Ons Kort Verhaal IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Dinsdag 17 September 1940 KERK- EN SCH00LN3EUWS GEMENGD NIEUWS Bommen op Veere en Goeree Paniek te Rotterdam 22 paarden en vee verbrand De zuinige huisvrouw Wilkins beraamt nieuwe Noordpoolexpeditie JKIJN/T IN IITTERE^ Tentoonstelling „Ars Aemulae Naturae" o SPREEKCEL a—2 EÉN DOODE TE VEERE. Gistermiddag heeft een Engelsch vliegtuig twëe bommen geworpen *op Veere, waardoor een huis zwaar werd beschadigd en eenige andere lichtere schade opliepen. Een burger is bij dezen aanval gedood en één zwaar gewond, terwijl een aantal personen licht werd gekwetst. De zwaargewonde is naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag is nabij de gemeente Ouddorp op het eiland Goeree een aantal bommen in de duinen terecht gekomen. Aan enkele boer derijen in de omgeving werd schade aan gericht. Dolle koe slingerde een puinruimer te water. VERSCHRIKT TOESCHOUWER VERLOOR ZIJN GEBIT. Gistermorgen heeft op de Veemarkt te Rotterdam een dolle koe een groot deel van 'de stad in rep en roer gebracht. Het oeest rukte zich om 8 uur op de Veemarkt los en werd eerst om kwart over negen in een garage aan de Aelbrechtskade overmees terd. De koe was toen reeds gewond door revolverschoten en moest worden afge maakt, aldus de N. R. Crt. Het dol geworden dier rende, toen het zich had losgerukt, van de Veemarkt naai den Crooswijkschensingel, waar het de bin nenplaats van de Heineken's brouwerij op stoof. Er ontstond hier een groote conster natie, maar zonder schade aan te richten ging de koe al spoedig weer weg, om via de Noorderbrug naar de binnenstad te hol len. Veedrijvers en een aantal vrijwilligers uit het publiek bleven jacht op de koe maken, met het doel haar levend naar de markt terug te brengen. Telkens wist de koe echter aan haar achtervolgers te ont komen, dank zij het snelle tempo, dat zij er inzette en ook, omdat d° jagers het wilde dier niet dicht durfden te naderen. Over het Noordplein ging de jacht naar den Hofdijk, het Hofplein on de Diergaardelaan. In de Kruisstraat rende de koe het puinterri in op en springend over muurrestanten en kelders kwam zij op den Mauritsweg. Hier sprong een puinruimer, (le 30- jarige D. Zuidgeest, de koe op den nek. Maar hij werd meegesleurd tot aan den waterkant van den Westersingel en hier door de koe afgeschud. De man kreeg een nat pak, maar kwam er verder zon der letsel af. Ook de koe raakte te wa ter, zwom den singel over en klauterde weer op den wal. Op het rustieke brug getje over den Westersingel schrok een 45-jarig heer zoodanig van het voorbij- rennende dier, dat hij begon te schreeu wen met wijd open mond, wat ten ge volge had, dat zijn valsche bovengebit losraakte, uit den mond viel en door een spleet in het dek van het bruggetje in den singel viel. Steeds achtervolgd kwam de koe over den Nieuwen Binnenweg, de Rochussenstraat, den Pieter de Hoochweg, om daarna langs de Coolhaven op de Aelbreachtskade te be landen. Politiemannen, die aan de achter volging deelnamen, losten hier eenige revol verschoten, maar hoewel gewond en bloed verliezend, gaf de koe de vlucht niet op. Het dier kwam zelfs tot den Beukelsdijk, keer de vandaar terug naar de Aelbrechtskade en liep een garage binnen. Het was moge lijk hier een touw over den kop van het dier te werpen, waarna een revolverschot een einde maakte aan haar vlucht en leven. BENZINE-FRAUDE ONTDEKT TE ARNHEM. Een garagehouder in arrest. Op het politiebureau te Arnhem zijn, vol gens de „Tel." eenige benzinepomphouders en benzine-afnemers opgesloten geweest, wegens overtreding van de Distributiewet. Eén hunner, een garagehouder uit Arnhem, is thans in verzekerde bewaring gesteld, de overigen zijn, nadat proces-verbaal was op gemaakt, vrijgelaten. Het betreft hier het op groote schaal ver- koopen van benzine zonder bon, zooals dat vóór Augustus nog mogelijk was. Thans is voor de b.enzincdistributie een andere rege ling toegepast; waardoor deze overtreding niet meer kan voorkomen. De gearresteerde en een twaalftal andere behzinepomphou- ders hebben echter sinds Juli aan tal van afnemers steeds groote hoeveelheden ben zine geleverd, buiten de distributieregeling om. Langen tijd is deze handel goed ge gaan, doch op een moment, waarop de re geling reeds lang gewijzigd was, kwam de politie achter het eertijds begane bedrog. De handel blijkt zich over meer plaat sen van het land te hebben uitgestrekt. Na een eerste onderzoek kon in Zwolle boven dien een hoeveelheid benzine in beslag ge nomen worden. KIND ONDER ZWAREN TRAILER. Te Scherpenzeel is gistermiddag het 4- jarig dochtertje van den caféhouder Veld huizen door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. Het meisje speelde met en kele andere kinderen bij een zwaren trai ler. welke voor het café van haar vader ge parkeerd stond. Toen de wagen zich in be weging zette, geraakte de kleine er onder met het gevolg dat zij zwaar gewond werd. Spoedig is het slachtoffertje overleden. BOERDERIJ TEN GEVOLGE VAN BLIKSEMINSLAG IN VLAMMEN OPGEGAAN. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem is de nog slechts sinds een jaar in gebruik zijnde kapitale, boerderij van den veehouder J. Mast te Bleiswijk aan den Bleiswij kschen weg in brand geraakt. De bliksem trof' het achterste gedeelte van de stallingen en na korten tijd stond alles in lichter laaie. De oogst, een groote voorraad hooi en veevoeder, benevens twee en twintig paarden en eenig vee, kwamen in de vlammen om. Alleen een gedeelte van het woonhuis is behouden. De aanzienlijke schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. VERREGEND AVONTURIER. Koud en hongerig ten einde raad naar de politie. In den nacht van Zondag op Maandag tegen 12 uur kwam een zeventienjarige jongen in het politiebureau te Bussum, koud. nat en hongerig. Hij vroeg of hij wat eten kon krijgen en terwijl een der agenten hem een paar sneden van de nacht boterham afstond, vertelde hij een vaak gehoord verhaal. Hij had verleden Maan dag woorden met zijn vader gekregen en was het huis uitgeloopen. Heelemaal te Rot terdam. Met een vrachtauto mocht hij mee naar Den Haag en had een paar dagen daar vertoefd. Hij had van zijn loon als kwi- tantielooper nog eenige guldens over, waar mede hij de heele week logies heeft be kostigd en gegeten heeft. Onderwijl trok hij verder de wijde wereld in: Leiden, Haar lem, Amsterdam. Steeds op' vrachtauto's. Onderweg naar het Gooi een zijner on bekende bestemmingen was hem geen auto achterop gekomen; het regende, het was koud, hij had honger. De toekomst was duister als de nacht om hem heen. Hij gaf het op en was blij dat de politie hem naar de ouders, die een week in angst hebben gezeten, terug zou brengen. Uit een telefoontje met de Rotterdamsche politie is al gebleken, dat de jongen niets strafbaars op zijn kerfstok heeft. Tel. DOODELIJK ONGELUK MET EEN LIFT. Bij het schoonmaken van een liftkooi op de eerste étage van de Victoria-fabriek te Dordrecht' is een ongeluk gebeurd, ten ge volge waarvan de 21-jarige mej. P. van 't Hoofd spoedig daarna is overleden. Het meisje was bezig met het schoonma ken van de liftkooi; tevoren was de z.g. pa- ternosterlift door een ander meisje stop gezet. Op een gegeven oogenblito. werd van een hooger gelegen verdieping om de lift gebeld en laatst genoemd meisje, vermoe dende, dat mej. van 't H. met haar werk klaar was, daar zij niet meer bij de lift te zien was, zette deze in beweging. Onmid dellijk daarop werd een gil gehoord en de lift stilgezet. Het bleek dat mej. v. 't H. tusschen de liftkooi en den liftbak was be kneld geraakt. Zij werd bevrijd en klaagde over pijnen in de borst. Bij aankomst van den directeur van den Geneeskundigen Dienst was zij echter reeds overleden. Vad. IN HET KUSSEN GESTIKT. In een woning op den Nieuwendijk te Amsterdam heeft zich een tragisch onge val voorgedaan. Een kindje van drie maan den is in een bed voorover in de kussens gevallen. Toen de moeder erbij kwam, moest zij constateeren, dat de kleine in zeer be nauwden toestand verkeerde. Kort daarop is het kind overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE DROOGTE IN AUSTRALIË. De New York Times meldt uit Melbourne, dat de aanhoudende droogte de te velde staande Australische tarwe ernstig bescha digd h.-'eft. Naar raming zal de oogst van dit jaar op zijn hoogst 110.000 bushels op brengen tegen 210.000 bushels verleden jaar. (D.N.B.) door JAN MENS. Als men een nieuwe woning betrokken heeft, dan behoort het tot de goede hoewel niet altijd gevolgde gewoonte, zijn naaste buren op de thee te noodlgen. Het behoeft niet alleen thee te zijn, er kan ook een klein aardigheidje aan verbonden worden. Bijvoorbeeld een stukje banket en een goede sigaar. Dat animeert de stemming, en je ontloopt het gevaar, later voor kren terig te worden uitgescholden. Wij deden aldus. Wij Inviteerden meneer en mevrouw Blommers van rechts, en me vrouw Zeilmaker van links. Meneer Zeil maker bleek verhinderd door altijd-drukke zaken Zoo hadden we kennis gemaakt. Thee ge dronken, koekjes geknabbeld, mijnheer Blommers een sigaar met een bandje laten opsteken enfin: mijn vrouw vond het geslaagd. En toen wachtten we op de tegen-invi tatie. Die prompt kwam van links, en wel in den vorm van een sierlijk gedrukt kaartje Woensdagavond zijn we er geweest. Me vrouw ontving met de lieve gebaartjes van een welkom-heetende gastvrouw, leidde ons de hal door naar den salon. Zij maakte haar excuses wegens de afwezigheid van mijnheer, en liet ons toen haar unieke col lectie oud Saksisch porceleln bewonderen. We dronken thee. Werkelijk: fijne thee! Zoo geurig als ik in mijn vrijgezellentijd wel eens proeven ging bij Kong Hing, het bekende Chincesche restaurant. En we aten koekjes, heerlijke koekjes. Met een smaak van natuurboter en amandelen. Mevrouw wipte op de pianokruk en speelde Llsz en Chopin. En een toegiftje van Ravel. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 18 SEPTEMBER. Alphen aan den Rijn - Gebouw Jonathan: nam. 7M» uur, ds. Scheers. Bodegraven Geref. Gem.: nam. 6 uur, ds. Lamaln van Rotterdam. Katwijk aan Zee Gereff Gem. (Remise- straat) nam. 7 uur, d$. Honkoop van Den Haag. Noordwijk-aan-Zee Geref. Bond Juliana - weg 27)Nam. 7.45 uur ds. Lans van Meerkerk. Waddinxveen Zuidkade 18: nam. 7^ uur, ds. de Rover van Vlaardingen. EERVOL ONTSLAG PROF. DR. I. SNAPPER B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor aan prof. dr. I. Snapper op zijn verzoek eervol ontlsag te verleenen als gewoon hoogleeraar in de algemeene ziektekunde, de propaedeutische kliniek en de genees- middelenleer aari de gemeente universiteit aldaar. Zij stellen voor dit ontslag te doen ingaan op 1 September j.l. 755 (ingez Mea POGING OM WIJLEN COOK TE REHABILITEEREN. De bekende Poolonderzoeker, Sir Hubert Wilkins, probeert op het oogenblik een som van 100.000 dollar voor een Noordpoolexpe ditie bijeen te brengen. Het doel van deze expeditie zal zijn, te bewijzen, dat de on langs in New Rochelle gestorven poolreizi ger Cook de Noordpool in het jaar 1908 werkelijk heeft bereikt. De beweringen van Cook werden inder tijd door admiraal Richard E. Peary zwen del genoemd en een scheidsgerecht, dat door de strijdende partijen werd benoemd, gaf den tegenstanders van Cook gelijk. „Wij hopen te kunnen bewijzen", aldus verklaar de Wilkins, „dat Cook de waarheid sprak, toen hij beweerde, de Noordpool te hebben ontdekt. Wij hopen ook enkele plaatsen, die Cook, naar hij beweerde, heeft bereikt, te kunnen opzoeken en daardoor de beschul diging van admiraal Peary te ontzenuwen, dat Cook slechts 800 K.M. in het Poolland is doorgedrongen en vervolgens weer naar het Zuiden is getrokken". De nieuwe Noordpoolexpeditie zal even tueel met behulp van de modernste tech nische hulpmiddelen worden ondernomen. Wilkins verklaarde, dat hij zoo spoedig mo gelijk en dat beteekent, zoodra de blijk baar bestaande financieele moeilijkheden zijn overwonnen de reis zal beginnen. In de Vereenigde Staten is na den dood van Cook door zijn vrienden een organisatie in het leven geroepen, welke zich ten doel heeft gesteld, de juistheid van de bewe ringen van den gestorven poolonderzoeker aan te toonen. De president van deze „Cook Arctic Club", Ahlefeldt, heeft Wilkins zijn steun toegezegd. (United Press.) SLECHTS DRIE DOODEN OP FRANSCHE TROEPENSCHEPEN. Bij de Fransche koopvaardijschepen, die in de nabijheid van Sardinië in een mij nenveld geraakt en gezonken zijn, gaat het volgens berichten uit Vichy om de „Giette" „Le Borgue" en „Cassidaigne." Een ander schip, „Cap Tourale," dat eveneens op een mijn liep en beschadigd werd, kon op eigen kracht de reis voortzetten. In tegenstelling tot de aanvankelijke vrees zijn bij dit scheepsongeluk slechts drie personen om gekomen. Toen dat voorbij was, opende ze het deurtje van een klein kastje. Een pittige geur zweefde me tegemoet. Of ik een likeurtje wenschte? Maar na tuurlijk, mevrouwtje, heel graag! En me vrouw óók een klein glaasje? We snoepten van de likeur, en lk kreeg gelegenheid mevrouw Zeilmaker mijn com pliment te maken voor haar zoo doorvoeld pianospel. Mevrouw lachte gevleid en schoof de deuren van de huiskamer open. Daar stond de tafel gedekt. Mijn vrouw keek mij aan, en ik keek mijn vrouw aan. Of we haar het genoegen wilden doen, mee aan te zitten? vroeg mevrouw Zeilmaker met een innemenden glimlach. Er was een exquis soupertje aangericht. Ik leidde mijn vriendelijke buurvrouw ter tafel, mijn vrouw volgde. We aten geblan cheerde zwezerik met ravigottesaus, (naar mevrouw meedeelde) en toen gebraden eend met doperwtjes. Aardappeltjes in Bécha- melsaus en ten slotte een tapiocaschoteltje. Mevrouw vroeg of lk rooden of witten, zoe ten of rinschen wijn beliefde, en ik besloot tot den zoeten. Onder de tafel door trapte mijn vrouw mij waarschuwend op mijn fceenen. Ik kan niet best tegen wijn, mijn vrouw beweert, dat ik dan allerlei onzin ga vertellen Mijn buurvrouw dronk een glaasje mee (voor de gezelligheid!) en raakte met mijn vrouw in een dispuut over het voor en tegen van kalfsrib met bloemkool, of van biefstuk met gestoofde selderij. Ik wilde den lof gaan bezingen van boerenkool met worst, maar een blik van mijn vrouw bracht me tot bezinning. Een kittig dienstmeisje ruimde de tafél leeg, en mevrouw presenteerde uitstekende sigaretten. Zelf stak ze een licht-geparfu meerd sigaretje op, en mijn vrouw werd stil. Doordat eenige leerlingen van de bekende oude schildersschool „Ars Aemulae" in den loop van het vorige jaar onder de wapenen werden geroepen, is het aantal der deel nemers aan de tentoonstelling niet zoo groot als andere jaren. Desondanks is de jaarlijk- sche tentoonstelling volkomen verantwoord, want wat we van de betrekkelijk weinige deelnemers zagen getuigt van harden ar beid naar hoeveelheid en hoedanigheid. De onverdroten ijver en het idealisme van leer krachten en leerlingen heeft op de meest gelukkige wijze samengewerkt om ook onder min gunstige omstandigheden dit resultaat te bereiken. Als gewoonlijk hebben we ons belangstel lend oog laten gaan over de vele teekenin- gen naar de gipsmodellen, welke op zeer methodische wijze door den heer Bouw meester aan de leerlingen worden voorge legd. We hebben diens jnethode, waarbij hij komt van het eenvoudige tot het meer sa mengestelde, van een oog, een neus en mond, een oor, tot een kop en verder tot een buste of tors en hoe hij er naar streeft als voorbereiding tot het schilderen streng te letten op het weergeven der belichting en der stofuitdrukking, reeds enkele malen uitvoerig besproken en constateeren op nieuw dat hierin, ook na slechts één jaar teekenen uitnemende resultaten worden be reikt. o.a. door Carla Wenckebach en H. de Voogd. Ook bij het teekenen naar het levend mo del voor meergevorderden geeft de heer Bouwmeester een voortreffelijk deskundige leiding. Men kan een aantal dezer teekenin- gen zien in een afzonderlijk zaaltje, waarbij wij ons het werk herinneren van Minne en Hille de Vries, die we even noemen zonder de prestaties van anderen te miskennen. We moeten ons evenwel In ons overzicht beper ken. Onder de meer vrije teekeningen noemen we in de eerste plaats een aantal buiten gewoon vlotte en rake penteekeningen van Frans van den Berg, wiens naam men zich uit een paar vorige verslagen zal herinne ren, een leerling die de academie de grootst mogelijke eer aandoet, zooals nog nader zal blijken. Fijne stemmingsvolle potlootschet- sen zijn verder aanwezig van mej. Gmelig Meyling, voorstellend hoekjes uit Leiden. Gouda, Stompwijk en elders. Stemming zit er ook in haar fraaie interieur-teekening van de Oude Kerk te Amsterdam en de met intense aandacht bestudeerde doode meer koet. Mej. Meyling maakt het zich niet ge makkelijk. Want naast het teekenen be oefent zij de etskunst, soms als lij nets met aquatint en andere meer samengestelde gra fische technieken, die haar in staat stellen stemming aan te brengen. Men doet goed, deze aardige fijne dingetjes, die we niet af zonderlijk zullen noemen, en die soms naar de natuur zijn vervaardigd, soms uit pure fantasie zijn geboren, zelf te gaan zien, om dit bekoorlijke werk te waardeeren. Mej. van Mourik Broekman trekt de aan dacht door haar illustratief werk, hetzij in teekening, in sepia of in aquarel, waarbij zij vooral de actie zoekt. Wanneer het onderricht in hoofdzaak ge geven wordt door twee krachtige persoon lijkheden is het gevaar niet denkbeeldig, dat de leerlingen te veel op deze persoonlijk heden blijven steunen. Nu is onze persoon lijke opvatting, dat een leerling zich gerust aan zijn mentor mag vastklampen. Wij zien hierin ten slotte het eenige middel om als leerling iets te bereiken. Men kan zich ech ter overtuigd houden, dat zoowel mevr. O. van Iterson-Knüpfle als de heer E. Bouw meester den leerling geleidelijk steeds meer loslaten, steeds het eigen initiatief aanmoe digen, wanneer deze blijk geeft de voor naamste technische moeilijkheden onder de knie te hebben en de neiging vertoont op eigen beenen te willen staan. De leiding, die ook dan nog blijft bestaan, is geen dwang, doch bepaalt zich tot het geven van nuttige wenken, die ieder ten slotte altijd dank baar aanvaarden kan. Zij zijn volkomen overtuigd, dat de kunst slechts dan kan bloeien, wanneer de persoonlijkheid sterk Om halftwaalf namen wij afscheid. Ik had een lichte pijn in mijn hoofd en trek in rolmops. Mijn 'vrouw hulde zich in stil zwijgen. Alsof ik de aanstichter van het fijne soupertje was geweest! Twee dagen later waren we te gast bij onze buren rechts. We dronken weer thee, maar of mevrouw Blommers Au oude pruim tabak in den trekpot gedaan had of iets anders: ze smaakte ellendig! En de boekjes dito! Daar zat een smaak aan van scha penvet en cocosnoot, en dan nog in een slechte verhouding. En toen werden we onthaald op een vreemdgebrouwen drankje, dat volgens mevrouw Blommers gemaakt was van grapefruit, kinine, spuitwater en karnemelk. Een honderd procent vitamine- di'ank, vertelde ze trotsch. Mijn vrouw bracht zéér diplomatiek het gesprek op me vrouw Zeilmaker. „Een lieve dame," zei mijn vrouw op een toon, waarmee ze nog alle kanten uit kon. Mevrouw Blommers' oo'gen begonnen te schitteren achter haar lorgnet glazen. „Een pracht vrouw!" zei ze enthousiast. „Een vrouw, waaraan duizenden huisvrou wen haar geluk en haar gezondheid te dan ken hebben i," „Zoo," zei ik. „Er zijn maar weinig van zulke verstan dige vrouwen," ging mevrouw Blommers door. ,,U hebt daarnet mijn heerlijke thee gedronken?" Ik knikte. „Dat was een recept van mevrouw Zeil maker! En die vitamine-drank? Oók een recept van haar „Een recept?" vroeg mijn vrouw verwon derd. „Ja," zei mevrouw Blommers. „Weet u dan niet, dat mevrouw Zeilmaker redac trice is van „De Zuinige Huisvrouw"? Door haór toedoen heb ik al zóóveel huishoud geld bespaard Ik moest opeens mijn neus snuien. En mijn vrouw trapte me onzacht op mijn tee- nen (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden). genoeg is, zich in vrijheid te kunnen ont plooien en een eigen visie, een eigen stijl groeiende is. Een sterk voorbeeld van deze groeiende zelfstandigheid geeft ons de reeds genoemde Frans van den Berg. Het eerst trekt van hem een meisje in het wit de aandacht. Het werk is groot en forsch en breed gestreken, doch aan deze hartstochtelijke schilderwijze is de fijnheid en de charme geenszins op geofferd. Het fijne, uitmuntend doorgevoer de kopje is prachtig in het licht gezet. De houding is losjes, zwierig. Het coloriet is zeldzaam gevarieerd en harmonisch. Het is een levenswaar portret, een beeld van jeugd en poëëzie. Opmerkingen van dezen aard zou men ook kunnen maken bij een ietwat ingetogen damesportret, een jolig zelfportret en een paar sympathieke en ge voelige kinderportretten in crayon en pas tel. Er is van hem verder nog een aantal bloemstukken, virtuoos neergepenseeld, waarbij men opmerkt, hoe hij bijna bezeten is door de kleur. Zoo het groote tegenlicht- stilleven waarin een blijde uitbundigheid is; een bloemstuk met gele en roode bloemen en nog een paar andere werken van dien aard. Mevr. Van Iterson beleeft inderdaad groote vreugde aan dezen leerling, die een prachtige reclame voor „Ars Aemulae" is. Ik meen met deze notities over hem te kun nen volstaan. In ander verband noemden we reeds als intens harde werkster mej. Gmelig Mey ling. In de schilderklasse wordt haar ijver nog eens dubbel onderstreept. Zij is ingeto gener dan Frans, waarmee samenhangt dat haar techniek en haar kleur minder uit bundig zijn. Doch tegelijkertijd blijkt, dat ook uit haar werk zich een eigen persoon lijkheid openbaart. Haar kleur is zuiver en fijn. Zij schildert met aandacht en verdie ping. Men kan dat opmerken aan haar „Va- nitas", een schedel op een oud boek en een brandende kaars ernaast, alles in bruinen toon gehouden. Verder aan de fijne en ver stilde kleurgeving van haar opengeslagen vioolkist met het voortreffelijk geschilderde instrument. Krachtig en frisch geschilderd is ook haar bruine pot met witte, oranje, roode en paarse bloemen in bekoorlijke harmonie en eveneens haar pot met phloxen in verschillende tinten. Weer anders van stemming en niet minder fraai is haar groot stilleven met een groene buikflesch, een aar den kom met appelen en een blanke witte schaal op den achtergrond, waarin zij aller lei moeilijkheden heeft opgelost. Toch zit er in al deze werken, ook in het groote stil leven met den pleisterkop een prettig aan doende vrouwelijke ingetogenheid. Om niet te uitvoerig te worden noem ik van haar nog een stemmingsvol gezicht in de School steeg met de Pieterskerk op den achter grond. In de derde plaats wijs ik op het werk van Rein van den Berghe, wiens frissche Gezicht op de Waalhaven te Rotterdam, een stilleven van gele chrysanten en een goed doorwerkt zelfportret de volle aandacht verdienen. Zeer mooi is zijn stilleven met een grooten blauwen pot, een gemberpot en een mandfleschje, harmonisch in toon ge houden. En verder bezitten een paar stil levens, het eene van oranje en witte bloe men, het andere van witte en paarse asters ook goede kwaliteiten. Hij toont zich in dit alles uitermate serieus. Ten slotte noemen we nog mej. Van Mou rik Broekman, die nog slechts één Jaar het penseel hanteert en die dus nog niet de technische ervaring der anderen kan bezit ten. Desniettemin hebben we alle waardee ring voor het ernstig streven zich een eigen wijze van doen te vormen. Het is ons opge vallen, dat zij in sterke mate haar aandacht wijdt niet alleen aan de stofuitdrukking, doch ook aan de lichtreflexen die over de dingen vallen. Dat bemerken we vooral aan haar groote schaal met goudrelnetten en een groote witte buikflesch, goed in toon gehouden en sympathiek van stemming. Er zijn van haar nog een paar andere stil levens met heel goed getroffen partijen. Zij komt er, daar ls geen kwestie van. Het hierbij latend wek ik de lezers van harte op, dit werk van onze oude Leidsche Schildersacademie hun belangstelling te schenken. NIEUWE UITGAVEN. Bij de drukkerij „Varia" te Rotterdam ls ver schenen een brochure „Wat veranderen moet", geschreven door C. J. A. Musly. BALDADIGE JEUGD. Een bewoner van het Utrechtsche Jaagpad klaagt over de baldadigheid der jeugd, die voor en na schooltijd met grint van de Rijnkade over het water keilt, waardoor reeds verscheidene ruiten van perceelen aan heb Utr. Jaagpad het hebben moeten ontgelden. VOOR WOENSDAG 18 SEPTEMBER. Jaarsveld, 414,4 M. VARA-Uitzending 8. 00 Nieuwsberichten ANP., gram.muziek 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.15 Gram.muz. 10.45 Declamatie 11.00 Bont programma (opn.) 12.00 Berichten 12.05 VARA-orkest (12.45—1.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Gram.muziek) 2.00 Esme ralda en solist 2.45 Zang en piano 3.15 Gram muziek 3.30 Voor de kinderen 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Orgelspel 6.00 VARA-orkest 6.30 Letter kundig overzicht 6.45 Berichten 6.50 Gram. muziek 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Gram .muziek 7.20 Felicitaties 7.25 Volks zang 7.45 Propagandatoespraak 7.50 Gram. muziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Radiotooneel met muziek 8.55—9.00 Nieuws berichten ANP. Kootwijk, 1875 M. - AVRO-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En gelsch) 7.30 Gram.muziek (8.00 Nieuwsber. ANP.) 8.30 Orgelspel 8.50 Gramunuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Grammuziek (11.15 11.30 Berichten Engelsch) 11.45 Georg Stefanescu's Roemeensch orkest 12.30 Be richten (Duitsch) 12.45 Nieuws en econo mische berichten, ANP., eventueel gram.muziek 1.00 Georg Stefanescu's Roemeensch orkest en gram.muziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Omroeporkest 3.15 Orgelspel (3.30—3.45 Berichten Engelsch) 4.00 AVRO-Amusments- orkest (opn.) 4.30 Pianovoordracht 5.00 Be richten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economi sche berichten ANP 5.30 Onderwijsfonds scheepvaart: Taalles en causerie: de vaarwegen in West-Europa 6.00 Omroeporkest <6.15—6.30 berichten Engelsch) 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Gram.muziek met toelichting 8.00 Berichten Duitsch 8.15 Nieuwsberichten ANP Eventueel gram.muziek 8.30 Berichten Engelsch 8.45 Gram.muziek 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7