BINNENLAND tEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 19 Sepfember 1940 Officieele Kennisgevingen Rotterdam zal ruimer herrijzen Het reizende uitoefenen van een bedrijf Dagbladreclame is niet te vervangen Hooge onderscheiding voor den Duifschen militairen bevelhebber in Nederland Op 6 October wordt de klok teruggezet Mr. G. baron van Harinxma thoe Slooten overleden AGENDA Een moderne woonwijk van 10.000 huizen in plaats van nauwe stegen en krotten a—8 HANDELAREN IN LEVENSMIDDELEN MOGEN DE WEEKMARKTEN BEZOEKEN. De verordening van den rijkscommissaris betreffende de beperking van het al rei zende uitoefenen van een bedrijf, welke 9 September verschenen is in het Verorde ningenblad, heeft hier en daar tot misver stand aanleiding gegeven. Van officieele zijde wordt met betrekking tot deze ver ordening daarom de volgende toelichting gegeven. Door de beperking van het al rei zende uitoefenen van een bedrijf wor den in feite niet diegenen getroffen, die op weekmarkten zelfgemaakte of niet bewerkte producten van land-, tuin- en boschbouw, van vee- en bijen teelt. van pluimveefokkerijbedrijven en van producten van de jacht en vissche- rij te koop aanbieden, welke, producten uitsluitend voor de levensmiddelen ver zorging van de bevolking dienen. Dezen voor de levensmiddelenvoorziening, werkzamen handelaren is het ook in de toekomst toegestaan, de weekmarkten te bezoeken, zooals zij dit tot nu toe deden. Voorwaarde is slechts, dat deze handelaren een vaste plaats op de weekmarkt hebben en hun producten niet door heen en weer te trekken ook buiten de weekmarkten te koop aan bieden. In de eerste plaats moeten deze handelaren zooals tot nu toe probeeren hun producten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen. Slechts waar dit niet mogelijk is, of wan neer op andere weekmarkten een drin gende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aangeboden levensmid delen bestaat, omdat er ter plaatse een ge brek aan deze producten bestaat, kunnen de betreffende handelaren ook op andere weekmarkten hun waren te koop aanbie den. Zoo kunnen b.v. de kaashandelaren uit Gouda en Leiden, alsmede de pluimvee handelaren uit de provincie Gelderland, zooals vroeger de regélmatige weekmark ten bezoeken. Daarentegen is het niet toe gestaan, om in het kader van het al rei zende uitoefenen van een bedrijf, andere, niet op de levensmiddelenvoorziening be trekking hebbende producten, al reizende op weekmarkten te koop aan te bieden. Dit geldt in het bijzonder voor die producten en voorwerpen, die men tot nu toe op de markten kon krijgen, doch die in geen en kel opzicht noodzakelijk zijn ter dekking van de eerste levensbehoeften. Artikelen, welke bestemd zijn voor het dagelijksch gebruik zijn normaal overal te verkrijgen het verhandelen hiervan op de weekmarkt is bovendien niet noodzakelijk. Het koopen van prodycten onverschillig van welken aard binnen de verboden zone voor een gevestigd bedrijf is geen reizend beroep in den zin van de verordening. Zoo kan b.v. een slagerij, zooals vroeger binnen het verboden gebied het noodige vee koo pen. Gevestigde zaken, zooals vooral groot filiaalbedrijven, die hun afzet tot nu toe in hoofdzaak in de provincie had den, is het ook in de toekomst veroor loofd, door employé's, die met haar een vaste overeenkomst hebben en niet voor eigen rekening werken, haar klan ten te laten bedienen, wanneer het zwaartepunt ook tegenover den kooper uitsluitend bij de centrale en gevestig de handelszaak ligt en geen venten plaats vindt. Dat de genoemde verordening een door de tegenwoordige oorlogsverhoudingen noodzakelijke maatregel beteekent, behoeft geen bijzondere vermelding. Klachten en buitengewone wenschen van individueele personen zijn doelloos. Daar waar het noo- dig is, moet een reorganisatie van de rei zende handelszaak plaats hebben of de betreffende personen moeten hun bedrijf buiten de verboden zone uitoefenen, waar bij zij dit gebied dus moeten verlaten. Be roeps- en vakorganisaties, die inlichtingen betreffende de beteekenis van deze veror dening wenschen, dienen zich uitsluitend in verbinding te stellen met het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13% gr. C. (56 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 15% gr. C. (60 gr. F.) aOOGWATERTUDEN CE KATWIJK- A.-ZEE Voor Vrijdag. Voorm. te 5.30; nam. te 5.54. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 7.46 n.m. tot 7.22 v.m. Het tjjdvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 19 Sept.: op: 20.52; onder 10.09. De rijksmaarschalk van het Groot-Duit- sche rijk, Hermann Göring, heeft den Duit- schen militairen bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Pr. Christiansen, het gouden vlieger-kenteeken met briljanten verleend. Deze onderscheiding is tot dus verre in slechts weinig gevallen verleend. De „Deutsche Volkswirt" deelt mede, dat in het geheele Duitsche rijk op 6 October des ochtends te 3 uur de klokken een uur achteruitgezet zullen worden. Hiermede zal een einde worden gemaakt aan den zomer tijd, welke in het voorjaar werd ingevoerd, teneinde langer van het daglicht te kun nen genieten. Deze maatregel zal eveneens gelden voor het bezette Nederlandsche ge bied, zoodat hier dus de middel-Europee- sche tijd zal gelden. D. J. CRAMEE t Te Rotterdam is, 63 jaar oud, overleden de heer D. J. Cramer, lid van het architec tenbureau Krijgsman Cramer en direc teur van de n.v. Rotterdamsche Glasverze kering Compagnie, aldus meldt de N. R. Crt. De heer Cramer genoot zijn opleiding te Rotterdam, waar met name wijlen profes sor H. Evers veel tot zijn scholing als bouwkundige heeft bijgedragen. Bij het eind-examen der Academie in 1899 verwierf hij de zilveren medaille, die jaarlijks voor het beste eindproject werd uitgeloofd. Zijn practische vorming genoot de heer Cramer eerst bij architect Hooykaas, later als chef-teekenaar bij de firma Van Vleu ten en Krijgsman. Na het overlijden van den eerstgenoemde werd de heer Cramer in 1907 als firmant in het bedrijf opgeno men en werd de firmanaam veranderd in Krijgsman Cramer. Vele groote bouwwerken in het geteis terde centrum van Rotterdam waren door de hand van den heer Cramer geprojec teerd. We denken aan het hofje van Gerrit de Koker aan den Goudschesingel, de ma gazijnen van Peek en Cloppenburg op de Hoogstraat, de drukkerijen der firma Wyt en Zonen aan de Reederijstraat. Voorts werden vele villa's en woonhuizen onder zijn leiding gebouwd. Ook buiten Rotter dam, met name te Amsterdam, 's-Graven- hage, Dordrecht, Sliedrecht, Gorinchem, Arnhem en Wassenaar zijn volgens de ont werpen van den heer Cramer vele bouw werken ontstaan. Te Amsterdam is op 68-jarigen leeftijd overleden mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, oud procureur-generaal bij het Amsterdamsche gerechtshof. De overledene werd in 1872 te Beetster- zwaag in Friesland geboren. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit rechtsweten schappen, waar hij in 1896 op stellingen promoveerde. Achtereenvolgens was hij werkzaam als ambtenaar bij het openbaar ministerie, te Leeuwarden, als substituut officier van justitie te Winschoten, als offi cier van justiti- te Amsterdam, in welke plaats hij werd benoemd tot advocaat-ge neraal bij het gerechtshof, welke functie hij tot einde 1939 vervulde. In tal van belangrijke zaken is Baron van Harinxma thoe Slooten opgetreden. EENHEID IN DE VAKBEWEGING. Grafische arbeiders vereenigen zich. De persdienst van het N.V.V. meldt ons: Na het besluit tot fusie tusschen het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen en de Nederlandsche Vakcentrale is men ijverig begonnen met de verdere voor bereiding van de versterking van de alge- meene positie der vakarbeiders. Naar bui ten werd de eenheid, waarnaar thans ge streefd wordt en die na jaren nu ook be reikt zal worden, reeds gedemonstreerd door bovengenoemde fusie, terwijl thans ook naar binnen aan de eenheidsgedachte, aan de vorming van sterke vakgroepen, ge arbeid is door vereenigingen of bonden, waarvan de leden in één bedrijfsgroep werkzaam waren, samen te doen smelten. In vele organisaties, welke tot het Neder landsch Verbond van Vakvereenigingen behooren of vroeger in de Nederlandsche Vakcentrale vereenigd waren, werd dit punt zeer actueel. Zoo bleken door de fusie tusschen N.V.V. en N.V.C. samengebracht te zijn de Alge- meene Nederlandsche Typografenbond, de Nederlandsche Litho-, Foto- en Chemigra- fenbond en de Nederlandsche Grafische Bond. Dit heeft ertoe geleid, dat de Alge- meene Nederlandsche Typografenbond, als grootste der drie organisaties, de opdracht van Commissaris Woudenberg ontving, deze groepen tot één vakgroep tc vereenigen. Terstond zijn besprekingen gehouden tus schen de drie genoemde organisaties, met het gevolg, dat thans algeheele overeen stemming is bereikt. Door de fusie tusschen N.V.V. en N.V.C. en door de samensmelting van de drie or ganisaties in het grafische bedrijf zullen de werkers in dit bedrijf sterker dan ooit als georganiseerde vakgroep naar voren treden. De Vereeniging van Nederlandsche Ge zagvoerders en Stuurlieden en de Vereeni ging van Scheepswerktuigkundigen heb ben zich bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten. IDENTIFICATIEPLICHT. Men denke aan de aanbieding van de distributie-stamkaart ter bijwerking tot identiteitsbewijs. Vrijdag 20 September tusschen 8V2 en 12 uur v.m. of IV2 en 4Vi urn- n.m. of 6 en 8 uur n.m. worden verwacht zij, wier ge slachtsnaam begint met de letter: B van Br af, C of D. Lokalen Stadhuis, Breestraat. ingang deur onder de trap Evangelisatiegebouw Morschweg 59. Voormalige Kweekschool, Oude Vest 35. H.B.S. Burggravenlaan. Wijkgebouw Staalwijk, ingang 3 Oct. str. Portret en bescheiden, waarmede bewezen kan worden, dat de aanbieder de persoon is, te wiens name de distributiestamkaart is afgegeven, mede brengen. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 19 September 1940. 906 DISTRIBUTIE VAN VLEESCH EN VLEESCHWAREN. In verband met het bepaalde in het De- tailprijzenbesluit 1940 Vleesch en Vleesch- waren, wordt het volgende ter kennis van slagers en winkeliers gebracht: le. Voor varkensvleesch, paardenvleesch, schapenvleesch en voor vleeschwaren mo gen geen hoogere prijzen worden berekend, dan deze voor overeenkomstige soorten en kwaliteiten bedroegen vóór 16 September j.l. 2e. De prijzen voor rund- en halfs- vleesch moeten liggen binnen de grenzen in onderstaande prijslijst voor verschillen de soorten en kwaliteiten aangegeven in centen. Rundvleesch: Biefstuk 130—230 Haas 130—230 Rosbief 120—200 Rollade (lende) 100170 Gewone Rollade 90150 Ribstuk 100—170 Riblappen 90150 Contrafilet 130200 Braadvleezen 80140 Magere lappen 80140 Doorregen lappen 80140 Klapstuk 80—140 Gehakt-poulet 70120 Rauw Rundvefc 100140 Kalfsvleesch ander dan nuchter- kalfsvleesch. Oesters en schnitzels 100280 Fricandeau 140240 Rollade 130—210 Coteletten 120—200 Lappen 130210 Poulet en gehakt 100180 Rauw kalfsvet100160 Nuchter kalfsvleescb 80140 Alles per Kilogram van den winkel afge haald. HEDEN. Ned. Leger des Hells: Samenkomst te 7 uur Zondag. Ned. Leger des Heils: Samenkoipst te 7 uur nam. BIOSCOPEN, f 18 jaar; 14 jaar; g alle leeftijden. Luxor-Theater Stationsweg: ,3utterfly"t Dag. nam. 2,15 uur, 7 uur. 's Zondags van 2—6% u. doorl. voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: „Spion van den Keizer"*. Dagelijks 7,30 nam.; 's Zondags te 2, 4% en 7% uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2% uur. Trianon-Thèater, Breestr. 31: „De 3 Codonas".t Dagelijks 2 en 7 uur. 's Zondags van 26.30 uur dcorl. voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Savoy-hotel 217"t Dag. 7 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2.30 uur; 's Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Alarm in Peking"!. Dagelijks 2 en 7 u. nam.: 's Zondags v. 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater CKatwijk-aan-Zee)Percy neemt vacantie"t. 7% uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 14 September 20 uur tot Zaterdag 21 September 8 uur waargenomen door de apotheken: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20.552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20.085. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wii- helminapark 8, tel. 26.274. 0 Aan een onderhoud tusschen lr. W. G. Witteveen en een medewerker van de „Weekrevue" over den wederopbouw van Rotterdam is het volgende ontleend. Gelijk lr. Witteveen vertelde, ging het er bij het ontwerp van het nieuwe Rotterdam om, het geheim van de stad op te sporen, haar eigen merkwaardigheden na te gaan en te ontdekken in de historie. Het ging niet aan, zoomaar ergens een straat met huizen neer te zetten, hier een kruispunt, daar een pleintje, een paar winkels, een school enzoovoort. Theoretisch zou dit ze ker het eenvoudigste zijn, doch van het resultaat zou geen leven uitgaan. Om een stad werkelijk te kennen en te begrijpen heeft men jaren noodig. En dit is zeker noodig, als men een stad moet her bouwen, als men deze stad niet uit zich zelf kan laten groeien. Een stad wordt voor langen tijd gebouwd, zoodat men ook met de kenteringen, die in Foto „L. D." De eerste noodwinkel te Rotterdam is gereed. Het is die van de N.V. Maatschappij voor Woninginrichting P. van Reeuwijk, waarvan de bouw in twee maanden werd vol tooid. Het pand bezit niet minder dan 18 etalages. Voor een deel zijn deze onderge bracht in de royale overdekte etalage-galerij, die de verbinding vormt tusschen den Nieuwen Binnenweg en de Breitnerstraat. dien tijd plaats grijpen, rekening moet houden. Het is nog niet eens zoo heel erg lang geleden, dat men b.v. breede straten uit den booze verklaarde. Amper 25 jaar geleden stond prof. Meyer, een van Duitschlands grootste deskundigen op stedebouwkundig gebied, op het stand punt, dat 30 meter de maximale breedte van een hoofdverkeersweg zou zijn. Groo- ter breedte zou het verkeer slechts onvei lig maken. Toen ik de plannen voor Rot terdams modernste woonwijk Blijdorp maakte, zoo verklaarde ir. Witteveen, met haar breeden aanleg van wegen en plantsoe nen, verklaarde men mij voor krankzinnig. Het heette, dat ik de ruimte en den grond verkwistte, en ik diende zuiniger te zijn. En nu is Blijdorp een sieraad van Rotterdam, meer nog, men vindt de breede straten, de hulzen, die vrij in de lucht en in het zon licht staan, al heel gewoon. Het stuk Rotterdam, dat in de oorlogs dagen verloren ging, was de wijk, die met haar smalle straten, stegen, grachten en binnenhavens, met de oude kantoor-, pak- en heerenhuizen, de stille getuigen van de Nederlandsche Renaissance, de zetels van oude koopmansgeslachten, rijk aan de his torische herinneringen was, waaraan het hart van de bevolking nog heden ten dage Is gehecht, die de havenstad het typische aspect verleenen, waardoor Rotterdam Rot terdam is. Als woonwijk was het getroffen gedeelte slecht. Het verlies behoeven wij dus- uit een oogpunt van moderne wooncultuur minder te betreuren. Er zal nu een nieuwe en goede woonwijk ln de plaats van de oude komen. Er komen slechts 10.000 woningen, waar arbeiders, kleine ambtenaren, en andere burgers een gelukkig en gezond bestaan zullen vinden. In elk opzicht zullen de wo ningen modem worden gebouwd. Om dit te bereiken, komen op 1 H.A. grond slechts 70 woningen te staan. Dit is werkelijk niet veel, vergeleken bij de opvatting van vroe ger jaren. Het vormt nog een punt van overleg, op welke manier de woonwijk geconstrueerd zal worden. Ir. Witteveen toonde twee buitengewoon belangwekkende ontwerpen, waarvan het één recht van lijn, modern, open, en over zichtelijk was, terwijl het ander meer „ro mantische" trekken vertoonde. Welk van deze plannen verwezenlijkt wordt, is nog niet komen vast te staan. Doch zeker is, dat het modem, ruim, licht en luchtig zal zijn. Rotterdam zal in de toekomst de roman tiek van haar oude, smalle straatjes moe ten missen, maar daarvoor in de plaats krijgt het een grootsch park, midden in de stad, door de ruime nieuwe woonwijk, tot achter ln Kralingen. Dat dit park, waar speeltuinen voor kin deren, oorden van rust en ontspanning voor oudere menschen zullen komen, de mogelijkheid biedend om met een paar stappen van huis reeds in het groen te zijn, een geweldigen invloed op de psyche van de bevolking zal hebben, is zonder meer te begrijpen. In plaats van de bekrompen op vattingen en ideeën die leefden in de enge straatjes en steegjes, zijn nu ideeën van ruimer aard, gelukkiger opvattingen en een blijdere omgeving in staat te groeien ten bate van een grootere, gelukkige toe komst van Rotterdam. 3e. Ieder die varkensvleesch, rund- en kalfsvleesch, paardenvleesch, schapen vleesch of vleeschwaren aan verbruikers verhandelt en aflevert is verplicht: a. Zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk op 21 September a.s. een prijslijst waarop staan aangegeven de prijzen waartegen het genoemde vleesch of vleeschwaren door hem worden verhandeld en afgeleverd, in 2-voud ten kantore van den Directeur van het Openbaar Slachthuis (Pasteurstraat 1) in te leveren; b. een zoodanige prijslijst op een duide lijk zichtbare plaats in zijn winkel aan te brengen. Met Ingang van 25 September 1940 wordt aan de verplichting gesteld onder b. slechts geacht te zijn voldaan, indien de ln den winkel aangebrachte prijslijst is voorzien van het stempel der gemeente als bewijs van goedkeuring door den Burgemeester. De goedkeuring wordt tot wederopzeggens verleend en kan zonder opgave van rede nen worden geweigerd. Van de ter goedkeuring ingeleverde prijs lijsten moet één exemplaar door den be langhebbende persoonlijk worden afge haald op het Openbaar Slachthuis op 23 of 24 September e.k. tusschen 912 uur of 14—17 uur. 905 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. DE TOEKENNING VAN RECHTSPERSOON LIJKHEID AAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Op het besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van binnen- landsche zaken en van financiën tot toe kenning van rechtspersoonlijkheid aan den postcheque- en girodienst versohenen ln het verordeningenblad van 14 Sept., wordt van officieele zijde de volgende toelichting ge geven: Het toekennen van rechtspersoonlijkheid aan den postcheque- en girodienst is nood zakelijk om dezen dienst in staat te stellen een deel van de postchequegelden in staats fondsen te beleggen en niettegenstaande dit feit door verpanding hiervan bij de Neder landsche Bank een overeenkomstig deel van de postchequegelden liquide te houden. Af zonderlijk bepaalt deze verordening, dat door het verleenen van rechtspersoonlijk heid, in de organisatorische verhouding tus schen den postcheque- en girodienst en het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie geen verandering Intreedt. De be ambten van den postcheque- en girodienst worden met betrekking tot hun rechtspo sitie, ook wat de financieele zijde betreft, gelijk gesteld met de ambtenaren in dienst van den staat. De Nederlandsche staat garandeert, dat de postcheque- en girodienst zijn verplich tingen te allen tijde ten volle zal kunnen nakomen. EERSTE STEEN VOOR NIEUW TE BOUWEN BOERDERIJ. In aanwezigheid van tal van autoriteiten heeft de directeur-generaal voor de voed selvoorziening ir. S. L. Louwes gistermiddag den eersten steen gelegd voor de nieuw te bouwen boerderij van den landbouwer Van 't Klooster, gelegen in de buurtschap De Slaag, onder de gemeente Hoogland, bij Amersfoort. Aan deze eenvoudige plechtigheid ging een bijeenkomst op het bureau van den wederopbouw van boerderijen te Amers foort vooraf, waar achtereenvolgens ir. C. Staf, directeur van het bureau ontruiming van het rijksbureau voor de voedselvoor ziening, tevens directeur van de Neder landsche heide maatschappij, en de heer A. D. van Eek, hoofd van den bouwkundigen dienst van de directie Wieringermeer uit Alkmaar, het woord voerden over doel en werk van de ontvangende organisatie. De gezinnen, die 495 boerderijen bewoon den dienen geholpen te worden, niet zoo zeer financieel als wel materieel. Vandaar de steun van officieele instanties, welke den stoot gegeven hebben tot een zoo spoe dig mogelijk teruggeven aan deze men schen van hun bedrijf. Zij moeten dit kun nen voortzetten. De plechtigheid van gis teren was daarom van bijzondere beteeke nis. Het zichtbare werk, zooals ir. Louwes het uitdrukte, was begonnen. Hij sprak de hoop uit, dat thans met volle kracht kon worden voortgewerkt .opdat het leed der boeren kan worden verzacht en zij hun werk kunnen hervatten.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6