De Britten ontruimen Somali-land DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 No. 24663 Dr. Borms op de Yzerbedevaart te Dixmuiden 8tsfe Jaargang Italiaansche overwinning De strijd tegen Engeland De behandeling van valschermtroepen Naar het Noorden toe EERSTE BLAD Feiten van den dag De blokkade De Roemeensch-Hongaarsche onderhandelingen Uit Frankrijk LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES QO ets. per regel voor advertenties uit Lolden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zS]n. Voor allo andcro advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvcrtentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT :l Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden 2.35 per week0.18 Franco per post 225 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.30 per 3 mnd.) Het Dultsche Nieuwsbureau verneemt uit Londen: Het agentschap Reuter meldt officieel dat Britsch-Somaliland door de Brit- sche troepen „met succes" is ontruimd. Alle kanonnen aldus dit bericht zijn ingescheept, met uitzondering van twee, die voordien verloren zijn gegaan. Tevoren had het D.N.B. uit Rome gemeld Van bevoegde Italiaansche zijde wordt het volgende aan het Italiaansche weer- i tachtsbericht van gisteren toegevoegd: Volgens de Jongste berichten zijn de En- gelsche eenheden reeds met inschepingen in de haven van Berbera (Britsch-Somaliland) begonnen. De tweede Engelsche verdedi gingslinie, waarvan in het weermachtsbe- richt sprake is, loopt in een halven cirkel ongeveer twintig tot vijfentwintig K.M. van de stad Berbera verwijderd, zoodat men de Engelsche positie met een Duinkerken in het klein kan vergelijken. De gevechten om dezen tweeden verdedigingsgordel zijn buitengewoon fel geweest. Aan Engelsche zijde zijn vooral Rhodeslsche en Indische troepen gebruikt, terwijl het gros van de Italiaansche eenheden, Jie de operaties in Somallland hebben verricht, uit troepen van 't moederland bestond, waaraan uiter- aar ook inlandsche troepen waren toege voegd. In dezelfde kringen wijst men erop, dat in Britsch-Somaliland bulten de havcnc van Berbera en Zella de kust. geen andcro bruikbare havens heeft en dat vooral de kust van Berbera uit naar het Oosten sle-hts uit zandduinen bestaat. Zou het den Engelschen troepen niet gelukken zich in te schepen, dan zou hun evenals den troe pen die zich nog in het Oosten van Britsch- Somaliland bevinden, de terugtocht zijn afgesneden. De Fuehrer heeft naar aanleiding van deze Italiaansche overwinning het volgende telegram aan Mussolini gezonden: ,.3uce, ik bled u en uw weermacht naar aanleiding van de groote overwinning in Oost-Afrika mijn hartelijke gelukwenschen en die van het geheele Duitsche volk aan. Uw Adolf Hitler". In verband met de poging, de vlucht van de Engelschen uit Somallland als een „suc ces" voor te stellen, wijzen de Dultsche bladen op Andalsnes, Namsos en Duinker ken, die eveneens volgens de Engelsche op vatting „successen" zijn geweest. Zij be- t' e enen, aldus de Berliner Boersenzeitung. dat Engeland van het continent wordt weg gevaagd. Zij beteekenen, dat de Britsche expeditiecorpsen, die eigenl'j Duitschland hadden moeten veroveren, in de pan zijn gehakt. Een chaos van uitrustingsstukken, transportmiddelen, wapens en wrakstukken van schepen kenmerkt thans nog de plaat sen van Britschen roem bij de Panne en Duinkerken. In Berbera heeft Engeland nog eens gebruik gemaakt van de mogelijk heden van oen dergelljken terugtocht om nederlagen in „overwinningen" te verande ren, alsmede zware nederlagen in successen. Italiaansch-Oost Afrika is thans na de ver overing van Britsch Somallland eens en voor altijd van het gevaar van een Brit sche invasie bevrijd en territoriaal afge rond. Italiaansch-Oost Afrika is thans in het bezit van de geheele kust en geroepen, de functies te vervullen, die het in het ka der van. het Italiaansche imperium ten deel vallen. De zegevierende Italiaansche weer macht zal zich na haar groote successen bezig houden met militaire taken in Noord- Afrika, met de oplossing waarvan zij reeds begonnen is. Zij kan er zeker van zijn, dat haar unieke overwinnlngstocht niet alleen te beoordeelen is naar de territoriale ter reinwinst. De roem van haar wapens ver vult de geheele Arabische en Oostersche we reld, die haar gevechten in ademlooze spanning heeft gezien en nog zal zien. Want ook deze wereld verzet zich tegen Enge- land's overheersching en ziet in, dat ook het Oosten voor het begin van een nieu wen tijd staat. De „succesvolle ontruiming" van Britsch- Somaliland wordt door de „Times" een „smartelijke slag" genoemd. Het prestige js, zoo meent het blad, vooral ln oorlogstijd een zeer belangrijke factor en het zou geen zin hebben, een prestigeverlies te willen verkleinen of teleurgestelde verwachtingen te willen negeeren. Het blad probeert zich te troosten met de gedachte, dat het de finitieve lot van Britsch-Somaliland op an dere oorlogstooneelen beslist zal worden. (DNB.) Britsch Somallland, dat ln 1884 tot pro tectoraat werd verklaard, welks grenzen door verdragen met Frankrijk (1888), Italië (1894) en Abessynlë (1897), waren vastge steld, heeft een oppervlakte van ongeveer 172000 K.M.2 met, volgens de telling van 1028, ongeveer 344700 Inwoners. Aan de kust van Britsch Somallland, die 840 K.M. lang is, liggen slechts drie eenigs- zlns groote plaatsen, nl. Zeila, Buhar en de hoofdstad Berbera, waarvan alleen Zella en Berbera een bruikbare haven bezitten. Het klimaat in de kuststreek is nog on gezonder dan in het binnenland. Het hoofd middel van bestaan is tot dusver veeteelt, met daaruit voortvloeiend de productie van hulden en leer. Voorts wordt Arabische gom vervaardigd- Er zijn ln den bodem van Britsch Soma llland mineralen ontdekt, o.a. petroleum, mica en zout. Van exploitatie van deze bo demrijkdommen is echter tot op den hul digen dag geen sprake geweest. Gistermiddag zijn op eenlge plaatsen ln het Zuiden van Engeland kleine luchtge vechten ontstaan, aldus het DNB. Dultsche verkennlngsvllegers, door Jagers gesteun-!, voerden hun opdrachten uit. Om betere waarnemingen te kunnen verrichten, vlo gen de Dultsche verkenners boven Zuld- Engeland op geringe hoogte en konden zonder belemmering waardevolle foto's ma ken. Op groote hoogte vlogen de Duitsche verkenners daarna boven de Engelsche Ka- naalkust waar Spitfires een versperring trachtten te vormen. Slechts ln enkele ge vallen gelukte het den Brltschen Jagers de Dultschers in een strijd te verwikkelen. Bij Ramsgate werd waargenomen, dat twee Engelsche vliegtuigen werden neerge schoten. Een derde Engelsch vliegtuig stortte brandend ln zee. Men zag hoe zich parachutes van de vliegtuigen losmaakten en door den wind zeewaarts gedreven wer- ointrent de door de Britsche luchtmacht de periode van 8 tot 18 Augustus geleden verliezen, geeft de „Berliner Lokalanzeiger" een overzicht waaruit blijkt, dat volgens de officieele berichten van het opperbevel der Duitsche weermacht ln totaal 732 vijande lijke vliegtuigen zUn vernietigd. DUITSCHE WAARSCHUWING AAN ENGELAND. Het DNB meldt uit Berlijn: Op een desbetreffende vraag werd van be voegde zijde gisteren aan Journalisten mee gedeeld, dat de RiJksregeering een nota heeft gericht tot de Britsche regeering, waarin zij wijst op het uiterlijk van de Duitsche valschermtroepen (uniform, uit rusting, enz.). In deze mededeellng wordt o.a. gezegd: De kleeding van de Inzittenden van Duit sche vliegtuigen en van de formaties val schermjagers bestaat, geheel volgens de re gels van het volkenrecht, uit uniformen. Deze Dultsche „nationale unifoirm" is voor vliegers en valschermjagers dezelfde als die van alle soldaten van het Duitsche lucht- wapen. Over deze algemeene uniform dra gen de vliegers en valschermjagers een bij zondere vliegerskleedij, gelijk deze in de legers van alle modern uitgeruste staten wordt gedragen. Sedert 1936 is deze kleedij ln Duitschland bij parades ln het openbaar vertoond. Ook bij deze bijzondere kleedij be vinden zich op de linkermouw duidelijk zichtbaar de Duitsche militaire distinctie ven. Derhalve voldoet ook deze bijzondere kleedij aan de regels van het volkenrecht. De Duitsche rijksregeering moet er daar om nogmaals op wijzen, dat zij onmiddel lijk de scherpste represailles tegen Engel sche vliegers zal nemen, indien in gevan genschap geraakte Duitsche vliegers of val schermjagers niet volgens de regels van het volkenrecht als krijgsgevangenen worden behandeld Onder den titel „People's Arms" schrijft de „Daily Express" o.a.; Na den strijd om het Kanaal komt de strijd om Brittannlë. Een reusachtig volksleger wordt op de been ge bracht. Wij willen nieuwe leden voor de binnenlandsche strijdkrachten recruteeren, opdat deze de soldaten vervangen, die ln dc overzeesoh© gebieden gebruikt worden. Wij willen een „home guard" in elk huis. Wij willen, dat ieder in Engeland onder richt krijgt in het werpen van handgra naten. Wij willen een arsenaal met gra naten in elke plaats. Wij willen, dat alle garages, die zijn gesloten, handgranaten en geweren vervaardigen. Wij willen, dat men werklooze mijnarbeiders, die met dynamiet kunnen omgaan, op de hoogte brengt met de methode tot het tot stilstand brengen van tanks. De Britsche bladen dringen de laatste da gen bijzonder krachtig aan op snelle Ame- rikaansche hulp. De „News Chronicle" wijst er op, dat de hulpbronnen van het Britsche rijk nog lang niet voldoende ge mobiliseerd zijn. Daarom is Amerikaansche hulp op groote schaal een dringende nood zakelijkheid voor Engeland. Het blad hoopt op „voortdurende uitbreiding" van deze hulp. In het bijzonder uit het den wensch. dat de Vereenigde Staten eindelijk eenige torpedotoootjagers. die zij kunnen missen, aan Engeland zullen afstaan. (D.N.B.). Zooals gisteren reeds kort gemeld, is Zon dag weer de Yzerbedevaart te Dixmuiden gehouden. De gebeurtenissen der laatste maanden maakten haar tot een heel bijzondere. In de annalen van den Vlaamschen strijd zal zij met gouden letters beschreven worden. Nu geen grootsch en indrukwekkend vertoon zooals hi vroegere jaren, geen met auto's, bussen en fietsen volgepropte wegen, geen duizenden en nog eens duizenden bedevaar ders. De wonden, welke het oorlogsgeweld aan het Vlaamsche land heeft toegebracht, zijn nog niet hersteld. De verkeersmoeilijk heden waren te groot om het diepe, waar achtige verlangen van het Vlaamsche volk. juist nu aan de boorden van den IJzer en rond den voet van den heldentoren te staan geschaard, ln vervulling te doen gaan. Ge dwongen door de omstandigheden moest de massa thuis blijven en kon zij alleen in ge dachten vertoeven bij de enkele honder den, die wel het voorrecht hadden naar Dixmuiden te kunnen komen. Deze uitverkoren enkelingen konden allen een plaatsje ln de crypt van den door een granaat beschadigde toren vin den. Bij de graven hunner helden-broeders konden allen ziel. sterken door den geest van eensgezindheid, die op deze plaats dui zenden samenbindt en zich doordrenken van de heerlijke gedachte, waardoor de be devaart steeds beheerscht wordt: het inte grale loyalisme tegenover eigen volk. Dr. August Borms getuigde hiervan ln zijn toespraak en verdergaande zeide hij: „Ik heb nu ten tweeden male voor Vlaan deren mogen lijden, samen met honderden voiksgenooten, waaronder gewezen oud- strijders die Jaren met u. dierbare dooden, hi deze bloedige vlakten hebben gestaan: het Vlaamschhatende België heeft ons aan den eeuwenouden vijand van Vlaanderen overgeleverd en nieuwe Vlaamsche slacht offers zijn gevallen onder Fransche kogels. Onze schuld? We waren te Vlaamsch en ijverden te zeer voor het „nooit meer oor log". Bij de van bloed druipende namen: Fres- nes, Auvours, Orleans en al die folterplaat sen, waar gij zooveel hebt geleden, komt nu de schrikwekkende reeks, welke aanvangt met Abbeville, le Vernet, St. Cyprlen en eindigt in de gruwelkampen, waar een mis dadige regeering onze jonge knapen van 16 jaar heeft opgesloten. Dierbare dooden, de Vlaamsch vijandige staat die u eens zoo onbillijk heeft behan deld, uwe graven heeft geschonden, zijn soldeniers in 1930 hier tegen ons heeft los gelaten, de amnestie aan uw beste kante- raden heeft geweigerd, snoerde met zijn nieuw verraad Vlaanderen tot een blok sa men en bewees voor goed aan de Vlamingen dat hij hun vaderland niet kan zijn. Thans keeren dc Vlamingen zich voor immer van het Zuiden af, naar het Noorden toe. Heel het volksnatio- nale Vlaanderen smeekt God door uwe tusschcnkomst, dierbare dooden, om zijne bescherming en hoopt dat de zon die daagt aan de oosterkim licht en leven brengt voor ons heele volk". Daarna sprak nog prof. dr. Frans Daels, voorzitter van het Bedevaartcomité. Steeds zoo zeide hij hebben wij er naar gestreefd, dat de landsgrenzen alleen ethnologische en adminlstratief-cultureele beteekenis zouden hebben, geen loopgraven zouden zijn of geen bloedgrachten zouden worden. Uit alle kracht hopen wij, dat het besluit van dezen oorlog iets anders zal zijn dan een nieuwe onzinnige landkaart en wel een nieuwe geestelijke en sociale orde ning op volksnatlonalen grondslag. Wij buigen ootmoedig het hoofd: deze nieuwe orde hadden wij voor ons volk nog niet met eigen krachten kunnen instellen. De orde is ons echter welkom en tegen over deze orde willen wij loyaal handelen. Wij willen uit alle krachten medewerken aan de nieuwe orde en aan haar bestendi ging, waarvoor eerste vereischte is, dat on- waardigen, volksvreemden en volksver- vreemden van alle hooge posten verwijderd blijven, dat de comediespelers worden ont maskerd en het volk tot volle bezinning wordt gebracht. Vooral de steunpilaren van de vroegere wanorde dienen onmeedoogend geweerd. Menschen, die 20 Jaar lang amnestie heb ben geweigerd aan frontsoldaten, zelfs aan vrijwilligers van 1418, aan activisten, aan gediplomeerde leerkrachten uit 14—18, die 20 jaar lang aan stelselmatigen anti- Vlaamschen broodroof hebben gedaan, die 20 Jaar lang geploeterd hebben in de vuil nis van de Belgische politiek, menschen, die een Vlaamsche universiteit met gendar men en geheime politie deden bezetten om de stem van de Vlaamsche studenten te smoren, die de Vlaamsche vlag uit de Vlaamsche universiteit deden weg nemen, die Vlaamsche hoogleeraars hebben afge zet wegens Vlaamsche daden, kruipen nu voor den bezetter en slaken een „credo", dat precies het tegenovergestelde is van alles wat zij drie maanden geleden zwoeren. Zij moeten ter verantwoording worden geroe pen voor het wegvoeren van de politieke gevangenen en voor de geheele hitscampag ne, die Vlaanderen gedurende 20 jaar tot een hel heeft gemaakt. Zij moeten boeten en onschadelijk worden gemaakt. Laat ons evenwel niet vergeten, dat Vlaanderen geen zegepraal heeft behaald, maar gered werd op het oogenblik waarop het bijna vermoord was. Iedere Vlaming heeft nu tot plicht de degelijkheid van zijn werk, met gevoelens van waarachtige volks- verbondenheid in te schakelen in de dege lijkheid van het algemeen volksrendement. Iedere Vlaming heeft als hoogste plicht en als hoogste tucht zich in te schake len in de eene volksnationale concen tratie, die men de Vlaamsche volksge meenschap noemt. En deze Vlaamsche gemeenschap heeft zich in te schakelen in het Nederlandsche volksgeheel, waar van het slechts een onderdeel is. Dan komen terug, over Vlaanderen, de gouden eeuwen van Vlaanderen's techniek en kunst, wetenschap en cultuur. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Postverdrag van Buenos Aires in werking getreden (2e Blad). De aardappelvoorziening in de naaste toe komst (2e Blad). Aflevering van verf en verfgrondstoffen wordt binnenkort verboden. (Binnen land. 2e Blad). Zware straf tegen luisteraar naar Engelsche radio (Binnenland, 2e Blad). AMSÏERDAMSCHE -EURS Kalme handel Onregelmatige koers- beweging Goede ondertoon Be leggingen ongeveer prijshoudend Amerikanen stiL Buitenland De Engelschen verlaten Britsch Somali- land (le Blad). Duitsche waarschuwing aan Engeland in zake valscherm-troepen, (le Blad) Dr. Borms op den Yzerbedevaartsdag. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN" MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Met het oog op de algeheele Duitsche blok kade tegen Engeland heeft de kapitein van het Japansche s-s. „Soewa Maroe" (N.YJK), da/t op 18 Augustus Liverpool had moe ten aandoen, opdracht gekregen, de gevaar lijke zone te verlaten en zich naar veilige haven te begeven. Ook Portugal en Roemenië zullen geen schepen meer naar Engeland zenden. BRITSCHE VERLIEZEN. Uit Londen meldt Reuter: De Britsche ad miraliteit heeft het volgende communiqué uitgegeven: Tot ons leedwezen moeten wij mededee- len, dat de onderzeeboot „Orpheus" aan zienlijke vertraging heeft en waarschijnlijk als verloren moet worden beschouwd. De verwanten der opvarenden zijn verwittigd. De Engelsche admiraliteit heeft voorts de verliezen bekend gemaakt ten gevolge van den ondergang van het vliegkampschip „Glorious", dat in Juni voor de Noorsche kust werd vernietigd. 1204 man zijn omge komen, waaronder de commandant, kapi tein ter zee G. Doyly Hughes. Naar aanleiding van de Roemeensch- Hongaarsche onderhandelingen in Turnu- Severin is gisteravond het volgende commu niqué uitgegeven: De Hongaarsche en Roemeensche delega ties hebben 19 Augustus twee vergaderingen gehouden. Tijdens deze vergaderingen zette de leider van de Roemeensche delegatie. Valer Pop. het Roemeensche standpunt uit een. De leider der Hongaarsche delegatie, Hory, maakte hierover enkele opmerkingen. De beide gedelegeerden kwamen overeen, persoonlijk aan hun regeeringen rapport uit te brengen. De beide delegaties zullen echter in Turnu-Severin blijven. De datum der volgende vergadering zal nader worden medegedeeld. HET BEROEP VAN ARTS. Het „Journal Official" publiceert een wet, welke de uitoefening van het beroep van arts in Frankrijk beperkt tot die Fransche staatsburgers, wier vader eveneens het Fransche staatsburgerschap bezat. Uitzon deringen kunnen gemaakt worden, wanneer personen zich jegens Frankrijk in weten schappelijk opzicht verdienstelijk gemaakt hebben of in den wereldoorlog of in den oorlog van 1939 gevochten hebben in het Frar.sche leeer of den llden November 191S het Fransche staatsburgerschap hebben verworven (D.N.B FRANSCHE TORPEDOJAGER VERGAAN. Naar medegedeeld wordt, is de Fransche torpedojager „Maille Brèze" (2441 ton) in 'de nabijheid van een West-Schotsehe haven

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1