1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 Augustus 1940 KERK- EN SCH00LNIEUWS Bommen op Hengelo, en Texel Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Vermist vliegtuig terecht De (anadeesch-Amerikaansche verdedigingscommissie BEURSO VERZICHT MAIKT BERICHTEN ZES DOODEN EN ÉÉN GEWONDE. Hedennacht tegen 4 uur hebben Engel- rhc vliegtuigen boven Hengelo een tiental ,rysantbommen en een groot aantal brand- lommen uitgeworpen. Van de 10 brysant- lommen zijn waarschijnlijk enkele niet infcploft. Door dezen aanval zijn zes dooden te betreuren, n.l. vier leden van dc familie Nijhoff, wonende aan den Oclcrwcg, vader, moeder en twee zoons; voorts mej. Maas, eveneens wonende aan den Oclerweg en dc heer Nijland, wonende aan de Agathastraat. Vier woningen aan den Oclcrwcg zijn totaal vernield en in den omtrek zijn naar schatting 80 hulzen min of meer beschadigd. In den afgoloopen nacht is een bom prollen, nabij het Horntje op Texel: Een joote schuur van den heer W. H. Lap ,erd getroffen. Het voorste gedeelte werd Kwoond door het echtpaar Bcumüoes. De touw werd onder het puin bedolven. ZIJ rerd ernstig gowond te voorschijn ge laaid on is naar het noodziekenhuis ver- oord. ZU zal oen voet moeten missen. ENGELSCH VLIEGTUIG BOVEN AMSTERDAM. 15 personen door granaatscherven gewond. Hedenmorgen is een Engelsch vliegtuig loven de hoofdstad verschenen. Het lucht- fveergcachut kwam In werking. Enkele ranaatsctierven kwamon in verschillende eelen van Amsterdam terecht. Op het Sta- onsplpln werden 15 personen licht gewond. If konden ter plaatse verbonden worden, ler zijn ter nadere observatie ln het Bln- engastjiulfl opgenomen. In het Betondorp rerd een winkelruit vernield. Het opperbevel der Dultsche weermacht deelt mede: Gevechtseenheden van de luchtmacht hebben gisteren ln het kader der gewapen de verkenning een convool aangevallen ln het zeegebied van Berwick en een ln de Dulns en op vier koopvaardijschepen ver scheidene treffers geplaatst. Bovendien werd het vliegveld Manston met goed ge volg met bommen bestookt. In den loop van den dag kwam het boven Zuid-Oost Enge land tot eenlge voor onze jachtvllcgers suc cesvolle luchtgevechten. Bij nachtelijke aanvallen op verscheidene vliegvelden ln Cornwallls en Wales, op een vllegtulgenfa- brlek In Reading en een vliegtuigmotoren- fabriek In Rochester toonden branden en ontploffingen de uitwerking der uitgewor pen bommen. Het leggen van mijnen voor Brltsche havens werd voortgezet. Brltsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Augustus ln West-Dultsch- land zonder bijzondere uitwerking bomihen geworpen. In een stad werd een woonhuis vernield, verscheidene woonhuizen werden beschadigd en eenige burgerpersonen wer den gewond. De vijand verloor gisteren in luchtgevechten elf vliegtuigen alsmede twee versperringsballons. Twee Dultsche vlieg tuigen worden vermist. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN VRACHTAUTO. Autobestuurder nog juist in veiligheid. Gisteravond is op den spoorwegovergang i] het staition Moarsbergen een goederen- rein in botsing geweest met een vracht- uto met aanhangwagen. Do met fruit geladen wagen van de Irma Krijger uit Haarlem, kwam van de toluwe en was op weg naar de Amsterdam- che veiling. Door het slechte zicht en den egen bemerkte de bestuurdA te laait, dat c boomen van den overgang waren neer- Gaten. Door de güad-held van den weg kon zijn wagen niet tijdig tot stilstand rengen, zoodat deze door de boomen reed, le beide afknapten. Midden Oip den over- re? krwam de vrachtauto tot staan, terwijl Ie goederentrein met groote snelheid Lieerde. Pogingen om den wagen van de alls te verwijderen, mislukten en de be- tuurder kon dan ook nog Juist de cabine erlaten voor de wagen door den trein erd gegrepen. De auto werd tegen het ■rron gesmakt en totaal vernield, terwijl n der goederenwagens uit de rails liep, rardoor bedde lijnen werden versperd, :odat de pasaglers van later komende relnen moesten overstappen. Tegen den ochtend was men er ln ge- aagd de lijnen vrij te maken, zoodat het enkeer doorgang kon vinden. Hoetwed de bestuurder van den wagen Idh ln veiligheid kon stellen, is bij dit on- eluk het zoontje van den stationschef evond. Het 'kind brak een arm. CENERAAL-MAJOOR SCHWABEDISSEN. De Fuehrer en opperbevelhebber der hiitsche weermacht heeft den chef van en generalen staf bij den weermachtsbe- elhebber in Nederland, kolonel van den eneralen staf Schwabedissen, tot gene- aal-majoor bevorderd. Generaal-majoor Schwabedissen begon ijn militaire loopbaan voor het uitbreken an den wereldoorlog in het 45e artillerie - eglment. In dit regiment en later als vlle- er-waamemer heeft hij den wereldoorlog an het Westfrorut, in Roemenië en Mace- lonië meegemaakt, waarin hij zich door bijzondere successen onderscheidde. Na den wereldoorlog in het leger van 00.000 man geplaatst, was generaal-ma- oor Schwabedissen ln verscheidene func- les In den troep en in den staf werk- aam. Bij den opbouw van het luchtwapen leeft hij in verantwoordelijke posities toegewerkt en was o.a. de eerste adjudant het luchtwapen bij den Fuehrer en ipperbevelhebber der weermacht. Bij het uitbreken van den tegenwoordl- en oorlog werd hij eerst ln het oosten, laarna in het westen als chef van den ge- eralen staf van een luchtafweerkorps tot an de inname van Calais gebruikt. Toen generaal van de luchtmacht Fr. Chris- iansen tot weermachtbevelhebber ln Ne erland werd benoemd, trad generaal Schwabedissen als chef van den generalen laf in Den Haag in functie. In deze posl- ie werd hij op 12 Juni JJ. tevens tot Dult- khen commissaris voor de demobilisatie van dc Nederlandsche land- en zeemacht be- loemd. TWEE AMSTERDAMMERS VERDACHT VAN HELING. to den nacht van 3 op 4 Februari sloe- Êcn inbrekers een goeden slag in den ju- *elierswinkel van de firma Siebel aan den °uden Blnnenwag te Rotterdam. Er werd voor bijna f. 22.000 aan sieraden gestolen. Twee Amsterdammers, de 38-jarige dia mantbewerker J. A. de R. en de 59-jarlgc recidivist M. H. van der S. werden gear ceerd, en vandaag had dit tweetal zich verantwoorden voor de vacantiekamer van de Amsterdamsche rechtbank. Eerst stond de diamantbewerker terecht. *n zijn woning in de Indische buurt vond öe politie een belangrijk deel van den bult, JJJ. 52 horloges, 12 dameshorloges, 35 da meshorloges met gouden armband, 19 pla- jma ringen met briljanten, 26 'gouden rin- "o met briljanten en 8 platina horloges. Edmair Is hem ten laste gelegd, dat hU kostbaarheden in zijn woning had be- Subsidiair had hij zich te verant- Het weermachtsbericht No. 76 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: De Engelsche duikboot, welke vermeld werd ln het weermachtsbericht van giste ren, is tot zinken gebracht door de torpe doboot „Papa". De duikboot had zonder conig resultaat drie torpedo's op de torpe doboot afgeschoten. Door 'een snelle ma noeuvre wist de torpedoboot de duikboot aan te vallen om haar te rammelen, en vervolgens tal van dieptebommen uit te werpen. De duikboot, die in het midden getroffen was, kwam naar de oppervlakte met de kiel naar boven om kort daarop te zinken. Een van onze luchtafdeelingen heeft op nieuw de Egyptische haven Alexandrië ge bombardeerd Een andere luchtafdeeling heeft een vijandelijk convool achterhaald dat door twee torpedojagers werd vergezeld in het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee. Het konvooi werd aan een hevig bombardement onderworpen. Alle vliegtuigen die aan deze beide acties heb ben deelgenomen zijn veilig op hun bases teruggekeerd. Dc vijand heeft ln Noord-Afrika te Bom- ba en Derne zonder resultaat van beteeke- nls luchtaanvallen ondernomen. Eén per soon werd gedood en vijf werden gewond, Vandelljke luchtaanvallen werden on dernomen ln Oost-Afrika te Mogadiscio, waar onder de Askaris vijf en onder de in landers vijf gewonden vielen en waar twee hangars getroffen werden, waarin zich vier vrachtauto's bevonden. Luchtaanvallen op Massaoea en op het eiland Harmil hadden geen verliezen en geen schade tot gevolg, Het vermiste vliegtuig van de lucht vaartmaatschappij Acroput U vanmorgen in het Karstgebergte bij het dorp Kitsjivo gevonden. Alle negen passagiers en de uit twee personen bestaande bemanning zijn gezond en ongedeerd. De machine was gis termorgen bij een vlucht van Agram naar Split ln een zwaar noodweer geraakt, waarna men niets meer van het toestel vernomen had. Nadere bijzonderheden ont breken. (D;N.B.) ALLE AMERIKAANSCHE POST ONDER BRITSCHE CENSUUR. Volgens berichten uit Washington zouden voortaan alle vliegtuigen van de Pan Ame rican Airways op het traject tusschen New- York en Lissabon de Bermuda-eilanden aandoen. Daar ook alle schepen van de American Exportline, de eenige Amerlkaan- sche scheepvaartlijn tusschen dc Ver. Sta ten en Europa, op de heen- en terugreis de Bermuda's aandoen, wijst de Associated Press erop, dat thans het geheele postver keer tuschen Noord-Amerika en Europa on derhevig is aan de Brltsche censuur. Be voegde kringen in Washington betoogden, ■dat de Amerikaansche regeering tegen de Engelsche censuur niet meer zal protestee ren. In offlcleele kringen weigert men zich erover uit te laten, of de regeering zelf aan de luchtvaartonderneming de tusschenlan- ding op dc Bermuda's heeft voorgesteld. Men hoort evenwel de opvatting verkondi gen dat de nieuwe regeling als teeken eener nauwere Engelsch-Amerikaansche samen werking moet worden opgevat. (DNB). woorden wegens het gelegenheid geven aan Van dor S. om het gestolcne in zijn woning te bewaren. Meer subsidiair had de officier van Justitie ten laste gelegd, dat hij met Van der S. ln den nacht van 3 op 4 Februari te Rotterdam ln den juweliers- winkel had ingebroken. In verband met verdachte's gunstig ver leden eischte de officier van Justitie tegen hem een jaar gevangenisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Vervolgens stond de tweede verdachte in deze zaak. de 59-jarige recidivist van der S. terecht, omdat hij er ln de eerste helft van 1940 een gewoonte van zou hebben gemaakt om opzettelijk gestolen voorwerpen te ver- koopen en te verbergen, door den buit van de inbrekers te koopen en te verbergen bij de R. Voorts had de officier van Justitie hem nog de heling van twee fietsen ten laste ge legd in Mel J.I., toen hi) na het bombarde ment van Rotterdam ln vrijheid was geko men (Wordt vervolgd). DR. BORMS IN ONS LAND. Na zijn terugkeer uit Fransche gevan genschap Is dr. August Bonus in Vlaan deren alom gehuldigd. Thans komt de oude Vlaamsche leider, naar wij vernemen, naar ons land en zal hij spreekbeurten vervullen te 's-Gravenhage, Amsterdam, Leiden, Haarlem en Rotterdam. Buitenland Het Witte Huis heeft gisteravond in op dracht van president Roosevelt en van den Canadeeschen minister-president King, de namen bekend gemaakt van de Cana- deesch-Amcrlkaansche defensieve commis sie. Dc Amerikaansche vertegenwoordigers zijn: de burgemeester van New York La- guardla, luitenant-generaal Embick, bevel hebber van het 4c legercorps, kapitein Hill, van de strategische afdeeling van het mi nisterie van marine, luitenant-kapitein Sherman en de luitenant-kolonel Mc. Narney. De plaatsvervangende leider der Europeeschc afdeeling van het departement van bultenlandsche zaken Htckcrson, treedt op als secretaris van de Amerikaansche commissie. De Canadeesche leden zijn: staatsraad Biggar, brigade-generaal Stuart, sous-chef van den Canadeeschen generalen staf, kapitein Murray, sous-chef van den marinestaf, commander Cuffe van den staf der Canadeesche vliegers, en de ambte naar in het departement van bultenland sche zaken Kennleyside. als secretaris van de Canadeesche commissie. De eerste vergadering van de 'commissie zal gehouden worden Maandag a.s. in Ottawa. HET DUITSCH-RUSSISCHE NIET-AANVALSPACT. Ook de Moskousche pers wijdt aan den eersten verjaardag van het Dultsch-Rus- sfeche nlet-aanvalspact van 23 Augustus 1939 groot opgemaakte commentaren. Onder het opschrift „een datum van groote his torische beteekenis" publiceert de officieele Iswestlja een hoofdartikel waarin het blad tot de volgende conclusie komt: Het afgeloopen Jaar heeft de enorme ge schiedkundig© beteekenis van het pact ln elk opzicht bewezen. Het heeft niet slechts met eere alle beproevingen doorstaan, die de stormachtige tijden het hebben doen ondergaan, doch het heeft ook zijn onwrik bare hechtheid bewezen. Daarmede is ook de Juistheid bewezen van de onlangs door Molotof voor den oppersten sovjet afgeleg de verklaring, dat de op goede nabuurschap en vriendschap gebaseerde Duitsch-Russl- sche betrekkingen niet op toevallige over wegingen van coqjunctureelen aard, doch op de vitale staatsbelangen zoowel van Duitschland als van de sovjet-unie gebouwd zijn. In denzelfden geest schrijft ook het offi cieele partijblad Prawda. Belde staten, aldus het blad, hebben met het verdrag eens en voor altijd aan de vijandschap een einde ge maakt. De vèrscheldenheld der systemen en ideologieën kan en mag geefr onoverkome lijke hinderpaal zijn voor het tot stand brengen van werkelijk vriendschappelijke nabuurbetrekkingen. De groote beteekenis van het pact, zoo verklaart het blad, ligt daarin, dat de twee sterkst^ mogendheden van Europa daarmede de mogelijkheid van een gewapend conflict tusschen hen hebben uitgesloten. VERDIENSTELIJKE V L1LGLKOFML1LKLN Naar het D.N.B. verneemt, hebben nog twee officieren van het Dultsche luchtwa pen het'aantal van 20 neergeschoten vlieg tuigen overschreden. Het zijn de kapiteins Walter Oesan en Horst Tietzen. MISLUKTE BESCHIETING VAN CALAIS Gisteravond is het gebied van Calais door Engelsch lange-afstandsgeschut beschoten. Naar het D.N.B. verneemt, is geen schade aangericht. OP EEN MIJN GELOOPEN. Naar een Duitsch verkenningsvliegtuig rapporteert, drijft ln het Noorder-kanaal een koopvaardijschip van 10.000 ton met zware slagzij, dat naai* het schijnt op een Dultsche mijn is geloopen. Een aantal sleepbooten tracht het schip de „Belgast- Lough" binnen te sleepen. ENGELSCHE SPIONNAGE IN ROEMENIË. De correspondent van de „Messagero" te Boekarest meldt, dat een zekere captain John Wharry, die bij de „Bank of Rumania", een dochteronderneming van de Londen- sche City Bank ln- en uitging en over aan zienlijke bedragen kon beschikken, plotse ling uit de Roemeensche hoofdstad is ver dwenen. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de gelden, waarmede de Engelsche splonnage in Roemenië werkt, bij deze „Bank of Ru mania" gedeponeerd waren. (D.N.B.). KONVOOI VAN FRANSCHE KUST AF BESCHOTEN. Dultsche kanonnen aan de Fransche kust hebben geschoten op een konvooi, dat gis teren door het Kanaal voer. Dit was de eerste maal sinds het begin van den oor log. dat zulks geschiedde. Ooggetuigen aan de Engelsche kust zagen den vuurschijn der kanonnen, die in een batterij van vier stuks elk schoten. Alle kanonnen langs de Fransche kust van Calais tot Boulogne schenen aan dezen aanval deel te nemen. Het konvooi bestond uit verscheidene sche pen met patrouillevaartuigen. Kort voor 11 uur, toen het schip, dat aan den kop van het convooi voer, een haven naderde, ontbrandde er een geweldige schietpartij, en stegen vier groote water- zullen uit zee op. Het kanongebulder deed de steden aan de Engelsche kust op haar grondvesten trillen. De vuurschijn was dooi den mist zichtbaar. Later werd het konvooi nog eens door Dultsche bommenwerpers beschoten. Het konvooi voer juist om de Engelsche kust toen zware ontploffingen vernomen wer den. Groote wolken zwarte rook verschenen aan den hemel (Reuter). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 25 AUGUSTUS. Benthuizen Ncd. Herv. Kerk: Voorm. half- elf en nam. zeven uur ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halfelf en nam. zeven uur leesdienst. Bodegraven Geref. Gem.: Nam. 6.45 uur ds. M. Heljkoop van Utrecht. Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. half zeven ds. v. d. Ent Braat van Woubrugge. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. halfzeven ds. Joh. Dam. Geref. Gem.: Voorm. tien en nam. halfzeven leesdienst. Ev. Luth. Kerk: Voorm. tien uur ds. G. J. Duijvendak van Utrecht. Evangelisatiekring Beursgebouw: Nam. 6.45 il de heer L. Pasman van Noorwijk. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen en nam. zes uur ds. Batelaan van Stavenisse. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. zes u. ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. zes uur ds. Kleisen. Rem. Kerk voor Vrljz. Herv.: de heer Schou- wlnk van Delft. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. zes uur leesdienst. Haarlemmermeer Ned, Herv. Kerk: Hoofddorp: Voorm. tien en nam. halfzeven ds. Salverda. Lijnden (ln de Geref. Kerk): Voorm. negen uur de heer W. T. J. Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. tien en nam. halfzeven de heer A. C. BrÖrens. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur en nam. zeven uur ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur ds. M. Heuzenveldt. Hlllegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien u. ds. J. Th. van Veenen van Lissc; nam. vijf uur ds. Eerhardt. Gerf. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur leesdienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf ds. Van Slnderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien u. ds. W. Th. v. d. Windt. Katwijk a. d. RUn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. zes uur ds. E. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. vijf u. prof. G. M. den Hartog van Kampen. R.K. Kerk: Voorm. half acht Vroegmis pastoor Hesp.; voorm. halftien Hoogmis pater Llvarius O.PM Katwijk aan Zee Oercf. Kerk: Voorm. tien en nam. zes uur ds. Marseille. Geref. Gem.: Voorm. tien en nam. vijf uur leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. halfzeven ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur cand. Van Rhljn beroepen predikant te Rhoden. Leiderdorp Ned. Hen'. Kerk: Voorm.-#en uur en nam. halfzeven ds. Streeder. Klnderkerk (.Kerklaan 2)Voorm. halfelf de heer P. Herfkens. Lclmuldcn Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf de heer de Groot uit Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht ds. Aalders. Leldscliendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf mu ds. Boukema. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie ds. Huls van Ter Aar. Rem. Kerk: Voorm. tien uur ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. tien uur leesdienst en nam. halfacht ds. Mulder uit Alphen a.d. Rijn. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf ds. Kater van Den Haag: nam. zeven mu ds. Huls van Ter Aar. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. tien uur de heer A. v. Scherpenzeel. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur onbekend: nam. zeven uur de heer v. de Meer. Gref. Kerk: Voorm. tien en nam. halfvier cand. Koolstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam, vier uur leesdienst. Noorden Herv. Kerk: Voorm. halfelf ds. L. Blok van Middelharnls. Geref. Kerk: Voorm. halfelf ds. P. de Ruig. nam. halfacht leesdienst. Noordwükcrhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Den Hertog. Rijnzalerwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf de heer F. de Bruin uit Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. half zeven leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Veldkamp van Valkenburg; nam. vijf u. ds. Touw van Lelden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. vUf uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vUf uur ds. A. Zwiep van IJmulden. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf ds. Huls. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam halfacht ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Van Niftrik van Rijnsburg: nam. vijf uur geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gemeente (Gebouw Leidscheweg 41): Nam. vijf uur leesdienst. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Japchen van Waarder: nam. half zeven ds. van der Graaf van Schoonhoven. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. zes uur ds. Bremmer van reyssen. Oud-Geref. Gem.: Voorm. tien en nam. zes uur ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur de heer J. Smit van Heemstede. Wassenaar Ned. Prot. Bond: Voorm. tien uur 35 ds. Van Harderwijk, Ned. Hen'. Kerk: Voorm. 10.05 ds. H. J. Hon- ders nam. halfzes ds. M. J. C. Visser van Rot terdam. Kievltskerk: Voorm. 10.05, dr. R. B. Evenhuis van Schevenlngen. Zevenhoven Ned. Horv. Kerk: Voorm. tien uur 30 en nam. halfacht ds. C. A. Van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht ds. Boer van Zuid-Beyerland. Zoetcrmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en na. halfzeven dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam halfzeven Leesdienst. Geref. Gemeente: Voorm. tien en nam. zeven uur Leesdienst. Ver. tot Verbr. der Geref. Waarh.: Voorm. tien en nam. 7.15 uur ds. Abbringh van Hoevelaken. Ver. van Vrijt Herv.: geen dienst. Zooterwoude —Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. A. J. Eijkman. Zwammcrdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Pop en nam. zeven uur ds. Ste- houwer van Alphen a. d. Rijn. Geref. Gemeente: Voorm. tien en nam. zeven uur ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm. 10.15 uur mej. ds. Günther. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Imsum en PoppinawiW proponent A. J. Snaaijer te Rotterdam. KARDINAAL GOMA Y THOMAS OVERLEDEN. Na een langdurige zware ziekte is gister avond de aartsbisschop van Toledo, kardi naal Goma y Thomas, primaat van Spanje, op 71-jarigen leeftijd in het aartsbisschop pelijk palels van Toledo bestorven. NED HERV KERK Aangenomen: Naar Oudeschoot, ds. P. Boer- ma. predikant der Vereenlglng van Evangeli satie te Bolsward. Beroepen: Te Zwolle ttoez.). ds. L. J. van der Kam te Beetgum; te Frederiksoord, ds. H. Bart te Andijk. AMSTERDAM. 23 Aug. De belangstelling op de effectenbeurs concen treerde zich vandaag in hoofdzaak op enkele specialiteiten. Door elkander genomen was de affaire van geringen omvang. Er was niet veel kooplust, maar ook geen zucht tot liquidatie. Het koersverschil was onregelmatig. In enkele rubrieken vielen kleine koersverbeterlngen waar te nemen, terwijl ln andere daarentegen een kleine achteruitgang kon worden opgemerkt. Op de petroleumafdeellng bestond een vaste' stemming voor olie, die eenige punten boven het vorlge slot werden ingezet en daarna wel iswaar een kleinigheid achteruitgingen. Gedu rende de middaguren kon het leidende petro- leumaandeel zich echter boven de 200 procent grens handhaven. De Amerikaansche petro- leumaandeelen trokken nauwelijks attentie en waren vrijwel onveranderd. Het feit, dat de Ne derlandsche lndustrieelen grootendeels in de offlcleele noteering zijn terecht gekomen, oefen de vandaag niet. veel invloed uit. In Aku's werd geregeld vrij druk zaken ge daan, waarbij op het peil van gisteren werd gehandeld. De Philipsaandeelen waren prijs houdend. De affaire beperkte zich echter tot een gering aantal stukken. Unilervers waren verwaarloosd. De minder courante soorten ge droegen zich op onsystematische wijze. Toor enkele specialiteiten bestond eenige vraag, met het gevolg, dat een koerswinst kon worden op- geteekend. voor andere daarentegen was eenig materiaal aan de markt, resulteerende ln een kleine reactie. De verkoopen, welke konden worden opgemerkt, sproten voornamelijk voort uit winst nemingen. De suikermarkt was zeer stiL ELV.A/s waren prijshoudend, hoewel ze later op den middag iets Inzakten. De handel had echter betrekking op slechts zeer weinig materiaal. Voor scheepvaartpapieren bestond wederom eenige belangstelling, meer in het bijzonder voor NederlandscheScheepvaart Unies. Dit aandeel ontmoette eenige vraag, in verband waarmede de koers tot 127 procent steeg. Toen de kooplust echter was bevredigd, kon een kleine achteruitgang worden geconsta teerd. Japanlijnen en Oude Vaarten waren vrij wel onveranderd. Oude Booten golden iets lager. De stemming voor tabakken was eerder aan den ongeanimeerden kant. De Sumatra-aandee- len werden algemeen lager genoteerd, waarbij Oude Deli's een zestal punten verloren zagen gaan. In de rubberrubriek waren Amsterdam Rubber prijshoudend, maar nauwelijks veran derd. Voor diverse incouranten openbaarde zich eenige vraag. De Amerikaansche markt was zeer stil, maar in navolging van New-York vast gestemd. Over het algemeen kwamen hoogere noteeringen tot stand. Republic Steels werden daarbij nog openlijk verhandeld. Het koersverloop op de beleggingsafdeling was onregelmatig. De Nederlandsche Staatspa pieren waren eerder aan den luien kant, zonder dat dit aanleiding gaf tot groote variaties. Ge meentelijke en provinciale obligaties waren prijshoudend. De handel in pandbrieven was van kalmen aard. Er was eerder eenige vraag dan aanbod. Prolongatie 3 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 23 Augustus. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New York 1^8 3/161.88 9/16; Berlijn 7598— 75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Ztlrich 42.8442.92. Bankpapier: Bankpapier: New York I.86V21.90 1/4: Brus sel 30.0830.20: Stockholm 44.7644.94; Zürich 42.80—42.96. LEIDEN. 23 Aug. 1940. Veemarkt. Aangevoerd 34 stieren 200—330, 72—82 ct. p. K.G. (schoon gewicht), handel mat; 131 kalf- en melkkoeien 200—360. vlug; 187 varekoeien e.a. 128—210, tam 34 vette koeien 208—370, 68—94 ct.. mat: 64 graskalveren 24—65, tam; 21 vette kalveren 100 —145, 95—135 ct., t. vl.; 106 nuchtere kalveren 10—21, vlug; 300 vette schapen 2644, vlug; 1249 weideschapen 28—34. vlug: 700 vette lam meren 16—23, vlug; 24 zeugen 60—75, z. m.; 227 mestvarkens 2245, z. m.; 349 biggen 814, z. m.; 7 veulens 125—175. tam; 40 bokken en geiten 510. tam. Er werd geen kaasmarkt gehouden. BODEGRAVEN. 21 Aug. BPX.V. Aanvoer 6569 stuks. Prijs kipeieren wit f. 5.105.40. ge mengd f. 5.40—5.60; extra zwaar f. 5.80; eenden eieren f. 4.604.70. KATWIJK A. D. RIJN. 22 Aug. 1940. Groen- tenveiling. Vroege aardappelen: Bonken Eigen heimers f. 2.403; Eigenheimers groote f.3.80 5; idem Drielingen f. 3.20—3.80 per 100 K.G. Sla f.1—1.40; Bospeen f. 6.10—8.50 per 100 st.; Kroten f. 0.600.70; Peen per kist f. 0.801.30. LEIDSCHENDAM. 21 Aug. Het Wapen van Veur. 19383 kippeneieren f. 5.155.75: 130 een deneieren f. 4.50 per 100 stuks; 420 kippen f. 0.601.20; 60 eenden f.0.400.55; 10 duiven f. 0.15—0.17: 20 konijnen f. 0.60—1.75 per stuk. LEIDSCHENDAM. 21 Aug. Engelsche kom kommers lc srt. f. 3.904.30, 2e srt. f. 3.40—3.50, 3e srt. f. 3.103.30, wankleurige f.3, stek f.1— 1.30; Gele komkommers lq srt. f. 3.704.50. 2e srt. f. 3.10—3.30. 3e srt. f.2.40, stek f. 1—1.30; Kropsla le srt. f. 1—1.20; Peen f. 5.60—690; Bloemkool le srt. f.119014.60, 2e srt. f.790 9.30. uitschot f.45.90; Tomaten midd. f. 5.50 5.90. gToote ronde f. 5.50—5.80, 2e srt. f.590, 3e srt. f.4, bonken f. 3.504; Andijvie per 100 f.1 1.40; Spinazie per 4 kg. f.091—0.40; Postelein f. 3.90—6.10; Snijboonen f. 14—17; Spercieboo- nen f.9—14; Prei f. 4.10—4.60; Meloenen f.6—24 Druiven f. 1819. LEEUWARDEN. 23 Aug. Veillngboter f. Ml— 1.40 per KG. Aanvoer 1/3, 5/6. 3 12 vaten. De F.N.Z.-noteering voor Friesche kaassoorten is heden te Leeuwarden eüs volgt vastgesteld tin centen per K.G.): Goudsche 20 plus 4142; idem 40 plus 57—58; idem volvet 6869: Edarn mer 20 plus 4142; Idem 40 plus 5859 ct.T broodkaas 40 plus 57—58; Leidsche 20 plus 41 42. Stemming kalm. NIEUWKOOP. 21 Aug. Aangevoerd 4000 eieren. Prys f.55.80 per 100 stuks. NOORDWIJKERHOUT, 22 Aug. Veiling „De Eendracht". Aanvoer 5650 zakken. Witte pronk- boonen f. 0.80—090, rentegevers z. dr. f. 1.35 f. 1.65, stokheerenb. z. dr. f.0901.60, stam-hee- renboonen z. dr. f. 0.651.20, enkele heerenb. m. dr. f. 0.850.90. dubb. heerenb. z. dr. f0.93 f. 1.30, stam-snijboonen (.0.60095, stok-snij- boonen (.0.851.55. tuinboonen (.0951.35, al les per zak van 10 kg. TER AAR, 22 Aug. Snijboonen per 10 kilo f. 0.601.54, prinsesseb. f. 0.901.50, dubb. stam- prinsesseb. ï.0.601.10, witte pronkb. (.0.68 f. 0.76, spekboonen f1.05, augurken per 25 kilo f. 4.00—5.30, id. fijnbasterd f. 2.20—3.10. Idem f. 2.05, id grof f. 1.41, id. stippel f. 0.50, komkom mers f0.45. VOORSCHOTEN. 21 Aug. Vrije Veiling. Kip eieren f4.80590; Eendeieren f. 4.504.70 per 100 stuks. Konijnen f. 190: Hanen f. 090 per stuk. ZEVENHOVEN, 21 Aug. Aantal eieren aange voerd 1399 stuks. Prijs kippeneieren f.5.10590 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3