LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 19 September 1940 Een reis door de Oostmark KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEMENGD NIEUWS Meisje in de hoofdstad aangevallen iKIN/T fUTUEKL FAILLISSEMENTEN SPORT De competitie in het Noorden Onrustige zenuwen Tuintjes en V oedsel voorziening Bezoek aan de Nederlandsche kinderen RECHTZAKEN MET SCHERP VOORWERP IN DEN RUG GEWOND. Een achttienjarig meisje is gisteravond in de De Clercqstraat te Amsterdam de dupe geworden van een gevaarlijk individu. Het meisje werd met een scherp voorwerp onverhoeds in den rug gestoken. De aangevallene stond voor een winkel te kijken, toen naast haar een man kwam staan, die oogenschijnlijk ook alleen maar belangstelling toonde voor de eta lage. Het niets kwaads vermoedende meisje zag plotseling, dat de man een donkerbruin stukje hout van ongeveer vijftien cM. lengte uit zijn zak haalde. Vóórdat zij wist wat er gebeurde, liep de kerel op haar toe en gaf haar met het hout, waaraan scher pe punten zaten, een steek in den rug. Na zijn wandaad maakte de onverlaat zich snel uit de voeten. Het meisje was gelukkig niet ernstig ge wond, doch zij had wel hevige pijn. Zij is dadelijk naar het Wilhelmina-Gasthuis ge bracht, vanwaar zij, na te zijn verbonden, v/eer naar huis kon terugkeeren. Later op den avond is van het gebeurde aangifte gedaan bij de politie van het bu reau Marnixstraat, waar men alle pogingen in het werk stelt om den dader te arrestee ren. (Tel.) WIELRIJDER BOTSTE TEGEN EEN PAALTJE. En werd door een auto overreden. Gistermiddag kwam in de Hertenlaan te Zeist de 52-jarige wielrijder M. K. uit Utrecht bij het uitwijken voor een hem achterop rijdenden auto, met de pedaal te gen een paaltje. Hij verloor het stuur en raakte aan het slingeren, waardoor hij door den auto werd gegrepen. Hij werd zoo ern stig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Zeist, waarheen hij werd vervoerd, over leed. KORDATE SCHIPPERSVROUW. Ongeval op Merwedekanaal. Op het Merwedekanaal tusschen Loener- sloot en Nigtevecht is gistermiddag een vrij ernstig scheepsongeval gebeurd, aldus de „Tel." Uit de richting Nigtevecht kwam het zeilschip „Altijd Voorwaarts" aangevaren. Het had een tamelijke snelheid. De schip per hield het roer, terwijl zijn echtgenoote op het dek eenige werkzaamheden ver richtte. De twee kinderen, een meisje van acht en een jongetje van zes daar, speel den op het dek. Door tot nog toe niet ver klaarde oorzaak, verloren de beide kinderen het evenwicht en geraakten zij te water. De schippersvrouw, die kon zwemmen, sprong gekleed te water. Zij slaagde er in het jongetje dadelijk te grijpen, en zwom daarna, met haar zoontje bij zich, naar het meisje, dat een tiental meters verder lag. Juist toen zij de plaats bereikte, ver dween het meisje in de diepte. Zij moest het jongetje een oogenblik loslaten om weer vrijheid van beweging te krijgen. De moedige vrouw dook en mocht bij de eerste poging reeds het genoegen smaken het kind te pakken te krijgen. Toen zij boven kwam, kostte het de kordate vrouw groote moeite het knaapje te pakken, want haar krachten verminderden in die mate, dat zij de twee kinderen nauwelijks boven water kon houden. Gelukkig had haar man de opvarenden „van een passeerendc Rijnaak op het ongeluk attent gemaakt. Twee dek- knechten begaven zich in een roeiboot naar de plaats waar de moeder dreef en slaag den er spoedig in de drie drenkelingen aan boord van hun bootje te trekken, waarna zij naar het zeilschip werden overgebracht. Het bleek dat allen er goed afgekomen waren. De beide kinderen hadden wel wat water binnengekregen, maar spoedig waren zij weer geheel op hun verhaal gebracht. LEDERWINKEL TE 's-HERTOGENBOSCH DOOR BRAND VERWOEST. Gisterochtend om half elf brak brand uit in den leerwinkel van den heer Doomernik In de Hinthamerstraat in Den Bosch. De brand ontstond, doordat een schilder, die daar werkzaamheden verrichtte, een bus met benzine omstootte. Door nog onopge helderde oorzaak raakte de benjzine in brand. De vlammen sloegen hoog uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, greep het vuur met kracht aan. Zij mocht er in slagen de aangrenzende per- ceelen te behouden. Deze liepen evenwel zware waterschade op. Het geheele pand brandde uit. Ook de lederinventaris en het bovenhuis werden een prooi der vlammen. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. Het drukke verkeer moest worden omgelegd. VERDRONKEN. Gistermiddag tegen schafttijd waren twee jongens in dienst van de „Rotterdamsche Droogdok Maatschappij" in de Heysche- hawen te Rotterdam aan het spelevaren gegaan met een roeibootje. Plotseling sloeg het vaartuigje om, met het gevolg dat bei den te water raaikiten. Een der knapen, de 15-jarige B. Meester, uit Pernis. kon niet zwemmen en verdween in de diepte. Onmid dellijk werden pogingen in het werk ge steld om den knaap te redden, doch dit mocht niet baten. Later in den middag heeft personeel van de rivierpolitie het lijk opgehaald. De andere jongen bereikte veilig den wal. DOOR DE TRAM VERMORZELD. Gisteravond omstreeks zeven uur ge raakte de ongeveer zestigjarige vrouw S. te Wedderveen (bij Winschoten) onder een zandtram van de maatschappij Oostelijk Groningen. De vrouw was den rijweg over gestoken, blijkbaar zonder om te zien en weid verrast door de tram, welke sedert eenige weken dit traject weer berijdt. Zij Werd gegrepen en vermorzeld. NIEUWE UITGAVEN. „Caecilia en de Muziek". Het Augustus-September-nummer van „Cae cilia en de Muziek", onder redactie van Willem Landré. publiceert een beschouwing over den violist Louis Zimmerman en zijn plannen hij denkt, nu h(j het Concertgebouw-orkest heeft verlaten, veelvuldig als solist te gaan optreden voorts een artikel over Ferdinand Hellman, eerste concertmeester van het Concertgebouw orkest, alsmede een over het a.s. concertseizoen, waarin er met nadruk op gewezen wordt, dat allen, die leiding te geven hebben in de kunst wereld, nu meer dan ooit tot plicht hebben, aan de Nederlandsche kunst en kunstenaars te den ken. Voorts wordt o.m. aandacht gewijd aan de in Juni j.l. opgerichte Algemeene Nederlandsche Kunstenaarsorganisatie en haar beginselen. CONCERTMEESTER DER ARNHEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Tot concertmeester der Arnhemsche Or- kestvereeniging is benoemd de jeugdige, eerst 17-jarige violist Herman Krebbers te Ede. Deze toonde reeds vroeg een zeer groo- ten aanleg voor de muziek. Hij is een leer ling van Oscar Back te Amsterdam en bezit het einddiploma van het Muzieklyceum te Amsterdam. Meermalen trad hij reeds op als solist bij de concerten der Arnhemsche Orkestvereeniging en elders. Dezen zomer speelde hij met zeer veel succes het viool concert van Paganini in het Kurhaus te Scheveningen. De nieuwbenoemde concertmeester is reeds in functie getreden. Uitgesproken: G. A. van der Drift. Kerkstraat 11, Wasse naar. R.-c.: mr. F. J. de Jong; cur.: mr. H. Bogaardt, Den Haag. BU1TENLANDSCH GEMENGD. AFDEELING BERGJAGERS DOOR LAWINE OVERVALLEN. Volgens een mededeeling van den staf van het Zwitsersche leger, is een afdeeling bergjagers uit Unterwalden bij een oefen- marsch door een lawine overvallen. Een korporaal en een Roode Kruis soldaat kwa men hierbij om het leven. Zestien soldaten werden gewond. VOETBAL. Het bestuur van afdeeling 5 van den N.V.B., in vergadering bijeen te Leeuwarden, heeft, ge zien de door hem in de Zondag j.l. gehouden vergaderingen met de 1ste klassers en het be stuur der vereeniging van 2de en 3de klassers naar voren gebrachte motieven, welke tot het adviseeren van een noodcompetitie hebben ge golden en de daarop volgende besprekingen, be sloten in dit advies geen verandering te brengen. Slechts eenige noodzakelijk gebleken wijzigin gen zijn in de oorspronkelijk voorgestelde nood- competitie aangebracht. Het is vanzelfsprekend, dat het bestuur van afdeeling 5 slechts advi seert. De uiteindelijke beslissing omtrent het spelen van een gewone competitie of van een noodcompetitie berust bij het N.V.B.-bestuur. GYMNASTIEK. TONY LOSKAMP—PAEZENS ZEGT DE GYMNASTIEK VAARWEL. Een der sterkste turnsters, die ons land heeft gehad. Voor de tweede maal in dit jaar lijdt de Ne derlandsche turnbeweging een zwaar verlies. Was het eerst de bekende Vlissingsche turnster Nel Peeman, die zich uit de actieve tumsport terugtrok, thans blijkt ook mevr. Loskamp Paezens, die men wellicht beter onder haar meisjesnaam Tony Paezens kent, de gymnastiek vaarwel te hebben gezegd. Met mevr. LoskampPaezens verliest de Ne derlandsche gymnastiekwereld een merkwaar dige figuur. Tony Paezens immers slaagde er in niet minder dan viermaal, in 1935, '36, '37 en '39. het kampioenschap van het Nederlandsche Gymnastiek Verbond te behalen, terwijl zij bovendien nog vijfmaal Amsterdamsch turn- kampioene werd; een zeldzame prestatie, die haar op één plan stelde met haar beroemde voorgangster Wiesje Wolzak, thans mevrouw Rietveld—Wolzak. Nu de leiding van het Nederlandsch Gym nastiek Verbond door het heengaan van de dames Peeman en LoskampPaezens twee van zijn topgymnasten verloren heeft, zal het zaak zijn zo spoedig mogelijk de grootste aandacht te besteden aan veelbelovende jongeren uit het keurcorps, die eerlang de vrijgekomen plaatsen zullen kunnen bezetten, aldus „Het Volk". Mijnihardt's Zenuwtabletten maken U spoe dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ot. 870 (Ingez. MecJ.) Een mijner collega's heeft een aardig tuintje; de man heeft altijd van tuinieren gehouden. Tot nu toe ging zijn interesse uit naar rozen in allerlei fraaie kleuren, waarvan ons de uiteenloopende namen alweer ont schoten zijn, hoewel Ze ons dikwijls in enthousiaste bewoordingen zijn medege deeld. Zijn tuintje was een weelde voor het oog, maar sinds de tijden ons versobering opleggen en de herfststormen zijn rozen deden verwelken, is daarin grondig ver andering gekomen. De noodgedwongen versobering heeft haar goede zijde, want zij leert ons spaarzaam heid en economisch omspringen met tal van zaken, waarvan wij het vroeger niet de moeite waard vonden, er eenigerlei aan dacht aan te schenken. Zóó verging het ook onzen collega: hij heeft ingezien, dat zijn rozenteelt wel héél aardig is in tijden van voorspoed, maar thans behoort tot die liefhebberijen, welke men zich zonder al te veel opoffering kan ontzeggen. Daarom is hij thans verwoed aan het Doerenkoolplanten gegaan. Deze kunnen nog vóór den winter tot vollen wasdom rijpen enzoo heeft hij tot zijn vrouw gezegd: „Je kunt nooit we ten, wat de winter ons brengen of niet brengen zal. Mogelijk is er genoeg, mis schien valt het wat tegen. Rozen kan ik niet eten, boerenkool wèl en dat is meteen geijkte winterkost". Onze collega heeft er góéd aan gedaan, tegen een werkelijk belachelijk lagen prijs plantjes te koopen, die over betrekkelijk korten tijd zijn gansohe gezin vele dagen volop te eten zullen geven. Zijn economisch inzicht dient geprezen: Hij heeft ingezien, dat het thans jammer is, zijn vruchtbaren tuingrond braak te laten liggen en behoort nu tot degenen, die op tuinbouwgebied het nuttige met het aangename vereenigt: want geeft dit zaaien en straks, wanneer dc eerste wintervorst over zijn grootsche boerenkoolplanten zal zijn gestreken, het oogsten, niet een aparte voldoening? Zie straks het blijde gezicht van zijn echt genoote, niet alleen, omdat zij voor een prikje een praohtigen maaltijd op den dasoh kan plaatsen, maar óók, omdat zij zich bewust zal zijn, dat haar man daad werkelijk meegeholpen heeft, de voedsel voorziening van ons land te ontlasten. Met. voldoening volgt onze collega iederen dag het groeien zijner boerenkoolplanties, zooals hij vroeger stéeds met bewondering langs zijn rozenperk wandelde. Verzorging behoeven zijn plantjes niet: ze groeien vanzelf en misschien is er straks nog wel een worstje bij te krijgen óók! (Van een A.NN.P.-verslaggever) LINZ, Sept. *40. Meer dan zes duizend Nederlandsche kin deren uit de groote en kleine steden van ons vaderland, doch deels ook van het plat teland, hebben bijna twee maanden door gebracht in de Oostmark, in het Salzkam- mergut en in de omstreken van Linz. Zij hebben daar, behalve dat zij een uitstekend tehuis en een liefderijke verzorging vonden, genoten van het heerlijke natuurschoon van een van de meest aantrekkelijke deelen van ons continent. De gedachten van de Oostmarkers en van de hoogsten in het groote Duitsche rijk gingen terug nar:* de jaren tijdens en vlak na den wereldoorlog, toen dui zenden kinderen uit het oude Oosten rijk een liefderijke verzorging vonden in de lage landen bij de zee. Direct nadat het geweld van den oorlog ons land had bezocht kwam de uitnoodiging: „Stuur duizenden van uw kinderen naar onze mooie Oostmark, zend uw kinderen, die rust en ontspanning zoo noodig heb ben". En korten tijd later reden de extra treinen met duizenden Nederlandsche kinderen naar Linz, naar Gmunden, naar Ischl, kortomnaar vele steden en dorpen van het schoone land, waar de Führer van Groot-Duitschland zijn jeugdjaren heeft doorgebracht. De Nederlandsche pers kreeg een uitnoo diging van gouwleider en rijksstadhouder Eigruber om een bezoek aan de Oostmark te brengen, om met eigen oogen te zien, hoe de kinderen waren ondergebracht, hoe zij werden gevoed en hoezeer zij zich ver maakten in het prachtige landschap van de Oostmark. Maar dat was niet het eenige doel van ons bezoek. De Oostmark, het oude Oostenrijk, maakt sedert 1938 deel uit van het groote Duitsche rijk. En het tweede doel van onze reis was om te zien, hoe thans de Oostmark bloeit. Hoe handel en industrie zich met reuzenschreden hebben ontwik keld, hoe thans geen sprake is van werk loosheid en integendeel duizenden arbeiders van meer dan twintig nationaliteiten werk en brood gevonden hebben in de industrie centra, die daar in de schilderachtige Oost mark. het land met zijn prachtige natuur en gelukkige bevolking, verrijzen. Zoo lagen nog de prille ochtendnevels over de Nederlandsche landouwen, toen het gezelschap journalisten onder leiding van den legaticsecretaris, dr. Herbert Wissmann den trein naar Duitschland nam. VALSCHE GERUCHTEN. Een reis door Duitschland in oorlogstijd wachtte ons. Een reis. die langs een andere route zou gaan dan aanvankelijk was vast gesteld. Door een vergissing kwamen wij in een verkeerden trein terecht, een vergis sing, die de reis des te interessanter zou maken. V/ij pikten den internationalen trein naar Weenen weer op, zoodat wij pre cies op tijd aankwamen. Eerst echter nog het een en ander over de reis. Er gaan óók in ons vaderland de meest fantas tische verhalen over de verwoestingen, die de Engelsche vliegers zouden hebben aan gericht in West Duitschland. Wij hebben nu een niet vooruit geprojecteerde route gevolgd en wij hebben met eigen oogen kunnen zien, dat van al die verhalen geen woord waar is, sprookjes en niets dan sprookjes. Wij zijn langs de groote industrie centra van het Roergebied gereden. Geen station was verwoest, of zelfs maar be schadigd. Geen ruit was gebroken en geen rail was verbogen. Zoo was het ook te Keu len. waar wij per trein dwars door de stad gingen. Van een verwoesting, van een bom inslag was niets, maar dan ook niets te be speuren. De Keulsche dom, het gebed in steen, heeft in dezen oorlog niets geleden. In volle pracht staat het machtige gebouw, het beeld van de oude Keizersstad beheer- schend. HET LIED VAN DEN ARBEID Op de velden en landerijen wordt hard gewerkt en wanneer men niet diep door drongen zou zijn van den ernst van de tijden, zou men in Groot Duitschland nau welijks merken, dat er oorlog was. Mis schien zijn er meer jonge menschen en meer vrouwen aan het werk dan men ge woonlijk ziet, doch men merkt, dat ieder, van den laagsten beambte tot den hoogsten machtshebber zijn plicht met liefde vervult. Het üed van den arbeid klinkt in Duitsch land in machtige accoorden Precies op de minuut af op tijd rolde de internationale trein het station te Linz binnen. Het was vijf uur in den ochtend. Het is oorlogstijd en de stad is verduisterd, maar aan het station werden wij vriende lijk ontvangen en er stond een autobus klaar om ons naar het hotel te brengen. In Linz is het niet eenvoudig om een hotel te krijgen, temeer niet, wanneer men pas den volgenden dag verwacht wordt. De be volking in deze snel groeiende industrie stad ls in een paar jaar met niet minder dan 60.000 zielen toegenomen en telt nu 160.000 inwoners. Ruim 30.000 personen van vrijwel alle nationaliteiten van Europa vin den op het grondgebied van Linz werk. Er is dus huizennood. Maar er wordt aan alle kanten van de stad gebouwd: groote en fraaie kwartieren voor arbeiders, ruime huizen, die duizenden onderdak zullen ver schaffen. Wij vonden in een der grootste hotels, dat echter binnenkort zal verdwijnen om plaats te maken voor een der modernste van Europa, onderdak. Wij logeerden aan de boorden van den Donau, waarlangs de Linz binnen niet te langen tijd een fraaie 5 K.M. lange boulevard zal worden aange legd. OFFICIEELE ONTVANGST. Het was weer vroeg dag. De Gauamts- leiter flir N. S. Volkswohlfahrt s.s. Ober- führer dr. Langoth ontving ons in het N. S. V.-huis. Hij is een der organisatoren van de uitzending der Nederlandsche kinderen. En hij vertelde, hoe de Oostmark steeds gemeend had nog een schuld aan Neder land te hebben. Wij wilden zoo zeide hij helpen. Het was niet gemakkelijk, vlak na den oorlog, maar wij zetten door. Na tuurlijk waren er onder de Nederlandsche kinderen eenige lastige elementen. Maar al heel gauw ging alles uitstekend. U zult uzelf kunnen overtuigen. En wij hebben ons overtuigd. Wij hebben gepraat met de jeugdige landgenooten en met hun pleegouders. Maar voor wij daarover vertellen, een enkel woord over de ontvangst bij den gouw leider en rijksstadhouder Eigruber, leider van de Reichsgau Oberdonau, die ons ont ving in het landhuis, een schilderachtig, historisch gebouw, een vroegere „stift", waar in een der ontvangstzalen de gouw leider een uiteenzetting gaf, niet slechts van de kinderactie, doch ook van de poli tieke gebeurtenissen in de Oostmark, de ge boortestreek van den Führer. Hij sprak ons over de oplossing van de sociale problemen, het verdwijnen van de werkloosheid en hij schetste de jeugd van den Führer van het Duitsche rijk, een jeugd, die hij doorbracht in en om het schilderachtige Linz. Hij ver telde met overgave, dat de Führer, die in Maart 1938 de vereeniging van de Oostmark met Duitschland van het balcon van het raadhuis te Linz afkondigde, nog steeds bij voorkeur in deze streek vertoeft. „Ein Volk, ein Reich, ein Führer", de droom van zoo vele Oostenrijkers is tot werkelijkheid ge worden. Na deze officieele ontvangsten, die het voordeel hadden, dat wij ons zeer snel kon den oriënteeren omtrent de sociale verhou dingen en de gevoelens in de Oostmark, ging het per auto het land in. Een liefelijk landschap; over zacht glooiende heuvels, langs groene velden en door schilderachtige dorpjes ging de reis. VROOLIJKE KINDEREN. Moeizaam klom de autobus den Poestling- berg op. Een onvergetelijk uitzicht over een deel van de Oostmark wachtte ons. En daar na een smakelijke en gezellige lunch ontmoetten wij een groej Nederlandsche kinderen. Een vroolijk troepje wac het. waar wij kennis mee maakten. „En hoe hebben jullie het gehad" was natuurlijk onze eerste vraag. Prachtig heerlijk dat waren kort weergegeven de ant woorden. Er zijn zelfs kinderen, die graag in de Oostmark zouden blijven. Ener zijn ook pleegouders, die graag hun tijde lijke spruiten zouden adopteeren. Zoo was er een wederzijdsch begrijpen en er groeide een liefde en een band, die na het vertrek naar Nederland, dat aanstaande is, niet zal worden verbroken. Natuurlijk waren er kin deren die zich niet gemakkelijk aanpasten, die lastig en humeurig waren. Er moesten er enkele terugmaar de pleegouders hebben blijkbaar hun uiterste best gedaan om het de Nederlandsche jeugd naar den zin te maken. Zij spaarden kosten noch moeite en zij maakten tochten met hen door het schoone land.kortom het over- groote deel vermaakte zich kostelijk. Het viel op, dat de jongens en meisjes uit de groote steden afkomstig, er zoo uit stekend uitzagen. De ..recordhouder" is niet minder dan 24 pond aangekomen. We heb ben dien „Dik Trom" niet ontmoet, maar veel van zijn kameraadjes wisten zij het dan minder gewichtstoeneming van eenige kilo's te melden. Wat de kinderen geleerd hebben? Een aardig mondje Dultsch en vele liederen. Zij hebben leeren zingen. De oude en nieuwe Duitsche liederen, doch ook onze Nederlandsche schoolversjes. En verhalen uit het Oostmarkland, sprookjes en vertellingen uit de oude doos, hebben zij in zich opgenomen en zij zullen die ge schiedenissen verder vertellen In Amster dam, in Rotterdam en Den Haag, in de kleine dorpen en steden van ons vaderland. PREDIKBEURT. Boskoop Geref. Gem.: Vrijdagnam. 6% u., ds. Lamain van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Zwolle ds. L. J. van der Kam te Beetgum; naar Badhoevedorp (als hulpprediker) cand. J. H. Boerbjst te Amster dam, die bedankte voor benoemingen als hulp prediker te Terneuzen en te Wommels. GEREF KEKKEN. Benoemd tot hulpprediker te Velp cand. J. H. Slager te Soestdijk. Beroepen te Holwerd ds. A. Kuiper te Onnen. CHRISTELIJKE GEREF. KERK. Beroepen te 's-Gravemoer cand. G. H. Polman te Zwolle. Ds. A. J. SCHOP OVERLEDEN. Te Heerewaarden is in den ouderdom van 48 jaar overleden ds. A. J. Schop, Neder landsch" Hervormd predikant aldaar. De thans overledene werd candidaat in Gro ningen in '20, in welk jaar hij intrede deed te Bakkeveen. Hij stond voorts te Jukwerd, te Garnwerd en sinds April 1931 te Hèere- waarden. LEGER DES HEILS. De volgende stafofficieren van het Leger des Heils in Nederland zullen dezer dagen uit den actieven dienst treden: Luitenant kolonel Chr. G. Rönitz, brigadier W. J. Kolder en majoor G. Greve. Voorts zal de hoofdredacteur van „De Strijdkreet", lui tenant-kolonel N. J. van der Hoven, met ingang van 27 September zijn arbeid neer leggen. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Overtreding van de vestigingswet. De 30-jarige kruidenier W. H. J. C. uit Hoofddorp, die, zonder daartoe vergunning te hebben, een kruideniersbedrijf van J. M. S. had voortgezet, stond terecht wegens overtreding van de Vestigingswet. Verdach te deelde mede, dat reeds om een ministe- rieele goedkeuring was gevraagd, doch dat deze nog niet was afgekomen. Daar ver dachte te goeder trouw was geweest, wilde de ambtenaar geen hooge boete vragen. Spr. eischte een geldboete van f. 3.subs. 1 dag hechtenis. Het vonnis luidde ovef- eenkomstlg den elsch. Niet genoeg verduisterd. Een landbouwer uit Haarlemmermeer stond terecht wegens ernstige overtreding van de verduisteringsvoorschriften. Ver schillende ramen straalden een sterk licht uit. Verdachte bekende doch voerde ter verontschuldiging aan, dat zijn knecht een stuk gereedschap zoeken moest, en dit niet in donker vinden kon. Aangezien verdachte reeds eenmaal ge waarschuwd was. eischte de ambtenaar van het O.M. f.40 subs. 20 dagen. Het vonnis luidde f .15.subs. 10 dagen hechtenis. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Een vischkwestie. Het geval van den watermolenaar uit Leiderdorp, die te Alkemade den molen be dient, blijkt niet zoo eenvoudig uit te zoe ken. Er was een flinke bult vlsch aangetrof fen op het erf van verdachte. Er werd nu verondersteld, dat hij aan het vischstroo- Den was geweest, iets, dat door verdachte beslist werd ontkend. Hij wist van de heele visscherij niets af en andere personen zou den die visch op zijn erf hebben gebracht. Het geval was reeds eerder door den po litierechter uitgezocht, hetgeen ook nogal moeilijkheden had gegeven. Er was f. 50 boete subs. 50 dagen hechtenis opgelegd, van welk vonnis verdachte in hooger be roep kwam. Ook voor het Haagsche Gerechtshof dat gisteren de zaak te behandelen kreeg, bleek alles nog niet duidelijk. Ook niet na de verklaringen van den rijksveldwachter, zoo dat de proc. generaal voorstelde de zaak aan te houden voor een nieuwe instructie. Het Hof ging met dit voorstel accoord. VRIJDAG 20 SEPTEMBER. Jaarsveld 414,4 M. KRO-Uitzending: 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 W(j beginnen den dag 8.30 Gramunuziek 11.30 Godsdienstige causerie 12.00 Berichten 12.05 Gram.mu ziek 12.15 KRO-orkest (12.45—1.15 Nleuws- en economische berichten ANP en gram.muziek 1.45 Gram .muziek 2.00 Orgelconcert 2.30 Gram.muziek 3.00 „Karneval in Rom". ope rette (opn.) (4.004.25 Dansmuziek gr. pi.) 5.00 Gram.muziek 5.15 Nieuws- en economi sche berichten ANP 5.30 Voor de zieken 5.45 Gram.muziek 6.30 VPRO: „Het werk van Albert Schweitzer nu", lezing 6.45 Berichten 6.50 Gram.muziek 7.20 Cyclus uitingen van nationale cultuur 7.35 Gram.muziek 7.45 „Het woonwagenliefdewerk", vraaggesprek 8.00 Nieuwsberichten ANP. Eventueel gram. muziek 8.15 KRO-symphonieorkest en soliste 8.50 WU sluiten den dag 8.55—9.00 Nieuws berichten ANP. Kootwijk 1875 M. AVRO-Ultzending: 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten <En- gelsch) 7.30 Gram.muziek 8.00 Nieuwsbe richten ANP 9.30 Puszta-orkest (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Viool en orgel (opn.) 10.30 AVRO-Amusemcntsorkest 11.15 Berichten (Engelsch» 11.30 Gram.mu ziek 11.45 Omroeporkest <opn.) 12.30 Be richten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP. gram.muziek 1.00 Orgel spel 1.20 Ensemble Rentmeester 2.00 Be richten (Duitsch) 21.5 Ensemble Rentmeester en gram.muziek 3.15 Gram.muziek (3.30—3.45 Berichten Engelsch) 4.00 Zang en plano (4.15—4.30 Gram.muziek) 4.45 Gram.muziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 AVRO- Amusem entsorkest 6.15—6.30 Berichten Engelsch) 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Reportagp 7.35 Mandoline-ensemble ,.De Speellieden" 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Nieuwsberichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Da Capo-orkest (opnamen) 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP, 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7