Jonge menschen in 't Jonge land BINNENLAND OORLOGSSCHADE 81ste Jaargang LE9DSCH DAGBlA9r Zaterdag 31 Augustus 1940 Derde Blad No. 24673 Iets over Slootdorp Vrijstelling betaling collegegeld Haagsche vuilnisauto's gaan op lichtgas loopen Zeep op bon 115 Vervroeging van den beurstijd WENDT U TOT UW ASSURANTIEBEZORGER RECHTZAKEN Het raadsel van dc Wieringermeer cn de tele foon van meneer Blaaubocr als redden engel (Van een bijzonderen medewerker). Het raadseltje luidt zóó: „Dc postbode, die me hier het ochtendblad brengt, is tevens barbier van beroep en des winters verkoopt hij er nog Kerstboomcn bij". De vraag Is: ..Ra, ra, waar zit ik?" En dc oplossing: ln Slootdorp!" Immers, alleen in zoo'n gemoedelijk plaatsje, ergens in de Wlerlngermeer, ls het mogelijk dat de barbier, na zijn eerste ocbtcndklanten geschoren te hebben, de witte Jas aan den kapstok hangt en ver wisselt tegen het Tante-Pos-uniform, op het kantoor informeert of er wat te bestel len valt en zoo- ja, de ronde doet, en zoo neen, dan maar aan het knippen gaat; dc Kerstboomcn verkoop in den winter dient ter vergoeding van het feit dat de men schen hun haren dan langer laten staan. Met deze penneveeg zij de rustieke sfeer van Slootdorp geteekend. Wat doen we hier op dit eenzame plekje in de wereld? Ge zult u afvragen of ik zal blijven raadseltjes op geven, maai- dat is niet de bedoeling. We zijn ln zoo'n raadseltjesstemming gekomen, omdat we hier zelf met zoo'n raadsel zitten „De Wieringermeerpolder is 20.000 H.A. groot, er zijn 330 pachtboeren, de boerde rijen liggen kilometers uit elkaar, 110 Jon gens en meisjes uit Den Haag en Rotterdam vertoeven op de landerijen en wel zóó dat slechts één op zoo'n landerlj is onderge- gebracht; waar kunnen we deze kinderen vindon?" Wc reden ln de autobus, kilometer na kilometer ging voorbij, een eindelooze rij gele schoven, regelmatig afgewisseld door frischrood-gedakte hofsteden, maar nergens een Jongen of een meisje te bekennen. We dachten aan de naald ln den hooiberg en aan de manier, waarop die gevonden kan wordenverbrand dien hooiberg, want hooi wordt tot stof, de naald is van metaal en blijft dus bestaan, diep deze derhalve uit de asch. Deze manier wil zooveel zeggen als: breng ingewikkelde problemen terug tot de eenvoudige kern. En die eenvoudige kern bleek voor ons het moeilijke geval te zijn: de heer A. Blaauboer. In zijn hand rusten de onzichtbare draden, die door het vlakke uitgestrekte landschap feilloos leiden tot de naar alle windstreken verspreide Haagsche en Rotterdamsche jongens en meisjes, die in staat worden gesteld voor een drietal maanden den penhouder te verwisselen met het landbouwwerktuig, het schoollokaal met de boerderij en het vrije veld en de lesroos ter met de verschillende stadia van den oogst. Hier wordt een begin gemaakt met het streven om de jeugd waardeering bij te brengen voor de basis van het volksbestaan: landbouw en de veeteelt. „Wij zouden de kinderen in ploeg ver band hebben kunnen laten werken", zoo vertelt de heer Blaauboer, secretaris van de gemeente Wieringermeer, me, wanneer we hem in zijn tijdelijke behuizing in Wie- rlngerwerf hebben opgezocht", maar dat systeem zou niet aan het doel beantwoor den. De bedoeling is immers den Jongens en meisjes waardeering bij te brengen voor het werk op het land en dit zou hun niet ln drie maanden tljds bijgebracht kunnen worden wanneer we men in groepen in het landbouwbedrijf lieten opnemen. We heb ben daarom de 110 kinderen ieder op een boerderij ondergebracht. Daar kunnen ze ieder voor zich volop ooren cn oogen den kost geven. Ze gaan met de boerenfamilie naar bed, ze staan er mee op en volgen, Ingeschakeld in den gang van zaken, den loop van het boerenbedrijf van A tot Z". „Is het geen bezwaar dat de kinderen zich eenzaam gaan voelen?" „Dat bezwaar ls er nu nog wel eenlgszins, maar daar komt een eind aan, want binnen een week hebben wij hier een sport- en spelleider uit Rotterdam, die dc Jongelui geregeld bij elkaar brengt". De heer Blaauboer vertelt ons op dc allervriendelijkste wijze alles wat we weten willen. En dit gesprek heeft dan ook niet den indruk achtergelaten van een droge ambtelijke prelude tot de eigenlijke poëzie van het akkerleven der jeugd, De gemeentesecretaris leeft zelf enthou siast mee met het door hem op initiatief van Sociale Zaken georganiseerde experi ment. „Dit is werkelijk een heel goed streven, een voortreffelijke gedachte om de jeugd nader tot het land te brengen. Met vacan- tles wordt ln dit opzicht weinig of niets be reikt. De indrukken blijven aan den buiten kant. Neen, de kinderen moeten daadwer kelijk een poos in het boerenbedrijf mee helpen werken, willen ze een besef krijgen van hetgeen het landleven Inhoudt". Achter het bureau van den heer Blaau boer hangt een kaart, met kaarsrechte stre pen horizontaal en verticaal, en vierkantjes in het gelid; zij stellen respectievelijk de wegen en de boerderijen in den Wieringer meerpolder voor. Door het raam ter zijde zien we de werkelijkheid van het Jn kaart gebrachte. Daar tusschen die schoven, die tot den horizont reiken, ginds in de velden en op dc weiden zijn jongens en meisjes van de stad uitgezwermd en straks keeren ze naar hun .steden terug en brengen in ons midden iets mee van de harmonie van het land, waaraan de soms wel disharmo- nlcerende stadscomposltie behoefte heeft. Zij krijgen respect voor den arbeid van de gespierde armen, voor den stoeren eenvou- digen gang van den landman door het leven, zij kunnen op dit respect als basis de geestelijke eigenschappen die in den mensch gelegd zijn, ontwikkelen, gewapend tegen het gevaar voor intellectueele zelf overschatting. Van deze gedachtenvlucht, gemaakt ter wijl de oogen over de velden zwierven, kee ren wij binnenskamers terug tot een be paald punt; de heer Blaauboer v/Jl namelijk nog een misverstand opheffen. Er ls geen sprake van dat men in de Wieringermeer hulp voor den landbouw noodlg zou hebben zooals door sommigen verondersteld wordt. Br zijn hier arbeiders genoeg en men moet het verblijf van de jeugd op het land hier dan ook zuiver zien uit het oogpunt van liefde voor de natuur en wat der natuur is. De gemeentesecretaris grijpt den telefoon hoorn. Wc begrijpen het: deze hoorn Ls ge lijk een richtingboel in de eindelooze zee. Deze hoorn verbindt ons met hen, die on vindbaar schijnen ln de eindelooze vlakheid van den polder. Want de Wierlngermeersche boerderijen hebben allemaal telefoon. We trekken er straks op uit, de verslaggever en de fotograaf, om de jongens en meisjes op te zoeken en te kijken of ze al wennen op het land. En te vertellen aan de duizenden Jongens en meisjes in Nederland hoe zij het daar vinden bij de boeren, want na tuurlijk moet hun voorbeeld in den loop der tijden door velen, heel velen worden na gevolgd. De fotograaf heeft me gezegd: „De koeien hangen met hun koppen boven de sloot, dat beteekent slecht weer". Het kan ons niet schelen. De Noordwester mag blijven waaien. Wie alleen maar met mooi weer het land bewondert ls geen rechtgeaard natuur liefhebber. Regen en wind maken de plan ten evenzoo goed groot als de zon. Wij zul len den Noordwester trotseeren. Dat schrijf ik nu zoo dapper ln het vriendelijke kamer tje van hotel „Wieringermeer". Maar ik zal u waarschijnlijk de gedachten moeten ver zwijgen, die in me opkomen, wanneer we op weg gaan met dc tandem, de vlakte voor ons, de wind aanstormend op zijn prooi SLOOTDORP, Augustus. (lngcz. Meel.) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van O., K. en W. heeft goed gevonden te bepalen, dat het aantal achtereenvolgende studiejaren aan de Rijksuniversiteiten en voor de Technische Hoogescholen, waarna vrijstelling van be taling wordt genoten voor de verschillende faculteiten als volgt is vastgesteld: a. dc faculteit der Godgeleerdheid vier; b. de faculteit der rechtsgeleerdheid drie; c. de faculteit der geneeskunde vijf; d. dc faculteit der wis- en natuur kunde vijf; e. de faculteit der letteren cn wijsbegeerte vijf; f. dc faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte: 1. Nederlandsch-In disch recht drie; 2. Indologische studie vijf; g. de vcrccnigde faculteiten der wis- en natuurkunde en der letteren cn wijsbegeerte vijf; h. de tandheel kunde vijf; i. dc faculteit der vee artsenijkunde vijf; j. dc technische wetenschappen vijf. Foto's De Haas BENZINEBESPARING 1000 A 1200 LITER PER DAG. Na eenige maanden van proefnemin gen heeft de directie der Haagsche Ge meentereiniging besloten 53 vuilnis wagens in te richten voor lichtgas- tractie. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met het aanbrengen van twee kleine reservoirs onder eiken auto. De benzinebesparing, welke rtien hierdoor denkt te bereiken, bedraagt 1000 a 1200 liter per dag. Aan het centraal depot aan de Gaslaan zullen twee groote reservoirs worden ge bouwd, die het gas rechtstreeks van het ge meentelijk gasnet betrekken. Die reservoirs zijn 5000 M3. groot, zoodat ze samen 300.000 liter lichtgas kunnen bevatten. Hier zullen de vuilnisauto's kunnen „tanken", wanneer zij hun vuil komen storten, hetgeen drie- of viermaal per dag geschiedt. Een grooten afstand kan men namelijk niet afleggen op lichtgas. Naar schatting zal dit 10 a 15 K.M. zijn. al naar gelang van het aantal malen, dat de auto onderweg heeft moeten stoppen. Daar de ritten der gemeentelijke vuilnisauto's echter niet groo- ter zijn en de wagens eiken keer, wanneer ze vol zijn, toch hun vuil op het centraal depot moeten gaan storten, levert dit hier geen bezwaar op. De reservoirs onder de auto's zullen een kubieken inhoud hebben van 300 liter elk. Ze zijn er op berekend, dat het gas tot een spanning van 30 atmosferen kan worden samengeperst, zoodat de belde reservoirs gezamenlijk 18.000 liter lichtgas zullen kun nen bevatten. Het ls niet uitgesloten te achten, dat, wanneer deze eerste proefneming op groote schaal slaagt, ook andere gemeentebedrijven tot het verbouwen van hun wagenpark zul len overgaan. De verbouwde wagens zullen omstreeks 1 October in bedrijf komen. Tel. lieer Blaauboer, secretaris van de gemeente Wieringermeer in zijn werkkamer DE VOLKSHOOGESCHOOL. Op de laatstgehouden hoofdbestuursver gadering der Vereeniging tot Stichting van Volkshoogescholen is aan dr. H. G. W. v. d. Wielen op zijn verzoek tijdelijk verlof ver leend als landelijk leider van het Volks- hoogeschoolwerk in verband met het aan vaarden van de functie van secretaris-gene raal der Nederlandsche Unie. Beide veel- omvattende functies zijn niet te vereenigen. Zoo neemt derhalve de grondlegger en I hoofdleider van het Nederlandsche volks- hoogeschoolwerk voorloopig afscheid er van, om zich aan werk van anderen aard te wij den. Het volkshoogeschoolwerk zelf zal in middels geheel zelfstandig worden voortge- zet en wel volkomen in den geest zooals het door dr. Van der Wielen is opgezet. Als tijdelijk plaatsvervanger Is aangewezen drs. H. D. de Vries Reillngh leider der Volks- hoogeschool „Diependaal" bij Markelo. Scheerzeep op bon 116. EEN EXTRA-RANTSOEN TOILETZEEP. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het vol gende bekend: Zooals reeds eerder in de pers werd ge publiceerd, wordt op 31 Augustus een aan vang gemaakt met de distributie van zeep. Gedurende het tijdvak van 31 Augus tus tot en met 24 September a.s. geeft de met „115" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoudzeep, óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf voor zoo ver voorradig 125 gram zeepvlokken óf 250 gram zelfwerkende waschmidde- len óf 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combi natie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovenge noemd tijdvak den met „115" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientèle in ontvangst kunnen ne men voor het koopen van waschpoeder, en v/el één bon per acht kilogram droog wasch- goed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat wasch poeder slechts verkocht wordt aan was scherijen. Het product is niet in den detail handel verkrijgbaar. De als extra-rantsoen door de distri butiediensten uit te reiken bonnen voor „één rantsoen toiletzeep" geven gedu rende het tijdvak van 31 Augustus 1940 tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld ge wicht. Voorts zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 31 December a.s. de met „116" genummerde bon. welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt aan man nelijke personen boven 15 jaar, recht geven op het koopen van 50 gram scheerzeep of voor zoover voorradig een tube scheer- crème dan wel één pot scheerzeep. MET INGANG VAN DEN WINTERTIJD VAN 1—2 UUR S MIDDAGS. Naar de Dag. Beurscrt. verneemt, heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Effec tenhandel in zijn gisteren gehouden be stuursvergadering besloten het beursuur bij aanvang van den wintertijd te vervroegen. Zoodra dus de wintertijd wordt ingevoerd, zal beurs worden gehouden van 12 uur des (Thans wordt de beurs gehouden van halfdrie tot kwart voor drie), namiddags. Naar het Hbld. verneemt, zal waarschijn lijk in den loop van de volgende week een nieuwe belangrijke uitbreiding aan het aan tal officieel genoteerde fondsen worden ge geven. Het betreft hier in de eerste plaats de certificaten van Amerikaansche fondsen. Zooals bekend, worden deze certificaten als binnenlandsche waarden beschouwd in dien zij door Nederlandsche administratie kantoren zijn uitgegeven. Of inderdaad alle centificaten van deze afdeeling tot de officieele dagelijksche no teering worden toegelaten is nog niet be kend. daar in sommige sedert de heropening van de Amsterdamsche beurs nog slechts sporadisch affaires tot stand zijn gekomen. HET WINKELSTRAATJE VOOR HET POSTKANTOOR TE ROTTERDAM. Versieringen door Rotterdamsche kunstenaars. Het winkelstraatje voor het Postkantoor te Rotterdam, waarvan de winkels binnen kort betrokken zullen kunnen worden, krijgt enkele versieringen, ontworpen en vervaar digd door Rotterdamsche kunstenaars. De beeldhouwer Han Richters maakt vier beelden aan de koppen der winkelblok- ken en brengt plastiekjes aan boven de toegangsdeuren tot de winkels. De schilders Benschop en Bronkhorst hebben op zich genomen de verzorging van muurschilderingen op de vier wanden langs het toegangspad tot den ingang van het postkantoor. Beide schilders zijn vrij in de keuze van hun onderwerp. Alle winkels van deze vier blokken worden ten slotte voorzien van een uithangbord, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de heeren Van Leeuwen en Van der Laan. N.R.Crt. ONDERLINGE VERZEKERING MIJ. 's-Gravenhage, Javastraat 76, Tel 11.30.41. Deze maatschappij, opgericht door directeuren van oude, belangrijke onderlinge maatschappijen, heeft een voorzichtig evenwicht betracht tus schen het door verzekerde te brengen offer en een practische schaderege ling. In 6 weken werd reeds voor f. 75.000.000.verzekerd, verdeeld over 5000 posten. Voorschotheffing: 1 per mille p. halfjaar. Maxim, na- heffing: 4 per mille p. halfjaar. Schade-uitkeering halfjaarlijks. Geen dekking te zamen met groote (industrieele) risico's; maximum per object f. 50.000.—110 Clngez. Meü.) ADRES DER REPRESAILLE GEÏNTERNEERDEN BEKEND. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bericht, dat: 1. Bekend is geworden dat het kampadres van de z.g. represaille-geïnterneerden is: Buchenwalde, Thüringen. Hun adres moet dus zoolang bijzondere aanwijzingen ont breken, luiden: Den heer KJL.Z. Buchenwalde Welmar Thüringen. Deze correspondentie kan dus zoowel rechtstreeks als door bemiddeling van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis (Zwarteweg 75. Den Haag' worden gevoerd. In beide gevallen ls zij vrijgesteld van port. 2. De zjg. eenheidspakketten, die verzorgd worden door het Nederlandsche Roode Kiuis zullen zoo spoedig mogelijk aan eiken geïn terneerde verzonden worden. De betrokken familieleden ontvangen hierover nader be richt. 3. Ten overvloede vestigt het hoofdbe stuur nogmaals de aandacht er op, dat de verzending van eenheidspakketten onverlet iaat de bevoegdheid om pakketten voor eigen risico te sturen, welke uitsluitend die nen te worden aangeboden aan de postkan toren. Op uitdrukkelijk verzoek van het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft het Roode Kruis de verzending daarvan niet op zich genomen. Ook deze pakketten zijn vrijgesteld van port. NATIONALE LUCHTVAARTSCHOOL. Haar vliegtuigen worden hersteld. De Nationale Luchtvaart School meldt, dat zij met steun van de overheid en na vergunning verkregen te hebben van de Duitsche militaire overheid, haar zes be schadigde vliegtuigen in de komende maan den gaat repareeren. Haar technische dienst geniet thans gast vrijheid in het proefstation van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij te Delft, waar een deel van het N. L. S.-personeel met het herstel is belast. Naar schatting zullen eenige maanden met dit werk gemoeid zijn. ROZEN NAAR DUITSCHLAND. Op het oogenblik gaan beduidende kwan ta rozen uit het Westland en Aalsmeer naar Duitschland. Dit seizoen wordt aan bloemen vier maal zooveel naar Duitschland uitge voerd, als over dezelfde periode van het jaar 1939. De binnenlandsche markt wordt hierdoor aanmerkelijk verlicht, wat in de prijzen duidelijk tot uitdrukking komt. Verwacht wordt, dat wanneer in October a.s. het Westland met zijn millioenen chry santhen komt. hiervan ook een groot kwan tum naar Duitschland zal kunnen gaan, daar deze enorme aanvoer van chrysanthen de komende maanden niet door het binnen land alleen verwerkt zal kunnen worden. BEPLANTING VAN OORLOGSGRAVEN MET BLOEMBOLLEN. Het A.N.P. verneemt uit Naaldwijk: Het comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland ontmoet bij zijn pië teitvol werk overal in den lande groote medewerking en warme belangstelling. Thans heeft genoemd comité van de Al- gemeene vereeniging voor bloembollencul tuur te Haarlem de aanbieding ontvangen, de graven der gesneuvelde Nederlandsche en Duitsche militairen met bloembollen te be planten. Deze blijvende en voor den winter geschikte versiering der oorlogsgraven zal bestaan uit hyacinten, crocussen. tulpen cn narcissen. Het comité ter versiering van oorlogsgra ven in Nederland heeft dit sympathieke aanbod in dank aanvaard. De algemeen secretaris-penningmeester der vereeniging voor bloembollencultuur zal bij deze beplanting het comité met advies ter zijde staan. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hjj bleef weg. Een inwoner van Alphen had een oproep gekregen om dienst te doen bij de luisterpost van den luchtbeschermingsdienst. Hij had aan dien oproep geen gevolg gegeven zoodat proces verbaal werd opgemaakt, Verdachte zei door zijn werk te laat thuis te zijn geweest waarvan hij ook nog kennis had gegeven. De Officier wilde rekening houden met- de poging van verdachte om het verzuim goed te maken en vorderde f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. In verband met financieele bezwaren legde de Politierechter f. 10 boete subs 10 dagen hechtenis op. HAAGSCHE RECHTBANK. Rijwieldiefstal. Terzake diefstal van diverse rijwielen, ge pleegd te Leiden, er. omgeving had zich te ver antwoorden een arbeider uit Leiden, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring. Verdachte bekende hetgeen ten laste was ge legd. De Officier wees erop dat verdachte reeds eerder is veroordeeld en hij nog maar kort gele den uit de gevangenis was ontslagen. In ver band hiermede vorderde spr. een jaar gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Medeplichtigheid inbraak. Terzake medeplichtigheid aan een inbraak slond voorts terecht B. uit Rijnsburg. thans ge detineerd in het HuLs van Bewaring. Verdachte had met nog enkele andere per st men getracht le Den Hang ln te brek-n welke poging was mislukt. Verdachte bekende rijn aandeel in het werk. doch betoogde door anderen te zyn overgehaald. De Officier vorderde een jaar gevangenisstraf. De verdedigster pleitte een meer clemente straf. Vonnis over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9