,Nieuwe orde" in het verleden Zeepdistributie begint 31 Augustus a.s. giste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zalerdag 24 Augustus 1940 Derde Blad No. 24667 De geboorte van het Christelijk Europa De ondergang van het oude Romeinsche Rijk Extra rantsoen voor kinderen, zieken en artsen RECHTZAKEN Beleediging van de Duitsche weermacht rilN/T IN EETTERE •K! 120 gram huishoudzeep voor 25 dagen Weinig verandering op de veemarkten Het Forum Romanum, het middelpunt van Rome in den bloeitijd van de heidenscbe cultuur. I. Nu in dezen tijd zooveel gesproken wordt over de „Nieuwe Orde", is het belangwek kend eens iets te vernemen over nieuwe ordeningen in hot verleden. Want ook toen is het probleem van een nieuwe orde dik wijls gesteld, zij het dat de ordening in de huidige maatschappij veel en veel dieper ingrijpt en een totalen ommekeer in de ver houdingen te weeg brengt. Een ommekeer die zich in sommige landen reeds voltrokken heeft, terwijl hij in andere in het stadium van ontwikkeling verkeert. Na elke periode van groote oorlogen is er een andere ordening gekomen in de ver wachting van een langdurig tijdperk van rust en vreedzame ontwikkeling der wereld. Wij wijzen b.v. op de groote volksverhui zing en de daaruit voortkomende ontwikke ling van het Mlddeleeuwsche Europa; op de Kruistochten; de Hervorming en de daarop volgende eeuw van strijd, welke ein digde met de nieuwe orde, die door den Westfanlschen Vrede van 1648 werd ge schapen; op de Fransche Revolutie en de Napoleontische oorlogen, welke het nieuwe Europa van 1813 te voorschijn riepen en ten slotte op onzen eigen tijd en het stre ven naar vernieuwing, dat begon met den Wereldoorlog, maar zijn eigenlijke aan- knoopingspunt vond in het Verdrag van Versailles. De nieuwe orde, die toen tot stand kwam, is gebleken het tegendeel te brengen van rust en vrede en vandaar dat nu de oorlog opnieuw is losgebarsten om tot een defini tieve regeling te geraken, welke eindelijk de voldoening van een oprechten vrede zal moeten brengen. Het is interessant enkele van die perloden waarin een „nieuwe orde" werd voorbereid, aan een nadere beschouwing te onderwer pen en wij zullen daarom de geesteshouding van een viertal der genoemde tijdperken schetsen, n.l. de overgang van het oude heldendom naar het Christelijk Europa dei- Middeleeuwen; de Renaissance, tijd van ge weldige gisting, welke de inleiding vormde tot den modernen tijd; de achttiende eeuw, welke zulk een enormen Invloed heeft uit geoefend op de hedendaagsche wereld en het laatste tijdperk der geschiedenis, dat naar de huidige omwenteling geleid heeft. CHRISTENDOM EN HEIDENDOM Het laatste roemlooze tijdperk van het Wcst-Romeinsche rijk vertoont oen opmer kelijke overeenkomst met onzen eigen tijd. Er was toen als in onze dagen een diep zedelijk verval. De invloed van den Gods dienst werd steeds geringer. De leer van het bovennatuurlijke verloor haar vat op het volk, dat op het laatst niet meer gelooven kon in een tot het absurde opgevoerde go denaanbidding. De heldensche goden waren geen idealen meer, maar idolen, die met dezelfde zonden en gebreken behept waren als de menschen. Voor dergelijke goden kon men geen eerbied meer hebben. Toen het eenmaal zoover was, dat de god loosheid gemeengoed geworden was, kwam weldra de goddeloosheid. De remmen, die de groote massa nog tegengehouden hadden, waren opgeheven en het gevolg daarvan was een hand over hand toenemende zede loosheid. want wat zou men zich nog be kommeren om wetten en menschelijkheid als met het leven alles ophield0 Daarom was het devies: pluk den dag, de logische conse quentie voor een menschdom zonder boven- aardsche idealen. Dat hierbij de sterksten on de rijksten het meest genoten, spreekt vanzelf en ook, dat het gevolg was de diep ste ellende voor de armen en slaven. In deze maatschappij was het opkomende Christendom van de grootste sociale betee- kenis, omdat het het Godsbesef deed her leven en daardoor de laagste klassen op hief uit de ellende van haar bestaan, terwijl het aan het leven der hooger op de maat schappelijke ladder geplaatsten weer in houd en doel gaf. Een der sprekendste Symptomen van den ondergang der hel densche cultuur was de „moderne" geesel der geboortebeperking, in de geschiedenis van alle beschavingen een bedenkelijk ver schijnsel. omdat de geboortebeperking leidt [ot verzwakking van volk en individu en ten slotte tot volkomen ondergang. financieel-economische fouten. Een ander symptoom was de voortdurende devaluatie van de munt, welke een alge- meene verarming ten gevolge had. Deze be- daarna door in alle lagen der bevolking, terwijl de middenstand geruïneerd werd. De waardevermlpderingcn van de munt in het oude Rome werden veroorzaakt door een volslagen gebrek aan economisch In zicht. Het geheele productie-apparaat der aan Rome onderworpen wereld was er slechts op gericht om de heerschers te ver rijken. De belastingen waren zoo hoog dat zij aan de afhankelijke volkeren slechts toe stonden om voor zichzelf het allernoodigste te fabrlceeren, terwijl al het overige naar Rome ging, dat'zelf niet produceerde, doch alleen maar consumeerde. Een dergelijke roofbouw kon op den duur geen stand hou den, doch de Romein vroeg zich niet af, waar al zijn weelde vandaan kwam. De legioenen zorgden er voor, dat de gelden naar Rome stroomden. Ondernemingsgeest bezat de Romein even min, omdat het immers niet noodig was een zaak te ondernemen en risico's te dra gen; wat verkwist werd, werd niet meer aangevuld en er werd slechts gedacht aan het heden, niet aan de toekomst. Pluk den dag! Er bestond geen credietwezen en geen In dustrie van beteekenis, zoodat de economi sche tegenslag niet kon worden hersteld. Door de algemeene verslapping verminderde ook het krijgszuchtige karakter van weleer en zoo waren de omstandigheden gunstig voor het welslagen der Invallen van krach tige natuurvolken, die tijdens de Groote Volksverhuizing het Romeinsche wereldrijk ineen deden storten, althans het voornaam ste en meest Europeesche deel daarvan. Uit het voorgaande is al wel duidelijk ge worden, dat de ontbinding niet in eens kwam, maar het onvermijdelijke besluit was van een langdurig verwordingsproces, waar aan verschillende factoren meegewerkt heb ben. HET POLITIEK VERVAL. In politiek opzicht begon het verval tegen het einde van de derde eeuw. De geweldige inspanning van den oorlog tegen de Marcomannen bewees, dat het rijk reeds veel van zijn vroegere kracht had in geboet. Door de daling van het geboorte cijfer cn de, door de talrijke oorlogen, groote sterfte van mannen moest de verdediging grootendecls worden toevertrouwd aan hulptroepen, die uit de overwonnen volke ren gerequlreerd werden. Op zichzelf was dit niet zoo erg, want over het algemeen waren deze hulptroepen trouw aan den Ro- melnschen Adelaar. Erger was, dat na den oorlog met de Marcomannen groote groepen barbaren werden uitgenoodlgd om zich in onbe woonde gedeelten van het rijk te gaan ves tigen om zoodoende de bevolking op peil te houden en er frlsch bloed in te brengen. Deze georganiseerde volksverhuizingen be- teekenden een vreedzame penetratie, waar door de eenheid kunstmatig bewaard bleef. Maar zij beteekenden ook een steeds meer inboeten van het Romeinsche oppergezag. De hoogste posten kwamen op den duur in handen van deze „volksvreemden", Ja er waren onder de keizers van de derde eeuw zelfs een Syriër, een Arabier en een Afri kaan. Om de zuiverheid van het ras bekom merden de oude Romeinen zich al heel weinig. Reeds in de derde eeuw scheen de val van het Imperium nabij. De druk der Barbaren op de lange en zeer onvoldoende beschermde grenzen nam steeds toe. De Goten trokken plunderend door den Balkan, de Krim, de kustgebieden van de Zwarte Zee en Klein Azië. De Franken vielen Spanje binnen, de Alemannen verwoestten de Rhóne- en de Povlakte. Antlochlë werd herhaaldelijk ver overd. Keizer Aurelianus slaagde er echter in de rust te herstellen en door verenging der grenzen de verdedigingslinie te versterken. In den tijd van Constantijn de Groote telde het rijk ongeveer 70 millioen inwoners, maar de grootste sterkte van het leger bedroeg slechts zeshonderdvijftigduizend man, het geen absoluut onvoldoende was om aan de stormloopen der barbaren, die omstreeks 375 het begin vormden van de Volksverhuizing, het hoofd te bieden. Dat het rijk er desondanks nog langer dan een eeuw in slaagde stand te houden is voor een zeer groot deel te danken aan het werk van Dlocletanus, den beruchten despoot cn Christenvervolger en Constantijn de Groote, die hem na een tijd van twisten opvolgde; Nu was langzamerhand de tijd gekomen, dat het aanschijn der aarde ging verande ren. Nog was het heldendom niet overwon nen. nog kwamen er kerkvervolgers, maar onder Constantijn kwam de kerk uit de Catacomben en begon zij haar openbare werkzaamheid. Het antieke heldendom was aan het ver dwijnen. het nieuwe Europa werd geboren en verrees op de pulnhoopen van het ver leden. Het is een uiterst smartelijke en langdu rige geboorte geweest deze eerste worsteling van het Christelijk Europa, waarbij het ging om zijn ontstaan. (Nadruk verboden). De illustraties dezer artikelen zijn ontleend aan den „Groote Platenatlas" door dr. M. G. de Boer en H. Hettema Jr. Uitgave A. W. SUthoff's Uitgevers-Maatschappij N.V. te Lelden. De St. Caccillakapcl in de Catacomben, toen het Christendom nog zijn grootcn strijd voerde met het heidendom. SOLDAAT TOT ZES MAANDEN VEROORDEELD. Het Duitsche krljgsgerecht te Arnhem heeft in de zaal van het Arnhemsche ge rechtshof de eerste zitting gehouden ter behandeling van een tweetal zaken. Terecht stonden allereerst de 22-Jarige D. H. en de 20-jarlge A. F. F., beiden sol daat van den Opbouwdienst te Ede en resp. uit Vlissingen en Renkum afkomstig. Beide soldaten stonden op 14 Juli j.l. bij een ijsco wagen op de Ericalaan te Ede, toen daar de meisjes H. U. en G. R. passeerden, die met Duitsche soldaten omgang hadden. Beide hadden de meisjes deswege be dreigd, terwijl de verdachte H. zich boven- dier beleedigend over de Duitsche weer macht had uitgelaten. Zij hadden tegen de meisjes o.ni. gezegd, dat haar namen geno teerd zouden worden en dat zij, „als de Duitschers hier weer weg zouden zijn, een kopje kleiner gemaakt zouden worden." Tegen de verdachte H. eischte de aan klager acht maanden gevangenisstraf te gen verd. F twee maanden. Na raadkamer werd H. wegens beleedi ging van de Duitsche weermacht veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl F. wien alleen bedreiging was ten Bon bij de kapitalistische klasse en werkte laste gelegd, werd vrijgesproken. "Vervolgens stond terecht de 43-Jarlge agent van politie A. G. te Arnhem, wegens het verspreiden van valsche geruchten. Op 11 Juli j.l. had hij tegen iemand uit Vaassen gesproken over geruchten, o.m. over „groote transporten Duitsche dienst weigeraars". De verdachte gaf dit feit toe, maar voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij in Juli volkomen in de war was ge weest door enkele sterfgevallen in zijn familie. De aanklager verklaarde niet te kunnen aannemen, dat verdachtes zenuwgestel niet in orde zou zijn geweest. Een politieman in uniform behoort niet het eerste het beste kletspraatje aan een vreemde verder te vertellen. Bovendien kent de Duitsche weer macht geen dienstweigeraars. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. Hot gerecht legde na raadkamer den agent zes maanden gevangenisstraf met aftrek van zes weken voorarrest op. TIJDSCHRIFTEN. Dc Wereldkroniek. De Wereldkroniek van deze week brengt o.a. een fotoreportage uit het bezette Parijs: „Qa. c'cst Paris" en een aantal beelden van dezen tijd uit Berlijn. Verder vinden wij er de beantwoor ding van de vraag in, of onze vrouwelijke voor ouders sport beoefenden, en in hoeverre dit af week van het begrip, dat wij onder sport ver staan. Een reeks interessante artikelen en de ge- I marktterrein De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat op Zaterdag 31 Augustus a.s. een begin zal worden gemaakt met de distributie van zeep in dier voege, dat uitsluitend op bon mag worden ver kocht. Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode de winke liers over voldoende voorraden zullen be schikken, is het noodzakelijk den verkoop en de aflevering aan het publiek van huis houdzeep, zachte zeep, toiletzeep, vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen, waschpoeder, medicinale zeep, scheerzeep en scheercrème stop te zet ten met Ingang van Zaterdag 24 Augustus tot en met Vrijdag 30 Augustus a.s. Winkeliers en grossiers, die niet beschik ken over voldoende voorraden voor de eer ste distributieperiode moeten zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden, waar zij een verzoek, om in aanmerking te komen voor een toewijzing, kunnen indie nen. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigenlijke distributie kan het volgende worden medegedeeld. Voor de eerste distributieperiode, welke loopt van Za terdag 31 Augustus tot en met Dinsdag 24 September a.s., zal een nader aan te wijzen bon van het algemeen distribu tiebonboekje, naar keuze van den ver bruiker, recht geven op het koopen van 12r gram huishouizeep of 2 keer 75 gr. toiletzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch poeder. Waar de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bo venstaande hoeveelheden in combinatie c een bon koopen. De detaillisten zullen evenals dit voor andere in distributie gebrachte artikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen, welke ingeleverd moeten wor den bij de dlstrjutiedlensten. Op basis van het aantal ingeleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden vertrekt, waarop bij grossiers en fabrikanten zeep kan worden betrokken. De grossiers moeten bij de plaat selijke distributiediensten de door hen ont vangen toewijzingen Inwisselen tegen ver- zameltoewijzingen, welke ter aanvulling van hun voorraad kunnen worden doorgegeven aan de fabrikanten. Kinderen, die op 1 September 1940 den leeftijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, komen In aanmerking voor twee extra rantsoenen zeep per distributie periode. Kinderen boven 2 jaar, die op 1 Sep tember 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmer king voor een extra rantsoen per distri butieperiode. Ter verkrijging hiervan dient men zich op nader vast te stellen dagen te wenden tot den plaatselijken distributiedienst on der overlegging van de distributiestamkaart van het desbetreffende kind. Practisecrende artsen, tandartsen en veeartsen komen in aanmerking voor een extra rantsoen zeep van 200 pro cent. ZIJ zullen ten genoege van den plaatselij ken distributiedienst moeten kunnen aan- toonen, dat zij tot een der bovengenoemde categorieën behooren. Bovendien zullen ook zij hun distributiestamkaarten moeten overleggen. Zieken en in het algemeen zij, die op gecontroleerd medisch advies extra rantsoenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe richten tot de plaatse lijkr distributiedienstcn. Voorts is het de bedoeling een regeling te treffen voor het beschikbaar stel len van extra zeeprantsoen ten behoeve van hen, die als gevolg van hun werkzaam heden blootgesteld zijn aan bijzondere ver ontreiniging van lichaam of kleeding. Uitvoerige mededeelingen over deze re geling zullen binnenkort In de pers gepu bliceerd worden. INDUSTRIE EN INSTELLINGEN. Industrieën, welke een of meer der bo vengenoemde zeepsoorten verwerken, zullen op aanvraag een toewijzing ontvangen van de sectie zeep van het Rijksbureau voor Chemische Productoen, Laan Copes van Cattenburch 16 te 's-Gravenhage. Voor het schoonhouden van gebouwen wordt geen zeep beschikbaar gesteld. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat schuurpoeder en andere reinigingsmid delen bulten deze distributie vallen en dat deze artikelen dus zonder bon gekocht kunnen worden. Ziekenhuizen en sanatoria, waar het ge bruik van zeep om hygiënische redenen onvermijdelijk is, zullen op een desbetref fend verzoek, in te dienen bij de plaatse lijke distributiediensten, toewijzingen ont vangen. Evenzoo zullen hotels, restaurants e.d., waar regelmatig warme maaltijden worden worden verstrekt, voor het wasschen van het linnengoed, een toewijzing zeep ont vangen, nadat de betrokken Instelling een desbetreffend verzoek heeft ingediend bij den plaatselijken distributiedienst. Evenwel zal geen zeep beschikbaar worden gesteld voor het reinigen van vaatwerk in hotels, restaurants, e.d. waarvoor reinigingsmidde len kunnen worden gebruikt en evenmin voor het gebruik door gasten in hotels, res taurants, café's, zweminrichtingen, badhui zen e.d. WasscherJJen zullen voor gezinswasch bonnen van de betrokken gezinnen ln ont vangst nemen en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. Op een bon zal de wasscherlj 600 gram waschpoeder kun nen betrekken. Voor de reiniging van het linengoed van hotels, café's, ziekenhui zen. sanatoria e.d., zullen de wasscherijen toewijzingen, die aan deze instellingen zijn verstrekt, in ontvangst nemen. KAPPERS. Dames- zoowel als heerenkappers krij gen toewijzingen voor de scheerzeep en vloeibare shampoo, welke zij behoeven voor het scheren en wasschen van het haar hunner klanten, welke toewijzingen afhan kelijk zijn gesteld van het aantal leden van het bedienend personeel, waartoe ook de patroon gerekend wordt. Zij dienen zich te vervoegen bij de plaatselijke distributie- diensten, waarbij de distributiestamkaarten van den patroon en het bedienend perso neel moeten worden overgelegd, alsmede de loonlijsten van dat personeel. Ten aanzien van haarwaschmlddelen zij opgemerkt dat shampoo in poedervorm buiten de distributie valt. SCHEERZEEP. Met betrekking tot scheerzeep is een afzonderlijke regeling getroffen. Op nader aan te wijzen bonnen zal aan mannelijke personen, die op 5 Augus tus j.l. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt, 50 gram scheerzeep, dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheercrème per vier maanden ter beschikking worden gesteld. Detaillisten, die scheerzeepbonnen ont vangen, dienen deze bonnen ter aanvulling van hun voorraad scheerzeep, door te ge ven aan den grossier. Deze dient de bon nen te plakken op opplakvellen ter ver krijging van een toewijzing, ln te leveren bij den plaatselijken distributiedienst. Bij wijze van uitzondering dienen dus niet de detaillisten maar de grossiers deze bonnen te plakken op opplakvellen. AANWEZIGE VOORRADEN. Tot een nader te bepalen datum kunnen de bij den handel aanwezige voorraden zeep van de oude samenstelling, met uit zondering evenwel van toiletzeep en medi cinale zeep, alsmede die zeepsoorten, welke ln de toekomst niet meer zullen worden aangemaakt, alsnog op bon verkocht wor den. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep van oude sa menstelling mag uitsluitend verkocht wor den tegen inlevering van speciale bonnen voor toiletzeep welke uitsluitend zullen worden uitgereikt ten behoeve van kinde ren, zieken, artsen, tandartsen en vee artsen. Ook de medicinale zeep mag uitsluitend verkocht worden aan hen, die hiervoor spe ciale bonnen kunnen inleveren. Deze spe ciale bonnen zullen door de plaatselijke distributiediensten alleen aan die personen uitgereikt worden, die aan deze zeep op medische gronden behoefte hebben en een gecontroleerd medisch advies kunnen over leggen. de handel was wat trager. (Van onzen correspondent). De toestand op de veemarkten was op de eind- markten slechts weinig of niet noemenswaardig veranderd. De aanvoeren op de gebruiksvee- afdeelingen bleven op hetzelfde niveau en of schoon de handel een sleepend verloop had en de koude weersgesteldheid een eenigszins depri- meerenden invloed had. want de groei staat stil, werd toch successievelijk alle aanbod geruimd en bleven de oude prijzen gehandhaafd. In jong fokvee had de handel eveneens een sleepend verloop doch met eerdei wat stijvere ring door de Duitsche vaklieden, werden ge- expedieerd. Het waren alle beste zware hoogdrachtige beesten, waarvoor prijzen van gemiddeld f.300 per stuk was besteed. De slaclitveemarkt eindigde bi) tamelijk ruimen aanvoer vooral op de Leidsche markt was het aanbod ruim met een wat stroeveren handel. Verkoopers waren met de vraagprijzen even soepeler, zoodat de slager iets gemakkelijker kon lnkoopen. maar de noteering was niet direct lager. Voor den opbouwdienst werden op de Leidsche markt 20 stuks gekocht. De vette kalverenmarkt was bij korte aanvoe ren vlug geruimd, met hooge prijzen. Nuchtere kalveren en graskalveren gingen Iets minder vlug van de hand en de prijzen waren eerder iets flauwer. Op de wolveemarkt waren de aanvoeren bij zonder ruim, doch desondanks werd alles goed verkocht en de prijzen bleven voor alle soorten gehandhaafd. Voor magere varkens en biggen was de koop- wone Tubrleken zijn alle aanwezig. prijzen. Kalfvee was er niet aan de markt De handel op Dultschland nad dan ook via de lust weer uiterst kalm en de prijzen ondergingen markt weinig of geen beteekenis en liep direct een verdere daling van respectievelijk f 3 tot f. 4 vanaf den boer. De Z.H. commlsstonnairs lever- en gemiddeld f.2 per stuk. Men kocht thans den Vrijdagmorgen op het Rotterdamsche vee- weer een goede koppel biggen voor f. 13 tot f. 15 een kwantum van ongeveer 100 per stuk en de mestvarkens noteerden van 32 1 stuks, die naar we vernamen direct na de keu- 1 tot 34 cent per pond levend gewicht.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9