STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 30 Juli De „Verklaring van Havana" Welke bon is geldig! Nederlandsche Studenten Federatie Uiteenzetting van haar doelstelling Geen overdracht van niet-Amerikaansch gebied RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Naar aanleiding van hetgeen de vorige ■week o.a. In dit Blad geschreven ls over een conflict in de studentenwereld, verzoekt men ons van de zijde der leiding van de Nederlandsche Studenten Federatie het navolgende te willen opnemen omtrent haar doelstelling: De oorlog heeft binnen de grenzen van ons land veel veranderd. Ook de Neder landsche studenten willen toonen, dat zij de beteekenls van deze verandering ten volle begrijpen en dat zij de gevolgen hiervan met zin voor de werkelijkheid zul len aanvaarden. In de overtuiging, dat de toestand van ons vaderland ook voor de Nederlandsche studenten een nationale samenwerking cJscht, voelen zij de noodzakelijkheid en mogelijkheid om deze samenwerking tot stand te brengen in vaderlandschen zin, eerbiedigende de traditioneele geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid. Ter verwe zenlijking hiervan hebben de besturen van die studentenorganisaties, welke te zamen geacht mogen worden alle Nederlandsche studenten momenteel te vertegenwoordi gen. een lichaam opgericht, genoemd „De Nederlandsche Studenten Federatie". Deze Nederlandsche Studenten Federatie heeft, thans haar richtlijnen aan alle Nederland sche studenten toegezonden. Zij luiden als volgt: 1) De basis van de studentensamenleving ligt besloten in de Nederlandsche univer siteiten en hoogescholen, welke zich in vereeniging met de verschillende studen tenorganisaties tot taak moeten stellen de vrije ontplooiing van de persoonlijke capa citeiten der studenten ter algeheele voor bereiding op het maatschappelijke leven. 2) De veranderde omstandigheden eischen eenerzijds een snelle ontwikkeling van ideeën en initiatief, reeds voor den oorlog opgekomen of ondernomen, anderzijds een herzieniiig onzer houding ten aanzien van de maatschappij, waarvan wij een onder deel vormen. 3) Wij willen trouw blijven aan ons volk en aan zijn waardige tradities. 4» Wij willen handhaving van de bij ons volkskarakter aansluitende geestelijke vrij heid in het openbare leven, met volledige c-rkenning van de noodzakelijke handha ving van orde en gezag. 5) Wij erkennen hot bestaan van enkele waardevolle instellingen en gewoonten uit het verleden, welke ook, nadat de omstan digheden geheel gewijzigd zijn, haar waar de geenszins hebben verloren Voor het be houd hiervan zullen wij waken. De Federatie wil bereiken: 1) Een nauwe doeltreffende samenwer king tusschen alle bestaande studenten- oiganlsaties op zuiver Nederlandsche basis. 2» De bevordering en concentratie van opbouwend initiatief op elk gebied van het studentenleven als zoodanig en als onder deel van het Nederlandsche volksleven. 3) Versterking van het geestelijk en ze delijk leven en bevordering van de licha melijke ontwikkeling der Nederlandsche studenten. 4) Het zoeken naar en bevorderen van den meest doelmatigen vorm van acade mische opleiding. 5) Het actief deelnemen aan den weder opbouw van Nederland. 6) Het behartigen der belangen van die studenten, welke tot nu toe niet tot een der studentenverenigingen behoorden en het bevorderen van hun verbondenheid aan de academie. 7) Het zoeken van Intens contact met andere lagen van het Nederlandsche volk. Voor dc coördinatie der studentenorgani saties zijn in alle studentensteden contact commissies gevormd, welke eenerztjds met de stedelijke vertegenwoordigers, ander zijds met de aanwezige studentenvereni gingen samenwerken. De eerste pogingen der N.S.F., om de mogelijkheden tot het bedrijven van sport door studenten meer algemeen te maken, hebben het aanzien met volledig succes bekroond te zullen worden. De mogelijkheden tot het mede werken aan den wederopbouw worden on derzocht; ook het zoeken naar arbeids- objecten in deze richting kan ieder stu dent zich reeds nu persoonlijk tot taak stellen. Voor het bevorderen van contact met andere lagen der bevolking wordt ge werkt aan de uitbreiding van het instituut der volkshoogesoholenTot de organisee- rende studenten behoorn voornamelijk diegenen, die niet in de stad van hun aca demie wonen. De NB.F. heeft een uit Delft stammend idee opnieuw opgevat, tot het stichten van Studentenhuizen, waarin studenten zouden kunnen worden ondergebracht, die tot nu toe wegens flnancieele redenen niet In de stad hunner Alma Mater konden leven. Het manifest doet ten slotte een beroep op alle Nederlandsche studenten om ter dege te beseffen, dat zij zelf de verant woordelijkheid voor hun toekomst dragen en roept daarvoor aller medewerking in. BIJEENKOMST IN DE ZUIDERKERK. Het Verband van Meisjes- en Jongellngs- vereenigingen op Gere formeerden Grond slag uit Leiden en Omstreken houdft Donder, dag a.s. zijn jaarlljksche bijeenkomst in de Zuiderkerk aan den Lammenschansweg Sprekers zijn: prof. dr. J. H. Bavindk over het onderwerp: .Bijbelstudie en persoonlijk Bijbellezen": mr. J. A. de Wilde, Den Haag, over het onderwerp „Het geestelijke voorop" terwijl ds. R. C. Harder van hier een slot woord zal spreken. GEEN VOORRANG VERLEEND. Gistermorgen omstreeks halfelf zijn op het kruispunt van de Koningdnnelaan en den Lammensohansweg twee auto's met elkaar in botsing gekomen, doordat de be stuurder van de auto, welke van den Lam- mensdhansweg kwam, G. S. den H., uit Kou dekerk, geen voorrang verleende aan de auto van den 66-jarigen H. S. M. B., die uit de Koninginnelaan kwaiji rijden. Het gevolg was. dat laatstgenoemd voertuig aan de achterzijde werd geraakt, om sloeg en zwaar werd beschadigd, terwijl de heer B. een diepe snij wond in de zijde en schaafwonden in het gezicht bekwam. De EH.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis. JAPANSCH-AMERIKAANSCH INCIDENT BIJGELEGD. Het Japansch-Amerikaansche incident, dat te Sjanghai ontstaan is door de ar restatie van zestien Japansche geheime politieagenten en hun mishandeling door Amerikaansche mariniers, is bijgelegd. De Amerikaansche bevelhebber te Sjang hai heeft zijn leedwezen betuigd over het gebeurde, dat onder de Japanners in alle deelen van China veel kwaad bloed heeft gezet. Dank zij de Japansche pogingen een ver storing der betrekkingen met Amerika te vermijden, zijn twaalf nieuwe incidenten tusschen leden van de weermacht in Sjanghai en in andere steden van het be zette China bijgelegd. BENZINEVERBRUIK IN SPANJE DRASTISCH BEPERKT. De Spaansche staatscourant publiceert nieuwe maatregelen inzake de inkrimping van het verbruik van benzine. Van 1 Augustus af mbgen geen passagiers- auto's met meer dan 25 pk. worden gebruikt. Wagens tot 25 pk. krijgen een bewijs, dat recht geeft op zes liter per paardekracht per maand. Voor huishoudelijk gebruik, voor sport of voor ontspanning mag geen benzine meer worden gebezigd. Op plaatsen, waar een tram of een ondergrondsche spoorweg rijdt, wordt het autobusverkeer gestaakt. (D.N.B.). CH1NEESCH BUREAU BIJ VOLKEN BOND GESLOTEN. Naar men uit de omgeving van het de partement van buitenlandsche zaken te Tsjoenking verneemt, heeft de Chlneesche regeering het personeel van het Chlnee sche bureau bij den Volkenbond terugge roepen. Het bureau te Genève wordt on verwijld gesloten. D.DN.B.) ZOMERCONCERT PIETERSKERK Leo Mens (orgel) Charles van Istcrdael (cello) Ter eerbiedige nagedachtenis aan den grooten meester Johann Sebastiaan Bach, wiens verscheiden op 28 Juli 1750 merk waardigerwijs nog geenszins die beroering verwekte, welke men zich gedacht zou heb ben de algemeene erkenning van zijn kunst kwam eerst véél en véél later gaf de organist der Pieterskerk, de heer Leo Mens, een concert, gewijd aan eenlge van diens onvergankelijke werken. Reeds vele malen waren wij in de gele genheid de beteekenls van Bach's kunst uitvoerig te schetsen en ook thans kon men daarvan genieten. Mits men zulks doet met volledige overgave en, gelijk de heer Mens het zeer Juist in zijn korte mu zikale inleidende toelichting schetste, met „gevoel en verstand". Dank zij het veelzijdige opvoedende en verhelderende werk, dat sinds vele jaren besteed is aan een beter Bach-„begrlp", is een groote liefde vóór- en een warm ver langen naar diens kunst ontstaan. Geluk kig waren het er gisteravond tamelijk velen, die er innerlijk door gesterkt en geestelijk door verkwikt werden. Toch willen wij niet verhelen, dat het programma ons ditmaal niet die voldoening van andere Jaren heeft geschonken. Zulks als gevolg van het feit, dat de heer van Isterdael gemeend had goed te doen ver moedelijk in verband met acoustische over wegingen te musiceeren in het „koor" der kerk en niet op het orgel. De heer Mens begeleidde hem daar op de piano. De com binatie cello-plano nu, die op zichzelf reeds stylistisch onze goedkeuring voor Bach's composities niet kan wegdragen, kon ons ook qua klank niet bevredigen. Het eind resultaat bleef bij voortduring vrij mager, terwijl bijv. tijdens de snelle passages van het Allegro uit de tweede Sonate in D, de klanken te veel in elkaar vervloeiden. Wat wellicht soms in acoustisch opzicht gewonnen mocht worden hetgeen echter nog te betwijfelen valt! verloor o. 1. aan waarde doordat thans aan een zuivere Bach- kleur en -sfeer afbreuk werd gedaan. Dat voorts de Sarabanda uit de 5e solo cello suite met pianobegeleiding vertolkt werd, leek ons eveneens niet in harmonie met een zuivere opvatting. Afgezien van deze opmerkingen, viel er dezen avond toch veel te waardeeren. Daar voor stonden ons immers de namen Mens van Isterdael reeds bij voorbaat borg! Men opende met eenige der prachtige ko raalbewerkingen, t.w. „Nun komm, der Hei den Heiland", „O Mensch, beweln dein Sünde gross" en „Wer nun den lieben Gott lasst wallten", waarvan speciaal de be schouwende inhoud van de tweede bewer king, rijke innerlijke voldoening schonk. In het Adagio en het reeds eerder ge noemde Allegro uit de tweede Sonate waar deeren wij van Isterdael's intense en glan zende toongeving, die speciaal in de melo dieuze Sarabande haar hoogtepunt be reikte. Van Isterdael heeft o:k in het brillante en technisch uiterst zware Praeludlum uit de derde Suite bewij6 van zijn hoog kun stenaarschap gegeven, al leek ons ook deze De conferentie der Amerikaansche mi nisters van buitenlandsche zaken te Ha vana heeft in haar zitting van gisteren een reeks resoluties aangenomen. In de eerste plaats komt dc ..verklaring van Havana". Zij heeft betrekking op het voorlooplge bestuur over de Europeeschc be zittingen en koloniën in Amerika. In deze verklaring zeggen de Amerikaansche mi nisters van buitenlandsche zaken, dat, war.neer eilanden of gebieden in Amerika, die thans in het bezit zijn van niet-Ameri kaansche naties, gevaar loopen voorwerp te worden van gebiedsultwlsseling of wijziging van souverclniteit, de Amerikaansche na ties een voorloopig bestuur kunnen instel len. In de motiveering, die bij deze verkla ring wordt gegeven, wordt gezegd, dat de kwestie der genoemde gebieden een aan gelegenheid van diepe bezorgdheid ls voor alle Amerikaansche regeeringen; voorts, dat het mogelijk is. dat als gevolg van den huldigen Europeeschen oorlog veroverings pogingen zullen worden ondernomen, waar door de Amerikaansche instellingen in ge vaar zouden kunnen worden gebracht; ver der, dat de op de conferenties van Lima en Panama aangenomen leer der interameri- kaansche solidariteit het noodlg maakt, dat een besluit genomen wordt over een politiek van waakzaamheid en afweer, op dat systemen of regeeringen, die daarmede in conflict zijn, niet het vreedzame leven, den normalen arbeid, de instellingen en het recht en de orde der Amerikaansche republieken verstoren zullen. Als vierde motief wordt aangevoerd, dat het verloop der militaire gebeurtenissen in Europa en de daaruit voortvloeiende wijzigingen het gevaar doen ontstaan, dat de Europeesche bezittingen in Amerika gemaakt zouden worden tot strategische centra voor een aanval op Amerikaansche naties. Voor de instelling van een voorloopig be stuur in de betrokken gebieden worden in de verklaring van Havana verscheidene voorwaarden opgesteld. Zoo zouden o. m. deze gebieden het recht hebben tot vrij be sluit over de vraag, of zij als autonome sta ten willen worden georganiseerd, zoodra de redenen voor het voorloopig bestuur zou den vervallen. Deze voorwaarde is weer af hankelijk van de vraag, of de gebieden in staat zijn, zich zelf autonoom te organlsee- ren en deze organisatie te behouden. Wan neer de redenen voor het voorlooplge be stuur vervallen, kunnen de gebieden echter ook in hun vroegeren status teruggebracht worden, al naar zulks „practischer en rechtvaardiger" lijkt. Een tweede voorwaarde is, dat het voor looplge bestuur der Amerikaansche repu blieken, onder hetwelk deze gebieden wor den geplaatst, moet worden uitgeoefend met het doel een bijdrage te leveren tot de vei ligheid en verdediging van het Amerikaan sche continent en tot dc politieke en sociale opheffing van deze gebieden. De conferentie van Havana besluit der- Wielrijders Een bocht naar LINKS dient GROOT te zijn, Een bocht naar RECHTS zij immer KLEIN. Vereeniging voor Veilig Verkeer. keuze voor de groote kerkruimte minder ge schikt, daar de duidelijkheid der gecompli ceerde stemvoering noodwendig wel eens in het gedrang moest komen. Leo Mens handhaafde zijn reputatie als beproefd organist in enkele Preludia en Fuga's, doch wel zeer in het bijzonder in de veeleischende Passacaglia in c kl. t., waarin de resultaten eener grondige voor studie duidelijk bleken. Weliswaar is de rhythmische onwrikbaarheid, bij name daar waar de techniek de hoogste eischen stelt, niet altijd volkomen, doch de voortreffe lijke eigenschappen van Mens en zijn ge degen muzikaal inzicht in de structuur, waarborgen toch steeds een interpretatie, die op hoog peil staat. Zoo werd deze avond toch tot een, die ons gelukkig weer eens zéér na bracht tot Bach's onsterfelijke scheppingen, die juist ln dezen tijd zoo hooge beteekenls hebben. Veler Bachbegrip ls door dit concert op nieuw verdiept en veler liefde voor de kunst van den Leipziger cantor vergroot. Dat de heer Mens dezen keer een korte populaire uiteenzetting aan de te spelen werken liet voorafgaan, was een goede ge dachte. Op deze wijze leert ook de leek Bach beter begrijpen en wordt hem gemakkelij ker de weg geopend tot nadere kennis making met zijn tallooze meesterwerken. Avonden als deze zijn helaas te zeld zaam. Dit ls te betreuren, want zij vormen een heerlijk rustpunt in een tijd van voor talloos velen groote onzekerheid. En dat er behoefte aan bestaat, bewees ons de bevre digende opkomst der muziekliefhebbers. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Pension „Mare Vista" ln liquidatie. Van Wossenaerkade 25, Katwijk a. Zee. De liuktettte is met ingang van Februari 1939 geëindigd. Geslaagd voor het examen boekhou den M.O. te Den Haag de heer J. A. Grif fioen alhier. Gistermiddag is de 14-jarige G. K. uit de Sumaitrastraat nabij de Doelenkazerne van een 2 meter hoog ijzeren hdk gevallen, waardoor hij een ernstige vleeschwond aan zijn arm opliep. De EUD. bracht den knaap ter behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis. Dc Wethoudr van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd morgen spreeküur te houden. De heer M. P. Boender alhier is ge slaagd voor het examen hoofdakte beide gedeelten, terwijl de heer TJ. K. Lingma alhier slaagde voor deel B. halve een crisiscomité in het leven te roe pen, bestaande uit een vertegenwoordiger van elk der Amerikaansche republieken. Dit comité bestaat, zoodra tweederden der leden ls benoemd. Het zal bijeenkomen op ver langen van een der onderteckenende mo gendheden. Zoodra hot verdrag, waartoe op de conferentie is besloten, van kracht wordt, zullen het gezag en de functies van het comité overgaan op een „inter-Amcrl- kaansche commissie voor territoriaal be stuur". Mocht het nemen van onmiddellijke crlslsvoorwaarden zoo dringend worden, dat de vorming van het comité niet kan worden afgewacht, dan en dnt is de derde voor waarde heeft iedere Amerikaansche re publiek het recht op te treden op een wijze, welke noodzakelijk is voor de verdediging van het eigen land of van het Amerikaan sche continent. Ingeval dit noodlg wordt, moeten de betrokkenen de aangelegenheid zoo spoedig mogelijk aan het comité voor leggen, opdat dit de genomen maatregelen zal bestudeeren en gepaste stappen zal nemen. In dit verband heeft Argentinië het voor behoud doen vastleggen, dat deze verkla ring geen betrekking heeft op de Falkland- ellanden, aangezien deze geen kolonie of bezitting van een Europeesche natie, maar een deel van het Argentijnsche gebied vor men en behooren tot de Argentijnsche sou verclniteit. Dit voorbehoud heeft ook be dekking op andere Zuidelijke gebieden van Argentinië, zooals tijdens de onderhande lingen reeds in het licht werd gesteld. Ver der constateert Argentinië in zijn voorbe houd. dat dc ondertcekening der verklaring en der daarbij behoorende resolutie op gce- nerlei wijze de grondwettigé bevoegdheden der Argentijnsche republiek benadeelt. Dc conferentie heeft, behalve de „ver klaring van Havana", met inbegrip van de voor onmiddellijk gebruik bestemde reso lutie, verder een „conventie", d. w. z. een lnter-Amerlkaansch verdrag aangenomen, welke dezelfde kwestie principieel behan delt. Daarin wordt o.m. gezegd, dat welke overdracht ook, of poging tot overdracht van souverelnlteit, jurisdictie, bezit, van welk belang ook of van controle over de betrokken gebieden aan een anderen, nlet- Amerlkaanschen staat door de Amerikaan sche republieken zou worden beschouwd als gericht tegen het Amerikaansche gevoel en tegen de beginselen en het recht der Ame rikaansche staten op behoud van hun vei ligheid en politieke onafhankelijkheid. Vol gens Amerikaansch recht kan „de geweld dadige verwerving" van gebieden niet wor den toegestaan. (D.N.B.) Een verdere resolutie van de conferentie van Havana heeft betrekking op het „op treden, dat door het buitenland gericht wordt tegen inheemsche instellingen". De resolutie verklaart, dat ten behoeve van het behoud van den vrede en de veiligheid op het Westelijk halfrond iedere Ameri kaansche regeering binnen haar eigen ge bied alle noodzakelijk geachte maatregelen moet nemen. Deze maatregelen zijn gericht tegen „ieder optreden, dat geleid of ge steund of geduld wordt door vreemde re geeringen of groepen of Individuen en dat ten doel heeft inheemsche instellingen om ver te werpen of onrust ln het inheemsche politieke leven te doen ontstaan, dan wel door druk, propaganda, dreigementen of anderzins het vrije souverelne recht van den democratischen regeerlngsvorm te wij zigen". Mocht de vrede in een of andere Amerikaansche republiek door een derge lijke activiteit worden bedreigd, dan zullen de Amerikaansche regeeringen terstond met elkander in overleg treden, wanneer de rechtstreeks betrokken staat dat wenscht. Alle Amerikaansche republieken zijn rechts- gelljke, souverelne, onafhankelijke staten en iedere republiek zal individueel in deze zaken optreden. Ter bevordering van een dergelijk overleg bevelen de Amerikaansche republieken aan een vérgaande ultwisse- iiiiiiiii g I Bon nr. 66 (t.m. 23 Augustus): l' kilogram suiker. Bon nr. 85 (t.m. 2 Augustus): ons thee of pond koffie. Bon nr. 90 (t.m. 9 Augustus) 2'/» ons tarwebloem, of rogge bloem of rogge-, tarwe- of boek- weitmeel of zelfrijzend bakmeel. Bon nr. 95 (t.m. 11 Augustus): 2'/i ons rijst of rljstemeel. Bon nr. 100 (t.m. 11 Augustus): 1 2'/i ons havermout of havervlok- ken of gort of grutten. Bon nr. 105 (t.m. 11 September): 1 1 ons maïzena of griesmee) of puddingpoeder. Puddingpoeders, 1 die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid alt granen, rijst of tapioca, vallen niet onder de E distrlbutiercgellng. Bon nr. 110 (t.m. 11 September): 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti. i Broodbon nr. 71 t.m. 80 s (t.m. 1 Augustus): §j 2500 gram roggebrood of 2000 E gram ander brood. Broodbon nr. 81 t.m. 90 (t.m. 8 Augustus) I 2500 gram rogge- of 2000 gram s ander brood. Petroleumbon nr. 3 (t.m. 11 Augustus) 1 2 liter petroleum. I Boterbon nr. 01 t.m. 04 (t.m. 23 Augustus) j§ elke bon 250 gram boter. I Vetbon nr. 01 en 02: (t.m. 23 Augustus) elke bon 250 gram margarine, vet H of boter. I Vetbon nr. 03 en 04: (t.m. 23 Augustus)5 3 S elke bon 250 gram boter tegen ge- 5 reduceerden prijs. iiniiiutiiiiiuiniiiiiuuiiiiiiiiiouiuuiiiiuiuiiunniiiuiums ling van Inlichtingen over dergelijke actl viteiten te doen plaats hebben. Deze resolutie toont, wat voor. verzwakken de compromissen de Amerikaansche regee ring op verlangen van Argentinië heeft moeten aanvaarden om haar oorspronke lljke conferentieplannen tenminste eeniger mate te kunnen uitvoeren. (D.N.B.) RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De aanvaring tusschen de K.W. 29 en de IJM. 37. De Raad voor de Scheepvaart behandelde ln zijn zitting van hedenmorgen de aan varing tusschen den motorlogger ,.Ma- grietha Maria" K.W. 29 en den stoomtraw ler „Gloria" IJM .37 op 11 Maart jj. te IJmuiden. De „Magrietha Maria" ls een 135 bruto reglsterton metend schip van de maat schappij „Kennemerland". De „Gloria" werd gesleept door de sleepboot „Avenlr". De schipper van deze sleepboot en de schipper van de K.W. 29 werden als getuige gehoord. De aanvaring had plaats gevonden ln de haringhaven te IJmuiden. Over het ge beurde verklaarde dc schipper van de „Magrietha Maria", dat het schip om twee uur 's middags van de haringhavcn naar de vlsschershaven wilde varen. In de bocht nabij de bunkerplaats lag de IJM. 37. De K.W 29 liep een aardige vaart. De IJM. 37 wilde van den wal weg. Om ongelukken te voorkomen zette de schipper van dc K W. 29 den motor stop en trok hij aan de fluit Deze gaf echter geen geluid. De motor werd op achteruit gezet, doch de aanvaring kon niet voorkomen worden. De schipper van de „Avenir" zeide, dat hij de „Gloria" eveneens naar de vlsschers haven moest brengen. Er lagen bij de bunkerplaats verschillende schepen De IJM. 37 had zelf geen stoom en kon niet manoeuvreeren. Ei* was slechts een wachts- man aan boord. Hot kostte nog al wat moeite om de LJM. 37 by de bunkerplaats weg te krijgen. Toen het schip vrij was wilde ik aldus de getuige oversteken naar ntfjn vaarwater. Ik gaf daarvoor de noodlge seinen. De waterstand was zeer laag en plotseling merkte lk, dat de trawler en de sleepboot aan den grond „zogen" Het goed manoeuvreeren was daardoor niet mogeiyk. De schipper had de K.W 29 wel zien naderen. Aanvankelijk dacht hij ruimschoots voor dezen logger om te kun nen komen, maar door het aan den grond loopen mislukte dit en werd de aanvaring veroorzaakt. Op een vraag van een der leden van den Raad aan den schipper van de K.W. 29 hoe het kwam, dat zijn schip zoo ver door- geloopen was 200 meter nadat ulj den motor op achteruit had gezet, ant woordde hij, dat de motor niet geheel in orde was en zeker niet op volle kracht achteruit liep. Het schip was eenigen tijd opgelegd geweest. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer P. 8. van 't Haaff, meende, dat de schuld van deze aanvaring te wUten is aan de onoplettendheid van de beide schippers. De schipper van de sleepboot had kunnen weten, dat ter plaatse het water ondiep is en de bodem kon zuigen. De vaart van de K.W. 29 was veel te groot ge weest, waardoor het schip niet tijdig kon stoppen. De Raad zal later uitspraak doen. v. d B. te L. Voor de als zoodanig loge- schreven hotels heeft u geen brood-, suiker-, koffie- en thee- of boterbonnen noodlg en stel lig niet voor een zoo kortstondig verblijf. W. to L. Leidon, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Llnschoten, Montfoort, IJsselsteln, Vreeswijk, Vlanon, Lexmond, J Meer kerk. Totaal CO KM. J. F. M. K. te L. - Rechtskundig advies voor on- en minvermogenden wordt lederen Woensdagavond van 8—10 uur verstrekt ln liet Leldscho Volkshuls aan den Apothekersdljk. In schrijving op den avond zelf vanaf 7 uur 25 cent. Advies gratis. A O. te V. Lelden. Alphen 15 KM.; Bode graven 24 K.M.; Boskoop 23 KM.; Waddlnx- veen 27 KM.; Hazerswoude 10 KM.; Zoeter- meer 26 K.M.; Leidschendam 15 K.M.; Wasse naar 9 K.M; NoordwiJk 12 KM.; Noordwliker- hout 16 KM.; Hillegom 20 K.M.; Llsse 15 KM Sassenheim 12 K.M.; Aalsmeer 28 KM; Hoofd dorp 32 K.M. J. A. V. to Z Zwammerdam, Gouda. Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk. Zevenbergen, Bergen op Zoom. Hansweert, overvaren naar Walsoorden, Hulst. Ongeveer 154 K.M. t 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2