LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 20 September 1940 VISSCHERIJ-BERICHTEN De Italiaansche pers over Ribbentrop's bezoek Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht Stadsnieuws L&HD- EN TUINBOUW Voor Dammers BEURSOVERZICHT Alle Italiaansche bladen brengen onder zeer zware koppen en met verscheiden foto's van den Duce, von Rlbbentrop en graaf Ciano uitvoerige verslagen, die bijna de geheele voorpagina beslaan, over den eersten dag, dien de Duitsche minister van buitenlandsche zaken te Rome doorge bracht heeft. In de koppen legt men groo- ten nadruk op de hartelijke ontvangst, die de Romeinsche bevolking den vertegen woordiger van den Fuehrer bereid heeft. De Messaggero schrijft o.a., dat Rome gisteren ter gelegenheid van de komst van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken een dag van tintelenden geestdrift beleefd heeft en wijst er op, dat aan de ramen van alle openbare gebouwen en par ticuliere woningen in de zon driekleuren en Swastica-vlaggen wapperden. De hoofdredacteur van de Popoio di Roma schrijft o.a, dat de komst van von Rlbben trop te Rome onmiddellijk volgt op den ze gevierenden opmarsch der Italiaansche troepen op Egyptisch gebied, geschiedt op het oogenblik, waarop de Duitsche lucht strijdkrachten haar actie van het hart van Engeland tot Schotland uitgestrekt heb ben en terstond na het ontstaan van een nieuwe situatie in het Donaubekken en op den Balkan. Omtrent de onderwerpen, die door den Duitschen minister met den Duce en Ciano besproken zijn, merkt de „Popoio di Roma" op, dat het voor de hand ligt, dat men de vraagstukken behandeld heeft, die de aan dacht van de belde groote bondgenooten trekken en besluit met de verklaring, dat het zeker is dat deze nieuwe ontmoeting een nieuwen stap vormt op den revolutionnai- ren weg van de belde regimes. (Stefani). DE AMERIKAANSCHE VERDEDIGING De Amerlkaansche minister van oorlog, Stlmson, heeft medegedeeld, dat sedert het begin van Juli 9174 vliegtuigen besteld zijn. In November zullen opnieuw 37.00 leden der nationale garde in werkelijken dienst wor den geroepen. In September zijn 60.000, in October worden 36.000 leden der garde op geroepen. Sprekende over het Amerikaansche de fensieprogramma, zeide de minister, dat de ineenstorting van Frankrijk voor de Veree- nigde Staten gevaren heeft doen ontstaan, die wel gevolgen moeten hebben voor de be wapeningsplannen. (D.N.B.). GEDENKDAG VOOR VERMOORDE IJZEREN GARDISTEN. De Roemeensche vice-minister-presldent en leider van de beweging der legionairs Horia Slma, heeft bepaald, dat de 22e Sep tember een gedenkdag zal zijn voor de heiden en martelaren der beweging ter herinnering aan de talrijke leden der IJze ren Garde die op 22 September 1939 na den moord op den toenmaligen minister president Kalinescu in het geheele land vermoord zijn. OOK OUDE AMERIKAANSCHE DUIKBOOTEN NAAR ENGELAND? Een Amerlkaansch blad verklaart uit be voegde diplomatieke kringen vernomen te hebben, dat de Vereenigde Staten overwe gen, een aantal „verouderde" duikbooten aan Engeland af te staan. Er schijnt hier sprake te zijn van de „S-klasse", waarvan Amerika 38 eenheden bezit, die verkocht of ingeruild zouden worden. (D.N.B.). ITALIË WIL CAIRO NIET BOMBARDEEREN. Het Italiaansche luchtwapen is niet van plan Cairo te bombardeeren. Deze verkla ring werd Woensdag door officieele Ita liaansche kringen gepubliceerd en betee- kent een antwoord op de Engelsche bewe ring, waarmede onder de Arabische bevol king in Egypte propaganda tegen Italië ge voerd werd. De verschillende luchtalarmee- ringen, welke het Britsche opperbevel in Cairo verordend heeft, hebben plaats ge vonden zonder dat ook maar één enkel Italiaansch vliegtuig zich boven de stad bevond. (A.NP.). ANTI-JOODSOHE MAATREGELEN IN JOEGO-SLAVIË. DaaT den laa/tsten tijd steeds meer blijkt, dat de gewetenloaze speculatie met levens middelen, welke er toe leidt dat hier en daar tekorten ontstaan, voornamelijk door Joodsche firma's bedreven wordt, heeft de Joegoslavische regeertng besloten bepaalde maatregelen daartegen te nemen. Op grond van een decreet van den minister van han del zullen geen concessies voor het drijven van engroszaken ln levensmiddelen aan Joden en firma's met Joodsch kapitaal meer verstrekt worden. Voorts mogen er, volgens dezelfde verordening, geen wijzigingen ko- - men in de reeds bestaande concessies, waarbij Joden of firma's met Joodsch kapi taal gemachtigd worden tot het drijven van levensmlddelenzaiken. Deze verordening kan beschouwd worden ails een van een reeks maatregelen, waarbij de groote Jood sche invloed op het bedrijfsleven van Joegoslavië moet worden gekeerd. (D.N.B.) LONDEN STELT LIJST VAN NEUTRALE SCHEPEN OP. Uit Londen meldt men aan het AJN.P.: Van nu af aan zal een lijst van neutrale schepen gepubliceerd worden, bevattende de namen van vaartuigen, waarvan bewe zen is of die ervan verdacht worden tegen de Britsche belangen te werken. Aan deze schepen zullen geen navicerts en geen ha venfaciliteiten verleend worden, zoodat hun reis waarschijnlijk zeer vertraagd zal wor den. De thans gepubliceerde lijst behelst drie Joego-Slavische schepen, de „Svett- duje". de „Galeb" en de „Vickofrio". Het eerste vaartuig bevindt zich in Norfolk 'Ver. St.). Van het tweede heeft men hot laatst iets vernomen uit Marseille. Het 'derde is uit Rio de Janeiro vertrokken naar Baltimore. Binnenkort zal een lijst van neu trale schepen verschijnen, waarmede elke handelsbetrekking strafbaar is en wel op grond van de wet betreffende den handel met den vijand. AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ SCHEPEN VOOR ENGELAND? De gewoonlijk als goed ingelicht geldende journalisten Pearson en Allen schrijven he den in de „New-York Daily Mirror", dat aan president Roosevelt is voorgesteld 30 Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Onder voortdurend moeilijke weersom standigheden heeft het luchtwapen giste ren gewapende verkenningsvluchten uitge voerd. In het verloop daarvan werden Lon den alsmede vliegvelden en haveninstalla ties in Zuld-Engeland met bommen be stookt. 's Nachts hebben gevechtsvliegtuigen de vergeldingsaanvallen op Londen en op voor den oorlog belangrijke doelen in West- en Midden-Engeland voortgezet. Talrijke nieu we branden verbreidden zich, inzonderheid ook te Liverpool. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen des nachts bommen op woonwijken in West en Zuidwest-Duitsche steden. Eén Britsch vliegtuig werd neergeschoten. Drie Duit sche vliegtuigen worden vermist. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in weermachtsbericht no. 105 het volgende be kend: Een van onze verkenningsvliegtuigen heeft met bommen een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn bij luchtaanvallen van den vijand op de haven. Derna in het gebied van Bomba, Tobroek en Solloem, één persoon gedood en eenige personen gewond. Er werd lichte materieele schade aangericht. Te Sidi el Barrani werd een Engelsch vliegtuig door onze luchtdoelartil lerie neergehaald. Het aantal vijandelijke vliegtuigen dat is neergehaald ln de lucht gevechten waarvan in het vorige weer machtsbericht sprake is geweest, is thans opgeloopen tot zeven, terwijl bovendien waarschijnlijk nog twee andere toestellen zijn neergeschoten. Een Engelsch koopvaar dijschip. dat door onze luchtmacht in de Aegeische zee was getroffen, waarvan mel ding werd gemaakt in weermachtsbericht No. 99, is de haven van Piraeus binnenge- loopen met brand aan boord. Het schip is ernstig beschadigd en bevindt zich thans in het dok. In Oost-Afrika heeft een van onze for maties tijdens een aanval op Kassala, waarvan melding is gemaakt in het vorige weermachtsbericht, een Engelsch toestel van het type Blenheim, brandend omlaag gehaald. Een ander vijandelijk vliegtuig, waarvan gemeld was dat het waarschijnlijk was neergeschoten, tijdens een aanval op Massaoea, werd teruggevonden op dertig kilometer van die stad. De bemanning was dood. Vijandelijke luchtaanvallen op Dlre- daoea, Duavello en Mogadiscio, veroorzaak ten zeer lichte schade. Er vielen geen slachtoffers. Amerlkaansche koopvaardijschepen met een gezaimenlijken inhoud van 300.000 ton, die voor den wereldoorlog gebouwd zijn, aan Engeland af te staan. Engeland zou deze schepen dringend noaddg hebben als gevolg van de zware 'tonnagever liezen, veroorzaakt door het Duitsche luchtwapen en de Duit sche duikbooten. Een tekort aan levens middelen en grondstoffen zou anders niet te voorkomen zijn. (D.N.B.) VERGADEREN WEER MOGELIJK. Naar wij vernemen zal er weder gedeel telijk worden overgegaan tot het opheffen van het vergaderverbod. Vooralsnog blijven echter verboden optochten in het open baar, bijeenkomsten ln de open lucht, en openbare, voor het publiek toegankelijke vergaderingen ln besloten lokalen. Andere vergaderingen mogen dus wel ge houden worden, echter met inachtneming van de vroeger reeds geldende bepaling, dat vooraf schriftelijk het houden van een vergadering moet worden aangekondigd bij den Procureur-generaal van het ge rechtshof te Den Haag. BEHANDELING VAN BRUINE BOONEN. Uit verschillende vragen is ons gebleken, dat meerdere liefhebbers niet weten wan neer de hardsehillige boon en van het land moeten worden gehaald. Tot deze soorten met een harde (oneetbare) schil behooren de bruine-, kieviets- en witte boonen, soor ten dus die gekweekt worden om alleen de zaden te benutten. En nu, juist in dezen tijd zullen er vele van die liefhebbers zijn, immers genoemde boonensoorten zijn in het zaaiseizoen allerwege aanbevolen en daardoor allerwege gezaaid, op de meest verschillende gronden. Op zich zelf bestaat- tegen dit laatste geen bezwaar, want op bijna alle gronden kan men een redelijk het blad op vele plaatsen ging afsterven. De planten zijn in bossen gebonden en te drogen gehangen in een leeggeoogste per- zikkas. Hier sterft het gewas af en door dag en nacht de luchtramen open te hou den, drogen de vruchten en zaden mooi na. Maar er is geen kas voor noodig om een mooi resultaat te krijgen. Men kan de struiken van de grootst aanzittende blade ren ontdoen en om touw uit te sparen, kan men de planten met de wortels aan elkaar knoopen en over een haag of een gespannen touw of draad te drogen han gen. Hiermee zullen ongeveer drie a vier weken gemoelc^ zijn, dit hangt veel af van het weer. Een regenbui tijdens dit drogen hindert niet, want de perkamentachtige schil houdt het water buiten. We wijzen er nogmaals op dat de boonen tijdens dit dro gen de bruine, bonte of witte kleur krijgen, ihaar witgroen zijn wanneer de struiken worden opgenomen. Op het veld laten staan om te drogen gaat niet, daarvoor dient het gewas opgetrokken en opgehan gen. In de grootcultuur (in den landbouw) plaatst men dit gewas in groote hoopen op stokken (klaverruiters) om zoodoende de vruchten en zaden droog te krijgen. Om gewas verkrijgen, alleen de oogsttijden zijn niet gelijk. In het algemeen zouden we wil len opmerken, dat men de gewassen uit de grond trekt, wanneer de meeste zaden volwassen, dus volgroeid zijn. Op zware gronden is dit meestal Iets later dan op lichte bodems het geval is. Natuurlijk spreekt de zaaitijd hier .ook een woordje mee. En waar wij half Juni nog zagen zaaien, daar zullen er nog vele perceeltjes zijn, waarvan wel de vruchten, maar niet de zaden, voldoende ontwikkeling hebben bereikt. Men late deze gewassen nog kalm een paar weken staan: dit zonnige weer zal de groei nog sterk bevorderen. Waar op den normalen tijd, d.l. begin Mei werd ge zaaid, daar dienen reeds vele planten op genomen omdat het langer laten staan ge vaar meebrengt, dat de vruchten gaan rot ten of de zaden in de scheede gaan kiemen. Zoo hebben wij op 17 Mei bruine boonen en kievietsboonen gezaaid. Laatstgenoemde zijn vandaag (9 September) opgetrokken, omdat bijna alle zaden volgroeid waren en zaad te winnen van stamboonen worden deze eveneens in volwassen toestand als boven behandeld, terwijl van stok- of klim mende boonen de planten worden opge trokken of afgeschoffeld en aan de stok ken blijven hangen na te rijpen. Is alles goed droog dan wordt op een zonnige dag alles droog binnen gebracht en op een hoop gezet: er kan dan van broeien geen sprake meer zijn en gedurende den win ter wordt het gewas van de zaden ont daan. Hiervoor kan men gewoon doppen. Men kan enkele bosjes in een zak doen en hierop met een stok flink slaan, zoodat de zaden uit de vruchten springen. Ook kan men de planten in een ton tegen den bin nenwand slaan, zoodat de boonen op den bodem vallen. De uitgedorschte zaden zette men op een droge plaats om schimmelen en muf worden te voorkomen. Ze zijn na het uitdorschen direkt vcor het gebruik ge schikt. Men vergete niet een partijtje van de mooiste boonen te bewaren om een vol gend jaar weer te zaaien; voor een grond- oppervlakte van 10 vierk. Meter heeft men meestal 1 ons zaad noodig. Een liefhebber wilde de boonen in een garage hangen om te drogen. Dit kan wel, maar dan dienen ramen en deuren open te staan, om zoo veel mogelijk zon en frissche lucht binnen te laten om schimmelen te voorkomen. Wij geven de voorkeur aan drogen in de na tuur, van vogels hebben we daarbij geen last, zooals dat bijv. bij erwten wel het geval is. Zooals we boven opmerkten zijn vele za den laat gelegd. Deze planten staan nog volop in het groene blad. In het bijzonder zal dit op zware grond het geval zijn. Wan neer het weer nat en donker wordt, loo- pen zulke gewassen gevaar op het veld te gaan rotten. Om dit te voorkomen en het rijpen te bevorderen kan men de planten .Jceeren", d.w.z. men legt de struiken, die door den wind alle naar dezelfde kant zijn om gaan liggen, alle andersom. Hierbij wordt niet aan de wortels getrokken, maar door dit omleggen komen de vruchten in het licht en kan de zon beter tusschen de bladeren schijnen. Hierdoor wordt schim melen en rotting voorkomen en rijpt alles vlugger af. Deze gewassen vragen een matige be mesting maar een flink diep lossen grond. Bovendien zaaie men geen twee jaar op denzelfden grond. Hiermee wordt met de najaarsgrondbewerking rekening gehouden. Een grond, welke twee steek diep is losge maakt, Is minder spoedig droog en ook minder overmatig nat. Dit is iets wat de boon graag wil. We hebben nu den tijd voor een goede voorbereiding voor den teelt 1941. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw." Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red., C. de Nie, Soestdijkschekade 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. Partijstand No. 4392. Zwart 13 schijven op: 3, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 17, 18, 19. 20, 23 en 26. Zwart 1 2 3 4 5 Wit. Wit 13 schijven op: 25, 27. 28, 32. 33, 34, 35, 36, 39, 42, 43. 43 en 49. Partijstand No. 4393. Zwart 10 schijven op: 3, 4, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 29 en 30. Zwart 1 2 3 4 5 Wit 10 schijven op: 26, 31, 36. 37, 38, 40, 42, 43, 47 en 48. VISCHPRUZEN. IJMUIDEN, 20 September. Deensche consignatievischMakreel 2525; Kleine haring 20—19; Groote haring 24.50—24; Heekvisch 30—22; Wijting 12.50—12; Kleine schelvisch 25; Kabeljauw 23—21; Groote gul 23; Kleine gul 24—21; Kleine schol 27.50; Bot 24—17 (alles per 50 k.g.). Zoetwatervisch: Snoek 4036; Snoekbaars 72—66; Voorn 1615; Zeelt 36; (alles per kg.). Besomming kustvisscherIJ. 208 f. 30,40. AMSTERDAM, 20 September. Weer een volledige officieele prijscourant. Tot deze conclusie komt men, wanneer men de lange lijst van aandeelen en obligaties bestu deert. die met ingang van Maandag 23 Sep tember a.s. tot de officieele noteering ter beurze zal worden toegelaten. Bij een nadere beschou wing komt men tot de opvatting dat hiermede de officieele prijscourant, zooals zij vóór 9 Mei althans ten opzichte van Ned. fondsen bestond, vrijwel is hersteld. Aan den wensch. die vooral gedurende dc laat ste weken zoowel van de zijde van belangheb benden alsook van zijde van het publiek naar voren werd gebracht, zoo spoedig mogelijk tot een volledige hervatting van den officieelen handel terug te keeren. is dus thans voldaan. Het koersverloop immers op onze beurs heeft sinds de heropening der effectenbeurs, nu ruim twee maanden geleden, wel voldoende bewezen, en zulks vooral in den laatsten tijd, dat de tech nische positie van onze beurs vrij stevig gefun deerd is. Dat de betrokken autoriteiten en bevoegde in stanties het nu hebben aangedurfd, den handel weer bijna in den ouden vorm te doen plaats hebben, kan gevoegelijk als een maatregel wor den beschouwd, die getuigt van inzicht en goed beleid. Zulks temeer, indien men voor oogen houdt, dat in den vorigen oorlog, toen Neder land niet in den oorlog werd betrokken, de beurs meer dan een half jaar gesloten bleef. Daar naast duurde het na de wederopenstelling nog maanden, alvorens de officieele prijscourant weer normaal kon worden gepubliceerd. Uit de lijst der fondsen, die nu ter noteering zijn toegelaten, blijkt, dat men sommige waar den nog niet heeft opgenomen. Verschillende buitenlandsche fondsen zijn weliswaar nog steeds niet toegelaten, maar men mag, ondanks de bestaande moeilijkheden, ver wachten. dat op den duur ook hiervoor een op lossing zal worden gevonden. Bij een oppervlak kige beschouwing kan men verder waarnemen, dat de betrokken instanties naar een zekere saneering van de prijscourant streven. Immers zijn. vooral ten ppzlchte van enkele Amerikaan sche aandeelen. eenige fondsen weggelaten, die men meer of minder als non-valeurs kon be schouwen. Speciale voldoening zal vooral bij houders en belanghebbenden ten aanzien van minder cou rante Ned. fondsen bestaan. Van nu af aan zul len weer alle rubber-, suiker en andere cultuur - aandeelen, alsmede scheepvaartmaatschappijen en fondsen gerubriceerd onder „diversen" weer normaal worden verhandeld. Gezien het koers verloop van de fondsen, die tot dusverre offi cieel werden genoteerd, kan men, zonder zich schuldig te maken aan al te overdreven opti misme verwachten, dat de komende koersbewe- ging den houders van voornoemde fondsen ver moedelijk niet zal teleurstellen. De mlddagbeurs. Onmiddellijk na het beursbegin stonden bin- nenlandsche lndustrleele fondsen weer in het centrum der belangstelling. Aanvankelijk moes- Eindspel No. 4394. Zwart één schijf op: 4, dam op 5. Zwart. 1 2 3 4 5 Wit. Wit 3 schijven op: 21, 25, 39, dam op 15. Partijstand No. 4392: Wit had gespeeld 31-27; zwart 2126. In dezen stand doet wit nu een lokzet met drie varlaten, waar zwart inliep. In stand No. 4393 had wit positienadeel. Er dreigde 3035. Wit vervolgde met 4035 en verloor de partij. Hoe had wit de positie kun nen redden? In het eindspel No. 4394 was wit aan zet en won de partij in zeven zetten. Hoe is dit mo gelijk? Oplossing partijstand No. 4384. Indien zwart speelt: 1420, 25x 14, 9x 12 dan speelt wit: 27—22, 18 x 27. 3l x 22. Zwart 12—18, Wit 30—25, 18x27, 25x14. 19x10. 28x30. Zwart 12—17, Wit 32—27, Zwart 23 21, Wit 30—25, Zwart 17 x 28 en 30 x 32. De positiezet voor zwart Is in den oorspronkelijken stand 1117. Ruilt wit twee om twee met 2722, 31 x 11. zwart 6 x 17. dan zal zwart bij goed spel iets voordeel in de positie kunnen behouden. Oplossing stand No. 4385. Indien wit zou vervolgen met 2722, 18x27, 31 x 22, dan speelde zwart 1318. 22 x 13, 2127 en 23 x 41. Bl(jft over voor wit 3430 en 39 x 30, zwart 15—20, wit 3025, zwart 49, 25 x 14 en 9x20. waarna met 2025 zwart de leiding heeft en wit een zwakke positie. Oplossing partijstand No. 4386. Zwart speelde als laatste zet 611. blijkbaar met het doel om als wit 46 naar 36 wil brengen, wit op te sluiten met 1117 en 1721. De stand wase nu als volgt: Zwart op: 3, 8. 9. 11. 13. 15. 16. 18. 19, 20. 23/26. Wit op: 27. 28. 31/34. 37/40, 43, 44. 46 en 48. Oppervlakkig gezien lijkt 6—11 zonder gevaar en als positie zeer goed, doch op aardige wijze breekt wit nu door naar dam. Wit: 27—21. 46—41, 37—31, 32x41, 38x27, 3329. Zwart: 16x36. 36x47, 26x37, 23x32, 47x22, 24x33. 39 K 6. De gedwongen neerslag naar 22 van zwart was niet verwacht. Slaat zwart eerst 47x36, dan volgt een tempozet en daarna 38 x 27 enz. ten in aandeelen Aku eenige flinke verkoop» orders worden uitgevoerd, die aan de marl® waren gekomen, nadat de noteering gisteren een stuk hooger was geworden. Toen dit was geschied, liep de koers op tot even beneden pari. Blijkbaar lagen op den pari-grens tal van verkoopopdrachten, die voor eerst verhinder den, dat dit niveau werd overschreden. Toen ook deze waren uitgevoerd, waren er geen be letselen meer aanwezig, om het pariniveau te overschrijden. En Inderdaad, mldbeurs werd onder stormachtig gejuich de 100% grens be reikt. Eer heerschte een ouderwetsche stemming, evenals in vroeger jaren, wanneer een mijlpaal ten aanzien van een bepaalde grens bij een fonds placht bereikt te worden. De handel in Aku bleef opgewekt. Goede vraag deed den koers tot omstreeks 102% stijgen. Niet minder groot was de aandacht, die aan aandeelen Unilever werd besteed. Hier werd al onmiddellijk na het begin geopend tusschen prijzen varieerende van 101% en 103%%, een ruimschootsche overschrijding derhalve van den parikoers. Tal van koopers waren aan de markt. Voortdurend werd materiaal opgenomen, zoodat de noteering per saldo even beneden de 107% kwam te liggen, een verbetering derhalve van ruim 9%. Waaraan deze belangstelling is toe te schrijven, kon niet worden nagegaan. Sommige spreken van uitkeering van een dividend ln den vorm van scrips, andereh daarentegen maken gewag van de verwachting, dat dit fonds op de Berlijnsche beurs ter noteering zou worden toe gelaten. Beide geruchten echter zijn vooralsnog van lederen grond ontbloot. Voor de overige binnenlandsche lndustrleele waarden bestond eveneens flinke vraag. Philips liepen na vaste opening na 165% op tot 167%. Calvé's stegen een 3-tal punten tot 75%. Ook voor de minder courante soorten werden betere koersen verkregen. In de Scheepvaartafdeeling werden de leidende fondsen van de voornaam ste soorten wederom druk verhandeld. Vooral voor Oude Booten bestond belangstelling. Na een goed prijshoudende opening steeg dit aan deel tot 127%. Ook Scheepvaartunie lagen vast in de markt en wisten zich tot 136te verhef fen. Een evenredige verbetering kwam tot stand voor aandeelen Holland—Amerika Lijn en Ja- panlijn. Eenigszins veronachtzaamd lagen Cultuur waarden. Amsterdam Rubber, die bij het vorig slot weer beneden de 200% gekomen waren, wist vandaag dit niveau weer te overschrijden, en tot 201% op te loopen. De minder courante soorten in deze afdeeling waren over het alge meen iets beter. Voor Suiker- en Tabakswaarden bestond wei nig animo. De prijzen voor deze fondsen be steed. weken over het algemeen niet veel af van het niveau van gisteren. Eenige belangstelling ontmoetten Olies. On danks het feit. dat mldbeurs een flinke ver kooporder werd uitgevoerd, wist de noteering per saldo tot 228 1/2 te stijgen. Weinig animo bestond voor Amerikaansche shares. Zoowel Koper- als Staalwaarden werden fractloneel lager verhandeld. Ook voor Spoor weg- en Automoblelshares bestond een licht gedrukte stemming. Een vrij vaste steming bestond heden we derom voor Nederlandsche Staatsfondsen. Zoo wel de oude, als ook de nieuwe schuld stegen verder in koers. De gestaffelde leening kwam Iets beneden de 83% te liggen. Voor gemeenteleenlngen en pand brieven kon de koersverbetering der laatste da gen wederom verder voortgang hebben. Duitsche obligaties lagen stil en niet veel veranderd in de markt. Geld op prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 20 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties) New York 188 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28— 75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 42.84—42.92. Bankpapier: Bankpapier: New York 1.86 1.901/4; Brus sel 30.08—30.20; Stockholm 44.7644.94; Zürich 42.80—42.96. LEIDEN. 20 September. Veemarkt 13 Stie ren; 105 Kalf- en Melkkoeien 200—340, h. tam; 148 Varekoeien e.a. 130—220 h. tam.; 64 Gras kalveren; 2 Vette kalveren; 46 Nucht. fok- en slachtkalveren; 500 Vette schapen 3060, 1300 Weideschapen 20-^10. 700 Vette en zuiglamme- ren 22—36. h. ving; 58 Zeugen 50—75, 204 Mest- varkens 24—45, 174 Biggen 7—10, h. mat; 2 Paarden; 1 Veulen; 26 Bokken en geiten 416, h. mat. LEIDEN, 20 September. Kaasmarkt 55 par tijen Goudsche kaas le srt. 39—40%, h. matig; 19 partijen Leidsche kaas le srt. 33—36, h. goed. BODEGRAVEN, 18 Sept. Elerenvelling. Aan voer 4380 stuks kipeleren. Prijs wit f. 6.30—6.50, gemengd f. 6.50—6.80. AARLANDERVEEN, 19 September. Elerenvel ling Kippeneieren 5.10—6.20. Appelen p. Kg. 7. BOSKOOP, 19 Sept. Coöp. Ver. ,.De Bos- koopsche Veiling: Rozen per bos: Steward 29— 53 ct.; Wendland 31—56 ct.; Butterfly 25—42 ct.; Wilh. Kordes 26—49 ct.; Pcchtold 31—40 ct.; Edith Helen 43 ct.; Briarclif 52—66 ct.; Rosa- landia 2445 ct.; Else Poulsen 24—36 ct.; Flo- rex 3241 ct.; Queen Mary 34 ct.; August Noach 19—34 ct.; Hadley 69—81 ct.; Polyantha- rozen 3645 ct.; Vierlanden 6080 ct.; Dorus Rijkers 45 ct.; Gemengde rozen 1928 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 13—18 ct.; idem Prins Hendrik 87—90 ct.; idem Mevr. le Coultre 160 ct.; Zinnia's 7 ct.; Physalis Fran- cetti 1625 ct.; tros-chrysanthen 1116ct. HOOFDDORP, 19 Sept. Rogge f. 10.50; Chevalier Gerst f. 10.40; Wintergerst f.10; Haver 8.50; Duiveboonen f.14; Paardeboonen f. 12.25; Bruine boonen f. 22.50; Groene erwten f. 12.50; Vale erwten f.19; Gele mosterd f.18; Kanarie zaad f.12; Karwijzaad f.31; Blauwmaanzaad f.30; Koolzaad f.16 per 100 kg. LEEUWARDEN, 20 September. Zulvelmarkt - Sleutelkaas 60: Goudakaas 57: Edammer kaar 3538. Ver. v. Zulvelmaatschappijen: Edam mer kaas 20+ 46; ld. 40+ 6150; Goudsche kaas 20+ 46; id. 40+ 61.50; Volvette 40+ 74; Brood kaas 40+ 61.50. LEIDSCHENDAM, 19 September. Kropsla le srt. 1—1.50: Tomaten: midd. 5.50—5.70, gr. ronde 5.506, 2e srt. 550, 3e srt. 4, bonken 3.50 4.50; Andijvie (per 100 st.) 11.20; id. (per 4 Kg.) 810: Spinazie (per 4 Kg.) 2042; Pos telein 34.50; Spercieboonen 1018; Meloenen 6—20. NIEUWKOOP, 19 Sept. Eierenveiling. Aangevoerd werden 3200 eieren. Prijs f. 5.80— f. 6.60 per 100 stuks. NIEUWVEEN. 19 Sept. Eierenveiling. Kip eieren aanvoer 777 stuks. Prijs per 100 stuks f. 6.40—6.90. VOORHOUT. 19 Sept. Slachtkonijnen van f. 0.95—1.80; Jonge Konijnen tot 45 ct; Oude Kippen van 4580 ct.; Jonge Hanen van 40—65 ct.; alles per stuk. ZEVENHOVEN, 19 Sept. Eierenveiling. Aantal eieren 1500 stuks. Prijs kippeneieren f. 5.75f. 6.45 per 100 stuks. Pruimen 10 ct p. p. Appelen 15 ct. per kilogram.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3