■uchtslag in het Kanaal MAANDAG 12 AUGUSTUS <940 No. 24656 glsic Jaargang Aanvallen op konvooien Bommen op hospitalen Duitsch legerbericht Uit en over Engeland In Augustus geen controle op rijwielplaatjes Uit Indië EERSTE BLAD Feiten van den dag Italiaansch legerbericht Ministerraad te Rome Uit het Verre Oosten. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ct6. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zl)n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakcnadvcrtcntlcs belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend btj vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks, - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van [brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noord ei ndaplein Telef. nr$. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 235 per week 0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.30 per 3 mnd.) Duitsche luchtaanval, ondernomen tegen de Britschc oorlogshavcn Portland an de Zuidkust van Engeland) heeft zich in den loop van den Zondag tot een boten luchtslag ontwikkeld, welke zich weldra tot het gehcele Kanaal-gebied uit leidde. Bij dezen slag en tijdens afzonderlijke aanvallen op Britschc konvooien, die igeveer op hetzelfde tijdstip bestookt werden, hebben de Duitsche vliegers in totaal i Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Bet opperbevel van de Duitsche weermacht vat de resultaten van deze gevechten i volgt samen: |„B1J den succesvollen aanval op Portland zijn de tankinstallatics en de havenwerken i brand gebombardeerd en zijn 57 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Daarenboven hebben onze vliegtuigformaties nog successen behaald bij een aanval een konvooi ten Oosten van Harwich. Drie koopvaardijschepen, in totaal circa ,000 ton, werden tot zinken gebracht, een torpedojager en drie koopvaardijschepen [trden door voltreffers zwaar beschadigd. Bij deze gelegenheid schoten onze jacht- i torpedoformaties 17 vijandelijke vliegtuigen neer. |Op een ander punt werden acht vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien nog een aanval op versperringsballons de achttien versperringsballons werden er acht vernield. Hierbij werden zeven Htsche jachtvliegtuigen neergeschoten. De totale verliezen van den tegenstander dragen dientengevolge 89 vliegtuigen, tegenover zeventien vliegtuigen Ijde." aan onze |De aanval op Portland werd, naar D.N.B. leidt, Ingezet door een aantal Duitsche ^mmenwerpers en Stuka's, die met succes j kaden en havenwerken van deze Brlt- jha oorlogshaven bombardeerden. De aan- Jlen richtten zich o.m. op de herstel- igswerkplaatsen van de Britsche staats led, op tankinstallaties, alsmede op de jstbatterljen daar Lor plaatse. In de tankinstallaties en op den dam. de eenige verbinding vormt tusschen (et vasteland en het schiereiland, waarop tankinstallatics zich bevinden, werden »te branden waargenomen. Voorts con- (ateerde men hevige explosies in de ketel- i mnchlneloodsen ln de haven. De in de laven liggende schepen werden bijna alle fbtaal vernietigd. TVan de luchtdoelbatterljen, die probeer- Jen om de Duitsche vliegtuigen te verdrij- fen, moesten weldra verscheidene het uren staken. I Een voorlooplg communiqué van het buiUche opperbevel meldde in den loop fan den dag, dat de Britsche formaties van lachtvltcgtuigen tijdens gevechten met de lege leidende Duitsche Jacht- en gevechts- icrtellen numeriek verre in de meerder heid waren. Terwijl de luchtgevechten bij Portland kleh tot een slag óntwikkelden, die zich bver het geheele Kanaal-gebied tot aan pover uitstrekte, stegen, zoo meldt D.N.B., bpnleuw Duitsche jachteskaders op ten pinde de verkregen superioriteit in de lucht >oven het Kanaal te behouden. Van de door de Duitsche jacht- en gc- Ivechtstoestellen neergehaalde 75 Engel- kche vliegtuigen heeft een enkel Dultsch Bachtoskader, bestaande uit Messerschmitt- pachttoestellen, er 22 neergeschoten en elf slechts twee toestellen verloren. Een fender Dultsch gevechtseskader heeft 16 [vliegtuigen neergeschoten. Vele kleine schepen stelden pogingen [in het werk om de bemanningen van de neergeschoten Britsche vliegtuigen te red den. Omtrent de uitwerking van den bom aanval op Portland deelen ooggetuigen nede, dat de kademuren zijn Ingestort. Vrakstukken van schepen steken nog boven water uit, terwijl er voorts nog en kele brandende schepen, die reeds slagzijde vertoonen, gezien werden. I De landingssteigers bij Castletown ver- Itoonen enorme granaattrechters. Een ge- ïdeelte van de opslagplaatsen is ingestort, I terwijl andere loodsen in brand staan. In den loop van den avond zijn Duit- Ische verkenningsvliegtuigen naar Portland J gevlogen om de uitwerking van de bom- I aanvallen officieel vast'te stellen. Door dit I onderzoek werden de berichten, die per I radio door de gevechtstoestellen en Stuka's I waren overgebracht, bevestigd. Een vuur- 1 gloed van geweldige branden ln de petro- I leumopslagplaatsen en havenwerken werd I door de vliegers waargenomen. Voorts werd een nieuwe aanval op een I groot konvooi in het Kanaal uitgevoerd. 1 Zeventig koopvaardijschepen, die door [veertien oorlogsschepen werden vergezeld, [werden door enkele formaties Stuka's en I bommenwerpers aangevallen. Deze Duit 1 sche aanval, aldus D.N.B.zou echter, in vergelijking met dien op Portland, met naar verhouding geringe strijdkrachten zijn uitgevoerd, daar het hier slechts een i bijkomstige opdracht voor de Duitsche luchtstrijdkrachten gold. I Het konvooi, dat ln Zuid-Westelijke rlch- ting voer, werd op 20 kilometer ten Noord- westen van Margate, bezuiden Harwich, I aangevallen. Draadlooze berichten van de gevechtsvliegtuigen deelden mede, dat op l verscheidene oorlogsschepen treffers wer- den waargenomen. Enkele schepen bleven I met slagzijde liggen. j Een koopvaardijschip van 8000 ton werd ln brand gezet door een bom van het L zwaarste en twee bommen van middel- t. matig kaliber. Het schip zonk terstond »K?arna" ^en ander schip van gelijke grootte I bleef brandende liggen en maakte slag- zijde. Behalve de van de landzijde te hulp ko- f, meride Spitflre-jachttoestellen vlogen twee afdeelingen Hurricane-jagers ter bescher ming van het konvooi mede. Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, zijn bij deze actie 17 Britsche vliegtuigen, o.a. vijf Spitfire-toestellen, een Hurricane- en twee Brlstol-Blenhelmgevechtstoestellen door de Dultschers neergeschoten. De bemanningen van de eerste afdeellng Duitsche gevechtstoestellen, welke in den loop van den avond op haar basis terug keerde, rapporteerden, dat de afdeeling geen verliezen had geleden. Reddingsvlicgtuigen. Duitsche reddingsvliegtuigen, die dulde lijk gekenmerkt waren met het Roode Kruis, zijn, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, door twee Bristol- Blenheim-vllegtuigen aangevallen. Een Duitsch reddlngsvllegtuig werd hierbij neergeschoten. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat dit optreden van de Brit sche vliegtuigen, dat geheel ln strijd is met het volkenrecht, des te verachtelijker is, omdat de Duitsche toestellen niet alleen eigen, maar ook Britsche vliegers redden, die op zee in nood verkeeren. Op 10 Augustus des avonds te half zes heeft een Britsch vliegtuig bommen naar het hospitaal te Thlenen, in Berlijn, gewor pen. De bommen kwamen in den tuin te recht. Het hospitaal draagt de gebruikelijke kenmerken van het Roode Kruis. Er worden Duitsche, Belgische en Engelsche gewonden verpleegd. In de omgeving bevinden zich nergens militaire doelen. Deze laffe aanval staat niet alleen, aldus het D.NJ3. Zoo hebben op 10 Mei drie vijandelijke vliegtuigen de open stad Freiburg in Breis- gau aangevallen, waardoor, zooals bekend. 24 burgers, waaronder 13 zorgeloos op een speelplaats spelende kinderen in den leef tijd van 5 tot 12 Jaar. om het leven kwamen. In den nacht van 27 op 28 Mei wierpen vijandelijke vliegers twee bommen op het Notburga-huls in Neuss-Grevenbroich, dat op het oogenblik dienst doet als reserve- hospitaal. waardoor een vleugel van het gebouw werd vernield, een andere bom viel in den tuin van het belendende stedelijke ziekenhuis, hierdoor werden vier personen, waaronder twee zusters, gewond. Beide zie- Over de operaties van Zaterdag en in den nacht van Zaterdag op Zondag meldde het Duitsche legerbericht van gisteren het vol gende: Een duikboot heeft het 9130 ton metende gewapende Britsche koopvaardijschip „Up- wey Grange" tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft op 10 Augustus weer uitgestrekte verkenningsvluchten boven Engeland en de zee gemaakt. Een vijande lijk gewapend koopvaardijschip werd aan gevallen en zoo ernstig door bommen ge troffen, dat de bemanning het schip ver liet. Voor belangrijke Engelsche havens zijn opnieuw mijnen gelegd. Onze gevechtsvlieg tuigen hebben de vliegtuigfabrieken te Norv/ich aangevallen, waarbij een monta gehal door bommen in brand werd gezet. In den nacht van 10 op 11 Augustus zijn bomaanvallen gedaan op Newport, Swansea Pembroke en de fabriek van explosiemid delen te Mayle, bij St. Ives. Vijandelijke vliegtuigen zijn gedurende den nacht in Noord- en West-Duitschland binnengevlogen en hebben bommen op niet militaire doelen geworpen. Te Oberhausen- Sterkrade, Bielefeld en Bochum is telkens één woonhuis, tc Bruchkoebel bij Hanau zijn vier woonhuizen en een schuur, in Telgte ln het district Munster is een her berg getroffen. De branden, die ontstonden kondén steeds spoedig worden gebluscht door veiligheids- en hulpdienst. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. kenhuizen zijn op het dak door een groot Rood Kruis gekenmerkt. Drie weken later, in den nacht van 18 op 19 Juni heeft een Britsche vlieger een bom geworpen op het stedelijk ziekenhuis ln Sachsenhausen, een voorstad van Frankfort a. M. Reeds een week later, op 24 Juni, bombardeerden En gelsche vliegers een Nederlandsch marine- hospitaal, hoewel het Roode Kruis teeken kilometers ver te zien was. In denzelfden nacht, toen aan den rand van de stad Berlijn een ziekenhuis door Britsche bom men werd beschadigd, deden Britsche bommenwerpers een aanval op Duisburg en Bielefeld, waarbij zij meer dan vijftig brandbommen neerwierpen. In den nacht van 26 op 27 Juni wierpen Britsche vliegers zeven bommen op een Nederlandsch krank zinnigengesticht. Hierdoor werden verschei dene zusters en drie zieken gewond. Dit zijn, naar van Duitsche zijde tenslotte wordt gezegd, slechts enkele grepen uit den overvloed van aanwezig bewijsmateriaal. De wnd. secretaris-generaal, wnrl. hoofd van het departement van financiën, deelt mede, dat in ver band met de omstandigheid, dat de aanmaak en verzending van rijwiel belastingmerken voor het loopende belastingjaar eenige ver traging ondervindt, gedurende het tijdvak van 9 tot en met 31 Augustus geen controle op rijwiel- belasting zal worden gehouden. J tist te zijn en hem voor de gemeenschap schadelijke bedoelingen ten laste gelegd. (D.N.BJ. 4 Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland HET MINISTERIE VAN VOORLICHTING. Naar de Londensche correspondent van de ,.Nya Dagligt Allehanda" meldt, zijn nieuwe wijzigingen in het Britsche ministe rie van Voorlichting te verwachten. Nadat ecnigen tijd geleden het hoofd van de buitenlandsche propaganda, lord Perth, aftreden moest, is er thans sprake van, dat ook het hoofd van de binnenlandsche pro paganda. sir Kenneth Clark, zijn functie, welke hij pas enkele maanden bekleedt, zal neerleggen. De ..Sunday Pictorial" heeft de vorige week een prijsvraag uitgeschreven, waarbij den lezers de vraag werd gesteld of Duff Cooper, die van de regeering vijf duizend pond sterling ontvangt, de juiste man is voor de functie van minister van Voorlich ting. Meer dan 65 pet. van de lezers hebben deze vraag ontkennend beantwoord. Een nieuw conflict in den Engelschen propagandadienst is ontstaan, zoo meldt „Stockholms Tidningen", naar aanleiding van de verklaringen, die Priestley, een be kend radio-spreker, voor de microfoon heeft afgelegd. Hij heeft n.l. ernstige crltiek ge oefend op Chamberlain, Halifax e.a. Dien tengevolge heeft men hem verweten defai- De voorzitter van het pan-Indische natio nale congres, Maulana Azad, heeft in een interview met Reuter verklaard, dat hij niet voornemens is om de uitnoodlging van den onderkoning voor een bespreking van de Jongste verklaring over een statuut voor Indië te aanvaarden. Azad zelde geen grond slag te zien voor een voortzetting van der gelijke besprekingen. Het formeele antwoord zal den onderkoning door het uitvoerende comité van het congres worden gegeven. De vroegere voorzitter van het congres, Nehru heeft in een interview te Cawnpore bezegd, dat er een groote kloof bestaat tus schen het aanbod van den onderkoning en de eischen van het congres. Inmiddels heeft de Engelsche minister voor Indië, Amery, te Blackpool een rede gehouden, waarin hij wees op de door Enge land verwachte militaire hulp van Indië en betoogde, dat Indië na den oorlog wellicht den status van dominion zou kunnen krijgen. Vervolgens besprak de minister den hul digen militairen toestand en verklaarde hij. dat Engeland nog een zware beproeving te wachten staat, hoewel zijn geest door massa- aanvallen uit de lucht op zijn industrie er^ scheepvaart niet zoo gemakkelijk zou wor den verzwakt. Niettemin gaf Amery de doel treffendheid van het Duitsche lucht- en duikbootwapen toe, dat, naar hij betoogde, slechts bewonderd zou kunnen worden. De minister uitte de hoop, dat het Engeland, zoodra zijn hulpbronnen voor den strijd in de lucht vergroot zijn, zal gelukken, den vijand ln zijn eigen huls op te zoeken en zijn fabrieken van oorlogsindustrie alsmede zijn transportmiddelen te vernietigen. D.N.B.) Het 63ste legerbericht van het Italiaan- sche hoofdkwartier meldde gisteren: „De Britsche duikboot „Odin". die in een Britsch communiqué thans officieel als verloren wordt gemeld, is tot zinken ge bracht tijdens onze operaties, waarvan reeds in vorige legerberichten melding werd gemaakt. De duikboot had een water- verplaatsing van 1500 ton en was gewa pend met 8 torpedolanceerbuizen, een ka non en twee mitrailleurs. De bemanning telde 55 koppen. In Britsch-Somaliland hebben wij den pas van Carrin en Godagera bezet. De op- marsch duurt voort. Onze luchtformaties hebben het vliegveld van Erkovit in den Soedan gebombardeerd. Zij plaatsten daar bij voltreffers op 15 op het veld staande vliegtuigen en sloegen een aanval van vijandelijke jagers af. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Een Britsch vliegtuig, dat poogde aan de grens van Kenya te bombardeeren, is Dr. Colijn en de Nederlandsche Unie. (3dë Blad). Aaneensluiting van organisaties op het ge bied der maatschappelijke zorg (Bin nenland, 2de Blad). Felle brand te Appingedam (Gemengd, 3de Blad). W. Nota (Leiden) kampioen van Nederland 100 M. hardloopen (Sport, 3de Blad). Het tennistournooi te Noordwijk (3de Blad) Dc tol aan de Leiderdorpsche brug (2de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Kalme markt - Vaste stemming - Aku's levendig en oploopend - Beleggingen ongeveer prijshoudend - Amerikanen stil, eerder iets beter. Buitenland Hevig luchtgevecht boven het Kanaal. Groote Engelsche verliezen, ook bij Duitsche aanvallen op convoolen (1ste Blad). Rede van rijksminister Hess over den oor log tegen Engeland (2de Blad). Dr. Funk opent de Ostmesse te Konings bergen (1ste Blad). Dc Duitsch-Russische ruilhandel (2de Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. door het vuur van onze troepen neerge haald. Een Engelsche piloot, een kapitein, is gevangen genomen". Reuter meldt nog: Italiaansche vliegtuigen hebben Aden aangevallen. Een soldaat en drie inboor lingen werden gedood, 5 soldaten en 12 inboorlingen werden gewond. De Italiaansche ministerraad heeft Za terdag onder voorzitterschap van den Duce in zijn gewone Augustusvergadering een aantal wetsontwerpen goedgekeurd, die verband houden met de oorlogsverhou dingen. Op voorstel van den Duce werd het ministerie voor publieke werken, dat de schade aan staats- of particulier eigendom op het nationale gebied grootendeels heeft hersteld gemachtigd zijn werkzaamheden uit te breiden tot het bezette gebied. Deze maatregel, die kort na het. beëindigen der vijandelijkheden is getroffen en waarbij plaatselijke behoeften in aanmerking wor den genomen heeft ten doel aldus luidt de toelichting een organisch program van heropbouw uit te voeren, daardoor het behoud van het eigendom te verzeke ren én een herstel van de normale levens verhoudingen mogelijk te maken. Voorts zijn op voorstel van den minister voor Italiaansch Afrika bepalingen vastgesteld over het in beslag nemen van vijandelijk eigendom in de overzeesche Italiaansche gebieden, alsmede over een verhooging van de straffen op delicten, die onder gebruik making van de oorlogsverhoudingen in Libye en Italiaansch Oost-Afrika zijn be gaan. Op voorstel van den minister van landbouw is besloten tot maatregelen voor de verzekering van de vleeschvoorziening van het leger en van de bevolking en tot bevordering van de konijnenteelt. De vol gende gewone vergadering zal op 7 Sep tember worden gehouden. MATSOEOKA BEVESTIGT JAPAN'S STANDPUNT. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka heeft in een inter view verklaard, dat Japan bij den opbouw van het neuwe groote Aziatische economi sche gebied moet samengaan met die machten, wier doeleinden eveneens zijn ge richt op een herordening in de wereld. Matsoeoka wees er verder op, dat het con flict in China, zoo spoedig mogelijk, zal worden beëindigd. Niettemin moeten nood oplossingen worden vermeden, in verband met de steeds veranderende internationale situatie, welke Japan voor een nieuwe taak kan stellen. Daarom komt het er thans op aan, dat de Japansche weermacht wordt geplaatst op een nieuwen, binnenlandschen grondslag, zooals deze door minister-presi dent Konoje als een nieuwe politieke struc tuur. onder sterke leiding van den staat, wordt voorbereid.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1