VADEMECUM D© nalatenschap van dr. Mannheimer LAATSTE BERICHTEN flfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 20 September 1940 VADEMECUM van het LEIDSCH DAGBLAD Verificatie vergadering inzake het faillissement STADSNIEUWS De kerkdiensten en de verduistering Binnenland Bommen op Nederland Opneming in opbouwdienst voor gedemobiliseerden stopgezet Buitenland De aanvallen op Londen PROEF NUMMER „Aardappelstelen- costuums" In het faillissement van de nalatenschap van dr. Fritz Mannheimer, die op 9 Aug. 1939 te Voucresson ln' Frankrijk overleed heeft de curator, mr. E. J. Korthals Altes, te Amsterdam, in de heden gehouden ve rificatievergadering rapport uitgebracht. Hieraan ontleenen wij het volgende: Dr. Mannhèimer was beheerend vennoot van de commanditaire vennootschap op aandeelen Mendèlsèohn en Co. te Amster dam, die daags na zijn overlijden de beta lingen staakte en op 28 Augustus 1939 fail liet werd verklaard. De beschrijving van den inboedel in de woning van dr. Mannheimer aan de Hob- bemastraat te Amsterdam vereischte zeer omvangrijke en langdurige werkzaamheden. Hier bevonden zich namelijk de uitgebreide kunstverzamelingen, waarvan een over groot gedeelte niet meer aan den overledene toebehoorde, maar op 25 Juni 1934 in eigen dom was overgedragen aan de, naar En- gelsch recht, opgerichte, Artistic and ge nera] securities company ltd. Deze vennoot schap was opgericht met een kapitaal van 50.000 pond en heeft de toenmalige kunst verzameling van dr. Mannheimer, behou dens enkele uitzonderingen, gekocht voor een bedrag van 6,35 millioen gailden, op den grondslag van een reeds verscheidene jaren eerder, waarschijnlijk in 1925, samengestel de lijst, die in 1934 is vergeleken met de toen aanwezige voorwerpen. De koopprijs is door de firma Mendelssohn en Co. overge schreven ten gunste van de rekening van dr. Mannheimer, waarmede-'zijn destijds aan haar bestaande schuld vrijwel is ge delgd, en gebracht ten laste van een. door haar geopende rekening der Artistic and general securities company ltd. Tot zeker heid voor het aldus door Mendelssohn en Co. aan de Engelsohe vennootschap ge opende crediet, werd haar de kunstverza meling verpand, die zij op haar beurt met- goedvinden en medewerking der .Artistic" verhuurde aan den overledene. De huur prijs zou gelijk zijn aan de rente in reke ning-courant door „Artistic" aan Mendels sohn en Co. verschuldigd. Naast deze zake lijke zekerheid stond een borgtocht van dr. Mannheimer ten behoeve van Mendelssohn en Co. voor „Artistic". Op grond van dezen borgtocht kan Mendelssohn en Co. een vor dering geldend maken in het faillissement der nalatenschap, waarbij rekening zal zijn te houden met de opbrengst van het onder pand. dat door de hoofdschuldenares is ver strekt. De hiertegenover staande regresvor- dering op „Artistic" is waardeloos, daar deze vennootschap, buiten de verpande kunst verzameling, niets bezit. Het was dus noodzakelijk na het' uitspre ken van het faillissement, na te gaan, welke voorwerpen in het perceel Hobbemastraat 20 eigendom waren aan de hand van de hiervoor vermelde lijst. Hetgeen op die lijst niet voorkwam, moest geacht worden eigen dom van dr. Mannheimer te zijn. Dit heeft zeer geruimen tijd geduurd. Nadat de lijst der kunstvoorwerpen vol tooid was, kon de overige inboedel, mede omvattende het verdere privé-bezit van wijlen dr. Mannheimer, worden geïnventa riseerd Tot de nalatenschap behoorden verder onroerende goederen in Nederland, Duitschland eii Frankrijk, roerende goede ren in dezelfde landen, België en volgens het dezerzijds Ingenomen standpunt in Groot-Brittannië. Het faillissement, als be slag op het vermógen, omvat echter, naar de ook hier te lande heerschende leer, niet meer dan de goederen binnen het gebied des rijks, en krachtens het Nederlandsch- Belgische executieverdrag van 28 Maart 192, die in België. Het was dus zaak, maatregelen te bera men, waardoor de rechten der gezamenlijke schuldeischers ten aanzien van de vermo- gensbestanddeelen ejders, voorzoover doen- Iijk, gewaarborgd konden worden. Het uit breken van den oorlog in September, enkele dagen na de faillietverklaring, heeft de moeilijkheden, welke zich hierbij voorde den, in ernstige mate vergroot. Daar onzekerheid bestond omtrent den omvang van de activa in Frankrijk en de vrees gewettigd was, dat daar te lande door een of meer schuldeischers afzonderlijk maatregelen p-enomen zouden worden, ten nadeele van de overige crediteuren, werden hiertegen dadelijk maatregelen beraamd en op 10 October 1939 werd te Versailles door de rechtbank een voorloopige bewindvoer der over de nalatenschap benoemd. Door den oorlog zijn thans echter alle verbin dingen verbroken. De baten in het thans bezette gedeelte van Frankrijk bestaan in hoofdzaak uit de villa Monte Cristo te Vaucresson, met den daarin aanwezigen inboedel, waartoe eenige kostbare schilderijen, teekeningen en kunst voorwerpen behooren. Daarnaast eenige in de onmiddellijke nabijheid gelegen villa's en buitenhuizen. In Duitschland bezat dr. Mannheimer een huis te Berlijn, een hypothecaire vordering, waarvoor een aldaar gelegen onroerend goed was verbonden, en een tegoed bij de firma Mendelssohn en Co. in liquidatie te Berlijn. Aan deze firma had dr. Mannhei mer een schuld in rekening-courant tot een kleiner bedrag dan zijn tegoed. Daar het hier verschillende soorten van marken be trof, was compensatie echter niet geoor loofd. Het hypothecair verbonden onroe rend goed werd kort voor de faillietverkla ring door de stad Berlijn aangekocht voor een bedrag, dat volledige delging der hy pothecaire vordering mogelijk maakte, zulks uiteraard in Sperrmarken. In Januari 1940 deed zich voor den curator de mogelijkheid voor. deze opbrengst der hypothecaire vor dering en het onroerende goed te Berlijn te zameir van de hand te doen voor een te Amsterdam betaalbare som van f. 12.000. De daartoe vereischte formaliteiten moeten naar verwachting der Duitsche betrokke nen. echter nog geruimen tijd in beslag nemen. In België bevonden zich vorderingen op eenice naamlooze vennootschappen wegens tantième, dat nog niet vastgesteld en op- eischbaar was ten tijde van de faillietver klaring. benevens een pakket aandeelen, dat door dr. Mannheimer als waarborg was gedeponeerd in verband met zijn eventueele aansprakelijkheid als commissaris en dat, niet zou worden afgegeven voor de eerst volgende jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders hem zou hebben gedechargeerd. De beschikbaarstelling der gedeponeerde effecten is eerlang te verwachten. Zij zul len door den curator worden gerealiseerd, zoodra zich de gelegenheid daartoe op gun stige wijze voordoet. Reeds op 31 Augustus 1939 kreeg de cu rator inlichtingen waaruit viel af te leiden, dat kunstvoorwerpen kort voor het overlij den van dr. Mannheimer uit. het perceel Hobbemastraat 20 waren verwijderd en aan den boedel onttrokken waren. Begin Augus tus werden tal van schilderijen en teeke ningen zoowel naar Parijs als naar Londen verzonden en ten name van mevr. Mann- heimer-Reiss opgeslagen. Volgens verkla ringen zou een gedeelte van deze voorwer pen toebehoorën aan eenige minderjarige familieleden van dr. Mannheimer. De cura tor heeft geen aanleiding, de waarheid dezer verklaringen in twijfel te trekken. De naar Parijs gezonden goederen zijn in October 1939 naar Vichy overgebracht en aldaar is door den Franschen bewindvoer der verzet gedaan tegen afgifte aan mevr. Mannheimer, totdat bij gewijsde zal zijn be slist, wie de rechthebbende is. De staat van baten omvat uiteraard al leen die, welke vallen onder het algemeen faillissementsbeslag in Nederland en België. Omtrent de waardeerïng van de kunst verzameling, waaraan een waarde van f. 2.877.085' is toegekend met het oog op het afsluiten van verzekeringsovereenkomsten op z.g. getaxeerde polissen, kan het vol gende worden gezegd: een liquidatie hiervan is volstrekt niet onbereikbaar. Weliswaar bestaat voor vele belangrijke onderdeelen der verzameling hier te lande geen of al thans zeer beperkte vraag; daartegenover dient té worden bedacht, dat de collectie voor de wereldmarkt zeer aantrekkelijke bestanddeelen bevat, ja, zelfs een aantal stukken bevat, die in den kunsthandel al- lerwege vermaard zijn. Indien het totaal van den staat van baten van f. 3.617.902,78 wordt verminderd met de waarde van verpande zaken, kan bij voor zichtige beoordeeling der vooruitzichten voor cpncurrente crediteuren zeer globaal geschat omstreeks f. 2.500,000 beschikbaar komen, waarbij de opbrengst der kunstver zameling verreweg de belangrijkste factor vormt. De schulden zijn te verdeelen in twee groepen:, de particuliere schulden en die aan crediteuren van de commanditaire ven nootschap op aandeelen Mendelssohn en Co., waarvoor dr. Mannheimerheimer als beheerend vennoot naast de overige behee- rende vennooten, hoofdelijk voor het ge heel aansprakelijk was. De schuldeischers der commanditaire vennootschap kunnen dus opkomen in het faillissement der nalatenschap voor het bedrag, dat zij te vorderen hadden op 9 Augustus 1939, d|n sterfdag van wijlen dr. Mannheimer. Rente, voor zoover niet verhaalbaar op door Mendelssohn en co. verstrekt onderpand, kon krachtens de faillissementswet slechts worden berekend tot 28 Augustus 1939, den dag der failliet verklaring der nalatenschap. Intusschen kon een groot aantal buiten- landsche schuldeischers in Engeland, Frankrijk en Amerika niet, of niet tijdig, worden bereikt. Het totaal der particuliere schulden, met inbegrip van bijna vierduizend gulden wegens belasting, die reeds is voldaan, doch afgezien van de vordering van Mendelssohn en co. bedraagt f. 58.429,16. De mogelijk heid bestaat, dat een gedeelte hiervan, in totaal gedragende f. 27.248.— wordt vol daan uit het Fransche gedeelte der nala tenschap, daar het uit vorderingen van Fransche schuldeischers bestaat, in welk geval niet meer dan f. 31JL81.bij de uit- deeling zou overblijven. De curator heeft in zijn rapport verder aandacht geschonken aan het verband tus- DE MAREKERK WORDT VERDUISTERD. De kerkeraad der Ned. Heuv. Gemeente te dezer stede heeft besloten, dat met het oog op den verduisteringsplicht de Mare' kerk, welke kerk zich daartoe het beste leent, verduisterd zal worden. De Zondaig- avondiensten, die thans nog om zes uur aanvangen, zullen zeer binnenkort één uur vervroegd worden en tot zes uur duren. Mocht in de toekomst blijken, dórt; deze nieuwe regeling niet voldoet, dan zal men hierin wijziging brengen. De d'oopdrienston, die thans te vijf uur aanvangen en bij toerbeurt in verschillende kerken worden gehouden, zullen dan uit sluitend in de Oosterkerk plaats vinden en van drie tot vier uur worden gehouden. In de Geref. Kerk zullen die Zondagavond diensten, na de intrede van den wintertijd, 's middags om drie uur aanvangen. De ochtendiönsten worden dan een half uur vervroegd en zullen om half tien' aanvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Maatschappij voor Handel, Industrie en Exploitatie „Index", v. Limb. Stirumstr. no. 18a. Noordwijk. Hoofdzetel: Haarlem, Nieuwe Gracht 9. Bioscoopexploitatie. Wijziging: Noord-Hollandscbe Maatschappij voor den Houthandel, A. 7-3, Woubrugge. Handel in hout en houtproducten. Postadres van de zaak is verplaatst naar Warmond'straat no 168, Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: de heer D. J. M. Noordijk (Rot terdam;; voor het doctoraal examen ge neeskunde: mej. A. G. Holthuis (Oegst- geest) en de heeren C. v. d. Meer (Hengelo) en E. M. Beekman (Den Haag)artsexamen le gedeelte: de heer F. v. d. Graaf f (Den Haag). Bevorderd zijn tot arts: de heeren J. M. Flohil (Loosduinen), W. Putters (Schie dam) en W. C. Alsemgeest (Delft) en mej. M. H. Bordewijk (Rotterdam). Geslaagd voor het taalkundig candidaats examen Indologie de heer R. Treffers (Was senaar) ITALIAANSCH OP DE GEM. H.B.S. Naar wij vernemen, zullen op de Gemeen telijke H.B.S. aan de Burggravenlaan les sen in het Italiaansch gegeven worden. De Hooge Raad heeft heden beëedigd als advocaat en procureur mr. J. C. de Vroom en mr. A. F. A. van Velzen, beiden alhier. Bij Roosendaal. Het AjNP. deelt mede: Vanochtend vroeg om ongeveer kwart voor vijf zijn Engelsche bommen neerge komen op een veld genaamd de Brembosch, een 'gehucht gelegen tussohen Roosendaal en de Belgische grens. Vier brisantbommen 'kwamen tot ontploffing en maakten groote gaten in den grond, waarvan een met een middellijn van acht meter. Van de tiental len brandbommen, die werden uitgeworpen, kwam er niet een tot ontbranding. Enkele ruiten werden vernield van in de nabijheid gelegen boerderijen van den landbouwer J. van Eekelen en van de weduwe Backx. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Bij Anna-Paulowna. Gisternacht zijn op het land van den heer A. Meyer aan den Middenweg'te Anna Paulowna (Friesland) vijf explosieve bom men geworpen, waarvan een in een sloot weggleed en niet ontplofte. Bovendien kwamen er nog achttien brandbommen neer en ook hiervan 'kwamen er twee niet tot ontbranding. De schade aan de te velde staande aardappelen en koolraap is niet groot, die aan bloembollen van iets meer beteeken is. Ook de verdere schade is ge ring. Ten huize van den heer D. Koning sloeg een scherf door een asbestplaat en bij den heer A. van Duin sneuvelde een ruitje. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met met oog op de niet ontplofte bommen zullen er waarschijnlijk waarschu wingsborden geplaatst worden. Met ingang van heden is de opneming in den opbouwdienst voor gedemobiliseerde militairen voor onbepaalden tijd opgeschort. In verband hiermede is zoowel de ver plichte als de vrijwillige inschrijving voor den opbouwdienst tot nader order gestaakt. DOOR VRACHTAUTO AANGEKEDEN EN GEDOOD. De ongeveer veertigjarige Almelosche landbouwer A. J. Huiskes, is hedenmorgen tijdens de duisternis het slachtoffer gewor den van een ongeluk. Hij werd. toen hij zich met zijn driewieler, waarop hij een lading melkbussen voorttrok, in de richting Wierden begaf, van achteren aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den Almeloschen fruithandelaar B. L. H. werd zwaar gewond en is spoedig aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De Amerika ansche bladen bevatten weer uitvoerigs berichten over de Duitsche ver geldingsactie tegen Londen, zoowel van. eigen correspondenten als van persbureaux. In diie berichten wordt onder meer schen den vermogenstoestand van wijlen dr. Mannheimer als beheerend vennoot en de financieele structuur der vennootschap. Mendelssohn en Co. Het blijkt dat geen der beheerende vennooten, in welken vorm ook, kapitaal aan de vennootschap verstrekt! En de eenige beheerende vennoot, aan wie op grond van uiterlijke omstandigheden er ongestaafde geruchten een groot per soonlijk fortuin werd toegeschreven, heeft in feite over meer dan het tweevoud van het geheele commanditaire kapitaal uit de kas der vennootschap beschikt. Hierbij wordt dan het op de kunstverzameling van de „Artistic" verstrekte crediet nog buiten beschouwing gelaten. Niet alleen de zaken der commanditaire vennootschap zijn in feite met het geld harer crediteuren gefinancierd, maar ook de particuliere uitgaven van -haar leiden den beheerenden vennoot. Met ingang van a.s. Maandag stellen wij onze abonné's in de gelegenheid zich te abonneeren op ons met de distributie- en overheidsmaatregelen in een register, opbergmap en productie-index, in wekelijksche afleveringen. Het onmisbaar dossier voor eiken zakenman en elke huismoeder is bijge houden van den dag al dat de vele instructies en maatregelen werden getroffen en in de kranten gepubliceerd. KOM HET EENS BEKIJKEN. Met kennis van zaiken zijn de®e kennisgevingen gerubriceerd en direct na te slaan. Geen vragen meer, voor navraag geen geloop, geen kostbaren tijd verspild en ten slotte nog verkeerd ingelicht. Het „LEEDSOH DAGBLAD" deed het wenk voor U. Wie van orde houdt en gaarne „de boel netjes voor elkaar heeft", zal verrukt zijn met het Een proefexemplaar ligt ter visie aan onze bureaux, Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein. Vraag een inteekenbiljet. We kunnen ons voorstellen, dat degeen, die bovenstaand kopje leest, even zijn oogen uitwrijft, om te zien, of hij wel góéd gelezen heeft. We hadden óók kunnen schrijven „cos- tuums uit aardappelstelen", maar voor de bondigheid, waardoor een opschrift moet uitmunten, is „AardappeLstelen-costuums" tóch beter. Wat is het geval? Men heeft er in ons blad al iets over kunnen lezen: autarkie maakt vindingrijk en talrijke surrogaten voor natuurlijke producten, waarover men eerst hartelijk meende te kunnen lachen, hebben thans reeds proef ondervindelijk hun volledig bestaansrecht bewezen. Wij behoeven al deze surrogaten niet meer cp te sommen. Maar nü is er een nieuw bijgekomen. Men is n.l. thans zóó ver, dat er in Duitschland personen zijn, die een colbert- costuum, vervaardigd uit aardappelstelen, met het grootste genoegen regelmatig dra gen en er zelfs bijzonder tevreden over zijn. De productiekosten zijn uitermate laag, de boeren zullen binnenkort een veelbelo vend nieuw afzetgebied vinden en goede prijzen kunnen bedingen voor een product, dat tot nu toe voor hen totaal waardeloos was, de fabrikanten zullen er wel géén zijde, maar dan toch een kunstige wol bij kunnen spinnen en zij zien ook fraaie financieele mogelijkheden voor de toe komst. De aardappel is een kostbaar volksvoed- sel, maar dat zij nu, behalve voor ons inte rieur, ook voor ons exterieur van groote beteekenis zou worden al draagt daartoe dan slechts de steel van de plant bij ziet, d&t hadden wij ons eenige jaren ge leden zeker niet kunnen indenken! De techniek blijkt tegenwoordig voor niets meer te staan. Er gaat haast géén dag voorbij, of we worden verrast door nieuwe vondsten en wonderen de menschelijke vindingrijkheid, meestal dat nu ook in het Zuidoosten van Londen aanzienlijke schade is aangericht door explosieve en brandbommen, terwijl in het Noordwesten talrijlke objecten in de in dustriewijken geheel vernield zijn. Voor de stations van de onder,girondsche stonden de menschen weer in rijen om den nacht in den tunnel door te brengen, hoewel de auto riteiten het publiek hadden aangemaand, het verkeer in de ondergtrondsche niet te belemmeren. De correspondent van de New- York Times zegt, dat de censuur niet toe laat. dat veel over de schade aan militaire objecten medegedeeld wordt. Het is van belang, aldus deze correspondent, dat de lezer dit weet, opdat hij zich een duidelijk beeld van den toestand kan maken. Er zijn natuurlijk vele burgers getroffen, doch velen hadden het ongeluk zich op plaatsen te bevinden, waarvan men moest aanne men, dat zij het doel der Duitsche lucht macht zouden zijn. (D.N.B Volgens nieuwe censuur-bepalingen mag aanvang en eindé,van alarm niet nreer wor den vermeld, omdat dit nadeelig voor de veiligheid is gebleken. De Britsche koning en de 'koningin heb ben. drie Londensöhe wijken bezocht, die sterk onder de Duitsche bomaanvallen ge leden hebben. Zij onderhielden zich met de geredden en met de leden der passieve ver dediging. Op een afstand van 25 Meter van den hertog van Kent is een tijdbom ontploft, toen hij de geteisterde wijken van Londen 'bezocht. De bom was in een tuin terecht gekomen. De noodige maatregelen waren ge-nomen opdat er geen schade zou worden aangericht. (Reuter). Onder het opschrift „Engeland's kanon nen hebben geen tijd om af te koelen", meldt Stockholms Tidnlgen uit Londen, dat de afgeloopen nacht weer door veelomvat tende beschadigingen gekenmerkt is. Nog nooit hebben de Duitsche vliegtuigen zoo laag boven de stad1 gevlogen. De lucht trilde van het aantal ontploffingen en dreunde va-n de kanonschoten van het Engelsche luchtafweergeschut. Londen is een vesting, dig thans ad twee weken ohder vuur ligt. (DjN.B.) De Engelsche regeering heeft volgens Stockholms Tldningen onder den druk van de omstandigheden het verbod' tot over nachten op de stations van den Londen- schen ondergrondsdhen spoorweg opgehe ven. Een middelmatig station kan aan om streeks vierhonderd personen plaats bieden. Derhalve kan men berekenen, dat een min ste 150.000 Londenaars iederen nacht onder den grond op deze stations slapen. Zij moe ten overigens een kaartje van 3Vs pence koopen. Meestal verschijnen de eersten, die willen overnachten, reeds 's middags om vier uur. (DiNH.) Hoe ernstig in kringen in de City de toe stand van Engeland geacht wordt, blijkt uit het feit, dat 27 groote Engelsche verzeke ringsmaatschappijen, die met haar milliar- den-kapitaal bijna de geheele scheeps- en ladlnigverzekering ter wereld in handen hebben, thans naar de V. St. verhuisd' zijn. Zij hebben daar een „holding company" met het op zichzelf geringe kapitaal^ van tien millioen dal'lar gesticht om dé over brenging van de Engelsche bedrijven naar de V. St. te kunnen uitvoeren. De verzeke ringspremies van de maatschappijen moe ten reeds voor het grootste deel naar New- York overgebracht zijn. Daarmee wordt het zwaartepunt van het Engelsche verzeke ringsbedrijf, dat zich over de geheele wereld uitstrekt, naar de V. St. overgebracht. Ook dit verschijnsel is symptomatisch voor de geweldige krachfsverschu ivin g van Enge land naar de V. St., die thans overa-l op treedt. (DJN.B.) Ondanks het ongunstige weder hebben, naar het D.N.B. verneemt, sterke Duitsche geveohtsafdeelingen vannacht Londen aan gevallen. Vooral industriecomplexen in het Oosten der hoofdstad werden door het luchtwapen als doelwit genomen. Eenige Engelsche bommenwerpers zijn West- en Zuid-Duitschland binnengevlogen, waar zij bommen wierpen op niet-militaire doelen. Er zijn vier dooden te betreuren. Acht per sonen werden zwaar gewond. Verscheiden woonhuizen werden verwoest. In West- Duitschland werden bovendien nog brand bare celluloïd-plaatjes omlaag geworpen, uit bittere noodzaak geboren, schijnt geen die geen schade aanrichtten, maar op! (rrpnrjtn moer ronnon I v-,; 1 grenzen meer te kennen. We zullen er toch onze garderobe eens op gaan nakijken: we hebben nog wel een ouderwetsch col bertje van schapenwol en ook nog een meer modern „katoentje", maar een hyper-nieuw „aardappelsteeltje" kan er nog bést bij. Want in het ouderlijk huis werd ons steeds geleerd, de pakken zooveel mogelijk „om en om" te dragen. Dan hielden ze zich immers beter en dat was zelf. s nog in den tijd. dat er alleen maar van échte wol sprake was. Wat ons echter het meeste interesseert, is wel of het „aardappelsteeltje" ons tex tielpunten zal kosten. Want die zijn kostbaar en we houder, dus de kaart het liefst zoo lang mogelijk intact. Als dus de textielkoart er niet aan te nas behoeft te komen, gaan we onmiddel lijk een. als bovenomschreven ..kunst- costuum" kcopen: de ervaringen, die men er in Duitsch land reeds mee opdeed, zijn zóódanig, dat we er ons gerust óók eens aan durven wogen! nieuw kenmerkend zijn voor de Engelsche strijd-methode. BIJEENKOMST VAN AMERIKAANSCHE BURGEMEESTERS In de jaarvergadering van Amerikaansche burgemeesters, waarop ook zeven Canadee- sche amLtsgenooten genoodigd waren, heeft de voorzitter, Laguardia. verklaard dat de ten uitvoer legging van het wapenings programma 80% waarschijnlijkheid-biedt, dat de oorlog Amerika niet zal bereiken. De eerste burgemeester van Ottawa, Le wis, zeide, dat de instelling der Ameri- kaansch-Canadeesche verdedigingscommis sie voor de redding der democratie verstrek kende gevolgen kan hebben. Terwijl de Britsche en Amerikaansche volken vroeger hun eigen weg zijn gegaan, zullen wellicht in de toekomst alle Engelsch-sprekende vol ken vereenigd opmarcheeren. Indien de in ternationale toestand slechter zou worden waarop men voorbereid moet zijn zal het oogenblik voor een nog nauwere samen werking tusschen de Vereenigde Staten en Canada naderbij komen. (D.N.B.). 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2