Zuid- en Midden-Engeland hevig gebombardeerd WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 No. 24676 J Isie Jaargang Verwoestingen kunnen worden vergeleken met Warschau en Rotterdam Ver. Staten stellen vijftig torpedobootjagers ter beschikking van Engeland Naar een Europeesche autarkie EERSTE BLAD Feiten van den dag De ontruiming van Zevenburgen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakonadvortentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ235 per weekƒ0.18 Franco per post 235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ030 p. 3 maanden) Bij de aanvallen der Duitsche jagers en gevechtsvliegtuigen op Zuid-Enge- land ls het naar het D.N.B. verneemt, gisterochtend tot verscheidene lucht gevechten gekomen, waarbij volgens de tot dusverre ontvangen berichten negen en dertig Brltschc vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvallen op Britsche vliegvelden werden nog vijftien vliegtuigen op den grond vernield. Tot dusverre worden twaalf Duitsche vliegtuigen vermist. De luchtaanvallen hebben 's middags voortgeduurd. Duitschc gevechtsvlieg tuigen bestookten verscheidene mili taire doelen in Zuld-Engeland met bommen. Er ontstonden hier en daar weer luchtgevechten, waarbij meer Engelsche vliegtuigen werden neerge schoten. Uit Dhltsohe vliegtuigen zijn Maandag op verscheidene plaatsen in Engeland branden waargenomen. Zoo hingen boven Swansea, Cardiff en Portsmouth zware, deels git zwarte rookwolken. Boven Bristol werd een rookzuil waargenomen, die tweeduizend me ter omhoog steeg. Vermoedelijk zijn deze branden te wijten aan Duitsche luchtaan vallen, die op 1 September op militaire doelen ln deze gebieden ondernomen wer den. De Brjtsche ministeries van luchtvaart en veiligheid deelen volgens Reuter mede, dat groote groepen vijandelijke vliegtuigen gistermorgen over de Engelsche Zuid-Oost kust zijn gevlogen. Volgens tot dusverre ontvangen berichten zijn eenlge bommen ln de graafschappen Kent en Essex neerge worpen. Reuter meldt nog, dat gisterochtend te Londen luchtalarm ls gemaakt, terwijl bo ven de stad een buitengewoon hevig lucht gevecht woedde. Aangenomen wordt, dat ten minste twee Duitsche machines daarbij zijn neergeschoten. Dit was het grootste luchtgevecht, waarvan tot dusverre mel ding is gemaakt, ln dit district. Groote for maties bommenwerpers vlogen, begeleid door jachtvliegtuigen over de Zuid-Oost kust Britsch gebied binnen. Ten slotte meldt Reuter, dat gisteren om 13.49 uur ln het gebied van Londen lucht alarm is gemaakt. Gisterochtend duurde het luchtalarm tot 10.35 uur. Gistermiddag duurde het tot 15.01 uur, d.w.z. 72 minuten. De luchtaanvallen van gisteren op Enge land hebben, naar het D.N.B. verneemt, zoo hevige branden doen ontstaan, dat de Duit sche vliegers zich des nachts zonder raad pleging van hun kaarten konden oriëntee- ren. Op vele plaatsen hebben de Engelschen daarom zelf vuur aangelegd, om de Duit sche vliegers in hun oriënteering te mis leiden. Ook in den afgeloopen nacht waren Duitsche gevechtsvliegtuigen naar Enge land onderweg en hebben zij op verschei dene doelen die voor den oorlog van be lang zijn gelegen op de Zuidelijke helft van het Engelsche eiland, bommen van het zwaarste kaliber geworpen. DE SCHADE. Volgens te Stockholm ontvangen re cente berichten uit Londen is, naar het d!n.B. meldt, de schade, die door de Duitsche bomaanvallen in verschillende steden van Zuid- en Midden-Engeland is aangericht, zoo groot, dat zij kan worden vergeleken met de verwoestin gen in Warschau en Rotterdam. Boven een heele reeks Engelsche steden hangt een ondoordringbare, brecde rookwolk, afkomstig van branden, die vuurzuilen van vele meters hoogte hebben doen ontstaan. De aanblik van deze bran dende steden is verschrikkelijk en heeft een verpletterend effect op de stem ming der bevolking. Van officieele Britsche zijde is het giste ren aan Britsche verzekeringsmaatschap- Pijen en andere organisaties verboden om zonder speciale vergunning registers bij te houden betreffende in Engeland aange richte schade. Het ls bekend geworden, dat verscheidene maatschappijen dergelijke re gisters hadden aangelegd. Op grond van de defensiebepalingen is dit thans niet meer geoorloofd, aangezien de registers, wanneer zij in handen van den vijand vielen, aldus de motiveering, voor hem uiterst waarde vol zouden zijn. EDEN OVER ENGELANDS TOEKOMST. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de minister van oorlog, Eden, ter gelegenheid van een groot noenmaal verklaard, dat het zeer onvoorzichtig Ls aan te nemen, dat het gevaar voor een Inval ln eenig opzicht min der dreigend ls. De komende weken kunnen zich nog veel ernstiger gebeurtenissen dan tot dusver afspelen. Engeland heeft even wel nog nooit een beter leger gehad. Eden heeft voorts een boodschap tot het leger en de luchtafweertroepcn gericht, waarin hij naar aanleiding van den vry- jaardag der oorlogsverklaring hun met m taak geluk wenscht. (D.N.B.) EEN ENGELSCn-AMERIKAANSCHE OVEREENKOMST. Naar officieel te Washington ver luidt, is tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten een overeenkomst ge sloten, waarbij de Vereenigde Staten talrijke vloot- en luchtbascs en Britsche bezittingen in den Atlantischen Oceaan voor 99 jaren pachten en daarvoor Engeland de onmiddellijke beschikking over vijftig verouderde torpedoboot jagers geven. (D.N.B.) Naar „Associated Press" meldt is ver der officieel te Washington bekend ge maakt, dat Engeland de regeering van de Vereenigde Staten de stellige ver zekering van haar bedoeling gegeven heeft de „Britsche vloot niet over te geven of tot zinken te brengen, ingeval de wateren rondom de Britsche eilan den voor Z.M.'s schepen niet meer te houden zijn". In plaats hiervan zal de Britsche vloot, als laatste toevlucht (in the last resort) over zee tot verdediging van andere rijksdeelcn gezonden wor den. De opperbevelhebber van de Amerikaan- sche vloot, admiraal Stark, heeft verklaard, dat de voorgenomen ruil van vijftig oude Amerikaansche torpedojagers tegen steun punten voor de vloot en de luchtmacht in den Atlantischen Oceaan geen schade lijken Invloed zal hebben op de totale ver dediging der Vereenigde Staten en dat dientengevolge deze torpedojagers van het z.g. 1200 ton type niet van essentieel be lang zijn voor de verdediging van de Ver eenigde Stoten. De minister van marine Forrestal heeft een commissie van zeven deskundigen be noemd, welke te zamen met de Engelschen de juiste positie der nieuwe Amerikaansche steunpunten voor vloot en luchtmacht zal bepalen. (D.N.B.) PERSSTEMMEN OVER EEN JAAR OORLOG De .Deutsche diplomatisch-politlsche Kor responde nz bespreekt heden den verjaardag van de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschland en schrijft daarover: De dag van heden moest eigenlijk voor het Engeland van de Churchills, Edens, Duff Coopers en consorten een soort vreugdedag zijn, want een Jaar geleden werd hun oude droom verwezenlijkt. Jarenlang waren zij bezig geweest met de omsingelingspolitlek tegen liet Duitsche Rijk. Door een royale uitdeeling van even onvoorwaardelijke als waardelooze veiligheidsgaranties was een moreel onevenwichtig volk als het Poolsche in een toestand gebracht, waardoor alle vroegere gevoelens van bereidwilligheid tot overleg veranderd waren in een matelooze grootspraak. Niets scheen te zijn verzuimd om het Britsche Empire voor eens en altijd dc hegemonie ln Europa en elders ter wereld te verzekeren. Het afgeloopen jaar heeft vervolgens voldoende getoond of de werke lijke Britsche waarde ook met de Britsche pretenties overeenkomt. Groot-Brittannië, dat zich eens met bijzondere voorliefde als dc beschermheer van de kleine volkeren voordeed, heeft thans bewezen onbekwaam te zijn om werkelijke hulp te verleenen en aangegane verplichtingen na te komen. Vooral heeft dit afgeloopen jaar de Brit sche beschermersrol in een licht geplaatst,, waarin geenszins de Britsche wensch den kleinen landen vrede en veiligheid te ver schaffen, doch integendeel openlijk het streven voor den dag kwam, zooveel moge lijk landen als slagvelden en hulpvolkeren alleen voor Engelsche belangen te winnen. Ja, het ware Engeland openbaarde zich aan zijn teleurgestelde vrienden als een „hel per", die zijn bondgenooten smadelijk ln cien steek liet en hun na hun ineenstor ting, zooals bij Oran, nog den dolkstoot in den rug toebracht. Verdc-r toonen de tegen het Volkenrecht indrulschende hongeroor- log, de moedwillige miskenning van het Roode Kruis en de poging om door aansla gen van allerlei soort neutralen ln den oor log te betrekken ook den graad aan van den moreelen ondergang van het Britsche wereldrijk. De regeerders van Engeland hebben vervolgens lang genoeg geprobeerd hun volk en anderen met brutale leugens den waren toestand te verheimelijken. Ook thans nog worden op de meest onverant woordelijke wijze overwinningen aan de wereld voorgelogen, om door suggestie een wegzinkende werkelijkheid te vervangen. De „Times" moet in een beschouwing over de eerste twaalf oorlogsmaanden toe geven, dat het verloop van de militaire opertles ieder verrast heeft, aangezien men niet had verwacht, dat de Duitsche plan nen met zulk een nauwkeurigheid en vol komen vooruitzJenden blik waren opge steld. Vrijmoedig wordt vervolgens toegegeven, dat Engeland heel wat tegenslagen heeft moeten beleven. Wij hebben, zoo schrijft de „Times", een reeks ergere strategische ca- tastrophen moeten verduren dan de meest pessimistische voorstelling nog voor een Jaar zich had kunnen indenken. „Wij hebben nieuwe methodes en nieuwe mannen noodig. De operaties van het leger in den -loop van het vorige jaar hebben ons getoond, dat onze leiding precies zoo gefaald heeft als de Fransche en den oor log, waarin zij gewikkeld was. niet begreep. Thans eerst beginnen zij juist te denken. Leiders met gedachten, die nog afkomstig zijn uit de jaren 19141918. moeten vol komen uit de leidende positie verdwijnen. (D.NB.). In een overzicht van de „Daily Mail" over het eerste oorlogsjaar staan de op merkelijke zinnen: Te land was het een rampjaar, ter zee hebben wij ons best ge daan. Wij willen ons echter geen illusies maken over den algemeenen toestond. Hij ls verre van bevredigend. De vijand kan een inval bij ons doen of niet, in ieder geval maakt hij gebruik van deze campagne om ons te verhinderen onze legers in het Nabije Oosten en in Afrika te versterken. Niemand in ons land mag zich er over verwonderen, wanneer de vijand binnenkort zich keert tegen de lan den in het Oosten der Middellandsche Zee om zich den toevoer van olie uit Iran en Irak te verzekeren. Wij zullen groote pro blemen op te lossen hebben. VERMINDERDE ACTIVITEIT BOVEN DUITSCHLAND. Het frontbericht van het D.N.B. zegt o. m.: In tegenstelling tot de levendige bedrij vigheid der Engelsche vliegers ln de laatste dagen zijn, naar uit het weermachtsberlcht van 3 September blijkt, ditmaal geen noe menswaardige vluchten naar Duitschland gemaakt. Dit opmerkelijke verschijnsel zal men nauwelijks kunnen verklaren uit den ongunstigen weerstoestand. Dit zou ook in strijd zijn met het feit. dat gisteren het Duitsohe luchtwapen in onverminderde mate opgetreden is. Al staat dit niet vol komen vast, men kan de veronderstelling niet van de hand wijzen, dat de laatste bij zonder geslaagde aanvallen op Britsche vliegvelden in midden- en Zuid-Engeland niet zonder invloed zijn gebleven. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen hebben na middernacht op groote hoogte boven Berlijn gevlogen. Er werd luchtalarm ge maakt. Luchtdoelartillerie en nachtjagers kwamen in actie. De vijandelijke toestel len kwamen afzonderlijk op bepaalde af stonden en wierpen op verscheidene plaat sen lichtkogels uit. Er zijn geen bommen gevallen. Tijdens him vluchten zijn de Engelschen in den afgeloopen nacht door de Duitsche artillerie, die blijkbaar haar posities deels gewijzigd had, en in vele gevallen het vuur op den vijand niet eens behoefde te openen, misleid. Boven een vliegerskamp ten Zuiden van Berlijn is een luchtgevecht tusschen Duitsche nachtvliegers en een Bristol-Blen heim toestel ontstaan: door handige op stelling van de zoeklichten konden de Brit sche vliegtuigen in deze streek ge ruimen tijd in de stralenbundels worden vastge houden. Op deze wijze gelukte het een Duitsche Messerschmitt-mach ine van groote hoogte uit het duister verrassend op de Blenheim af te komen. Na een verwoede schietpartij slaagde de Brit er in om door lager te gaan vliegen aan hét licht van dc schijnwerpers te ontkomen en zoo den Duit- schen achtervolger te ontvlieden. Bij Maagdenburg is, naar verluidt, een Engelsche machine tegen een versperrings ballon opgevlogen en omlaag gestort. (D.NB.). Van bevoegde zijde wordt thans in resumé bekend gemaakt, dat de meeste Engelsche vliegtuigen, die in den afgeloo pen nacht naar Duitschland gevlogen zijn, koers zetten naar Berlijn, w-aar kort na middernacht alarm gemaakt werd. Naar reeds gemeld, zijn geen bommen op de rijkshoofdstad gevallen. De Engelschen hebben bij hun nadering den afweer van het Roergebied vermeden, een deel van dc vijandelijke vliegtuigen werd reeds voor de Elbe tot terugkeer gedwongen. Vrij levendige activiteit van Duitsche en Engelsche toestellen viel in de omgeving van Maagdenburg waar te nemen, doch hieromtrent zijn nog geen bijzonderheden bekend. POOLSCH VLIEGTUIG bu WARSCHAU GELAND. Naar te Berlijn bekend wordt Ls bij den Jaatsten luchtaanval der Royal Air Force op Berlijn een der vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, niet naar het westen teruggevlogen. Het zette de vlucht in oos telijke richting voort. Bij Frankfort aan de Oder werd het toestel door het Duit sche luchtafweergeschut hevig onder vuur genomen. Tot verbazing der Duitschers zochten de „vijandelijke" vliegers radio-contact met een vliegveld bij Frankfort. Ze verzochten het vliegveld bij Oklece ln de nabijheid van Warschau er van in kennis te stellen, dat ze het voornemen hadden daar te landen cn landingsbakers ln werking te stellen. Inderdaad, aldus het D.N.B.-bericht, land de het toestel kort daarna op het aangege ven vliegveld. Het bleek, dat het toestel behoorde tot de vliegergroep van het „Pool sche leger" van generaal Sikorskl. De be manning, voormalige Poolsche vliegeroffi cieren had zich vrijwillig aangemeld voor een aanval op Berlijn. De Poolsche vliegers zelden de zinneloosheid van den strijd te hebben ingezien eh bereid te zijn alles wat de Duitsche Instanties Interes seerde, mee te deelen, indien men hen op vrije voeten liet. Deze toezegging werd hun gegeven (D.N.B.) SLUITING VAN HANDELSVERDRAGEN. In verband met de door minister Funk te Weenen gehouden rede verneemt het D. N.B. to Berlijn van economische zijde: De rede van Funk heeft verdere opheldering gebracht In de vraag, hoe Duitschland zich de economische reorganisatie van Europa voorstelt. Behalve over verbetering der clearing-methoden, die dringend herzie ning behoeven, heeft de minister gespro ken over „economLsche demobilisatie." Daaronder moeten vooral worden ver staan het tor zijde stollen van de handels- mmeringen en gezonde arbeldsverdee- ling tusschen het bedrijfsleven van het eene en dat van het andere land. De te genwoordige toestand maakt het mogelijk, dat men voor het begrip autarkie van een anderen maatstaf gebruik maakt. In plaats van aan een Duitsche denkt men nu aan een Europeesche autarkie. In de toekomst zullen de vermogens en tradities van elk land tot hun recht komen in de lijst der arbeidsverdeeling Dit sluit geenszins de concurrentie uit. Het Duitsche bedrijfsle ven is ook thans niet bang voor de mede dinging van de bedrijven uit andere lan den, daar die mededinging gezond is en het bedrijf verheft. Door de arbitrale uitspraak van Weenen is de economische arbeidsgemeenschap tus schen Duitschland en het zuidoosten, die reeds lang bestond, ook tot een politieke lotsgemeenschap geworden. De legers in Roemenië en Hongarije zijn al gedemobili seerd, wat vooral den lanbouw ten goede komt. die hier den laatston tijd wat ver onachtzaamd was. De nieuwe politieke lots gemeenschap wordt door Duitschland zeer ernstig opgevat. De samenwerking tusschen Duitschland en het zuidoosten is voor beide partijen uiterst nuttig en volkomen natuurlijk en de beste waarborg voor de toekomst. Het is Duitschlands wensch, dat de volken van zuidoost Europa welvaren der worden, want daardoor krijgt men be tere leveranciers en betere koopers. Dat kan deels bereikt Worden door een intensieve- ren landbouw: de gemiddelde opbrengst van de akkers in het zuidoosten bedraagt de helft van die in Duitschland. Verder moet ook de productie van grondstoffen worden vergroot: het zuidoosten is rijk aan delfstoffen. De Balkan was vroeger de onweershoek in het Britsche stelsel van machtseven wicht. De spil wil den Balkan doen accli- matiseeren. Ze zal probeeren onder de machtige bescherming van haar opbouwen de politiek van den Balkan een vreedzaam gebied met naarstigen arbeid en een ge zond bedrijfsleven te maken. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland De moordaanslag te Holten; tegen beidt verdachten levenslang geëischt (Recht zaken. 3e Blad). Jonge menschen ln het jonge land; bijzon dere reportage (2e Blad). Septemberwerkzaamheden in den moestuin. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Kalme handel - Prijshoudende locale markt - Duitsche papieren vrij leven dig - Amerikanen kalm - Beleggingen prijshoudend. Buitenland Duitsche luchtaanvallen veroorzaken groote verwoestingen in Zuid- en Midden- Engeland. (Ie Blad). Een Engelsch-Amerikaansche overeenkomst (le Blad). Naar een Europeesche autarkie, de Blad). Italië's agrarische revolutie. (3e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN» EERSTE BLAD. Tusschen de Sovjet-Unie en Hongarije is te Moskou een overeenkomst onderteekend over het goederen- en betalingsverkeer tusschen beide landen. In de overeenkomst wordt in een wederzijdschen goederenruil voorzien ter waarde van zeven millioen dollar. Hongarije zal naar de Sovjet-Unie in hoofdzaak transportschepen uitvoeren van een tonnenmaat van duizend ton, als mede spoorwagenwielen en -assen. De Sov jet-Unie zal aan Hongarije mangaanerts, hout, asbest en smeerolie -leveren. (DJN.B.) De leveranties van levensmiddelen van Hongarije naar Zwitserland zullen binnen kort worden hervat, nadat door het Duitsch- Zwitsersche clearingverdrag de doorvoer naar Duitschland wederom is toegestaan. Hongarije zal groote hoeveelheden fruit, eieren en gevogelte leveren, terwijl Zwit serland op zijn beurt textielgoederen en machines in ruil zal exporteeren. Omtrent het verdrag, dat op 31 Augustus te Berlijn door Duitschland en de Sovjet- Unie onderteekend is, betreffende de rege ling van den rechtstoestand aan de grens, verneemt het D. N. B. nadere bijzonderhe den. Het verdrag is het slot van een reeks moeilijke werkzaamheden, die afgedaan moesten worden bij de afbakening van de Dultsch-Russische grens. Het betreft voor al de opmetingen, die met de onderteeke- ning van het „grensoorkondenwerk" van 17 Augustus eindigden en de DuitschRussi sche overeenkomst over de regeling van conflicten en incidenten aan de grens van 10 Juni 1940. In verband met de genoemde verdragen werd in een tijdsbestek van slechts tien maanden een grens van 1389 K.M. vastge steld en op de noodzakelijke staatsrechte lijke basis geplaatst. Dit resultaat werd vooral mogelijk gemaakt door de samen werking vol begrip van de Duitsche en Rus sische grenscommissie en door de weder zij dsche technische verrichtingen bij opme- tinL en afbakening, die ondanks den on gunstigen weerstoestand van den afgeloo pen winter zonder ophouden zijn uitge voerd. INCIDENTEN IN ROEMENIË. Uit Boedapest meldt D.NJ3.: De gemeng de RoemeenschHongaarsche commissie heeft aan de grens bij Grosswardein giste ren haar beraadslagingen voortgezet en de bescherming van leven en eigendom der bewoners van het gebied, dat door Roeme nië ontruimd wordt, geregeld. Volgens persberichten vordert in het Noorden van Zevenburgen -de ontruiming door de Roe- meensche militairen snel, zonder dat er eenige wrijving bestaat. In Grosswardein en in andere plaatsen zouden de Roemenen bezig zijn de door hen opgerichte nationale monumenten te verwijderen. Na de voltooiing van de Hongaarsche

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1