LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 September <940 Boerderij herrijzen Von Ribbentrop in Rome aangekomen Getroffen streken worden geholpen Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MAIKT BPfJ. fiSHCUTINA^ Om 12.56 uur is de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop in een extratrein te Rome aangekomen. Hij werd verwelkomd door den Itallaanschen minister van buitenlandsche zaken, graat Ciano, den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn Alfieri, den Dultschen ambassadeur te Rome Mackensen, den ambassadeur van Spanje, de gezanten van Hongarije en Slowakije en verschillende autoriteiten. De begroeting tusschen von Ribbentrop en Ciano droeg een bijzonder vriendschappe lijk karakter. De hooge gast schreed langs de eerecompagnie en werd bij het verlaten I van het station door de menigte geestdrif tig toegejuicht. Hij reed vervolgens naar de villa Madame, waar hij tijdens zijn verblijt te Rome zal vertoeven. (Stefani). AANKLACHT TEGEN DALADIER EN GAMELIN INGEDIEND. Het Fransche departement van justitie deelt mede, zoo wordt uit Vichy gemeld, dat het openbaar ministerie van het staatsge- rechtshof thans de aanklacht tegen Dala- dier en Gamelln, die zich in het kasteel Chazeron bevinden, heeft ingediend. (D.N.B.) HULL OVER DEN TOESTAND IN INDOCHINA. Op een vraag over den toestand in Indo china en over het eventueel uitbreken van vijandelijkheden aldaar, verklaarde de Amerikaansche minister Huil, dat hij niet wilde aannemen, dat de Japansche regee ring haar belofte den status quo te eerbie digen, zal breken. Bij deze gelegenheid deelde Huil verder nog mede, dat de onderhandelingen met Japan over het verdeelen van het politie toezicht in de internationale nederzetting van Sjanghai nog geen vorderingen heb ben gemaakt. (DN.B.) VLIEGENDE VESTINGEN VOOR ENGELAND Staatssecretaris Huil heeft op een. pers conferentie geweigerd zich uit te laten over een radiobericht, volgens hetwelk het mi nisterie van oorlog binnenkort vier vlie gende vestingen aam de fabrikanten zou teruggeven, opdat deze dan aan Engeland verkocht kunnen worden. Algemeen wordt aamgenomen, dat het radiobericht juist is geweest. (DN.B.) FRANKRIJK EN SIAM. Officieel wordt te Vichy bekend gemaakt dat de Fransche regeering een nonagressie pact met Siam afgesloten heeft. De Fran sche regeering heeft zich bereid verklaard de territoriale eisohen van Thailand in zoo verre tegemoet te komen als zij betrekking hebben op de eilanden, gelegen in de Mek- hong-rivier. Afstand van verdere gebieden, aldus deelde Vichy Bangkong mede, wordt echter afgewezen. (United Press). ,.NEW YORK TIMES" STEUNT WILLKIE. De onafhankelijk-democratische „New York Times" kiest heden voor het eerst sinds meer dan dertig jaar partij voor den republikeinsohen candldaat voor het presi dentschap. Het blad verklaart, dat het voor Willkie is, omdat hij geschikter dan Roose velt is voor uitbreiding van de landsverde diging en daar hij de noodzakelijkheid van opvoering der productie inziet. Willkie is daarom geschikter dan Roosevelt, omdat hij zich van de mislukte financieele politiek van Roosevelt afkeert en bovendien door de bestrijding van den derden ambtstermijn de traditie handhaaft, die den Vereenigde Staten in dezen crisistijd dubbel heilig moet zijn. (D.N.B.) HOOVER WIJST OP ECONOMISCHE BELANGEN. De Amerikaansche oud-president Hoover heeft in een rede voor de economische fa culteit der universiteit van Pennsylvanië voorgesteld, dat de Ver. Staten in plaats van zich met oorlogsgedachten bezig te hou den, zich zullen voorbereiden op de verde diging der Amerikaansche economie na af loop van den oorlog, door: 1. De industrieele cap: citeit van het land te verhoogen; 2. zich van buitenlandsche grondstoffen- markten onafhankelijk te maken en 3. we- derzijdsche handelsverdragen, te sluiten. Daar het goud, aldus Hoover, als inter nationaal betalingsmiddel een groote waar dedaling zal ondergaan, moet met een pe riode van inflatie rekening gehouden wor den. Hoover gaf als zijn meening te kennen, dat een deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog de hoop op het behoud van een vrijen wereldhandel voor geslachten lang zal verijdelen. Het denkbeeld dat den laatsten tijd in de Ver. Staten wordt ge propageerd volgens hetwelk de vrije landen zich na den oorlog in economisch op zicht zullen aaneensluiten tegen de totale staten noemde hij onzin. (DÜB.) ANTI-SEMITISME IN AMERIKA. De bij de eerste verkiezingen in de New Yorksche stadswijk Yortoville verslagen con- didaat Mac Williams, ;s wegens een twee maanden geleden gehouden antisemitische verkiezingsrede op aanwijzing van den Jood- schen politierechter Bromberger „voor het controleeren van zijn geestestoestand" naar een psychiatrische inrichting overgebracht (D.NB.) ENGELSCHE BOMMEN OP HERSTELLINGSOORD. Hedennacht zijn Britsche vliegtuigen teer Duitschland binnengevlogen. Zij wer den in West-Duitschland door Duitsch af weergeschut gedwongen terug te keeren en wierpen hun bommen uit op niet-militalre doelen. Zoo kwamen bommen neer op het kinderherstellingsoord „Bodelschwing" te Bethel. Zij vernielden drie ziekenverplegin- Sen. welke door het Roode Kruis duidelijk als zoodanig gekenmerkt waren alsmede een administratiegebouw. Negen kinderen werden gedood en twaalf gewond. Negen 'liegtuigen werden door het luchtdoelge- echut en twee door nachtjagers neergescho ten. (DN.B.). Zooals bekend is gisteren de eerste steen gelegd in het groote en mooie werk, dat het bureau „wederopbouw boerderijen" zich tot taak gesteld heeft. (Men zie onder „Bin nenland"). Over het- geheele land zijn in de oorlogsdagen, men weet het genoeg, boerderijen vernield, en vooral ln het ge bied van de Grebbelinie, met name onder de gemeente Hoogland, is ten behoeve van de verdediging van dit gebied een groote verwoesting aangericht, evenals door de inundaitie. Toen de oorlog in ons land een einde had genomen, is men er onmiddellijk mee be gonnen den wederopbouw te regelen. Met de leiding hiervan werd belast de heer A. D. van Eek, hoofd van den bouwkundigen dienst der Wieringermeerdirectie, die aan de hand van de aangerichte schade vijf steunpunten in ons land vaststelde, van waaruit de wederopbouw van boerderijen geregeld zouden worden. Het waren plaat sen in de gebieden, die het zwaarst geteis terd waren, nl. Amersfoort, Veenendaal, Mill, Deurne en Dordrecht. Hieruit dient echter niet te worden opgemaakt, dat ge troffenen in andere provincies, zooals in Groningen, Overijssel en Zeeland, verwaar loosd worden. In eerstgenoemde gebieden heeft men echter het zwatarst geleden. In Amersfoort gingen 134 boerderijen verloren, in Veenendaal bedraagt het aantal 149. In het landbouwbedrijf is de woning één met het land, en met het oog daarop was wederopbouw een aangelegenheid van het grootste belang. Het daartoe gevormde bu reau streeft er dan ook naar den boer als boer te laten voortbestaan, hem een nieuwe boerderij terug te geven, welke een rationeel bedrijf mogelijk maakt, een practisch be drijf, maar toch op bescheiden schaal. Boerderijen zijn echter nog weinig door architecten gebouwd. Meestal kwamen hier aan de plaatselijke dorpsbouwdeskundigen te pas. Thans evenwel is het zoo, dat het werk groepsgewijs door architecten ter hand genomen wordt. De 495 boerderijen, welke momenteel op het programma staan, zijn toegewezen aan 99 architecten of groepen van architecten, in totaal een lijst verte genwoordigend van 144 namen. Van het bureau wordt den boer mededeeling ge daan van de toewijzing, waarop boer en ar chitect overleg plegen en de laatste bij het districtsbureau een schetsplan indient. Aan de hand van dat ontwerp wordt door het bureau een begrooting opgemaakt en de ZWITSERLAND EN DE NATIONALE BEWEGING. De Zwitsersche bondsraad heeft thans naar aanleiding van een door den Zwitser - schen bondspresident op 10 September verleende audiëntie aan den Zwitserschen dichter Schaffner en de hem vergezellen de leiders van de „nationale beweging" een officieel communiqué verstrekt, waarin wordt gewezen op het feit, dat de heeren, die den heer Schaffner vergezelden, den bondspresident in het verloop der bespre king de doelstellingen van de „nationale beweging" hebben uiteengezet en tevens verklaarden, dat zij vasthouden aan een vrij en onafhankelijk Zwitserland, geen geld noch een of andere aanwijzing uit het buitenland, ontvangen en zich aan de grondslagen van het openbare recht willen houden. Aan den wensch van den bonds raad, deze punten schriftelijk te bevesti gen, werd den volgenden dag voldaan. Het spreekt vanzelf, aldus verklaart de bondsraad verder, dat hij, evenals voor heen, de politiek zal blijven volgen, die hij reeds vroeger verscheidene malen plech tig heeft beleden. Door zijn politiek op zoo danige wijze te bekrachtigen, is de bonds raad ervan overtuigd in overeenstemming te zijn met de opvatting van het Zwitser sche volk en steunend op het parlement, de toekomst vol vertrouwen tegemoet te kun nen zien. Na deze verklaring van den bondsraad heeft de sociaal-democratische fractie van de bondsvergadering een verklaring afge legd, waarin zij zegt, dat de bondspresident door zijn houding het vertrouwen heeft verloren, dat een lid van de hoogste auto riteiten van het land noodig heeft. In een door de radicaal-democratische fractie, katholiek-conservatieve fractie, de fractie van boeren, ambachtslieden en burgers en de liberaal-democratische fractie afgelegde verklaring wordt tenslotte gezegd, dat zij door de radicaal-democratische fractié, de op 10 September 1940 verleende audiën tie aan vertegenwoordigers van een bewe ging, die totdusverre als tegenstandster van een democratische staatsinrichting werk zaam is geweest, niet kan zien als een uit vloeisel van politieke noodzakelijkheden. (D.N.B.) ENGELSCHE VERSPERRINGSBALLONS BOVEN DENEMARKEN. Tot gisteravond toe zijn wederom nieuwe Engelsche versperringsballons boven Dene marken verschenen en hebben schade aan gericht aan het telefoon- en electrische net. Noord-Sleeswij k en een gedeelte van Jut land werden het zwaarste getroffen. In Arrild (Noord-Sleeswljk) werd een knecht bij het herstellen van een prikkeldraad omheining, waarover een door een ballon afgerukte sterkstroomleiding gevallen was, door den stroom gedood. (D.N.B.). HET POOLSCHE SCHIP „CHOBRY" VERGAAN. „Associated Press" meldt, dat „Poolsche kringen" in New York, ten gevolge van de Britsche censuur eerst thans vernomen hebben, dat het vroegere Poolsche schip „Chobry' (11.442 ton) bij den terugtocht der Engelschen uit Narvik door Duitsche vliegers tot zinken is gebracht, waarbij het grootste gedeelte van de Poolsche beman ning alsmede de Engelsche troepen, die met het schip vervoerd werden, zijn omge komen. (D.NJ3.). schade en de door den boer te vestigen hypotheek vastgesteld. Deze hypotheek be draagt in de meeste gevallen tien procent van de bouwkosten. Bij den herbouw wor den dan tevens de aanwijzingen en advie zen van den cultuur-technischen dienst te Utrecht in aanmerking genomen. Onder velen in de getroffen streken open baarden zich teekenen van vrees, dat men zou overgaan tot den 'bouw van boordrijen, zooals in de Wieringermeer geschied is. Deze vrees ls echter ongegrond. Men zal het streektype niet uit het oog verliezen. Zoo zal in de Geldersohe Vallei volkomen vast gehouden worden aan het type van den dubbelen stal met hooiberg. De hilde zal hier echter komen te vervallen met het oog op de bezwaren ten aanzien van de stal ling. En zoo zuilen ocik andere streken haar karakter behouden. Echter kan niet gega randeerd worden, dat de boerderijen op de zelfde plaats als voorheen zullen verrijzen Er zijn nieuwe rooilijnen vastgesteld, nieuwe wegen ontworpen en in Mill doet zich het verschijnsel voor, dat vrijwel alle boerderijen een andere plaats zullen in nemen, zulks in verband met plannen voor ruilverkaveling, waardoor een betere ver deeling der gronden verkregen wordt. Het zijn niet alleen boerderijen, die ge bouwd zullen worden, ook noodstallen zijn dringend noodig en zoo zullen er in Neder land ongeveer honderd gebouwd worden, die circa vierduizend stuks vee zullen moeten herbergen. Voorts is het noodig een hon derdtal woningen in de provincie Utrecht te verbeteren. Deze zijn wel geschikt voor een verblijf in zomertijd, doch zoudèn in wintertijd volkomen onvoldoende zijn en de grootste ellende kunnen te weeg brengen. Het is echter niet uitsluitend de organi satie van den otpbouw, die den organisatoren moeilijkheden in den weg gelegd heeft. Re gelingen moesten getroffen worden om be talingen weer mogelijk te maken. Een be roep op de boerenleenbanken bleek gelukkig niét vengeetfsch te zijn. Deze instelling ver leent thans, op advies van den voedsel- commissaris voor de provincie Utrecht, cre- dieten, welke er belangrijk toe zullen bij dragen, dat het landbouwbedrijf na den wederopbouw tot bloei kan komen en kan blijven floreeren. Dit wordt ook bevorderd door de uiterst billijke regelingen, welke van de zijde van het bureau wederopbouw boerderijen getroffen zijn ten aanzien van de hypotheken op de nieuwe te bouwen boerderijen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Het luchtwapen viel ook gisteren ondanks de slechte weersomstandigheden verschil lende voor den oorlog belangrijke doelen in de omgeving van Londen aan. De haven complexen en haveninstallaties in Tilbury, de staatswerf in Ohatham en de groote olieopslagplaatsen van Port Victoria wer den doeltreffend met bommen bestookt. Verscheidene olietanks en een tankschip gingen in vlammen op. In den nacht werden de vergeldings- vluchten tegen Londen in versterkte mate voortgezet. Vooral de Silvertown- en Royal Albert-docks, alsmede andere belangrijke doelen kregen onophoudelijk talrijke bom- treffers van het zwaarste kaliber. In vele stadsdeelen van Londen ontstonden uitge breide branden. Ook in andere deelen van Engeland werden voor den oorlog belang rijke doelen zooals de haveninstallaties in Liverpool, de chemische fabrieken in Bil- lingham, de Tyne-docks in Newcastle, als mede vliegvelden in Midden-Engeland met succes aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in Noord-Frankrijk en België op verscheidene plaatsen bommen, zonnder noemenswaar dige militaire schade aan te richten. Het versperren van Zuid-Engelsche ha vens door mijnen werd voortgezet. In den nacht van 18 op 19 September werden Britsche vliegtuigen, die West- Duitschland binnenvlogen, door den Duit- schen afweer tot terugkeeren gedwongen. Zij wierpen hun bommen op niet-militaire doelen en vielen daarbij het herstellings oord van Bethel aan. Drie ziekenhuizen worden vernield, hoewel zij door het Roode Kruis duidelijk als zoodanig gekenmerkt waren. Hierbij werden negen kinderen gedood en twaalf gewond. Tijdens den nacht werden negen vijande lijke vliegtuigen door luchtdoel artillerie en twee door nacht jagers, overdag vier en twintig vliegtuigen in luchtgevechten neer geschoten. Aan de Noordzeekust sohoot de marine artillerie een vijandelijk vliegtuig neer. Twee andere "vliegtuigen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd kunnen worden. De gisteren door den vijand geleden totale verliezen bedragen dien tengevolge acht en dertig vliegtuigen. Dertien eigen vliegtuigen worden vermist. net 104de Italiaansche weermachtbericht meldt: Eenheden van de vijandelijke marine hebben langs de kust tusschen Bardia en Sidi el Barrani een actie tegen onze troe pen gevoerd. Onze luchtmacht kwam tus- schenbeide, bombardeerde den vijand en noopte hem zijn actie te staken en te vluch ten. Een kruiser van 10.000 ton werd ge troffen door een torpedo, uitgeworpen door een onzer torpedovliegtuigen, en zwaar be schadigd. Onze luchtmacht wierp bommen van klein kaliber en gaf machinegeweer vuur, waardoor overal vijandelijke colonnes en gemotoriseerde strijdmiddelen op de vlucht getroffen werden, alsmede verster kingen te Mersa Matroeh en andere mili taire doelen. De vijand voerde luchtacties uit in dc- omgeving van Tobroek. Bomba en Benghazi waardoor beperkte verliezen en schade ver oorzaakt werden. Twee vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten door onze ja gers, drie werden waarschijnlijk neerge schoten en een ander werd neergeschoten door het luchtafweergeschut van de marine. Al onze vliegtuigen keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen vielen de eilan den RhodOs en Laos aan, waarbij lukraak bommen uitgeworpen werden. Een deed daan%n viel in zee of veroorzaakte kleine -branden en zeer geringe schade aan een huis, doch geen slachtoffers. Een vijande lijk vliegtuig werd door het luchtafweerge schut neergeschoten. In Oost-Afriika deed de vijand' luchtaan vallen op Kassaila, Assab. Djavelle, Moga discio, Diredaoea. Zeila, Mersa. Teclai en de Roode Zee, waarbij in totaal van Italianen en inheeanschen zeven personen gedood en dertien gewond werden en onibeteekeneridle schade werd aangericht. Onze luchtmacht bombardeerde te Aden maiibooten, die voor anker lagen. AMSTERDAM. 19 September. Het schijnt, dat de gunstige berichten omtrent het bedrijfsleven in de Ver. Staten toch lang zamerhand hun invloed gaan uitoefenen ten aanzien van de koersbeweging op de New York sche beurs. De laatste drie dagen blijft Wall- street opmerkelijk vast gestemd, waarbij men voor sommige waarden aanzienlijke koersstij gingen kan waarnemen. Weliswaar blijven de omzetten met nauwelijks een half millioen shares aan den lagen kant, er zijn echter on miskenbare teekenen aanwezig, die wijzen op de neiging, het gunstige conjunctuurverloop in Amerika hoe langer hoe meer in de noteeringen van belanghebbende fondsen tot uiting te brengen. Door het Amerikaansche ijzer- en staalvak- blad „Iron Age" wordt de productie in de staal- nijverheid wederom hooger geraamd, volgens deze instantie werkt men op het oogenbllk op 93% der capaciteit, tegen 92een week ge leden. In kringen der producenten, aldus het blad, maakt men zich reeds ongerust omtrent de mogelijkheid van een tekort aan ruw staal. Weliswaar is het productie-volume op dit oogenblik nog aanzienlijk grooter dan de be hoefte, noodig voor het uitvoeren van opdrach ten voor de nationale verdediging, anderzijds echter is de grens van de theoretische capaci teit van een aantal der grootste fabrieken bijna bereikt. Tot oordeelen bevoegden zijn van mee ning, dat de volle uitwerking van het defensie programma niet eerder gevoeld zal worden dan voor het eerste kwartaal van het komende jaar. De opwaartsche koersbeweging der afgeloopen da^en vindt plaats onder leiding van staal- waarden en automobielfondsen. Voor de staal industrie koestert men de verwachting, dat de eerste twee jaren een periode van groote be drijvigheid te zien zullen geven. Ten aanzien van1 de automobielnijverheid is men van mee ning-, dat de productie gedurende het laatste kwartaal van dit jaar die van het overeenkom stige kwartaal van 1939 met 10 tot 15% zal overtreffen. Een minder prettig bericht voor houders van Amerikaansche fondsen is een mededeeling, voorkomende ln het Amsterdamsche Effecten blad. Volgens deze Instantie is de Amerikaan sche incometax. die met ingang van 26 Juni J.l. is verhoogd van 10% töt 16 Kt niet op dezen datum ingegaan, maar met terugwerkende kracht op 1 Januari 1940. Van de gedurende deze periode geïncasseerde dividenden zal nu nog <R4 aan den fiscus ln de Ver. Staten moeten worden gerestitueerd. Zooals bekend, hebben certificaathouders in ons land niet rechtstreeks met dividendrestitutie te maken, wel eohter de betrokken administratiekantoren. Voor zoover deze niet in staat zijn (hetgeen op dit oogenblik niet anders verwacht kan wovden) deze bedragen naar Amerika over te maken, loopen z(j kans dat deze van komende dividend betalingen aldaar worden ingehouden. Dc middagbeurs. Voor het eerst sedert vele maanden kon men heden op de Amsterdamsche effectenbeurs weer eens ten aanzien van de verschillende fondsen, spreken van een beslist willige stemming. Waaraan dit moet worden toegeschreven, is moeilijk, mede in verband met de tegenwoor dige onzekere tijdsomstandigheden, te zeggen. Ter beurze liepen de meeningen omtrent de oorzaak van de huidige koersbeweging ten aan zien van de bovengenoemde waarden, zeer sterk uiteen. Afgezien dus van de moeilijkheid een objec tieve verklaring te vinden voor deze krachtige koersstijging was het een feit, dat bij opening voor vele fondsen goede vraag aanwezig was. Banken en commissiehuizen waren ruimschoots van orders voorzien. Er werd dan ook levendig gehandeld, waarbij vooral binnenlandsche fond sen op den voorgrond traden. De optimisten, die een week geleden verklaarden, dat Aku's spoe dig de „100" zouden halen, kregen bijna gelijk. Het fonds opende vast op 98%, een vijftal punten dus boven het slot van gisteren. In een open hoek werd affaire gedaan, waarbij tien tallen stuks van eigenaar verwisselden. Spoedig steeg de noteering verder tot 99% tijdelijk zelfs tot 99 3/4 Gezien het koersverloop in de eerste twee tapes is het verklaarbaar, dat zoowel het pu bliek alsook de beroepshandel, die gedurende den laatsten tijd een enkel stukje hadden op genomen, tot winstnemingen overgingen. De no teering daalde tot 97 3/4, maar kon zich later in den middag toch weer even boven de 98 ver heffen. In het centrum der belangstelling stonden Unilevers Ook hier werden bij opening belang rijk hoogere koersen genoteerd. In de eerste tape kwam een noteering van 93% tot 9916 tot stand, een verbetering derhalve vergeleken met de prijzen van gisteren van bijna 10 Leek het alsof de honderdprocentgrens spoedig zou wor denoverschreden, ook hier kwamen na het be kend worden van deze hoogere koersen winstne mingen naar voren, die het koerspeil onmid dellijk een benedenwaartsche richting deden inslaan. Tégen middenbeurs werd omstreeks de 97 gehandeld. Een zeer vaste stemming bestond eveneens ten opzichte van aandeelen Calvé Delft, die een ze vental punten stegen tot 72 De overige bin nenlandsche industrieele waarden vertoonden eveneens hoogere koersen. Philips stegen tot om streeks 160%, aandeelen Nijma tot ver boven de 170 Evenals de vorige dagen lagen Scheepvaart- aandeelen gevraagd in de markt. Vaarten wa ren direct na opening 100%, Japanlijnen 133%, terwijl Ned. Scheepvaart Unie een niveau van 135% wist te bereiken. Weliswaar traden later in den middag ook hier winstnemingen aan den dag, maar over het algemeen werden toch voor alle fondsen in deze afdeeling belangrijk betere koersen verkregen. Van Rubberaandeelen wisten Amsterdam Rub ber de 200 grens te overschrijden, hetgeen met eenig gejuich gepaard ging. De minder courante soorten waren eveneens aan den vasteren kant. waarbij vooral Dell Batavia Rubber op den voor grond traden, aangezien dit fonds tot 148steeg. Voor Tabakken was flinke vraag aanwezig, zoodat de goede soorten koerswinsten van 3 tot 4 punten wisten te behalen. Suikeraandeelen wa ren eveneens beter, H.V.A.'s stegen by kalmen handel tot 376 De belangstelling in den oliehoek was van kal men aard. Uit de gepubliceerde omzetten dei- laatste dagen kan men opmaken, dat er weinig in dit fonds omgaat. Onder den indruk van 4» algemeene marktendens wist het hoofdfonds op onze beurs een viertal punten te stijgen, tijde lijk zelfs 6 Het hoogste niveau kon zich echter niet geheel en al handhaven. Voor Amerikaansche shares bestond slechts matige belangstelling. De sterk geprononceerde vaste stemming van Wallstreet gedurende de laatste dagen wordt hier slechts aarzelend over genomen. Staalaandeelen en Koperfondsen wa ren weliswaar iets beter, maar men kon hier toch niet van een vaste stemming spreken. Op de beleggingsmarkt kon men evenals gis teren voor Nedèrlandsche Staatsfondsen flinke vraag constateeren. De gestaffelde leening liep verder op tot iets boven de 82 5/8%. Ook voor de nieuwe schuld bestond goede belangstelling, evenals voor gemeente-leeningen en pandbrieven, die voor sommige soorten aan zienlijke koersstijgingen met zich medebracht. Duitsche obligaties waren aan den vasteren kant. waarbij vooral Youngleening de aan dacht trok, aangezien het fonds de 30% weer wist te benaderen. Geld op prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 19 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16: Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zilrich 42.84, 42.92. Bankpapier: New York 1.86%. 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76. 44.94; Zürich 42.80. 42.96. LEIDEN. 18 Sept. Witte kool f. 2,60-3.20; roode kool f. 3,406,20; savóye kool f. 4,406,40; groene kool f.3—6,90; boerenkool f.2—3; prei f.4,506,60; kroten f. 1,504; kroten, gekookt/ f.89; uien f4,405,50; peen f.'2,506,70; aardappelen f.2,906,10; druiven f.2440; snij- boonen f.626; stokboonen f.815; pronkboo- nen f.-49; stamboonen f.715; peulen f.9; postelein f48spinazie f. 413tomaten A f. 11—13,20, B f.11—14. C f. 11—12. CC f.8, alles per 100 KG. Andijvie f. 11,30; komkommers f.2 5,60; bloemkool f.421; meloenen f.6—21; salade f.12,30; perziken f. 0,5013; knolselde- rie f. 3,706,30, alles per 100 stuks. Kroten f 0,80 1,60; pieterselie f. 0,501,10; radijs f. 1.80 3,30;selderie f. 0,50—14; bleekselderie f.818; peen f. 4,208,50, alles per 100 bos BENTHUIZEN. 17 Sept. Aanvoer' 935 kip eieren, prijs f. 66,50 per 100 stuks. DELFT, 19 Sept. Veemarkt. Aangevoerd: 3 paarden, 42 runderen, 1 graskalf, 29 nuchtere kalveren, 213 vette varkens, 657 biggen. 87 schapen of lammeren, 13 geiten of bokken. - Prijzen: kalf koelen f.150—285; varekoeien f100 —180; magere varkens f.1446; biggen f.7—14; vette lammeren f.20—28; weideschapen f.25— 33 (f. 1 per KG.)gelten of bokken f. 5—24. Botermarkt: Gewogen 9/8 en 1/16 vaten boter, wegende totaal 190 KG. Prijs per KG. f. 1,50— 1,70. Handel vlug. GOUDA, 19 Sept. Veemarkt; Aangevoerd in totaal 665 stuks, waarvan 178 magere varkens f.25—40 p. st.; 444 biggen f.5—10; 1 rund; 15 nuchtere kalveren f.6—12; 22 bokken en gelten f.48. Handel: alle soorten stug. Algemeene markt; 123 partijen kaas. Prijzen le kw. met rijksmerk tot f.39; 2e kw. f.37—38; zware tot f. 40.50. Handel vlug. 50 ponden boter. Weiboter van 80—85 ct. p. p. Handel vlug. 59.500 eieren. Kipeieren van f.66.25; Eend eleren vah f.5—5.25 per 100 stuks. Handel traag. Coöperatieve Zuid-Holl. Eiervelling te Gouda. Aanvoer 76.000 kipeleren. Pryzen; 56/58 kg. f. 6.40—6.50 per 100 st.; 58/60 f. 6.50—6.60; 60/62 f. 6.60—6.70 62/70 f. 6.70—7; Bruine 58/72 k.g. f.6—7.20; kleine eieren f.6— f. 6.40; Heneieren f.44.45. KATWIJK A. D. RIJN. 18 Sept. Eigen heimers, groote f. 1.30—1.45 per 25 kg.; Bloem kool I f.14—18.70; idem II f. 7.10—13.40; Bos- peen f. 5.70—6.50; Sla f.1—1.60; Andijvie f.1-? f. 1.50; Roode kool f.5.40—6.20; Gele kool f. 5.80 f.6.30; Groene kool f.4.304.60; Princesse- boonen f.8—12; Snijboonen f.9—13; Waspeen f. 1—1.85; Kroten f. 0.25—0.60. LEIDSCHENDAM, 18 Sept. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 4,706,10; 2de soort f.4,10 4,90; 3de soort f. 2,80—3,10; wankleurige f.2 2.20: stek f.11,10; gele komkommers, le srt. f. 5—6,30; 2de soort f. 3,904,20; 3de soort f. 2,40—2,80; stek f.11,50; Kropsla, 1ste soort f.11,60; peen f.5,306,90;bloemkool. 1ste srt, f. 12,60—14,60; 2dè soort f. 8,50—9,80; uitschot f.45.30; tomaten, midd. f. 5.505.80; grooto ronde f. 5,50—6; 2de soort f.5.50; 3de soort f.4; bonken f. 3,504; andijvie per 100 f.1—1,40; spinazie per 4 Ko. 12—41 ct.; postelein f.3— 4,50; snijboonen f.1428;. sperciehoonen f.10 17; prei f. 3.70—4; selderie f.1—1,40; appelen f.7—11; peren f.6—12; pruimen f.46; meloe nen f.12—20; druiven f.1920. LEIDSCHENDAM. 18 Sept. Vrije Veiling. - Aangevoerd 4312 kipeieren, prijs f. 6.40—7 oer 100; kippen 30—95 ct.; duiven 8—19 ct.; konij nen f. 0,251,70 per stuk. LEIDSCHENDAM. 18 Sept. Het Wapen van Veur. Aangevoerd 12.923 kipeleren, prijs f. 6,70— 7,20; 750 heneieren f. 4,80—-4.85; 20 eendeleren f. 4,55 per 100; 240 kippen, prijs f. 0,90—1,30; 131 eenden 50—70 ct.; 8 duiven 10—17 ct.; 15 ko nijnen f. 0.401,75 per stuk. NOORDWIJKERHOUT. 18 Sept. Veiling ■De Eendracht": Snijboonen f. 0.60—1.65; Dub bele heerenboonen z. dr. f. 0.601.30; Stam- heerenboonen z. dr. f. 0.60—1.00; Enkele hee renboonen m. dr. f. 0.650.90; Stokheerenboonen z. dr. f. 0.901.15; alles per zak van 10 kg. RIJNSBURG. 18 Sept. Groenten veiling Bloemkool I f.12—18; idem II f.7—10; Aard appelen f.1—1.30; Waschpeen f. 1.20—1.60; Kroten f. 0.50—0.65: Uien f. 0.80—1.10; Groene kool f. 3.80—5.20; Roode kool f. 4.60—560; Gele kool f.5—6; Bospeen f.5—6.50; Andijvie f.1— f. 1.30. RIJNSBURG, 18 Sept. Gladiolen: War f. 0.80—1.20; Knutel 60—80 ct.; Picardlë f.1— f. 1.20; Polijst f. 1.001.40; Groote chrysanthen Mont Blanc 8-r-ll ct.; Asters gemengd 3060 ct.; Straalasters 13—15 ct.; Wit 40—65 ct.; Dwergasters 6—10 ct.; Zinnia's groot: 30—65 ct.; idem klein 1025 ct.; Helianthen groot 80—1.20 ct.; idem klein 1525 ct.; Chrysanthen: bruin 11—14 ct.: Septertiber wit 1416 ct.; Goudvlin der 1215 ct.; Phenix 912 ct. ROELOFARENDSVEEN. 18 Sept. Aard beien 1015 ct. per doosje; Frambozen 21 ct.; per doosje; Druiven 1415 ct. per pond; Me loenen 6—10 ct. per st.; Tomaten f. 0.88—1.47 per 25 pond; Bloemkool 6—15 ct. per st.; Peen f. 2.252.95 per 100 kg.; Sla f.12.20; Andijvie f.11.20 per 100 st.; Kas-snijboonen f. 1.75 f. 2.30; Snijboonen-vollegrond f. 0.60—1.41; Dubbele stamboonen f. 0.601.20; Enkele stam boonen f.0 650.80; Rentegevers f. 0.75; Spek- boonen f. 0.66; Pronkboonen f. 0.64—0.89 per 10 k.g. TER-AAR, 18 Sept. Spinazie f. 0.260.32; an dijvie 1017 ct. per kist; peulen f. 2,90; snij boonen f. 0,601,40; prinsesseboonen f.0,601.30; dubb. stampr. f. 0,60—1,15; witte pronkb. f. 0.68 1,07; spekboonen f. 0,601,05 per 10 KG.; poste lein 57 ct. per KG.; waschpeen f. 2,50—^3.00; uien f. 2,005,00; roode kool f. 4.404,90; witte kool f.2 90; savoye kool f. 3.80—5.70 per 100 KG.; kroten f. 4.10; peen 47 ct.; selderie f. 1,40 per 100 bos: sla f. 12.10 per 100 stuks; bloemkool 416 ct.: meloenen 817 ct.; komkommers f. 2 5.20 Der *tuk: tomaten A f.46,10: aueurken fijn f 4 90 fiinbasterd f. 3.00, basterd f. 1.70; grof f 1.90—2.00; stippel 60 ct.. fijnstlppel f. 1,20; komkommers 45 ct. per 25 KG. VOORSCHOTEN, 18 September. Veiling VP.V. Kipeieren f. 5,40—6,70 per 100; kippen f. 0,85— 1.00 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3