BINKEN LANI) Het toekomstig Rotterdam LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 12 September 1940 Nieuwe export-regeling Afscherming van druiven Sluiting van een groot aantal benzinepompen De vleeschdisfributie rijwiellampen 40 jaren geleden werd de pioendahlia gekweekt T eraardebestelling van Peter Ton Officieele Kennisgevingen Ir. Witteveen over het opbouwontwerp AGENDA TOEWIJZINGEN AAN DE EXPORTEURS. (Van onzen Westlandschen correspondent). Er is gisteren een wijziging gekomen in den export van druiven naar Duitschland, waardoor de exporteurs niet meer volledige vrijheid hebben voor de verzending, doch meer regelend wordt opgetreden. Tot nu toe kon iedere exporteur naar be hoefte zijn hoeveelheden druiven aan de veilingen koopen en verzenden, zij het dan ook onder de algemeen geldende bepalin gen. Hierin is thans verandering gekomen, doordat een toewijzing plaats heeft. De exporteurs doen hierbij mededeeling aan het bureau van de exporteursbonden, die aan de hand ook van de beschikbare vergunningen, toewijzing doen van de hoe veelheid druiven, die iedere exporteur naar zijn afnemer in het buitenland mag ver zenden. Ook wat betreft de prijsregeling Is een verandering aangebracht, door de instel ling van A- en B-prijzen. Deze zijn voor de Colman en Alicante respectievelijk 38 en 40 cent per kilo. Een uitzondering wordt voor een en an der gemaakt ten behoeve van de witte drui ven, die verzonden mogen worden naar mate de vraag uit Duitschland bestaat. Voor het binnenland kan door de kooplieden in vrijheid worden gekocht. r Door de nieuwe regeling hoopt men ook te voorkomen, dat nu er een ruime hoeveel heid Genehmigungen beschikbaar is, te groote vraag ontstaat bij de kooplieden en prijzen boven het maximum geboden wor den. Iedere exporteur weet nu. dat de hem toegewezen hoeveelheid druiven beschik baar is aan de veiling. Naar wij vernemen, aldus de „Te legraaf', is met ingang van gisteren, een groot aantal benzine- en dieselolie- pompen naar schatting 40 a 50 pro cent gesloten. In een circulaire aan de betrokkenen, zetten de autoriteiten uiteen, dat deze maatregel door de omstandigheden gebo den is. Er zijn veel minder automobilisten op den weg, er wordt slechts een fractie verbruikt van den normalen omzet aan benzine en het wordt derhalve ondoenlijk geacht om het geheele op normale tijden ingestelde verkoopsapparaat (depots, tank- inrichtingen en -wagens, aftapinstallatles enz.), op peil te houden. Bij de beoordecling.' welke pompen alsnog geopend zullen mogen zijp, zal worden uitgegaan van drie overwegin gen: ten eerste of de betreffende pompinstall&tie een z.g. Wexirmacht- tankstelle is; ten tweede of de pomp gelegen is aan een grooten verkeersweg en ten derde of de verkoop van motor brandstof voor het betreffende bedrijf van vitaal belang geacht mag worden. Zooveel mogelijk zal ook rekening gehou den worden met de belangen van de leve ranciers, met dien verstande, dat van de verschillende maatschappijen een even redig aantal pompen buiten gebruik zal worden gesteld. De pomphouders zijn verplicht, direct na ontvangst van een desbetreffend be richt een plakkaat op hun installatie te plakken met het woord „Gesloten." Dit bil jet wordt hun tegelijk met de circulaire toegestuurd. Met het oog op dezen maatregel zullen automobilisten er goed aan doen, zorg te dragen, dat zij steeds een reserve-hoeveel- heid benzine ln hun auto hebben, daar zij anders wel eens voor onaangename ver rassingen zouden kunnen komen te staan. Naar wij uit Arnhem vernemen, wordt daar, blijkens een officieele aankondi ging, aanstaanden Maandag begonnen met de uitreiking van vleeschkaarten, welke op dezelfde wijze zijn ingericht als de broodkaarten. Later zal worden vastgesteld wanneer de vleeeschdistri- butie ingaat. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. O. (55 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 14 gr. C. (57 gr. F.). HOOGWATERTUDEN TE KATWIJK- A.-ZEE Voor Vrijdag. Voorm. te 1 u. 20 min.; nam. te 1 u. 44 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer", •s Middags 12 uur: 15 gr. C. Zweminrichting „De Zfji". 'sMiddags 12 uur: 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a. Donderdag: 8.33 n.m. tot 7.40 v.m. Het tfjdvak gedurende hetwelk de verduiste- ringsvoorschriften gelden, begint een half uur vroeger en eindigt een half uur later dan de hierbovengenoemde tijdstippen. MEN LETTE OP HET GOED- KEURINGSMERK De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (Hee. rengTacht 23. Den Haag) maakt, naar aan leiding en ter rectificatie van tal van mis vattingen en publicaties op het gebied van afscherming ran rijwiellampen, het vol gende beikend: 1. Ieder, die een afschermkap voor een rijwiellamp of een rijwiellamp met beperkte lichtuitstraüng bij den handel 'koopt, moet er op toezien, dat deze voorzien is van het door de rijksinspectie vastgestelde goed- keuringsmerk (bestaande uit een rechthoek met daarin de letters I.L.B., waaronder het nummer). 2. Andere dan goedgekeurde afscherm - kappen voor rijwiellampen mogen niet in den handel worden gebracht. 3. De vorm en uitvoering van een door den handel op ae markt gebrachte goedge keurde afschermkap of rijwiellamp met be perkte lichtuitstraling behoeven niet in overeenstemmine te zijn met de in de ver duisteringsverordening voorgeschreven af metingen, spleet, enz., ook deze andere vorm en uitvoeringen voldoen blijkens het keur ten volle aan de bepalingen uit de verd uisterlngsverordening. 4. De controleeiende polltie-ambtenaar heef t slechts de aanwezigheid van dit keur te controleeren en niet den vorm en uit voering van de goedgekeurde afschermkap. 5. Alleen zij, die zelf een afschermkap maken en deze dus niet koopen, moeben de bepalingen betreffende de afmetingen en plaats van de spleet van de verdulsterings- verordening in acht nemen (de spleet 1 bij 3 cm. in de onderste helft van de kap). Goedgekeurde, ln den handel gebrachte uitvoeringen voor de afscherming van rij wiellampen zijn dus altijd goed. ook al wijkt de constructie geheel af van die, wel'ke voor de eigen gemaakte afschermkappen ls voor geschreven. Terwijl hy zich opmaakt om op de a-s. dahliatentoonstelling te Schiedam weder om een nieuwe variëteit, te brengen, her denkt de heer H. Hornsveld te Baarn, dat hij 40 Jaar geleden voor het eerst de pioendahlla kweekte, een ontdekking die van groote beteekenls voor de dahliacul tuur is geweest, en die hem met zijn kwee- kerij „Burbankla" een wereldnaam be zorgde. Veertig jaren geleden verkreeg de heer Hornsveld het eerste exemplaar van de pioendahlia in zijn kweekerfj, doch eerst eenige jaren later kwam hij er mede aan de markt en ln 1904 werd de pioendahlia een der successen van de tentoonstelling te Düsseldorf. De heer Hornsveld heeft deze pioendahlla eenige Jaren geleden weten te verbeteren. De pioendahlia leende zich n.l. zeer goed voor plantmateriaal ln tuinen doch voor bindwerk was zij, wegens haar omvang, minder geschikt. Na veel pogingen Is he heer Hornsveld er tenslotte eenige jaren geleden in geslaagd een enkelbloemige dahlia met open hart te winnen, waarvoor vooral in het buitenland veel belangstelling bestond. Deze ontdekking was niet minder dan die van de ploendahia. ONZE NIEUWE ZENDERS. Naar wij vernemen, aldus het Hbld., kan verwacht worden, dat de nieuwe Neder- landsche omroepzender te Lopik voor de golflengte van 413 M. half October a.s. (ter vervanging van den zender Jaars veld) in gebruik zal komen, waarna dan ongeveer zes weken later de nieuwe zender voor de golflengte van 301.5 M. zal volgen. TOESPRAKEN VAN A. ZONDERVAN EN R. VAN GENECI1TEN. Omstreeks drie uur gistermiddag kwam de rouwstoet, die het stoffelijk overschot van Peter Ton. die bij de botsing in de Ballstraat in Den Haag doodelijk werd ge troffen. op de begraafplaats Nieuw Elk en Duinen tc Den Haag aan. Aan het graf waren, behalve vertegenwoordigers van de hoofdgroepen van de NjS.B.. ook aanwezig majoor O'Gllvle. gedelegeerde van den rijkscommissaris en kapitein mr. Hamer, de nieuwe hoofdcommissaris van politie te Den Haag. De met de N.S.B.-vlag gedekte kist werd omringd door kransen. Als eerste sprekér trad mr. A. Zonder van, algemeen commandant van de weerafdee- ling der N.S.B., naar voren. Spreker zeide, dat Ton het hoogste offer heeft gebracht aan de beweging, die hij diende. De W.A. is door den leider inge steld o.a. om te zorgen dat de vrouwen en kinderen van N.S.B.-leden nooit meer zul len ondervinden, wat hun tusschen den tienden en den vijftienden Mei door over heidspersonen werd aangedaan tijdens hun gevangenschap. Het eerste offer dezer W.A. is thans gebracht: Peter Ton heeft zijn leven daarbij moeten verliezen, doch zijn naam zal blijven voortleven. Vervolgens sprak dr. R. van Gencchten, hoofd van de „vorming" der N.S.B.die een woord van groote deernis sprak Jegens de moeder van Peter Ton. Peter Ton is gevallen niet alleen voor het nationaal-socialLsmc. doch tevens voor de toekomst van Nederland. Tot nu toe heeft het Nederlandsche volk de teekenen van den tijd niet voldoende verstaan. Wij hebben dit volk ondanks zijn zwakheid lief, omdat het is gekneed uit goede klei, aldus spreker. Wij beseffen, dat wij tegen invloed rijke machten hebben moeten vechten cn dat wij dien strijd nog eenlgen tijd hadden moeten voortzetten, wanneer niet de Dultschc macht ons tc hulp was gekomen. Thans zijn wij de tij den van terreur te boven. Wij zullen de macht in den staat overnemen en wij zullen voortaan de orde hier te lande handhaven. Do geschiedenis leert, dat alleen vastbe raden mannen de wereld vooruit kunnen brengen. Tenslotte sprak nog dr. Schuon, kring- leider der N.SD.A.P. in Nederland, een kort woord namens deze organisatie ter deel neming in het gebeurde. Hopman van Leeuwen dankte namens de familie. Nadat de plechtige teraardebestelling was geschied defileerden nog vele duizen den nationaal-socialisten en Jeugdstormers langs de groeve. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Men schrijft ons: Het Centraal Secretariaat van de Neder landsche Unie ontvangt regelmatig een aantal brieven, waarin leden van de Unie van Noord en Zuid en Oost en West hun verrassing, soms ook hun lichte ontstem ming te kennen geven over het feit, dat de Nederlandsche Unie reeds een paar keer een „Unie"-weekblad heeft uitgegeven zon der dat zij er .één proefnummer van ont vingen. Om technische en administratieve rede nen was het absoluut onmogelijk, uitvoe ring te geven aan het plan van het Cen traal Secretariaat om leder lid eên proef nummer te sturen of anderszins persoon lijk te attendeeren op ons weekblad. Wij vestigen langs dezen weg aller aan dacht nog eens op dit blad en op de moge lijkheid. zich hierop te abonneeren bij een der Gewestelijke Secretariaten of hij het Centraal Secretariaat te Den Haag. De colportage op straat en langs de hul zen neemt van week tot week grooter om vang aan, maar zal nochtans niet onmid dellijk overal kunnen plaats vinden. FOTO - LEGITIMATIEBEWIJZEN. Medegedeeld wordt, dat met de uitreiking van Foto-legitimatiebewijzen aan Neder landers, Inwoners der gemeente, van 15 Jaar en ouder, binnen enkele dagen zal worden begonnen. Tijd en plaats van uitreiking worden na der gepubliceerd. Voor elk bewijs is een goedlIjkende foto noodzakelijk. Is men ln het bezit van een goede foto, dan kan men daarmede thans volstaan. Zij, die voornemens zijn een foto voor dit doel te laten maken, worden cr op gewezen, dat de foto aan de volgende eischen moet voldoen a. afmetingen 31/» c.M. breed bij 4'/» c.M. hoog; b. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven; c. de foto moet den afgobeclden persoon zonder hoofdbedekking weergeven; d. de afbeelding van het hoofd moet on geveer 2 c.M. ln doorsnede of grooter zijn; c. de foto moet den afgobeeldcn persoon half „en face" en half „en profil" naar rechts tooncn, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk zichtbaar is; f. de bceldtrekiken moeten scherp cn niet geretoucheerd zijn, (geen wazige of zgn. kunstfoto) g. de foto moet den afgcbeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven; h. gelijkmatige zgn. egale kleur, witte of grijze achtergrond; i. de foto mag geen nevenafbceldingen bevatten (geen andere personen, geen hul3, geen landschap, geen hond, enz.) de achterzijde der foto's moet zijn van wit papier zonder eenlgen stempelafdruk, opdruk of anderszins; J. de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten. Het betrachten va'n spoed met het laten maken van een foto is beslist noodzakelijk. Pas ZIJ die ln het bezit zijn van: een geldig Nederlandseh paspoort, afgegeven door de bevoegde Nederlandsohe autoritei ten; b. een niet langer dan een Jaar geleden door de bevoegde Nederlandsche autoritei ten uitgereikt geldig bewijs van Nederlan derschap, voorzien van een goedgelIjkend, met gemeentes tempel gewaarmerkt portret. c. een door of namens den Comman dant van den Nederlandschen Opbouw- dienst uitsluitend aan personeel van dien Dienst afgegeven identiteitsbewijs, voor zien van een met dienststempel gewaar merkt goed gelijkend portret; d. een door of namens den Directeur- Generaal der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie, uitsluitend aan het personeel der P.T.T. afgegeven Identiteitsbewijs, vooralen van een met dienststempel gewaarmerkt, goed gelijkend portret, kunnen hiermede volstaan, mits op het onder a, b. c of d genoemd paspoort of bewijs, behalve den geslachtsnaam en voor namen van den houder, diens geboorteda tum, geboorteplaats, beroep, woonplaats en adres, alsmede zelfgeschreven handteeke- ning en verder de dagteekenlng der uitrei king. dienststempel van de instantie met de illtrelking belast, alsmede de handtee- kening van den bevoegden ambtenaar, die het bewijs afgaf, bevatten. Leiden, 12 September 1940. 590 VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. ZEEP VOOR INDUSTRIEËN. Alle industrieën, welke zeep noodlg heb ben bij de fabricage harer producten, die nen zich te wenden tot het Rijksbureau voor Chemische Producten, Sectie Zeep, Laan Copes van Cattenburch 10, te 's-Gra- venhage. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 12 September 1940. 589 L. V. VAN ROSSEM OVERLEDEN. Te Soest ls, 68 Jaar oud, overleden de heer L. V. van Rossem, consul-generaal van Turkije en oudste firmant van de firma Gerd van Rossem en Co. te Rotter dam. Ir. W. G. Witteveen, de stadsbouwmeester heeft aan den vertegenwoordiger van de Deutsche Zeltung ln den Niederlanden te Rotterdam een onderhoud toegestaan, ten einde dezen ln te lichten over het plan tot wederopbouw van de stad. Nadat de heer Witteveen verteld had van zijn pogingen tot saneering van de binnen stad, constateerde hU dat de oude binnen stad haar wezen terug zal krijgen. Zulks echter op een zoodanige wijze, dat de stad in haar nieuwen vorm aan alle moderne eischen, in het bijzonder die van het ver keer, voldoet. Bij het ontwerpen van het plan is aller eerst de ceintuurbaan ln aanmerking ge nomen, die in het Westen, Noorden en Oosten de stad omspant. Jarenlang heeft deze moeilijkheden opgeleverd. Een dier moeilijkheden was het gebrek aan verbin ding tussohen het Maasstation en het D.P.- station. Bovendien hinderde de ceintuur baan de stad in haar uitbreiding in ver schillende richtingen en ten slotte ontsierde het oude Maasstation een van de schoonste deelen der stad. In de toekomst nu zal een geheel nieuwe spoorlijn tot stand komen, die aansluit op de lijn Gouda en van Nieuwerkerk af in Westelijke richting naar het D.P.-station loopt, dat centraalstation ln den volsten zin des woords wordt. Door de nieuwe lijn wordt de afstand tusschen Gouda en het Centraal Station Rotterdam 5 km. korter. De cein tuurbaan en het Maasstation kunnen daar door verdwijnen. Het terrein van het Maasstation wordt, zoo schrijft de interviewer verder op gezag van den Rotterdamschen stadsbouwmeester een ideale plaats voor een centraal zieken huis, voor eenige hotels en voor eenige villa's. Ir. Witteveen rekent, dat er vier jaren ge moeid zullen zijn met den aanleg van de spoorbaan, zoodat met de nieuwe bebouwing van het terrein, waarop nu nog het Maas station staat, geen haast is. Hij heeft verder nog gewezen op de ontlasting van het ver keer van den rechter Maasoever, die het ge volg van het nieuwe spoorwegplan zal zijn en op het feit, dat het in de bedoeling ligt het van rechts komende goederenverkeer te leiden in de richting linker Maasoever, waar de havens nog voor ontwikkeling op groote schaal vatbaar zijn en het goederen verkeer aan die ontwikkeling kan medewer ken. Maar ook het personenverkeer wordt door de nieuwe lijn ten krachtigste gediend. Bij den Boezem wordt een nieuw hulpsta tion gebouwd, dat o.a. het verkeer uit de richting Hillegersberg opneemt. Ook een aantal nieuwe verkeerswegen zal worden aangelegd. Na een overzicht van de totstandkoming van het Rotterdam van tegenwoordig heeft de heer Witteveen plannen uiteengezet om trent den hoogen boulevard langs de Maas, die als waterkeering de plaats zal Innemen van de Hoogstraat. Hieromtrent was het voornaamste indertijd reeds medegedeeld in een overzicht dat het A.N.P. van de plannen van den heer Witteveen heeft gepubliceerd. Aan de Noordzijde van dt Willemsbrug voert over den (ontworpen) boulevard een afdalende weg direct naar het Beursplein en hiermede begint dan de eigenlijke we deropbouw van de binnenstad. Het verkeer kan daardoor met vrije krui singen in rechte banen worden geleid. Tusschen de Nieuwe Haven en den Goud- sche singel bestond vroeger een bijna niet te ontwarren kluwen van smalle straten, die menigeen die haast had, tot vertwijfeling hebben gebracht. Het plan voorziet nu in de totstandkoming van twee breede wegen, een van 50 meter, direct van het Beursplein naar den Goudsohesingel en een 40 meter breede straat van het Beursplein naar het Oostplein, welk plein te zamen met het Hof plein, een nieuw plein aan de uitmonding van den Oude Binnenweg en het Beursplein een soort steunpunt zal worden ln een groo ten verkeersring, die gaat over Goudsche- slngel, Coolsingel en Blaak en die viermaal zooveel verkeer kan verzwelgen als het stra- tenstelsel van thans. Als zoogenaamd verdeelpunt zal het Beursplein een gewichtige rol in het ver keer spelen, daar het op natuurlijke wijze het verkeer dwingt tot rechts houden. Men verwacht dat in dit nieuve stadsge deelte nieuwe zaken, kantoren enz. zullen worden gebouwd. Ten aanzien van den Ouden Binnenweg heeft de heer Witteveen een plan ontvouwd om dezen te verbreeden tot 40 meter, zoo dat het verkeer uit het Westen zonder be lemmering over Blaak en Beursplein naar het Oosten en Zuiden kan gaan. De Hoogstraat en de Meent zullen, gele gen als zij zijn in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdverkeerswegen, Blaak, Goud- schesingel en Coolsingel, de twee belangrijk ste winkelstraten worden. Overigens worden de secundaire winkelstraten aangelegd pa rallel aan de verkeersaderen De Kruiskade, Aert van Nesstraat, van Oldenbarnevelt- straat en Oude Binnenweg. Deze worden ook verlegd en verbreed. De Schie wordt als reeds lang vaststaat, een belangrijke ver keersweg naar Den Haag. Tenslotte heeft de heer Witteveen nog het een en ander verteld van zijn plan om tien duizend woningen te bouwen in een woon wijk, die zich zal uitstrekken tusschen Goudscheslngel en Goudschen Rijweg en die aan den Noordkant een gordel van groen zal krijgen, zioh uitstrekkend van het Hof plein tot in Kralingen. DEDEN. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voonn. en 3 en 7 uur nam. Vrijdag Gerecht 10: Tentoonstelling Wykgebouw, Geloof, Hoop, Liefde. IV»5 en 70 uur nam. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; fl alle leeftijden. Luxor-Theatcr Stationsweg: „De eeuwige rhap- sodle" 9. Dagelijks nam. 2.15 uur, 7 uur. 's Zondags van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater Steenstr. 39: „Tusschen roem en geluk" 9. Dagelijks 7.30 nam.; 's Zondags te 2, AlA en VA u. Woensdag en Zaterdag matlnée! Trlanon-theater, Breestr. 31: Do ster van Rlo t. Dagelijks 7 uur. lederen dag matinéo 2 uur. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-Theater Hoogowoerd 48: „Bleeko Bet" 9 Dagelijks 7 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2.30 uur; 's Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De onweer staanbare" I. Dagelijks 2 en 7 u. nam.; 's Zondags v. 2—620 uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwljk-aan-Zeo).Robert Koch" t VA uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- cn Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Sept. 8 uur tot Zaterdag 14 September 8 uur waarge nomen door do apotheken; D. O. Kok, Rapen burg 9, tel. 24807; „Tot Hulp der Menschhcld", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgcest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helmlnapark 8. tel. 26274. BETALINGSVERKEER MET LUXEMBURG. Het Nederlandsche clearlngslnstltuut deelt mede, dat wederzljdsche verplichtin gen ln het betalingsverkeer met Luxem burg voortaan dienen te worden afgewik keld over de clearing met Duitschland. Verplichtingen uitgedrukt in Luxemburg- sche francs dienen te worden omgerekend tot den koers van Lux. frs. 10-1 R.M. IR. F. VAN DER GOOT OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage ls overleden ir. F. van der Goot, «oud-hoofdingenieur, hoofd van het bedrijf der telegrafie ln Ned.-Indlë Na werkzaam geweest te zijn bij Staatsspoorwegen en het dep. van Koloniën weid hij in December 1904 ter beschikking gesteld, van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, teneinde te worden benoemd tot Ingenieur bij den post- en telegraaf dienst. Daar heeft hij een zeer werkzaam aandeel genomen ln het leggen van zeeka bels tot verbinding van verschillende ellen den van onzen archipel, en de totstand koming van de radlo-telegraaf-verblndlng van het moederland met de Koloniën. Op 1 Januari 1914 werd hij benoemd tot hoofdingenieur en ln 1919 tot hoofd van het dienstvak der telegrafie. Op 2 Septem ber 1925 werd hem, na langdurig verblijf in de tropen, op zijn verzoek eervol ont slag uit 's lands dienst verleend. De regee ring erkende zijn verdiensten door zijn be noeming in 1922 tot Officier ln de Ordo van Oranje-Nassau. NIEUWE ZACHTE .ZEEP. In verband met de zeep-distrlbutle, deelt de Vereenlging van Fabrikanten van zachte zeep in Nederland ons mede, dat haar le den zijn begonnen met het afleveren van een nieuwe zachte zeep. Deze zeep ls geelachtig van kleur en on doorschijnend en verschilt uiterlijk dus van de zachte zeep van de oude samenstelling. ZIJ kan echter worden gebruikt op precies dezelfde wijze en voor dezelfde doeleinden. De nieuwe zachte zeep kenmerkt zich verder door een zeer groot reinlgings-ver- mogen, terwijl zij opgelost in warm water een overvloedig en dik schuim geeft, zoo dat deze zeep ongetwijfeld in dezelfde mate zal voldoen als de vroegere zachte zeep. SAMENWERKING VAN ZIEKENHUIZEN. Naar wij vernemen, hebben de vereenl ging van katholieke ziekenhuizen, de ver eenlging van ziekenhuizen in Nederland en de vereenlging van protestantsche zieken- inrichtingen in Nederland besloten tot vor ming van een „federatie der ziekenhui;- vereenigingen in Nederland (F.Z.N.)", wel ke zich ten doel stelt de ontwikkeling van het ziekenhuiswezen te bevorderen en de gemeenschappelijke belangen harer leden te dienen door het opstellen van algemeene richtlijnen en het verstrekken van advie zen, welke o.a. betrekking zullen hebben op het voldoen aan redelijke eischen van doelmatig zlekenhuisbebeer, op een regio naal plegen van overleg tusschen groepen van ziekenhuizen on op een rationeele distributie en uitbreiding van ziekenhuis bedden. DUITSCHE AUTORITEITEN BEZOEKEN HET WESTLAND. Gisterochtend heeft de gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland, dr E. A. Schwebel, een be zoek gebracht aan het Westlandsche tuin bouwcentrum, vergezeld van den voedsei- commlssaris voor Zuid-Holland ir. Huis man. Te Naaldwijk was o.m. ter begroeting aanwezig ir. J. M. Riemens, rljkstuinbouw- consulent en directeur van den proeftuin van het Zuld-Hollandsch glasdistrict. Na dat dr. Schwebel een bezoek aan den proef tuin had gebracht, werd de groote coöpe ratieve centrale Westlandsche snijbloemen- veiling te Honselersdijk bezichtigd, waar hU werd rondgeleid door den voorzitter den heer P. Vis. Tenslotte begaf het gezelschap, zich naar het bedrijf van den kweekei Van Kesteren en naar de fruit- en teveiling van Naaldwijk waar dr. Scnwero, den aanvoer en het verkoopsysteem gaae sloeg.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6