De strijd tegen Engeland 8Isle Jaargang VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 Rijksorganisatieleider dr. R. Ley spreekt te Amsterdam Ho. im Aanvallen van de Duitsche luchtmacht Baudoin antwoordt Churchill Uit en om Engeland Uit Zuid-Oost-Europa Weer een moord aan de Grieksch-Albaansche grens De eerste verjaardag van het Duifsch-Russische pact Rijkscommissaris Seyss Inquart onder het gehoor EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor allo andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakcnadvertentles belangrUk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 els. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen). Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden233 per weekƒ0.18 Franco per post 235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 030 p. 3 maanden) Het D.N.B. meldt: Ook gisteren en vannacht heeft het Duitsche luchtwapen zijn aanvallen op En geland met onverminderde hevigheid voort gezet. In Schotland werden verscheidene havens gebombardeerd. Daarbij werden twee koopvaardijschepen zwaar getroffen. BIJ Dover werd een convool uiteengejaagd en werd aan verscheidene schepen hevige schade toegebracht. In Midden-Engeland werdon fabrieken, die voor den oorlog van belang zijn. gebombardeerd. In het Zui den werden ccnlge vliegtuigfabrieken en vliegvelden met succes met bommen be stookt. De vijand verloor op dezen dag elf vliegtuigen. Drie eigen toestellen werden neergeschoten. Het D.N.B. geeft voorts nogmaals een waarschuwing door, dat, wanneer ln Brlt- sche konvooien nog z.g. onzijdige schepen aangetroffen worden de betrokken reede- rijen, afgescheiden van het verlies aan ton nage, aldus ln de eerste plaats het leven van haar zeelleden op onverantwoordelijke manier op het spel zetten. Dultschland heeft meermalen bekend gemaakt, in het aannemen van een Engelschen geleidebrlef een onduldbaren steun Van den vijand te moeten zien. De Franscho minister van bultenlandsche zaken heeft voor de Fransche radio ge antwoord op de laatste rede van Churchill. Baudoin ironiseerde eerst de poging van Churchill om de Engelsche nederlaag ln Somaliland te verklaren door het uitvallen van de Fransche koloniale strijdkrachten. Vervolgens sprak hij over de Engelsche blokkade tegen Frankrijk. Hij herinnerde er aan. dat hij op 2 Augustus de Engel sche regeering bepaalde voorstellen heeft laten overhandigen, waarin werd gev/fczen op de garantie van het rijk. Churchill, zoo vervolgde Baudoin, heeft bijna drie weken gezwegen tot hij nu zijn weigering om op de Fransche voorstellen in te gaan ken baar heeft gemaakt. Deze weigering ls een vijandelijke daad, erger dan Mers-el-Kebir. De Fransche regeering zal zich voor dit be sluit niet bulgen. De Engelsche blokkade Ls onmenschelljk en ln hoofdzaak gericht tegen vrouwen en kinderen. In het verloop van zijn rede ging Baudoin ook in op het voornemen van Churchill om den oorlog tot 1942 te rekken. Tenslotte betoogde Baudoin dat Churchill door zijn houding Engeland uitsluit van het onvermijdelijke ontstaan cener continentale solidariteit, die ook een nieuwe wereld zal scheppen. (D.N.B.) DE GELEGDE MIJNEN. Naar het DN.B. van militaire zijde ver neemt, neemt het mijnengevaar in de Brit- sche wateren dreigende afmetingen aan. In het kanaal van Bristol worden de laat ste dagen mijnenvegers gezien, die pogen de mijnen, welke door Duitsche vliegtuigen zijn gelegd, op te visschen. Deze Engelsche schepen doen tevens dienst als loodsbooten voor handelsschepen, die hier zeer lang zaam moeten varen en die vaak langen tijd stil liggen tot de mijnenvegers vrij zUn om hun gelelde aan te bieden. Gezien werd hoe een mijnenveger op een mijn liep, zwaar beschadigd werd en na eenlgen tijd zonk. Het mijnengevaar ln het kanaal van Bristol, gevoegd bij de ernstige verwoesting van de havenwerken in de meeste havens aan deze wateren door het Duitsche lucht wapen beteekent een levensgevaarlijke aan tasting van de voorziening van Engeland met grondstoffen en levensmiddelen. Het Brltsche ministerie van gezondheid heeft er op aangedrongen, dat de zieken huizen en andere grootverbruikers gedu rende de zomermaanden geen geconser veerde groente gebruiken, daar die een kostbare reserve voor tijd van nood betee kent. De poloterreinen van Ranelagh, die tot de meest geliefde plaatsen van bijeenkomst der „society" behoorden, zijn, naar de Brltsche bladen melden, veranderd ln volkstuintjes, omdat men meer grond pro ductief voor den verbouw van groenten wil maken. GEEN WIJZIGING IN DE REGEERING TE VERWACHTEN? Na een rede van minister van binnen- landsche zaken sir John Anderson, waarin deze de vrijlating heeft aangekondigd van bepaalde burger-geïnterneerden, ls volgens bet D.N.B.het parlement voor veertien dagen verdaagd. In een commentaar op het begin van de parlementaire vacantie schrijft Reuter, dat Chamberlain zich ln goeden welstand bevindt en den wensch koestert zijn werkzaamheden te hervatten. °P het oogenblik aldus Reuter geeft niets aanleiding veranderingen in de re geering te verwachten. ROEMENIË EN BULGARIJE. Het D.N.B. meldt uit Sofia: Volgens de uit Krajowa ontvangen be richten over de Bulgaarsch-Roemeensche onderhandelingen ls er gisteren geen ge meenschappelijke vergadering der belde de legaties gehouden. Er zijn alleen bespre kingen gevoerd tusschen de leiders van de belde delegaties en vergaderingen van en kele commissies gehouden. De bladen zijn eenstemmig van meening, dat dc onderhandelingen normaal en ln den geest van toenadering zijn gevoerd, met het doel tot een voor belde partijen aanneme lijke beslissing te geraken. Het blad „Wtro" schrijft o.m.: Het is van belang, dat de onderhandelingen goeden voortgang vinden en dat alle vraagstuk ken een enkel geheel vormen, teneinde zoo doende een snellere beslissing te verkrijgen. Algemeen bestaat het vermoeden, dat te Krajowa over de eigenlijke gebiedsvraag- stukken niet meer onderhandeld wordt, omdat hierover ln de voorbereidende be sprekingen reeds een definitieve overeen stemming bereikt is. De onderhandelingen te Krajowa zouden derhalve slechts tech nische en formeele vraagstukken betreffen, die verband houden met den gebiedsaf- stand. De Roemeensch^ regeering heeft ln de dorpen van de Zuidelijke Dobroedsja, die aan Bulgarije moet worden afgestaan, naar D.N.B. uit Boekarest meldt, biljetten laten aanslaan, waarin wordt verzocht ter plaatse te blijven, daar er geen reden ls om huizen en bezittingen te verlaten. Voorts wordt de öevolking aangespoord rustig haar oogst binnen te halen en op de boerderijen te blijven totdat de regeering het teeken tot vertrek geeft. Deze plakkaten, uitsluitend ln het Roemeensch gedrukt, zijn alleen tot de Roemeenschc bevolking der Zuidelijke Dobroedsja gericht. ROEMENIË EN HONGARIJE. Minder gunstig verloopen de Roemeensch- Hongaarsche besprekingen. De woordvoerder van het Hongaarsche ministerie van bultenlandsche zaken heeft gisteravond de vertegenwoordigers van de bultenlandsche pers ontvangen. Hij ver klaarde, dat het standpunt van Roemenië ln de kwestie van de Hongaarsch-Roe- meensche meening geen grondslag voor een accoord biedt. Hongarije heeft inzake de grensafbakenlng een concreet voorstel aan Roemenië gedaan, doch van Roemeen- sche zijde ls geen enkel voorstel tot het vaststellen van een grens Ingediend. Daar om hebben de verdere besprekingen vol gens de opvatting van Hongarije slechts dan zin, wanneer eerst de beide delegaties het eens kunnen worden over een gemeen schappelijke basis voor de besprekingen, waarbij het primaire de gebledsafstand is. Een bevolkingsruil kan slechts als secon dair element, een correctie van de gemeen schappelijk vast te stellen grenslijn be tee kenen. Het Albaansche blad „Tomori" schrijft, naar Stefani meldt, dat men pas thans bij zonderheden verneemt over een nieuwen moord op een Albaansch burger, welke bij na een maand geleden ln Ciamuria heeft plaats gehad en waarover de Grieksche autoriteiten het stilzwijgen bewaard heb ben, hetgeen werd vergemakkelijkt doordat de misdaad zich heeft afgespeeld op gebied dat onder Grleksch bewind staat. De moord vertoont sterke gelijkenis met dien op Daut Hoggia. Het betreft een zeke ren Taka. die vele Jaren ln Albanië heeft gewoond en in Talrana rijksambtenaar was. Eenige maanden voordat Albanië met Ita lië vereenigd werd, vertrok hij uit afkeer voor de politiek van de regeering Zog naar Ciamuria, waar hij zijn vaderlandsche ge voelens niet verheelde en waar men hem verhinderde naar Albanië terug te keeren. Op zekeren dag lieten de Grieksche auto riteiten publiceeren, dat Taka zelfmoord had gepleegd door zich aan een olijfboom op te hangen. Uit thans ontvangen Inlich tingen heeft men met stelligheid kunnen opmaken, dat Taka langs den weg, welke van zijn woonplaats Tilataj voerde naar een van zijn bezittingen, ls vermoord en dat men, om de misdaad te verbergen, zijn lijk heeft opgehangen aan een olijfboom van zijn eigen bezitting. Hedennacht heeft de Grieksche minister president Metaxas langdurige besprekingen gevoerd met de leden van den generalen staf. Bij deze besprekingen was ook de minister van openbare veiligheid aanwezig. Den avond te voren had de premier reeds een onderhoud met den koning gehad. De Duitsche bladen herdenken heden den eersten verjaardag der onderteekening van het Duitsch-Russische niet-aanvalspact. ZIJ constateeren eenstemmig, dat dit pact ln het afgeloopen Jaar de verwachtingen van beide partijen ln elk opzicht volkomen ver vuld heeft. Tevens herinneren de bladen er aan. dat het besluit tot zuivering van de Duitsch-Russlsche betrekkingen voortsproot uit het wederzijdsohe inzicht, dat het mi litaire bondgenootschap, hetwelk Engeland en Frankrijk Moskou aanboden, uitsluitend ten doel had Rusland voor zuiver egoïsti sche Engelsche belangen te spannen en op te offeren. Door de belofte van onvoorwaardelijke we derzij dsche neutraliteit, schrijft de „Voel- klscher Beobachter", werd het grootste ge vaar der uitbreiding van den oorlog op het Europeesche vasteland weggenomen en werden den volkeren van Duitschland en Rusland geweldige offers bespaard. Het Duitsch-Russlsche niet-aanvalspact had echter, naar de Fuehrer van het begin af aan betoogd heeft, een beteekenls, welke nog veel verder ging. Het herstelde defini tief tusschen de beide rijken de verhouding, Gisteravond heeft de afdeeling Neder land van de bultenlandsche organisatie van de N.S.D.A.P. ln de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een bijeen komst gehouden, waarin het woord ls ge voerd door Reichslelter dr. Robert Ley, Relchsorganisationslelter der N..S.D.A.P. Klokslag half acht schreed dr. Ley, te zamen met den Rijkscommissaris Rijks minister Seyss-Inquart, met gevolg de zaal binnen. REDE VAN Dr. L^tf. 'Reichslelter dr. Ley begon zijn rede met de verklaring: „Wij nationaal-soclalisten zien de bedoeling van dit leven ln de nood zakelijkheid, te worstelen om den voqruit- Rijksorgauisatielcidcr dr. R. Ley. gang en den opbouw van het leven in al zijn volheid te beveiligen. Wij zijn er trotsch op, dat wij door onzen leider, Adolf Hitler, geholpen hebben de rede te doen gelden. De rede is het product van .verstand en instinct en de ordening der dingen, welke wij nastreven, is de uitdrukking van deze rede". Na een diepgaande uiteenzetting van de rassenleer gaf de Rijksorganisatieleider van de N.S.D.A.P. een duidelijk beeld van de ontwikkeling van de cultuur, waarbij hij aan de hand van talrijke bijzonderheden, niet alleen schilderde wat de voorouders tot stand hebben gebracht, doch ook de resultaten schetste van het cultureele werk, dat tot stand ls gebracht na het overnemen van de macht door Adolf Hitler. „Hoe hooger de cultureele prestaties, des te hooger ls ook het ras". Dr. Ley hekelde hier het geestlooze en gedachtenlooze woord: „alles wat een menschelijk aan schijn draagt, is gelijk". Indien men deze goedkoope stelling aanvaardt, dan moet men ook erkennen, dat bijvoorbeeld de boschnegers aan ons gelijk zijn. „Wij kunnen ons besparen een gevolg trekking te maken uit een dergelijke ge lijkmakerij, aangezien deze stelling juist door de joden ls uitgevonden en verspreid. Wij Duitschers zullen met kracht er voor waken, dat deze joodsche valsche leerstel ling nooit meer een plaats zal vinden In het Duitsche volk". Vervolgens stelde dr. Ley de vraag, wat recht en wat onrecht ls en hij riep uit: „Recht is datgene, wat de goddelijke orde ning bevestigt, onrecht is dat, wat deze or dening ontkent Wanneer deze duidelijke ge- dachtengang vervaagt, ontstaan oorlogen, welker doel het ls het gezonde rechtsge voel wederom te doen gelden en ten slotte het recht te herstellen". In het verdere verloop van zijn rede be sprak dr. Ley de historische oorzaken, wel ke geleid hebben tot den huldigen toe stand. „Het is eigenaardig", zoo zeide hij, „om te constateeren, dat sedert 1648. sedert het tijdstip, waarop het Duitsche Rijk uit een werd geslagen, sedert het oogenblik, waarop Engeland zich de leiding aanma tigde, de eene oorlog op den anderen volgde. De orde zal niet eerder in Europa weer- keeren, dan nadat de rustverstoorder En geland zijn door niets gerechtvaardigde aanspraken op leiding in Europa heeft la ten vallen. Engeland heeft bewezen, dat het niet in staat is in Europa die orde te hand haven, waarop het recht heeft. Adolf Hitler heeft ons ziende gemaakt en de wereld bewezen, dat Engeland slechts dan de wereld kan beheerschen, wanneer het hem gelukt een voortdurende wanorde ln Europa te handhaven. Engeland heeft geenszins de kracht de leiding te hebben in Europa en derhalve moeten wij te zamen met onzen trouwen bondgenoot, het fascis tische Italië, niet alleen de orde in Europa herstellen, doch ook deze waarborgen voor de toekomst. Duitschland heeft deze orde noodig, opdat 84 millioen Duitsche men- schen kunnen leven. Hetzelfde geldt ook voor het fascistische Italië". Op meesleepende wijze betoogde dr. Ley verder, dat het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië met recht aanspraak kunnen maken op deze taak een nieuwe ordening ln Europa tot stand te brengen, krachtens hun prestaties van het kunnen en van den vlijt van beide verbonden volken en hun leiders. ,JEr is slechts één bewijs voor de juistheid van deze idee", aldus verklaarde dr. Ley, dat ls het resultaat. Dit bewijs hebben Duitsch land en Italië geleverd: de overwinning van Duitschland en de overwinning van Italië spreken voor zich zelf, commentaar is hier overbodig". Vervolgens richtte dr. Ley den blik zijner toehoorders pp de toekomst en zeide: „Wij hebben thans alle kansen om de uiteinde lijke overwinning te behalen. De Duitsche troepen hebben onder leiding van den veld heer Adolf Hitler een zegetocht van onge dachte grootte gemaakt. Duitschland be- heerscht de kusten van Narvik tot Bor deaux. Wanneer in de geschiedenis waren wij zoo dicht bij Engeland als op dit oogen blik? Wanneer heeft Engeland ooit zulk een tegenstander gehad als Adolf Hitler en het eensgezind achter hem staande Duitsche volk? Er ls geen ras ter wereld, dat 84 mil lioen menschen van hetzelfde bloed op een aaneengesloten gebied in een aaneengeslo ten blok vereenigt. Dit Duitsche volk munt uit door gelijken moed, gelijke dapperheid, gelijk kunnen en gelijke prestaties. Wie kan ons en het fascistische Italië het recht ontzeggen de nieuwe ordening in Europa tot stand te brengen?" Ten slotte schetste dr. Ley, voortdurend door daverende betuigingen van bijval on derbroken van de door de overtuigende kracht van zijn rede getroffen Duitsche mannen en vrouwen in de zaal, een beeld van Adolf Hitler als leider van het volk, als staatsman en als veldheer. Spr. toonde zijn hoorders den weg, welken de Führer van den beginne af is gegaan. „In zeven jaar tijd, sedert het overnemen van de macht, heeft Adolf Hitler uit het meest verachte volk, waarvan iedere kleine staat een speelbal van zijn luimen meende te kunnen maken, de meest geachte natie van Europa gemaakt. Hij heeft deze natie een weermacht gegeven, welke, uitgerust met de beste wapens, overal nationaal-socialis tische soldaten, sterk in hun geloof, liet op treden. De resultaten, welke Adolf Hitler heeft behaald zijn niet toevallig: rij zijn het gevolg van zijn weten, zijn kunnen en zijn vlijt, zij zijn de resul taten van een genie. „Adolf Hitler is zijn idee trouw gebleven" riep dr. Ley uit. „Wat het Duitsche volk in hem als mensch bezit, weten de millioenen Duitschers, die in gloeiende liefde en on wankelbare trouw met dezen man in leven en dood verbonden zijn". Dr. Ley besloot zijn rede met te wijzen op de sociale maatregelen, welke in het Duitschland van Adolf Hitler tot nu toe tot stand zijn gebracht en met de belofte, dat deze sociale maatregelen na de uit eindelijke overwinning van Duitschland, welke voor het geheele Duitsche volk van zelf spreekt, hun bekroning zullen vinden op een wijze, welke in de wereld nog nooit is beleefd. De bijeenkomst werd gesloten met het gemeenschappelijk zingen van het Duitsche volkslied. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Regeling inzake de kostwinnersvergoeding. (Binnenland, 2e Blad). Het betalingsverkeer met Duitschland en België. (Binnenland, 2e Blad). Rede van Rijksorganisatieleider Dr. R. Ley, te Amsterdam. (Ie Blad). Afschuwelijke kindermoord te Geldrop. (Gem. Nieuws, 2e Blad). De Sportvelden in den Leidschen Hout; het openingsprogramma. (Sport, 2e BI.) De competitie-indeeling van den Ned. Voet balbond. (Sport, 2e Blad). De organisatie van de onderafd. Leiden van den Ned. Voetbalbond. (Sport, 2e BI.) Zes dooden en vele gewonden bij bombar dement van Hengelo, Amsterdam en Texel (Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Geringe affaire Kalme markt Weinig veranderde koersen Ameri kanen hooger Beleggingen stiL Buitenland De Roemeensch e onderhandelingen met Bulgarije verloopen vlot, met Hongarije stroef. (Ie Blad). De eerste verjaardag van het Duitsch-Rus sische niet-aanvalspact. (le Blad). Mutaties in de Japansche bultenlandsche politiek, (le Blad). Weer een moord aan de Grieksch-Albaan sche grens? (le Blad). Z1B VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. welke overeenkomt met hun geschiedkun dige traditie en de natuurlijke economische en politieke mogelijkheden. Aan dit ruime inzicht, dat verder strekte dan de vereisch- ten van het oogenblik, zijn ook in den loop van den huidigen Engelschen oorlog alle drieste pogingen mislukt om het pact van 24 Augustus 1939 te beknibbelen en nieuwe onrust tusschen Berlijn en Moskou te zaaien. Gemeenschappelijk hebben belde mogendheden het gevaarlijke Poolsche cen trum uit den weg geruimd en duidelijke, blijvende toestanden aan Welchsel en Boeg tot stand gebracht. Op het feit alleen van de eensgezindheid tusschen de beide groot ste mogendheden van Oost-Europa zijn de aanslagen en kuiperijen van Engeland in het gebied van de Oostzee, alsmede in de Balkanlanden gestrand. Langs vreedzamen weg konden in de machtige schaduw van het pact onhoudbare toestanden in die ge bieden worden weggenomen, welke in Ver sailles ontstaan waren en anders stellig tot bloedige conflicten geleid hadden. Het ge heele Oosten heeft door de uitschakeling van machten, die in dit gebied vreemd zijn, een kalmeering en stabilisatie ondergaan, welke zonder het Duitsch-Russlsche pact onmogelijk geweest was. Met deze politieke uitwerking ging een groote en veelbelovende nieuwe economi sche ordening gepaard. De economische af spraken tusschen Duitschland en Rusland hadden de eerste groote bres geslagen in het gedachte blokkadestelsel van de pluto cratieën, en daarop is een geheel net van nieuwe economische overeenkomsten tus schen alle landen van het Noorden. Oosten en Zuiden ontstaan. Zooals de oorlog met Polen voor Engeland reeds op 23 Augustus 1939 verloren was, schrijft de ..Deutsche AU- gemeine Zeitung", zoo was ook het met de speculatie op den tweefronten oorlog on deelbaar verbonden Britsclie oorlogsmiddel der blokkade reeds buiten werking gesteld, voordat op 3 September in Berlijn de oor logsverklaringen van Engeland en Frank rijk overhandigd waren. Bevoegde woord voerders van de Sovjet-unie hebben niet geaarzeld om. wanneer daartoe aanleiding bestond, tegenover de Engelschen blijk te geven van de Russische minachting voor hun blokkade. De Duitsch-Russische handel ls een integreerend bestanddeel van de sovjet-economie geworden. Wij waren van denzelfden wensch en wil bezield, om uit dezen toestand geen economische oplossin gen voor een dag. maar een waarlijk schep pend stelsel op te bouwen. Elke mogelijkheid voor een oorlogsconflict tusschen Duitschland en Rusland is. schriift de .Berliner Boersen-Zeitung" voor altijd uitgeschakeld. Overeenkomstig de nieuwe Euroneesche ordening en in den geest van het Duitsch-Russische pact heeft zich in den loop van dit jaar een ontwikkeling vol trokken, welke in het belang is van "beide partyen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1