Nationale zeilwedstrijden te Haarlem Het A.R.O.L.-bekertoumooi LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Een viool verdween Msfe Jaargang FEUILLETON NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN op het Noorder Buiten-Spaarne en de Mooie Nel. Het ronden van de eerste boei door de 12 voets- jollen B. Polygoon DE SCHEIDSRECHTERLIJKE UITSPRAAK OVER DE HONGAARSCH—ROEMEENSCHE KWESTIE. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en de Italiaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano in Weenen. Holland>J HET A.R.O.L.-BEKERTOURNOOI eindigde met een 21 overwinning van D.W.S. H.B.S. D.W.S. kwam dus voor een jaar in het bezit van den fraaien wisselbeker. Spelmoment voor het D.W.S.-doel. (Polygoon) HET GROOTE WIELERCRITERIUM op de baan van „De Waranda" te Oosterhout (Noord-Brabant). De start van de nnafhankelijken en professionals. (Polygoon) ATHLETIEKWEDSTRIJDEN om de Zuid-Hollandsche kampioenschappen in den Haag. De finale 100 m. dames, gewonnen door mej G. Koudijs (in een tijd van 13,4 sec.) Tweede werd mej. W. de Jong (links vooraan), en derde mej. L. Kok (rechts vooraan). (Polygoon) DE EERSTE "MOSSELEN. Nauwelijks zijn de eerste mosselen te Amsterdam aangekomen of opoe en opa smullen reeds van dit zeebanket (Polygoon) LAMA-JONG IN ARTIS TE AMSTERDAM. Het één week oude Lama-tje maakt kennis met een anderen bewoner n.l. de Nandoe. (Polygoon)' door PAUL SCHOTT. 15) Nog voor Apt kon antwoorden, kwamen de achtervolgden het straatje weer uit, en zij moesten vlug voor een etalage gaan staan, om niet gezien te worden.. Weer staken zij het pleintje over en liepen direct het an dere straatje in Vicolo Santa Croce, las Lena, waar zij na eenige zoeken in het winkeltje van Annibale Modena verdwenen. -Daar zullen wij helaas straks ook bin den moeten gaan," zei Apt, „hoe zullen wij dat aanleggen?" ..We zullen leder onzen eigen weg moeten Saan. Ik zal met mijnheer Modena gaan Praten, en u zoudt het „mondaine dans paar" kunnen volgen, wat denkt u daar in? Mij kent Zubiaurre?" Ditmaal moesten zij veel langer wachten. Na ongeveer twintig minuten kwam de Spanjaard lachend naar buiten Lena Pakte haar buurman opgewonden bij den arm - maakte nog een opmerking naar binnen en had toen reeds afscheid geno men, zoodat ze onmiddellijk een beslissing moesten nemen. Apt volgde Zubiaurre, die m de richting van het centrum der stad Hep, Lena ging naar den heer Modena, terwijl men het meisje noodgedwongen aan haar lot over moest laten. Lena betrad het winkeltje met een uit gewerkt veldtochtplan in haar hoofd, dat gewaagd moest worden. Zij had de twintig minuten die zij moest wachten niet onge bruikt laten voorbijgaan. In de halfdon kere, nauwe, naar katten en kaas ruiken de ruimte, kwam haar een jongeman tegen met een rood, opgewonden gezicht. Lena vroeg hem direct op vertrouwelij- ken toon: „Was er niet zoo juist een „groot heer" hier? Mijn verloofde? Ik heb hem hier uit het straatje zien komen. Heeft hij met u over de viool gesproken?" Volkomen overrompeld knikte de jongere chef van het Huis Modena. „Ja, die mijnheer was hier. Maar wij hebben de viool direct verder verkocht. Ik heb mijnheer gezegd, dat wij de viool vol komen te goeder trouw gekocht hebben." Lena ging iets achteruit om de vochtigheid te ontwijken: „Dat zal mijn verloofde me direct wel vertellen. De hoofdzaak is dat we uitge vonden hebben, aan wien de dief het in strument verkocht heeft. Natuurlijk heeft u heelemaal geen schuld, Uw kooper zal de viool nog wel In zijn bezit hebben. Wij koopen haar eenvoudig terug heeft u mijn verloofde den naam genoemd?" „Ja, maar ik wil toch niets met de po litie te maken hebben. Mijn vader is een uur geleden naar Piemont vertrokken het zou verschrikkelijk zijn, als wij zijn nog nooit met de politie in... ik ben er zeker van dat Bozzi de viool direct terug zal geven, wanneer hij hoort dat zij ge stolen ls." En terwijl hij met zijn beide handen in het roode haar woelde: „Had ik ooit kunnen vermoeden, dat die gemoe delijke dikke man een dief zou zijn!" Lena slikte een paar keer om zich niet te verra den: dus toch Gomez! En welke rol speelde Zubiaurre? Onbegrijpelijk! Jaagde hij ech ter eigen wild? Of werkelijk alleen maar om de Florentljnsche te imponeeren? „Een domkop!" Lena lachte den jon geman beminnelijk toe, zoodat hij tot ach ter zijn ooren kleurde. „Binnen twaalf uur zullen wij hem te pakken hebben. Heeft mijn verloofde verteld, wie de dief is?" „Neen, daar heeft mijnheer niets van gezegd" „Een vroegere knecht van ons," lachte Lena. „Mijn verloofde is de Hertog van Brabant". En nog voor de jongen van zijn sprakelooze verbazing was bekomen vroeg Lena: „En hoe kom ik naar Bozzi? Daar is de hertog toch naar toe gegaan, niet waar?" Modena verklaarde den weg, door mid del van een schetsje dat hij op een oude tafel maakte. Toen vroeg hij nog of het mogelijk was om aangifte te vermijden, maar Lena was reeds op straat en vond met behulp van het schetsje tamelijk vlug den winkel van den antiquiteitenhandelaar, waai- de vertegenwoordiger van de „Victo ria" juist naar binnen wilde gaan, toen Lena hem riep. Hij fluisterde haar in het oor:- „Ga zoo vlug mogelijk naar de fruit markt. daar is de Spanjaard heengegaan. Ik kom dan later wel in het Grand hotel." „Die Bozzi heeft de viool van een klein prutsertje gekocht", zei Lena even vlug en zachtjes. „Gomez heeft haar gestolen. Had Zubiaurre de viool bij zich? Neen? Dan heeft Bozzi haar waarschijnlijk niet meer. U moet er achter zien te komen aan wien hij haar verkocht heeft." Met deze woor den was zij reeds verdwenen, den Span jaard achterna. Apt betrad den winkel, waar hij niemand vond, maar uit de ach terkamer hoorde hij twee woedende stem men, die Van een man, luid, ruw en opge wonden en de zachte onderworpen stem van een vrouw. „Wat heb je hem gezegd? Je hebt zoo maar toegegeven dat wij haar gekocht heb ben? Oh Jij verschrikkelijke ezelin! Suffert! brulde de man. „Waarom? Waar om?" „Maar ik kon het toch niet ontkennen, toen hij het mij zonder omwegen„Na tuurlijk! Ontkennen, wij weten nergens van wij hebben geen enkel vermoeden! Het mankeert er nog maar aan. dat je hem ver teld heb, dat wij haar aan Cavalcanti ver kocht hebben, porco di dio, die vrouw helpt mij het graf in!" „Maar ik steunde en jammerde de vrouw, „ik heb toch alleen maar gezegd, dat een onbekende haar gekocht heeft, een volkomen onbekende". De mannenstem tierde: „Dat lieg je! Je bedriegt me! Salim- benl valt toch direct door de mand! Och, waarom was ik toch niet zelf in den winkel!" Op dit oogenblik scheen Bozzi den klant op te merken, stortte zich in den winkel en vroeg, terwijl hij met moeite zijn waardige houding terugvond, waarmee hij Mijnheer van dienst kon zijn. „Ik wilde u vragen", zei Apt, „of u mis schien hij kuchte even, en vervolgde toen lachend: „ik wou een cadeautje voor een dame koopen, voor een jonge dame, een kleinigheid, wat kan men in zoo'n geval ik heb niet het minste verstand van zooiets." Tien minuten later verliet hij met een afschuwelijk ouderwetschen ketting den win kei. Cavalcanti. dus wie was Cavalcanti? Zonder twijfel had de vrouw den Spanjaard den naam verrad§n, dat had hij aan haar stem kunnen hooren. De Spanjaard wist dus waarschijnlijk ook reeds den laatsten kooper. Abt schudde het ronde hoofd, wat een onzekerheid! Binnen zes uur was de viool half Genua rondgegaan. Eigenlijk niets dan een stuk hout, hout en katten- darmen belachelijke overdrijving! Toen met een plotselinge gedachtensprong: „Zou Lena den violist lief hebben?" Een flink meisje, flink en vroolijk. Paste eigenlijk heelemaal niet bij die muzikanten, hande laars in oude kunst en dergelijken. Caval canti hoe kon hij Hij trad een hem bekend café binnen en liet zich het tele foonboek brengen, waarin hij direct den naam van den grooten kunsthandelaar vond. Daar stond het: Commendatore Achile Cavalcanti, consul-generaal van Bulgarije. En weer schudde Apt het hoofd: een commendatore, een consul-generaal, hield zich bezig met het in- en verkoopen van gestolen kostbaarheden! Och, hoeveel eerlijker en vertrouwder was dan het ver zekeringsvak. Met gefronst voorhoofd slen terde de jonge Zwitser naar het Grand Hotel terug, terwijl het door zijn gedach ten spookte: en wie was Salimbeni? Salim- beni, die direct door de mand viel? iNadruk verboden). .(Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 5