VADEMECUM STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 September 1940 Leidsche kinderen in de Oostmark VBSOKRU-KRKHTBf VADEMECUM van hel LEIDSCH DAGBLAD „Een heerlijke tijd" VRAGENRUBRIEK Binnenland Voedsel voor zieken „DUMMY COPY" Financieele regeling opbouwdienst BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Benzine-toewijzing nog meer beperkt Buitenland De aanvallen op Engeland Zooals men eenige dagen geleden in ons Blad heeft kunnen lezen, is Maandagavond het eerste transport Nederlandsche kinde ren, dat op. uitnoodiging, van de Duitsche Oostmark gedurende eenige maanden in het wondermooie Salzkammergut heeft doorgebracht, Maandagavond in ons land teruggekeerd. Hièrbnder "bevond zich ook een aantal kinderen uit Leiden en naaste omgeving en vanzelfsprekend, zijn wij met eenige hunner eens een praatje gaan maken Dientje en Corrie met haar pleegmoeder te Ebensee. Wij troffen het bijzonder goed, want van het Leidsche gezin, dat wij bezochten, had den niet minder dan vier kinderen de reis meegemaakt, t.w. .twee meisjes van 12 en 11 jaar en twee jongens van 10 en 9 jaar. De laatste twee waren juist den vorigen avond nog in de Sleutelstad teruggekeerd; de beide meisjes worden in ,den loop van deze of de volgende week terugverwacht. Het was den beiden knapen goed aan te zien, dat zij in de afgeloopen maanden vol op /an de zon en debiiiteriliiclit hadden geprofiteerd^ beiden waren heerlijk bruin gebrand en de jongste, de 9-jarige Teun, raakte niét uitgepraat over de heerlijke lo geerpartij, waarvan hij intens had genoten. Dat de oudste jongen minder spraakzaam was, sproot niet zoozeer voort uit een min dere mate van enthousiasme als wel uit het feit, dat hij op-de -terugreis leelijk wa- genziek was geweest en de naweeën daar van nog niet te boven was. Aanvankelijk met horten, en stooten vanwege het zeer on gewone bezoek van een „meneer van .de krant" en met wantrouwende blikken haar onze bloc-note, wanneer wij af en toe eens een korte aanteekening maakten, maar ge leidelijk vrijer, vertelde Teun ons van zijn wederwaardigheden. Hoe hij op Zaterdag 20 Juli met zijn broertje Kees en zijn beide zusjes Corrie en Dientje afscheid had genomen van Va der en Moeder en de restëeren'dé zes broer tjes en zusjes, om na/eén, lange treilireis Zondagmiddag te ar'riVeeren' in Bad Goisern in het hartje van het Salzkammergut. Die intocht was eèn feest op, Zichzelf:' aan het station stond een muziekkorps opgesteld, van vele huizen was de vlag uitgestoken en zoo trokken zi) door het feestelijk ver sierde dorp. Kèes en Hij werden, met dertig andere jongens en drie meisjes onderge bracht in een groot pension; Corry en bientje werdeningekwartierd bij particu lieren te Ebensee. De dagindeeling was overal zoo ongeveer hetzelfde: 8 uur ont bijten, daarna bed .opmaken, wandelen en zwemmen; om 12. uur warme middagmaal tijd, vervolgens rusten én een kleine wan deling; om 3 uur wederom een broodmaal tijd gevolgd door een bergtocht, een voet balwedstrijd of bij regenachtig weer spel letjes onder leiding van een sportleider met wien ze al spoedig de beste maatjes waren en dien ze, al kende hij ook geen enkel woord Hollandsch, uitstekend konden verstaan en dan óm 7 uur nogmaals een warme maaltijd. De eetlust liet niets te wenschen over; de kinderen mochten net zooveel boterhammen eten als zp wilden en ook warm voedsel was er in overvloed. Het beste bewijs voor de goede hoedanigheid van de voeding ontleenen wij aan een brief je, dat Corrie op 8 Augustus aan het ouder lijk huis richtte en waarin zij woordelijk schrijft: „Ik ben al driemaal gewogen; de tweede keer woog ik al 2 K.G. meer". Ver der maken de vele briefjes, die de kinderen in den loop der afgeloopen maanden naar huis schreven, melding van de hartelijke bejegening door de pleegouders, die zich als om strijd beijveren om het den kinderen in alles naar den zin te maken. „Vrijwel da gelijks", aldus schrijft Dientje, „krijg ik een nieuw stukje speelgoed" en in een an der briefje heet het: „Ik krijg weer twee nieuwe jurken, net zooaL ze hier dragen en ook heb ik een paar schoenen gekregen, bruine met veters erin". En als de Klap op den vuurpijl komt Teun tenslotte met twee spiksplinternieuwe jon- genscostuums aandragen, die Kees en hij vlak voor het afscheid hebben meegekre gen benevens voor elk een paar stevige schoenen. „Het was een reusachtig fijne tijd" ver zekert Teun uit den grond van zijn hart en Kees. zoo lamlendig als hij zich nog voelt, knikt toestemmend. Het. is wel aan geen twijfel onderhevig of de herinnering aan hun langdurig verblijf in deze heerlijke omgeving zal den beiden knapen hun leven lang bijblijven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma J. C. Rating, Houtstraat 1, Leiden. Bakkerij Naamlooze Vennootschap Houtbouw- en Houthandelmaatschappij „Padox", Veer- polder, Warmond. De statuten zijn gewij zigd. EXAMEN KR A AM VERPLEGING. Voor het in het Diaconessenhuis alhier afgenomen examen voor kraamverpleging zijn geslaagd de zusters J. H. Chr. van Riessen, A. ten Wolde, Ch. J. Jonkman, J. E. Diephout, T. van Eugen, D. Rosier en K. Hartsuiker. ADRES AAN DEN RAAD. Gratis pasfoto's voor werkloozen. Aan het college van Burgemeester en Wethouders onzer gemeente is het volgende adres gericht: Geven beleefd te kennen: J. H. Nijhuis. voorzitter en D. Haverkorn, secretaris van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling Lei den, enz.; dat uit den identificatieplicht, voor velen financieele moeilijkheden zullen voort spruiten door de noodzaak van het laten maken van een pasfoto; dat werkloozen de weelde van het maken van een pasfoto al heel slecht zullen kun nen permitteeren, gezien -den lang niet toe reikenden steun; dat ook van hen, die door de gewijzigde tijdsomstandigheden hun inkomens danig zagen vermindéren, offers worden ge vraagd, welke hun financieele draagkracht te boven gaan; redenen waarom wij uw geacht college verzoeken de mogelijkheid te overwegen om voor werkloozen en anderen die daarvoor in aanmerking komen, het vervaardigen van pasfoto's gratis of tegen reductie te doen geschieden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer W. Ch. E. A. de Vries (Lei den) en voor het doctoraalexamen rech ten de heeren D. J. P. de Jong (Rijns burg), J. P. Hustinx (Den Haag) en W. M. van der Wissel (idem). DIAMANTEN DOCTORAAT. Zondag 22 September a.s. zal jjhr. mr. P. A. J. van den Brandeler, oud-procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Graven- hage en wonende aldaar, het zeldzame feit herdenken dat hij zestig jaar geleden aan de Leidsche Academie bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Bij de gehouden examens, vanwege de „Vereeniging ter veredeling van het Am bacht" te Utrecht gehouden, is onze stad genoot, de heer L. Brederveld geslaagd voor het examen meubelmaken. VISCHPRIJZEN. IJ MUIDEN. 19 September. Deensche consignatievisch: kleine haring f. 16 —12; kleine makreel f 31—30; groote makreel f.38—37,50; kabeljauw f.4630; gullen f.19— 18,50; groote schelvlsch f.42—40; middel schel - visch f40—36kleinmiddel schelvisch f3733 kleine schelvisch f.3829; zetschol f.4342; kleine schol f.40—26; schar f. 30—28; bot f.20 (alles per 50 KG.). Zoetwatervisch: snoek 46 ct.; snoekbaars 72 ct.; blei 24 ct.; brasem 32 ct.; zeelt 35 (alles per KG.). W. B. M. te L. De heer Mesdag is thans geen zuivelcopsulent meer. De naam en het adres van den huldigen zuivelconsulent zijn ons niet bekend. De geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid schrijft: Verschillende voedingsmiddelen vallen thans onder de distributie. Ook onze zie ken kunnen niet langer meer krijgen wat zij meenen noodig te hebben, en misschien wel graejg zouden wenschen. Het is dan de gewoonte om zich tot zijn behandelenden arts te wenden, met het verzoek extra- voedsel voor te schrijven. Schrijft de arts niet precies die artikelen voor, die vele patiënten wenschen, of geeft hij een min dere hoeveelheid dan de patiënt zelf meent noodig te hebben, dan geeft dit vaak aan leiding tot een zekere wrijving tusschen patiënt en arts. Het is, om teleurstelling en wrijving te voorkomen, nuttig, dat onze zieken weten, hoe in korte trekken de ziekenvoedsel- distributie loopt. Alle artsen zijn op de hoogte gebracht voor welke ziekten extra voedsel mag worden voorgeschreven. Zij weten ook de hoeveelheid, die voor de ern stige gevallen maximaal mag worden ver strekt. Deze hoeveelheden zijn zoodanig, dat de zieken niet bang behoeven te zijn, dat ze tekort zullen komen, al wordt mis schien niet aan al hun wenschen voldaan. Bovendien zullen de artsen bij sommige ziektegevallen genoodzaakt zijn, te advi- seeren bonnen voor voedingsmiddelen, die aan den patiënt verboden zijn, in te hou den. Dit geval kan zich bijvoorbeeld voor doen bij dleëtpatienten. Men maike heit dus den arts niet moei lijk, door voedingsmiddelen te vragen, die hij u niet kan en mag voorschrijven. En men moppere niet, als hij bonnen laat in houden, Noch het een, noch het ander doet hij voor zijn plezier. Men hebbe vertrou wen in de artsen en in de instanties aan wie de distributieregeling is opgedragen. Zij allen handelen welbewust in het belang van onze zieken, zoowel als in dat van onze geheele bevolking. DE AARDAPPELENOOGST. Er is een ruim beschot. De oogst van de late aardappelen is be gonnen en die blijkt niet tegen te vallen. Er is, evenals zulks bij de vroege aardappe len het geval was, een ruim beschot, die gunstiger genoemd kan worden dan in vo rige Jaren. Een schaduwzijde in den oogst is echter, dat tengevolge van den ruimen regenval en wat broeiend weer van enkele weken gele den, de aardappelziekte zich op verschil lende plaatsen nogal heeft doen gelden. Echter wordt zooveel mogelijk gedaan om deze ziekte te bestrijden en dit is voor een deel ook gelukt. Voor het Westland is de teelt van late aardappelen niet van zooveel beteekenis, hier zijn het in hoofdzaak de vroege aard appelen die dan ook de primeurs brengen in deze cultuur. KNAAP VERDRONKEN TE NIJMEGEN. Vanmorgen is de zesjarige P. Verhoeven bij het spelen in de Nieuwe Haven te Nij megen geraakt. Men bemerkte dit te laat, zoodat hij niet meer kon worden gered. KIND IN BRAND GERAAKT. Door het spelen met lucifers. Het zesjarig dochtertje van den land bouwer M. uit Vierakker, bij Zutphen, dat gistermiddag op den zolder bij buren met lucifers speelde, is in brand geraakt. Over dekt met brandwonden is het meisje in het R.K. Ziekenhuis te Zutphen opgenomen, waar het vannacht is overleden. Eenige andere kinderen hebben minder ernstige brandwonden opgeloopen. „DE NEDERLANDSCHE UNIE" Tot perschef van „De Nederlandsche Unie" is benoemd de heer H. J. Kraus, tot nu toe verbonden aan de redactie van het „Algemeen Handelsblad". Met ingang van a.s. Maandag stellen wij onze abonné s in de gelegenheid zich te abonneeren op ons met de distributie- en overheidsmaatregelen in een register, opbergmap en productie-index, in wekelijksche afleveringen. Het onmisbaar dossier voor eiken zakenman en elke huismoeder is bijge houden van den dag af dat de vele instructies en maatregelen werden getroffen en in de kranten gepubliceerd. KOM DE EENS BEKIJKEN. Met kennis van zaken zijm deze kennisgevingen gerubriceerd en direct na te slaan. Geen vragen meer, voor navraag geen geloop, geen kostbaren tijd verspild en ten slotte nog verkeerd ingelicht. Het „LEIDSOH DAGBLAD" deed het wenk voor U Wie van orde houdt en gaarne „de boel netjes voc elkaar heeft", zal verrukt zijn met het Een proefexemplaar ligt ter visie aan onze bureaux, Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein. Vraag een inteekenbiljet. Er blijkt in sommige gemeenten eenig misverstand te heerschen omtrent de te werkstelling van personeel uit den opbouw dienst. Met name is er niet voldoende klaar heid over de financieele regeling, welke bij de uitvoering van werkobjeeten zal moeten gelden. Ten aanzien van deze materie kan wor den medegedeeld, dat er nauw contact be sbaat tusschen den opbouwdienst en den rijksdienst' voor de werkverruiming. Plan nen van eenigen onwang worden door dezen dienst in overleg met de betrokken afdee ling van denstaf van den opbouwdienst onderzocht en zoo noodig verder voorbereid. De berekening van de kosten, welke belang hebbenden bij door den opbouwdienst uit te voeren werken zullen hebben bij te dra gen, zal op overeenkomstige wijze geschie den als gebruikelijk bij de tewerkstelling van werkloozen door bemiddeling van den rijksdienst voor de werkverruiming. Aldus wordt getracht te voorkomen, dat om financieele redenen aan personeel van den opbouwdienst de voorkeur zou worden gegeven. Slechts ligging en aard van het werkobjeot mogen doorslaggevend zijn voor de toewijzing. Van den anderen kant behoeft het geen betoog, dat in geen geval de kosten-bij drage van belanghebbenden bij uitvoering door den opbouwdienst grooter zal mogen zijn dan bij uitvoering door werkloozen. De vrees, dat het inschakelen van een groot aantal werkers uit den opbouwdienst zal leiden tot hocgere loonkosten, is derhalve geheel ongegrond. Door samenwerking van de betrokken inspecties van den rijksdienst voor de werkverruiming met de betreffende afdee ling van den staf van den opbouwdienst is de behartiging der wederzij dsche belangen volkomen gewaarborgd. Zulks is van bijzondere beteiekenis met het oog op de voortzetting van werken, welke aan de voedselvoorziening van ons land ten goede komen, doch welke als'ge volg van de huidige omstandigheden niet met het gewenschte tempo kunnen worden uitgevoerd door werkloozen uit de groote steden. EERVOL ONTSLAG AAN DEN HEER J. P. GOUVERNEUR. Als burgemeester van Sassenheim. Miet ingang van 1 Januari 1941 is aan den heer J. P. Gouverneur eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Sassenheim. EEN PAARD SLOEG OP HOL. Op het kruispunt RijswijkschewegWal- dorpstraat te Den Haag, sloeg gistermiddag een paard, dat voor een wagen was gespan nen, op hol. Na eerst een benzinepomp om ver te hebben gereden, botste de wagen tegen den 54-jarigen J. C. F. uit de Falck- straat, die ter plaatse op een rijwiel reed. De man werd tegen den grond geslagen en brak een rechterbeen. De voerman was in- tusschen van den wagen gevallen en ern stig gewond. Beide slachtoffers werden naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar de voerman, de 57-jarige J. J. E. uit de Seegerstraat. kort na aankomst is over leden. (Ingez. Mod.). GEBOREN: Daniël Leehdert, Z. van A. J.. Kruithof en J. J. v. Erkel Johannes, Z. van J. Neuteboom en J. B. Otto Anna Johanna Maria, D. van A. Beljaars en A. Veltman Johannes Fran- ciscus Willem, Z. van K. van Vliet en J. C. Truijers Jan, Z. van G. Timmers en A. W. Mumiik Johanna, D. van J. Kanbier en G. H. C. de Keuning Petrus Gerardus Maria, Z. van G. W. H. Post en A. C. M. R. v. d. Klaauw Cornelia Maria, D. van K. H. Kaïzer en C. M. H. Kroon Jacoba, D. van D. Kan bier en M. J. Vincourt Suzanna, D. van J. P. Groenendijk en S. v. d. Klis Maria, D. van J. A. Gaaal en J. Holstein Embertus Hen- drikus, Z. van P. M. Weijers en C. Philippi Helena Lijdia, D. van R. J. Lamboo en M. Haasnoot Jansje, D. van I. Selier en A. Ser iier. Francina Johanna dr. van D. Hendriks en A. v. d. Sluis Gijsbertus Leonardus Jacobus zn. van G. L. J. Kloos en C. M. F. Kukler Mar- grietha Cornelia dr. van J. Koet en C. v. d. Werken Cara Lea dr. van J. Philipson en H. Simons. Maria Henriëtte dr. van P. H, Nouwen en I. A. M. Bottinga August, z. van J. Sladek en C. Broekhuis Elisabeth Apolonia Frederica dr. van J. J. Vermond en G. Sierat Berendina dr. van J. v. d. Burg en B. Lieferink Ria Jeanne Coby dr. van J. B. Havers en J. M. S. Rieden Dirk, zn. van L. Verzaal en A. v. d. Lede Wouter Jacobus zn. van G. Star en B. Wassing. ONDERTROUWD: W. F. van Tongeren jm. 19 jr. en C. den Oude jd. 17 jr. G. Kooij jm. 27 jr. en W. M. Koet jd. 22 jr. Wang Ting Chan jm. 30 jr. en E. J. Keereweer jd. 18 jr. J. Hoogenboom jm. 27 jr. en M. v. Varick Jd. 20 jr. A. W. Volwater. jm. 24 jr. en S. van Dijk jd. 24 jr. GEHUWD: C. A. de Jong jm en A. H. J. Susan jd. W. H. v. d. Nat jm en M. E. Pronk jd. J. M. Abrahams jm. en N. Cahen jd. P. Bruin jm. en J. C. Ranselaar jd. W. J. Hoogkamer jm. en G. M. Minke jd. J. La- court jm. en J. van Hees, jd. C. v. d. Linden jm. en J. M. Brandt jd. T. Ouwerkerk jm. en N. Cornelisse jd. B. van Weeren, jm. en C. de Vos jd. F. Zwarts jm. en J. M. Kramer jd. OVERLEDEN: S. de Ridder. M. 41 j. Tli, J. Smits. M 62 jaar. J Duiverman wed. van W. J. van Groeningen 74' jr. A. de Graaf wedn. 77 jr. P. Siardijn m., 84 jr. J. Hannessen, m., 67 jr. W. H. Sierat, wed. van H. v. d. Zeeuw 81 jr. s. S. Springer hsvr. van A. van Kampen 62 jr. IEDER LEGGE ZICH DE GROOTST MOGELIJKE BEPERKING OP. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, in overleg met den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van waterstaat, maakt bekend: De huidige benzinesituatie in ons land maakt een nog verdere beperking dringend noodzakelijk. Niet alleen zal deze beperking gevonden moeten worden in een verminderde toewij zing voor de Octóbèrperiode, doch ook zal het voor iederen benzineverbruiker nood zakelijk, zijn zich zelf daar, waar mogelijk, uit éigen beweging beperking in het ver bruik van benzine op te leggen. Het is de plicht van iederen staatsburger, dat hij zooveel mogelijk bijdraagt tot het in stand houden van het economische leven. Men zal zich dus keer op keer weer hebben af te vragen vóór men met zijn auto rijdt: „is het wel dringend noodzakelijk, dat ik dit doe." Van overheidswege moeten in dit ver band tevens de volgende maatr.egelen ge nomen worden: Het bij beschikking van 14 Augustus jl. aangewezen tijdvak van 1 tot en met 30 September j.l. zijnde de derde motorbrand- stofdistributieperiode, wordt verlengd tot en mét 6 October a.s. Als 4de distributieperiode wondt niette min aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 October as. Als gevolg hiervan, zullen wederverkoo- pers van 1 tot en met 6 October a.s. zoowel de thans geldende coupons met groenen opdruk op grijzen ondergrond, welke be vestigd zijn aan de op grijzen ondergrond gedrukte vergunning, o.m. voorzien van het groene cijfer 3, mogen accepteeren als de voor October ontworpen coupons met gelen opdruk op lichtgrijzen ondergrond, beves tigd aan een op lichtgrijzen ondergrond gedrukte vergunning, waarop o.m. in gele kleur het cijfer 4 voorkomt. Speciale aandacht van wederverkoopers wordt nog gevraagd voor den thans ver schoven datum van laatste inzending aan leveranciers van opplakvellen met coupons. In tegenstelling met de laatste alinea van een schrijven d.d. 16 dezer, hetwelk aan wederverkoopers. uitgegaan is onder het hoofd „motorbrandstofbeschikking 194 no. 1", wordt de uiterste datum, waarop Sep tember-coupons nog aam leveranciers ter aanvulling van. den voorraad mogen wor den ingezonden, bepaald op 7 October a,s. SCHUUR MET DAARIN OPGESLAGEN GRAAN DOOR BRAND VERWOEST. Vermoedelijk door het achteloos wegwer pen van een brandende sigaar of sigaret is brand ontstaan in de groote veldschuur van den landbouwer Eskes in den Ooyer- hoek te Warnsveld bij Zutphen. De schuur, waarin de geheele' graanoogst van zes H.A. grond was opgeslagen, ging verloren. De boerderij zelf kon behouden blijven. ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. Bij Wageningen. In den afgeloopen nacht hebben Engel- sche vliegers zeven bommen geworpen nabij Wageningen. Eén bom was van zwaar ka liber. Zij kv/amen terecht in boomgaarden nabij Nude. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De materieele schade is ge ring en beperkt zich tot enkele gesprongen ruiten van het gebouw van het instituut voor veredeling van landbouwgewassen. Te Weert. Gisteravond om half twaalf zijn boven Weert zes bommen omlaag geworpen. Deze vielen grootendeels in achtertuinen van perceelen aan den Singel, welke om de oude kom van de stad loopt. De schade beperkte zich tot het vernielen van ruiten en dak pannen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Gisteren hebbem de sirenes te Londen praotisch den geheelen dag geloeid, meldt de Londensche correspondent van Stock- holms Tidningen. Geweldige gevechten hebben zich boven de Theems afgespeeld. Het Duitsche luchtwapen heeft steeds weer opnieuw in sterke formaties aangevallen. Vooral waren er veel jachtvliegtuigen weer te nemen. Ook de Londensche correspondent van het Madrileemsche blad AJB.C. schrijft, dat de Duitsche bommenwerpers zich geen rust schenen te gunnen. De correspondent pro beert ai sinds tien dagen zijn haair te laten knippen, maar dat was tot dusver onmoge lijk. want telkens als hij den kappérswinkel wilde binnengaan, loeiden de sirenes en werden de zaken terstond gesloten. De cor respondent meldt vervolgens, dat er om de andere straat van de Londensche City puin ligt. Wie Londen vroeger gekend heeft en het thans terugziet zou het nauwelijks her kennen. daar de stad in een toestand ver keert, alsof alle Bijibelsche plagen over haar zijn losgebroken. (D.N.B.) DE FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, zal Duitschland die Fransche krijgsgevangenen, die een kwaal of gebrek hebben, definitief in vrijheid stellen, overeenkomstig de overeenkomst bij het verdrag van Genève van 1929. Ver der heeft Duitschland het plan, het in Duitschland voor de verzorging van zijn eigen krijgsgevangenen niet noodzakelijke personeel van den gezondheidsdienst terug te sturen, alsmede de in krijgsgevangen schap geraakte veldpredikers. (D.NJ3.) 21

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2