LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 Augustus 1940 Een Japansch diplomatiek offensief Uit Amerika 1 WELKE BON 15 GELDIG! 1 De moord op Trotzky Verspreide Berichten v m STADSNIEUWS Laatste Berichten Binnenland Bon 5 tot en met 12 voor boter en vet Uitzending van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland LAND- EN TUINBOUW Puntenlijst Textielgoederen RECHTZAKEN Dagbladreclame is niet te vervangen De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft 40 Japansche diplomatieke vertegenwoordigers naar Tokio ontboden, o.a. de ambassadeurs in de Vereenigde Sta ten. Turkije. Frankrijk. Brazilië en China en de gezanten in Mexico, Spanje, Canada, Iran. Zuid-Afrika, Afganistan, Peru, Hon garije. Argentinië. Finland. Roemenië. Chili. Columbia. Venezuela, Letland, Panama. Irak Egypte en Bulgarije, Volgens Domei moet er rekening mee worden gehouden dat nog meer ambassa deurs en gezanten naar Tokio worden ont boden en dat terzelfdertijd Ingrijpende mu taties onder de leiders van bepaalde afdee- lingen In het ministerie van buitenlandsche zaken op til zijn. Matsoeoka ziet hierin een voorwaarde tot de verwezenlijking van het door hem ingeleide diplomatieke offensief. Er wordt thans naar medewerkers gezocht, die den geest van den tijd begrijpen en bekwaam zijn voor de nieuwe taak. waarbij het geen rol speelt of zij uit de diplomatieke carrière komen of niet. Het ligt in het voornemen ln het departement van buiten landsche zaken een „ijzeren staf" op te richten, door middel waarvan de geest van vernieuwing op den geheelen dlplomatleken dienst moet worden overgebracht. Minister Matsoeoka. zoo verklaart de „Ajsahi Sjimboen" wil den juisten man op de juiste plaats zetten en het personeel van het ministerie van buitenlandsche zaken van elementen zuiveren, die men tot de zgn Britsche en Amerlkaansche groep rekent. Het blad meent te weten, dat bijna alle afdeelingschefs van het ministerie van bui tenlandsche zaken, eveneens zullen worden ontslagen. Eenigen van de ontslagen diplo matieke vertegenwoordigers zullen mis schien nieuwe functies krijgen. Op hun post zouden alleen blijven de ambassadeurs in Londen. Berlijn, Rome en Moskou, alsmede de gezanten in Zwitserland, Portugal, Ne derland en Zweden. In tegenwoordigheid van Matsoeoka heb ben zich 16 Japansche Zuidzee-organlsaties aaneengesloten tot de Japansche vereeni ging der Zuidzee-organlsaties. Ze zal vooral tot taak hebben een nauwe samenwerking te bewerkstelligen met de regeering tot steun van haar politiek ln de Stille Zuidzee. Volgens een bericht van Domei zei Mat soeoka dat het Japans doel is in de eerste plaats de Chineesche affaire tot oplossing te brengen en voorts een groote Oost-Azia tische sfeer van gemeenschappelijke wel vaart te vormen met inbegrip van Mants- joekwo, China en de Zuidzeegebieden, waarover Japan zich veel zorg maakt. Ten behoeve van het scheppen van voorspoed in de Oost-Aziatische naties en stabiliteit en vrede in dit deel van de wereld moet Japan vastberaden zijn nationale gedrags lijn volgen door allerlei moeilijkheden te overwinnen. Japan wil deze oogmerken be reiken door zich ten volle uit te spreken met de Oost-Aziatische naties en met de in die gebieden belangen hebbende mogendhe den, maar Matsoeoka getuigde evenzeer van den grimmigen wil om oen groote Oost- Aziatische sfeer van gemcenschappelijken voorspoed tot stand to brengen. aiiuuuniauniiiniiiiiiimuiiniiimmiiiiiuniiiiiiiiniiiimnmiiniuiinnnimiiiiiniiiiiiiii^ j Bon nr. 14 (t.m. 6 September): a 2ons rijst, rijstemeel of rijstc- bloem. m Bon nr. 27 (t.ui. 6 September): 2'/ï ons havermout, havervlok ken, gort of grutten. Bon nr. 40 DE BETREKKING MET ENGELAND. Reuter meldt ült Washington: Op een vraag betreffende de geruchten over een Engelsch-Amerikaansch bondge nootschap heeft het departement van bui tenlandsche zaken verklaard, dat daarover niets bekend is. DE BEWAPENING. Het Huls van Afgevaardigden heeft gisteren met handopsteken het wetsont werp aangenomen, dat president Roosevelt machtigt de uit 400.000 man bestaande na tionale garde en de legerreserves voor dienstverrichting op het Westelijk halfrond en ln de Amerlkaansche bezittingen incl. de Phllippijnen op te roepen. De opperbevelhebber van de Amerlkaan sche vloot, admiraal Richardson, heeft een brief gericht aan den minister van marine Knox, waarin hij hem aanbeveelt de veel vuldig geuite voorstellen om het luchtwapen van de marine zelfstandig te maken, van de hand te wijzen. Ter motiveering van zijn standpunt wijst admiraal Richardson o.a. op de „treurige prestaties van het lucht wapen der Britsche marine" in het huidige conflict. President Roosevelt heeft een oproep ge richt tot de komende Jaarvergadering van de Joodsche oudstrijders der Ver. Staten om „van ganscher harte" mee te werken aan de ontwikkeling en uitvoering van het huidige herbewapeningsprogram. (D.N.B.). EEN NAGEMAAKTE SENATOR OPGEHANGEN. Uit Washington meldt A.NP.: Een "der meest onvermoeide pleitbezorgers van het Witte Huls in het congres, senator Claude Pepper (Florida) wien het met de Amerl kaansche hulpverleening niet snel genoeg gaat, is Woensdagavond door eenige hon derden vrouwen, die haar ontstemming over zijn oorlogsdrijverij wilden luchten, in ge trouwe nabootsing voor het Senaatsgebouw opgehangen. Nadat Pepper reeds eenigen tijd aan den paal had gebengeld, kwamen politieagenten, die hem lossneden. Een delegatie der vrouwen begaf zich daarop naar den senator, die naar aanlei ding van haar protest zonder blikken of blozen verklaarde, dat de Ver. Staten er naar streven, den oorlog te vermijden. Trotzky's stoffelijk overschot is gisteren te Mexico ter aarde besteld. Dit was echter slechts van een zuiver symbolische beteekenis. Na de plechtigheid werd de kist n.l. naar de rouwkamer terug gebracht. Het is nog niet bekend, waar het stoffelijk overschot definitief zal werden ter aarde besteld. Men neemt echter aan, dat het lijk naar de Vereenigde Staten zal wor den vervoerd. De politie heeft den moordenaar den ge heelen nacht verhoord. Over den inhoud van een brief in de Fransche taal. waarin de moordenaar de beweegredenen voor zijn daad meedeelde, wordt volkomen stilzwijgen bewaard. Na den aanslag is Trotzky tot aan zijn stervensuur voortdurend buiten bewustzijn (t.m. 6 September): 2'/i ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweit- meel. Bon nr. 53 (t.m. 30 Augustus) 2'/j ons koffie of l/i ons thee. I Bon nr. 66 (t.m, 30 Augustus): 1 kilogram suiker. Bon nr. 74 (t.m. 30 Augustus): ll/i kilogram suiker. I' Bon nr. 105 (t.m. 11 September): BI ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. Puddingpoeders, H die niet vervaardigd zijn van of m niet hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca, vallen niet onder de distributiercgellng. Bon nr. 110 (t.m. 11 September): 1 ons macaroni of vermicelli of I spaghetti. Broodbonnen nr. 2 (t.m. 29 Augustus): 2500 gr. rogge of 2000 gr. ander 1 brood. E Petroleumbon nr. 5 (t.m. 8 September): I 2 liter petroleum. Boterbon nr. 01 t/m. 04 (t.m. 23 Augustus): g elke bon 250 gram boter. Vetbon nr. 01 en 02 (t.m, 23 Augustus) elke bon 250 gram margarine, vet J of boter. I Vetbon nr. 03 en 04 (Lm. 23 Augustus) 1 elke bon 250 gram boter tegen ge- i reduceerden prijs. cnnniinninjinnumnniiiniinnurnimniiDimuHuimiUHimuiinmiuimiuuunainimfBJ geweest. De politie heeft reeds tal van mededeelingen uit het buitenland ontvan gen over de persoon en het vroegere leven van den moordenaar. Zij gaat echter met de grootste discretie te werk. Den moordenaar staan volgens de Mexicaansche wet dertig jaren gevangenisstraf te wachten. NAUWERE DUITSCH-ITALIAANSCHE PERS-SAMENWERKING. De duce heeft senator Manlio Morgagnl, president van het agentschap Stefani, ont vangen, die hem op de hoogte stelde van de resultaten zijner reis naar Berlijn, onder nomen met het doel de betrekkingen met het D.N.B. te ontwikkelen ln de lijst van de journalistieke bedrijvigheid der twee be vriende en geallieerde landen. Mussolini heeft den president van het Itallaansche buréau zijn voldoening uitgedrukt. DE VOLKENBOND. De Geneefsche correspondent van het D.N.B. meldt: De aangekondigde bijeen komst van de commissie van toezicht van den Volkenbond is afgezegd. De commissie zou kennis nemen van het aftreden van Avenol, den secretaris-generaal en verder over het lot van den bond beraadslagen. DE PRESIDENT VAN ARGENTINIË AFGETREDEN. Ortiz, de president der Argentijnsche republiek, is afgetreden, zoo meldt de Argen tijnsche radio. Volgens de grondwet moeten eerst Kamer en Senaat zich over het aftreden uitspreken alvorens het besluit kracht van wet kan krijgen. De pers publiceert een brief, waarin Ortiz de beweegredenen aangeeft, voor zijn offi cieel besluit, zijn functie neer te leggen. Hij verklaart o.a. liever een eenvoudig burger dan een president te willen zijn, dien men beschuldigt zijn ambtsbevoegdheden te heb ben overschreden. Alleen kwaadwilligheid kan beweren, zoo wordt in dezen brief ge zegd, dat ik in mijn lange politieke loop baan omkoopbaar heb gedekt of begunstigd. Het zelfde geldt voor den minister van oor log generaal Marguez. Ortiz wijst er op, dat de aankoop van terreinen bij Palomar het is daarover dat beschuldigingen van cor ruptie zijn geuit zooals door de senaats commissie van onderzoek is vastgesteld, voor zijn bewindsperiode begonnen is. Hij zegt voorts, te moeten protesteeren tegen de poging, hem in de kwestie te betrekken en daardoor de Verhouding tusschen hem en de wetgevende macht te verstoren. De Kamer en de Senaat zijn tegen mor gen bijeen geroepen in een gemeenschappe lijke zitting. De radicale en de socialistische partij verklaren reeds tegen het aftreden van den president te willen stemmen. Deze partijen hebben ln het congres een meer derheid. De minister van oorlog Marquez heeft van den plaatsvervangenden presi dent der republiek voorloopig veertien da gen verlof gekregen. ORGELCONCERT HENNIE SCHOUTEN. Luthcrschc Kerk. Evenals onlangs Leo Mens, heeft ditmaal Hennie Schouten aan zijn speciaal Bach- programma een inleiding doen voorafgaan, waarin hij dc beteekenis van Baoh als orgelcomponist besproken heeft en de te spelen nummers toelichtte. Wij wezen er reeds op, hoe Juist deze me thode is, want daardoor wordt velen de gelegenheid geboden, Bach's werken beter te begrijpen. Schouten heeft er o.a. op ge wezen, dat Bach's orgelcomposities voor talloozen een gesloten bock zijn, ook voor hen, die overigens zeer muzikaal zijn. Als oorzaak daarvan gaf hij op. het gemis van een Juiste geestelijke instelling. Men moet Bach niet benaderen met hot 19e eeuwsche muzlekbesef. Componisten als Beethoven enz. beeldden ln hoofdzaak persoonlijke ge voelens uit en daarom spreekt hun muziek zoo aan. Onbewust stelt men dezelfde elschen aan Bach en dat is onjuist. Hoewel de werken van Bach niet onpersoonlijk zijn, getuigen zU niet allereerst van persoonlijke gevoelens, bij hem staat de musicus op den voorgrond. Bach heeft een objectief muziek besef en daarom heeft hij zoo goed voor het orgel, dat zeer objectief is, geschreven. Bij hem komt het er voor den organist op aan, in het bijzonder de veranderingen in de structuur van de werken in het Juiste licht te plaatsen. Zijn muziek is ook zeer gevoe lig, maar strenger en beheerschter dan die der componisten uit de 19e eeuw. Ook wijdde de heer Schouten eenige opmerkingen aan de melodie bij Bach, die voor de leeken veelal moeilijk te onderkennen valt, omdat hij veelal drie of vier melodieën, streng doorgevoerd, tegolijk neerschrijft. Na deze korte, doch interessante inlei ding volgde een summiere bespreking der uit te voeren werken, waarvan de vertol king ons wederom onder den diepen Indruk heeft gebracht van Schouten's buitenge wone orgonistische kwaliteiten. HIJ leek ons dezen avond wel' buitengewoon op dreef; zoowol technisch als geestelijk stond zijn spel op zeer hoog niveau, zoodat het in een verblijdend aantal opgekomen gehoor tot het laatste moment toe, toen de duisternis Onze oud-stadgenoot, de heer O. J. van Houten, thans wonende te Noordwljk, slaagde voor het expmen voor adjunct commies der Registratie en Domeinen. Voor het Mercurlus-diploma Engel- sche Handelscorrespondentie zijn geslaagd de heer W. Laurier en mej. E. Guljé alhier. De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur to houden. welhaast geheel gevallen was, in gespan nen aandacht, de pracht van Bach's orgel muziek Intens tot zich liet doordringen. Het jeugdwerk „Pracludlurri en Fuga" in g. kl. t, werd gevolgd door het veelvuldig gehoorde „Praeludlum en tripelfuga" In Es gr. t., dat door Schouten meesterlijk be- heorscht werd; zij, die de zeldzaam hooge elschen, die dit werk stelt, kennen, weten wat dit zeggen wil. Wellicht had Schouten het geheel in Iets langzamer tempo 'mnncn houden, waardoor dc monumental* it nog meer tot haar recht gekomen ware. De beide koralen „Hllf Gott, dass mlr's gellnge" en „Nun freut euch, lieben Chris ten g'mcln" werden tot wonderen van ver geestelijkte voordrachtskunst en vooral het laatste legde getuigenis af van Schouten's uiterst luehtlgen en behecrschten speol- trant. Dc Sonate in d kl. t. een der „studlc"- sonatcs voor Bach's zoon Wilhelm Friedc- mann werd, speciaal wat hot gewijde Andante betroft, tot een unieke meditatie, zoo precieus en fijnzinnig geregistreerd hoort men het zelden. Doch ook het gracl- euse Vivace, uiterst licht en soepel ge speeld, bewonderden wij, zoowel om den inhoud als om de van leven en kleur tinte lende wijze, waarop Schouten dit tot con muzikaal juweeltje wist te herscheppen. Tot slot de virtuose Toccata ln F. gr. t„ vol bruisende vaart, waarin Schouten's kunde, speciaal ook zijn voortreffelijke pe- daaltcchnlek ln het machtige spel der bas sen, nogmaals nadrukkelijk bewezen werd. Wij schreven reeds zoo vele malen over Bach en diens werken, alsmede over den emlnenten vertolker Schouten, dat *rlj het hierbij gevoeglijk kunnen laten. Het zij ge noeg te verklaren, dat deze organist ons een avond heeft geschonken van cnhier volkomen muzikale schoonheid! De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van landbouw en vlsacherlj maakt het navolgende bekend: Zooals reeds eerder word gepubliceerd zal de nieuwe dlstrlbutlepcriodc voor botor, margarine en spljsvet acht weken duren, namelijk van 24 Augustus a.s. tot cn met 18 October as. Gedurende dit tijdvak geeft elk der met „05" tot en met „12" genummerde bonnen c'cr boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van dc vetkaart worden voor het boven genoemd tijdvak eveneens acht bonnen aangewezen en wel de volgende: De met „05", ,,06" en „07" genummerde bonnen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter. De met „08" genummerde bon geeft recht op het koopen van een half pond gesmol ten spljsvct of een half pond boter. De met „09", „10", „11" en „12" genum merde bonnen goven recht op het koopen van oen half pond boter waarop oen reduc tie van 10 cent per bon wordt verleend. Deze reductie wordt dus niet verleend bij het koopen van boter op een der overige hierboven gonoemdo bonnon. ZUID-IIOLLANDSCIIE BOND VAN VEEHANDELAREN. Jaarlljkschc vergadering te Ilillegersberg. Gisteren heeft de Zuld-hollandsche Bond van Veehandelaren te Hillegersberg zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehou den. De voorzitter, de heer C. P. AJkemade, heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder de nieuwe leden, en de heeren dr. Houthuis en Mennes, resp. directeur van de Rotterdamsche veemarkt en het abattoir cn van de Leldsche markt. HIJ herdacht den overleden eere-voorzitter, den heer M. de Haas, welke gedachtenisrede door de vergadering staande werd aanhoord. De handel, zoo vervolgde spr„ ls het afge- loopen jaar vrij goed geweest. Hij hoopte, dat dit in de toekomst zoo zal blijven. De secretaris, de heer H. I. Sterner, bracht het jaarverslag uit. In 1940 ls de handel iets beter geweest, vergeleken met 1939. In het voorjaar was de handel slecht met terugloopende prijzen. Later herstelde de handel zich en in de maand Augustus werd een begin gemaakt met de z.g. blikkoelen. Wat betreft den aankoop van vee voor de regeering .bereikten het bestuur nog wel eens klachten, doch over het algemeen is er wat verdiend, mede dank zij de leidende functie in deze van den bondsvoorzitter. De markten zijn over het algemeen veel verbeterd. De kascontrole-commissie heeft de boe ken niet kunnen controleeren, aangezien alle bescheiden zijn verbrand. De secretaris deelde mede, dat de bond f. 55 ln kas heeft plus een bankrekening van f. 996. De begrooting 1940 ls sluitend gemaakt met een tekort van f. 40 op een totaal be drag van f. 2100. De omstandigheid, dat zich steeds nieuwe leden aanmelden, zal dit tekort zeker wegwerken. De drie aftredende bestuursleden de hee ren C. P. Alkemade, M. den Hollander en H. I. Sterner werden herkozen. Tot hoofdbestuurslid en tot plaatsver vanger werden bij acclamatie benoemd res pectievelijk de heeren C. P. Alkemade en H. I. Sterner. Naar de algemeene Jaarlijksche verga dering welke ln de tweede helft van de maand September te Utrecht zal worden gehouden, zal worden afgevaardigd de heer M. Molenaar en de heer H. I. Sterner zal als plaatsvervanger optreden. De heer J. P. van der Stoel werd als bondsvoorzitter can- dldaat gesteld. Vervolgens hielden de bondssecretaris, de heer Lappaln, en de bondsvoorzitter, de heer J. P. van der Stoel, resp. Inleidingen over het ordeningsvraagstuk ln den vee handel en de ontwikkeling van den vee handel ln zijn nieuwen toestand. N.R.Crt. KANTONGERECHT LEIDEN. Volgende vonnissen zfjn geveld: J C. de G.. vee laten loopen op beplanten grond f.8, 4 dagen toew. civ. vord. ad f.5; F. N. F. v. d. S. wielrijden over een gesloten ver klaarden weg f. 2, of 1 dag; S. van E., wielrijden zander rood achterlicht f. 1, of 1 dag; S. van E. wielrijden zonder licht f. 1 of 1 dag; J. H. wielrijden zonder bel. f. 1 of 1 dag; M. v. d. P. Zoeterwoude. overtreding verord. Leiden op de straatpolitic f.2 of 1 dag; H. S. C. F. overtre ding verord. Leiden op het verkeer te land f.3 of 2 dagen; J. L. overtreding prov. regl. op de wegen f.3 of 2 dagen; G. S. openbare dronken schap f.5 of 3 dagen; J. B. overtreding spoor wegnet f.3 of 2 dagen; D. H. te Leiden op den openbaren weg voetballen f. 1 of 1 dag; D. B. overtreding motor- en rljwielregl. f. 3 of 2 da gen; J. P. F. V., wielrijden zonder bel. f. 1 of 1 dag; P. G. overtreding verord. Leiden op het verkeer te land f. 1 of 1 dag; W. F. J. idem Voor onze abonné's stellen wij verkrijgbaar een volledige PUNTENLIJST VOOR TEXTIELGOEDEREN waarop men voor elk textiel product het benoodigd aantal punten vermeld vindt. De prijs bedraagt 5 ct. afgehaald aan ons Bureau en Vh ets. franco per post bij vooruitbetaling. DE DIRECTIE. f. 1 of 1 dag; D. van D. Hoofddorp met een mo torrijwiel rijden zonder spiegel f.2 of 1 dag; A. M. Den Haag. overtreding vlsscherijwet f.2 of 1 dag met verbeurdverklaring hengel; P. van W. wielrijden over. een gesloten verklaarden weg f.2 of 1 dag; irD. Voorschoten, overtreding alg. pol. verord. Voorschoten f.3 of 2 dagen; B. van S. zwervende, openbare dronkenschap f.8 of 4 dagen; J. J. J. overtreding leerplichtwet f.3 of 2 dagen; H. B. V. zwervende, openbare dron kenschap f.5 of 3 dagen; P. B. idem f.5 of 3 dagen; H. O. overtreding leerplichtwet f.2.50 of 2 dagen; F. G. S. overtreding verord. Leiden op de straatpolitie f. 1 of 1 dag; L. G. N. Noordwljk overtreding alg. keur van Rijnland f5 of 3 dagen; A. v. d. N. Voorhout, overtreding leer plichtwet f.2 of 1 dag; P. de H. te Leiden zon der vergunning venten f. 1 of 1 dag; A. van S. den B. te Lelden zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken f. 1 of 1 dag; T. E. overtreding alg. vlsscherijregl. op de binnen wateren f.3 of 2 dagen; A. J. E. idem f.3 of 2 dagen; W. F. M. overtreding wapenwet f.5 of 3 dagen met verbeurdverkl. wapenstok; W. H, Oegstgeest idem 1.5 of 3 dagen met verbeurd verklaring wapenstok; Th. R. V. Noordwijker- hout overtreding wet bctr. bescherming tegen luchtaanvallen f.10 of 5 dagen; J. E. v. d. M.. wed. W. v. d. Z. Roelofarendsveen idem f. 10 of 5 dagen; C. G. W. NoordwUkerhout, overtreding verduisteringverord. f.3 of 2 dagen; J. van D., hsvr. van C. v. d. H. idem idem f. 3 of 2 dagen; A. A. v. D. idem idem f.3 of 2 dagen; A. C. v. d. H. Idem idem f.3 of 2 dagen; M. v. D„ hsvr. van C. Th. W. idem idem f. 3 of 2 dagen. TIJDENS GEDWONGEN WACHTTIJD IN DE STEUNREGELING. Vanwege het Depa/nbemeivt van Sociale Zaken ls het volgende schrijven aan de gemeentebesturen geeonden: Aangezien het kan voorkomen, dait trans porten van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland, niet op den vaobgeetelden datum kunnen vertrekken, kunnen de bij de werkverschaffing tewerkgestelde zg, zelfstandigen, die met een uitgesteld •transport zulflen worden uitgezonden, ln moeilijkheden komen. Bedoelde personen kunnen na den da tum, waarop de uitzending zou plaats hebben, over het algemeen niet meer worden tewerkgesteld, daar de werkver- sohafflngso'bjeoten vaak op eenigen afstand van de woonplaatsen zijn gelegen en meer genoemde arbeiders onmiddellijk beschik baar moeben blijven. In verband hiermede ls goedgekeurd, dat de zjg. zelfstandigen die ln het hierboven- genoemde geval verkeeren, gedurende de dagen, dat zij gedwongen wachten op een uitgesteld transport, in de steunregeling voor werkflooze arbeiders kunnen worden opgenomen. SCHANDELIJKE PRIJSOPDRIJVING. Dezer dagen heeft de Baarnsche politie in samenwerking met de Hllversumsche politie een partij koffie van 125 pond, in beslag genomen wegens prijsopdrijving. Deze koffie, die door deskundigen niet meer dan 50 :ent per pond waard was bevon den, werd in den omtrek o.m. te Hilversum vla tusschenpersonen verkocht tegen den exhorbltanten prijs vanf. 1.55 per pond. Tegen den eigenaar van de partU koffie ls proces-verbaal opgemaakt. OPNEMING IN ONDERSTEUNING VAN P. T. T. - PERSONEEL. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Terzake diefstal had zich voor den Poli tierechter te verantwoorden een fabrieks arbeider uit Alphen a. d. Rijn, Verdachte had een zak veevoeder gesto len op het terrein van een inwoner van ge noemde gemeente. Daar het feit werd bekend, meende de Officier te kunnen volstaan rqet een geld boete, ook omdat verdachte nog niet eer der werd veroordeeld. Hij vorderde f. 20. boete subs. 20 dagen hechtenis. De Politie rechter veroordeelde hem tot een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Vooral ten behoove van werklooze hulpbestellers. Vanwege het Departement van sociale zaken ls aan de gemeentebesturen hetvol- dende schrijven gezonden: BIJ den post-, telegraaf- en telefoon dienst zijn vele hulpbestellers op arbeids overeenkomst werkzaam tegen uurloon. Deze verrichten dienst bij behoefte. Voor zoover zij niet op den dienstrooster van de P.T.T. voorkomen het voorkomen daarop is alleen het geval met de langst in-dienst-zljnden moeten zij dagelijks komen informeeren, of er al dan niet werk voor hen is, of wel zij ontvangen een kaart, waaruit blijkt, welk werk zij te doen heb ben. Het laatste jaar hebben sommigen veelal een behoorlijk weekloon bij het P.T.T.-be- drijf kunnen verdienen, daar er mede ten gevolge van de mobilisatie veel werk voor hen was. Ofschoon het werk voor die personen thans belangrijk ls verminderd en hierin, naar het zich laat aanzien, geruimen tijd geen wijziging zal komen, zou toch ontslag voor deze menschen zeer padeellge gevol gen hebben. Immers thans hebben zij in volgorde van den datum vah hun dienst verband uitzicht om, als daartoe gelegen heid zou komen te bestaan, voor meer dienst en uiteindelijk voor vaster dienst verband in aanmerking te komen. Deze vooruitzichten zouden bij ontslag geheel komen te vervallen. Hetzelfde geldt voor reserve-locale krach ten, die op kantoren en bureelen dienst doen bij behoefte. In verband met het bovenstaande Is goedgekeurd, dat aan bedoelde personen steun of aanvullende steun wordt uitge keerd, tegen overlegging van een bewijs van het bestuur der P.T.T.dat zij op ar beidsovereenkomst ln los dienstverband bij het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie werkzaam zijn. Vertooning van een ontslagbewijs be hoeft dus voor opneming in de steunrege ling van betrokkenen niet te worden ge- eischt. V 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2