■oering zegt: Duitsche Luchtmacht staat gereed De conferentie te Havana gesloten 81tie Jaargang WOENSDAG 31 JULI 1940 No. 24646 IHet wachten is op het bevel van den Fuehrer Het optreden tegen de Britsche vloot Verscherping van de Engelsche blokkade Een Fransch Staatsgerechtshof Duitschers zorgden voor geëvacueerde Franschen Verdere resoluties EERSTE BLAD Feiten van den dag Winston Churchill en de oorlog. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen Ivan ons Blad gevestigd zUn, Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. _Voor zakenadvertcntles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van Ibrieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per week 0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Rijksmaarschalk Göring heeft den be nden Amerlkaanschen journalist K. H. n Wlegand een Interview toegestaan. Dörlng verklaarde ln de eerste plaats, hij een Inval in de Vereenlgde Staten, jwel van de zijde van den Atlantlschen I van den Stillen Oceaan als een militaire nogelUkheid beschouwde, Ja. dat zulk i denkbeeld bepaald belachelijk was. Met [n reusachtige „vestinggracht" van 3000 5000 zeemijlen breedte, waardoor het i belde zijden omgeven ls, kon Amerika [ch van de zee, noch van de lucht uit wor- j aangevallen. In militair opzicht was een tal volkomen onzinnig. Het tijdperk van luchtoorlogen tusschen ►relddeelen, zoo vervolgde Göring, is nog [ét gekomen. Ook Groenland ls als basis kt bruikbaar, zooals Lindbergh zelf ver aard heeft. Zelfs voor de vreedzame trans- lantlschc luchtdlensten heeft men het K?ten laten vallen. Bij een Juiste uitbrel- ,ig van de luchtmacht kon Amerika aan ke mogendheid en aan elke combinatie i mogendheden het hoofd bieden. De rijksmaarschalk zeide te hopen, dat het waandenkbeeld van een inval, die het Amerikaansche continent van Europa uit bedreigt, even snel zal ver dwijnen als het gevoel van absoluut veilig te zijn op grond van voldoende bewapening en verdedigingswerken moge wedcrkecren. Ten aanzien van den strijd luchtmacht Jf zeemacht verklaarde de rijksmaarschalk: fe luchtmacht is nog zeer Jong en haar jekomst nog niet te overzien, doch op het ïgenbllk heeft zij nog haar grenzen. De prachtige luchtmacht van Italië heeft de erltsche vloot zware slagen toegebracht en Be Italiaansche luchtmacht beheerscht de Jilddellandsche Zee evenzeer als de Duitsche luchtmacht het Kanaal en de Noordzee. In fcltgestrekte zeegebieden en op den Oceaan lal de zeemacht altijd nog een groote rol roeien. De vllegtulgmoederschepen zijn te gemak kelijke doelen voor de bombardements- |llegtulgen. Men moet rekening houden met len revolutlonnalre wijziging in de scheeps- ionstructle. Over de ervaringen met het luchtwapen fa dezen oorlog verklaarde Göring, dat het len beslissende factor is geweest, doch men Blent ln het oog te houden, dat het lucht- papen ln zijn massa niet neerdalen en ver- bveren kan. Dultschland bezit op het vaste land de heerschappij ln de lucht en zal Piaar houden. De Duitsche luchtmacht is thans sterker dan op den lOen Mei en wel op grond van haar betrekkelijk geringe verliezen en de uitstekende Duitsche vlicgtuigproductie. De Duitsche vlieg tuigproductie is altijd nog grooter dan de Engelschc, de Amerikaansche leve ranties er bij gerekend. Overigens zijn sedert het begin van den rorlog meer dan 2000 ten volle te gebruiken vliegtuigen buitgemaakt, die echter ln |hoofdzaak alleen voor oefening gebruikt tvorden. Wat de Britsche beweringen over groote IDuitsche verliezen aan vliegtuigen betreft, Iverklaarde rijksmaarschalk Göring, dat de berichten hierover wel niet van de vliegers ■zelf afkomstig zouden zijn, doch om zuiver propagandistische redenen verspreid wor- Iclen. De waarheid zal des te onaangenamer I uitvallen. Göring vertelde nog, dat Duilschland in de landen van het Westen een hoe veelheid brandstof buitgemaakt heeft, die dubbel zoo groot is als die welke de Duitsche luchtmacht sedert den lOen Mei verbruikt heeft. De Rijksmaarschalk uitte zijn veront- j waardiging over de Engelsche boinaanval- i len op niet-militaire doelen en schreef ze toe aan het ontbreken van elk systeem bij de aanvallen. Tenslotte kwam het gesprek op den ko menden strijd tegen Engeland. De rijks maarschalk verklaarde in verband hier- mede: „Mijn luchtmacht staat geheel klaar en wacht slechts op het bevel van den Führer. Ik kan u de verzekering geven, dat de aanvallen, welke wij tot dusver op Engeland hebben gedaan, slechts gewapende verkenningen waren cn niets anders." Het D.N.B. meldt: e Duitsche duikbooten en vliegtuigen bren- I gen de vloot, de bewapeningscentra en den i havenwerken van Engeland slag op slag toe. L Dag aan dag verdwijnen waardevolle goe deren in de diepte. Levensmiddelen van overzee, waaraan in de steden van het land reeds gebrek heerscht, kunnen liet groote tekort niet meer aanvullen. Dagelijks moet voor Engeland de voorziening met voor het levensonderhoud belangrijke Invoerartike len moeilijker worden, nu de eenigszlns be langrijke havens aan de Oostkust- slechts ten koste van zeer zware verliezen kunnen worden aangeloopen en de installaties van de Westelijke havens het doelwit van de Duitsche bommenwerpers zijn. In aanmer king nemende, dat de asm ogendheden nog niet tot den hoofdstrijd tegen Engeland zijn overgegaan, krijgen de berichten van het opperbevel der weermacht over de ge voelige verliezen aan tonnage bijzondere beteekenis. Volgens deze berichten zijn alleen op den 26en Juli 63.000 b.r.t., op den 27en Juli 97.000 b.r.t. en op den 28en Juli 60.000 b.r.t. aan Engelsche scheepsrulmte tot zinken gebracht. De pijl van de blok kade Ls derhalve op den schutter zelf te ruggesprongen. Daar het laadvermogen van een schip ongeveer 140 procent van de bruto register tonnage bedraagt, beteekent de vernietiging van vijandelijke of ten dienste van den vijand staande tonnage ln de drie genoemde dagen, naast het verlies van de waardevolle schepen, het tot zin ken brengen van 318.000 ton goederen. Voor het transport te land van deze hoeveelhe den zouden 342 goederentreinen van onge veer 60 wagons noodlg zijn, als het laad vermogen van lederen wagon op 15 ton wordt gesteld. Over den aanval op Dover wordt nog in het Irontbericht van het D.N.B. gemeld: Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door een Britseh Jachtvliegtuig geramd, doch slaagde er niettemin ln zijn bommen goed gericht te plaatsen en zijn basis te berei ken. Door de botsing met het Britsche Jachttoestel, dat daarna neerstortte, werd van dc duikbommenwerper het landings gestel afgerukt, zoodat de piloot een buik landing moest uitvoeren, hetgeen bij de hooge landingssnelheld van een duikbom menwerper altijd een gevaarlijke onderne ming ls. Dank zij de handigheid van den piloot gelukte de buiklanding zoo goed, dat de bemanning ongedeerd bleef. Dit feit Ls een nieuw bewijs voor de schitterende kwa liteit van het Duitsche materiaal. Een ooggetuige die ln een duikbommen werper aan het bombardement deelnam, vertelt dat de zware Duitsche jachtvlieg tuigen den bommenwerpers reeds vooruit v/aren gevlogen. Dan ziet hij ook reeds Engelsche Hurricanes en Spitfires opstij gen. In de haven liggen drie groote sche pen, het grootste Ls een stoomschip van on geveer 20.000 ton, het tweede is een schip van ongeveer 10.000 ton en het derde een van 500Ó ton. Wij krijgen het bevel tot den aanval over te gaan. Met groote en steeds toenemende snelheid gaan wij op het doel af. De door ons uitgeworpen bommen tref fen doel. Beneden ons schijnt de hel te zijn losgebroken, Vuurzuilen springen omhoog. Men ziet dichte rookwolken boven de sche pen. Naast en voor ons maken de andere machines duikvluchten, en bombardeeren de beide andere schepen. Zij laten haar bommen vallen op de pier, vernielen de spoorlijn en de havenwerken. Alles Ls het werk van slechts enkele minuten. Inmid dels speelt zich boven ons een hevig lucht gevecht lusschen de Duitsche en Engel sche jagers af. Als wij weer op ons vliegveld geland zijn en de bemanningen melden, wat er alle maal getroffen ls weten wij: de drie voor anker liggende schepen met in totaal 32.000 ton inhoud zijn vernield en alle voor de oorlogvoering belangrijke havenwerken zijn succesvol met bommen bestookt. In het Lagerhuis heeft de Britsche minis ter voor de blokkade Dalton, gisteren, het woord gevoerd over de verscherping van de blokkade. Hij zeide o.m., dat het nood zakelijk ls thans niet alleen de schepen, die op de Middellandsche en Noordzee varen, maar ook alle schepen, die den Atlantlschen Oceaan oversteken, te controleeren. Ieder schip, welks lading niet volledig door certi ficaten wordt gedekt, zal met de geheele lading ln beslag genomen worden. Een des betreffend decreet zal terstond gepubliceerd worden. De minister voor de blokkade deed verder mededeeling van het besluit der regeering om het Fransche moederland, Algiers, Tunis en Fransch Marokko voor zoo ver de contra bandecontrole en den uitvoer betreft te be schouwen als ..onder controle van den vijand staand gebied". Goederen, die voor deze ge bieden bestemd zijn, loopen derhalve gevaar ln beslag genomen te worden als contra bande, evenals de goederen, die uit deze ge bieden komen of toebehooren aan personen, die zich ln deze gebieden ophouden, als prijs kunnen worden opgebracht. D.N.B.) Naar reeds is gemeld, heeft de Fransche ministerraad besloten een staatsgerechtshof op te richten dat moet oordeelen over de personen, die verantwoordelijk gesteld wor den voor de ineenstorting van het land. De tegenwoordige president van het hof van cassatie. Caous, wordt president van het staatsgerechtshof. de landsadvocaat bij het hof van cassatie, Cassagnu, treedt in dezelf de functie in dienst bij het staatsgerechts hof. Leden van dit gerechtshof zijn verder een generaal van het leger, een vertegen woordiger van de oud-strijders, een lid van den raad van het legioen van eer en twee rechters van lagere colleges. De ministerraad zal deze leden in Augus tus benoemen en bovendien de plaats van bijeenkomst, die in het nlet-bezette deel van Frankrijk zal liggen, bepalen. Omtrent de bevoegdheden van het speciale staatsgerechtshof voor de behandeling der zaken tegen alle voor de nederlaag van Frankrijk verantwoordelijk gestelde mili taire en politieke persoonlijkheden, wordt in welingelichte kringen te Vichy bekend, dat maarschalk Pétain dit hof verstrekkende speciale volmachten zal geven, uitgaande boven alle bestaande militaire en civiele gerechtshoven en zonder rekening te hou den met het Fransche strafrecht zooals het tot dusverre bestond. Hooger beroep is niet mogelijk. Het staatsgerechtshof zal een onderzoek instellen, dat teruggaat tot 1919 en gericht is tegen allen, die verhinderden, dat Frank rijk zijn militaire positie niet heeft aange past aan de doelstellingen van zijn politiek. Als speciaal punt in de aanklacht zal de kwestie komen, waarom de Fransche gene rale staf negen maanden lang in het defen sief is gebleven en passief den aanval van het Duitsche leger heeft afgewacht. Een officieele aanklacht is nog niet gepubliceerd. Aangezien Fransche regeeringskringen het strengste stilzwijgen in acht nemen over de verblijfplaats der aangeklaagde politici, is het buitengewoon moeilijk na te gaan, waar zij zich bevinden. Met eenige stelligheid kan slechts bevestigd worden, dat Daladier zich na zijn terugkeer uit Marokko ophoudt in een hotel in Marseille. Hij mag het hotel niet verlaten. Reynaud vertoeft in de nabij heid van Vichy, eveneens onder politie bewaking in een hotel. Camplnchi en Delbos daarentegen zouden nog in Marokko zijn, in Rabat, waar zij eveneens onder politie bewaking zijn gesteld. Volgens berichten uit Lissabon zou van Engelsche zijde nog altijd systematisch elke gelegenheid worden aangegrepen om met Fransche persoonlijkheden voeling te hou den teneinde Invloed te oefenen. Vooral de vrijmetselarij zou daarbij worden benut. MET ENGELSCHE LEVENSMIDDELEN. Kort nadat de Duitsche weermacht de Seine bij Havre had bereikt, kwamen reeds de vertegenwoordigers van de nationaal- sociallstische volkswelvaart aan. Zij namen onmiddellijk maatregelen om aan den drei genden hongersnood het hoofd te bieden en duizenden vrouwen en kinderen van ge vluchte gezinnen van den hongerdood te redden. In het begin schenen de Franschen weinig vertrouwen te hebben in het Duitsche vredeswerk. Thans echter staan zij verbaasd over de geweldige prestaties van de natio naal socialistische volkswelvaart. De groote levensmiddelenvoorraden, die het Engelsche expedltieleger naar Frankrijk had meege- Een andere resolutie ter conferentie van Havana heeft betrekking op de activiteit van diplomatieke en consulaire ambtena ren. Onder verwijzing naar de Havana-con- ventie van Februari 1922 wordt vastgesteld, dat vreemde diplomaten ln Amerika zich niet mogen mengen in de binnenlandsche of bultenlandsche politiek van het land, waar zij vertoeven. De vreemde diplomaten moeten hun werkzaamheden beperken tot het land dat gastvrijheid verleent. Zij kun nen zich slechts beroepen op hun immuni teit voor zoover als dit noodzakelijk ls voor de uitoefening van hun officieele functies. Het ligt binnen de bevoegdheid van de Amerikaansche regeering om politieke be- 'drljvigheid van vreemde diplomatieke of consulaire vertegenwoordigers in het ge bied, waar zij zijn geaccrediteerd, te belet ten inzooverre deze bedrijvigheid een ge vaar zou zijn voor den vrede en voor .de democratische traditie van Amerika. Een ander besluit is eveneens gericht te gen politieke inmenging. Hiervan is de zoo genaamde „vijfde colonne" het onderwerp. In lange uiteenzettingen wordt door mid del van dit bpsluit gepoogd de opvatting ingang te doen vinden, als zouden maatre gelen tegen deze „vijfde colonne" gericht, niet in tegenspraak zijn met het volken recht en niet strijdig zijn met den geest van democratie. Zulke maatregelen zou den integendeel noodzakelijk zijn om zoo wel de neutraliteit als de democratische vrijheden en den vrede te bewaren. Tot dit doel wordt bij besluit allen Amerikaansche regeeringen aangeraden, maatregelen te treffen tegen wapen- of menschen-smok- kelarij en voorts te zorgen voor overeen komstige voorschriften voor de politioneele en justitieele autoriteiten ten einde de sa menwerking te bevorderen bij het onder drukken van ongeoorloofde activiteit van politieken aard. Tenslotte wordt in dit be sluit vastgesteld, dat elk der 21 regeeringen, die zich door zulke activiteit op het Ameri kaansche vasteland bedreigd voelt, het ini tiatief kan nemen om een vergadering van roepen. Op hetzelfde terrein ligt ook het besluit, waarbij de grootst mogelijke om zichtigheid en zorg worden geëischt bij het verstrekken van paspoorten. Een andere resolutie van de conferentie is de inter-Amerlkaansche oeconomische en financieele samenwerking. Deze resolu tie verklaart dat de oorlog de internationale handelskanalen heeft verstoord en de af zetgebieden voor bepaalde Amerikaansche producten heeft verkleind. Het opstapelen van overschotten, waarvan de uitvoer voor de landen absoluut noodzakelijk is, treft de bevolkingen op oeconomisch, financieel en sociaal gebied in aanzienlijke mate. De landen moeten derhalve hun productie uit breiden tot nieuwe producten en de moge lij kheid om deze goederen te koopen ver- grooten. Daarom houden zij vast aan de liberale grondslagen van den internationa len handel op grondslag der rechtsgelijk heid. Deze grondslagen zullen door de Ame rikaansche staten zoover worden doorge voerd (dit is een groote slag voor het plan van Roosevelt) als de tegenwoordige om standigheden dit toelaten. Zij zijn bereid, het handelsverkeer met de geheele wereld te hervatten, zoodra de niet-Amerikaan - sche naties onder dezelfde voorwaarden hiertoe bereid zijn. De Amerikaansche lan den achtten het hiertoe noodzakelijk, het arbeidsterrein van de inter-Amerikaansche financieele en oeconomische commissies te Washington te verhoogen. Voor bijzondere vraagstukken zullen op de daarvoor geschikte plaatsen sub-com missies worden ingesteld. De inter-Ameri kaansche commissie te Washington zal zich belasten met den afzet van de uitvoerover- schotten en het opvoeren van den inter - Amerikaanschen buitenlandschen handel. Deze commissie zal maatregelen treffen voor het opvoeren van den levensstan daard der Amerikaansche volken. Tevens zal deze commissie een organisa tie in het leven roepen voor het verdeelen van een gedeelte der overschotten voor hu manitaire en sociale doeleinden en maat regelen nemen voor -het bevorderen van het inter-AmerikaanSche oeconomische leven door het verleenen van credieten. Tenslotte zullen met behulp van een inter-Ameri kaansche bank de industrieën worden ont wikkeld. Daarna is de conferentie gesloten. Terstond daarop is de delegatie der Ver eenlgde Staten vertrokken. De voorzitter, de Cubaansche minister van buitenlandsche zaken, Campa, ver klaarde in een slotrede: de hier genomen maatregelen scheppen geen nieuw recht. Zij zijn tegen geen enkel land gericht, doch dienen uitsluitend tot voorzichtigen af weer, opdat in Amerika vrede, veiligheid en democratie behouden blijven. Het voor naamste besluit van deze bijeenkomst werd uitdrukkelijk aan de voorwaarde van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren ge koppeld, waaruit blijkt, dat wij geen land- honger hebben en andere volkeren niet onderwerpen willen. Nog wordt gemeld, dat evenals Argen tinië ten aanzien van de Falkland-eilanden zoo ook Guatemala ten aanzien van zijn conflict met Engeland betreffende Belice (Britseh Honduras) een na<irukkelijk voor behoud maakt. Van de aankondiging van Guatemala, dat het desnoods Belice bezet ten en de kwestie voor een scheidsgerecht zal brengen, werd door de conferentie zon der tegenspraak kennis genomen. Het voor stel van Uruguay, de territoriale wateren tot 25 zeemijlen uit te breiden, werd voor gelegd aan de rechtscommissie te Rio de Janeiro. Kort voor zijn vertrek verklaarde Cordell Huil: Amerika heeft aan de wereld zijn eenheidsfront en zijn vastberadenheid ge demonstreerd, geest en stelsel van zijn continentale solidariteit te bewaren. In zake de besluiten der Pan-Amerikaansche conferentie over het vraagstuk van de Europeesche koloniën in Amerika zeide Huil. dat daardoor de vrede op het Weste lijke halfrond en de belangen der bewo ners van de koloniën beschermd worden. Huil sloot met een uitvoerige uiteenzetting over de noodzakelijkheid van economische samenwerking van Pan-Amerika. welke hij als „economische verdediging" kenmerkte. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Steeds meer belangstelling voor de Neder-" landsche Unie (Binnenland, 2e Blad). De puntentelling voor de textieldistributie (2e Blad). Dader van den moordaanslag te Den Haag gisteren te Utrecht aangehouden (Ge mengd, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Toenemende belangstelling - Vaste markt - Locale fondsen meerendeels hooger - Staatsobligatiën oploopend - Amerikanen beter. Buitenland Rijks-Maarschalk Goering verzekert, dat de Duitsche luchtmacht, sterker dan op 10 Mei, gereed staat (le Blad). Verscherping der Britsche blokkade (le Blad). Fransch Hoog-gerechtshof ingesteld (le Blad). Verdrag tusschen Portugal en Spanje (le Blad). Engelsch protest tegen de arrestaties in Japan (le Blad). De conferentie te Havana gesloten (le Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. nomen, kwamen bij deze hulpactie goed van pas. In Le Havre werden voorraden ontdekt, die voldoende waren voor een tijd van vijf jaar. Thans worden honderdduizenden noodlijdende Franschen geholpen met de opgestapelde hoeveelheden bevroren vleesch en de gevonden conserven! die de vroegere bondgenooten bij hun terugtocht in Le Havre moesten achterlaten. 1600 halve os sen, 2000 ton koffie, 30.000 ton meel en ont zaglijke voorraden conserven, maakten het de nationaal socialistische volkswelvaart mogelijk in de afgeloopen maand 21.466.000 porties eten aan geëvacueerde Franschen te verstrekken. Dit werk werd verricht door 576 Duitschers, met behulp van de Fransche autoriteiten en Roode Kruiszusters, die meer dan 2.600.000 kilogram levensmiddelen in Noord-Frankrijk verdeelden. Onder den titel „Hoe Winsten Churchill den oorlog voorbereidde" publiceert de Action Francaise een schildering van het Marseillaansche blad Semaphore. Daarin vertelt de journalist Paul Barlatier, wat een welingelichte persoonlijkheid hem heeft medegedeeld van de intriges van Churchill om den oorlog te ontketenen. Barlatier schrijft: In Januari 1939 bevonden Winsten Chur chill en da toenmalige Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek zich met vacantie aan de Riviera, waar zij herhaalde besprekingen met elkaar hadden. Deze hee- ren streefden ernaar, den oorlog tusschen Duitschland en Italië eenerszijds en Frank rijk en Engeland anderzijds onvermijdelijk te maken en zij schroomden niet uiting te geven aan hun voornemens. Den elfden Januari 1939 gaf een „zeer ge distingeerde dame van zeldzame intelligen tie van gene zijde van den Oceaan op haar prachtig landgoed een noenmaal, waarvoor Churchill was uitgenoodigd. Ofschoon hij destijds niet van de regeering van zijn land deel uitmaakte, aarzelde hij niet met een verrassende lichtzinnigheid een verklaring ovët den oorlog af te leggen. Hij zeide: „Wij zullen met Duitschland oorlog voeren". Zijn gastvrouw, wier hooge politieke intelligentie door al haar vrienden geroemd werd. antwoordde hem: hoe kunt u iets dergelijks zeggen? U bent niet gereed. Hoe kunt u een oorlog op het oog hebben? Churchill antwoordde: „Dat geeft niet> Twee jaar lang zullen wij aardige kleine moordpartijen hebben. Daarna zullen wij door onze ingespannen pogingen den oorlog winnen". Enkele dagen later ontmoette deze dame den Engelschen staatsman opnieuw in een kasteel, dat aan een buitenlandsche persoonlijkheid behoort. Churchill kwam hier op zijn verklaringen over den oorlog terug en riep in verband met de ditmaal krachtiger bezwaren van zijn vroegere gast vrouw uit: irDe oorlog, wat ook kome, wij zullen hem Voeren. Het zullen verschrikke lijke moordpartijen zijn, doch wij zullen hem winnen".

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1