De strijd bij Dakar Noorwegen onder nieuwe leiding 8Isle Jaargang DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 No. 24695 De Nasjonal Samling aan het bewind Uitbreiding van het verboden gebied tusschen 10 en 4 uur Represailles op Gibraltar Ciano naar Berlijn De luchtraids Koning Christiaan 70 jaar EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT:' Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenf235 per weekfWl8 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) De aanval op Dakar blijft zeer de aan dacht trekken. Volgens berichten uit New- York zou de Engelsche regeering na zes vergeefsche aanvallen, den aanval hebben gestaakt, inziende, dat de val niet te be reiken was zonder „groote gevechtshande lingen". Maar officieel is dit nog niet. Volgens nog niet bevestigde berichten uit Vichy, zouden er bij den Engelschen over val tot en met gistermiddag 185 personen om het leven zijn gekomen en 363 personen gewond zijn. Tot de dooden zouden behoo- ren 65 burgers en 120 soldaten. Verder verluidt uit Vichy, dat de Britsche gepantserde kruisers Barham en Resolution en een kruiser van het type Kent ernstig door het Fransche vuur zijn beschadigd. Een dezer gepantserde kruisers is bij de gevechten door een Fransche torpedo zoo zwaar getroffen, dat hij met zware slagzij zich moest terugtrekken. Zoowel de Duitsche als Fransche pers blijft de Britsche actie fel veroordeelen. Onder het opschrift: „de weg van het verraad" schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung b.v.: het Britsche verraad jegens Frankrijk heeft zijn wortels in het bevel tot den terugtocht van Duinkerken. Zooals Churchill het Fransche leger voor de ineen storting eenvoudig als instrument der Brit sche belangen beschouwde, dat men mis bruikt en wegwerpt, wanneer het niet meer deugt, zoo springt hij thans om met het binnen het Engelsche bereik liggende Fran sche bezit. De weg van het verraad jegens Frankrijk is de weg van het verraad jegens Europa, de weg van den onstuitbaren Brit- schen ondergang. De Fransche staatssecretaris voor kolo niën admiraal Platon heeft een boodschap gericht tot de lnlandsche bevolking van de Fransche koloniën in Afrika. Hierin wordt gezegd, dat hun loyale en vastbesloten hou ding de eerste poging tot het „avontuur" liet mislukken. Zoo zal het ook nieuwen pogingen vergaan. De drijfveeren van een regeering, die eens de bondgenoot van Frankrijk was en die zich bedient van een instrument, waartoe een eerzuchtige afval lige zich heeft opgeworpen, zijn thans be kend. Het bombardement van Gibraltar door Fransche vliegtuigen is gisterochtend voortgezet. De Engelsche vlooteenheden, die zich Dinsdag in de straat ophielden, hebben haar koers naar den Atlantischen Oceaan voort gezet. Gistermiddag om kwart voor drie werd Gibraltar opnieuw door eenige Fransche vliegtuigafdeelingen aangevallen, die tal rijke bommen van zwaar kaliber over de vesting en de havenwerken wierpen. Een Fransch toestel is door de Britsche luchtafweer neergeschoten. De inzittenden konden zich door in valschermen neer te Gisteren is in een officieele mededeeling springen redden. van de Fransche regeering bevestigd, dat Fransche vliegtuigen Dinsdagmiddag Gi braltar met bommen hebben bestookt. In totaal zijn 45.000 ton ontplofflngsstoffen op het tuighuis en het Zuidelijke havenhoofd geworpen. United Press verneemt uit Vichy: In de haven zou een schip getroffen zijn, terwijl een groote rookontwikkeling nog andere treffers aantoonde. De Fransche vliegtuigen zouden ondanks het hevige af- weervuur op hun steunpunten zijn terug gekeerd. Ze waren van Marokko komend, de Straat van Gibraltar in opvolgende golven bij Algeciras overgestoken. De eerste golf bevond zich om een uur 's middags boven de rots van Gibraltar. In de volgende twee uren is toen gemiddeld een bom per minuut geworpen. Voorts wordt verklaard, dat deze aanval een deel van de door de regeering van Vichy bevolen represaillemaatregelen is en dit geenszins de laatste tegenmaatregel zou zijn, indien de Engelschen opnieuw Dakar zouden beschieten. In de radio werd ge zegd, dat dit de zwaarste aanval tegen Gibraltar was, die ooit ondernomen werd. In omvang was hij verre de meerdere van de tot dusver door Italianen uitgevoerde aanvallen. Nader wordt nog gemeld: Vooral ernstig heeft het arsenaal gele leden, dat door drie bommen werd getrof fen. De archiefafdeeling van het arsenaal is geheel vernield. Voorts is de ingenieurs kazerne een puinhoop geworden, waarbij talrijke slachtoffers vielen onder de mili tairen. Het totaal aantal der verliezen staat nog niet vast. In de haven zijn een stoom schip van de admiraliteit en twee hulp schepen in brand gestoken. Eén hulpschip zonk. Het totale aantal der bommen die op het land vielen wordt opgegeven als 70, terwijl er 40 in zee zouden zijn gevallen. Ook het gevangenkamp Windmill Hill werd volgens de berichten door twee bommen getroffen. Een bom van 100 K.G. viel naast het regeeringsgebouw. een tweede in de na bijheid van het Trafalgar-kerkhof, waar een diep gat in den grond werd geslagen, zoodat het verkeer gestremd werd. Voorts kwamen bommen neer op pieren, dokin stallaties en goederendepots. Een vliegtuig beschoot de batterijen afweergeschut met machinegeweren en maakte slachtoffers onder de bedienende manschappen. Drie bommen vielen in het stadscentrum in de Koningsstraat en vernielden verscheidene gebouwen. Men spreekt van acht of tien De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, is naar Duitschland vertrokken voor een kort bezoek. De Spaansohe minister van binnenland- sche zaken, Serrano Suner, is gisteren in de nieuwe rijkskanselarij door den Führer ontvangen. Het onderhoud in tegenwoor digheid van von Ribbentrop gevoerd, duur de omstreeks een uur. dooden onder de burgerbevolking. Het schijnt echter, dat de slachtoffers bij de militairen veel talrijker zijn. Twee leden der bemanning van een neergeschoten vliegtuig verdronken, een werd gevangen genomen en naar Gibraltar gebracht. De civiele gouverneur van Gibraltar heeft be paald, dat de gedwongen evacuatie moet worden voortgezet. Tien sleepbooten en andere kleine Engelsche schepen vlucht ten uit Gibraltar naar de haven van Alge ciras, om het bombardement te ontwijken. OP LONDEN. De Duitsche aanvallen op Engeland duren geregeld voort. Golf na golf Duitsche machines viel tot kort voor zonsopgang met brand- en bri santbommen aan. Het spervuur van het Engelsche afweergeschut kon de verrassen de doorbraken der Duitsche bommenwer pers niet stuiten. Zelfs na zonsopgang woedden nog vele branden, die den hemel met rookwolken overdekten. De algemeene opvatting is, dat Londen nog grootëre ver schrikkingen te wachten heeft, aldus het DNB. Duitsche bommen zijn ook in andere deelen van Engeland neergekomen. Drie groote branden zijn ontstaan in een Noord westelijke kuststad. Tijdens een aanval bij daglicht, gisteren uitgevoerd op de Zuid westkust, is de water- en electrieiteitsvoor- ziening van een stad vernield. Ook de vliegtuigmotorenfabriek Filton bij Bristol is met talrijke bommen bestookt. De aanval geschiedde in verscheidene golven. De bommenwerpers- die begeleid werden door jagers, wisten voltreffers ln het hoofd gebouw te plaatsen. Bij den aanval kwam het tot verscheidene luchtgevechten. Het nauwkeurige aantal der neergeschoten vij andelijke vliegtuigen is nog niet bekend. De vliegtuigen van de laatste afdeeling konden onomstootelijk de vernielende uitwerking van de Duitsche bommen vaststellen. Bij hun terugtocht lagen dichte rookwolken over deze belangrijke Engelsche bewape ningsindustrie. OP BERLIJN. In den afgeloopen nacht hebben weder om Britsche vliegtuigen de rijkshoofdstad aangevallen. Op eenige plaatsen wierpen zij lukraak hun bommen op woningen en bui tenwijken neer. Eenige woonhuizen en prieëelen werden vernield, andere bescha digd. (DNB). Koningshuis en geëmigreerde regeering keeren niet terug. Alle oude politieke partijen op staanden voet ontbonden. Het D.N.B. meldt uit Oslo: In een radiorede over de nieuwe poli tieke organisatie in Noorwegen heeft de rijkscommissaris, Terboven, medegedeeld, dat staatsraden benoemd zijn, die met ln- gang van heden de leiding der Noorsche regeeringsaangelegenheden op zich geno men hebben. In zijn rede zelde Terboven, dat met de capitulatie van 'net Noorsche leger en de vlucht van den koning en de regeerins- Nygaardsvold naar Londen voor het Noor sche volk een volkomen nieuwe politieke toestand is ontstaan. Uit de kringen der oude partijen had hem het verzoek bereikt, dat hij zou toestemmen in onderhande lingen over een politieke reorganisatie op grond van de werkelijkheid. Hij heeft daarbij kunnen uitgaan van het feit. dat de oude partijen het Noorsche volk in een ongekende politieke, economische en geestelijke afhankelijkheid van de En gelsche politiek hebben gebracht, terwijl de organisatie der „Nasjonal Samling" van den aanvang af openlijk en eerlijk heeft gepleit voor een samengaan met het Duit sche volk; daarom moet aan deze organi satie ook de politieke leiding van het land worden opgedragen. Niettemin heeft hij in de door de oude partijen gevraagde onder handelingen toegestemd, vooral om in het belang van het Noorsche volk niet bij voor baat de mogelijkheid af te snijden dat de overgang tot de nieuwe inzichten een uiterlijken vorm zou krijgen, zoodat de verandering zich gemakkelijker zou kun nen voltrekken. De onderhandelingen met de oude par tijen moesten Dinsdag echter worden afge broken, omdat daarbij geprobeerd werd, den partijen door juridische manoeuvres beslissenden invloed op den Rijksraad te verschaffen. De gevolgen, voortvloeiende uit dezen toestand zijn: Het Koninklijk Huis heeft vooral, nu de twee-derden meerderheid van het Storting zelf het reeds heeft af geschreven geen politieke beteeke- nis meer en zal niet naar Noorwegen terugkeeren. Hetzelfde geldt voor de eveneens geëmigreerde regeering Ny- gaardsvold. Tengevolge hiervan is iedere actie in den zin of ten gunste van het Koninklijk Huis of van de ge vluchte regeering natuurlijk verboden. De werkzaamheden van den bestuurs raad zijn geëindigd. Krachtens de be voegdheid, die ik ontleen aan het de creet van den Führer van 24 April, aldus Terboven, heb ik de reeds genoemde gecommitteerde staatsraden benoemd. De oude politieke partijen zijn van daag ontbonden. Bijzonderheden wor den nog bekend gemaakt. Nieuwe aan eensluiting voor politieke actie van eenigerlei aard wordt niet geduld. Tenslotte zeide de rijkscommissaris nog: „Als steeds ben ik bereid, met alle deelen van het Noorsche volk kameraadschappelijk samen te werken en met alle kracht mede te werken aan den herbouw van het Noor sche bedrijfsleven Ik ben er ook van over tuigd, dat Noorwegen een groote toekomst wacht in de wordende reorganisatie van Europa. Van één ding moet het Noorsche volk zich echter bewust zijn: voor een toe komstige nationale Noorsche oplossing, die het herwinnen van vrijheid en zelfstandig heid in groote mate mogelijk maakt, be staat nog slechts de weg over de Nasjonal Samling. Het is thans een binnenlandsc'ne aangelegenheid van het Noorsche volk. een beslissing te nemen". De staatsraden zijn: voor handel, hand nijverheid, nijverheid en visscherij: Halvor- sen Johannesen; voor scheepvaart Irgens; kerk en school prof. Skanke; binnenland- sdhe zaken Hagelin; sociale zaken prof. Meidell; voorziening Ravner; politie Lie; justitie Rissnes; landbouw Onstad Frefc- heim; financiën Sandberg; volksvoor lichting en cultuur Lunde lichamelijke opvoeding Stand; openbare werken Hustad. De Nasjonal Samling is de in 1933 door oud-minister Quisling opgerichte nationa listische eenheidspartij, die echter tot 1939 weinig weerklank kon vinden bij het volk. doch toen meer aanhang ging vinden. Het heden verschenen verordeningenblad bevalt een verordening van den rijkscom missaris voor het bezette Nedlerlandsche ge bied betreffende ui/tbreiding der veikeere- bepeiMngen. Hierin is om. bepaald, dat artikel 1, lid1 1, van de verordening no. 128/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsdhe gebied als volgt moet luiden: „Het is tot nader order aan hen, die niet de Duitsche nationaliteit bezitten, verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur in de open lucht op te houden in de navolgende gebieden: op de Wadden eilanden alsmede in de kuststrook van het bezette Nederlandsche gebied, die zich uitstrekt tot aan de lijn, loopende van Den Helder langs het Noordhol- landsch kanaal, en vervolgens over Alk maar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Ben- nebroek, langs de Oostelijke grens van de provincie Zuid-Holland, tot waar deze de grens van de provincie Noord- brabant ontmoet, langs de Noordelijke grens van de provincie Noordbrabant tot aan de spoorbaan van Hedel naar 's-Hertogenboschvervolgens langs deze spoorbaan over 's-Hertogenbosch - Boxtel - Eindhoven - Valkenswaard tot aan de Nederlandsch-Belgische grens, en vervolgens langs de Nederlandsch- Belgische grens tot aan de zee." Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Van bevoegde zijde ontvangen wij de volgende toelichting op de heden in wer king tredende uitbreiding van het uit gaansverbod tusschen 22 en 4 uur: Deze verordening van den rijkscom missaris breidt om strategische redenen het uitgaansverbod tusschen 22 en 4 uur tot de heele provincie Zuid-Hol land alsmede tot het gedeelte van de provincie Noord-Brabant, dat ten Wes ten van de spoorbaan Geldermalsen 's-HertogenboschBoxtelEindhoven Neerpelt ligt. De door deze spoorlijn doorsneden plaatsen vallen binnen het werkingsgebied waarvan het uitgaans verbod ook voor zoover zij ten oosten van de spoorlijn liggen. Voorts bepaalt de verordening dat de aanvragen voor uitgaansvergunningen in heel het wer kingsgebied van het verbod ook bij de districtscommandanten van de Neder landsche marechaussee kunnen worden ingediend. Koning Christiaan X van Denemarken heeft vandaag ter gelegenheid van zijn ze ventigsten verjaardag de hoofden der diplo matieke missies, het diplomatieke korps, den bevelhebber der Duitsche troepen in Denemarken en den commandant van de Deensche marine ont/vangen. De bevelhebber van de Duitsche weer macht in Denemarken, generaal Lüdke, heeft gisteren de volgende dagorder aan de Duitsche troepen in Denemarikien gericht: „Morgen, den 26sten September, viert (Archief L.D.) Koning Christiaan. koning Christiaan X van Denemarken te Kopenhagen zijn zeventigsten verjaardag. Naar aanleiding van deze feestelijke ge beurtenis gedenkt ook de Duitsche weer macht, die zich thans in Denemarken be vindt, den eerwaardigen koning met de beste wenschen voor het verder welzijn van hem, zijn huis en zijn volk. De Führer heeft den koning telegrafisch zijn gelukwenschen doen toekomen. Ongetwijfeld zal Denemarken dezen dag in feestelijke steming doorbrengen. Want koning Christiaan kan, na meer dan 28 jaar geregeerd te hebben, aanspraak maken op de liefde van zijn volk. En dit is niet in de laatste plaats te danken aan zijn medeleven in de vreugden en nooden van de menschen die onder zijn bewind een gelukkigen tijd hebben doorgemaakt. lederen morgen kan men in Kopenhagen den koning te paard door de straten zien rijden, geheel alleen, zonder eenige begeleiding of bewaking. En zóó sterk spreekt deze alom bekende mor genrit, die een deel geworden is van het Deensche leven, dat het, toen Denemarken door Duitschland bezet werd, een vermaning tot rust en tot „gewoon-doen" was aan de burgerbevolking, toen ook in dezen tijd de koning zijn ochtendrit op gewone wijze vol bracht. Door zulke kleinigheden, die echter door het volk graag gezien worden, heeft hij het Deensche hart gewonnen. In zijn regeeringstijd heeft koning Christiaan bewogen tijden meegemaakt, Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Er komt geen distributie van aardappelen. (2e Blad). Verhooging van verkoopsprijzen met het bedrag der nieuwe omzetbelasting toe gestaan. (Binnenland, 2e Blad). Winterjassen en -mantels op bepaalde voorwaarden verkrijgbaar. (Binnen land, 2e Blad). De aanval op de L.A.Z. 11 (2e Blad). Regeling van het deviezenverkeer. (Ie Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS Onregelmatige, niet ongunstig gedis poneerde markt - Aku's en Unilever vaster - Scheepvaart luier - one's kalm - Amerika nauwelijks prijshoudend - Beleggingen iets beter. Buitenland Noorwegen onder nationaal bewind. (Ie Blad). De strijd bij Dakar. (Ie Blad). Graaf Ciano naar Duitschland. (Ie Blad). Koning Christiaan X van Denemarken 70 jaar. (Ie Blad). ZIE VOORTS .XAATSTE BERICHTEN" VIERDE BLAD. waarbij Denemarken ditowjjls nauw be trokken was. Deze moeilijkheden begonnen al dadelijk na zijn troonsbestijging, toen de wereldoorlog uitbrak. Groote eischen wer den toen aan zijn bekwaamheid gesteld, wilde het land zijn neutraliteit en daarmede zijn positie behouden. De koloniën, die De nemarken in Amerika bezat, deed het tij dens den oorlog aan de ^ereenigde Staten over. Na dezen oorlog werd het moederland ver groot met een stuk van Sleeswijk, terwijl IJsland zioh zelfstandig verklaarde, doch door een personeele Unie met Denemarken, verbonden wensohte te blijven. Thans heeft, in dezen nieuwen oorlog, de koning weer een beleid moeten toonen. dat aan zijn staats manschap hooge en zware eischen stelde. Het Deensche volk is zijn koning dank baar en deze dag zal door allen worden aangegrepen om dien dank tot uiting te brengen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1