Onze Puzzle-Rubriek Drie methoden voor den inmaak van boonen EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 24 Augustus 1940 GEMENGD NIEUWS lommen op Rotterdam en Bergen Uitstekende voedsèlvoorraad voor den winter Roemeensch vliegtuig verongelukt Kruiswoord-raadsel Oplossingen vorige week WELKE BON IS GELDIG! Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 VRAGENRUBRIEK VISSCHERIJ-BERICHTEN 10 DOODEN EN 19 GEWONDEN IN DE MAASSTAD. Gistermorgen omstreeks kwart over Hen heeft een Engelsch toestel een tiental bommen laten vallen op den Schulpweg In het zuidelijk deel van Botterdam. Burgerarbeiders waren daar bezig met het bouwen van hulzen en de bommen zijn op korten afstand van deze hulzen ontploft. Van de arbeiders werden er tien op slag gedood, terwijl negentien werk lieden gewond werden, van wie cenigen ernstig. De schade aan de huizen is gering, elan den de bommen in de weilanden er ach- >r, op den weg en naast de hulzen terecht jam en. Een boerderij aan den Charlol- hendljk no. 711 werd door bomscherven den luchtdruk beschadigd. Het dak werd tdccltclljk vernield, alle ruiten werden trbrijzold. Var» de tien bommen zijn er vier niet ont- Twee daarvan liggen in de onmld- ellijke omgeving van de boerderij, zoodat eze door de bewoners ontruimd moest orden. Ook de twee andere „blindgangers" jn onder bewaking gesteld. Gisterochtend omstreeks twaalf uur ver- :heen een Engelsch vliegtuig boven Ber en (N.H.). Vijf bommen werden uitgeworpen. Drie kwamen niet tot ontploffing, zoo het waarschijnlijk tijdbommen zijn. De schade ls zeer gering. Persoon- |ke ongelukken kwamen niet voor. KABELBALLON ONTPLOFT. Te Woerden werd een Engelsche kabel- allon waargenomen, drijvende in de rich- ing van Utrecht, dus van West naar Oost. 'oen de ballon boven Harmeien was geko- sloegen er plotseling vlammen uit, een ontploffing werd gehoord. is de ballon door den blik- em getroffen, daar Juist een hevig onweer roedde. MIJNEN BIJ WESTKAPELLE. Donderdag zijn te Wcstkapellc twee mij len aangespoeld en tot ontploffing geko- nen. Een er van ontplofte bij het zooge ijzeren torentje, waar veel schade aangericht aan de lichtwachters- Ïulsjcs onder aan den dijk, terwijl aan den oordkant van het dorp verscheidene rui- het moesten ontgelden. Persoonlijke ingelukken kwamen niet voor. De andere explodeerde meer naar het Noorden, richtte geen schade aan. Op het liggen nog andere mijnen voor Festkapelle. Door het slechte weer is het Let mogelijk ze te demonteeren. SLEEPSCHIP GEZONKEN. Opvarenden gered. Gistermiddag is met het Hellegat in zicht »U den strekdam in het Hollandsch Diep het sleepschlp „Rubens", groot ton, van de reederij Pluvier te Ant kapitein schipper Bosch, wonende ie Capelle a. d. IJssel. Alle opvarenden zijn ?ered en opgepikt door de sleepboot „Eem" ran P. Smit te Rotterdam. De zorg voor de voedselvoorziening van het gezin gedurende den komen den winter zal menig huisvrouw een ongetwijfeld meer dan gewone belang stelling doen bctoonen voor den in maak van boonen, nu deze groente soort tegen betrekkelijk lagen prijs be schikbaar is, zoo schrijft dc Voedings raad. Drie conservecrlngsmethoden staan hier bij ter onzer beschikking: Inmaken in zout, drogen, en sterlllseeren. De eerste methode is alleszins afdoende, doch veel voedingswaarde gaat verloren bij deze-behandeling, namelijk tijdens het In het zout staan en tijdens het later onver mijdelijk afkoken, om de boonen te ont- zouten. Het verdient alleszins aanbeveling, dergelijke lngezoute boonen bij de con sumptie aan te vullen met aardappelen en witte boonen, waarvoor door den Voedings raad ln het komende winterseizoen recep ten zullen worden gegeven. Voor een hulsgezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen van twee tot tien Jaar kan op deze gronden worden volstaan met den aankoop van een hoeveelheid van twintig kilogram snljboonen. bestemd voor den inmaak in zout. Men heeft hier dan ongeveer zes kilogram zout voor noodtg. Deze Inmaak kan men het gemakkelijkste in allemaal kleine potjes doen, leder met één gezinsmaaltijd Inhoud. Dit kan mak kelijker worden opgeborgen, en men kan makkelijker telkens de noodlge hoeveelheid consumeeren. Bij het in zout Inmaken ga men als volgt te werk. Men begint met ln een groote teil of gave emmers wat zout te leggen, daarop gaat dan een flinke laag boonen en zoo gaat men door tot de geheele hoeveelheid is verwerkt. Daarop wordt de groente ste vig aangestampt, waarna de boonen blij ven staan tot zich een flinke laa/g pekci heeft gevormd, hetgeen ln een paar uur tijds geschiedt. Dan kan het vullen der flesschen en potten beginnen, waarbij er zorg voor wordt gedragen dat de inmaak steeds goed onder de pekel komt te liggen. Elke flcsch en pot wordt afgesloten met een in warm water soepel gemaakt stuk perkamentpapier. Na een paar dagen con troleert men of de boonen overal nog on der de pekel staan. Mocht dit hier en daar niet het geval zijn, dan wordt wat schoon water bijgegoten, zoodat het wateropper vlak ongeveer een drietal -centimeters bo ven de groente komt te liggen. Behalve .snljboonen kunnen op dezelfde wijze ook slaboonen en andijvie worden bewaard. De afgehaalde, gebroken boonen worden gewoonlijk een paar minuten in kokend water opgeweld, daarna uitgespreid tot ze volkomen afgekoeld zijn. De andljyie wordt gesnipperd en evenals de snljboonen rauw verwerkt. Nu het drogen van boonen. Hiervoor ko men allereerst liefst dunne princesseboo- nc-n in aanmerking, die men even in ko kend water „opwelt", daarna afkoelt en te drogen legt. Dit kan geschieden door het uitspreiden van de boonen op een hor op een tochtige plaats. Het ls echter zaak, dat dit drogen vlot verloopt, daar er anders nogal eens boonen gaan schimmelen. Is er gelegenheid de boonen bij den bakker te doen drogen, dan verdient dit ohgetwijfeld aanbeveling. Ook kan men de prinsesseboonen drogen door deze aan draden te rijgen. De stren gen worden dan zoo mogelijk in de zon op een luchtige plaats gehangen. Capucijners, erwten, witte boonen, brui ne boonen en kievitsboonen kan men te velde geel laten worden, waarna de plan ten uit den grond worden getrokken en met peulen en al te drogen worden gehan gen. Dan blijft nog over het sterlllseeren van boonen, maar dit is een zoo bekend onder werp, dat dienaangaande wel geen nadere aanwijzingen behoeven te worden verstrekt Tenslotte zij de aandacht gevestigd op een kostelijke mogelijkheid om snljboonen ln te maken, namelijk de bereiding als zuurkool. De gedachte klinkt misschien v/at vreemd, doch verdient uitvoering, daar men op deze wijze een smakelijk en voortreffe lijk product verkrijgt. Onze Oosterburen passen deze methode met groot succes reeds gerulmen tijd toe. Trouwens, een zure smaak bij een stamppot van snljboo nen wordt ln sommige streken van ons land ook gewenscht; men pleegt daar dit gerecht immers met azijn af te maken. Men gaat bij deze Inmaak als volgt te werk: De boonen worden in fijne snippers gesneden en per kilo hiervan worden twee afgestreken eetlepels (20 gram» zout ge nomen. Tijdens het doorkneden en aan stampen van de boonen met het zout wordt nu en dan een scheutje karnemelk toege voegd. Op de inmaak wordt een schoon doekje gelegd met een daarop passend plankje en een zwaren steen, zoodat -de boonen blijvend onder het vocht komen te staan. De pot of het vat wordt op een frls- sche, maar vorstvrije plaats weggezét en gedurende de eerste weken telkens nage zien. De kim wordt dan verwijderd en doekje, plankje, steen en rand van pot of vat worden met heet water schoongemaakt. De melkzure gisting, die tengevolge van deze bewerkingen in de snljboonen op treedt. ls een uitstekend conserveerlngs- proces, waarbij het gehalte van de groente aan vitaminen en mineralen bewaard blijft en zooals reeds gezegd een zeer smakelijk product wordt verkregen, dat niet behoeft te worden afgekookt. NOG 70.000 K.G. KOFFIE IN BESLAG GENOMEN. Bij den Amsterdamschen koffie-impor- teur, bij wien dezer dagen de politie op ongeveer 400.000 K.G. koffie beslag legde, omdat deze importeur de koffie tegen hoogere prijzen verkocht dan geoorloofd is, heeft de politie nog een groote partij ln beslag genomen. Het betreft ongeveer 70.000 K.G. koffie, v/elke nog ergens lag opgesla gen in een pakhuis van den betrokkene. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. (Tel.) DIEFSTAL VAN PAARDENVOER. Twee militairen van den opbouwdienst zijn aangehouden, wegens diefstal van twee zakken paardenvoer uit de manége aan de Vondelstraat te Amsterdam. Een dei; mili tairen werd ln het Vondelpark op heeter- daad betrapt door twee agenten, toen hij den tweeden zak voer op zijn flets vervoer de. De man bekende het feit en vertelde dat een ander hem geholpen had. Ook deze is thans aangehouden. Beiden zullen van daag voor den officier van Justitie worden geleid. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond om kwart voor zeven brak, waarschijnlijk door hooibroei. brand uit in den hooiberg van den landbouwer A. C. Spithoven te Werkhoven. De berg stond ln een oogwenk in lichter laaie. De met riet gedekte boerderij, die op korten afstand van den hooiberg staat, vatte na korten tijd vlam en ging met den geheelen voor raad hooi en haver verloren. Van den Inboedel kon een groot gedeelte worden gered. BUITENLANDSCH GEMENGD. TTT 14 DOODEN, 4 GEWONDEN. Het gisterochtend om acht uur van Boe karest naar Weenen vertrokken verkeers vliegtuig der Luchtvaartmaatschappij Lares is ten Oosten van Arad in het gebergte in een zwaren storm geraakt. Het toestel moest een noodlanding maken, w&arbij het vernield werd. Het ongeluk heeft veertien dooden ge- eischt. Voorts zouden vier passagiers zijn gewond. De plaats, waar het toestel is neergekomen ligt hoog in het gebergte. Op een afstand van vier uur gaans wonen pas de eerste menschen, zoodat de berging en het verdere onderzoek geruimen tijd zullen vergen. Naar het schijnt heeft zich tijdens een hagelstorm ijs gevormd op de vleugels en ls het toestel bU de noodlanding ver nield. Nader wordt nog gemeld: Naar thans vaststaat, bevonden zich aan boord zeventien passagiers en drie man personeel. Van deze twintig personen zijn er veertien gedood en wel de geheele be manning, zes Rijksdultschers, twee Volks- duitschers en drie Roemeensche passa giers. Een Rijksduitscher, een Volksduit- scher en vier Roemeensche passagiers wer den gewond. HET IN JOEGO-SLAVIË VERDWENEN VLIEGTUIG. De gistermiddag van Joego-Slavlsche zijde verstrekte mededeeling over het vin den van het sedert Donderdagochtend ver miste vliegtuig van den dienst Agram Split wordt door de feiten niet bevestigd. De directeur-generaal van de luchtvaart maatschappij „Aeroput", Sondermeyer, die zich in een extra-vliegtuig naar de plaats des onheiis had gespoed, moest vaststellen, dat het bericht berustte op het verhaal van een boer en In feite niet kon worden be vestigd. Daarop werd de speurtocht onmid dellijk met acht land- en vijf watervlieg tuigen van de Joego-Slavische weermacht voortgezet, zonder dat men echter in het ontoegankelijke Karstgebergte een spoor van de machine heeft gevonden. Het weer is in dit gebied zeer slecht. De speurtocht wordt voortgezet. HORIZONTAAL. 1. dorp ln Zeeland 8. werelddeel 15. bergketen in Ame rika 16. loot 18. water voor de ha ven 19. spil 21. munt 22. langzaam, lui 24. meisjesnaam 25. ontkennend voor voegsel 26. waterplant 28. soort gravuro 29. krachtloos 31. slot 32. venster 33. oppervlaktemaat 35. droog, korrelig 36. toespraak 37. voldoende 39. gehard 43. opstootje 44. klaar 45. prop 47. staat 48. spoedig 50. Grleksche letter 61. Inham aan de kust 53. voorzetsel 54. deel van een klcedlngstuk 56. meisjesnaam 58. dieren 60. dier 61 handig 63. deel van een mast 64. bestuurder 65. persoonlijk voor naamwoord 66. meerdere 60. soort 69. fijn weefsel 70. maatstaf 72. kwajongen 74. bloelwUze 76. telwoord 78. voorzetsel 80. vat 81. deel van een jaar 83. doordrenkt 84. persoonlijk voor naamwoord 85. berg 87. gereed om te gebruiken (van wapens) 89. opstootje 90. benoeming 91. beschikking 92. gewaagde po ging 93. meisjesnaam 94. rivier in Duitsch- lérrrd 96. voorzetsel 98. elasticiteit 100. voorstel 101. politieke partij 102. kern 104. hemelwater 106. einde 108. voorzetsel 109. land 111. koorzang 112. deel van een wiel 114. barbarendom 116. Europecsch land VERTICAAL. I zuinig 2. deel van een mast 3- gewicht 4 rivier ln Duitsch- land 5- boom 6. dier J vacht 6. klein eilaudje 9. de oudste voorzetsel jj. tocht meisjesnaam J3. voegwoord «Fransch» |4. zonder einde windrichting 20. onderhoorlge 22. kei 23. rivier in Frank rijk 25. voorzetsel 27. opening 28. zeer 30. inhoudsmaat 31. rcem 34. waarmee een brand wordt gebluscht 38. voorzetsel 40. kraan in een vat 41. houding 42. opstandige be weging 45. spoedig 46. eerder (Nadruk verboden) 48. afpersen 49. bloeiwiJze 51. jongen 52. Turksche naam 54. godsdienstig boek 55. grasveld 57. opstandige bewe ging 59. plaats ln Dultsch- land 60. voertuig 62. voorzetsel 66. plantenkundig 67. tennlsterm 70. Juist 71. te doen heb bende met 73. koker 74. visch 75. slot 77. opening 79. dier 81. lengtemaat 82. wapen 84. prettige gewaar wording 86. kookgerei 87. plakmiddel 88. hoogste deel van een dak 89. zeedier 95. godsdienstig ge bruik 97. iltdrukking 98. schoon 95. oude man 102. smalle weg 103. metaalsoorfc 105. persoonlijk voor naamwoord 106. plaats in Gelder land 107. laagte 109. Nedcrl.-Indlë 110. jongensnaam 112. politieke partij 113. meisjesnaam KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL. 1. pandoeren 8. kogelrond 16. sollen 17. we 19. palcis 20. 1.1. 22. Siam 23. velg 25. slee 26. nrn. 27. Ion 29. en 30. karkas 32. eg 33. bad 34. stom 36. dansfestljn 39. code 40. stoep 42. lot 43. tal 44. vloer 45. aar 46. RM. 48. teller 51. To 52. Ned 53. ds. 54 jek 56. hoen 57. niet 59. la 60. kappen 62. N.S. 63. Kelten 65. Zola 66. Lent 68. ras 69. blos 71. vlag 72. den 73. kant 74. aard 76. knagen 78. we 79. oorlam 82. R.D. 84. snor 85. kalk 87. rolt 88. de 89. dop VERTICAAL. 91. d.d. 92. Bangkok 94. te 95. erg 96. omega 98. laf 99. rul 101. netel 103. Nero 104. palfrenier 108. leve 109. nis 110. va 111. Keitel 112. oh 114. rem 115. An 116. wrak 118. Teet 119. snee 121. Ie 122. Dieren 124. TJt. 125. nadien 127. streeling 128. pepermunt 1. palissade 2. NB. 3. dos 4. olie 5. eland 6. rem 7. en 9. op 10. gas 11. Ellen 12. leeg 13. Rle 14. os 15. Donderdag 17. werf 18. elke 21. Lotta's 23. vasten 24. gasten 26. nadeel 28. Noor 30. knot 31. star 33 boon 35. me 37. al 38. (jl c.l. propa ganda voetballen mep lont les til balans kelder nestor telaat kolk neen kano norm z.v. n.n. ra S.D. kelk ordonnans 122. god 123. wan 125. rot 126. reglement domein kaffer kornet drevel pers balk kuil eter Go la le el paarl riet eter ronde vree heir wie kei cap Eem dr. UJl. ne nu Bon nr. 14 (t.m. 6 September): 2'/j ons rijst, rijstemeel of rijste bloem. Bon nr. 27 (t.m. 6 September): 2V* ons havermout, havervlok ken, gort of grutten. Bon nr. 40 1 (t.m. 6 September) I Vit ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweit- meel Bon nr. 53 j§ (t.m. 30 Augustus): Vh ons koffie of xh ons thee. Bon nr. 66 (km. 30 Augustus): 1 1 kilogram suiker. Bon nr. 74 (t.m. 30 Augustus): I ll/t kilogram suiker. Bon nr. 105 (t.m. 11 September): 1 1 ons maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Puddingpoeders, g 1 die niet vervaardigd zijn van of g niet hoofdzakelijk bestaan ult^g 1 producten bereid uit granen, rijst g of tapioca, vallen niet onder de distributieregellng. 1 Bon nr. 110 (fcm. 11 September): 1 ons macaroni ot vermicelli ot spaghetti Broodbonnen nr. 2 (t.m. 29 Augustus): 2500 gr. rogge of 2000 gr. ander brood. Petroleumbon nr. 5 <tm. 8 September): 2 liter petroleum. Boterbon nr. 05 t/m. 12 (t/m. 18 October): elke bon 250 gram boter. Vetbon nr. 05 t/m. 07 (t/m. 18 October) elke bon 250 gram margarine of boter. Vetbon nr. 08 (t/m. 18 October): 250 gram gesmolten spljsvet of 250 gram boter. Vetbon nr. 09 t/m. 12 (t/m. 18 October) elke bon 250 gram boter tegen ge- reduceerden prijs. a nmnrairniinrnmniniiiiimniiimiiHiiinraiHiiiiiuiiimHiiimiiifflntmimiifliMtn^ BANDIETEN HOUDEN IN NEW YORK EEN TREIN AAN. Zes met automatische pistolen en zware revolvers gewapende bandieten hebben midden in de New Yorksche stadswijk Manhattan een trein aangehouden. Ze knevelden de beide postbeambten en sta len een postzak, waarin ze ten onrechte een bedrag van 100.000 dollar aan loonen vermoedden. Tot dusver heeft de politie de daders niet kunnen vatten. FELLE KOUDE IN BOSNIË. In Bosnië ls na de regens van de laatste dagen koude en sneeuw gekomen. Een boe renknaap van 12 jaar, die om "hout te hak ken bij Sera je wo de bergen was ingegaan, is doodgevroren. BRAND IN MILITAIRE DEPOTS TE ATHENE. Gisteravond ls brand ontstaan ln de oude militaire depots te Athene. De oorzaak is onbekend. Stoffen en dekens ter waarde van tien millioen drachmen zijn verbrand. Er is een commissie benoemd om een onder zoek naar de ramp ln te stellen. (2 lijnen) J. R. v. G. te L. Den Haag. Delft. Rotter dam. Ridderkerk. Dordrecht. Moerdijk, Zeven bergen. Standdaarbuiten. Oudenbosch. Oud- Gestel. Kruisland. Wouw. Bergen op Zoom, Woensdrecht, Krabbendyke, Kruiningen. Kloe- linge. Goes. Heer Arendskerke. Amemulden, Nieuwland, Middelburg (160 K.M.). Of even- tueele ponten geregeld varen is niet te zeggen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 24 Aug. Vorschc haring f. 12—6 per 50 k.g. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7