBEVOEGD OPTREDEN IN ROEMENIË. Het Roemeensche ministerie van binnen- landsche zaken maakt bekend, dat ele menten, die niet behooren tot het legioen, maar die in het groene hemd der legionai ren zijn overgegaan tot acties, het doel na streven het werk der regeering te com- promitteeren. De bevolking wordt opgeroe pen dergelijke ordeverstoorders van den opbouw onmiddellijk aan de autoriteiten uit te leveren De aanleiding tot het publiceeren van dit communiqué is gelegen in een gebeurtenis, die zich heeft afgespeeld bij de directie van den Roemeensohen omroep. Hier dron gen mannen, gekleed in de uniform van het legioen en gewapend met pistolen, de werkkamer van den omroepdirecteur. den vroegeren minister Crainlk binnen en maakten hem verwijten over zijn perso neelspolitiek. Vervolgens- liepen zij door de overige vertrekken en onthieven leidende ambtenaren van hun functie. (D.N.B.) DE BELGI.SCHE BINNENSCHEEPVAART. Zooals bekend zijn ten gevolge van het opblazen der bruggen in de maand Mei j.l. de waterwegen ln de streek van Charleroi ontoegankelijk geworden voor het verkeer. Dit had natuurlijk een nadeeligen invloed op de economische bedrijvigheid. De werk zaamheden tot herstel van deze waterwe gen worden met grooten spoed verricht. De streek Marchienne-au-Pont-Charleroi en Charleroi-Namen is thans voor het scheep vaartverkeer opengesteld. Het verkeer te water tusschen Namen en Brussel langs Charleroi is hiermede thans weer mogelijk. Voorts is men thans bezig met in het centrum van Gent het bed van de Lieve, een zijrivier van de Leie. uit te baggeren. Dit was reeds sinds geruimen tijd noodig, want in dit oude stadsgedeelte dat zoovele touristen aanlokt, verspreidde het water in den zomer meestal een walgelijken geur. Het werk valt in het kader van de werk verschaffing, zoodat een dubbel resultaat bereikt wordt. (Belga) ITALIANEN BRENGEN DUIKBOOT TOT ZINKEN. De luchtvaartcorrespondent van het Agentschap Stefani meldt, dat een nieuwe belangrijke actie door Italiaansche vlieg tuigen is volbracht in een bijzonder moei lijk deel van de Middellandsche Zee, waar een verkenningsvliegtuig de aanwezigheid van een vijandelijke duikboot had opge merkt. Terstond stegen twee watervliegtui gen op, die na de positie van de duikboot te hebben vastgesteld, haar met speciale bommen bestookten, welke in de diepte ont ploffen. Terstond na den eersten aanval kon men een groote olievlek aan de opper vlakte der zee waarnemen, welke aantoon de, dat de duikboot gezonken was. ONDERSCHEIDING VOOR GRAAF TELEKI. De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy heeft den minister-president graaf Telekl als erkenning van zijn verdiensten voor het vaderland het grootkruis in de orde van Sint Stephanus verleend. Deze orde werd in 1764 door Maria Theresia gesticht. De rijksbestuurder besloot in 1938 deze on derscheiding weer ln te voeren. Graaf Te lekl is de eerste die haar sindsdien ont vangt. (D.N.B.) DE AANVAL OP BERLIJN. Betreffende den aanval op Berlijn van Engelsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht verneemt het D.N.B. nog, dat ver scheidene brisantbommen in een Noordwes telijke voorstad vlak bij een katholieke kerk terecht zijn gekomen, waarvan de hooge toren ver boven de huizenzee uitsteekt. Ter wijl de kerk onbeschadigd bleef, werden verscheidene woonhuizen deels hevig ge troffen. Honderden ruiten sprongen en in richtingen van woningen en winkels wer den zwaar gehavend. Niemand werd ge deerd, daar alle bewoners zich in de schuil kelders bevonden. In een Noordelijke voor stad viel een bom midden in een tuindorp. Een prieel werd volkomen vernield en de omliggende huizen werden zwaar bescha digd. De eigenaars van het prieel, een be jaard echtpaar, werden op slag gedood. Een buurvrouw liep ernstige verwondingen op. Ook elders wierpen de Engelsche vliegers bommen op burgerdoelen. De Duitsche af weer verhinderde echter, dat de aanvallen grootere schade aanrichtten. AMSTERDAM. 26 Sept. Aan de sterke opwaartsche beweging op de New Yorksche effecten beurs schijnt voorloopig weer een einde te zijD gekomen. Gedurende de laatste twee dagon was de stem ming minder geanimeerd terwijl voor sommige fondsen zelfs koersverliezen, zij het dan ook in beperkte mate intraden. Ook in de Ver. Staten ontkomt men niet aan den invloed, die op het oogenblik van het wereldgebeuren uitgaat. De uitbreiding van de oorlogshandelingen tot ge bieden, die tot dusverre buiten de krijgsverrich tingen hadden gestaan wekken een zekere, be zorgdheid in Amerika op. Vooral in het. T/'erre Oosten zijn de belangen van de Ver. Staten, vooral in economisch opzicht, zeer groot. Her haaldelijk ls dan ook bij monde van den minis ter van buitenlandsche zaken. Cordell Huil. ver klaard, dat Amerika's streven ls gericht op de handhaving van den status quo in deze gebie den. Immers is voor de voorziening van tal van producten, zooals tin, rubber, e.a. het Zuidzee gebied voor hen van eminent belang. Gezien de onduidelijke politieke vooruitzich ten is het begrijpelijk, dat men in Wallstreet een zekere terughoudendheid aan den dag legt. De gunstige berichten omtrent het verloop der conjunctuur ln de Vereenigde Staten worden op het oogenblik vrijwel verwaarloosd. Aan de voortdurende uitbreiding van de productie in de Staalindustrie, welker bedrijvigheid volgens de jongste raming van „Iron Age" zich op 93 pet. blijkt te kunen handhaven, wordt nauwelijks aandacht besteed. Ter vergelijking diene, dat de opbrengst in dezen tak van nijverheid begin Augustus 90 pet., begin Juni 31 pet., en zich eind April j.l. even boven de 60 pet. bewoog. In den omvang der binnenkomende orders is nog geen daling waar te nemen, hetgeen dus een handhaving van den hoogen stand der bedrijvig heid blijft verzekeren. De binnenkort te verwach ten kwartaalcijfers van de groote concerns zul len ongetwijfeld resultaten te zien geven, zooals deze in de economische geschiedenis der Ver. Staten nog vrijwel nimmer werden behaald. Natuurlijk zal het noodzakelijk blijken te zijn, een zeer groot gedeelte van de behaalde winsten te bestemmen voor afschrijvingen en reser veeringen. Maar daarnaast zullen de aandeelhouders toch op uitkeeringen kunnen rekenen, die zich op een zeer hoog peil zullen blijken te bewegen. Waar de vooruitzichten in de staalnijverheid de eerst komende maanden uiterst gunstig zijn, kan men een betrekkelijke stabiliteit der te be halen winsten verwachten. De middagbeurs. De handel op de A'damsche effectenbeurs droeg heden een onregelmatig karakter. Men ontkomt ter beurze niet aan den indruk, in hooge mate in een periode te levei:, waar de gebeurtenissen en de verhoudingen ln deze wereld zich van dag tot dag wfjzigen. De uitbreiding van de oorlogs handelingen tot gebieden waar het tot dusverre rustig was, schept een gevoel van onzekerheid en onbehaaglijkheid, hetgeen zich in de activi teit ter beurze weerspiegelt. Toch blijft er ondanks de vermindetfie be langstelling op dc aandeelenmarkt, in het alge meen toch nog steeds interesse bestaan voor binnenlandsche industrieele fondsen. Dit blijkt wel uit het feit, dat in de eerste twee dagen van deze week in aandeelen Aku bijna f. 1,8 millioen stuks van eigenaar verwisselden. Het fonds was vandaag weer aan een vasten kant. De winst nemingen die het koerspeil omlaag drukten, schijnen thans opgehouden te hebben. Aangezien de mededeelingen ter algemeene vergadering door de beurs gunstig werden ge- commenteerd, wisten de aandeelen vandaag weer eenige punten omhoog te loopen. Er werd op een niveau begonnen, dat ruim 2 procent boven den vorigen laatsten koers lag. Onder beurs werd bij vrij levendigen handel nog een verdere stijging van 1 procent gestegen tot 104% procent. Goed gevraagd waren eveneens aandeelen Unilever. Ook hier is de handel vrij groot, hetgeen blijkt uit het feit, dat in de eerste twee' dagen dezer week meer dan een half millioen aandeelen van dit fonds werden ver handeld. De openingskoers werd dadelijk een viertal punten boven het vorig slot ingezet. Spoedig bleek evenwel, dat dit peil toch iets te hoog was gegeven, aangezien de noteering daalde tot omstreeks 115 procent. Later in den middag onderging deze koers vrfjwe] geen belangrijke wijziging meer. Philips bleven met omstreeks 180% aan den goed prijshoudenden kant De minder courante in dustrieele waarden veranderden niet veel. De noteeringen vin de meeste dezer fondsen is den laatsten tijd zeer belangrijk opgeloopen. Nu het fjrijsniveau dezer waarden belangrijk hooger is, uwt de belangstelling ee*ilgszins. In den Scheepvaarthoek was de stemming, zoo als reeds gezegd, iets luier. HollandAmerika- lijn werden weliswaar omstreeks den vorigen koers van 99 procent verhandeld. Oude Booten daarentegen daalden onder beurs tot om streeks 125^ procent, na op 126% te zijn ge opend. Scheepvaartunie openden aannvankelijk iets hooger, maar ook hier liep in het verdere verloop de noteering fractloneel terug. Voor Cultuurwaarden bestond zeer weinig at tentie. Aandeelen H.VA.'s noteerden 365 pro cent, Amsterdam Rubber konden, na even bene den de 200 procent grens te zijn geopend, later weer tot het vorige niveau van 204 procent op- loopen Tabaksaandeelen lagen verlaten in de markt. Voor Olies bestond niet veel vraag. Bij opening werd Iets beneden de 230 gehandeld maar spoe dig kon zich de koers weer boven dit niveau ver heffen en tot 232% oploopen, zoodat per saldo slechts een verlies van 1 procent, vergeleken met den laatsten koerrj van gisteren, werd geleden. Voor sommige Amerikaansche shares bestond eenige belangstelling. Zulks was o.a. het geval met koperfondsen, waarvan Kennecott Copper en Anaconda Copper een fractie stegen. Staal- waarden moesten iets prijsgeven, Spoorwegaan delen daarentegen konden zich zeer goed hand haven. Voor de Nederlandsche Staatsfondsen blijft een vaste stemming bestaan. Dit wordt hoofd zakelijk aan de omstandigheid geweten, dat per 1 October a.s. vrij groote bedragen uit hoofde van verschillende lossingen, vrijkomen, die moe ten worden herbelegd. Zooals reeds herhaalde lijk in deze kolommen ls vermeld, gaat de be langstelling voor een aanzienlijk deel uit naar de Oude Schuld, die voor belegging zeer aan trekkelijk wordt geacht, daar het rendement zich aan den zeer hoogen kant beweegt. Zoowel de 2% integralen als 3 certifi caten liepen heden verder op tot resp. 66 1/4 66% en 76% tot 76 3/4. De nieuwere emissies konden zich op het ni veau van gisteren vrij goed handhaven. Een ver der koersherstel wisten Indische leeningen te boeken, die al eenige dagen geleden de 80 grens flink wisten te overschrijden. Van de Duitsche obligaties ondervonden Young leening weer eens wat speculatieve vraag, zoodat de koers tijdelijk opliep tot 33 Geld op prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 26 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1,88 3/16—1,88 9/16: Berlijn 75,28— 75.43; Brussel 30,11--30.17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44.90; Zlirich 42,91—48,00. Bankpapier: New York 1,86%—1.90 1/4; Brussel 30,08—30,20, Stockholm 44.76—44,94; Zürich 42,87-48,04. LEIDEN 25 Sept. Groentenveillng enz. Witte kool f. 3,50 roode kool f.3,205,30; savoye kool f. 4,20—5,60; groene kool f. 3,106,10; boeren kool f.2; rapen f.55,30; prei 4,20—5,20; kro ten f. 1,50—2,90; kroten, gekookt f.8—9; uien f 3,10—6,60; peen f. 4,90—7,80; spruiten f.5—14; druiven f.2036; snijboonen f.632; stokboo- nen f.620; pronkboonen f.49; stamboonen f.615; postelein f.39; spinazie f.215; toma ten A f.11—12.20. B 11—12,60, O Ml—11,40; CC f.6. alles per 100 KG. /mdiJvie f.1—1,60; komkommers 1.25,80; bloemkool f.414,90; meloenen f.6IS'; salade f.1—1,90; perziken 0,50 —5,60; knolselderie f 2,20- 4,80, alles per 100 stuks. .Kroten f. 0,901,70; pieterselie 5080 ct.; radijs f. 0,80—2,10; selderie 5090 ct.; bleeksel- derie f.618; peen f.48,50, alles p. 100 bos. GOUDA, 26 Sept. Veemarkt; Aangevoerd ln totaal 793 stuks. 221 Magere varkens f. 2540 per stuk; '364 Bigden f. 510 idem; Geldersche biggen f. 7il idem; 78 Runderen, 37 Nuchtere kalveren, alles overgenomen door de regeering; 9 graskalveren idem; 12 schapen f. 2030; 72 Bokken en geiten i. f9. Handel stug; Algemee ne markt: 184 Partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 39, idem 2e kwal. 37—38; Zware tot 4050; Handel goed. 385,00 eieren: Kipeiren f. 6,757 per 100 stuks; Eendeleren f. 5,25—5,50 idem. Handel stug. Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eierenveiling g. a. (C.Z.HJL.) te Gouda. Aanvoer 67,000 kip- eieren: Prijzen 56/58 K.G. f. 6,60—6,70 per 100 stuks, 58/60 f. S,70—6,80 idem; 60/62 f. 6.80—6.90, 62/70 f. 6.90—7,10; Bruine 58/72 f. 6,70—7,20; Kleine eieren f. 6,10—6,65 per 100 stuks; Hen eieren f 4,404,80. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze lieve jongen en broertje. ADRIANUS, in den ouderdom van 5 jaar. A. VAN WEELDEN M. VAN WEELDEN— VAN DOESBURG en Kinderen Koudekerk a. d. Rijn, 26 September 1940. 1196 31

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3