BINNENLAND Op een Duitschen soldaat geschoten LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 3 September 1940 De Unie vindt steeds meer aanhang Dagbladreclame is niet te vervangen Post voor in Engeland vertoevende Nederlandsche zeelieden Marsch en défilé van Duitsche troepen te Rotterdam Voorzieningen op hef gebied van den industriëelen eigendom Het bevaren van onze riviermondingen Met een elastiekje en een speld OFFICIEELE KENNISGEVING Geen loonsverlaging zonder goedkeuring AGENDA KERK- EN SCHOOLNIEUWS (IJN/T EN IIIÏIRCh Honderdduizenden hebben zich achter haar geschaard. ONDANKS CRITIEK VAN ENKELE POLITIEKE FIGUREN. In een gisteravond to Delfzijl gehouden bijeenkomst heeft mr. J. Linthorst Homan het totstandkomen der Nederlandsche Unie beschreven, waarbij hij er sterk den nadruk op legde, dat de drie aanvoerders de Unie hebben opgericht, toen vaststond dat andere stappen tot het vormen van een concen tratie definitief waren gestaakt. De enorme medewerking uit alle ge lederen wijst wel op de juistheid van dit besluit en tevens op de juistheid van het programma, dat inderdaad in menig opzicht verder gaat dan bij andere po gingen mogelijk bleek. Het beeld is nu zoo, dat zich reeds duidelijk de wil van honderdduizenden afteekent om op menig gebied tot grootc verbeteringen te komen, waarnaar zij reeds lang ver langden, doch dat enkele politieke fi guren daartegenover het waarschuwend advies laten hooren in deze .tijden niets aan te pakken. Zoo ontstaat scheiding tusschen hen, die den drempel van den nieuwen tijd overschrijden en hen, die tusschen twee werelden blijven staan, welke scheiding niet door toespraken doch alleen door bereidheid tot zelfver betering kan worden tenietgedaan. Duidelijk stelde de Nederlandsche Unie de verdieping van den christelijken geest onzer samenleving op den voorgrond. De ontelbaren, die dagelijks de hiermede sa menhangende vraagstukken met haar ko men bespreken, zien dat dan ook beter in dan zij, die zonder eenig contact te hebben gezocht, dit christelijk karakter van de Unie ontkennen. Het is zeer te betreuren, dat deze critici nog niet inzien, dat ons volk betere saamhoorigheid verlangt dan tot heden in onderlinge vervreemding op me nig gebied heeft bestaan. Het ware beter daaraan mede te werken dan van het oude niets te willen offeren voor de volkseen heid. Doch hoe ook uit verschillende hoe ken tegen de Unie wordt geageerd, zij gaat voort met haar taak, volksvernieuwing te brengen in nationalen Nederlandschen zin en volgens de Nederlandsche tradities. OOK ZEEPBON VOOR DE „FIJNE WASCH" Naar wij vernemen, aldus de „Tel.", be rust de inlichting als zou een regeling in zake de zeepdistributie ten behoeve van de fijne wasscherijen tot stand zijn gekomen, op een misverstand. Ook voor de fijne wasch zal dus voor elke acht k.g. droog waschgoed een zeepbon moeten worden afgegeven. Gezien het geringe gewicht, dat de fijne wasch als regel heeft, is het te verwachten, dat men met dezen bon veel langer zal kun nen toekomen dan in een distributieperiode van 31/! week. Is men gewend, gedurende dien tijd b.v. 1 kg. wasch mee te geven, dan zal men eerst weer over 8 x 31/- week. dus ruim een half Jaar, een tweeden bon moe ten afstaan. MAATREGELEN TEGEN HONDEN EN INBREKERS. De Haagsche gemeenteraad heeft de wij ziging van de politieverordening goedge keurd, waarbij straffen worden vastgesteld voor eigenaars van honden, welke de trot toirs bevuilen. Ook is goedgekeurd de wijzi ging, waarbij het vervoer van inbrekers- werktuigen in den tijd van een halfuur voor zonsondergang en een halfuur na zonsop gang strafbaar wordt gesteld, tenzij deze werktuigen niet bestemd zijn om in te breken. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. De correspondent te Stockholm van de N.R.Crt. schrijft ons: Het Nederlandsche consulaat-generaal alhier ontvangt geregeld brieven uit Neder land voor in Engeland vertoevende Neder landsche zeelieden. Het spreekt vanzelf, dat die brieven steeds onmiddellijk doorgezon den worden, ook wanneer de afzender, zoo als dat zoo vaak het geval ls, slechts een vermoeden heeft of misschien maar hoopt, dat degene, voor wien de brief bestemd is, zicli in Engeland bevindt. In dat geval gaat de brief naar het Nederlandsche consulaat- generaal te Londen met het verzoek, te trachten den geadresseerde op te sporen en hem, indien mogelijk den brief te doen toekomen. Natuurlijk zitten de afzenders van deze brieven in spanning op antwoord te wach ten. vragen zij zich misschien eiken dag, dat het antwoord langer uitblijft, ongerust af, óf er wel antwoord zal komen. Het lijkt ons daarom goed. er op te wijzen, dat Zwe den met uitzondering van de radio-telegra- fische verbinding geen enkele direote ver binding met Engeland meer heeft en dat de Zweedsche briefpost voor Engeland via den Transsiberischen spoorweg, Japan en de Vereenigde Staten verzonden wordt, waardoor een brief uit Nederland ongeveer twee en een half drie maanden onderweg zal zijn, voor hij in Engeland arriveert. Zelfs wanneer er direct een brief terug geschreven wordt zullen er waarschijnlijk ten minste vijf maanden overheen moeten gaan, voor men antwoord kan verwachten. Een vluggere weg is misschien met zeker heid valt dat van hieruit niet te beoordee- len die via het Internationale Roode Kruis te Genève welke van bevoegde Noor- sche zijde aanbevolen ls aan familieleden van Noorsche zeelieden ln Engeland. Ook dan gaat er echter geruime tijd voorbij voor men antwoord kan hebben aangezien het Internationale Roode Kruis zijn post naar Engeland via Portugal en de Veree nigde Staten verzendt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. «59 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 17% gr. C. (64 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN Tfc KATW1JK-A.-ZEL Yoor Woensdag. Voorm. te 4 u. 30 min.; nam. te 4 u. 54 min. WATERTEMPERATUUR Zwemlnjichttnfi .Poelmeer*. 's Middags 12 uur: 18 gr. C. Zweminrichting .Of Zijl". ;s Middags 12 uur: 17% gr. C. L1CB1 OP VOOK FIETSERS ej. Dinsdag: 855 nam. tot 6.21 voorm. Het tijdvak gedurende oetwclb de verdulste- ringsvoorschrifteD gelden, begint een hall anr vroeger en eindigt een hall uur later dan de hlerbovengenoemde tijdstippen. Gistermorgen hebben Duitsche troepen, een marsch door Rotterdam gemaakt, die besloten werd met een défilé, dat afgeno men werd door generaal Bóhm-Tettelbach. Om 10 uur vertrok de stoet, die uit ruim 3000 manschappen en officieren van ver schillende wapens bestond, van het Feyenoord-stadion Na een marsch door Rotterdam-Zuid ging het via Westzeedijk, 's-Gravendijkwal. Claes de Vrieselaan, Nieuwe Binnenweg, Schle- damschen weg, Willem Beukelszoonstraat, Mathenesserweg en Vierambachtstraat naar het Middellandplein, waar het défilé werd afgenomen. Overal langs Middellandplein en in de omgeving stonden dichte hagen belangstellenden, waaronder vele leden van de Duitsche kolonie. Het défilé werd geopend door een kleine afdeeling ruiters. Hierachter kwam infan terie-en vervolgens trok toen een onafzien bare stoet, bestaande uit infanterie, artille rie, wielrijders en gemotoriseerde troepen voorbij. De stoet was ongeveer 7 K.M. lang en het voorbijtrekken duurde meer dan een uur. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart, houdende voorzieningen op het ge bied van den industrleelen eigendom, in verband met de buitengewone omstandig heden. Hierbij wordt bepaald: Betaling van de krachtens artikel 21 .van de octrooiwet 1910 Juncto artikel 17 van het octrooireglement 1921 verschuldigde bedra gen, welke Ingevolge artikel 1, lid 1. van het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht betreffende in verband met de buitengewone omstandigheden te treffen maatregelen op het gebied van den industrleelen eigendom, van 23 Mei J.l. voor 15 Augustus had moeten plaats vin den, kan alsnog voor 1 November a.s. ge schieden. Indien de betaling niet voor laatstge noemden datum is geschied wordt do aan vrage om octrooi geacht te zijn ingetrok ken. In afwijking van het bepaalde bij artikel 21a van de octrooiwet 1910 worden aan vragen om octrooi, welke op of na 15 Augus tus j.l. zijn ingezonden, ook bij niet gelijk tijdige betaling van het ter zake verschul digde geacht op het tijdstip zelf, waarop zij bij den octrooiraad binnenkomen, to zijn ingediend. De krachtens artikel 21 van genoemde wet juncto artikel 17 van het octrooiregle ment 1921 ter zake van de indiening van die aanvragen verschuldigde bedragen moe ten voor 15 November a.s. worden gestort. Indien de storting niet voor laatstge noemden datum ls geschied, wordende aan vragen geacht te zijn ingetrokken. De termijnen, bedoeld in artikel 2 van het genoemde besluit van den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, worden, voor zooveel zij op 10 Mei loopende waren, wederom met 3 maanden verlengd. De termijnen welke ingevolge artikel 3 van het genoemde besluit van den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht zijn hersteld, worden wederom met 3 maanden verlengd. In afwijking van het bepaalde bij artikel 35 lid 3, van de octrooiwet 1910 zijn de daarbij vastgestelde verhoogingen eerst respectievelijk 3 en 4 maanden na de ln de artikelen 12. lid 3, en 35, lid 1, van bedoelde wet genoemde vervaldagen verschuldigd. In afwijking, van het bepaalde bij arti kel 25, lid 1, van de octrooiwet 1910 wordt een aanvrage om ootrooi, tot welker open baar making door een afdeeling van be roep ls besloten, eerst geacht te zijn inge trokken, indien de bij dat artikel bedoelde storting niet binnen 4 maanden na het be sluit der afdeeling van beroep is geschied Dit besluit kan worden aangehaald als .Besluit verlenging termijnen industrleele eigendom 1940". Het is gisteren in werking getreden met terugwerkende kracht tot 9 Augustus J.l. EEN VERORDENING VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende be perking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. Hierin wordt bepaald: Als gebied waarvoor de beperking in den zin van deze verordening geldt, moeten alle wateren, waar eb en vloed gaat, worden be schouwd die 1. ten Zuiden door den Zuidelijken oever van de Westerschclde, Verdachte veroordeeld tot 2 maand hechtenis met aftrek van voor-arrest. Toen op den ochtend van den achttienden Juni een troep Duitsche soldaten door de Hoogstraat te Schiedam trok, werd een der soldaten plotseling getroffen dpor een scherp voorwerp, dat een bloedende wonde veroorzaakte aan zijn wang. Onmiddellijk werd de straat afgezet en een onderzoek ingesteld naar deherkomst van het pro jectiel. In den loop van den middag was de arrestatie van een bediende van een kle dingmagazijn het aanvankelijk resultaat van dit onderzoek. Deze Jongeman bekende ook inderdaad door middel van een elas tiekje een kromgebogen speld van groot formaat, een z.g. etalage-speld, afgeschoten te hebben op de voorbij marcheerende Duit sche soldaten, doch al spoedig bleek, dat hij deze bekentenis deed om zijn chef. den 28-jarigen filiaalhouder A. J. M. S. uit de handen van de Duitsche Justitie te houden. Dez' bleek de werkelijke dader te zijn. Hij had zijn bediende voor hem laten opkomen, omdat hij dacht, dat deze er in verband met zijn jeugd wel met een geldboete zou afkomen, welke hij dan zou betalen. Gistermiddag heeft het Duitsche krijgs- recht deze zaak in een ten stadhuize van Schiedam gehouden zitting bericht. Verdachte voerde aan, dat hij niet de be doeling heeft gehad op het gezicht te schieten. President: Heb Je dien onzin wel eens meer uitgehaald? Verdachte vertelde, dat hij eerst op hon den schoot, die het portiek bevuilden, la ter schoot hij op voorbijgangers en ten slotte heeft hij nog twee of drie keer op Duitsche soldaten geschoten. President: Dat doet toch geen getrouwde man? Wel een kind van zes jaar en dan krijgt hij een pak op zijn broek. Uit het verdere verhoor bleek, dat verd. geen aanslag ln den politieken zin van het woord heeft willen plegen. Uit het onder zoek was komen vast te staan, dat hij gun stig bekend stond en zich ln het geheel niet met politiek ophield, hetgeen ter zitting werd bevestigd door den Schledamschen In specteur van politie, J. A. Schotvanger. De aanklager, dr. Rampacher, vestigde er de aandacht op, dat als dit een politieke aanslag geweest zou zijn, het gerecht de doodstraf zou kunnen opleggen. Nu was het slechts gemeene scherts, welke bovendien nog een leugen tengevolge had. Om een voorbeeld te stellen en tevens om het verd. af te leeren dergelijke grappen uit te halen, eischte dr. Rampacher een gevangenisstraf van drie maanden, echter met aftrek van de voorloopige hechtenis van zes weken. Het gerecht ging daarop in raadkamer, waarna onmiddellijk de uitspraak volg de. Verdachte werd veroordeeld tot een hechtenis van twee maanden met af trek van de voorloopige hechtenis. In de uitvoerige motiveering van het vonnis werd er de aandacht op gevestigd, dat de daad zeer ernstig is, omdat daar door een onderdeel van de Duitsche weermacht werd gekrenkt De daad werd evenwel niet als een aanval opgevat, omdat het een kinderlijke grap was van een nog niet rijpen man. Daarom was de straf zoo mild. Verdachte zelde tenslotte nog zijn ver ontschuldigingen te willen aanbieden, zoo wel aan de Duitsche weermacht In het al gemeen, als aan het slachtoffer, den ge troffen soldaat, in het bijzonder. INLEVERING ENQUÊTE-FORMULIEREN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN. Voor hen, die verzuimd hebben hun brand stof-formulieren ln tc leveren, wordt dc ge legenheid opengesteld, dit morgen (Woens dag) alsnog te doen aan het Distributie kantoor Bicestraat 117. Formulieren na dien datum binnengeko men worden onherroepelijk terzijde gelegd. Lelden. 3 September 1940. 235 De Burgemcestar, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN 2. ten Noorden door het Haringvliet en het Hollandsch Diep tot voorbij Willem stad, 3. in het Noord-Westen door de zee be grensd worden. Vaartuigen mogen liet gebied waar voor de beperking geldt, niet bevaren, wanneer het varen uitsluitend of over wegend bedoeld is als sport of genoegen, of tot het maken van uitstapjes dient. Vaartuigen, die uitsluitend of over wegend voor sport, genoegen of uit stapjes dienen, mogen alleen dan in bedoeld gebied liggen, wanneer de in richtingen tot voortdrijving door hel wegnemen van onderdeden on ld aar zijn gemaakt en dc zeilen van boord ge haald zijn. Komen in het gebied, waarvoor de beperking geldt, varende vaartuigen, die de Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht, dan moet elk ander vaartuig ter stond zoo ver mogelijk naar den uiter sten rand van het vaarwater gaan. Degene, die aan boord de leiding heeft, zijn plaatsvervanger, de roerganger en de loods van een vaartuig worden, wanneer door hun schuld hun vaartuig zoo wordt bestuurd, dat in strijd wordt gehandeld met de voornoemde voorschriften, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken en met geldboete van ten hoogste vijfduizend rijksmark of met een dezer straffen. Met dezelfde straffen wordt de eigenaar van een vaartuig en degene, die een vaartuig daadwerkelijk onder zich heeft, gestraft, wanneer deze ln strijd handelt met het voorschrift, dat de inrichtingen tot voort- drljvlng onklaar moeten zijn gemaakt. In ernstige gevallen wordt gevangenis straf (Dultsch recht) uitgesproken. Ook kan het vaartuig verbeurd verklaard wor den. Ieder feit, gepleegd in strijd met de voor schriften van deze verordening, is een de lict, als bedoeld ln de verordening No. 12/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Andere strafrechterlijke voorschriften blijven van kracht, voor zoover deze niet met deze verordening ln strijd zijn. Deze verordening geldt niet voor vaar tuigen welke de Duitsche oorlogsvlag voe ren of met bijzondere toestemming van den bevelhebber der Duitsche marine ln Ne derland in bedoeld gebied mogen varen of liggen. Deze verordening is gisteren in werking getreden met uitzondering van dc bepaling ten aanzien van het onklaar maken van voortdrljvlngslnrlchtingen. Dit voorschrift treedt 10 September a.s. in werking. DE TEKST VAN HET UITVOERINGS BESLUIT. Verschenen is het eerste uitvoeringsbe sluit van den waarnemenden secretaris generaal van het departement van sociale zaken Ingevolge de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen. Hierin wordt bepaald: 4 Artikel 1. 1. Het college van rijksbemiddelaars is bevoegd tot het verleenen van een vergun ning tot verlaging van loonen en salarissen. De vergunning kan ook worden verleend voor bij collectieve arbeidsovereenkomst ge regelde loonen en salarissen. 2. De vergunning wordt slechts verleend, indien de economische omstandigheden dit noodzakelijk maken en de verlaging met' het oog op de sociale positie van de be trokkenen toelaatbaar Ls. Artikel 2. 1. Verzoeken om vergunning worden schriftelijk bij het college van rijksbemid delaars Ingediend. Zij moeten voldoende ge motiveerd zijn. 2. De vergunning kan voor een bepaalden tijd en voorwaardelijk worden verleend. De beslissing wordt den werkgever schriftelijk medegedeeld, Een afschrift wordt gezonden aan het bevoegde districtshoofd der ar beidsinspectie. De werkgever is verplicht de betrokkenen terstond met de beslissing in kennis te stellen. Artikel 3. 1. De werkgever is verplicht aan het col lege van rijksbemiddelaars op deszelfs ver langen alle gegevens te verstrekken, welke noodig zijn voor de behandeling van het verzoek tot verlaging van loonen en sala rissen. 2. Voordat vergunning tot verlaging van bij een collectieve arbeidsovereenkomst ge regelde loonen en salarissen verleend wordt, wordt aan de bij deze collectieve arbeids overeenkomst betrokken partijen gelegen heid geboden haar standpunt uiteen te zet ten. Artikel 4. 1. Het hoofd of de bestuurder van een onderneming of de persoon, die een vrij beroep uitoefent, die, in geval daarvoor een vergunning noodig ls, zonder vergunning geldende loonen of salarissen verlaagt, is strafbaar; het feit wordt beschouwd als overtreding en wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste drie maanden of geld boete van ten hoogste drieduizend gulden. 2. Met de opsporing van een in het eerste lid strafbaar gestelde handeling zijn be halve de ln artikel 141 van het wetboek van strafvordering genoemde personen ook be last de ambtenaren der arbeidsinspectie. Artikel 5. Dit uitvoeringsbesluit treedt in werking op den dag van afkondiging. HEDEN. Mor.schweg 59: StadscivanRcltsatlo to 7% uur. Joruël: BUbclbcsprcklng 8 uur nam. BIOSCOPEN. r 18 Jaar; 14 Jaar} fl alle leeftijden, Luxor-Theator Stationsweg: „Bevrijding" t, Ongel Ulca nam. 2.15 u, (behalve '«Vrijdags) en 8 uur Zondags van 2—7 uur doorl voor. stelling Lido-Theater Steonatr, 39: „Komedie om geld" Dagelijks. 8 u. nam.; 's Zondags te 2 4% en 8 u. Woensdag en Zaterdag matlnée! Trionon-theater, Breestraat 31: „Beate Kal- scrling" f. Dagelijks 0.10 a nam.; 's Woensdags en 's Za terdags ook om 2.15 uur; 's Zondags v. 2—6.30 uur doorl voorstelling. Casino-Theater, Hoogowoerd 48: „Bleeko Bet"| Dagelijks 8.10 nam.; 's Woensdags en s Zater dags ook 250 uur; Zondags te 4 en 8.16 uur, Rcx-Theater, Haarlemmerstr.: „Port Arthur" t. Dageiyks 2 en 8.15 nam.; 'sZondags v. 2—8.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „De passa gier die verdween" t, 8 uur njn. (Zondags gesloten). De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Aug. 20 uur tot Zaterdag 7 September 8 uur waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe RUn 18, tel. 20623. To Oegstgecst: Oegstgeestscho Apotheek, Wilhclminapark 8, tel. 26274. PREDIKBEURTEN. VOOR WOEN8DAG 4 SEPTEMBER. Bodegraven Geref. Gem.: Nam. 0 3/4 uur, ds. Van den Berg van KrabbendiJke. Waddlnxveen Vergaderzaal Zuldkadc 18: nam. halfacht, ds. De Rover van Vlaardlngen. DE LEERPLICHTWET. Het Verordeningenblad van gisteren be vat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen betreffende onthef fing van de verplichting, bedoeld in art. 1 van de Leerplichtwet. Hierbij wordt bepaald: Personen, die ingevolge artikel 1 der Leerplichtwet verplicht zijn er voor zorg te dragen, dat aan de daarbedoclde kinderen voldoende lager onderwijs wordt verstrekt, komen deze verplichting na, indien zij deze kinderen een onder het bevoegde Duitsche schooltoezicht staande Duitsche school voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs of voor middelbaar onderwijs laten bezoe ken. De ln de leerplichtwet voorkomende ont- hefflngsbepallngen houden hiermede geen i verband. Voor de toepassing van de leerplichtwet wordt vorenstaande ontheffing gelijkgesteld met een vrijstelling als bedoeld ln artikel 7, onder 3e, van de Leerplichtwet, inhoudende, dat deze kinderen bulten de avonduren ten minste 16 uren per week onderwijs ontvan gen. Dit besluit ls gisteren in werking getre den. TENTOONSTELLING AQUARELLEN VAN HENK BERGHOUT. Henk Berghout ls een bescheiden, nog zeer Jonge man, die ln „Pro Arte" voor het eerst van zijn leven exposeert. Deze ten toonstelling, uitsluitend van aquarellen, toont wat hij waard ls en dat wij nog zeer belangrijke kustultingen van hem mogen verwachten, wanneer hij tot volle rijpheid ls gekomen. Reeds nu toont hij over een gave techniek te beschikken. Het geen ge peuter. doch frlsch en vlot werk, mooi van kleur, waaruit ons een zonnig optimisme tegemoet straalt. Het doet naar -opvatting en kleurgevlng meer Zuidelijk dan Noor delijk aan. Zijn optimisme ls geen oppervlakkigheid. Integendeel! Het ls niet het minst in de re ligieuze voorstellingen dat wij een bijna primitieve innigheid waarnemen terwijl deze werken toch anderzijds ook weer mo dern aandoen. Het wil mij toeschijnen, dat deze Jonge moderne kunstenaar zich nu eens géén geweld behoeft aan te doen om een primitieve sfeer in een modernen vorm te vertolken. Niet altijd ls dat natuurlijk even sterk gelukt, doch zeer zeker wel ln No. 4, een Madonna met Kindje, No. 6, een voorstelling van den H. ChrLstophorus, die het Christuskindje door een verrassend goed gedanen stroom draagt, aan No. 2, een Christusfiguur alleen, brekend het brood voor het Laatste Avondmaal, aan No. 5, een H. Caecilia. Gewoonlijk zijn de voorstellingen onge compliceerd en toch door de stemming zeer Inhoudrijk. De kleurgevlng is helder en frisch, doordrongen van een gevoelig sen timent. Men voelt aan alles, dat Berghout werkt uit de Innerlijke noodzakelijkheid van zijn religieuze gesteldheid. Om niet te uitvoerig te worden, wijden wij nog een paar woorden aan zijn land schappen. Het zijn vooral hoekjes met een romantisch karakter, die hij uitzoekt en waar hij zijn eigen droomen aan beleeft; oude buitenplaatsen, geflankeerd door hoog geboomte en op den voorgrond de stille spiegeling van een vijver. Zoo het Huys te Vogelenzang en het Huys Treslong. Ik herinner mij verder een compositie van oude huisjes in het duinbosch; een boschpartij, waarin het veelvuldig genuan ceerde groen van het geboomte zijn domi nant vindt in loover van een bruinen beuk; een paar gezichten ln het dorp Hlllegom met den karakteristieken toren der oude kerk als kern en rustpunt der compositie. Dit alles is prettig, frisch en zuiver van kleur en puur van stemming. Er is nog meer. doch wij laten het hierbij. Een en ander is de belangstelling ten volle waard. o 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6