STADSNIEUWS Jaarlijksche Geref. Jeugddag LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 2 Augustus 1941 Nauwe Duifsch-ltaliaansche economische samenwerking „Onduidelijkheden" in het program der nieuwe Japansche regeering „Nieis goeds ie zeggen" t.a.v. de betrekkingen mei Washington Spoedige liquidatie van den oorlog niet te voorzien Kinderen van Belgischen Koning weer bij hun vader Uit Engeland Prof. dr. J. H. Bavinck en Mr. J. A. de Wilde voeren het woord Waarom Frankrijk capituleerde Amerikaansch pleidooi voor den vrede Amerika en Canada Verspreide Berichten VRAGENRUBRIEK de Sovjet-regeering de Turksche regeering reeds in April gewezen heeft op het vol gende ..ontoelaatbare feit": Op het genoemde tijdstip was waargeno men, dat verscheidene buitenlandsche vliegtuigen, die van Turksch gebied kwamen de Sovjetgrens in het gebied van Batoem hadden gepasseerd. De Turksche regeering heeft eerst ontkend, dat dit was gebeurd, doch beloofd, maatregelen te nemen tegen een herhaling van dergelijke gebeurtenis sen. Thans weet men door de Dultsche do cumentenpublicatie, aldus Moloto!, nauw keurig hoe het met die vliegtuigen gesteld was. Ten aanzien van- de betrekkingen der Sovjet-Unie met Iran zeide Molotof. „dat hier, evenals in het geval van Turkije, ge wezen moest worden op een „ontoelaat bare" gebeurtenis, n.l. op het vliegen over het gebied van Bakoe door buitenlandsche toestellen in April. Deze vliegtuigen zijn van Iraansch gebied gekomen De Iraan- sche regeering heelt de gebeurtenissen be streden. doch de documenten van het DUit- sche witboek zouden ook deze aangelegen heid verklaren Een herhaling van derge lijke voorvallen zou kunnen lelden tot een onaangename verwikkeling der betrekkin gen van de SovjetrUnie tot haar Zuid- Oostelijken nabuur. In ieder geval heeft de Sovjet-Unie daaruit de les getrokken dat zij in de toekomst ook aan haar Zuid-Oos telijke grenzen haar waakzaamheid moet versterken. Over de betrekkingen tot Japan kan ge zegd worden, dat zij den laatsten tijd iets genormaliseerd zijn. Op 9 Juni is de beken de overeenkomst gesloten over de grensre geling in het gebied van het conflict van verleden jaar bij Nomannor, waaraan te meer beteekenls moet worden gehecht, daar het lange uitstel van een regeling dezer kwestie, een ongunstig effect heeft gehad, zoowel op de betrekkingen tusschcn de Sovjet-Unie en Japan, alsook op die van Buiten-Mongolië en Mantsjoekwo. In den laatsten tijd, zoo ging Molotof verder, zijn er eenige verdere aanwijzingen waar te nemen, dat ook van Japansche zijde de wensch wordt gevoeld de betrek kingen met de Sovjet-Unie te verbeteren. Het is in het belang van belde partijen tot dit doel een reeks van hinderpalen, die aan een verbetering van hun betrekkingen in den weg staan, op te ruimen. Het program der nieuwe tTapansche regeering bevat ech ter juist ten aanzien van de Russisch-Ja- pansche betrekkingen nog velerlei ondui delijkheden. Ten opzichte van de betrekkingen der Sovjet-Unie met de Vereenigde Staten, zoo ging Molotof verder, is „niets goeds te zeggen". Het is in Moskou wel bekend, dat de door de Sovjet-Unie de laatste maanden bereikte successen zekere kringen in de Vereenigde Staten mishagen. De Sovjet- Unie zal echter met haar taken wel klaar komen, ook „zonder de hulp van die onte vreden heerschappen uit de Vereenigde Staten." De Sovjet-regeering protesteert echter zeer energiek er tegen, dat de re geering der Vereenigde Staten, evenals En geland, de saldi der Baltlsche staten in de Vereenigde Staten in beslag heeft genomen. Over de betrekkingen der Sovjet-Unie met China zeide Molotof, dat de Sovjet- Unie jegens den Chineeschen nabuur in zijn grooten vrijheidsoorlog verder vriend schappelijke betrekkingen van goede na buurschap onderhoudt, zooals overigens overeenkomst met het Russisch-Chineesche niet-aan valspact. BESCHOUWING VAN GEZANT DR. CLODIUS. In het tijdschrift „Beriyn-Rome-Tokio" constateert dr. ClodJus. gezant ln het mi nisterie van buitenlandsche zaken, die door zijn internationale economische besprekin gen bekend is geworden, dat de Dultsche uitvoer naar Italië in de maanden na het uitbreken van den oorlog een recordhoogte heeft bereikt Clodlus geeft allereerst een overzicht van de Duitsch-Itallaansche han delsbetrekkingen ln de laatste zeven jaar. Hij schrijft: „In 1933 wfLs Italië op het gebied van den handel voor Duitschland slechts van mid delmatige beteekenls. Thans staat het in de Dultsche handelsstatistiek hoog op de eer ste plaats. Het goederenverkeer is bijna verdrievoudigd. Het bedrijfsleven van Duitschland en dat van Italië vullen el kander op volmaakte wijze aan. Bij de Dultsche leveranties aan Italië nemen de steenkolen de eerste plaats ln. Indien men bedenkt, dat de kolen voor het grootste deel uit het Ruhrgebied afkomstig zijn en dat de overeengekomen transporten sedert het begin van het offensief op 10 Mei ten volle ten uitvoer gelegd zijn, moet men tot de erkenning komen, dat zich hier een technisch en organisatorisch wonder heeft voltrokken. De laatste maand bedroeg de steenkolenuitvoer zelfs niet één millioen ton, maar 1.100.000 ton. Voor de Dultsche nijverheid stemt bet tot bijzondere vol doening, dat zij aan den industrieelen groei van Italië heeft kunnen medewerken ook door het leveren van fabrieksinstallatles, ijzer, staal en machines Buitengewoon nauw is de samenwerking op het gebied der chemische nijverheid. De landbouworganisaties van belde landen staan in het nauwste contact. In Septem ber 1939 Is de economische samenwerking in een nieuwe, beslissende faze getreden. De leveranties aan Duitschland, die Italië verzorgd heeft in weerwil van het feit, dat zijn buitenlandsche handel op onwettige wijze door Engeland werd gehinderd, wa ren voor het Dultsche bedrijfsleven van het grootste belang. Omgekeerd heeft Duitschland door uitgebreide leveringen er toe bijgedragen, dat de Itallaansche oor logseconomie werd gereed gemaakt voor het deelnemen aan den strijd. Het Dult sche bedrijfsleven heeft bewezen, dat het In staat was, niet slechts te voorzien in de gestegen Duitsche behoeften, maar ook nog den Italiaanschen bondgenoot te helpen bij de uitbreiding zijner oorlogsindustrie. De uitbreiding der Dultsche steenkolenleve- ranties, die Italië onafhankelijk maakte van de Engelsche steenkolen en de blok kade, beteekende een beslissende stap op den weg naar beveiliging der politieke en militaire vrijheid van handelen van Italië." Aan het slot van zijn artikel schrijft dr. Clooius: „Met het oog op de ontwikkeling van de laatste zeven laar twijfelt men er in Duitschland en Italië niet aan, dat na den oorlog, bij de economische reorganisa tie van Europa, de vertrouwelijke samen werking tusschen de beide regeeringen en de samenvlechting van het Duitsche en Itallaansche bedrijfsleven vruchten zullen blijven afwerpen." RIJKSMAARSCHALK GÖRING STELDE SPECIAAL VLIEGTUIG BESCHIKBAAR. United Press meldt uit Berlijn: Van betrouwbare zijde verluidt, dat een speciaal vliegtuig van de Lufthansa op last van Göring naar Portugal gevlogen is om de drie kinderen van den Koning der Belgen naar Brussel te brengen. In de Bel gische hoofdstad werden de kinderen door een Duitsche legerauto naar de verblijf plaats van hun vader gebracht. aan zijn lot overgelaten. Sedert 1 Sept. 1939 aldus het memorandum, waren in Frank rijk alle mannen tusschcn 20 en 47 jaar gemobiliseerd, dus meer clan drie millioen, de zwaarste lasten drukten daardoor op het economische leven. In Engeland zijn de mannen van 28 jaar en jonger niet ge mobiliseerd geweest. Aan den vooravond van den oorlog zou Londen op korten ter mijn het transport van een cxpedltielegcr van 20 divisies naar hot continent voorbe reiden. Op geep enkel oogenblik zijn er echter meer dan 10 divisies, 200.000 man, op het vasteland geweest. Tijdens den slag in België heeft gcnoraal Weygand er bij de Britsche regeering met den meesten nadruk op aangedrongen, dat de Britsche troepen versterkt zouden wor den. Dit is echter niet geschied: het Engel sche leger heeft zich integendeel zelfs op de Noordelijke havens teruggetrokken om de Engelsche eilanden te verdedigen, in plaats van samen te werken tot verdedi ging van Engeland tj het vasteland. "Iet memorandum herinnert tenslotte aan de offers, die Frankrijk krachtens de wa- penstllstandsbepaUngen heeft gebracht, om te bereiken, dat zijn vloot en luchtmacht niet tegen Engeland gebruikt zouden wor den. Zelfs volgens internationaal recht kan een bondgenootschapsverdrag een volk niet tot zelfmoord veroordeelen. Molotof besloot zijn rede met een blik vooruit. De huidige veranderingen in Euro pa, zoo zeide hij, staan in het teeken van het groote succes der Duitsche wapens. Duitschland is uit het verloop van den oorlog tot dusverre versterkt te voorschijn gekomen. Een spoedige liquidatie van den oorlog is nog steeds niet te voorzien. Inte gendeel, de oorlogsgebeurtenissen zenden haar „ernstigen neerslag" naar alle deelen der wereld. In het bijzonder teckent zich de strijd om de koloniale bezittingen van België en Frankrijk steeds acuter af. Imperia listische lusten worden niet alleen in Japan gevoeld, maar ook in de Ver. Staten, waar deze lusten natuurlijk door de reclame voor de z.g. belangen van het Westelijk halfrond verbloemd worden. De totale ontwikkeling van den wereld toestand bergt het gevaar in zich van een verdere ontplooiing van den oorlog. Dè Sovjet-Unie moet derhalve versterkte waak zaamheld toonen en zich wijden aan de versterking van haar binnenlandsche en buitenlandsche posities. De Sovjet-Unie mag zich niet tevreden stellen mét haar tot dusverre behaalde successen. De volke ren der Sovjet-Unie moeten integendeel de uitspraak van Stalin ook verder ter harte nemen, dat het geheele Sovjetvolk in voort durende gereedheid voor mobilisatie moet staan en voorbereid moet zijn op Iedere dreiging van een vijandelijken overval, op dat geen manoeuvre van de vijanden de Sovjet-Unie kan verrassen. De redevoering van Molotof werd door de vergadering met grooten bijval ontvangen De opperste sovjet nam vervolgens een resolutie aan, waarin de buitenlandsche politiek der Sovjet-regeering zonder voor behoud werd goedgekeurd. PILOTEN EN ARTSEN WORDEN GEWORVEN. De „New York Daily News" meldt, dat lord Beaverbrooks ministerie voor vlieg tuigbouw thans Amerikaansche piloten te gen een weeksalaris van 150 dollar, betaal baar in Amerikaansche valuta aanwerft, om nieuwe oorlogsvliegtuigen van de Ame rikaansche fabrieken naar de Engelsche vliegvelden te brengen. Het gebrek aan vliegers is in Engeland zoo groot, dat van leeftijdsgrenzen, lichamelijke keuring en proeven van vakbewaamheid wordt afge zien en dat slechts wordt geëischt, dat de sollicitanten de verschillende typen vlieg tuigen vlot kunnen vliegen. De piloten moeten zich voor een jaar verbinden en krijgen vrijen overtocht en na afloop van hun verbintenis een bonus van 500 dollar. De aangeworven piloten worden aangesteld als burgerambtenaren, teneinde hun Ame rikaansche staatsburgerschap niet op het spel te zetten. Tegelijkertijd zoekt de En gelsche regeering jonge, moedige Ameri kanen, die bereid en in staat zijn om de vliegtuigen, die op de vliegvèlden in de Vereenigde Staten worden verzameld op Engelsche rekening over den Atla'ntischen Oceaan te vliegen. De Britsche artsenvereeniging werft ln stille afspraak met het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken doc toren aan ln de Vereenigde Staten, meldt bet blad verder. Deze artsen zouden ln En gelsche ziekenhuizen voor de behandeling van burgers gebruikt worden. - (D.N.B.) De Petit Dauphinois meldt uit Clermont- Ferrand, dat het Fransch-Amerikaansche comité aan zijn correspondenten aan de overzijde van den Oceaan een memorandum heeft doen toekomen, waarin, aldus het D.N.B. uit Genève wordt uiteengezet, waar door Frankrijk gedwongen is geweest een wapenstilstand te onderteekenen. Overi gens is Frankrijk door Eng land volledig In een hoofdartikel schrijft de Ameri kaansche Saturday Evening Post: „De Vereenigde Staten moeten door be middeling naar het tot stand komen van den vrede streven. De tegenwoordige bui tenlandsche politiek moet onvermijdelijk tot oorlog lelden. Daarmede zou niets ge wonnen zijn. De internationale chaos zou slechts vergroot worden en aan het poli tieke systeem der Vereenigde Staten zou bovendien de doodsteek worden toege bracht". Het blad betoogt verder, dat een doeltref fende hulp voor Engeland niet meer moge lijk is. „Het is hoog tijd, dat aan dezen strijd een einde komt, om Engeland verdere el lende te besparen" Het is hoog tijd, dat wij, Amerikanen, onze vrienden voor ver der» slagen behoeden. Wij kunnen niet in den ring springen om een einde aan den strijd te maken, doch wij kunnen van den scheidsrechter eischen, dat hij dat doet. En de scheidsrechter is Washington. Het Mad verlangt, dat de Vereenigde Sta ten op de Britsche regeering druk oefenen, opdat Londen tot rede wordt gebracht. „Wij moeten tot de Britsche regeering zeggen: als ge niet wilt onderhandelen over een vrede, maar op voortzetting van den oorlog blijft staan, zullen wij op geen enkele wijze aan den strijd deelnemen om u te helpen". In politieke kringen te Washington is opzien verwekt, doordat de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, iets heeft laten doorschemeren van Canadcesch- Amerikaansche onderhandelingen over een gemeenschappelijk verdedigingssysteem en oprichting van Amerikaansche militaire bases ln Canada. Mackenzie King zeide, dat het tijdstip niet geschikt is voor nadere mededeelingen over de onderhandelingen, die naar zijn meening in de Vereenigde Sta ten een ongewenscht oppien zouden kun nen baren. Dit opzien ls echter reeds gewekt en in vloedrijke Congreskringen verklaarden dat Roosevelt in strijd met de Grondwet ge handeld zou hebben, indien dergelijke on derhandelingen inderdaad gevoerd werden. Eén van hen verklaarde met klem, dat al les gedaan zal worden om licht in deze duistere zaak te brengen en om aan deze oorlogsmanoeuvres paal en perk te stellen. AIASSIGLI TER BESCHIKKING GESTELD. In de Fransche diplomatie zijn mutaties Ingevoerd voor een reeks van posten. De Fransohe ambassadeur in Ankara, Masslgll, is volgens een mededeeling van den Fran- sohen omroep ter beschikking gesteld. (D.N.B.) NIEUWE VOORZITTER VAN DE DEMOCRATISCHE PARTIJ. Tot opvolger van Farley als voorzitter van de democratische partij ln Amerika is benoemd Edwar Flynn. Flynn is herhaalde lijk ais politiek adviseur van Roosevelt op getreden. (D.N.B.) HET ECONOMISCHE LEVEN IN DENEMARKEN. De Deensche minister van handel, Moel ier, heelt verklaard, dat liet Deensche eco nomische leven rekening zal moeten houden met het feit. dat de totale productie van Denemarken practisch naar het Zuiden verkocht zal worden en dat het alle benoo- dlgde grondstoffen uit het Zuiden en Oos ten zal moeten betrekken. Ongetwijfeld is dientengevolge een reorganisatie van het econmisch leven op vele gebieden ge- wensoht. In den komenden winter, aldus zeide de minister verder, zal een inbreuk op de gewoonten van het dagelijksche leven, in nog grootere mate dan tot dusverre, on vermijdelijk zijn Naar alle waarschijnlijk heid zullen boter en andere vetten, gas en electriciteit, alsmede verschillende andere artikelen van het' dageivjkscne levensonder houd gedistribueerd moeten worden om een gelijke verdeeling te waarborgen. BOMMEN OP HEIDELBERG. Engelsche vliegers hebben in den vroegen morgen van den dertigsten Juli de stad Heidelberg aangevallen. Verscheidene bom men vielen op een woonwijk en beschadig den verscheidene huizen. Êén burger werd gewond. Wat het Britsche luehiwapeii met deze Gisteravond is vanwege het Verbond van Meisjes- en Jongcns-Vereenlglqgen op Ge ref. grondslag uit Leiden en omstreken ln dc Zulderkerk de Jaarlijksche meeting ge houden. Zeer velen de kerk was geheel bezet gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. 1-Iet woord voerden prol. dr. J. H. Bavinck van Bilthoven, die sprak over „Bijbelstudie en persoonlijk bijbellezen" en oud-minister mr. J. A. de Wilde van Den Haag. die tot titel voor zijn onderwerp gekozen had: „Het geestelijke voorop". Het samenzijn werd geopend met het zin gen van twee coupletten van het Jongi- llngs-bondslied, waarna de voorzitter, de heer W. A. Krijger van Oude-Wetcrlng. Richteren 6: 11—24 las en ln gebed voor ging. Vervolgens heette hij allen welkom om verder te wijzen op don zeer bljzondc- ren tijd. waarin ook deze samenkomst wordt gehouden. Met nadruk wees spr. op de eeuwige beginselen ons geopenbaard In Gods Woord. Voor deze beginselen zullen wij, als Calvinisten, pal blijven staan. Ook onze jeugdverenigingen zullen Cr voor wa ken, dat de beginselen trouw bewaard blijven. Aan het einde van zijn toespraak herdacht stpr. in eenige gevoelvolle woorden den overleden voorzitter, den heer G. van Eg- mond cn den tweeden penningmeester, den heer G. Vercouteren. Rede van prof. Bavinck. Prof. Bavinck, die het eerst het woord voerde, zette allereerst uiteen, dat dc be wering, die de laatste Jaren Europa heeft beziggehouden, de gedachte heeft levendig gemaakt: Wat fs de Bijbel toch een belang rijk boek. En inderdaad, aldus spr., wij bezitten in den Bijbel een kostelljken schat, die naar waarde nooit is te schatten. Nadat spr. er op gewezen liad, dat de Bijbel door allerlei menschen wordt gele zen, waaronder er ook zijn, die er uitslui tend een profetie voor de toekomst uit wil len halen, zeide hij, dat wij dan eerst pas juist den Bijbel lezen als daarbij het rechte verlangen 'in ons hart leeft om met dat boek onzen weg te vervolgen. Spr. toonde het als een noodzakelijkheid aan, dat de bijbelstudie in de clubs en op dc vereenlging wordt beoefend. God heeft ons in den Bijbel een boek gegeven, zóó merk waardig, dat wij ons daarover steeds weer verbazen. Het is het Woord van God, dat ln duizend vormen schittert en in majesteite lijke pracht uitblinkt voor dien mensch, die den Bijbel heeft leeren lezen. Met een enkel Schriftgedeelte toonde spr. dit nader aan. Wat ons volk, vooral ln dezen tijd, noodlg heeft is, dat wij weer zeer Innig met den Bijbel leeren omgaan. Ons bijbellezen moet gedragen worden door onze bijbelstudie. Het gaat er om wat er staat en wat het beteekent. Onze bijbelstudie moet or» den duur op den achtergrond raken. Wij moeten per soonlijk den Bijbel in handen nemen met het groote verlangen ln het Jiart: wat wil God mij hier zeggen. Het persoonlijk bijbellezen moeten wij ook maken tot een vaste gewoonte. Hieraan hecht spr. groote waarde, ook al wordt de Bijbel in de ge zinnen gelezen. Achter al ons bijbellezen moet de ootmoed van het hart liggen. Dag aan dag moeten wij ons aan onzen Bijbel vasterijpen. waar bij diep in het hart moet liggen het ver langen van: Vader sipreek Uw kind luistert. Nadat twee couplotten van het Meisjes- bondslied waren gezongen, sprak oud-mi nister mr. J. A. de Wilde over „Het geeste lijke voorop". Rede van mr. J. A. dc Wilde Spr. begon met er op te wijzen, dat er in den laatsten tijd vele toestanden en ver houdingen zijn gewijzigd, ook op persoonlijk terrein. Een voorrecht- is het, dat onder al deze wijzigingen, ons beginsel hetzelfde is ge bleven. Heel veel, aldus spr. wordt er in dezen tijd opgedischt, wat niet gaar is en dat in de toekomst ook blijken zal niet te smaken. Wij, Calvinisten, moeten, wat er ook ge schieden zal, ons eigen standpunt blijven innemen. Als Calvinisten zal er van ons in de toekomst veel worden geëischt, veel zul len wij ook moeten dragen en ondergaan, maar daar naast zullen wij ook veel moe ten doen. De Heilige Schrift Jeert ons, aldus spr. gehdorzaamheid en lijdzaamheid, maar tevens geeft zij een maatstaf om positief ln het leven te handelen. Zij openbaart Gods heiligen wil. Voor ons Calvinisten is de Schrift de meest zuivere bron, die voor alle tijden en omstandigheden als eenig richtsnoer geldt. Overdrijven vaak menschelijke stelsels, hetgeen komt omdat de mensch eenzijdig is- Gods Woord daarentegen is al-zljdlg. Twee dingen, aldus spr. passen ons in dezen tijd en dat is allereerst het wereld gebeuren en den natlonalen toestand be- oordeelen naar den maatstaf van de Heilige Schrift en voorts alles zien in het licht dei- historie. In verband hiermede blijft de taak van onze Gereformeerde leugdvereenigin- gen precies dezelfde als voorheen. Wij moeten deze taak vasthouden en niet los laten. Daarom ook zullen wij de gelijkgezinde jeugd bijelkaar houden, verder elkander sterken bij de bestudeering en beoefening der beginselen en zullen wij tenslotte veel doen aan de lectuurversprelding Bij dit al zal steeds het geestelijke vooroj: blijven staan, al zullen wij ook de lichame lijke opvoeding niet verwaarloozen. Maar deze zij cn blljve op het tweede plan staan. Zij, aldus spr. dia hun leven laten be- hcerschcn door het calvinistisch beginsel, d.w.z. door het schriftuurlijk beginsel, heb ben in hun leven den besten koers. Onder alle omstandigheden in dit leven za Gods Woord een lamp voor den voet zijn. Er ls maar één ding in deze wereld vast en onveranderlijk en dat is Gods Woord, dat ook onfeilbaar is. Het ls voor on.: een groote troost te weten, dat God regeert en de wereld beheerscht en dat alles, wat er in deze wereld geschiedt, moet dienen tot uitvoering van Zijn heiligen raad. Menig machtig Keizer- en Koninkrijk ls in den loop der tijden ondergegaan. Maar Oods Woord staat tot op dezen dag. Wie daaruit leeft, heeft perspectief voor de toekomst. De tijden zijn somber, het ls daarom goed, dat wij uit de Schrift moed putten om verder te gaan. Wij moeten ln dezen tijd, aldus spr. het over ons gestelde gezag gehoorzamen. Wel nu, er zijn geen gehoorzamer burgers dan Calvinisten, maartot aan de grens van onze consciëntie. Gaat het om de eere Gods en om Zijn dienst, dan zijn wij on verzettelijk en weten wij van geen wijken. Valt het in dezen tijd moeilijk om zijn keus te bepalen, gelukkig ls het voor ons, dat de Schrift ons ook het goede van hot kwade leert onderschelden. Houden -wij daaraan en aan de Calvinistische beginse len vast, dan staan wij sterk. Spr. zette vervolgens uiteen, dat al ken nen wij den bijbel van Genesis tot Open baringen uit ons hoofd (verstandelijk dus), wij daaraan niet genoeg hebben. Het ge loof zal middelpunt van ons leven moeten zijn. Hierna waarschuwde spr. tegen den val- schen eenheidsdrang, die er in bepaalde kringen van ons volk ls gekomen. Als calvinisten zijn wij ware Vaderlan ders, die eendrachtiglijk als volk van Nederland do problemen van dezen tijd tot oplossing willen brengen. Wij willen eenheid door samenwerking maar ln echt Nederlandschen zin. In dit verband maakte spr. met instemming melding van den wensch der Duitsche overheid, naar het geldt de vrije ontwikkeling van ons eigen volkskarakter. Wel te bedenken hebben wij, dat de ver scheidenheid van ons volk door een valsche eenheid nooit tot oplossing is te brengen, Valsche eenheid is Immers nooit duurzaam en loopt ln Nederland altijd uit tot achter uitzetting van het Christendom. Naast de Heilige Schrift zullen wij ook de historie laten spreken. Spr. wekte vervolgens op om op de jeugd verenigingen beide bronnen te bestudee- ren en te leven uit de beginselen. Als vcreeniging zullen wij kalm en rustig onzen weg gaan en niet agressief optreden. Wij leven op het oogenblik, aldus spr. in een tijd van wederopbouw, zoowel op economisch als op sociaal en maatschap pelijk gebied. Daar is geen enkel bezwaar tegen, maar wel te bedenken hebben wij, dat temidden van al dezen nieuwbouw onze H. Schrift moet liggen. Bouwen moeten wij, maar ook bewaren. Bewaren wij, aldus eindigde spr., onze beginselen, dan zijn wij best in staat te bouwen aan een nieuw Nederland. Ds. R. C. Harder sprak een slotwoord naar aanleiding van het schriftwoord: „Bekwaam tot het Koninkrijk Gods". WAARSCHUWING. De directeur van den Geneeskundigen Dienst raadt allen om, alvorens zich met een bureau voor kraamverzorging, hetzij voor opleiding, hetzij voor hulp, in verbin ding te stellen, inlichtingen bij hem in te winnen. Het vorenstaande geldt uiteraard niet met betrekking tot de sedert jaren ln deze gemeente gevestigde bureaux en ver- eeniglngen voor kraamverpleging. KINDEREN .VAN EUROPEESCHE VLUCHTELINGEN. President Roosevelt heeft het congres veraocht 125.000 dollar uit te trekken om bombardeering beoogde, is, naar van Duit- i hiermede het hulpwerk voor kinderen van sche zijde wordit opgemerkt, volkomen on- Europeesohe vluchtelingen te financieren, begrijpelijk. (DNJB.), J (D.N.B.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. Bayer, Rapenburg 9, Leiden. Poelier. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: grossier in eieren. N.V. Nederlandsche Asphaltfabriek, Prins Hendrikstraat 4, Alphen a. d. Rijn. Overleden commissaris Joh. H. van Lan gen, Delft. Nieuwe commissaris W. Zwager, Amsterdam. N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Dakbedekkingen „Matudak", Zaalberg- straat 27, Alphen a. d. Rijn. Overleden commissaris: Joh, H. van Langen, Delft. Nieuwe commissaris: G. van Nederveen, Middelburg. De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Te Utrecht is geslaagd voor het exa men Engelsch N. O. A. (schoolonderwijs) mej A. den Holder, alhier. Men verzocht ons mede te deelen, dat de Woensdagavond gehouden vergadering van de N.S.N.A.P. niet werd geleid door den heer Schoep, doch door den leider van kring Leiden, den heer S. C. Kraan. G. D. j. O. E. te L.' Vertrek van Amsterdam dc Ruyterkade steiger 5 dagelijks behplve Zondags Le 9 uur 15; aankomst te Zwolle eer allee) Ifi uui 30. Enkele reis 1ste kajuit I l 50; 2de kajuit f. 1,retour f. 2,25 en f 1,50; rijwiel 1'. 0 30. Zwr.Un Kiv.lte. ver dal, VVlerden, Almelo, Hengt^ Ojderua J. 'Totaal 72 K.M.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2