BINNEN1.ANO LESDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 September 1940 Derde Blad No. 24690 De dagelijksche beursnoteering 81ste Jaargang Wederom nieuwe fondsen er voor aangewezen De Nederlandsche Unie De brooddistributie Beperkte tabaksvoorraad Ook handelsreizigers moeten rijvergunningen kunnen krijgen GEMENGD NIEUWS Engelsche bomaanvallen SPREEKCEL De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van Financiën, maakt bekend, dat hij heeft aangewezen ter opneming in de dage lijksche noteering in de prijscouranten der Beurzen, met ingang van Maandag 23 Septem ber 1940, de volgende fondsen: Obligation, pandbrieven, premieleenlngen en certificaten daarvan. Hypotheekbanken (werkzaam in het buiten land). 6 pet. pandbrieven Holland Bank; 5 pet. idem idem; 4J4 pet. idem idem; 6 pet. idem Hol land-Canada Hypotheekbanken6 pet. id. (doll.) idem; 5 pet. idem (dollar) idem; 5 pet. id. id.; 6 pet, idem Holland Amer. Hypotheekbank in liq.; 6 pet. Cert. v. pandbr. id. id.; 5M- id. id. id.; 5 pet. pandbrieven id. id.; 5 pet. cert. v. pandbr. id. id.; 6 pet. pandbrieven Holland-Texas Hy potheekbank; 5 pet. id. id. id.; 4 pet. id. (voorh. 6 pet.) Hoofdstad Hypotheekbank; 6 pé't. idem Hypotheekbank v. Amerika in liq.; 5 pet. idem id. id.; 4 pet. pandbrieven (voorh. 6% pet.) Int. Rijn-MaasHypotheekbank; 4 pet. id. (voorh. 6 pet.) id. id.; 3V2 pet. idem (voorh. 6 pet.) Ned. Oostfr. Hypotheekbank; 5 pet. idem Nwe Ned. Amer. Hypotheekbank; 6 pet. id. North west. en Pac. Hypotheekbank; 5 pet. id. id. id.; 4% pet. id. id. id.; 4 pet. id id. id.; 5 pet. id. N.-West en Pac. Hypotheekbank (de 2de) 4Va pet. id. id. id.; 3 pet. obligatiën Vereen. Transatl. Hypotheekbanken. Schcepsverband Myen. 4 pet. pandbrieven Eerste Ned. Scheepsverb. Mij. 3Va pet. id. id. id.; 4'2 pet. idem Holl. Scheepsverband My.; 4 pet. id. id. id.; 4V£ pet. pandbrieven Nationaal Scheepsverband; 4 pet. id. Ned. Scheepshypotheekbank (trustverb.) 3Va pet. id. id. id.; 4 pet. id. Rott. Scheeps- Hypotheekbank; 3 3/4 pet. id. id. id.; 3V4 pet. id. id. id.; 4 Ms pet. id. id. id.; 4% pet. id. Zuid- Nederl. Scheepshypotheekbank; 4 pet. id. id. id.; 4V£ pet. idem Zuid-Nederl. Scheepshypo theekbank; 4 pet., id. id. id. Spoorwegen Nederland en koloniën. 3V£ pet. obligatiën 1937 Deli Spoorweg My.; 4 pet. idem 1900—1907 Ned. Buurt Spoorwegmy; 3% pet. idem 1902 Ned. Ind. Spoorwegmy.; 3V£ pet. idem 1937 idem; 2e, 3e en 4e leening; 3Va pet. conv. obligatie 1937 idem. Tramweg-ondernemingen. 5 pet. afgest. oblig. 1911 Batavia El. Tramw. my.; 4% pet. obligatiën Eerste Nederl. Electr. Tram My.; 5 pet. idem Gooische Tramweg My. (oorspronkelijk 5 pet., t./m. 30 Juni 1940 2% pet.); 3'4 pet. obligatiën Haagsche Tramweg My. gem. bedr.; 4-pet. idem Modjokerto Stoom tram Mij.; 4pet. idem Noord-Zuid-Holl. Tramw. my.; 5V£ pet. idem Oost-Java Stoom tram mij.; 5 pet. conv. oblig. id. id.; 4 pet. oblig. id. id.; 4 pet. oblig. Pasoeroean Stoom tram My.; 5 pet. afgest. oblig. Probolingo Stoomtr. My.; 4V£ pet. id. id. id.; 5 pet. oblig. Rotterdamsche Tramweg My.; 4Vi pet. idem id. id.; 3M pet. id. 1897 id. id.; 3»,6 pet. id. 1900 id. id.; 4pet. id. Semarang-Joana Stoom tram my.; 4 pet. id. id. id.; 5 pet. idem 1915 Semarang-Cher. Stoomtr. my. (incl. coup. 1/11- '38 t/m. 1/11/39): 5 pet. oblig. 1918 id. idem; 5 pet. idem 1926 id. id. (incl. coup. 1/11/38 t/m. 1/11/39); 4Ys pet. oblig. id. id.; (incl. coupon 1/11/38 t/m. 1/11/39); 4 pet. oblig. idem idem (incl. coup. 1/11/38 t/m. 1/11/39); 5 pet. oblig. Serajoedal Stoomtram My.; 4% pet. id. id. id.; 4 pet. id. id. id.; 4 pet. le hyp. Westlandsche Stoomtramw. My.; 5 pet. idem Zeeuwsch- Vlaamsche Trammij. Aandeelen. winstbewijzen e.d. Bank- en crcdietinstellingen: Aand. Amsterd. Bank; id. Amsterd. Liquida- tiekas; id. Bank van Onroerende Zaken; id. bkk. Van Mennes en Gans en Co.; id. b. Gem.-Crediet (My. voor); id. Gilissen's Bank (Arnold); id. Haagsche Comm. Bank; id'. Holl. Bank Unie; id. Incasso-Bank; id. Javasche Bank (de); cert. v. aand. idem; aand. Kas-Vereeniging; cert, van aand. Koloniale Bank; aand. Landb. Bank te Utrecht; id. serie b. Mahler's bank; id. Ned.- Ind. Escompto My.; cert. v. aand. Ned. Ind. Handelsbank; aand. Nederlandsche Bank; cert, v. aand. idem; aand. Ned. Bank v. Z.-Afrika; id. Ned. Handel-My.; cert. v. aand. idem; aand. Onderling Cred. (Het); idem Ranzow's Bank (Van); idem Rotterdamsche Bankvereeniging; nieuwe aand. Slavenburg's Bank; aand. Suri- naamsche Bank: idem serie a. Twentsche Bank; cert. v. aand. idem; aand. Utrechtsche Bank vereeniging. Electr.-, gas-, tel.-. telegr. en waterleiding- mgen. Gew. aand. Alg. Ned. Ind. El. My.; pref. wlnstd. aand. idem; aand. Nat. Bezit; v. Alg. Ned. Ind. El. My: cert. v. aand. Alg. Ned. Ind. El. Mij; aand. Industrieele My; aand. Ned. Indische Gas Maatsch.; aand. Nat. Bezit v. Ned. Ind. Gas My; cert, van aand. Ned. Ind. Gas Mij.; aand. Tilburgsche Waterl. my; aand. Tw. C. Stat. v. El. Str. Lev.; aand. Waterl. in Ned. (My. t. e. v.); pref. aand. Waterleiding My. Handelsondernemingen. Aand. serie a. Alg. Vrucht Imp. My; aand. Banda Cred. en Handelsv.; pref. winstd. aand. idem; aand. Borneo-Sum. Handel My; cert. v. aand. idem; aand. Curagaosche Handel My; aand. Deli-Atjeh Handel My; aand. b. Europa- Azië Hdl. My; aand. Trans-Soed. Handel My; aand. Hagemeüer en Co's H. My; aand. H. My. Gimtzel en Schumacher; aand. Handelsver. Hol land; aand. Handelsver. v.h. Maintz en Co.; aand. Handelsver. Holland-Bombay; aand. Han- delsvei*. „Java"; aand. Handelsver. „Onderl. Be lang"; aand. Handelsver. v.h. Reiss en Co.; aand. Heybroek en Co's Hand. My; aand. Hope's (Ten) Handel My; aand. Int. Cred. en Handel v R'dam; cert. v. aand; idem idem; aand. Java Sumatra Handel My; aand. Linde Teves, Stkv. en Zn. ltd.; cert. v. aand. idem idem; aand. Mo- luksche Handelsvcnn.; aand. b. Nederl. Wol My; aand. Nieuwe Afr. Handelsvenn.; pref. winstd. aand. idem idem; aand. Ruhaak en Co. N.V. vh.; aand. Technisch Bureau Marijnen; gew. aand. (afg. pr.) Tels en Co's; bew. v. deelg. idem idem; j aand. Zelander's El. en t.h.v. j Mijnbouwondcrnemingen. Aand. Alg. Exploratie My; aand. Alg. Ind. Mynb. een Expl. My; aand. Bengkalis Explor. Mij; aand. le rubr. Billiton My; aand. 2e rubr. id.; cert. v. aand. 2e rubr. idem; aand. Boeton Mijnb. My. N.V.; gew. aand. Domanlale Myn My; aand. Sarakreek Goudvelden N.V.; aand. Singkep Tin Maatsch.; prior, aand. id. Pctroleum-omlernemingen. Aand. Amer. Rembang Petr. Cy; cert. v. gew. aand. Dordtsche Petr. Ind. My; aand. Gaboes Petroleum Mij; ond.-aand. Kon. Ned. Petr. Mij; cert. v. aand. idem; aand. Moeara Enim Petr. Mijwinstbew. idem; opricht, bew. idem; cert. Panblan My. aand. Peudawa Petrol. My; aand. I Tarakan Petrol. My. Rubber- ondernemingen. Aand. Alg. Belg. Javasche Cult. Mij; aand. Ambaloetoe Rubber My; aand. Amsterdam Java Rubber Mij, aand. Amst. Tap. Rubber Cult. My; aand. Bantamsche Plant. My; aand. Batoe Sum. Rubber Mij; aand. ,3atoe Djamoes" lb. My; aand. Belg. Nederl. Cult. My; aand. Fransch- Nederl. kol. c. My; aand. „Goenoeng Anaga" c. Mij: "aand. „Gog-Niti" cult. Mij aand. „Gon- dang" rubber c. My; aand. „Hambalang" rub- bcr c. Mij; aand. Hessa Rubber My; aand. Hol land Sumatra Rubber Myaand. Ind. Rubber cie; aand. Indraglrl Cult. My; aand. Java Ca outchouc cie; aand. Java Rubber My; aand. Kali Bakar Cultuur-Maatschappyaand. Kal woeng" rubber c. My; aand. Lahad Datu cult, My; aand. Lampongs (de) cult, my; pr. winstd. aand. idem; aand. Linkungan Borneo Rubber My; aand. Ned. Ind. Rubber en Koffie cult. My; aand. Preanger Rubber My; aand. „Priok" cult. My; aand. R'dam Tapanoeli cult. My; pref. aand. R'dam TapanoeM c. My; aand. Salatri Plantations c. My.; aand. Sum. Caoutch. My; aand. „Tjibantjet" rubber My; aand. Tjiboend Tjipongpok Caoutchouc My.; aand. „Tjoeroeg" rubber c. Mjj; aand. „Waringin" c. My; aand. West Borneo cult. My; aand. Wai Sumatra Rubber My; aand. Zuid Preanger Rubber My; aand. Zuid-Sum. Rubber My. Scheepvaartmaatschappycn (Nederland en Koloniën) Aandeelen Alkmaar Packet; aand. Furnesi:' Sch. V. en Agt. My.; aand. Holl. Stoomboot My,; restantbew. idem; aand. Houtvaart (N.V.), cert, v. aand. JavaChinaJapan iyn; aand. Maatschappy Zeevaart; aand. b. Middell. Zee vaart Comp.; aand. Nederlandsche Lloyd; cert, v. aand. Ned. Scheopv. Unie; aand. Nievelt Goudriaan en Co.'s Stoomv. Mij. (N.V.).; aand. Stmb. My. „Hillegersberg"; nieuwe aand. idem; cert. v. aand. Stoomv. My. „De Maas"; aand. Stoomv. My. „Noordzee"; aand. Stoomv. My. „Oostzee"; nieuwe aand. idem; aand. Stoomv. Mij. „Wijklijn"; aand. Stoomv. My. „Zeeland". Suiker-ondernemingen Aandeelen „Gending Cult. Mij."; cert, van aand. Handelsverg. Amsterdam; idem Javasche Cultuur; aand „Klran" Suikerfabriek; cert. v. aand. Lawoe-Ondern. (verg.); idem Meadrle Cult. Mpy.; aand. Moorman en Co. (E.) My. tot expl. der cult, ondem.; pr. winstd. aand. ser. A idem; idem ser. B idem; cert, van aand. Ned. Ind. Suiker Unie; aand. ..Pagottan" Cult. Mij.; aand „Pradjekan Tangerang C. My.; gew. aand. „Sindanglaoet" N.V. Sk. fabriek; pref. winstd. aand. idem; aand. Suiker Cultuur My.; nwe cert. v. aand. idem; aand. „Tjepper" Cult. Mij.; idem Tjeweng-Lestari Suikerfabriek; idem Ver. Vorsten 1. Cult. My.; cert. van. aand. idem; winstaandeelen idem; aand Watoet Pop- poh Cult. My.; idem Wonolangan Cult. Mij. Tabaks-ondernemingen. Aandeelen „Arendsburg" Tabak Mij.; cert. v. aand. idem; aand. Bcsoeki Tabak My.; cert, v. aand. idem; idem Deli-Batavia My.; aand. Deli- Maatschappy; cert. v. aand. idem. Aandeelen Ngoepit Landbouw My.; cert, van aand. Senembah Mii.; aand. „Soekowono" Land bouw My.; aand. Temoeloes Landb. My. Thce-ondememlngen. Aandeelen A'dam Thee Cult. Mij.; aandeelen .JBalapoelang" Cult. My.; idem Banjoewangi Thee- en Rubber Cult. My.; pr. winst aand. idem; aand ..Maswati" Cult. My.; id. Melang- bong Cult. My.; idem Melatti Landb. Mil.; id. „Pangheotan" Thee Cult. My.; idem ..PasirKa- nanga" Landb. My.; idem Pasir-Karet Cult, My.; idem Rongga Landbouw Mij. idem ..Se dep" Cult. My.; idem „Sihdangsarie Cult. Mii.: idem „Telaga Patengan" Cult. My.; idem „T.iT- ranggon" Cult. Mij.; idem ..Tjitamboer" Thee Cult. Mij.; idem West-Java Thee Cult. Mij Diverse cultuur-ondernemingen. Gew. conc. aand. Bandar Oliepalm C. Mij.; cert. v. aand. Batangara Cult. Mij.; aand. „Ge- tas" Landbouw My.; idem Insulinde Cult. Svn- dicaat; idem Javasche Bosch-expl. My.; idem Kali-Bendo Cultuur Ml) idem Kali Tello Cul tuur Mij.; cert. v. aand idem; aand. Kerto- wono Cultuur-Mij.; idem Koerintie Cult. Mil.; idem My. voor ond. in Ned.-Iiidlë: idem Mi- chiels Arnold Mij tot expl. van Rflstlanden: idem Modajac. Cultuur My.; idem Ngombezi Cultuur My.; idem Ngredlo Cultuur My.; idem „Pasis Malang" Kina My.: idem Pasis Pogor Cultuur Mij.; idem Pengadjaran Cultuuv Mij.; idem Pondok-Gedeh Cultuur My.; id. Prean ger Reg. Landb. My.; idem „Soember Agoeng" Cultuur My.; idem Soember Moedjoer Cultuur My.: idem „Tjilangkap" Cultuur My.; idem „TjilongkrangKina Cultuur My.; idem West- java Kina Cultuur My. Diversen. Aand. Alg. Hand. My. v. Onr. goederen; idem Amer. Hotel (My. t. expl. v. h.); id. Amsterd. Goed.-verv. N.V.; idem A'damsche Ballast My.: idem A'damsche Rytuig My.; idem A'damsche Text. De Vries en Co.; idem Blaauwh. Veem- Vriesseveem; idem Boekh. en Dr. v.h. G. C. T. van Dorp; idem Brakke Grond (My. t. exp/ v. d.); idem „Byenkorf" N.V. Mag. de; 6 pCt. cum. pref. aand. idem; winstbew. idem; aand. Deli Courant; idem ..Domus" My. t. expl. v. Onr. goederen; idem ,,1'Europe" hotel expl. My.; idem Gem. eigend. My. t. expl. van Woon- on Winkelhuizen; pref. wlnstaand. idem; amorti- satiebewijzen idem; pref. aand. Gerzon's Mo- demag. (Gebr.); aand. Geveke en Co.'s Techn. Bureau; idem „Gouda" Kaashandel My.; idem ..Groenhoedenveem"; idem Hellingman's Bouw My.; idem Holl. My. v. onr. bezit; idem Houth. v.h. G. Alberts en Co.; idem Houth. v.h. P. M. en J. Jongeneel; gew. idem Houth. v.h. G. Key; pref aand. idem; gew. aand. Houth. v.h. Will. Pont; pref. aand. idem; pref. w. aand. Hoying (N.V. C.); aand. Handel My. v.h. Boeke en Huidekoper; idem Krasnapolsky, Ho tel, Café, Rest.; idem Leydsch-Oranje Nassau- veem; idem Maxwell Land Grant Cy.; idem nos. 1—51200 Milller en Co. comp. venn. W. H.; aand. nos. 5120175000 Milller en Co. com. venn. W. H.; bew. v. uitg. aand. A idem; gew. aand. seïie - nat. bez. idem; gew. aand. serie 2. nat. bez. idem; 5 pCt. pref. w. cum. aaud. serie A nat, bez. idem; aand. Ned.-Ind. Steenkolenhandel My.; idem Ned. Aanneming My.; id. Ned. My. voor havenwerken; idem Nederlandsche Veem; idem Noord Europ. Houth. Mij.: idem Passage Mij. te Rotterdam; idem Polmanshuis Mil. t. expl. v.h. rest.; idem Poolsche Koffiehuis My. t. expl. v.h.; idem Reeuwyk (P. van) Mii.; idem Scheveningen expl. Mij.; id. Spaarnestad, N.V. Drukkerij de; 7 pCt. pref. aand. idem; aand. ..Stadhouderslaan" expl. v. onr. goederen; idem Tabak-Handelsvereeniging v.h. C. Enthoven en Co.; idem Thomsen's Havenbedryf; gew. aand. Waveren's Graanh. (van); aand. Zeebad Sche veningen (Mij. t, expl. v.); cert. v. aand. Zee- haven en Kol. Stat. Sabang. Spoorwegen. Aand. Deli Spoorweg My.; idem Ned.-Ind. Spoorweg My.; cert. v. aand. idem. Ver. Staten van Amerika. Cert. v. gew. aand. Atch. Topeca en S Fe. Sp.w. My.; cert. v. pref. aand.; idem; idem Bal timore en Ohio Sp.w. My.; idem Chicago Great West Railr. Cy.; cert. v. gew. aand. Color, en South. Sp. My.; vert. v. 4 pet. le pref. aand. idem; cert. v. 4 pet. 2e pref. aand. idem; cert, v. aand. Delaware en Hudson Cy.; cert. v. le pref. aand. Erie Railr. Cy.; cert. v. 2e pref. aand. idem; cert. v. gew. aand. Hudson en Manh. R, Cy.; cert. v. conv. aand. Illinois Cen tral Railr. Cy.; cert. v. aand. idem (Leased Line Stock)cert. v. gew. aand. Kans. City South. Rw. Co.; cert. v. pref. aand. idem; cert, v. pref. aand. Miss. Kans. Tex. Rr. Cy.; cert, v. gew. aand. Norfolk en Western Rr. Cy.; cert. v. 4 pCt. adj. pref. stock idem; cert. v. pref. aand. Plttsb. Fort Wayne en Chicago Sp.w. My.; cert. v. pref. aand. St. Louis-San Fr. Rw. Cy.; cert. v. aand. pref. South Railway Comp.; eert v. aand. Texas en Pac. Rw. Co.; eert. v. gew. aand. Union Pac. Rr. Cy.; eert. v. pref. aand. idem; cert. v. wd. pref. aand. a. Wabash Rw. Cycert. v. conv. pref. aand. b. idem. Tramweg - ondernem in gen. Aand. Betuwsche Stoomtramw. My.; idem Bresk.-Maldeghem St. Tp. My.; idem Gelder - sohe Tramw. My.; idem, Haagsche Buurtspoor wegen: Kediri Stoomtr. My.; pref. aand. Ma- doera Stoomtram My.; aand. Malang Stoomtram South. Sp. Mij.; cert. v. 4 pet. le pref aand. idem; aand. Oost-Java Stoomtram Mii.: be- voorr. aand. idem; aand. Pasoeroean Stoom tram My.; aand. Probolingo Stoomtram M£.; idem Semarang-Joana Stoomtram My., idem Semarang-Cher. Stoomtram Mii.; idem Sera joedal Stoomtram Mij.; le pref. aand. West!. Stoomtram My.; pref. aand. idem. EEN CENTRALE SOCIALE DIENST IN VOORBEREIDING. In „De Unie" lezen we, dat de leiding van de Nederlandsche Unie van meening is, dat het op haar weg ligt, het initiatief te nemen om te komen tot een centrale maat schappelijke organisatie, die in den meest uitgebreiden zin des woords de nationale hulpverleening zal leiden en, waar noodig, deze zelf ter hand nemen. Hierbij sta duidelijk voor oogen, aldus het blad, dat een dergelijke Centrale Sociale Dienst zonder medewerking van overheidswege weinig kans van slagen heeft. Het is echter noodzakelijk, dat het initiatief voor dezen dienst uit het volk zelf voortkomt en dat de overheid zich be perkt tot het geven van een sanctie. Tevens zullen, waar velerlei overheidsinstanties vanouds op het arbeidsveld der maatschap pelijke hulpverleening werkzaam zijn, door deze medewerking van de overheid ook deze instanties in de samenwerking opge nomen behooren te worden. In zooverre is medewerking der overheid onmisbaar. Anderzijds zal, dank zij het feit, dat De Nederlandsche Unie geen partij is in den ouden zin van het woord, doch een bewe ging, die terwille van de versterking en.-de hernieuwing onzer volksgemeenschap en van onze Nederlandsche volkskracht, uit ons Volk zelf voortsproot, en door ons Volk in al zijn geledingen gedragen wordt, op de medewerking van alle in ons land werk zame actieve krachten gerekend kunnen worden, en temeer, daar de Centrale Sociale Dienst een zelfstandig instituut zal zijn, dat naast De Nederlandsche Unie mogelijk heid tot aller samenwerking tot practischen maatschappelijken opbouw zal geven. Het Initiatief van de leiding der Neder landsche Unie kan echter een zekerheid vormen voor allen, die deze wenschen, dat in deze organisatie het Nederlandsche Volk aan zichzelf zal arbeiden en dat hier een echt Nederlandsche daad verricht wordt. Den Centralen Socialen Dienst wordt een drieledige taak toegedacht; a. de bestaande organisaties tot een efficiente samenwer king brengen; b. de werkzaamheid van deze organisaties activeeren, uitbreiden en aanvullen, en c. waar noodig zelf de werk zaamheid ter hand nemen. GIFT VAN f. 100.000 VOOR BAKKERS. Verschillende meelfabrieken in ons land hebben gezamenlijk een bedrag van f. 100.000 gestort in hot bakkersfonds 1940, dat ten doel heeft hot verleenen van hulp aam de Telepak, Banj. Rubber-Maatsch.;aand.„Ka- door krIjgfcverrichtingen getroffen bakkers. Gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 September a.s. geven de met „7" genum merde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gr.,ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 29 September nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog tot en met Dinsdag 1 October a.s. geldig. THANS VOLDOENDE VOOR NEDER LANDSCHE FABRIKANTEN TOT AUGUSTUS 1941. Reeds enkele maanden geleden werd, aldus schrijft de Dagelijksche Deurscourant, in overleg met de Duiitsche instanties over eengekomen. dat alle in Nederland voor radige taibajk, zoowel Nederl.-Indische als andere soorten, ter verdeeling zouden ge bracht worden. Twee derde gedeelte werd aan de Duifsóhe gegadigden en het over blijvende derde gedeelte aan de Nederland sche gegadigden toegewezen. De verdeeling van het voor Nederland bestemde gedeelte zal, volgens het blad, heden of morgen officieel 'bekend gemaakt worden. Reeds is officieus bekend, wat aan den groothandel en aan de groote fabrikan ten zal worden toegewezen. De verdere verdeeling naar kleine han delaren en kleine fabrikanten aal gedu rende e enigen tijd eenige levendigheid brengen en eeh zeer vlot verloop hebben. De voorraden zijn uiterst beperkt en wat de prijzen betreft, de winstmarges, welke zijn toegestaan, zijn vastgelegd en zullen het vlotte verloop van de verdere distribu tie slechts kunnen bespoedigen. En daar mede is de tabakshandel dan, zoolang de oorlogstoestanden nieuwe aanvoeren ge heel onmogelijk maken, tot een absoluut nietsdoen gedoemd. De thans aanwezige voorraden in Ne derland zullen den fabrikanten de mogelijkheid openen tot ongeveer Augustus 1941 te kunnen doorwerken en voor Duitschland zal het bestemde gedeelte den fabrikanten daar mis schien tot einde 1941 gelegenheid tot doorwerken geven. EEN KLACHT VAN DE UTRECHTSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Uitrecht heeft zich met een uitvoerig schrijven gericht tot den secretaris-gene raal. waarnemend hoofd van het departe ment van waterstaat, naar aanleiding van het door deze kamer dezer dagen ingestelde onderzoek, waarbij gebleken is, dat door den rijksinspecteur van het verkeer geenszins dezelfde criteria worden aangelegd bij het verstrekken van rij- en nrotorbrandstofver- gurniingem tan aanzien van d'e groep, welke onder het personenvervoer moet worden ge rangschikt. Mat name doelt die kamer hier op de handelsreizigersVeelal stelden de ryiksverkeensinspecbeurs zich op het stands punt, dat hier sprake is van een personen vervoer. Aldus wordt derhalve de categorie uitgeschakeld, welke juist een belangrijk aandeel heeft bdj het zooveel mogelijk op gjang brengen en in stand houden van het bedrijfsleven. In een aantal districten wordt echter een minder rigoureus standpunt In genomen en gaat men niet volgens den- zelfden maatstaf te werk. In eenige andere districten worden handelsreizigers, die met zware 'koffers op reis plegen te gaan of goederen hebben af te geven, dan wel gel den hebben af te rekenen, onder heit eigen vervoer gerangschikt, zoodot zij voor een rij- en benzine vergunning in aanmerking kunnen komen. Naar het de Utrechtsche kamer wil voor komen, begaat men bij het classlficeeren van de handelsreizigers onder het perso nenvervoer de onjuistheid, dat als criterium wordt aangemerkt de aard .van het voertuig, inplaats van de aard van het bedrijf en wordJt aldus uit het oog verloren, dat de handelsreizigers zijn te beschouwen als de zakelijke buitenposten van het bedrijfs leven. Derhalve is de kamer van meening, dat het niet juist is te achten, wanneer aan de handelsreizigers in het algemeen geen vergunning wordt verleend, gelijk on der meer in het district Utrecht het geval is, doch dat het wel diegelijk aanbeveling verdient om, wanneer normale communica tiemiddelen ontbreken en derhalve abnor maal veel tijd verloren gaat voor het be reiken van het beoogde doel, in uiteraard strikt noodzakelijke gevallen aan deze groep gelegenheid tot yervoeT per motorrijtuig te geven. Hiet bezwaar, dat, wanneer dit ver voer per personenauto plaats vindt, de practljk heeft uitgewezen, dat misbruik plaats vlndlt, kan worden ondervangen door het op de vergunning te stellen ver bod om op Zondag te rijden, alsmede door een krachtige politieele controle, welke momenteel op dit punt nog allerminst effi cient is te noemen. Tenslotte sprak de kamer nog als haar meening uit, dat zij het uit een oogpunt van billijkheid ten zeerste zou waardeeren, wanneer zou kunnen worden 'bevorderd, dat ook ten aanzien van de classificatie van de groep handelsreizigers dezelfde richtlijnen in alle districten van de rijksveikeersinspec- teurs van het verkeer worden gevolgd. OPRICHTING VAN GRASDROGERIJEN. Steun van het rijk. Ook voor 1941 zal het rijk voor een be perkt aantal te stichten grasdrogerijen, respectievelijk uitbreiding van bestaande grasdrogerijen, financieelen steun verlee nen. Deze steun zal, onder bepaalde voorwaar den, den vorm hebben van een subsidie ongeveer ter grootte van den aankoopprijs van het eigenlijke grasdroogapparaat. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat voor den aankoop van grond, gebouw enz. tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid een crediet tegen matige rente wordt verleend. Nadere voorwaarden kunnen worden aangevraagd bij den directeur-generaal van den landbouw, departement van landbouw en visscherij te 's-Gravenhage. Bij de toewijzing zal door genoemden directeur-generaal met de volgorde van binnenkomst van de definitieve aanvragen rekening worden gehouden. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALNIJVERHEID. Mem deelt ons van werkgeverszijde het volgende mede: In de metaalindustrie waren reeds eerder collectieve contracten geweest, het laatst dat van 1930*31, hetwelk toen na de inge treden crisis niet verlengd werd. In den. aanvang van 1939 werden opnieuw onder- handelingen geopend, doch zij werden bij het uitbreken van den oorlog in September 1939 voor ombepaalden tijd opgeschort. Be halve de looncijfens, was toen over den in houd reeds overeenstemming verkregen. Eenige maanden geleden werden de bespre kingen hervat, hetgeen thans tot een tot standkoming der collectieve overeenkom sten heeft' geleid. De inhoud komt de cij fers zelf daargelaten over het algemeen geheel overeen met de collectieve overeen komst 1930/'3>1. Zij bevat een persoonlijk minimum uurloon en een minimum gemid deld uurinkomen en voert o.m. dezelfde in deeling der werklieden in drie vakgroepen, een vaoantie van een week en een bepaling betreffende de werkliedenvertegenwoordi ging. HULP AAN TUINDERS IN OORLOGSTIJD. Speciale cursussen gevormd. De oorlogsomstandigheden hebben het ook voor den tuinbouw noodzakelijk ge maakt het bedrijf zoo rendabel mogelijk te doen zijn. terwijl anderzijds ooi: beperkin gen in bepaalde grondstoffen een zoo iuist mogelijken teeltopzet noodig maakt Hierbij doen uiteraard zich verschillende vraagstukken van technischen aard gelden. Om hierin aan de kweekers hulp te ver leenen, is dezer dagen besloten tot het in stellen van speciale cursussen. In een vergadering van leeraren van tuin bouwscholen en -cursussen die te Naaldwijk onder leiding van den Rijkstulnbouwconsu- lent, ir. Riemens is gehouden, is het pro gramma voor dergelijke cursussen bespro ken. Speciale aandacht, zal worden geschonken aan meest economische verwarming van de kassen en warenhuizen, de bemesting, ziektebestrijding etc. In den nacht is onder de gemeente Veeré door Brlteche vliegers een aantal tijdbom men neergeworpen, die alle in het weilamd aan de overzijde van het kanaal zijn neer gekomen. Er werd geen schade aangericht. Te West-Kapelle is gistermiddag een drietal bommen buiten de kom der ge meente gevallen. Eén sloeg een trechter van zes meter, de balde andere waren lichter. De materieel® schade is gering, aangezien op de plaats, waar de bommen neerkwamen, de oogst reeds binnen was .gehaald. JONGETJE GEDOOD BIJ „OORLOGJE SPELEN". Melkbus werd als kanon gebruikt. Te Raard bij Dokfcum waren enlkele Jon gens Woensdagmiddag 'bezig met „Oorlogje- spelen." Hierbij werden melkbussen ge bruikt als kanonnen. In de melkbussen werd wat carbid en water gedaan, waarna het deksel op de bus werd gedrukt. Wanneer er void eend gas in de bus aanwezig was werd een brandende lucifer door een klein gaatje in den bodem, in de bus gebracht, hetwelk een explosie tengevolge had waar door het deksel met een luiden knal door het luchtruim vloog. Op een gegeven oogenblik liep het 5-jarig zoontje Rindert, van den heer P. Mein- dertsma te Raard, op enkele meters afstand; voor de bus langs, Juist op het oogenblik, dat het deksel er met een luiden kna! af sprong. Het ventje kreeg het zware deksel tegen het hoofd en bleef met een verbrij zelden schedel liggen. Dr. Blanksma van Dokkum, die ijlings werd geroepen en spoe dig aanwezig was, kon slechts den dood oonstarteeren. N. R, Ort. BRAND IN EEN OPSLAGRUIMTE TE BUSSUM. Gistermiddag om vijf uur wilde de bloe menhandelaar De Jager te Bussum ln de groote opslagplaats van bloemen, onder zijn winkel aan den Hulzerweg een gedeeltelijk gedemonteerd motorrijwiel verplaatsen. De loshangende draden van de accu maakten daarbij met elkaar contact en plots sloeg uit de motor een groote vlam. De heer De Jager liet van schrik den motor vallen, met het gevolg, dat ln een oogwenk het geheele motorrijwiel in brand stond. Toen hij met zand de vlammen wilde dooven, stond de groote opslagruimte reeds in lichter laaie en vonden de vlammen haar weg naar buiten, waar zij winkel en woon huis bedreigden. De vrijwillige brandweer, die aanvanke lijk met een groep arriveerde, rukte spoe dig met het geheele korps uit, daar uitbrei ding ln dit wlnkelblok door den sterken wind niet denkbeeldig was. De brandweer tastte zoowel aan den voorkant van den winkel als aan de achterzijde van de op slagruimte, de vlammen aan. Deze trokken toen reeds door het trapgat naar de boven den winkel gelegen woning. Zij wist echter uitbreiding te voorkomen. De opslagruimte brandde geheel uit. Winkel en woonhuis kregen, behalve eenige brandschade, be langrijke waterschade. TUINMAN DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisterochtend omstreeks zeven uur is bij de Hoeksterpoorthrug te Leeuwarden een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 44-Ja- rlge tuinman J. Nauta, werd gedood. N. kwam per rijwiel van dan kamt van den Groningerstraaitweg. Achter hem aan reed' een autobus uit Murmerwoude met arbei ders, die te Leeuwarden werkzaam zijn. De wielrijder veranderde van richting zonder een toeken te geven. Het gevolg was, dot hü werd aangiereden en op slag dood was. De bestuurder van de autobus remde uit alle macht, tengevolge waarvan de bus slipte, kantelde en nog eenige meters op het wegdek voortschuurde. De Inzittenden kwamen er nog al goed af. Eenige werk lieden werden door glasscherven gewond. KINDERWAGEN DOOR AUTO VERPLETTERD, Het kind gedood. Eergistermiddag reed een vrachtauto te Drachten achteruit. De bestuurder zag niet, dat achter die auto een Juffrouw met een kinderwagen stond, waarin een tweejarig kind zat. De kinderwagen werd onder den auto plat gedrukt, waarbij het kind om het leven kwam. BU1TENLANDSCH GEMENGD. ZEVEN DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK. Zeven personen zijn bij een auto-ongeluk op den weg van Cannes naar Nice gedood en twintig min of meer ernstig gewond. DE IDENTITEITSBEWIJZEN. Eenige bewoners van de omgeving van Do Kooi vragen den autoriteiten beleefd of net mogelijk is in de omgeving van dit zoo groote en dichtbevolkte stadsdeel een bureau ln te richten, waar men identiteitsbewijzen kan halen. Nu moeten al de bewoners uit De Kooi en .omgeving naar de Oude Vest of Burggraven- laan. Wij vernemen dat voor de cursussen, die dus vooral ook bestemd zijn voor de oudere kweekers met bedrijven, groote belangstel ling bestaat. Binnen het rayon van genoem den tuinbouwconsulent, dus in de provincie Zuid-Holland, hebben thans reeds vierhon derd kweekers zich aangemeld om een cur sus te volgen. De cursussen zullen overal één wintersei zoen duren. Gezien den sterken vooruitgang in de tuln- bouw-wetenschap vooral ook wat de prak tijk betreft, mogen de cursussen van groot belang voor de ontwikkeling van den tuin bouw geacht worden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9