BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 17 September 1940 0FFKIEELE KENNISGEVING De organisatie en moeilijkheden van de vleeschdistributie Het incident in de Balistraat te Den Haag Eerste kindertrein uit de Oostmark terug Uit de metaalindustrie De besprekingen van Kobayasji te Batavia Opbrengst van de Rijksmiddelen RECHTZAKEN AGENDA VRAGENRUBRIEK Voorloopig werkt het apparaat misschien stroef Uiteenzetting van den directeur-generaal voor voedselvoorziening DE POLITIE-AGENTEN IN VRIJHEID GESTELD. Naar wij vernemen zijn de politie-agen- ten, die Zaterdag 7 September j.l. In de Balistraat te Den Haag revolverschoten hadden gelost op eenige leden van de weer-afdeeling der N.S.B., waardoor de W. A.-man Peter Ton werd gedood en enkele andere nationaal-socialisten werden ge wond, en die deswege in voorloopig arrest zijn gehouden, weder in vrijheid gesteld. Deze vrijlating is geschied ofimiddellijk na dat bij den hoofdcommissaris van politie een verzoekschrift daartoe van de moeder en de zuster van wijlen Peter Ton, zoomede van het W.A.-vendel, dat diens naam draagt, was ingekomen, in welk verzoek schrift tevens uiterste clementie voor deze agenten werd bepleit. OOK LEIDSCHE KINDEREN TERUGGEKEERD. Gisteravond is de eerste trein met kin deren, welke eenige maanden in de Ostmark hebben doorgebracht, te Rot- terdag teruggekeerd. Omstreeks half tien arriveerde de trein aan het station D.P. te Rotterdam met ongeveer 800 kinderen, waarvan een honderdtal te Rotterdam thuis hoorde. De overige kinderen waren afkomstig uit verschil lende plaatsen in Zuid- en Noord-Hol land, Zeeland, Brabant en Limburg. Dezen avond konden deze kinderen hun woonplaatsen niet meer bereiken. De spoor wegen hebben evemyel gezorgd, dat een verwarmde trein klaar stond, waarin de kinderen den nacht konden doorbrengen. Na het binnenkomen van den trein werden de kinderen door den heer Hackert uit Den Haag en de heeren Mens en Van der Waals uit Rotterdam overgebracht naar den slaaptreln. Een klein gedeelte kon nog een aanslui ting in de richting 's-Gravenhage en Lei den halen. In den trein hebben de kinderen nog gegeten, zoodat geen vrees voor hon gerige magen bestond en in den ochtend stond heden een ontbijt voor hen gereed, voor zij de reis naar hun woonplaatsen voortzetten. Men ziet bij de kinderen niets dan ver heugde, gezonde en gebruinde gezichtjes, terwijl men tallooze opgetogen verhalen te hooren krijgt. Morgen komt de tweede trein met kin deren uit de Oostmark terug, daarna zul len de treinen om den anderen dag aan komen, de laatste op 30 Septenjber. Ook de Nederlandsche journalisten, welke in de afgeloopen week een bezoek aan de Oostmark hebben gebracht, zijn terugge keerd. Het Japansche agentschap Domei meldt uit Batavia, dat de leider van de Japan sche delegatie Kobayasji, die op 12 Sep tember in Batavia Ls aangekomen, een on derhoud leeft geha. mr- den gouverneur- generaal van Nedevlandsch-Indië. Het blad Asahi meldt, dat Kobayasji beraadslaagd heeft met den Japanschen consul-generaal te Batavia en met een der directeuren van hei concern Mitscei. Volgens dit blad is Kobayasji grondig van den toestand in Ne- derlandsch-Tndië op de hoogte gebracht. Op grond van deze beraadslaging werd be sloten, dat bij de onderhandelingen met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië de uitwisseling van materiaal en goederen e.a. besproken zal worden OVER DE EERSTE ACHT MAANDEN VAN 1940 f. 16 MlLLIOEN BENEDEN DE RAMING. De Rijksmiddelen hebben in Augustus f. 34.805.632 opgebracht, hetgeen f. 2.736.034 beneden de raming is en f. 2.566.320 minder dan in Aug. 1939. Over de eerste acht maanden van 1940 was de' opbrengst f. 284.488.551 of f. 15.844.782 beneden de ra ming en f. 26.909.411 minder dan de op brengst over de eerste acht-maanden van 1939. DEEL VAN DE GEMEENTE MAASBREE AAN DE GEMEENTE VENLO TOEGEVOEGD. De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Binnen - landsche Zaken, waai bij met ingang van 1 October een gedeelte van de gemeente Maasbree aan de gemeente Venlo wordt toegevoegd. Blijkens de bijbehoorende Laart liggen in het bedooide deel de dorpci. of buurtschappen BIcrick, Hout-Blerick, Wiel- der en Boekend. Zoo spoedig mogelijk na ingang der grens wijziging worden de zittende raden der ge meenten Venlo en Maasbree vervangen docr nieuwe raden, waarvan deel uitmaken voor de gemeente Venlo 18 leden van den zittenden raad dezer gemeente en voor de gemeente Maasbree 11 ingezetenen dezer gemeente. Deze leden worden aangewezen met inachtneming van de bepalingen dei- Kieswet en aan de hand vah de uitslagen der laatstelijk in de gemeente Venlo en in de onderscheidene gedeelten der gemeente Maasbree gehouden Gemeenteraadsverkie-1 zingen. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Van de Nederlandsche Unie ontvingen wij de volgende mededeeling: Hardnekkig blijft in de pers het gerucht aanhouden, dat het driemanschap van plan zou zijn, zich op de Veluwe te vestigen, om zich daar in afzondering aan de zaak van het Nederlandsche volk te wijden. EEN NIEUWE ARBEIDSOVEREENKOMST. Naar „De Metaalbewerker", het orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Me- taalbewerkersbond mededeelt, is thans, na onderhandelingen tusschen de besturen van den Metaalbond en de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid en van de Metaalbewerkersbonden, voor de ge- heele metaalindustrie van ons land, en wel voor 142 ondernemingen, een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand gekomen. Deze overeenkomst, welke gisteren in wer king is getreden, regelt voor den duur van één jaar de arbeidsvoorwaarden. Ter compensatie van den tot en met Augustus uitgekeerden duurtebijslag zullen de werkgevers aan de bij hen in dienst zijnde werklieden uurloonsverhoogingen toekennen, welke voor de hoogste uurloonen in het algemeen 1 cent bedraagt en -'oor de laagste loonen 2 cent per uur. Over de eerste helft van September zal nog 2V: maal het normale uurloon als duurtebijslag wor den uitbetaald. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding Loterijwet. Gistermorgen moest voor het kanton gerecht alhier terecht staan een caféhouder alhier, wegens overtreding der Loterijwet. Verdachte had zonder toestemming van B. en W. een loterij georganiseerd, welke be stond uit een groote prikplank met 540 gaten, welke hij op de toonbank geplaatst had. Yoor 10 cent mocht men in een der gaten prikken en naar gelang dan in een blauw, zilver of rood balletje geprikt werd, had men één, twee of drie glazen bier ge wonnen, of één der geldprijzen van f. 0,50, 0,75 of f 1,00. In het ongunstigste geval won men altijd nog een sigaar. Verdachte wist niet dat dit een verboden loterij was, hij had de prikplank in het openbaar op de toonbank geplaatst. De persoon, die hem deze prikplank verkocht had, had be weerd dat hij hier geen kwaad mee kon en zóó was hij er „onnoozel" ingeloopen. Het O.M. vond dat een caféhouder in het algemeen niet zoo onnoozel was. Hij had eerst een onderzoek moeten instellen of het geen verboden loterij was. Het O.M. eischte f. 5 boete of drie dagen hechte nis, met vernietiging der in beslag genomen prikplank en prijzen. Verdachte vond de •boete verschrikkelijk hoog, maar de kan tonrechter wees er op dat zoo'n prikplank wat opbracht daar het meest kleine prijzen waren. Verdachte verklaarde dat iedere lo terij slechts f. 12,50 winst opbracht. Uit spraak conform den eisch. Geteeld zonder vergunning. Een tuinder uit Katwijk a. d. Rijn moest terecht staan, omdat hij zonder vergunning der Ned. Groenten- en Fruitcentrale groen ten geteeld had. De heer J. J. Bosman, af- deelingschef der Ned. Sierteelt-, Groente en Fruitcentrale' uit Haarlem, verklaarde dat verdachte, hoewel hij door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale wegens over treding der crisiswetten voor drie jaar als lid geschrapt was, toch geteeld had. On langs is verdachte nog veroordeeld tot f. 5 boete. Verdachte wist zeer goed, dat hij als ongeorganiseerde niet mocht telen. Het O.M. vond dat verdachte er een zeer ver keerde opvatting op na houdt. Wegens drie maal overtreding der crisiswetten was hem deze straf drie jaar geschrapt als lid door den tuchtrechter der Ned. Groenten- en Fruitcentrale opgelegd. Desniettegen staande gaat verdachte toch voort met telen, waarom het O.M. f. 20 boete eischte of acht dagen hechtenis. De kantonrechter vond dat verdachte veel voordeel uit deze onrechtmatige teelt heeft genoten en ver oordeelde verdachte overeenkomstig - den eisch van het O.M. tot f. 20 boete of acht dagen hechtenis. Geen voorrang verleend. Een landarbeider iiit Katwijk a. d. Rijn moest terecht staan, omdat hij met zijn vrachtauto op het kruispunt Vinkelaan Beeklaan te Noord wij k-Binnen geen voor rang aan het rechterverkeer verleend hadL waardoor hij in botsing was gekomen met een personenauto die uit de Beeklaan kwam. Het O.M. wees er op, dat verdachte volgens artikel 73 aan het rechterverkeer voorrang had moeten verleenen, maar ge zien de omstandigheden waaronder de bot- Uitknippen en bewaren. IDENTIFICATIEPLICHT Zooals reeds eerder is bekend gemaakt in de dagbladen van 12 en 13 dezer, is met ingang van 1 October 1940 ieder Nederlan der of Nederlandsch onderdaan, die der. leeftijd van 15 jaren heeft bereikt cn in het bezette Nederlandsche gebied woont of verblijf houdt, verplicht steeds een van overheidswege uitgereikt identiteitsbewijs, voorzien van een foto, bij zich te dragen, door middel waarvan hij zich te allen tijde behoorlijk kan identificeeren. Als identiteitsbewijs wordt o.a. beschouwd een distributiestamkaart voor een Nederlander, voorzien van een met den gemeentestempel gewaarmerkt goed g e 1 ij k e n d portret. Ten einde een vlotten gang van zaken te bevorderen, wordt ieder die daarvoor in aanmerking komt in de gelegenheid gesteld kosteloos zijn stamkaart tot identiteits bewijs te laten bijwerken. Men moet zich daarvoor in persoon met een g.oed gelijkend portret en bescheiden, waarmede bewezen kan wor den, dat de aanbieder de persoon is, te wiens name de distributiestamkaart is af gegeven op de volgende dagen in de hier onder vermelde lokalen aanmelden, tus schen 8.30 en 12 uur v.m. of 1.30 en 4.30 uur nun. of 6 en 8 uur n.m. Donderdag 19 September a-s. de namen be ginnende met A of B tot en met Bo; Vrijdag 20 September a.s. de namen begin nende met B van Br af, C of D; Zaterdag 21 September a.s. de namen be ginnende met E, F, G of H tot en met Ha; Maandag 23 September a.s. de namen be ginnende met H van He af, I, J of K tot en met v, d. Klaa; Dinsdag 24 September a.s. de namen be ginnende met K van Kle af of L tot en met Li; Woensdag 25 September a.s. de namen be ginnende met L van Lo af, M, N of O tot en met Ot; Donderdag 26 September a.s. de namen be ginnende met O van Ou af, P, Q of R. Vrijdag 27 September a.s. de namen begin nende met S; Zaterdag 28 September a.s. de namen be ginnende met T, U of V tot en met Vo; Maandag 30 September a.s. de namen be ginnende met V van Vr af, W, X, Y of Z. Lokalen I Stadhuis, Breestraat, ingang deur onder de trap; II Evangelisatiegebouw. Morschweg 59. III Voormalige Kweekschool, Oude Vest 35; IV Hoogere Burgerschool, Burggravenlaan; V Wijkgebouw Staalwijk, ingang 3 Octo- berstraat. Dringend wordt verzocht zich te melden in het dichtst bij gelegen lokaal en op de hierboven aangegeven dagen en uren, voor al in de z.g. stille uren t.w. 1011 uur v.m. of 24 uur n.m. Het aan te bieden portret mag niet groo- ter zijn dan 31/» c.M. breed en 4>/2 c.M. lang. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 17 September 1940. 815 HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Pieterskerk: Concert Leo Mens en Stotb'n. 7 1/4 uur nam. Woensdag. Oegstgeest: Gem. Gods. 3 uur nam. Donderdag. Zoeterwoudsche weg: Alg. verg. van aandeel houders N.V. Lcidsche Wolspinnerij, 3 uur nam. DIVERSEN} s Dinsdag, 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typbus. 11—3 uur. s Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9%—11 uur voorin. Arbeidsbeurs (Levendaai): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—fi aur nam ,s Donderdags Wijkgebouw „Bethesda' (Hoef- straat 4446>: Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Donderdags. tast. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr. 22): Inenting tegen diphterle 3% uur '8 middags precies. '8 Vrijdags, Inst. voor Praeventieve Genees- Kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; 8 alle leeftijden. Luxor-Theater Stationsweg: ,3utterfly"t Dag. nam. 2,15 uur, 7 uur. 's Zondags van 2—6% u. doorl. voorstelling. LIdo-Theater, Steenstr. 39: „Spion van den Keizer"*. Dagelijks 7,30 nam.; 's Zondags te 2, 4% en 7% uur. Woensdag en Zaterdag matinee 2% uur. Trianon-Theater, Breestr. 31: „De 3 Codonas".t Dagelijks 2 en 7 uur. 's Zondags van 26,30 uur doorl. voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Savoy-hotel 217"t Dag. 7 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2.30 uur; 's Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Alarm in Peking"!. Dagelijks 2 en 7 u. nam.; 's Zondags v. 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk-aan-Zee)Percy neemt vacantie"t. 7% uur nam. Zondags gesloten. Wij hadden gemeend, dit gerucht aanvan kelijk niet tegen behoeven te spreken, daar het al te naïef is. Nu het echter blijft aan houden, verklaren wij met de meeste stel ligheid, dat het plan nooit heeft bestaan en niet bestaan kan Geheel buiten ons om is het bericht destijds in de Nederlandsche pers gekomen. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 September 20 uur tot Zaterdag 21 September 8 uur waargenomen door de apotheken: Boekwijt, Breestraat 74, teL 20.552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20.085. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26.274. L. van G. te H. Koudekerk, Rijndijk, Lei den, Zijl-, Heeren.- en Maresingel, Haarlemmer weg. Voorhout, Noprdwijkerhout, Langeveld. slng plaats had, eischte het OM. f. 10 boete of vijf dagen hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. Nord Thomson, wees er op, dat de chauffeur van de personenauto wel voorrang had, maar misbruik van art. 73 had gemaakt, door met een onverantwoor delijke snelheid van 50 K.M. dit gevaar- TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 16 gr. C. (61 gr. F.) tiOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-A.-ZEE Voor Woensdag. Voorm. te 4.30 uur; nam. te 4.54 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 7.51 nam. tot 7.19 voorm. Het tijdvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze belde tijdstippen. MAANS. OP- EN ONDERGANG. 17 Sept. op: 20.04; onder 8.05. In een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie heeft de directeur-generaal voor de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, een nadere uiteenzetting gegeven van de in werking getreden vleeschdistributie. De distributie van vleesch zoo zeide hij is de moeilijkste van alle distributie- maatregelen, die wij zullen hebben te treffen. In den vorlgen oorlog hebben wij het niet verder weten "te brengen dan de eenheids worst, maar thans willen wij probeeren betere maatregelen te stellen. Een vergelij king met de brooddistributie zal onmiddel lijk duidelijk maken, waarom vleeschdistri butie zoo moeilijk ls. Bij de brooddistributie distribueert men eenvoudig bloem. De een wil het in den vorm van kadetjes, de ander in den vorm van broodjes van 400 of 300 gram. Wat echter gedistribueerd wordt is brood en dit kan men gemakkelijk controleeren. Daarbij komt dat meel gemalen wordt in enkele groote bedrijven. Wij weten precies waar de voorraden zich bevinden. Alles ligt in de groote bedrijven bij elkaar en er kan nooit iets gemist worden. Bij vleesch is dat ech ter geheel anders. Hier hebben wij niet met enkele producenten te maken, maar hier loopt het aantal producenten in de hon derdduizenden. Men begrijpt, dat het dlstribueeren ook om andere redenen moeilijker, want het is niet te zeggen, wat er nu precies aan vleesch en v/at voor kwaliteit aan vleesch er uit beest komt. Wij weten dus niet waarvan wij moeten uitgaan. Wanneer spr. 100 Kg. brood distribueert, dan weet hij zeker, dat deze 100 Kg. er uit komen, maar bij dieren kan spr. dat niet zeggen, omdat hij niet weet, wat er bij de slachting uitkomt en wat de kwaliteit zal zijn. Deze slachting geschiedt bij rundeten bij den slager, dus wanneer het dier eenmaal gedeeltelijk buiten onze contróle valt. Er komt echter nog meer bij. Practisch is iedere Nederlander tot nu toe in staat geweest de bonnen voor de ver schillende artikelen te gebruiken. .Dit zal thans niet zoo gemakkelijk gaan. Wij moe ten er voor zorgen, dat de slager rund- vleesch en varkensvleesch krijgt. Bovendien moeten wij de prijzen in de hand houden en er dus voor zorgen, dat de producenten een behoorlijken prijs ontvangen en het pu bliek rechtvaardige en geen exhorbitant hooge prijzen betaalt. Het vee moet langs bepaalde kanalen en bepaalde wegen ter beschikking van den consument komen en hier moet dus behalve de distributie een volkomen ordening van de markt in elkaar gezet worden. Tot op zekere hoogte hadden wij deze ordening op het gebied van de varkens, maar niet op het gebied van rundvee. Deze ordening ia nu aldus gevonden, dat alle rundc-ren zui len worden verkocht via de narkten. De boeren of handelaren kunnen op deze mark ten hun dieren aanvoeren, nadat zij deze aan de veehoüderijcentrale hobben opgege ven. Op deze markten zal het geschat worden door een commissie Deze commissie bestaat uit drie groeps- vertegenwoordigers, n.l. van de veehouders, van de slagers en van de veehandelaren. Zij klasslficeert elk stuk 'vee en geeft dit ten slotte over aan een slagerscommissie, welke voor de verdeeling onder de slagers .org draagt. Spr. hoopt, dat de zaak op deze wijze zal loopen. Men zal echter voor bui tengewone moeilijkheden komen te staan, aangezien naast de distributie nog een marktordening moet worden ingevoerd Men moet zich dan ook niet voorstellen, zoo zeide de heer Louwes, dat alles van den eersten dag zonder kleerscheuren zal ver- loopen. Uiteindelijk moet alles echter te recht komen en dan is het verder een kwes tie van organisatie. Er is echter een gevaar en dat is het clandestien slachten. Wanneer op een gegeven oogenblik varkens of rundvee buiten de regeling om geslacht kunnen worden, dan ontstaat er een lek, waar aan niets is te doen. Met alle mogelijke middelen echter zal dit. verhinderd wor den. Voor een behoorlijken prijs aan de producenten zal worden zorg gedragen, maar overtreders zullen streng worden gestraft. Huisslachting van rundvee zal niet worden toegestaan. Huisslachting van varkens wel, maar niet onbeperkt. De boer. die zelf een varken gemest heeft, kan vergunning krijgen het dier te slachten en het varken mag hij dan houden. Hij is echter gelijk alle andere Nederlanders ver plicht mee te doen in de distributie, maar hij krijgt iets meer n.l. anderhalf maal zooveel. Zelfslachtende varkenshouders moeten uiteraard aan verschillende voor- Vaarden voldoen. Spr. kan zich voorstellen, dat gevraagd wordt waarom distributie van vleesch noo- dig is. Hierop kan hij antwoorden dat men met de moeilijkheid zit dat de aanvoer van varkensvleesch, die van over zee moet ko men, is afgesneden. Daarop is niet te re kenen. Men moet het dus hebben van eigen overproductie en het zoo juist mogelijk ver- deelen van de nog beschikbare voorraden. Het rantsoen, dat wij in de toekomst zullen krijgen zoo ging de heer Lou wes verder is 26 Kg. per jaar. Wij aten 3438 Kg. per jaar. Hiervan was ongeveer 20 Kg. in den vorm van var kensvleesch en 15—16 Kg. in den vorm van rund vleesch. Hoe onaangenaam distriutiemaatre- gelen ook mogen zijn zoo besloot de heer Louwes we doen het niet voor ons plezier. Wij moeten er voor zorgen, dat onze bevolking van bijna negen milliocn zielen wordt voorzien van het noodige. Wellicht zal de distributie in het begin niet zoo vlot verloopen. Ook zal het wel eens kunnen voorkomen, dat er heelcmaal geen vleesch is. Spr. heeft echter alle hoop, dat het na eenige we ken naar wensch zal gaan en dan is het ideaal een eenheidsworst te vermij den bereikt. lijke kruispunt, waar bovendien nog een bocht is, te passeeren. Er staan bovendien nog waarschuwingsborden en die zijn er niet voor de aardigheid gezet, zoodat de raadsman de vraag stelde: Wie is hier de schuldige? en ontslag van rechtsvervolging vroeg. Over acht dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Plotseling achtetuit gereden. Een chauffeur uit Haarlem moest terecht staan omdat hij met zijn vrachtauto op den Boulevard te Katwijk aan Zee zonder de noodige. voorzorgen genomen te hebben, plotseling achteruit was gereden, waardoor hij tegen een autobus Noordwijk a/Zee Den Haag was opgebotst. Het O.M. vond dat verdachte een zeer gevaarlijke manoeu vre gemaakt had en eischte f. 1 boete of vijf dagen hechtenis. Uitspraak f. 7,50 boete of drie dagen hechtenis. Omdat verdachte verklaarde dat hij werkloos was geworden, veranderde de kantonrechter de boete in f. 5 of drie dagen hechtenis. Geen voorrang verleend. Eén loopknecht alhier moest terecht staan, omdat hij rijdende op een rijwiel op het kruispunt GangetjeHoogewoerd geen voorrang aan het rechterverkeer had ver leend, waardoor hij den heer Kater omver had gereden. De heer Kater verklaarde dat hij zeer langzaam de bocht gepasseerd was. Door de botsing was hij verwond en zijn fiets en vulpen beschadigd, waarvoor hij een civiele vordering van f. 1,75 instelde. Het O.M. vond dat verdachte onverantwoor delijk gereden had en eischte f. 8 boete of vier dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering k f. 1,75. Verdachte ver zocht clementie, omdat hij werkloos ls. In dit verband veroordeelde de kantonrechter hem tot f. 4 boete of twee dagen hechtenis. Omdat verdachte werkloos is, trok de heer Kater de civiele vordering in, waarop ver dachte den heer Kater de hand drukte en zijn excuus aanbood. Overtreding der Leerplichtwet. Een loswerkman alhier moest terecht staan wegens overtreding der Leerplicht wet. In Juni en Juli van dit jaar had zijn dochtertje de school niet meer bezocht. Verdachte verklaarde dat dit door ziekte van zijn vrouw kwam, maar volgens het rapport van het hoofd der school waren de ouders zeer onverschillig. Het kind kon goed leeren, maar door het schoolverzuim was het kind blijven zitten. Verdachte zeide, dat dit de schuld van den meester was, waar om hij het kind naar een andere scnooi gestuurd had. Het O.M. vond dat verdachte er vreemde manieren op na hield om den meester de schuld te geven van het school verzuim. Aangezien verdachte werkloos is, waardoor hij geen hooge boete kan betalen, eischte het O.M. f. 3 boete of twee dagen hechtenis. Uitspraak f .2 boete of éen dag hechtenis. DE ROOFOVERVAL TE HOLTEN. Het openbaar ministerie hij de recht bank te Almelo is tegen het vrijsprekend vonnis, gewezen tegen G. V. en H. H. Th. D., resp. woonachtig te Apeldoorn en De venter in hooger beroep gegaan. Zoals bekend, werden oeiden verdacnu den roofoverval onder Holten te hebben ge pleegd. waarbij de bejaarde landbouwer Leetink tengevolge van de ondervonden mishandeling het leven liet. terwijl zijn echtgenoote ernstig werd gewond. De oi- ficier van justitie eischte tegen beide ver dachten levenslange gevangenisstraf. 22

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6