Uit den Leidschen raad Ons Kort Verhaal ^estland, Holland's eerste tuinbouw-district! Dinsdag 30 Juli 1940 ïzet der 12 veilingen beliep tot 30 Juni 1940 bijna 3 ton minder dan in 1939 |uli bracht echter uitkomst Een verklaring namens alle partijen op één na „Luchtpost" Het land van het glasZóó ziet de bezoeker Westland, als hij voor het eerst daar een deel van zUn tUd zoek brengt. En hij denkt dan meteen terug aan zijn schooljaren, waarin hij zoo een en ander, via een .blinde" kaart over het West- land in zijn hoofd stampte: het land van groente, fruit, bloemen enbroeikassen. Hoe heeft dit prachtige gebied het er in de laatste maanden afge bracht? Hoe reilt en zeilt het thans? Ziedaar benige vragen, waarop één onzer redacteuren in een serie korte artikelen het ant woord zal geven. Bijgaand publi- ceeren wij diens eerste bijdrage, de weergave van een gesprek met den heer J. Barendse, voorzitter van den „Bond Westland", welke in 1939 het 10e lustrum herdacht! filing in Poeldijk (Westland) is in vollen gang. Schuit na schuit, volgeladen met fc en fruit vaart door de nauwe vaargeul langs den „afslager" en de kooplustigen [an onzen specialen verslaggever). den vergoedingsprijs, die voor het doorge draaide product Is uitbetaald, aldus voegt dê voorzitter van den „Bond Westland" hier aan toe. En daarbij overhandigt hij het staatje, dat op de 12 veilingen betrekking heeft en dat er als volgt uitziet: bedrijven is de beslissing gevallen. En de opbrengst daarvan ls schraaltjes. In hoe verre dit goed gemaakt zal worden kan niemand zeggen. Want niemand weet wat de tuinders straks zullen moeten betalen voor de dingen die zij noodig hebben. De prijs van het hout Ls al gestegen. En hoe zal het gaan met de kustmest en de kolen? Zullen daarvan wel voldoende hoeveelheden te krijgen zijn? De Westlanders hebben in het voorjaar een goeden prijs gemaakt voor de sla. Hun commentaar is dan: ziezoo, dat hébben we! Méér zeggen zij niet. Want hun gedachten zijn al weer bij de tomaten en de druiven en de andere soorten fruit en I groente, vooral nu bekend ls geworden, dat j er op het oogenblik veel fruit uit Italië Ingevoerd wordt, zooals roode pruimen, die tegen zeer behoorlijke prijzen verkocht wor den, perziken en citroenen. Daardoor wordt meteen al weer een nieuw probleem toege- 1 voegd aan de vele, waarop het antwoord nog moet komen. Een paar van die problemen noemen? In I dc eerste plaats is er het feit, dat de aard- beienoogst, waarvan de aanvoer toch al niet met veel optimisme tegemoet gezien werd, heel erg tegenviel. In totaal zijn er in 1939 ruim 111.000 k.g. aan de Westlandsche veilingen gebracht. En nu? Nog geen kwartOch. het voorjaar is nu niet zoo bijzonder mooi geweest. Veel vorst- schade, lange dooi. Is voor den -geringen aanvoer van aard beien dus nog wel een oorzaak aan te wijzen, een puzzle is het met de komkommers ge weest. Berkel leverde er 12000, Pijnacker 24 25.000, Delft met honderdduizend ramen ook maar weinig. Wat daarvan de oorzaak I. land's tulnbouwdlstrict bij uitnemend- i,Zóó wordt in het Gedenkboek, dat Begenheid van het tiende lustrum van pond Westland" werd uitgegeven, het md getypeerd. En de Nederlander, die trein en bus in Juli 1940 heen reist fdie zich de moeite getroost om zijn I de kost te geven beseft hoe raak, fcrecles het Westland daarmede ls ge- tyd. reilt en zeilt het Westland op dit pbllk? Hoe zijn de vooruitzichten? Is 'den voor optimisme? Ziedaar de drie, ir elkaar gestelde vragen, die den wiewer op den voorzitter van den ld Westland", den heer J. Barendse lirt. Zij zitten ln het moderne gebouw veldijk ruim 9 K.M. van Den Haag honderden hun fruit en groente per Tt aanvoeren voor de veiling. Vijf mlnu- Jeleden stonden zij samen te kijken [het veilen, zagen zij hoe schuit voor Et door de smalle opening het velling- liw binnenvoer, langs de stelle tribune, I de kooplustigen zich bevinden. Thans jtten zij de stilte voor het vraag-en- fooid-spel, dat nieuwsgierige Journalis- pu eenmaal plegen aan te wenden om ne te weten te komen, wat zij van l achten. heer Barendse, een doorgewinterde lander, begint met het overleggen van s, welke den veilingomzet van de 12 Bandsche veilingen tot en met 30 Juni "aangeven. En daaruit trekt hij de con- J dat deze bijna 3 ton minder is dan in IDe omzet is berekend met inbegrip van Poeldijk f. 691.516.27 f. 598.558.02 f92.'958.06 Westerlee 689.982.89 694.846.15 f. 4 863.26 Naaldwijk 's Gravenzande 552.578.52 474.077.16 78.501.36 468.460.19 505.764.78 37.304.59 Honselersdijk 557.045.73 494.988.32 62.394.00 Kwintsheul 559.126.51 469.988.82 39.137.69 Monster 342.467.67 350.1Q1.97 7.724.30 Wateringen 269.531.86 233.072.58 36.459.28 Zwartendijk 101.982.55 104.616.64 2.634.09 Woutersweg 169.316.13 181.990.55 12.674 42 165.338.62 20.025.00 Sammersbrug 121.734.38 113.190.68 8.543.70 f. 85.225.66 f. 367.994.08 Men ziet het: ultimo Juni was de op brengst f282.768.42 minder dan ln 1939. Ge lukkig is ln Juli en dit geeft aanleiding om met eenig optimisme de toekomstige ontwikeling af te wachten de achter stand Ingehaald. „Een moment-opname van den toestand kan ik onmogelijk geven", zoo zegt de heer Barendse. En hij licht meteen toe, waarom dit niet gaat. „Het Westland heeft 2 hoofd- Eroducten: tomaten en druiven. En die eginnen op dit oogenblik volop aan de markt te komen. Met de stooktomaten zijn we aan den schralen kant gebleven. Nu komen de tomaten van den kouden grond aan de beurt. Hekent men er mede, dat in totaal 17 a 18.000 ton (17 18 mlllioen kg!) druiven geveild moeten worden en 35000 ton (35 millioen kg!) tomaten, waarvan de groote hoop nog moet komen, dan begrijpt iedereen, dat er op dit oogenblik nog niets gezegd kan worden. Alleen voor de stook- .Zlebicr een overzicht buiten het veilinggebouw te Poeldijk (Westland). Op den voor land het in 1931 onthulde standbeeld van pastoor Franciscus Verburgh, die van 1618 —1708 geleefd heeft cn die als de grondlegger van de druiventeelt in het Westland beschouwd wordt. kan zijn? Wij weten het niet. Het eenige dat ons bekend is. Ls het feit, dat er ver leden jaar meer dan V/t millioen komkom mers geveild zijn en ln 1938 dito dito En zoo zijn er meer dingen die den West landers voor onverwachte moeilijkheden plaatsen. Neem het vraagstuk van den export, b.v. van tomaten. Er is een prachtige aanvoer te verwachten. Zal met name Dultschland door veel vraag invloed op den prijs uitoefenen? Het is op dit moment nog niet te bekijken. Ik hoop en met mij het geheele Westland er het beste van. Voor het oogenblik richten wij ons nog op het binnenland. En wij verwachten ten aanzien van den export, dat ook deze niet zal tegenvallen, vooral wat den prijs betreft. (Nadruk verboden). Nadat agenda en aanvullingsagenda met eenig debat van ondergeschikt belang wa ren afgedaan, zette de Leidsche Raad zijn zitting aldais voort: WERKVERSCHAFFING. Wethouder WILBRINK zegt, dat B. en W. zich zeer hebben beraamd op werkverrui- min al wordt dit zeer belemmerd door ver- eischte goedkeuringen, aanwezigheid van materiaal, enz. Leiden was een der eerste 4 gemeenten die haar aanvragen Indienden. Bijzonder weinig wordt toegestaan, geen bouwwerken, alleen weg- en straatbanen en dat is voor Leiden zeer moeilijk, gelet op ons territoir. Ook is gedacht aan volkstuinen, maar ln dit opzicht is het wachten nog op ver nieuwing van het uitbreidingsplan, waarbij storing is Ingetreden tengevolge van den brand in Rotterdam. Een andere moeilijk heid is, dat de gemeente nog niet alle be- noodlgde terreinen ln handen heeft. Wel licht zijn er evenwel straten aan te leggen achter den Lammenschansweg en achter den Maresingel, ook af ondervindt de bouw van woningen moeilijkheden, zelfs voor wat betreft de 180 reeds goedgekeurde wonin gen achter den Maresingel, wegens gebrek aan materiaal. Dit uit te voeren als gewoon werk geeft kans op extra-rente-verlies en dat heeft B. en W. op het idee gebracht: zijn zij niet als werkverschaffingsobject in aanmerking te brengen? Ook waar dan meer werklieden te werk zijn te stellen? Gelet op de houding van den raad in deze materie, wilden B. en W. echter eerst het oordeel van den raad weten alvorens met voorstellen te komen, daar anders een on- gewenschte stagnatie zou intreden, ook met het oog op te voeren besprekingen met hoo- gere Instanties. Voor den heer WILMER is het zonne klaar. dat het denkbeeld van B. en W. moet worden aanvaard, waar er dan meer ar beiders te werk gesteld kunnen worden. De heer SNEL, vroeger scherp tegenstan der van werkverschaffing, zegt namens zijn fractie thans prijs te stellen op het uit voeren van werk, al is het in werkverschaf fing, gelet op de omstandigheden, opdat van gemeentewege met de uitvoering kan wor den begonnen. De heer HUURMAN meent, dat niet al leen bij werkverschaffing, doch ook bij ge wone uitvoering meer arbeiders te gebrui ken zijn door bepalingen in het bestek geen mechanlschen arbeid te doen verrichten, al zouden er wellicht daaraan financieele na- deelen zijn verbonden. Spr. vraagt de inschakeling van de ge wone uitvoerders, en niet het opdragen b.v. aan de Heide Mij. Wethouder WILBRINK wijst er op, hoe de heer Huurman zelf reeds erkent, dat uitvoering in gewone uitvoering veel duur der komt en dat is afdoende! Persoonlijk wil spr. wel zeggen, dat hij zoo mogelijk den aannemer wil inschakelen, doch dit is van nader onderzoek. De VOORZITTER meent, dat thans vol doende zekerheid aanwezig is, dat door B. en W. geen monnikenwerk zal worden ver richt door het voorbereiden van desbetref fende voorstellen, die men dus tegemoet kan zien, EEN VERKLARING. De heer BEEKENKAMP legt daarop vol gende verklaring af: De vertegenwoordigers van de politieke partij ?n in den gemeenteraad, die prijs stel len op een rechtmatigen volksinvloed op wetgeving en bestuur, hebben mij gemach tigd de volgende verklaring af te leggen: De buitengewone omstandigheden, waarin ons- vaderland verkeert, maken het tot een dwingende noodzakelijkheid, alle krachten richtend op de handhaving van een poli tiek beleid in overeenstemming met den Nederlandschen volksaard en de nationale tradities, een zoo groot mogelijke eenheid onder de verschillende volksgroepen te verkrijgen, In overeenstemming met den toestand, zooals die voor het bezette Nederlandsche gebied is geschapen, constateeren wij, dat wij binnen de grenzen van de Gemeente wet betrokken zullen blijven bij de uit oefening van het Gemeentebestuur. Wij verklaren met handha/vlng van de be ginselen, die ons tot dusver hebben ge leid, en met eerbiediging van elkanders op vattingen, bij voortduur onze krachten te zullen inspannen om de gemeentelijke saamhoorigheid te dienen ter bevordering van de belangen dear Leidsche burgerij, zoowel in geestelijk als in stoffelijk op zicht. Samenwerking tot dit doel zal met kracht worden nagestreefd. (Nadien bleek ons. dat deze verklaring is afgelegd namens alle partijen, behalve de communistische. De heer van Weizen heeft de zitting voor de verklaring reeds ver laten. Red- L. D.) RONDVRAAG. De heer KEY klaagt over het lang wach ten bij de uitreiking der boter- en vet kaarten en vraagt: is verbetering niet mo gelijk? De VOORZITTER meent, dat het hier nog zoo slecht niet is gegaan, doch er zal aandacht aan geschonken worden. De heer SNEL wil eenige vragen tot B. en W. richten over het uitzenden van ar beiders naar Duitschland. Velen hebben be zwaren, die echter niet geaccepteerd wor den. Men weet niet de voorwaarden van uitzending, weet niet hoe het gaat als men daar ziek wordt, gedood wordt of een on geval krijgt De VOORZITTER is van oordeel, dat dit de bedoeling van de rondvraag te boven gaat en adviseert een anderen weg in te slaan, die practisch ook de voorkeur geniet. Na nog enkele opmerkingen volgt nog voor halfvier sluiting der openbare zitting. De Raad gaat over in geheime zitting. VOOR WOENSDAG 31 JULL Jaarsveld, 414.4 M. KRO.-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 3.05 Wfj beginnen de dag 8.15 Gr.muz. 10.00 VPRO. Morgen wijding 10.15 Gr.muz. 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Gr.muz. 12.15 Rococo-octet 12.45 Berichten ANP. en grmuz. 1.15 KRO.-Melodisten 2.00 Vrouwenuur 3.00 Grmuz. 4.30 Kinderuurtje 5.15 Berichten ANP. 5.30 KRO-Nachtegaaltjes 5.45 In leiding volgende uitzending 5.50 Uit Bay- reuth: tweede acte van de opera „Gotterd&rn- merung" 6.50 Gram.muziek 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Berichten 7.20 Zang cn piano - 7.30 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur" - 7.45 Reportage 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gevarieerd orkestconcert 10.00 Gr.muz. 10.10 Wij sluiten den dag 10.15— 10.25 Berichten ANP. Kootwijk, 1875 M. AVRO.-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten <En- gelsch) 7.30 Grmuz. (Om 8.00 Berichten ANP.) 10.00 Morgen-wijding' 10.15 Gram. muziek 10.30 Solisten, koor en orkest (opn.) 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Grmuz. 11.45 AVRO.-Amusements-orkest 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP., grmuz. 1.00 Orgel, zang en viool 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Omroeporkest en solist (opn.) en gr.muz. 3.15 Berichten (En gelsch) 3.30 AVRO.-Amusements-orkest, AVRO.-Musette-ensemble en grmuz. 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP. 5.30. Grmuz. 5.45 AVRO.-Dansorkest 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Onderwijsfonds Scheep v.: Technische causerie 7.00 Vragen van de dag (ANP.) 7.15 De Romancers en soliste 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Be richten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Grmuz. (9.159.30 Berichten-Engelsch) 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15—10.30 Berich ten ANP. 10.3010.45; 11.15—11.30; 0.15—030 en 1.15130 Berichten (Engelsch). door JOHN FRESCO. „Als we het een beetje handig aanleggen", zei Eddy Flint, „dan kunnen we de volgende week van ons geld gaan leven. Lady Plumm zal morgenavond bij het bal van Lord Hartley de beroemde Borgiabroche dragen. James Morgan in Houstonstreet weet ervan en hij geeft zevenduizend pond voor het dine". Jèrry Clark haalde onwillig zijn schou ders op. „Alles goed en wel, Ed, maar je moet niet vergeten, dat Hartley de vijf bekwaamste detectives van Scotland Yard heeft ge- engageerd, speciaal om de Borgiabroche te bewaken. Je kunt er zeker van zijn, dat ze lady Plumm geen oogenblik uit het oog zul len verliezen. Er is geen schijn van kans, dat iemand de gelegenheid zal krijgen, een hand naar het sieraad uit te steken, zonder dat hij onmiddellijk gearresteerd wordt". Eddy lachte geheimzinnig. „Dat weet ik allemaal, beste jongen, maar ik zei, met een beetje handigheid en geluk. Ik weet zelfs nog meer. Zoodra lady Plumm de broche kwijt is, zal ze als een bezetene tekeer gaan en dan worden alle deuren automatisch gesloten. Niemand kan de bal zaal verlaten en iedereen zonder uitzonde ring zal worden ondervraagd en gefouilleerd. Voor dat doel heeft Hartley de vrouwelijke detective Letty While aangenomen". Clark keek zijn vriend verwonderd aan. „En ondanks deze voorzorgsmaatregelen denk jij de broche in handen te krijgen?" „Ik denk het niet alleen, ik weet het zeker. Luister. We zijn beiden uitgenoodigd en we gaan samen naar de villa van lord Hartley. Ik zal in een koffertje een van mijn postduiven stoppen, die jij tijdens het bal onder je costuum moet verbergen. Ik zal zorgen, dat het raam aan de zuidzijde open staat en precies om elf uur maak jij, dat je in de onmiddellijke nabijheid van lady Plumm bent. Dan zal het licht een oogen blik uitgaan en van die gelegenheid maak JU gebruik de broche te stelen en aan den poot van de duif te bevestigen. Het beest vliegt rechtstreeks naar zijn hok en morgen gaan wij met het sieraad naar James Mor gan. Laat de heeren en dames detectives maar vragen en fouilleeren zooveel zé wil len, de broche is dan allang in veiligheid". Jerry Clark knikte goedkeurend. „Een schitterend plan. Een soort lucht post dus?" „Precies". Alles ging, zooals Eddy Flint het voorspeld had. De berekening klopte als een bus. In den vooravond waren ze in de villa van lord Hartley gearriveerd en ze hadden ieder een afzonderlijke kamer ter beschikking gekre gen. Het koffertje met de postduif werd zorgvuldig onder den divan op Jerry's kamer verborgen. Juist toen het bal op zijn hoogtepunt was, ging het licht uit en op hetzelfde oogenblik voelde lady Plumm, dat haar diamanten broche werd gestolen. Ze gaf een gil en schreeuwde om licht. Nog geen minuut later was de balzaal weer helder verlicht en bij iedere deur stond een detective. „Niemand mag de zaal verlaten", beval inspecteur Pendelton met bulderende stem en direct was het doodstil in de zaal. „Er zal gefouilleerd worden", ging Pendelton voort. „Ik hoop, dat geen der aanwezigen zich daartegen zal verzetten". Zonder morren volgden de gasten ieder op zijn beurt den inspecteur naar een aparte kamer en de dames werden onderzocht door miss Letty While, maar er werd van de broche geen spoor gevonden. Pendelton moest toegeven, dat hij voor een raadsel stond. Het bal werd voortgezet, maar de detec tives zaten niet stil. Het geheele bedienden- personeel werd ondervraagd, maar ook van dezen werden de politiemannen niet veel wijzer. Middernacht was allang voorbij, toen de gasten een voor een afscheid van hun gast heer namen en ook Eddy Flint en Jerry Clark maakten zich gereed voor den aftocht. Ze drukten lord Hartley vriendelijk de hand. maar ze zagen niet, dat er een ondeugende glinstering in zijn oogen lag. Bij de deur werd Jerry staande gehouden door inspecteur Pendelton. „Excuseer, mr. Clark", zei hij stroef. „Wilt u mü even volgen naar de kamer hiernaast? Ik wilde nog een paar vragen stellen". „Met genoegen", zei Clark kalm. in de overtuiging, dat Pendelton niets kon weten. Hij volgde den detective naar het vertrek ging in een gemakkelijken stoel zitten. „U wenscht, mr. Pendelton? Ik meen, dat ik alles gezegd heb, wat ik weet". „Toch niet alles", zei de inspecteur met een geheimzinnig lachje: „U hebt bijvoor beeld niets gezegd over die postduif in uw koffertje". Er trok een doodelijke bleekheid over Clark's gelaat en daarmede verried hij zich zelf. „W&bllef?" „Het is heel eenvoudig", grijnsde Pendel ton. „Toen het dienstmeisje van lord Hart ley op uw kamer kwam om op te ruimen, hoorde ze een vreemd geluid onder den divan. Ze schrok zoo hevig, dat ze weg vluchtte om Henderson, den butler te halen. De man stelde een onderzoek in en vond onder den divan uw koffertje met de duif. maar hij was zoo onhandig om het beest door het openstaande raam te laten ont snappen. Hij was bang. dat u er kabaal over zou maken en toen nam hij uit zijn eigen duiventil een andere duif, die hij in het koffertje deed. Tien minuten geleden kwam Henderson toevallig voorbij de til en daar vond hij zijn duif terug met de diamanten broche van lady Plumm aan zijn poot". Pendelton zweeg en keek Clark uitdagend aan. .Dat wilde ik u zeggen, mr. Clark en als u mij een verklaring kunt geven, hoe de broche aan den poot van een duif komt, die in uw koffertje zat. dan ben ik tevre den". Maar die verklaring kon Jerry Clark niet geven en daarom moest hij toelaten, dat rendelton een paar stalen armbandjes mi jriin nols.rn pn een poosje later wist hij. dat die duivenhistorie hem maar even- i tjes vijf jaar kostte. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7