Molotof der over de politiek Sovjet-Unie Hij verwacht geen spoedig einde van den oorlog Prof. van Poelje over nationale eenheid" 81sfe Jaargang VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 NO. 14046 Waakzaamheid tegen Japan en Amerika gewenscht D© rede van Molotof De betrekkingen met Duitschland, Italië en Engeland Bessarabië en de Noordelijke Boekowina De verwerving van nieuw gebied aan de Oostzee EERSTE BLAD Feiten van den dag Verhouding tot Finland „Geen wijziging van belang" inde betrekkingen met Turkije LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. por regel voor advertenties uit Lolden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. pW 'regel. Voor zakenadvertentlcs belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Gistermiddag om 2 uur Is in het Groote Palels aan het Kremlin de zevende vergade ring van den Oppersten Raad der Sovjet unie geopend. Nadat de nieuw gekozen afgevaardigden van de KarellschFinsche bondsrepubliek waren binnengeleid, nam de vergadering eerst de agenda aan, waarop de volgende punten voorkwamen: 1. Een verklaring over de buitenlandsche politiek. 2. De vorming van een bondsrepubliek Moldavië, door de toetreding van Bessarabië tot de autonome Moldavische republiek. De Noordelijke Boekowlna en de Bessarablsche gebieden Chotln (Noord-Bessarabië), Ismael en Akkerman (Zuid-Bessarablë) zijn opge nomen in de Oekralnsche bondsrepubliek. 3 tot 5. Behandeling van de verzoeken tot toetreding van de Oostzee staten. 6. Bevestiging van de wetten, die sedert de vorige zitting zijn afgekondigd. De avondzitting van den Oppersten Sovjet der ifiBJSJl., waaraan belde kamers deel nemen, was om 19 uur begonnen. De groote zaal van het Kremlin, aldus het D.N.B., was tot op de laatste plaats bezet. De ruim 1100 afgevaardigden van den Oppersten Sovjet zijn allen verschenen. In de loge van het corps diplomatique hebben de leiders van bijna alle op het oogenblik In Moskou aan wezige buitenlandsche missles plaats geno men, o.m. de Dultsche ambassadeur. Graf von der Schulenburg en de Italiaansche am bassadeur, Rosso. Ook de ambassadeur van Engeland, Sir Stafford Cripps. was aan wezig. In den aanvang der zitting verschenen de Sovjet-Russische staatslieden en regeerlngs- leden in de zaal, met Stalin en Molotof aan het hoofd. Na hun aankomst begroette Andrejew, de voorzitter van den Oppersten Sovjet, onder grooten bijval, de in de zaal aanwezige vertegenwoordigers van Letland, Lithauen en Estland, benevens de delegaties uit Bessarabië en het Noorden der Boeko wlna. Vervolgens gaf de voorzitter den voor zitter van den raad van volkscommissaris sen en volkscommissaris van bultenlandscho zaken, Molotof, het woord. Molotof heeft in een rede, die ongeveer drie kwartier duurde, een uitvoerig overzicht gegeven van de buitenlandsche politiek der Sovjetregeering in verband met den wereld toestand. HIJ sprak over de betrekkingen tusschen de Sovjetunie en de verschillende Europeesche en niet-Europeesche staten en zeide onder meer: „Sedert de voorgaande zitting van den Oppersten Sovjet zijn pas vier maanden verloopen, die echter voor Europa gebeurte nissen van de grootste beteekenis gebracht hebben. De militaire feiten hebben zich snel ontwikkeld, waarbij in het bijzonder de snelle nederlaag en capitulatie van Frank rijk, na anderhalve maand, genoemd moe ten worden. Een groot deel van Frankrijk en Parijs zijn op grond van het Duitsch- Fransche wapenstilstandsverdrag door Dultsche troepen bezet. De vrede met Frank rijk ls echter nog niet gesloten. Van de tegenstanders van Duitschland ls slechte Engeland overgebleven, dat echter op de hulp der Ver. Staten hoopt. Niet alleen de gebrekkige Fransche oor logsvoorbereiding ls beslissend voor de Fransche nederlaag geweest. Van beteekenis is ook geweest, dat Fransche regeeringskrin- gen een „lichtzinnig" oordeel hebben gehad over het belang en de beteekenis der Sov jetunie. De Fransche catastrofe heeft voorte aangetoond, dat de heerschende Fransche kringen niet met het volk verbonden zijn geweest, doch het volk en zijn revolution- naire tradities gevreesd hebben. Dit ls een der belangrijkste oorzaken van de Fransche nederlaag. Frankrijk is thans voor een nieuwe taak gesteld. De herbouw kan echter niet op de oude methode geschieden". Als het belangrijkste feit uit de ontwikke ling der laatste maanden noemde Molotof vervolgens de „groote successen van Duitschland," die echter, aldus zeide hij. tot dusverre nog niet hebben geleid tot het hoofddoel van Duitschland, het einde van den oorlog. Adolf Hitler heeft nog kort ge leden een nieuw beroep op Engeland ge daan om den oorlog te eindigen. De Brit- sche regeering heeft dat beroep evenwel van de hand gewezen. Engeland wil den oorlog voortzetten voor de handhaving van zijn wereldheerschappij, zonder er rekening mede te houden, dat zijn eigen positie be langrijk moeilijker is geworden. Zoo nadert het einde van het eerste c oorlogsjaar, zonder dat van een spoe dig einde van den strijd sprake kan zijn. Wij staan aldus besloot Molotof zijn overzicht van den wereldtoestand „aan den vooravond van nieuwe be slissende gebeurtenissen," waarbij Duitschland en Italië aan dc eene zijde Engeland en steeds ook de Vereenigdc Staten aan den anderen kant van den strijd staan. Daarna sprak Molotof over de betrekkin gen tusschen de Sovjet-Unie en de andere Staten. Allereerst wijdde hij zijn aandacht aan de Duitsch-Russische betrekkingen. Deze zijn, zoo zeide hij vast geworteld in de overeenkomsten. Zij zullen zich in vollen omvang blijven handhaven. De tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie gesloten verdragen, die van beide zijden strikt na gekomen zijn, zijn ook in de afgeloopen maanden van groot gewicht gebleken. Zij hebben zich verder ontwikkeld. Molotof wees de speculaties van Engel- sche en andere bladen, die den laatsten tijd herhaaldelijk getracht hebben, door alle mogelijke geruchten en valsche berich ten wantrouwen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te zaaien, sarcastisch van de hand. Deze pogingen kunnen geen enkel resultaat hebben en worden in beide lan den niet ernstig opgevat. De Sovjet-Unie laat zich niet in het* minst intimideeren door de dreigende perspectieven, die de aangegeven bla den schilderen van den verderen groei en de toekomstige kracht van Duitsch land. Veeleer zullen de vriendschappe lijke en goede buur-betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en Duitschland ten volle blijven bestaan. Molotof constateerde met nadruk, dat de betrekkingen met Italië in den loop der laatste maanden verbeterd zijn. De buiten landsche politiek van de Sovjet-Unie, zoo wel als die van Italië, biedt de volledige mogelijkheid tot wederzljdsch begrip en tot een gunstige ontwikkeling der betrekkin gen. In de betrekkingen met Engeland zijn den laatsten tijd geen veranderingen van belang gekomen. Na de bekende vijandige handelingen tegen de belangen der Sovjet- Unie heeft men ook geen positieve ont wikkeling In deze betrekkingen kunnen ver wachten. Misschien kan de benoeming van den nieuwen Brltschen ambassadeur, Cripps, een zekere verbetering In de toe komst brengen. Molotof sprak vervolgens over de ont wikkeling aan de Russische Zuidgrens (Bessarabië en de Noordelijke Boekowina). Hij zeide: „Het conflict tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië, dat vele Jaren geduurd heeft, ls op vreedzame wijze geregeld, doordat de Roemcensche regeering het Russische voorstel tot afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina heeft aanvaard. De Oekralnsche en Moldavische bevolking van het nieuwe gebied heeft daardoor de moge lijkheid gekregen tot de groote familie der volken van de Sovjet-Unie toe te treden. De Sovjet-Unie heeft haar gebied naar het Westen uitgebreid en een der belangrijkste rivieren van Europa, den Donau, bereikt. De betrekkingen tot Roemenië kunnen thans in een volkomen normaal spoor ko men. Ten aanzien van de jongste ontwikkeling in de drie randstaten zeide de volkscom missaris: „De verdragen van wederzijdschen bij stand, die den vorigen herfst zijn gesloten met de drie randstaten, hebben niet het gewenschte resultaat gehad, doordat de „heerschende groepen" In deze staten een werkelijke toenadering tot de Sovjetunie verijdelden, ja, zelfs tot verscherping der betrekkingen tot Rusland overgingen. Daar toe diende in het bijzonder de zoogenaamde „Baltische entente" die werd veranderd in een militair bondgenootschap, waartoe ook Lithauen toetrad. De „heerschende groe pen" In de Baltische staten hebben daar door het bijstandspact met de Sovjetunie geschonden, hetgeen de Sovjetregeering niet heeft kunnen accepteeren. Derhalve heeft de Sovjetregeering tot de Baltische staten den eisch gericht nieuwe regeerin gen te vormen. Zij heeft de troepen van het Roode leger er doen binnenrukken. Als resultaat van deze ontwikkeling is het toen tot de vrije verkiezingen der parlementen van Estland, Letland en Lithauen geko men, die zich hebben uitgesproken voor de oprichting van de Sovjetmacht en voor de aanhechting der drie Baltische staten aan de Sovjetunie. In ieder geval is door de aansluiting der drie Baltische staten bij de Sovjetunie hun snelle oeconomische opgang, de algeheele ontwikkeling van hun nationale cultuur, de versterking van hun staatwezen en daar mede ook de versterking van de macht der Sovjetunie verzekerd. In totaal is de bevolking der Sovjet unie door de aansluiting van Bessara bië en de Baltische landen met onge veer 10 millioen menschen toegenomen. Wanneer men daarbij de dertien mil lioen bewoners van het Westen der Oekrainc en het Westen van Wit-Rus land optelt, levert dat voor de bevol king der Sovjet-unie een toeneming op met 23 millioen. Het grootste deel der nieuw verworven gebieden heeft reeds vroeger tot het Rus sische gebied behoord en is aan de Sovjet unie „door de macht van het Europeesche imperialisme" ontroofd. Dit is thans weer goedgemaakt. De regeering der Sovjetunie kan van nu af uit naam van 193 millioen menschen haar machtige stem verheffen. In oeconomisch opzicht is het van bij zonder belang, dat de Sovjetunie van nu af aan in de Oostzee beschikt over een reeks ijsvrije havens. Deze successen van de Sov jet-Russische buitenlandsche politiek zijn langs vreedzamen weg verkregen en door de breede volksmassa's der nleuw-verwor- ven gebieden goedgekeurd. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Voor de vorming van weerkorpsen is de goedkeuring van den rijkscommissaris vereischt (Binnenland, 2e Blad). Maximumsnelheden voor motorrijtuigen vastgesteld (Binnenland, 2e Blad). Per 15 September verhooging van den tabaksaccijns (Binnenland, 2e Blad). Ter-aarde-bestelling ds. W. L. Weiter. (Laatste Berichten, le Blad) Buitenland Laat men uitgaan van het bestaande en niet aan tasten hetgeen in een reeks van jaren werd opgebouwd Prof. dr. G. A. van Poelje, secretaris-ge neraal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft een ver tegenwoordiger van het A. N. P. een on- Prof. dr. G. A. van Poelje. derhoud toegestaan, opdat deze in groote lijnen zou kunnen kennis nemen van diens denkbeelden omtrent de aangevangen en alom voortschrijdende concentratie op al lerlei gebied en omtrent het streven en de noodzakelijkheid om te komen tot meer, zoo mogelijk tot volkomen nationale eenheid. In het algemeen aldus prof. dr. van Poelje is en was het mijn overtuiging, nu en vroeger, dat de kracht van ons volk voor een groot deel gegrond is op de mogelijk heid, dat ieder zijn eigen levensbeschou wing beleven kon. Maar te veel werd dik wijls vergeten om te streven naar het op bouwen van een nationale eenheid. Te veel werd over het hoofd gezien, dat tusschen de verschillende standpunten en tusschen de verschillende onderdeelen der maat schappij wisselwerking gewenscht is. Om dat deze wisselwerking werd verwaarloosd en te veel het eigene van iedere groep in het licht werd gezet, ging dikwijls de een heid en de verscheidenheid verloren. Hoe zeer men ook vertrouwen kan hebben in alle menschen individueel, zoo moet toch het geheel overzien worden. Hoe meer men daarvoor oog heeft, des te beter begrijpt men ook hoe het kon gebeuren, dat er dikwijls in een bepaalde richting werd ge werkt. totdat dan op een gegeven oogen blik het zwaartepunt elders bleek te liggen. Men kan hier de vergelijking trekken met iemand, die een beperkt inkomen heeft te besteden en die moet uitmaken, welke ver langens htf wel en welke hij niet zal kun nen bevredigen. Zou elk belang los van het geheel worden bezien, dan zou deze man zeer onevenwichtig te werk gaan. Noodig is een centraal punt van beoordeeling. H' is de overtuiging van prof. van Poelje, dat op het oogenblik een eisch is van overwegende beteekenis om aan nationale eenheid op elk gebied zooveel mogelijk aandacht te schenken. Maar ook is prof. van Poelje overtuigd, dat in het algemeen geen dwang moet wor den toegepast. De meerdere eenheid kan in vrije overtuiging verkregen wor den, al zal dikwijls eenige .aarzeling moeten worden overwonnen. Prof. van Poelje gelooft, dat tot een sterkere nationale eenheid is te komen, als men uitgaat van het bestaande en de waarheid in het bestaande erkent, en niet gaat aantasten hetgeen in een reeks van jaren met moeite soms in nood werd opgebouwd. Dit alles is mo gelijk op korten termijn. We zullen moeten komen tot een eigen zuiver nationale structuur, waarmede we in de wereld wellicht anderen ten voorbeeld kunnen zijn, zooals we ten aanzien van ons koloniaal beleid reeds tientallen van jaren anderen ten voor beeld zijn geweest. Onverantwoordelijk zou het dan ook zijn, slechts aan af breken te denken. Voor wezenlijke na tionale belangen is het noodig, een sterkere organisatie op te bouwen dan verkregen wordt, wanneer we slechts probeeren over te nemen, wat in een ander land met het oog op de verhou ding aldaar naar eigen behoeften is ge groeid en tot stand gebracht. Men is hier te lande reeds druk bezig maar in zoo korten tijd kan men nog geen eindresultaat verlangen, wèl resultaten, waarop men verder kan werken en dan ook werkt. Daarbij moet geen partijpolitiek voorzitten, ofschoon er wetenschappelijk geen bezwaar is tegen het woord politiek, in den zin van den vorm waarin onze natio nale belangen staatkundig worden gekris talliseerd. \MSTERDAMSCHE BEURS Rustige markt Goed prijshoudende stemmingMeerendeels hooger koer sen Staatsfondsen oploopend Amerika prijshoudend. Groote rede van Molotof over de Russische buitenlandsche politiek (le Blad). Nauwe Duitsch-Italiaansche economische samenwerking (le Blad). Britsche hulpkruiser door Duitschen hulp kruiser in den Atlantischen Oceaan ernstig beschadigd (2e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN" Op een vraag hoe prof. van Poelje zich de plaats dacht van de jeugdbeweging, luidde het antwoord, dat ook zij haar plaats moet kunnen vinden in het. staatkundig bestel. Bij de op gang zijnde strevingen naar concentratie van de jeugd, geeft op verzoek van prof. van Poelje de Centrale Jeugdraad leiding. Daarin vindt de jeugd beweging haar centraal orgaan. Reeds ja ren is de Centrale Jeugdraad, welke bestaat sinds April 1920, het regeeringsorgaan voor de geheele jeugdbeweging. Zijn taak ont wikkelt zich nu verder met de overheids taak. Intusschen zal hij wel weer actief moeten optreden. Tevoren had de Centrale Jeugdraad een meer passieve rol. En zoo zullen de verschillende organen te zamen meer co-ordineerend kunnen functionnee- ren in het algemeene streven naar: natio nale eenheid. Prof. van Poelje merkte op. dat een fe deratie, die naar den vorm niet sterk was, van 1579 tot 1798 een der grootste krach ten in de wereld is geweest. Men moet dus ook hier niet te veel aan een woord hech ten, vooral geen woorden van anderen over nemen zonder zich op de eigen nationale waarde te bezinnen. Wat de betrekkingen der Sovjetunie met Finland betreft, moet worden vastgesteld, dat het vier maanden geleden gesloten vredesverdrag over het algemeen bevredi gend is uitgevoerd. Door het kortgeleden tusschen de Sovjet-regeering en de Finsche regeering gesloten economische accoord zullen zich ook op handelspolitiek gebied, gunstige perspectieven openen. De Finsche regeering heeft verder voor eenigèn tijd ook het voorstel der Sovj et-regeering aangeno men betreffende de demilitarisatie der Aaland-eilanden en tot instelling van een Sovjet-Russisch consulaat op deze eilanden. De verdere ontwikkeling der Russisch-Fin- sche betrekkingen hangt in hoofdzaak van Finland zelf af. Wanneer er in Finland eenige elementen zijn, die de normalisatie der Sovjet-Rus sischFinsche betrekkingen tegenwerken, dan kunnen daardoor natuurlijk de Rus- sisch-Finsche betrekkingen schade lijden. De betrekkingen van de Sovjetunie tot de Scandinavische staten. Noorwegen en Zwe den. staan, naar Molotof verder uiteen zette, in het teeken van den door den oor log ontstanen nieuwen toestand. Over Noor wegen kan op het oogenblik nog niets be paalds worden gezegd. Wat Zweden betreft, zijn de economische betrekkingen zoowel voor de Sovjetunie als voor Zweden op het oogenblik actueel. In dit verband sprak Molotof de hoop uit, dat de Russisch- Zweedsche economische onderhandelingen, die op het oogenblik worden gevoerd, spoe dig in het belang van beide partijen tot een positief resultaat zullen leiden. Sprekende over de betrekkingen der Sovjetunie tot de Balkanstaten. vermeldde Molotof het herstel der diplomatieke be trekkingen met Zuid-Slavië in de eerste plaats. Het herstel dier betrekkingen heeft zijn oorzaak in een voorstel der Zuid-Sla vische regeering. De hoop bestaat op een verdere verbetering der betrekkingen en een geleidelijke uitbreiding der wederzijd- sche economische betrekkingen De betrekkingen der Sovjetunie met Bul garije zijn normaal. Er bestaan tusschen beide staten geenerlei tegenstellingen, die in den weg zouden kunnen staan aan een ver dere verbetering der Russisch-Bulgaarsche betrekkingen. In aansluiting hierop besprak Molotof de betrekkingen der Sovjetunie met Turkije. Deze betrekkingen hebben, zoo zeide hij, den laatsten tijd „geen wijziging van be lang" ondergaan. Weliswaar hebben de in het laatste Duitsohe witboek gepubliceerde documenten een onaangenaam licht ge worpen ot> eenige politieke persoonlijkhe den van Turkije. De onthullingen van het Duitsche witboek ziin ook geenszins door de verklaringen van den Franschen ambas sadeur in Ankara. Massigli. krachteloos ge maakt. In dit verband wees Molotof er op, da#

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1