LAATSTE BERICHTEN De verkoop en aflevering van vaste brandstoffen De Engelsch-Amerikaansche overeenkomst lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 4 September 1940 Prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan Vergoeding voor door miltvuur gestorven dieren Engelsche bomaanval Uiteenzetting over de loopende regeling De steunpunten op Britsche bezittingen Fït WAIKT Binnenland 25 JAAR VERBONDEN AAN HET KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM. Op 1 September wa.s het vijf en twintig Jaar geleden dat prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan al.-\ anthropoloog verbonden werd aan het Koloniaal Instituut te Aimsterdam. Dit feit werd Maandag; ln lntlemen kring van het Instituut gevierd met een koffie maaltijd, waaraan de staf en de naaste medewerkers van den Jubilaris mede aan- laten. De waarnemende voorzitter van het kolo niaal Instituut, dr heer W. C. Bonebafleker, sprak professor Kleiweg de Zwaah eerst toe en bracht daarbij zijn verdiensten voor het Instituut naar voren, die reeds eerder in ander verband door de toekenning van de filveren eerepenning waren erkend. In verband met de '^omstandigheden <n de afwezigheid van elen. die anders gaarne van hun belangstelling hadden doen blijken, kon de huldiging slechts een zeer eenvoudig karakter hebben, doch spreker legde nadruk op de dankbaarheid van het Instituut voor het feit, dat professor Klei weg de Zwaan zijn medewerking aan het Instituut wilde blijven gev-n. ook nadat hU ïijn hoogleeraarschap had neergelegd. Professor dr. B. Schrleke, directeur van de afdoellng volkenkunde, nam vervolgens hot woord en zobto uiteen, hoeveel pro' Kleiweg de Zwaan voor de anthropolog :rhe wetenschap heeft gedaan in de 25 Ja ren, dat het Instituut hem onder zijn mede werkers mocht rekenen. Hij noemde onder de vele publicaties van prof. Kleiweg de Zwaan de anthropologische bibliografie, een ondankbaar doch uiterst nuttig werk en sprak de hoop uit, dat de jubilaris het vervolg op dezen bundel, dat door zijn medewerkster, mevrouw dr. A. J. van Bork- FeltkamjJ Is samengesteld en dat reeds ter perse Is. zal willen beschouwen als de hulde die het Instituut hem bij het einde van deze 25-Jarige periode brengt. Tn zijn dankwoord herdacht prof. Klei weg de Zwaan zijn vriend en collega pror. J C. van Eerde, den vorigen directeur van de afdceltng volkenkunde, die hem in 1915 voor de benoeming tot anthropoloog had voorgedragen. HIJ herdacht de velen, die hij op de afdeellng had zien komen, waar van reeds volen zijn heengegaan en hU dankte voor de aangename samenwerking, die hij steeds van alle zijden had mogen ondervinden. ERNSTIGE AANRIJDING TE GILZE. Vanochtend om acht uur is op den Ba- vflsoheweg ter hoogte van het huis van den heer Guliks te Gllze de 15-Jarlge Martha Brouwer uit Gllze, door tot nu toe onbekende oorzaak, door een vrachtauto aangereden. Met zeer ernstige verwondin gen aan het hoofd en éen gebroken been is het slachtoffer per auto naar het Sint Ignatiusziekciihuls te Breda vervoerd. Dr. Hoeks uit Gllze verleende dc eerste hulp. IN DE DUINEN GELOOPEN. Gisteravond heeft de Haagschc politie wederom enkele personen aangehouden, dlc zich na zonsondergang op de duinpaden bevonden. De zes overtreders zijn ln arrest gesteld. IN DE DUISTERNIS TE WATER GELOOPEN. Gisteravond omstreeks 11 uur is de 58- Jarige F. W. uit de Hendrik Zwaardecroon- straat te Den Haag, vermoedelijk door de duisternis misleid, ln het water langs dc Koninginnegracht, ter hoogte van de Dr. Kuyperstraal, gevallen. Hoewel de passec- rende 25-Jarige marinier der eerste klasse H. H. Harsvcld te water sprong en den drenkeling op het droge bracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherlj heeft besloten: 1. Uit het landbouw-crisisfonds, aan veehouders, als tegemoetkoming in de schade, veroorzaakt door het sterven van runderen, paarden, varkens dan wel schapen, tengevolge van miltvuur ln het tijdvak van 1 December 1939 tot 1 April 1940, te vergoeden per dier voor: volwassen stamboek rundvee f. 225. volwassen rundvee f200, vaarzen f. 150, pinken f. 100, kalveren f. 25, volwassen paarden f.300, enters f.100. varkens f. 50. schapen f. 20, met dien verstande, dat indien dc betreffende veehouder tegen het intreden van bovengenoemde schade was verzekerd, aan hem slechts wordt uitbetaald het bedrag, waar mede dc ovengenoemde tegemoetko ming dc door den verzekeraar gedane uitkecring overtreft en dat aan den verzekeraar de tegemoetkoming wordt uitbetaald tot ten hoogste de door hem gedane uitkeering. De gelden, benoodigd voor de uitbeta ling van do onder 1 bedoelde vergoedingen, te stellen ter beschikking van het rijksbu reau voor de voedselvoorziening ln oor logstijd en voor de uitvoering van de land- bouw-crisiswet 1933. TE TERNEUZEN. In den afgcloopcn nacht is boven Ter- neuzen door een Engelsch vliegtuig een zestal brisantbommen uitgeworpen. Hierdoor zijn twee inwoners gedood, twee personen zwaar en twee anderen licht gewond. Tevens werden een school cn eenigc huizen grootendeels verwoest. FONDS VOOR OUD-MILITAIREN. Het fonds.voor oud-militairen (opgericht 1815), gevestigd Nes 57 Amsterdam, deelt. m"de, dat de verminkte militairen en de gelaten betrekkingen van gesneuvelden, alvorens de door den Staat, te verleen en Pensioenen zijn vastgesteld, zich reeds tot 'teun tot genoemd fonds kunnen wenden. Bij voorkeur zullen dergelijke verzoeken Bericht dienen te worden aan de dlstricts- Plaatselijke commisslën van het fonds Zooals reeds vroeger werd medegedeeld Het in het voornemen van het fonds pdat omtrent de benoodigde geldmiddc- F® een voldoende overzicht zal zijn ver legen, zich tot het Nederlar.dsohe wik te Achten. ot ERNSTIGE AANRIJDING TE KATWIJK ZEE. Hedenmiddag had bij Duinoord te Kat- jk Zee oen aanrijding plaats tusschcn en wielrijder, den aannemer den heer A., en een vrachtauto, bestuurd door den heer L. v. d. P. uit de Paul Krugerstraat. De heer A. kwam te vallen en bleef met hoofdwonden bewusteloos liggen. Na het verleenen van de eerste hulp werd het slachtoffer ln ernstlgen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Buitenland NIEUWE DUITSCHE LUCHTAANVAL OP THEEMSMONDING. Vanmorgen hebben Dultsche gevechts formaties opnieuw, naar het DJN.B. ver neemt, vliegvelden ten Noorden van de Theemsmondlng aangevallen. Afzonderlijke Engelsche jagers trachtten de Dultsche vliegtuigen te-gen te houden. Deze bereikten even-wel na kortstondige, succesvolle lucht gevechten de plaats voor hun aanval en voerden dezen uit. In het gebied van Londen Is luchtalarm gemaakt, dat van 9.20 tot 10.00 duurde. SHETLAND-EILANDEN MILITAIR GEBIED. Nadat de Engelsche regeering enkele da gen geleden de verboden zone in het Z.O. van het Britsche eiland aanzien lijk uitge breid heeft, zijn thans, naar uit Londen ge meld wordt, ook voor het uiterste Noor d-en bijzondere maatregelen getroffen. Ook de Shetland-eilanden zijn tot militair gebied vertelaard. Deze maatregel houdt velband met den opnieuw toegenomen angst van Engeland voor een inval, welke, naar men in het hooge Noor den van Groot Britannië vreest, van de Noorschc kust uit ondernomen zal worden. Om deze reden worden de Shetland-ellan- den nog meer verstertct. (D.N.B.) Naar aanleiding van de vele tot het RIJkskolenbureau gerichte vragen met be trekking tot den verkoop en aflevering van vaste brandstoffen, volgt hieronder een nadere uiteenzetting aangaande de getrof fen regeling. Vaste brandstoffen voor kook- en vcrwarmingsdoeleinden. 1. Zonder vergunning mogen brandstof handelaren voor kook- en verwarmings doeleinden ln de loopende periode 1 Mei t/m 30 September afleveren: a. Aan oude afnemers 20% van de hoe veelheid. die van April 1939 tot en met Maart 1940 door hen werd afgenomen. b. Aan nieuwe afnemers, zooals nieuw gevestigden en in het algemeen zij, die een g rooter geschat verbruik ln dc periode 1940/41 zullen hebben dan in de periode 1939/40 werd aangeschaft, 20 van het ge schatte Jaarverbruik, welke schatting door dc handelaren dient te geschieden, die hiervoor verantwoordelijk zijn. Aan den handel worden hiervoor echter geen extra hoeveelheden ter beschikking gesteld. 2. Onder de categorie lb vallen ook zij die ln andere Jaren voor koken en/of ver warming andere dan vaste brandstoffen gebruikten, b.v. olie, petroleum, en nu ge noodzaakt zijn om thans tot het gebruik ven vaste brandstoffen over te gaan. 3. De verbruikers, die voor hun centrale verwarming van olie op vaste brandstoffen overgaan, worden gerangschikt ln twee categorieën, n.l.: a. Verbruikers met een geschat Jaarver bruik van minder dan 10 ton cokes. b. Verbruikers met een geschat Jaarver bruik van meer dan 10 ton cokes. Voor de categorie a. worden aan den handel geen extra hoeveelheden beschik baar gesteld. Dc handelaar dient deze af nemers uit de hem ter beschikking staande hoeveelheden te bedienen. Voor de categorie b. zullen zoo mogelijk extra hoeveelheden aan den handel of groothandel worden toegewezen. Te dien einde dient de verbruiker van categorie b. zich schriftelijk tot het rijks- kotenfbureau te wenden onder opgave van: 1. Hest oQieverbruik in de periode 1 April 1030-3/1 Maart 1940; 2. De gewenschte afmeting van de brand stof (n.l. cokes 1. 2 of 3); 3. Den groothandelaar óf handelaar, van wlen hij de brandstof wenscht te betrekken. Na beoordecllng van deze aanvraag kan het RIJkskolenbureau eventueel een toe OPERALEIDER OVERLEDEN. In zijn geboortestad Ferrara (Italië) ls Giullo Gattl Casazza op 71-Jarigen leeftijd overleden. HIJ was tien jaar lang inten dant-generaal van het Scala te Milaan en 26 jaar leider van de Metropolitan Opera te New-York. HIJ heeft alle musici van zijn tijd van Verdi tot Mascagni gekend en vele zangers aan wereldroem geholpen. MINISTERRAAD IN VICHY. Volgens berichten uit Vichy is gisteren onder voorzitterschap van Pétain een mi nisterraad gehouden, waar o.a. de toe stand in Fransch equatoriaal- en West- Afrika besproken is. Men zie voor Nagekomen Berichten pagina 2 van het 2e Blad. Hot D.N.B. meldt uit Washington: De overeenkomst van president Roosevelt met Engeland, welke gisteren in een spe ciale boodschap aan het Congres werd medegedeeld, en welke vervat is in de nota's welke zijn uitgewisseld tusschcn den Engel- schen ambassadeur lord Lothian en den minister van buiteniandsche zaken Huil op 2 September, heeft ln kringen van het Con gres deels scherpe crltlek, deels onvoor waardelijke instemming verwekt. Terwijl een deel van de leden van mcening is, dat dc Vereenigdc Staten op een zeer goedkoope wijze aan vlooi en luchtbases op de betrokken Britsche bezittingen (Bahama eilanden, Ja maica, St. Lucia, Trinidad, Antigua, Britsch Guinea, New Foundland en dc Bermuda's) die wel vijftig verouderde torpedojagers waard zijn, gekozen zijn, noemen de isolationistische senatoren en leden van het Huis van Afgevaar digden deze politiek van Roosevelt een dictatoriaal eigenmachtig optreden. In een persconferentie ln den extra-trein naar Washington heeft president Roosevelt verklaard, dat de nieuwe steunpunten vol komen onder de controle van de Vereenig- de Staten en niet onder een gemeenschap pelijk Engelsch-Amerlknansch bewind zul len staan. Een woordvoerder van het Departement van buiteniandsche zaken heeft zich er te gen uitgesproken, dat men de overeen komst met Engeland aldus zou uitleggen, dat de Vereenigdc Staten dachten in te grijpen ir\ den oorlog tusschen Engeland en Dultschland. De tegenwoordige ontwikke ling, "aldus dc woordvoerder, komt veeleer overeen met die van 1803 toen president Jefferson gelegenheid had om voor 15 mil- lloen dollar het geweldige gebied Louisiana van Frankrijk te koopen. Ook Jefferson heeft toen het gebied der Ver. Staten „op prachtige wijze" afgerond. Ook thans doet. zich een schitterende ge legenheid voor om door de genoemde vroe gere acht Engelsche buitenposten dc con tinentale veiligheid van het Amerikaan- sche halfrond te versterken. De woord voerder betoogde verder, dat de aflevering van de torpedojagers, die verouderd zijn, als volledige betaling van de pacht voor de steunpunten geldt. Een andere tegenprestatie ligt van Ame- rikaansche zijde niet in het voornemen. De torpedojagers bevinden zich nog in de Ver- eenigde Staten. Eenige van deze vaartui gen zullen eerlang naar Engeland vertrek ken. de overige zullen volgen al naar ge lang de oorlogsomstandigheden. Tevens zouden Amerikaansche oorlogsschepen naai de steunpunten varen om met de inrichting daarvan te beginnen. Ten slotte noemde de woordvoerder het van groote beteekenis, dat de regeering van de Vereenigde Staten vastbesloten is niet aan den oorlog deel te nemen. Naar verluidt hebben de torpedojagers een waarde van in totaal 85 millioen dol lar. Al deze vaartuigen zijn ruim zestien jaar oud. Naar de opvatting van den minis ter \an Justitie behoeft de overeenkomst niet door het Congres geratificeerd te wor den. wijzing aan de betrokken groothandelaar of handelaar verstrekken. Als basis wordt hierbij aangenomen, dat 1000 L. olie gelijk te stellen zijn met 1500 K.G. cokes. 4. Indien een verbruiker zijn met olie ge stookten centralen verwarminsgketel niet voor het gebruik van vaste brandstoffen laat ombouwen en overgaat tot het stoken van haarden of kachels, bestaat er geen be zwaar tegen, dat de handelaar, wanneer deze uit de hem ter beschikking staande hoeveelheden er toe in staat ls, aan dezen verbruiker andere vaste brandstoffen dan cokes levert. In dit geval mag ook ln de periode van 1 Mei tot en met 30 September 1940 niet meer dan 20% van het geschatte Jaarverbruik worden geleverd met een maximum van totaal 5 H.L Aan handelaren wordt in deze gevallen geen extra hoeveelheid beschikbaar gesteld. 5. Indien een verbruiker, die normaal des zomers petroleum gebruikte voor kook- doeleinden, dit jaar is overgegaan tot het verbruiken van vaste brandstoffen voor dit doel. omdat hem geen petroleumdistribu- tiezegels hiervoor ter besclhkking konden worden gesteld, kan de handelaar hem zon der speciale vergunning voor dit extra ver bruik van vaste brandstoffen beschouwen als nieuwen verbruiker en dus boven de reeds toegestane 20% van het verbruik in de periode April 1939 tot en met Maart 1940 voor verwarming nog 20% leveren van het geschatte Jaarverbruik voor kookdoelein- den. 6. Verbruikers, die voor einde September a.s. de hoeveelheid van 20% van hun jaar verbruik niet hebben afgenomen, hebben na dien datum geen recht meer op leve ring van deze hoeveelheid of het restee- rende gedeelte hiervan. De beteekenis. die hieraan moet worden gehecht, is slechts deze, dat op 1 October as. de huidige regeling wordt vervangen door een nieuwe regeling. Degenen, die de hoeveelheid van 20% van hun Jaarverbruik niet vóór 1 October as. hebben ontvangen, behoeven zich echter niet ongerust te maken, daar rekening zal worden gehouden met den dan aanwezigen voorraad bij de verbruikers. 7. Levering bij toerbeurt (d.i. wanneer de leverantie van brandstoffen het eene jaar aan dezen, het andere jaar aan genen leverancier wordt gegund) dient door de betrokken handelaren in onderling over leg geregeld te worden, daar in deze ge vallen geen extra hoeveelheden aan den handel ter beschikking gesteld kunnen worden. Vaste brandstoffen voor industrieel verbruik. 1. Aan Jndustrieele verbruikers van vaste brandstoffen met een jaarverbruik van 240 ton of meer mogen slechts brandstoffen worden afgeleverd op een door het RIJks kolenbureau aan den verbruiker verstrekte toewijzing. Deze verbruikers moeten zich, voorzoover zulks nog niet is geschied, ter registratie aan het RIJkskolenbureau op geven. 2. Voor industrleele verbruikers met een jaarverbruik van minder dan 240 ton geldt de volgende regeling. Handelaren mogen zonder speciale ver gunning afleveren: a. Aan oude afnemers per maand 1/12 gedeelte van de in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 ontvangen hoeveel heid. Aan seizoenbedrijven of bedrijven, welke in September van dit jaar een grooter ver bruik mochten hebben dan per maand 1 '12 van het jaarverbruik, mag in de genoemde maand eveneens het maandverbruik wor den geleverd. b. Aan nieuwe afnemers per maand 1/12 gedeelte van het geschatte jaarverbruik (met dezelfde afwijking voor seizoenbedrij ven etc. als sub 2a). i. Indien ondernemingen (geen produ centen gewoon zijn vaste brandstoffen aan eigen werknemers en daarmee gelijk- gestelden te verkoopen en af te leveren, is hiertoe een vergunning van het rijkskolen- bureau vereischt, welke verleend kan wor den na aanvrage bij genoemd bureau. Turf. Bulten de bovenvermelde regeling vallen alle soorten turf. Vragen betreffende de voor turf geldende bepalingen moeten tot het Verkoopkantoor Fabrieksturf N.V. te Assen of tot de plaatselijke distributiekan toren gericht worden. Overtreding en afwijking van bovenstaande regeling. Een eventueele klacht betreffende ver meende overtreding van de geldende bepa lingen zal uitsluitend het plaatselijk distri butiekantoor In ontvangst kunnen nemen. Tenslote wordt er de aandacht op ge vestigd, dat afwijkingen van deze regeling niet kunnen worden toegestaan. AMSTERDAM, 4 September Alhoewel de koersbeweging op de New York- sche beurs gedurende den laats ten tijd -?n vrij stationnair beeld vertoont toch kan men zonder voorbehoud verklaren, dat. er in het algemeen nog steeds een opgaande Hjn ln de conjunctuur der Vereenigde Staten heerscht. Gaf de eerste maand van liet loopende jaar de index van de Am 'caansche industrieele bedrijvigheid een consta: daling te aanschouwen, na de verdere uitbreiding van den oorlogstoestand in Europa liep de activiteit in de leidende bedrijfstakken in snel tempo omhoog. De staalproductie bij voorbeeld steeg volgens de ramingen van het Amerikaansche ijzer- en staaiinstituut, van pre cies 60 pet. per eind April binnen drie maanden met niet minder dan 30 pet. tot omstreeks 90 pet. per eind Juli jJ. Een dergelijke snelle stij ging vindt in de geschiedenis van de Ameri kaansche conjunctuur nauwelijks haar weerga De voornaamste oorzaak van dit herstel is gelegen in de aankondiging van het geweldige Amerikaansche bewapeningsprogram. een periode van enkele jaren verzekeren ln 69 eerste plaats aan de staalnijvcrheid een tijdvak van een vrij constante bedrijfsactiviteit. Daar naast profiteeren in hooge mate van de bewa peningsorders de automobielnljverheld, de spoorwegen, werven en de vliegtuigindustrie, kortom: de belangrijkste takken van de Ameri kaansche nijverheid. Wat de twee laatstgenoem de Industrieën betreft, de onuitgevoerde orders van de vier voornaamste vliegtuigfabrieken ste gen sedert het begin van den oorlog, nu precies een Jaar geleden van 150 millioen dollar tot meer dan 600 millioen dollar. Een verviervou diging derhalve. Ten aanzien van de scheeps- bouwnjjverheld kan worden gezegd, dat deze ln ongekende mate profiteert van de enorme uit breiding van de Amerikaansche oorlogsvloot. Dat Wallstreet in den laatsten tijd de duide lijk zichtbare opgaande lijn ln de binnenland- sche Industrleele conjunctuur schijnt te ver- verwaarloozen houdt verband met verschillende belangrijke factoren. De situatie ln Europa noopt ten aanzien van de toekomst verwachtin gen tot een zekere terughoudendheid. Daarnaast blijven de vooruitzichten op binnenlandsche po litiek onzeker. En ten slotte geeft de ontwikke ling van de goederenmarkten ln de Vereenigde Staten een scherp teleurstellend beeld te aan schouwen. Kon vroeger het overschot van de productie van den Amerikaanschen landbouw voor een belangrijk deel in Europa worden af gezet, door den oorlog is dit thans vrijwel onmo gelijk geworden. OVERZICHT. Evenals gisteren ging de belangstelling op de beurs van Amsterdam in hoofdzaak uit naar de Dultsche fondsen waarvan de obllgatlën uit de Youngleening wederom den boventoon voerden, waarmede de traditie, die vroeger bestond, dus niet beschaamd ls gemaakt. Bij de opening werd beneden het laagste punt van gisteren gehan deld en werd tegen 25 afgedaan, doch reeds spoedig openbaarde zich nogal vraag, zoodat de koersen in een snel tempo naar boven liepen en zelfs een peil van 28 3/4"- werd bereikt. Hier echter kwamen weer verkoopers aan de markt, zoodat zich geleidelijk aan een inzinking voltrok en aan het einde van de rekening werd gehandeld tegen ongeveer de openingskoersen. Voor de overige Dultsche obligatiën werd goede belangstelling aan den dag gelegd maar daar de markt beperkt is. was het niet altijd gemak kelijk om tot zaken te komen Het sterk ver hoogde koerspeil had klaarblijkelijk aanleiding gegeven tot eenigen reallsatielust, er viel ten minste voor divers? specialiteiten eerder eenig aanbod te bespeuren, waarbij de koersen zch hiermede in overeenstemming gedroegen. De Funding-leenlng en de Grootboek-obliga- tiën trokken nogal attentie evenals de obligatiën in eenige Dultsche industrieele ondernemingen, waarbij meerendeels op of iets beneden de vorige koersen werd afgedaan, voor zoover het ten minste mogelijk was om affaire te doen. Ook voor enkele aandeelensoorten zooals I. G. Far- ben, Ver. Stahl en Harpener werd belangstellend geïnformeerd. De locale aandeelenmarkt heeft door de at tentie welke thans aan de Dultsche papieren wordt geschonken, naar het schijnt aan belang rijkheid ingeboet. Maar wellicht ls dit een ver- schnijsel van voorbfjgaanden aard. Voor de ln- heemsche Nederlandsche fondsen bestond overi gens een goed prijshoudende stemming. Verge leken met gisteren waren de koersen wel niet veel veranderd, maar onder beurstijd legde zij meerendeels toch een neiging tot oploopen aan den dag Olies werden tegen ongeveer de vorige slotprJJzen ingezet en liepen spoedig een paar punten naar boven. Later op den middag echter viel een kleine verzwakking waar te nemen. De affaire in Scheepvaartaandeelen was van be perkte afmetingen: het meest werd nog gedaan in Ned. Scheepvaart Unies die zich in hoofd zaak bewogen in de onmiddellijke nabijheid van 130"doch eerder iets beneden deze grens. Oude Booten waren iets hooger evenals Hol- land-Amerika lijn; Japanlijnen waren weinig veranderd. In de Suikerrubriek werden H.VJL's iets lager ingezet, maar naderhand konden zij zich weer verheffen tot het peil van de vorige topkoersen. Industrieelen hadden een beperkte markt, in Aku's ging nog wel wat om. Dc affaire was overigens toch niet meer omvangrijk, de koers was vrijwel onveranderd. De Phiilpsaan- deelen waren in doorsnee bijna onveranderd. Voor de minder courante Nederlandsche Indus triepapieren was de stemming door elkander prU&houdend. De Rubbermarkt was stil. De affaire beperkte zich bfjna uitsluitend tot e?nlg materiaal in Am sterdam Rubbers, die zich konden handhaven. De incourante roorten waren veronachtzaamd. Tabakken waren goed prijshoudend, zonder groote koersverschillen. De Amerikaansche markt was stil en over het algemeen iets lager. Alleen Republic Steels ga ven geregeld eenige affaire te zien. De stemming voor de Nederlandsche Beleg gingswaarden was goed prijshoudend. De, Neder landsche Staatspapieren werden ongeveer tegen de vorige prijzen afgedaan, de Staffelieening was ephter iets hooger. Gem. en Prov. obligatiën waren prijshoudend. Voor pandbrieven bestond eerder eenige vraag. Prolongatie 3^. OFFTCIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 4 September. valuta's (schriftelijke en teL transacties) New York 1.88 3 16. 1.88 9 16: Berlijn 7528. 75.43; Brussel 30.11. 30.17; Helsinki 381 3.82: Stockholm 44.81 44.90; Zürich 42.84. 42.92.' Bankpapier: New York 1.86'-. 1.901 4; Brussel 30.08. 30.20; Stockholm 44.78—44.94; Zürich 42.80. 42.96. Deze enorme oorlogsbestellingen verdeeld over I duiven 16 ct. AMSTERDAM. 4 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 201 vette kalveren: le kw. 90100 ct.. 2e kw. 7686 en 3e kw. 60—70 cent per kilo levend gewicht; 32 nuchtere kalveren f1420 per stuk, 25 schapen f. 2050 per stuk, 25 lammeren f. 2050 per stuk. BOSKOOP. 3 Sept. Coöp. Vereeniging De Boskoopsche Veiling. Rozen per bos: Pechtold 4065 ct.; Briarclif 3045 ct.; Rosa- landia 2541 ct.; Florex 6092 ct.; Vierlanden 6094 ct.; Oranje Nassau 3068 ct.; August Noach 1524 ct.; Else Poulsen 2848 ct.; Gloria Mundi 20—30 ct.; Ellen Poulsen 2032 ct.: Rosa Mundi 2448 ct.; Ingar Olsson 3010 ct.; Oranje Triumph 20—32 ct.; gemengde rozen 14—20 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 1430 ct.; idem Prins Hendrik 80—103 ct.; idem Sieboldi 61 ct,; idem Mevr. le Coultre 116 ct.; Chrysanten gr. bloemig 4060 ct.; idem tros 8—14 "ct. KOUDEKERK A D RIJN. 3 Sept. E.VKR. Aanvoer Kipeieren 1529 stuks. Kipeieren f. 625 f. 6.75; Kippen 60—95 ct. NIEUW VENNEP 2 Sept. 5110 Kipeieren f 6.207.00 per 100 stuks; 122 Eendeneieren f. 4.60—4.90. WOERDEN, 4 Sept. Aanvoer 412 partijen kaas le kwal. met ryksmerk f.3940.50. 2e kw. met rijksmerk f.37—38. zware tot f. 40.50. handel vlug. ZOETERWOUDE 3 Sept. P.V.V. ..Ik leer nog Aangevoerd 1200 eieren. Kipeieren f 5.70 6.10 per 100; eendeieren f. 4,90 per 100; kippen 7585 ct.; hanen 45—70 ct.; konijnen f.ISO;

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3