X)e Duitsche luchtvloot ronkt boven Engeland Engelsche vliegtuigen I bombardeerden Amsterdam Isle Jaargang DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 No. 24657 ]en twintigtal branden veroorzaakt Wilhelmina-gasthuis ernstig beschadigd Groote verliezen zijn den Engelschen toegebracht EERSTE BLAD Feiten van den dag Uit de Duitsche pers EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES |0 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen ipn ons Blad gevestigd zijn. Voor allo andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakcnadvertcntlcs belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling '«Woensdags en '«Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrccht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nre. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen). Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het A.N.P. meldt: Kort vóór twee uur zijn in den algeloopen nacht door Engelsche vliegtuigen talrijke brand- en explosieve bommen op verschillende gedeelten van de hoofdstad gewor pen, waardoor in de omgeving van de Da Costakade, Jacob van Lennepkade, de Kinkerstraat en het Paramariboplein talrijke branden, naar schatting 20 tot 25, zijn ontstaan. Aan den overkant van Het IJ in den kometensingel (Oostzaan) is een explosieve >om in het water terecht gekomen, waar oor de wegberm is beschadigd, andere op ileintjes, zoodat ruiten en deuren van om- ggende perceelen werden vernield. Slachtoffers vallen daar niet te betreuren. Op het Paramariboplein zijn de perceelen 0 en 44 door brandbommen getroffen en brand geraakt. Op het Surlnamepleln zijn én of meer brandbommen in den grond ge lagen. Het perceel Paramariboplein 22 ls oor een explosieve bom geraakt, welke door et dak naar binnen sloeg en op de bene- endleplng is blijven liggen. De bom is niet intploft. Men vreest, dat het een tijdbom is. Onder leiding van hoofdinspecteur Gla- ilus van het bureau Overtoom is de omge- flng van het huis over een afstand van 50 neter ontruimd en uiteraard afgezet. Ook laar vallen geen slachtoffers te betreuren. De meeste bommen, in hoofdzaak brand rammen. zijn terecht gekomen in de om- ;eving van de Van Lennep- en de Da cos- akade. Het perceel Da Costakade 197 werd door een brandbom getroffen, welke door e 3e, 2e en le verdieping heensloeg en een aitslaanden brand veroorzaakte. Drie hoog as onbewoond, de bewoners van twee hoog zijn gevlucht, van de bewoners van eón hoog ls niets bekend. In de beneden ver dieping was een café gevestigd. Dit P^- ceel heeft grootc brand- en waterschade opgeloopen. Een in de Da Costakade lig gende kolenschuit werd eveneens geraakt en vatte vlam. KO Het perceel Jacob van Lennepkade 52 reeft brandschade aan de 3e verdieping opgeloopen. Op den hoek van de Jac. van Lennepstraat en de Da Costakade heext een brandbom een 2e en een 3e verdieping doen uitbranden. In het perceel Jac. van Lennepkade 54 ls een brandbom ingeslagen, welke doordrong tot de 2e verdieping. De bewoners konden met behulp van water en dekens de bom onschadelijk ma ken. Perceel Klinkerstraat 71 ls eveneens door brandbommen geteisterd evenals de perceelen Kinkerstraat 74 tot 80. Voorts werden aan de Da Costakade ge- r off en de perceelen 132, 161, 177, en 199. In het perceel 177 viel de brandbom in de slaapkamer van drie kinderen. De ouders van deze kinderen hadden zich nog niet ter ruste gelegd en waren in staat met hun ktoost veilig het huis te verlaten. De wo ning brandde geheel uit. Hier woonde de familie Van Ree. Er valt bij dit bombardement ccn slach toffer te betreuren. Het is de 61- jarigc wcrklooze J. de Kruif, die zich reeds met zijn vrouw t<» ruste had be geven, toen de brandbom enkele centi meters naast het ledikant aan zijn zijde insloeg. De man werd onmiddellijk door het vuur getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem sliep, kreeg slechts enkele brandwon den aan de armen. Het Wilhelminagasthuis is bijzonder hevig gebombardeerd, hoewel het een groot Roode Kruis-tccken op het dak heeft, dat door de vliegers gezien moet zijn door middel van de door hen uit geworpen lichtbommen. Het ziekenhuis werd getroffen door een groot aantal brandbommen, waardoor vooral de oog heelkundige en de tandheelkundige kli niek zwaar beschadigd werden. Grootc bommen trechters, van twee tot vijf me ter middellijn, zijn geconstateerd, net mag een wonder liectcn, dat niet tal rijke menschenlevens te betreuren zijn. De politie was onder commando van commissaris Schroeder op het terrein van den brand aanwezig. Er werd voor een strenge afzetting gezorgd met de medewer king van de luchtbescherming en Duitsche militairen. Uiteraard was ook een groot aantal brandweerwagens op de verschillen de punten geconcentreerd. Bovendien wa ren de motorspuiten van het nieuwgevorm de brandweercorps van de luchtbescher ming aanwezig. In den tuin van perceel Da Costakade 130 werd door een agent en een burger het begin van brand door een brandbom ge constateerd. Het vuur was spoedig ge- muscht. In perceel Da Costakade 169 is een brandbom op de 2e verdieping in een bed terechtgekomen en heeft daar brand ver oorzaakt- Deze is door de luchtbescherming gebluscht. Een electrische bovenleiding van de tram ln de Bilderdljkstraat ls eveneens vernield. Bovendien heeft een bom in deze straat ln het asfalt een gat geslagen. Van het perceel hoek Bilderdljkstraat— Kinkerstraat ls de 3e verdieping door brand beschadigd. Van de Bilderdljkstraat perceel 182 zijn de slaapkamer, huiskamer, het magazijn en dc werkplaats uitgebrand. Bovendien woedde er een binnenbrandje in perceel 198 ln de Bilderdljkstraat. Uiteraard bood de duisternis de brandweer groote moeilijkheden. Het was volkomen onmogelijk een overzicht van het gebeurde te krijgen en dit ver- eischte afzonderlijk optreden, waardoor zeer veel materiaal ingezet moest wor den. De straten waren bedekt met slan gen en na korten tijd door het blosch- watcr in beken veranderd. Zeer veel van het brandende huisraad was naar bui ten geworpen, waardoor enkele straten hier en daar vrijwel onbegaanbaar wa ren. Onder de bewoners van de Van Lennepbuurt heerschte uiteraard dc grootste verslagenheid. Zoo goed en zoo kwaad als het ging waren de bewoners van de getroffen perceelen bij buren, die er beter afgekomen waren, onder gebracht. Niemand was meer te bed, iedereen had zich aangekleed en was de straat opgegaan. Overal stond men In groepen het gebeurde te bespreken. Een factor, welke het onderzoek zeer bemoeilijkte ,was dat vele bewoners van getroffen perceelen in hun angst waren gevlucht, zoodat vaak de brandweer en politic niet te weten konden komen, wie nu eigenlijk het huis bewoonde. De brandweer was spoedig overal het vuur meester en rukte omstreeks vier uur in, al bleven hier en daar posten achter. Een nader onderzoek zal worden inge steld. Dan pas zal men ook kunnen over zien, hoe groot de aangerichte schade is. Dat zij echter vele duizenden guldens zal beloopen. laat geen twijfel. BOMMEN OP AMSTERDAM-NOORD. Verder wordt gemeld, dat Engelsche vlieg tuigen vannacht vlogen boven Amsterdam- Noord. Zij wierpen brand- en brisantbom men uit Vier bommen kwamen terecht ln den Noor der IJ polder en in volkstuintjes nabij Tuindorp Oostzaan, waar een tuin huisje geheel en enkele andere gedeeltelijk werden vernield. Drie bommen explodeer den terstond, een vierde was vanochtend nog niet tot ontploffing gekomen. Van een groot aantal woningen in de nabijheid wer den de ruiten vernield. Op een nabij lig gend zandterrein vielen elf lichtkogels, waarvan er drie niet ontbrandden. Perso nen werden gelukkig niet getroffen. TE LOENEN AAN DE VECHT. In den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegtuigen een aantal bommen op de gemeente Loenen aan de Vecht neergewor pen. In de buurt en ook in den omtrek is geen enkel militair doel aanwezig, zoodat deze bommen lukraak werden uitgeworpen. Gelukkig kwamen de bommen in een wei land terecht, waar slechts geringe schade werd aangericht. Van woningen, die hon derden meters van de plek. waar de bom men terecht kwamen, verwijderd lagen, werden de ruiten, als ook verschillende dakpannen vernield. Daar men vermoedt, dat er tijdbommen zijn uitgeworpen, heeft de politie het wei land afgezet. TWEE DOODEN TE BAKKUM. Verder zijn er hedennacht Engelsche bommen neergekomen te Castricum, Noord Schermer en Assendelft. Wat Castricum betreft werd de vrouwenkli niek „Duin en Bosch" onder Bakkum aangevallen. Er worden daar in hoofd zaak geesteszieken verpleegd. Van de vier bommen, die geworpen werpen, waren 2 voltreffers. Twee vrouwen werden gedood, twee zwaar gewond. Nog 7 patiënten bekwamen verwondin gen. Het gebouw zelf werd zwaar be schadigd. Het gebouw droeg het kenteeken van een ziekenhuis op het dak. In Noord-Schermer kwamen 6 bommen neer in een welland, ln Assendelft vielen eenige bommen in het water. TE STAPHORST. Om half één vannacht zijn, vermoedelijk tengevolge van een luchtgevecht tusschen een Engelsch en een Dultsch vliegtuig, eenige brandbommen uit het Engelsche toe stel neergekomen ln het dorp Staphorst nabij Meppel. Hierbij werden twee boerde rijen, bewoond door de landbouwers J. Stens en J. Bloemert, door brandbommen getrof fen. De bewoners konden zich in nachtge waad ln veiligheid brengen. Eenige kalve ren en varkens kwamen ln de vlammen, welke weldra uit de boerderij opsloegen, om. De geheele inboedel ging verloren. De Staphorster brandweer slaagde er in een derde perceel, waarvan het dak vlam had gevat, te behouden. TE DEN HELDER. In Den Helder begon gisteravond om on geveer elf uur het afweergeschut te wer- ke voor het terugdrijven van Engelsche vliegtuigen, die boven de stad kwamen. Zwaar donderde het geschut: het was met de rust van de menschen gedaan. Het ge lukte telkens de vliegtuigen te verjagen. Toch zijn nog enkele bommen op het ter rein van den heer Oortgysen, bij de Fa- brieksgracht terecht gekomen en die heb ben de noodige verwoesting teweeg ge bracht. Honderden ruiten moesten het weer ontgelden. Zoowel aan de Fabrieks- graoht en het gedeelte Ruighweg, grenzen de aan het terrein van den heer Oortgysen, aLs aan de huizen aan den Sluisdijktraat ls veel schade aangericht aan panden en ruiten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OP WIERINGEN. Op het Westerdeel van Wieringen ls van nacht eveneens een Engelsche bom geval len. welke veel schade heeft aangericht. De houten woningen van de families Speur en Kamst werden het zwaarst getroffen. De 16-jarige zoon van Speur werd op slag ge dood. De heeren Speur en Kamst werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Alk maar overgebracht. De heer Kamst ver keert in levensgevaar. Andere huizen ln den omtrek werdén zwaar beschadigd. Ver schillende bewoners daarvan bekwamen lichte verwondingen. Het terrein is afge zet. Er zijn geen militaire objecten in de nabijheid. Gisteren is opnieuw een krachtige lucht actie tegen Engeland ingezet. Het DN.B. gaf daarover volgende samenvatting: „In de middaguren ondernamen Duit sche vlieger-afdeelingen bomaanvallen op verscheidene doelen aan de Zuid kust van Engeland. Zoo heeft een groep dc maritieme werken en de staatswerf te Portsmouth succesrijk met bommen bestookt. In de luchtge vechten werden daarbij 40 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De tweede aanval was gericht tegen dc versperring van ballons bij Dover. Hierbij zijn talrijke ballons neergescho ten, terwijl stellingen van het lucht afweergeschut onder vuur werden ge nomen. Een derde aanval werd gedaan op een konvooi, dat zich ten Oosten van Margate bevond. Hierbij gelukte het verscheidene koopvaarders tot zinken te brengen en andere in brand te ste ken. Het vierde doel was het Britsche vliegveld Manston. waar bommen de startbaan, de gebouwen en de hangars hebben getroffen en waar ernstige be schadigingen zijn aangericht. Een af- deeling Hurricanes werd door de Duit sche vliegtuigen verrast, toen zij op het punt stond te starten. Hierbij werden vier vliegtuigen op den grond en drie andere in dc lucht vernietigd. De Duitsche afdcelingen, die aan de zen strijd hebben deelgenomen, zijn voltallig teruggekeerd. Bij de aanval len ontwikkelden zich gevechten, waar bij wederom een zeer groot aantal vij andelijke vliegtuigen is neergeschoten. In aansluiting op bovenstaande samen vatting geeft het D.N.B. nog volgende mededeelingen. over iedere actie apart: PORTSMOUTH Een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtui gen heeft gistermiddag een aanval onder nomen op de haven van Portsmouth, een der belangrijkste steunpunten van de Brit sche marine. Portsmouth is als oorlogs haven het voornaamste steunpunt van de z.g. homefleet aan de Zuidkust en herbergt verscheidene marinescholen, o.a. de duik- bootschool. Daar bevindt zich ook de keu ringsinstallatie van de admiraliteit. Ports mouth is door vaste kust- en luchtdoel- batterijen bijzonder krachtig beschermd. Naast de oorlogshaven vormt het hoofddoel der Duitsche vliegers de rijkswerf, die over een groote oppervlakte van 120 H.A. van moderne instalalties voor groote oorlogs bodems en vliegkampschepen is voorzien. De aanval op Portsmouth geschiedde tegen 13 uur met ongeveer veertig gevechts vliegtuigen. Onder de veilige hoede van de Duitsche begeleidende jagers konden de Duitschers ongehinderd door de Engelsche jagers en het vuur van het Engelsche lucht doelgeschut. dat zeer slecht gericht was, in alle kalmte en goed mikkend op het doel, hun bommen uitwerpen. De Duitsche vliegtuigen vlogen, komende uit het Zuiden, op Spithead aan en ver deelden zich kort voor het bereiken van Portsmouth ln drie groepen. Een dezer groepen bombardeerde het munitie- en mij- nendepot van Prlsdys-Hard, de tweede Duitsche groep stortte zich op de dokken der staatswerf, terwijl de derde aanvallen ondernam op de groote tankterreinen. Op verscheidene plaatsen werden ontploffin gen met sterke rookontwikkeling geconsta teerd. De branden namen een omvang aan. zooals de Duitsche vliegers tot dusver nog nooit op Engelsch grondgebied hebben waargenomen. De Engelsche jagers hielden zich op een afstand. Zij trachtten van de verte uit het vuur op het Duitsche eskader te openen. Toen de Duitsche begeleidende jagers toesnelden, onttrokken de Engelsche vliegtuigen zich door de vlucht aan den strijd. DOVER. Duitsche Jacht- en gevechtsvliegtuigen hebben gisteren wederom versperrings ballons aan de Zuidkust van Engeland aan gevallen. Talrijke ballons werden neerge schoten, waarvan, volgens de tot dusverre ontvangen berichten, vier alleen boven Dover. Bij deze gevechtshandelingen is het op eenige plaatsen tot kleine luchtgevechten gekomen, gedurende welke vijf Engelsche jachtvliegtuigen en een Duitsch gevechts vliegtuig werden neergeschoten. MARGATE. Duitsche duikbommenwerpers, aldus het D.N.B. verder, hebben gisteren tusschen elf en twaalf uur in het zeegebied voor Margate een aanval ondernomen op een Engelsch konvooi. Onder het zeer krachtige afweervuur van de oorlogsschepen, die het konvooi begeleidden, wierpen de Duitsche roofvogels, in razende duikvlucht uit den hemel stortend, hun bommen op de koop vaardijschepen. De Duitschers brachten vier koopvaardijschepen van circa 10.000 br.r.t. tot zinken en deden op verscheidene koopvaardijschepen brand ontstaan. Tijdens dezen bomaanval ontwikkelde zich boven het konvooi een luchtgevecht, waarbij de Duitschers drie Hurricanes en twee Spitfires neerschoten. De Duitsche stuka's zijn alle behouden op hun basis geland MANSTON. Gisteren is ook nog, aldus het D.N.B., een grootscheepsehe luchtaanval op Engel sche luchtbases aan de Zuidkust gedaan. Hierbij is onder meer het vliegveld Man ston in puin gelegd. Door bommen van alle kalibers van de zwaarste tot aan de brand- hom toe, werd de startbaan omgewoeld als een akker. De schuilplaatsen, loodsen en werkplaatsen stortten in. Van een groep Hurricanes jagers die ter verdediging op steeg, werden er vier vernield, terwijl zij zich nog op de startbaan bevonden, en an dere neergeschoten. Tijdens de luchtge vechten. die zich daarbij ontwikkelden, werden nog zes Britsche jagers vernield, zoodat. de Engelschen hier tien t-oestellen verloren. De Duitsche afdeeling is zonder verliezen teruggekeerd. In tegenstelling met Zondag hebban de Duitsche vliegers geconstateerd, dat gis teren de Engelsche jagers trachtten den strijd met de Duitsche aanvallers te ver mijden. Zoo schijnt, naar het D.N.B, van deskundige militaire zijde verneemt, Zon dag reeds de eerste stap naar Duitsche superioriteit in de lucht, te zijn gedaan. Want. de dag van gisteren toont, dat de Engelschen niet meer in staat zijn, zooals Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Het telcfoneeren wordt duurder. (Binnen land, 2e Blad). Verdeeling van de sigaretten-voorraden. (Binnenland, 2e Blad). De textieldistributie toegelicht. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE 2EURS Matige affaire - Opnieuw vaste stem ming - Aku's na aanvankelijke stijging scherp reageerend - Staatsfondsen goed prijshoudend - Amerikanen meerendeels hooger. Buitenland De Duitsche luchtmacht beukt de Engelsche Zuidkust zonder ophouden. Zware schade is toegebracht, (le Blad). Na den moord aan de Albaansch-Grieksche grens, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR „ONS KORT VERHAAL" PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Zondag een ononderbroken versperring van jagers aan hun Zuidkust op te bouwen. De Engelschen geven daarmede het eerste blijk van hun gebroken tegenstand. Bij de luchtgevechten van gisteren, heeft de vijand naar met zekerheid is vastgesteld, aldus het D.NJ3., in totaal 86 vliegtuigen verloren. Bovendien schoot de Duitsche luchtdoelartillerie boven Duitsch grondgebied drie vijan delijke vliegtuigen neer, zoodat in to taal 89 Britsche vliegtuigen vernietigd werden. Daarenboven werden zeven an dere vijandelijke jachtoestellen door zware beschieting buiten gevecht ge steld. Met lange rookslierten gleden zij af en verdwenen in den nevel, zoodat zij als verloren beschouwd kunnen worden. Bij de gevechten gingen 24 Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen verloren. Heden wordt de luchtaanval op En geland voortgezet! De moreele uitwerking van de Duitsche actie tegen Portsmouth, zoo schrijft de Ber liner Boersenzeitung. zal ongetwijfeld niet geringer zijn dan haax militaire gevolgen, want de naam Portsmouth heeft voor En gelsche ooren een bijzonderen klank. Hij beteekent de heerschappij der zee en toovert den Engelschen het beeld van pompeuze vlootparades op de reede van Spithead voor oogen. Doch het is thans met de Britsche heerschappij ter zee gedaan en wanneer de '•ngelschen nog weigeren hieraan te geloo- ven en al doen zij ook de meest wanhopige pogingen het buitenland en zichzelf de Duitsche superioriteit in de lucht en de be- teekenis hiervan uit het hoofd te praten, toch zal de dag komen, waarop geen leu gens meer helpen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Engeland's Zuidkust ligt onder vuur. Die gene. die voor enkele maanden aan de En- - 'lschen gezegd zou hebben, dat hun oor logshavens van Portland tot aan Ports mouth en dat Dover, de sleutel van Groot- Brittannië, oorlogsgebied en het voorste front van de eilandverdediging zouden worden, zou niets anders dan een ongeloo- vige verbazing hebben gezien. De bommen regen van ons luchtwapen op de genoemde havens vormt echter slechts het eerste deel van de aanvalsacties der laatste twee dagen. Het tweede en in zijn strategische beteeke- nis niet minder belangrijke deel vormt het duel tusschen ons luchtwapen en het Brit sche. Indien men zich de publicaties uit de geheime documenten van den Franschen generalen staf en het vergeefsche verzoek van Frankrijk om tien Engelsche iacht- eskaders voor den slag in Trankrijk nog herinnert, dan ziet men onmiddellijk de analogie met het oude recept der Engelschen hun vloot te willen sparen door gebruik te maken van de Royal Air Force. De verlies cijfers ln de luchtgevechten der laatste twee dagen hebben deze mythe vernietigd nog voordat zij nog wortel heeft kunnen schie ten. Het Britsche luchtwapen moet nu het in Noorwegen. Nederland en Frankrijk met uitzondering van Duinkerken, niet wilde toeslaan, thans boven Engeland's kusten tot den strijd overgaan. En in dezen strijd wordt

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1