De aanvallen op Londen 81sfe Jaargang DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 No. 24689 De Italiaansche opmarsch in Egypte Ook Liverpool en Glasgow gebombardeerd Nieuwe Engelsche aanval op Hamm Zondag weer voetbal De reis van Von Ribbentrop Gericht tegen Alexandrië Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2-35 per weekƒ0.18 Franco per post 3.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Londen heeft gisteren den ganschen dag aan luchtaanvallen bloot gestaan. Het D.N. B. geeft nog volgende berichten: De in de berichten van het opperbevel van de Duitsche ^weermacht in de afgeloo- pen weken genoemde cijfers bewijzen, hoe groot de verliezen van het Britsche lucht- wapen zijn. In Augustus verloor de Royal Air Force 1354 toestellen. In de eerste week van September verloor zij 481 vliegtuigen. In de tweede week van deze maand werden 261 Engelsche vliegtuigen vernietigd. De beide vliegtuigfabrieken te Liverpool- Speke, die volgens het weermachtbericht van gisteren door zware bommen getroffen zijn, behooren tot de belangrijkste vlieg tuigfabrieken van Engeland. Daar worden in de eerste plaats de Blenheim bommen werpers vervaardigd. De West India en Victoria Docks in het havengebied van Londen, die eveneens met bommen aangevallen werden, zijn niet al leen de grootste van Engeland, doch zij behooren mede tot de grootste ter wereld. Daar ook zij van sluizen voorzien zijn, zijn ze bijzonder kwetsbaar voor luchtaanvallen. Om dezelfde reden is herstelling zeer moei lijk en tijdroovend. Deze beide havencom plexen dienen in de eerste plaats voor het lossen van transporten levensmiddelen en vleesch. In de nabijheid bevinden zich de bijbehoorende opslagplaatsen en koelhui zen. Juist bij deze havencomplexen zal de be schadiging een zeer ongunstige uitwerking hebben op de levensmiddelenvoorziening van Londen. Op hetzelfde tijdstip, waarop Duitsche bommenwerpers boven Londen voortsuLs- den, vielen andere Duitsche vliegtuigen zoo meldt het Britsche ministerie van lucht vaart hoog in het Noordwesten van Groot-Brittannië het gebied van de haven stad Glasgow aan. In deze grootste stad van Schotland met de meeste industrie, wordt in normale tijden een derde van de totale Engelsche koopvaardijvloot gebouwd. Aan den oever van de Clyde liggen hier belangrijke werven en vele havencom plexen. De Engelsche regeering erkent in een officieel communique, dat hier schade voor de plaatseliike industrie ontstaan is. United Press meldt: Zeer intensief werd het Westen van Lon den gebombardeerd. Explosieve en brand bommen sloegen in het centrum van het dichtbewoonde zakendistrict in. In de vroege ochtenduren stond in dat district een groot gebouw in brand. Het is geheel vernield en men schat de schade op hon derdduizend pond sterling. Honderdvijftig personen die dekking ge zocht hadden in een er naast staand huis bleven ongedeerd. Elders is een bom in de straat geslagen op enkele meters afstand van een groot hotel. Daar door de aldus ge slagen krater de waterleiding gesprongen was, moesten de kelders ontruimd worden, waarop de gasten een toevlucht moesten zoeken in de parterre. Naar voorts bekend gemaakt werd, zijn verschillende gxoote zaken in Oxfordstreet door bommen getroffen, waaronder het warenhuis John Lewis, waar ongeveer hon derd personen in de kelders een toevlucht gezooht hebben en ongedeerd zouden zijn, verder Bourne en Hollingworth's, wagr ver scheidene brandweerlieden bij de bestrij ding van een brand gedood werden, en W. H. Evans'. Alle drie zaken liggen in de na bijheid van Oxford Square. Ook op de be roemde Lambeth Walk, die den naam gaf aan den beroemden dans .Doing the Lam beth Walk" zijn bommen neergekomen. Een bom is in de nabijheid van Westminster Abbey neergekomen, dus niet ver verwijderd van Big Ben, House of Parliament, Scot land Yard, Downingstreet en Foreign Of fice. KONVOOI DOOR KUSTBATTERL? BESCHOTEN. Maandag trachtte, naar het D.N.B. ver neemt, een sterk Britsch konvooi, dat uit tien schepen tusschen vier en vijf duizend ton bestond, met gebruikmaking van het slechte zicht in het Kanaal bij regenachtig weer in Westelijke richting te verdwijnen. Deze poging werd door de luchtverkenning opgemerkt, waarna aan een kustbatterij verlof werd gegeven om te vuren. Binnen tien minuten werden verscheidene sche pen getroffen. De luchtverkenning kon con- stateeren, dat de schepen van het konvooi, die nog in staat waren om te varen, zich terugtrokken. Reeds bij vroegere beschietingen van En gelsche konvooien door vèrdragende Duit sche kustbatterijen waren schepen tot zin ken gebracht en treffers op de overige vaartuigen geplaatst. In verscheidene ge vallen zag de tegenstander van zijn voor nemen af. De vluchtende schepen begaven zich naar de havens van Dover. Deal en Folkestone. KABELBALLONS. Van de tallooze Britsche versperringsbal lons, die de boven Engeland woedende storm losgerukt en naar het vasteland ge dreven heeft, zijn er gisteren 120 door Duit sche jachtvliegtuigen neergeschoten, voor zij eenige schade konden aanrichten. (D.N.B.) ENGELSCHE VERNIETIGINGSEISCH. Met groote verontwaardiging keert de Berliner Boersenzeitung zich tegen een eisch van den Engelschen afgevaardigde Cazalet, die in een ingezonden stuk in de times eischt, dat men zonder onderscheid te maken de Duitsche burgerbevolking moet bombardeeren. De afgevaardigde stel de voor, twaalf Duitsche steden met totale vernietiging te bedreigen. Voor het geval de Duitschers „deze twaalf, door Engeland ter dood veroordeelde steden zouden ont ruimen." zou het Engelsche opperbevel twaalf nieuwe steden opgeven, die vernie tigd moeten worden; in geen geval mogen, zoo verklaarde de afgevaardigde, alleen die steden gebombardeerd worden, doch ook de menschen moeten lijden. Deze schandelijkheid, aldus schrijft het blad, verdient een bijzondere zichtbare plaats aan de schandpaal van de politieke misdaden van Groot-Brittannië. Wij con- stateeren, dat de Engelschen, sedert den moord op de kinderen van Freiburg, on danks alle Duitsche waarschuwingen, maand na maand, week na week, en lede ren nacht Duitsche woonwijken, duidelijk te herkennen als niet militaire objecten, kerken en eenzaam liggende boerderijen, hebben aangevallen en dat deDuitsche vergelding pas na vier maanden is geko men. De Nachtausgabe schrijft: Het Engelsche volk wordt hiermede door Winston Chur chill langs een omweg verklaard, dat, wan neer er niets anders overblijft, men zal overgaan tot het laf vermoorden van Duit sche burgers, ten einde zich op de een of andere manier te verdedigen. De Daily Mail van 13 September publi ceert twee brieven, die aantoonen, dat het voorstel van den Engelschen afgevaardig de Cazalet, om twaalf Duitsche steden met den grond gelijk te maken, bij het Engel sche publiek op een vruchtbaren bodem is gevallen. Een anonieme schrijver uit Bristol stelt voor eens alle Engelsche bommenwer pers tegen een Duitsche stad te laten op treden en deze van den aardbodem weg te vagen. Daarna moet men door middel van de radio en door het neerwerpen van pamfletten de Duitschers in kennis stellen van deze wraakneming. Ook Gerald Green uit Hampshire acht dit voorstel ge schikt om „Hitier en zijn godlooze horden" te intlmideeren. Hij zou echter niet een willekeurige stad, doch Berlijn in 24 uur in de asch willen laten leggen. (D.N.B.) Na de Engelsche vliegeraanvallen op de Liebfrauenklrche te Hamm, hebben Brit sche vliegtuigen in den nacht van Dinsdag op Woensdag opnieuw dynamiet- en brand bommen boven Haimm uitgeworpen, waar door een woonhuis vernield en een ander zwaar beschadigd werd. Militaire of andere voor den oorlog belangrijke doelwitten zijn niet getroffen. De bevolking van Hamm is over dit nieuwe optreden des te meer ver ontwaardigd, daar zij zich den pas kortge leden gepleegden overval herinnert, waar door tengevolge van dynamietbommen vele particuliere huizen werden beschadigd. Het bij Hamm gelegen visschersdorpje Vischershoefen heeft Zondagmiddag bezoek gehad van Engelsche vliegers, die zonder ergens rekening mee te houden met machi negeweren op de tuintjes der inwoners vuurden, waardoor een schoolkind werd ge dood. Andere Britsche aanvallen waren ge richt op de woonhuizen in het Zuidelijke deel van Hamm, op een groot kantoorge bouw in het centrum der stad, op woon- kolonies in Heesen bij Hamm, waar zeven personen om het leven kwamen, op boeren woningen in Berge en Rhijnem bij Hamm, alsmede op koloniehuisjes in Radbod. Ook in Krefeld lieten Britsche vliegers Zondagavond laat bommen vallen op een woonwijk, die bij helderen maneschijn dui delijk te herkennen was en bovendien door het neerlaten van een lichtkogel tot doel was gekozen. Twee woonhuizen werden hier vernield. Drie personen kwamen om het leven, terwijl vele anderen voor een deel zwaar gewond werden. In een kolonie bij Krefeld waren tengevolge van neergewor pen bommen twee dooden en vele gewonden te betreuren. (D.N.B.). ZITTING VAN HET BRITSCHE LAGERHUIS. cat Over de geheime zitting van het Engel sche Lagerhuis is het volgende officieele communiqué uitgegeven: Het Lagerhuis heeft in een geheime zit ting een debat gevoerd over het jongste luchtbombardement op Engeland. De leden van het Huis, die Londen en andere ge troffen districten vertegenwoordigen, heb ben de aandacht gevestigd op de talrijke vraagstukken, die zich hebben voorgedaan De minister voor de binnenlandsche vei ligheid en de minister voor de openbare gezondheid hebben na de debatten van re pliek gediend. In de zitting die volgde op de rede van den minister-president, Winston Ohurchill en die overigens, evenals de voorafgaande openbare zitting wegens luchtalarm moest worden onderbroken, is, volgens te Dublin ontvangen berichten, van verschillende zy- den het voorstel gedaan om het parlement in een andere plaats als Londen bijeen te roepen, daar een ordelijke afwikkeling van de parlementaire werkzaamheden onder de tegenwoordige omstandigheden in Londen niet kan worden gewaarborgd. De regeering mag, zoo wordt verklaard, den noodtoestand van het oogenblik niet gebruiken om het parlement feiteiyk uit te schakelen. (D.N.B.) De vooi a.s. Zondag door den Nederlandschen Voetbalbond en zijn onderafdeelingen vastgestelde competitie-wed strijden kunnen wederom doorgang vinden. De Duitsche pers hecht groote waarde aan de gisteren in een deel onzer oplaag nog vermelde reis van Von Ribbentrop naar Rome. De militaire samenwerking van de spil zoo schrijft de „Deutsche Allgemelne Zei- tung", vindt haar sluitstuk in de gemeen schappelijke politiek van de beide verbonden landen. Midden in den oorlog worden de telkens opkomende vraagstukken opgelost. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: be- United Press meldt: Van gezaghebbende zijde te Rome wordt verklaard, dat meer dan 500.000 man Ita liaansche troepen in opmarsch zijn in Egypte. Deze troepen rukken op zijn minst in drie colonnes op en hun uiteindelijke marschdoel is. de stad Alexandrië. De eerste colonne rukt op over den straat weg langs de kust en naar men aannemt wil zij zich later vereenigen met de tweede colonne. Deze marcheert op een afstand van ongeveer 80 KM. uit de kust, waar zij buiten het bereik is van het geschut der Britsche vlooteenheden, die de kust hebben gebombardeerd. De derde colonne zou eenige honderden kilometers van de kust verwijderd langs den karavaanweg willen oprukken. Italiaansche militaire kringen verklaren, dat het feit, dat Italië in star: is op zijn minst een half millioen goed bewapende soldaten in een kolonialen veldtocht te doen optrekken tegen ongeveer 230.000 Engel schen. een bewijs is van de groote kracht van het Italiaansche imperium. Voorts wordt verklaard, dat de Italianen in het Egyptische luchtruim een groote overmacht op de Engelschen hebben, daar de aantallen vliegtuigen der twee partijen aldaar zich verhouden als 6 1. Volgens te Cairo ontvangen berichten zijn alle Italiaansche troepen, welke over den straatweg langs de kust marcheeren, vol komen gemotoriseerd. De voorste detache menten beschikken over lichte en middel bare tanks en talrijke vrachtauto's voor het transport der troepen. Onder deze troepen bevinden zich vrijwel geen lnheemsche af deelingen. Voorts beschikken deze voorhoe. de detachementen ook over talrijke stukken geschut, welke tot dusver in de gevechten een voorname plaats hebben ingenomen. In militaire kringen te Cairo wijst men hl het bijzonder er op, dat de Italianen de water voorziening voor de troepen en voertuigen blijkbaar zeer goed moeten hebben georga niseerd. daar dit een van de voornaamste vereischten is voor een snel oprukken in Egypte. Voordat de Engelschen zich terug trekken. maken zij in principe elke bron en elke waterleiding onbruikbaar. Daar het geheele gebied tusschen Solloem en Sidi el Barrani bezaaid was met versper ringen, moesten de Italiaansche troepen volgens een D.N.B.-bericht uit Rome tal van moeilijkheden overwinnen. Een aantal loopgraven en kazematten alsmede goed opgestelde batterijen, moes ten worden bestormd, alvorens de Italiaan sche troepen de tweede Britsche verdedi gingslinie konden doorbreken en volkomen bezetten. Ir. politieke en militaire kringen te Rome wordt de bezetting dezer tweede Engelsche verdedigingslinie tusschen Sidi el Barrani en ed oase van Omar van beslissende be- teekenis geacht. Door de beëindiging van deze eerste phase der operaties, aldus wordt verklaard, wordt ten eerste de veiligheid van de Lybische grens gewaarborgd en kan verder uit de nieuwe Italiaansche posities een sterke druk worden geoefend op de I sche natie een verzameling kostbare cul- Engelsche linies. j tuurvoorwerpen ten geschenke gegeven sprekingen tusschen de leidende staatslie den van de spil plegen tot positieve resul taten te leiden, die door de vrienden van een rechtvaardige ordening begroet, door de vijanden gevreesd worden. De „Angriff" is van meening, dat nu rijksminister Von Ribbentrop naar Rome is vertrokken, het hier niet gaat om een bestudeering van den toesband en ook niet om een bespreking over loopende kwesties. De reis beteekent meer. Het „Hamburger Fremdenblatt' schrijft: Bij het begin van de Duitsch-Ita- liaansche leiding op het Buropeesche vaste land is ook een nieww soort diplomatieke bedrijvigheid in zwang gekomen, die zich kenmerkt door het feit, dat zij handelt en resultaten bereikt, waar anderen genoegen zouden nemen met fraaie redevoeringen. Men kan er ook nu van overtuigd zijn, dat de besprekingen te Rome geen leege geste beteekenen. Er bestaat geen enkel vraag stuk, waarbij de verbonden mogendheden gescheiden van elkaar optreden. Haar ge meenschappelijke belangstelling en haar gemeenschappelijk werken is in het bijzon der gerioht op die vraagstukken, die voor de toekomstige nieuwe ordening reeds ac tueel zijn geworden of nog actueel kunnen worden. De „Essener Nationalzeitung" zegt o.m.: De onherroepelijke ineenstorting van Groot Brittannië stelt alle in de naaste toekomst opduikende vraagstukken van de nieuwe ordening van Europa, van het Middelland- sóhe Zeegebied en van de wereld aan de orde De opbouwende politiek van de spii- mogendheden moet zich thans reeds met de oplossing van deze vraagstukken bezig houden. Officieus wordt gemeld: In politieke kringen te Berlijn merkt men omtrent de reis van den minister van bul- tenlandsche zaken naar Rome op, dat deze voortvloeit uit den bijzonderen aard van de Duitsch-Italiaansohe betrekkingen. Men wijst er op. dat dergelijke besprekingen tus schen de ministers van buitenlandsche za ken van de beide mogendheden, die nu en dan op Duitsch of Italiaansche grondgebied gehouden worden, dengene niet kunnen verrassen, die begrepen heeft, dat de spil een politiek instrument van de grootste homogeniteit is. Hieruit volgt zonder meer, dat bij alle politieke vraagstukken, die de belangen van belde mogendheden raken, ge meenschappelijk geraadpleegd, gemeen schappelijk besloten en dienovereenkomstig gemeenschappelijk opgetreden wordt. Deze besprekingen vprmen dan telkens een openhartige behandeling van al die problemen, die met het oog op de toekom stige reorganisatie van Europa, voor de beide verbonden mogendheden, die ge meenschappelijk in den levensstrijd staan, van bijzondere beteekenis zijn of kunnen worden. Om een dergelijke bespreking, zoo als bij vorige gelegenheden reeds meermalen gehouden is, gaat het thans. ITALIAANSCHE PERS VERWELKOMT VON RIBBENTROP. Het bezoek van den rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop staat in het middelpunt van de belangstelling der Italiaansche bladen. De as draalt niet en schuift niets op de lange baan, schrijft de Messagero. Zij treedt des te sneller en beslissender op naar mate de op te lossen vraagstukken ingewikkelder schijnen. Ter wijl de onverbiddelijke strijd tegen Enge land wordt voortgezet, vervullen de asmo- gendheden ook nog een andere taak door de ontwikkeling van een nieuw Europa te bespoedigen. De bijeenkomst te Rome zal daartoe een concrete bijdrage leveren. De Corriere deila Sera schrijft: de heer von Ribbentrop is het fascistische Italië steeds een hoogst welkome gast. Het Italiaansche volk verwelkomt den vertegenwoordiger van het Duitsche rijk met levendige sym pathie en oprechte vriendschap. De aan alle fronten zegevierende Dultsch-Itallaansche solidariteit is thans de groote werkelijkheid van de internationale politiek en de stu wende motor van de geheele Europeesche activiteit. De Popoio di Roma schrijft, dat zooals steeds ook bij deze gelegenheid de in behandeling komende kwesties met po sitieve resultaten zullen worden opgelost. (D.N.B.) DE ENGELSCHE DUIKBOOT „NAKWHAL" VERGAAN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot „Narwahl" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. De Narwhal behoorde tot de Porpolse- klasse, 15002100 ton groot, gebouwd tus schen 1933 en 1937. De bemanning bestond uit 55 man. GESCHENK AAN SPANJE. De Dienst aus Deutschland meldt, dat het Duitsche volk aan de bevriende Spaan- Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Een reis door de Oostmark. Indrukken van een jeugdigen Leidenaar. (Ie en 2e BI.). Handelaren in levensmiddelen mogen de weekmarkten bezoeken. (Binnenland, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Vaste, voor Aku's en Unilever zelfs willige, markt. Scheepvaart wederom gevraagd Olies en H.V.A. beter Amerika lusteloos Beleggingen vast. Buitenland De aanvallen op Londen en elders in En geland. (Ie Blad). De Italiaansche opmarsch in Egypte. (Ie Blad). Von Ribbentrop's reis naar Rome. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN* heeft. Deze moeten bijdragen tot vergoe ding van de schade, die de katholieke ge meenten in Spanje tijdens den burgeroor log geleden hebben. Dit geschenk is het resultaat van een inzameling, die met bijzondere toestem ming van de rijksregeerlng in Duitschland gehouden is. Het bestaat uit 86 kandela bers, 75 kelken, 7 kostbare monstransen, 29 hostieschalen en 31 kruisen. Voorts om vat het 145 waardevolle misgewaden, meer dan 200 misboeken en andere cultuur-voor werpen van allerlei aard. AMERIKAANSCHE TORPEDOBOOT- JAGERS VOOR ENGELAND. In een haven aan de Canadeesche oost kust is een aantal oude Amerlkaansche torpedobootjagers aangekomen. Deze jagers vormen de tweede groep, welke de Ver- eenigde Staten aan Engeland overdragen. De schepen zullen terstond door de Brit sche marine in dienst worden gesteld. (D.N.B.) BULGARIJE EN DE ZUIDELIJKE DOBROEDZJA. Het D.NJ3. meldt uit Sofia: Geheel Bulgarije staat in het teeken der voorbereidingen voor den intocht der troe pen in de Zuidelijke Dobroedzja, die volgens het verdrag op 21 September om 9 uur be gint. Op denzelfden dag en op hetzelfde uur zal te Sofia de buitengewone zitting van de Sobranje worden gehouden. Den dag daarvoor zal het parlement de agenda aan nemen, die waarschijnlijk slechts twee pun ten bevat: Goedkeuring van het verdrag van Krajowa en het verleenen van een spe ciaal crediet voor de Zuidelijke Dobroedzja ten bedrage van ongeveer een millioen lewa. De pers publiceert een oproep tot het uitsteken van de vlag in stad en land. De voor den Intocht bestemde troepen zijn reeds op de vier hoofdwegen, waarlangs de intocht zal geschieden, geconcentreerd. De overdrachtscommissies hebben, naar de pers meldt, de haar in het verdrag toe gewezen sectoren bereikt en daar de werk zaamheden aangevangen. De Bulgaarsche leden der commissies werden overal door de Bulgaarsche bevolking met vreugde ver welkomd. In de Zuidelijke Dobroedzja wor den eveneens voorbereidingen getroffen voor de feestelijke ontvangst der Bulgaar sche troepen. De Bulgaarsche minister van landbouw Bagrianow heeft voor het uitzaaien van de wintergewassen in de Zuidelijke Dobroedzja duizend landbouwtractors in gereedheid doen brengen. Deze zullen zoo mogelijk te gelijk met de troepen het land binnentrek ken, om aldus volgens den wensch van den minister op symbolische wijze uitdrukking te geven aan de vreedzame bedoelingen van Bulgarije in de Zuidelijke Dobroedzja. ALCOHOLVERBOD IN ZEVENBURGEN. Het militair bestuur van Oost-Zevenbur gen heeft voor het geheele teruggekeerde gebied tot nader order een alcoholverbod uitgevaardigd. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1