De strijd tegen Engeland ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 No. 24667 Lichtgevend bier voor de terrasbezoekers? 81ste Jaargang 0 Is er dan niets geleerd Duitsche verkenningsvluchten Bommen op Gent Papier en kleeren uit aardappelloof De verovering van Britsch-Somaliland Uit Engeland Prosit, amice! Wat hebben wij elkaar in lang niet gezien. EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 cta. por regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd sdJn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentlcs belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrccht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, wasr agentschappen gevestigd ztjn: per 3 maandenƒ235 per Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 030 p. 3 maanden) Vole, vele Jaren reeds terug, hebben wU speciaal ln onze raadsoverzichten ge regeld de democratie gewaarschuwd, dat zij bezig was zichzelf te vermoorden. Baten mochten dezo waarschuwingen niet. Partij belang, groepsbelang, klassenbelang en alle apderc belangen van gelijken slag bleven den boventoon voéren. Hoevele malen hebben; wij onze stem doen hooron: let eerst op hetgeen allen vereenlgt, dan pas op hetgeen scheiding brengt. Het was het roepen van een stem ln de woestijn Eerst toen niet langer te ontkennen viel, dat de „politiek" ln dlscrcdlet kwam bij steeds groeiende doelen van het volk, die zich met wassenden afschuw afkeerden van wat een der voornaamste levensvragen van leder volk behoorde te zijn, toen het be grip „politiek" steeds meer werd tot een klank met onaangenamen bijtoon wel licht het best te demonstreeren daarmede, dat zelfs ln den gewonen omgang gesproken werd van een „politieke streek" eerst toen begon een kentering ten goede ln te treden, doch te langzaam en te traag en bovendien te weinig doorvoeld en aange voeld, om te kunnen lelden tot een eenheid van het Nederlandsche volk, zij het ook ln zekere verscheidenheid. Groote categorieën van ons volk hadden zich afgekeerd van de verworden politiek, waaraan de evenredige vertegenwoordiging nog het laatste restje van eigenwaarde had ontnomen en daarbij zeker niet de minsten, zie de samenstelling van vele onzer verte genwoordigende lichamen, waarin vele kop stukken, die leiding hadden kunnen en moeten geven, niet meer vertegenwoordigd wilden zijn! Toch, lelde men uit het bovenstaande niet af, dat niets goeds is bereikt, zelfs onder het gelaakte systeem van politiek! Trots de vele, vele fouten, kan niet worden ontkend, dat er tevens vele en.groote blijvende waar den aljn-aan te wijzen op leder terrein yan het maatschappen |<e leven, die moeizaam zijn bevochten door' regeeringen, die te wei nig kfacht bezaten om snel en vlot te kun nen doorzetten, geremd als zij waren door de partijen-politiek. Men moet waardeering hebben voor dit goede en het zou getuigen van weinig rea liteitszin om dit goede te.willen wegcijferen. De categorieën, die voelden, dat de poli tiek hier te lande een verkeerde richting had genomen, waren echter onderling weer te verdeeld om een krachtige stem te kun nen doen hoorenhaar ontbrak een bezie lende leiding. Met gevolg, dat de partijen vrij gemakkelijk baas konden blijven en haar spel voortzetten. Tot de oorlog ook over ons land kwam en ae harde noodzakelijkheid thans dwingt om te streven naar een vaderlandsche een heid over de gansche linie, opdat Nederland straks zijn positie kan herwinnen in het Europeesche complex. Helaas schijnt men de noodzakelijkheid van een zoo groot mogelijke eenheid weder om niet te willen Inzien, let men op den gang van zaken. Aanvankelijk leek een golf van eendracht over het Nederlandsche volk te zijn vaardig geworden, de nood, de ge meenschappelijke nood bindt Immers steeds te zamen! Uit den nood der tijden werd de Neder landsche Unie geboren, geleid door een drie tal personen, die reeds getuigen alles, ook persoonlijke belangen, veil te hebben voor het welzijn van ons land. Langs den weg van evolutie willen zij Nederland naar een veilige haven brengen, vermijdend de stor men van een revolutie, die nimmer blijvend voordeel brengt. Iedere revolutie roept steeds reactie op, die te niet doet, wat in stormpas werd gewijzigd. Evolutie bouwt voort op het goede van het verleden ln nieuwe richting, gelijk de tijd die elscht en dwingendoplegt en bevat zoodoende de kernen voor een ontwikkeling van blij ven den aard. Zeer verstandig heeft het driemanschap zich dan ook gewacht voor een al te nauw keurig program, al is dit in groote lijn wel degelijk uitgestippeld. Het heeft zich niet te vast willen binden aan een soort partij- dogma, dat practisch slechts hindert, in plaats van voordeel brengt. Een tijd van evolutie elscht een zekere vrijheid van be weging! En dit te meer in een land, waar feitelijk meer wordt geadministreerd dan geregeerd in het huidige tijdsbestek. De nieuwe regeeringsvorm moet immers juist worden voorbereid en afgebakend naar den wil van het Nederlandsche volk zelf, gelijk ook de bezettende autoriteiten hebben ver klaard, met erkenning van onzen onafhan kelijkheidszin. Daarvoor dient warme er kentelijkheid te worden geuit! In grooten kring heeft de Nederlandsche Unie de waardeering gevonden, die haar toekomt, doch daarnevens staat verguizing en afwijzing. Verguizing bij hen, die, hoe wel steunend op den nieuwen geest, door hun methodes geen weerklank kunnen vin den bij de overgroote meerderheid van ons volk; een verguizing, zoo geuit en geleld, dat men onwillekeurig terug denkt aan den slechtsten tijd der partijen-politiek, toen slechts afbraak van den tegenstander het parool was, zonder eenige erkenning van goede bedoelingen, eenvoudig negeerend wat kon vercenlgen tot het bereiken van gestelde doelen. Men zou kunnen zeggen: een symptoom van den machtstrijd Doch meer teleurstellend is misschien wel de afwijzing van vele der vroegere politieke partijen om allerlei bijkomstige motleven Motieven, die feitelijk daarop neerkomen dat zij geen afstand willen doen van hun recht van bestaan. Men mag zich afvragen of zij dan niets geleerd hebben en nog altijd Bij het onderzoek van de resultaten, welke de Duitsche verkenners van hun vluchten naar Engeland hebben meegebracht, Is ge bleken, aldus het DNB, dat er ln de Weste lijke Engelschc havens een zeer groot aan tal schepen ligt. Aan de kaden liggen vrachtschepen van allerlei grootte. Het scheepvaartverkeer op de Iersche zee ls de laatste dagen steeds meer verminderd, het geen met het leggen van Duitsche mijnen verband houdt. Een groot aantal mijnen vegers Ls ln dit gebied onderweg. Eenige daarvan zijn tot doel gemaakt van Duitsche aanvallen. De werven liggen vol. Een opval lend groot aantal kleinere oorlogsschepen, vooral torpedojagers, ligt voor reparatie ge- reed. Het Canadecsche vraohtschlp, Geraldlne Mary (7244 br.t.) ls, volgens het New-York- sche scheepsregister, aan de kust van Ier land tot zinken gebracht. De Brltsche postmaster-general heeft gisteren per radio laten bekend maken, dat hij tot fcljn spijt moest mededeelen, dat een deel der postzendlngen uit Canada, New- Foundland, Japan en de Leewards-ellanden door optreden van den vijand verloren ge gaan of beschadigd ls. Naar de leider van een vllegerafdeellng meedeelt Ls hem Donderdag, tegen het val len van den avond, een aanval gelukt op het Engelschc vliegveld Eval, zonder dat de Engelsche vliegers iets van de Dultschers merkten voordat de bommen ontploften. Waarschijnlijk, aldus de Duitsche vlieger, ls dit te verklaren uit het feit, dat er op liet vliegveld toestellen met loopende mo toren stonden, waarvaiv het- lawaai het ge luld der Duitsche vliegtuigen overstemde. De-neervallende bommen richtten onder de vliegers op het veld een helllooze verwar ring aan. Op de vliegtuigen werden brand bommen geworpen, terwijl de hangars ge troffen werden door talrijke explosieve bommen. Er ontstond een zeer groote brand welke vliegtuigen en hangars verwoestte. Een Dultsch verkenningsvliegtuig, dit gis teren op den terugweg was van de Iersche zee, werd door eenige Brltsche jagers ln de nabijheid van Liverpool zoo fel achtervolgd, dat het er slechts met moeite in slaagde in de beschermende wolkenlaag te ontwijken. Het afweergeschut vuurde uiterst levendig. Daarbij werd waargenomen, hoe een der Brltsche Jagers, een Spitfire, plotseling met een langen rookpluim zich afwendde. Hij had door het lukrake schieten van het eigen afweergeschut een treffer gekregen. De Engelschen hebben, na Zondag reeds verscheidene bommen boven Brussel te hebben uitgeworpen, waardoor 7 personen werden gedood en ruim 20 gewond, Woens dagmiddag een luchtaanval op Gent onder nomen. Een Engelsch vliegtuig kwam plotseling uit de wolken te voorschijn en liet twee bommen vallen, waarna het terstond weer verdween. Belde bommen kwamen in het centrum der stad neer zonder terstond te ontploffen. Een half uur later ontplofte er plotseling een. terwijl talrijke voorbijgan gers ln de nabijheid waren. 23 werden er gewond, verscheidenen ernstig. Bij de ge wonden bevinden zich twee vrouwen en drie kinderen. Men vreest, dat eenigen het er niet levend zullen afbrengen. Drie hui zen werden beschadigd. meenen, dat een eenheid van het Neder landsche volk is te bereiken via den weg van een partijen-compromis, hetgeen vroeg of laat onafwendbaar zou leiden tot herle ving van den ouden partijenstrijd. We kunnen begrijpen, dat het voor de oude leiders een hard gelag ls, om te moe ten wijken voor den nieuwen geest, doch het belang van ons land elscht offers. Wij hadden gehoopt, dat mannen als Colijn e.a. gaarne het partijbelang hadden willen of feren op het altaar des vaderlands, doch, helaas, wij zien ons bedrogen. De A.R. zoo wel als de Chr. Hlstorischen blijven ter zijde staan en de Liberale Staatspartij volgt Begrijpen zij dan niet, dat zoodoende hun stem verloren zal gaan bij de regeling van de nieuwe orde. die er komen zal? Voelen zij dan niet, dat zy, aldus handelend, spelen in de kaart van hen. die den weg der revo lutie kiezen boven dien der evolutie? Schade brengen zij aan hun eigen zaak, doch wat veel en veel erger is, aan de Ne derlandsche zaak, die juist thans meer dan ooit elscht. beslissend elscht, een echt va derlandsche eenheid, gericht naar de wijzi gingen in structuur en instellingen van het huidige maatschappelijke leven, los van oude party-opvattingen, los van verouderde party-ideeën. Men zal moeten inzien, dat het oude onder geen omstandigheden meer zal terug- keeren, dat een nieuwe tyd is geboren, hoe het ook moge loopen ln Europa en dat door star vasthouden aan het oude het vader land niet wordt gediend. Alleen zy, die dit volledig begrijpen en daarvoor willen offeren, dienen het Neder landsche volk! VIA DE VEEWERKING TOT CELLULOSE. Het nieuwe nummer van het tijdschrift Vierjahresplan is volgens een daarin voor komende advertentie van de uitgeversfirma voor honderd procent uit aardappelloof vervaardigd. Naar de gouwleider van Thuringen, Fritz Sauckel, meedeelt, ls het denkbeeld van het gebruik van aardappelloof voor de vervaar diging van cellulose van den Fueher zelf afkomstig. Op zyn Initiatief zijn in Thu ringen de eerste proeven genomen, die slaagden. Niet slechts papier kan uit de zoo ge wonnen cellulose worden vervaardigd, ook stoffen voor dames- en heerenkleeding, ge- deelteiyk twee Jaren ln gebruik. Daar groot-Dultschland het grootste met aard appelen beplante oppervlak ter wereld bezit heeft het Duitsche bedrijfsleven er een nieuwe belangryke bron van grondstoffen by gekregen. Volgens andere mededeelingen ln het tydschrift worden bedrijfsproeven geno men om voor aardappelloof en andere af valproducten nog meer gebruiksmogeiyk- heden te vinden. By een juiste organisatie kan in Dultschland een hoeveelheid van drie millloen ton aardappelloof voor ver werking ln aanmerking komen. Als hiervan slechts 30 procent gebruikt wordt ls ont lasting van den Duitschen boschbouw met ongeveer 675.000 ton cellulose mogeiyk. (D.N.B.) Italiaansche Journalisten aan het front ln Somallland hebben een bezoek gebracht aan het Engelsche verdedigingsstelsel ln het bergland, ln de eerste plaats aan de Mont Santolio, waar de laatste slag werd gestre den. zy berichten, dat de vijand een ont- zagiyk stelsel van verdedigingswerken had Ingericht. Hierin opgesteld vond men ma- rinegeschut op platforms, zware stukken ge schut in galerijen, mitrailleursnesten, tal- ryke kleine cementen forten, mynen en talryke arsenalen met wapens en levens middelen. In verschillende versterkte grot ten van den Mont Lafarouk heeft de vijand groote hoeveelheden levensmiddelen achter gelaten, vooral beschuit, clgaretten, whisky, verder gasmaskers, kisten munitie, medicij nen alsook pornografische prenten. Langs de wegen, waarlangs de vyand is weggetrokken, hebben de Journalisten een groot aantal pantserwagens aangetroffen met munitie. Vele Engelsche pantserwagens en geblin deerde Fordwagens, die in goeden staat waren, zyn reeds door de Italianen ln ge bruik genomen. De journalisten hebben o.a. het verhoor bygewoond van de bemanning van een neergeschoten Engelschen bommen werper. De commandant deze machine ver klaarde. dat Engeland wel machines bezit, maar gebrek heeft aan piloten. Vele vliegers hebben maar een gebrekkige opleiding ont vangen en zyn maar weinig geoefend. Wat betreft het optreden van de Indische troe pen, die aan het Soraalifront zijn gebruikt, kan worden vastgesteld, dat deze zich de minderen hebben getoond van de Italiaan sche Askar is. Anderzyds verneemt men, dat een conflict is ontstaan tusschen de Engel sche commandanten en de Indische troepen over de verantwoordeiykheld voor de neder laag. Het aantal manschappen van den tegenstander wordt geschat tusschen 2500 en 3000 man. Hierbij waren een Indisch Pundjab-reglment, het eerste Rodheslsche bataljon van het regiment Noord-Rodhesi- sche fusiliers, een bataljon pantserwagens uit Kenya, een Schotsch bataljon van het Clack Match-regiment, dat op 6 Augustus was aangekomen, een regiment van ly» kameelcorps, talryke detachementen politie en zeer groote groepen ongeregelde Halos. De Italiaansche troepen trokken het bran dende Berbera binnen by het aanbreken van den 19en Augustus. Generaal Chather, de commandant van de Britsche troepen was reeds den 18en gevlucht, voorafgegaan door den gouverneur, Glenday, die al op 17 Augustus was verdwenen. DE KONING SCOOUWT FRANC-TIREURS. De Berlynsche „Nachtsausgabe" laakt in scherpe woorden, dat de koning van Enge land zich door af deelingen franc-tlreurs een aanval op een tank heeft laten toonen, waarby niet van regelmatige wapens, maar van flesschen, gevuld met ontplofbare la ding gebruik wordt gemaakt. Het Duitsche blad bedient zich van gegevens van de „Daily Telegraph" en gaat door: het is de eerste maal ln de geschiedenis ran de be schaving, dat het hoofd van een staat zich bezig houdt met een bende, wier doel sluip moord is. Het blad noemt dit in strijd met het volkenrecht. ALUMINIUM DOOR DE LUCHT. Volgens het Zweedsche blad „Aftonbla- det" zal Engeland binnenkort een luchtiyn openen over den Atlantischen Oceaan, hoofdzakelijk ten dienste van het transport van aluminium en legeeringen voor de Britsche vliegtuigindustrie. Vroeger dekte Engeland, naar het D.N.B. van deskundige zyde verneemt, zyn behoeften aan alumi nium In Noorwegen. Daar aluminium zeer veel plaatsruimte ln beslag neemt, zal een enkel vliegtuig maar betrekkelijk weinig hiervan kunnen vervoeren. Indien men er niettemin toe overgaat het voor de vliegtuigindustrie on misbare materiaal door de lucht naar En geland te halen, blijkt daaruit wel, welk een tekort aan dit materiaal in Engeland bestaat. ACTIE IN INDIË. Het besluit van het Indische congres tegen den oproep van den Engelschen onderko ning aan de Indische leiders heeft, naar de „Giornaie d'Italia" uit Simla verneemt, den „ïydehjken tegenstand" van het Indische volk gewekt. Vooral de krygszuchtlge stam men der Noordwesteiyke grensprovincies maken aanstalten om over te gaan tot een nieuwen opstand onder het wachtwoord „onafhankelijkheid voor Indië". De Brit sche autoriteiten zouden ruim 10.000 perso nen hebben gearresteerd. De Engelschen hopen door verdeeling van de Indische troepen over de opstandige provincies en door prikkeling van de oude godsdienstige, provinciale en kastentegenstellingen deze bewegingen meester te worden. KNOEIERIJEN. De .Daily Mirror" onthult groote knoeie rijen, waaraan zich fabrikanten, voorname lijk uit Lancestershire en Yorkshire hebben schuldig gemaakt. De fabrikanten hadden exporten naar Amerika, welke deviezen op leveren tot een minimalen prijs in rekening gebracht, doch het in de millioenen loo pende verschil ran de werkelijke verkoops- waarde in een tegoed aan dollars op Ame- rlkaansche banken laten zetten. Daarna verzochten zy de regeering om een visum voor een dringende zakenreis naar de Vev- eenigde Staten, waar zy hun deposito op namen en niet, meer naar Engeland terug keerden. De .Daily Mirror" constateert, ■-'at een dergelijke handelwijze, nu Engeland elke penny aan deviezen noodig heeft, met landverraad gelijk is te stellen. (D.N.B.). Dit nummer bevat VIER Bladen Buitenland Zeepdistributie treedt 31 Augustus in wer king. (3e Blad). Een algemeene vereeniging van architecten en bouwkundigen in wording. (Binnen land, 3e Blad). Practische raadgevingen voor het verduiste ren van woningen. (Stadsnieuws, le BI.) Tien dooden bij bomaanval op Rotterdam. (Gemengd, 2e Blad). Naar eenheid in de wandelsport. (Sport, 2e Blad). Binnenland Duitsche verkenningen boven Engeland. (le Blad). Opheffing van alle partijen in Luxemburg. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR „ONS KORT VERHAAL" PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst fEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 6798 (ingea Me<L)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1