VLEKKENWATER LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 26 Juli 1940 Groote verliezen voor de Engelsche koopvaardij-vloot Het conflict in de studentenwereld HetDuitschelegerbericht Rond den Balkan Uit Italië Uit Amerika Van de Pan-Amerikaansche conferentie Ceta-Bever Verspreide berichten STADSNIEUWS', Onderhoud met mr. M. A. H. van der Heyden Het opperbevel *vs£!n de Duitsche weer macht ma-akte- gisteren bekend: Bij een aanval op de Engelsche Zuidkust heeft een van onze -motortorpedobooten, ten Zuiden van Portland, met een torpedo een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 18.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben on danks den slechten weerstoestand het Britsche scheepvaartverkeer in het Kanaal en aan de kust van Oost-Engeland aange vallen, evenals industrie-installaties in Zuid-Oost-Engeland en Schotland. Naar reeds bekend gemaakt is daarbij een kon vooi van 5 koopvaardijschepen met een to talen inhoud van 17.000 br. r. t. vernietigd. Bovendien kregen nog 3 verdere koopvaar dijschepen zoo zware bomtreffers, dat zij wel als verloren kunnen worden beschouwd. Aangevallen werden verder o.m. de vlieg tuigfabrieken van Vickers bij Weybrldge. waar op het fabrieksvliegveld 4 vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield werden; verder industrie-installaties bij Great Yar mouth en bij Glasgow. Bij den aanval op de Britsche konvooien kwam het op verschillende plaatsen tot he vige luchtgevechten tussChen onze en Brit sche jachtvliegtuigen, in den loop waarvan 6 vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. In den nacht van 24 op 25 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen wederom vluchten gemaakt naar Noord-Duitschland. Schade werd door bomaanvallen niet aangericht. De totale verliezen van den "tegenstander bedroegen gisteren 10 vliegtuigen, 6 daar van werden bij luchtgevechten, 4 op den beganen grond vermeld. Zes eigen vlieg tuigen worden vermist. Later is uit Berlijn dit legerbericht nog aldus aangevuld: Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben gistermiddag en gisteravond in het Kanaal wederom een belangrijk succes behaald. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden van een door zee- en lucht strijdkrachten krachtig beschermd Britsch konvooi van 23 schepen, elf koopvaardijschepen, met een totale tonnage van 43.000 br. r. t., tot zinken gebracht. Drie andere koopvaardijsche pen van in totaal 12.000 br. r. t. geraak ten in brand of werden zoo ernstig be schadigd, dat zij als totaal verloren kunnen worden beschouwd. Bovendien gelukte het een modernen Britschen torpedojager in brand te werpen en een andere ernstig te be schadigen. DRIE BRITSCHE KANONNEERBOOTEN VERLOREN. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat de Britsche kanonneerbooten Kingston, Galena en Rodlna bij een vijandelijken luchtaanval verloren zijn gegaan. ENGELSCHE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR CANADA? De Italiaansche Gazzetta del Popoio pu bliceert een artikel van haar correspon dent te Lissabon, waarin verklaard wordt, dat de Engelsche Koninklijke Familie reeds voorbereidingen treft voor haar vertrek naar Canada. Deze geruchten, aldus het blad. worden daardoor bevestigd, dat de inspecteur van Scotland Yard. F. W. Cameron, de persoon lijke veiligheidsattaché van den Koning, op doorreis te Lissabon vertoefd heeft. Inspec teur Cameron kwam aan met een Ameri- kansch schip, dat de laatste repatrieerende Amerikaansche staatsburgers aan boord had. Ook enkele Britsche groot-industriee- len en bankiers uit de city bevonden zich aan boord. Cameron zou op het Britsche gezantschap te Lissabon een brief van Koning George aan den Hertog van Wind sor hebben afgegeven. Het blad meldt ver der, dat Koning George waarschijnlijk met Koningin Elizabeth, de Koningin-Moeder en de Hertogen van Kent en Gloucester den overtocht zal maken met een Britsch oorlogsschip, dat door lichte oorlogsvaar tuigen geëscorteerd wordt. Volgens Ameri kaansche berichten zou het Koninklijk Paar zijn intrek nemen te Ottawa. DE BESPREKINGEN TE SALZBURG EN ROME. De Roemeensche ministers zljtv. op hun iels naar Salzburg tegen 3 uur tetJoeda- pest aangekomen. Na een kort oponthoud hebben zij hun reis voortgezet. De a.s. besprekingen te Salzburg kunnen, naar het D.N.B. in welingelichte kringen te Rome verneemt, beschouwd worden als na tuurlijke consequentie en normale ontwik keling van het contact, dat tien dagen ge leden in München tot stand is gekomen met als doel een vreedzame oplossing der Balkankwestie. Men is er van overtuigd, dat de nieuwe besprekingen in den geest van de laatste bijeenkomst te München zullen worden voortgezet, ofschoon, naar In dezelfde kringen wordt gezegd, met betrek king tot het resultaat om politieke redenen vooreerst nog terughoudendheid geboden schijnt. Het oogenblik voor een bestudee ring der afzonderlijke problemen zal ook in zooverre wel gunstig zijn, dat zij geschiedt in een sfeer, die door geenerlei spanning op den Balkan wordt vertroebeld, Ingeval zich niet opnieuw de bekende Engelsche inmengingspogingen in dat gebied zouden doen gelden. Naar verder in goed ingelichte kringen te Rome verluidt, zijn er nog geen bijzon derheden bekend over het programma tij dens het bezoek van den Roeraeenschen minister-president en den minister van bui- tenlandsche zaken aan Rome. Men ver wacht, dat het verblijf van de Roemeen sche staatslieden twee a drie dagen zal duren. De Italiaansche gezant te Boekarest, Pel- legrino Chigi, is gisteren naar Rome ge vlogen om daar morgen deel te nemen aan de besprekingen van zijn regeering met den Roemeenschen minister-president en met den minister van buitenlandsche zaken. DE ROEMEENSCHE PETROLEUM. De Roemeensche autoriteiten hebben den directeur van de Roemeensch-Fransche pe- troleummaatschappij Colombia Coulon, alsmede verscheidene hooge functionaris sen van deze maatschappij en van de even eens door Frarisch kapitaal gecontroleerde petroleummaatschappij Concordia, in totaal twaalf personen, uit Roemenië gewezen. De uitwijzing ls geschied, nadat bewezen was, dat de betrokkenen gepoogd hadden, de petroleum-industrie te saboteeren. De Roemeensche regeering heeft voorts besloten alle tankwagens voor spoorweg- gebruik, die eigendom zijn van de petro leummaatschappij en te vorderen en al naar de behoefte van de geheele volkshuishou ding van Roemenië te gebruiken. Nadat de afsluiting van de Middellandsche Zee den uitvoer van petroleum vrijwel alleen nog naar Duitschland en Italië heeft mogelijk gemaakt, zal de uitvoer naar deze landen thans nog belangrijk worden vergroot. Het vorderen van de tankwagens houdt hier ook verband medé. DE JODEN UIT BESSARABIË EN DE BOEKOWINA. De Joden, dio uit Bcssarablë en de Noor delijke Boekowlna afkomstig zijn, hebben van de Roemeensche autoriteiten aanzeg ging gekregen het land binnen vijl' dagen te verlaten. Dit bevel heeft dc betrokkenen bereikt in een persoonlijk hun ter hand gesteld bevel van de politie. In Boekarest alleen richt deze maatregel zich tegen on geveer zeshonderd personen. Voorts heb ben de Roemeensche autoriteiten verschil lende verdachte Joden uit het Zuidelijke deel van de Boekowina, het deel, dat bij Roemenië is gebleven, samengebracht in een concentratiekamp te Micrcurea In Ze venburgen. Tot dusver zijn hier 112 Joden binnengebracht. (D.N.B.) MORGENTHAU OVER DE VLIEGTUIG- LEVERANTIES AAN ENGELAND. De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft gisteren, naar As sociated Press meldt, medegedeeld, dat dc regeerinc der Vereeplgdc Staten zich ver plicht heeft Engeland op alle manieren te helpen en het per maand 3000 militaire vliegtuigen te verkoopen bulten dc reeds vroeger geplaatste opdrachten. Voor dit doel zullen groote fabrieken worden ge bouwd. Engeland heeft beloofd de kosten van het bouwen en de productie te beta len. De Engelschen schijnen, zoo voegde Morgenthau hieraan toe, over rijke geld middelen te beschikken, daar de hiervoor benoodigde bedragen geweldig zijn. De En gelschen hebben een onmiddellijke actie verlangd ten einde in de Jaren 1941 en 1912 per maand drie duizend vliegtuigen te krijgen. (D.N.B.) Van vele zijden wordt echter aan de mo gelijkheid getwijfeld, althans voor het einde van 1941. PETROLEUM VAN SPANJE AANGEHOUDEN. Morgenthau heeft gisteren bevestigd, dat Op 11 Juli in de Amerikaansche haven Houston twee voor Spanje bestemde scheepsladingen petroleum zijn aangehou den. Als motief hiervoor is, naar Associa ted Press meldt, opgegeven, dat deze ladin gen olie voor Duitschland en Italië bestemd schenen te zijn. (D.N.B.) CONTROLE OP DEN UITVOER. President Roosevelt heeft bij verordening bepaald, dat voortaan voor den uitvoer van aardolie en aardolieproducten, ijzerschroot en ander schrootmateriaal een vergunning noodig ls. Deze verordening is een aanvul ling op de reeds eerder uitgevaardigde pro clamatie, op grond waarvan grondstoffen, die van belang zijn voor de Amerikaansche landsverdediging, niet uit het land mogen worden gebracht. Roosevelt's perschef, Early, heeft ver klaard, dat de verordening niet gelijk staat met een embargo. Zij vormt de machtiging tot het uitoefenen van controle op ver schepingen naar andere landen. (D.N.B.). Op de Pan-Amerikaansche conferentie zijn in totaal dertig voorstellen ingediend, die thans door de verschillende commissies moeten worden onderzocht. Voor zoover be kend. bevatten zij ten aanzien van de reeds op de agenda vermelde onderwerpen niets dat essentieel nieuw is. Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. 2902 (Insez Mcd.) Het laat zich aanzien, dat moeilijke tech nische kwesties, als betreffende het douane- stelsel en de vereenvoudiging der vracht tarieven, aan een lnter-Amerlkaansche economische commissie ter verdere bostu- deerlng zullen worden doorgegeven. De Ver- ecnlgde Staten schijnen ln deze conferentie vooral het oog te hebben op een besluit inzake de Europeesche koloniën ln Ame rika op maatregelen tegen dc ..vijfde co lonne" en op een economische aanknooplng van Latljnsch Amerika aan het Noorden. Als lokmiddel moet het plan dienen, voor gesteld door den medewerker van Huil. dat voorziet in den aankoop van de Latljnsch- Amcrlkaansche overschotten tegen con tante betaling. Met de door Roosevelt voor dit doel aangevraagde 500 millioon dollar meent men op do Latljnsch-Amerikaan sche landen Indruk te kunnen maken, to meer daar nieuwe overeenkomstig hooge credieten ln uitzicht gesteld zijn. Als vol gende plaats van bijeenkomst der Pan- Amerikaansche conferentie IS reeds Rio de Janeiro genoemd. (D.N.B.), DUITSCH-TURKSCHE GOEDERENRUIL. De Duitsche ambassadeur Von Papen en de afdeellngschef ln het ministerie van buitenlandsche zaken, ambassadeur Hoe man Menemcncioglu, hebben volgens het D.N.B. gistermiddag te Ankara een Dultsch- Turksch verdrag onderteekend voor den ruil van goederen ter waarde van 21,4 mll- lloen Turksche ponden. CONCENTRATIES VAN HET FRANSCIIE LEVANTLEGER. Het D.N.B. meldt van de Egyptische gre-ns: Berichten uit Aleppo maken melding van troepenconcentraties van het Franschc Levantleger ln den Libanon, vooral ln de streek tusschen Beiroet en Tripolls. Sedert Haifa het doelwit Ls geworden van her haalde succesrijke aanvallen der Italiaan sche bombardementseskaders, verwachten de Fransche militaire autoriteiten, dat de Engelschen zich vroeg of laat van het Sy rische deel der Mosoel petroleumlelding, die bij Tripolls eindigt, moester willen ma ken. Iedere nieuwe Italiaansche luchtaan val op Haifa, zoo verklaart, men in Syrische kringen, verscherpt dc positie van dc Brit sche vloot ln hot Oosten van dc Middel landsche Zee en vergroot voor de Engel schen de noodzakelijkheid om zich met de ongedeerde Syrische petroleumlelding een aanvulling te verschaffen voor de bran dende tanks van Haifa. In verband met deze berichten wordt gewezen op liet recente communiqué van den Franschon minister van defensie, waarin werd ver klaard, dat het Fransche leger in den Le vant., in strijd met dc Britsche beweringen omtrent massale deserties, volkomen In tact ls. VEERTIG PARLEMENTSLEDEN UIT DE MINSEITO. Omstreeks veertig Japansche parlements leden zijn gisteravond, naar Domei meldt, uit dc Minseito-partlj getreden, daar zij on geduldig waren geworden door de houding van afwachten, die door den voorzitter der partij werd aangenomen ten aanzien van de beweging ten gunste eener nieuwe po litieke structuur. Zij staan onder leiding van Nagai, die minister van overzecsche zaken was ln het kabinet-Salto van lff32, minister voor de verbindingen in het eerste kabinet-Kpnoje in 1937 en minister voor de verbindingen ln het kablnet-Abe In 1939. Deze afscheiding dreigt, van de Mlnseito een minderheidspartij te maken, nu alle andere meerderheids- en minder heidspartijen tot ontbinding overgaan of zijn overgegaan om zich non te sluiten b'.j de machtige eenheidspartij, dip men zich onder de nieuwe politieke structuur ten doel stelt. MULO-EXAMENS. Voor het alhier afgenomen Mulo-examen zijn geslaagd voor diploma A: F. J. van der fl Jagt, H. Schoonderbeek, J. Witte, F. M, Smit, C. J. van Til, J. de Jong, A. C. van der Kemp, J. Wijntjes, C. K. Parlevliet, M. C. K. Hauschlldt en C. E. 8. Bijleveld en voor diploma B: A. D. Wit, J. de Vries en B. van Engelen. DE VOEDSELBALANS. In Italië wordt van Augustus af ook de Dinsdag tot vleeschloozen dag. Bovendien wordt de hoeveelheid brood, die aan gasten in restaurants en kleinere eetgelegenheden mag worden voortgezet, bepaald op 150 gram per maaltijd, teneinde verspilling van brood te voorkomen. De minister van landbouw heeft den Duce medegedeeld, dat ondanks de slechte weersomstandigheden, de graanoogst dit jaar in Italië ongeveer 73 mUlloen quin- talen bedraagt. De vermindering, in verge lijking met verleden jaar, is in hoofdzaak toe te schrijven aan de schade, welke het slechte weer ditmaal bij het gewas ln Noord Italië heeft aangericht. Een stijging der productie is daarentegen vastgesteld in Midden- en Zuid-Italië. De minister heeft hier nog aan toegevoegd, dat de productie van andere granen, in het bijzonder van rijst, belangrijk is toegeno men. Na te hebben vastgesteld, dat de graanoogst het niettemin mogelijk heeft gemaakt vele millioenen quintalen graan op te slaan in silo's, die in het bijzonder tot dat doel waren gebouwd, heeft de minister zijn mededeelingen besloten met een ver wijzing naar de voedselbalans van Italië. In haar geheel is deze thans zeer bevredi gend. Zij toont een verbetering in vergelij king met verleden jaar, ondanks de ver mindering van de graanopbrengsten. (D.N.B.) Dezer dagen is ook in ons Blad een me- deleeling verschenen over een conflict in de studentenwereld waar de meeningen botsen over de vraag hoe men tegenover den nieuwen tijd moet staan. In verband daarmede had het A.NP. een onderhoud met mr. H. A. M. van der Heyden te Aer- denhout, die, zooals hij dat uitdrukte, de vooruitstrevende vernieuwende gedachte vertegenwoordigde en die zich daarom ge dwongen zag den Raad-van-Tien der pas opgerichte Nederlandsche Studenten Fede ratie (N.SP.) te verlaten, omdat deze NB.F. z.i. weigerde de consequenties van den nieuwen tijd te aanvaarden. De heer van der Heyden verklaarde ons het volgende: Onmiddellijk na den oorlog werd een Nederlandsche Studenten Federatie (N.S.F.) opgericht, met de bedoeling de geheele Ne derlandsche studentenwereld te vereenigen ln een raad. Toen wü met enkele afgestu deerden en studenten met deze oprichting begonnen, gingen wij van het standpunt uit, dat alle oude en versleten formules van het studentenleven definitief hadden af gedaan. Vóór den oorlog hadden nog velen den mond vol van de „vrijheid" en de „zegenrijke verschillen", doch daarna bleek, dat deze leuzen de oorzaken van onze machteloosheid en verdeeldheid waren ge weest. Wij bepleitten de wenschelijkheid alle versplintering en richtingloosheid radi- caa* op te ruimen en uit eigen initiatief en kracht nieuwe vormen voor de studenten wereld te zoeken. Maar juist zooals op velerlei ander gebied waren de meesten maar half overtuigd. Men trachtte de kool en de geit te sparen. Zoo wilde de N.SP. bijvoorbeeld van stelsel matige en besliste leiding niets weten. Zij wilde de onafhankelijkheid en de verschil len van de diverse organisaties bewaren en tegelijk toch leiding geven en vereenigen. Is het dan niet mogelijk leiding te geven met behoud van de zelfstandigheid der groepen? De studentenwereld was en is nog steeds een milieu van een eindelooze rij Hierbfj geven w|) een onderhoud weer met een der uitgetreden leden van de Ned. Studenten- Federatie. Binnenkort hopen ook het standpunt van dc andere stroo ming in de N.S.F. te kunnen publiceeren. kringetjes en groepjes. Wil werkelijk een grootsche hervorming van de studenten wereld tot stand komen, dan moeten al die stemmen en machtj es en groepen onder één gezag worden verzameld. De hoop, dat die tallooze verschillen in de studentenwereld door een „moreel" overwicht of door een vriendelijk woord vereenigd kunnen wor den, is een illusie. Toch meent de N. S. F„ zoo iets te kunnen bereiken. Zij is het er echter innerlijk heelemaal niet over eens, of bijv. sport wel verplicht mag worden gesteld. In het algemeen vindt men lede ren vorm van verplichting on-Nederlandsch en den studenten onwaardig. Uit dienzelf den hoek wordt ook nog steeds verdedigd, dat het studentenmilieu onafhankelijk en los moet staan van het volk als geheel. Zij wenschen dus een soort Isolement en u bent daartegen? Het isolement vail de studentenwereld moet verbroken worden. De studenten moe ten zich bewust gaan worden van hun taak in het volk en hun standpunt, dat zij een bevoorrechte positie hebben buiten het volk, laten varen. De studententijd moet een tijd worden van intense vorming voor een la tere veelzijdige taak in het volk. Daarom is de afsluiting zoo verkeerd. En ziet u hier verband met een krach tiger leiding? Een student houdt er niet van gereguleerd te worden. Ik geloof, dat er zonder krachtige lei ding niets bereikt kan worden. Daarom ben ik voor een nationale studentenleiding met volledige bevoegdheden. Dan pas zal men effectief kunnen werken. Nu is alles lap werk. Nu werkt een orgaan als de N.S.F. met de machtiging van kleinere groepjes, waarmee zij oortdurend ruggespraak moet houden. Op die manier kan er alleen maar gepraat worden, doch niets tot stand wor den gebracht. In gezag en leiding ls niets vernederends. Integendeel. De krachtigste en zelfstandig- ste persoonlijkheden worden altijd gevormd onder sterke leiding. Zoo ls het in het gëzin, in den staat, zoo moet het ook worden in de studentenwereld. Krachtige leiding alleen is ook ln staat de hopelooze verdeeldheid op te ruimen Bij een samenwerking onder de huidige om standigheden ls de cene groep altijd bang, dat de andere zal overheerschen, maar on der een onafhankelijke leiding zal alleen de leiding beslissen én alle groepen zullen ondergeschikt zijn. Was het zoo erg met die verdeeldheid in de studentenwereld? Er werden vaak kunstmatig verschil len gemaakt. Theologische verschillen bijv. behoeven een universitaire eenheid vol strekt niet te verscheuren. Integendeel, men krijgt slechts waardeering voor zijn medestudenten door het verschil van mee ning. Maar de oude toesta.nd Ls zoo, dat verschillende confessloneelo* vereenigingen er een eigen sociëteit op na hielden om maar te voorkomen, dat de leden met an dersdenkenden zouden verkcercn. Dat staat gelijk met het ontvluchten van de moeilijk heden en het schaadt bovendien ln ernstige mate de eenheid der studentenbeweging. Nog dwazer is het bestaan van twee soorten „neutrale" sociëteiten naast elkaar, n.l. Unitas en het Corps. Wij, mijn vrienden en ik, willen aan iedere universiteit één groote studentensociëteit. U sprak daar van „wij". Wie steunen u? De redactie en de medewerkers van het Algemeen Nederlandsch Studentenblad „Citadel" heeft zich met onzen gedachten- gang accoord verklaard. In het begin van de volgende week zal een nummer van de „Citadel" verschijnen, waaruit dat duide lijk blijkt. Dus om te concludeeren Mijn conclusie ls: autoriteit en een heid zijn de twee levens-voorwaarden voor ee:. gezonde en krachtige Nederlandsche studentenbeweging. Daarom zou lk wen schen, dat er een Nederlandsche studenten- praeses wordt benoemd, die volledige be voegdheden bezit, en die ln de verschillende universiteitssteden gevolmachtigden kan aanstellen, die de gedachte van de univer sitaire eenheid geleidelijk, doch stelselmatig kunnen verwezenlijken. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Diploma's cn overgangsexamens. Het diploma „Huishoudkundige" werd be haald door de dames: J. Brouwer, M. Hoek, M. v. d. Sanden, M. v. d. Werf en T. Wob- ben, allen te Lelden; M. Bonda, M. Hoo- gendoorn, G. Kraan, E. v. d. Mey, C. v. d. Wal, Ocgstgeest; A. Driesprong, Boskoop; T. Hultkar, Heiningen; A. Offringa, Ha- zerswoudc; A. v. Vllot, Noordwljk; M. We- demeijer, Amstelveen; M. de Wilde, Val kenburg Z.-H.; G. Wlilemsc, Wassenaar; A. Jansen, Den Haag; A. Strljbos, Rotter dam; J. Schoppen, Leiderdorp; N. Dieiick, Koewacht. Het getuigschrift „Hulp ln de Huishou ding" werd uitgereikt aan de dames: W. Beekman, R. den Heetcn, C. Kraan, C. v. Leeuwen, M. Mennes, C. Vermeulen, G. Zandbergen, allen Lelden; P. Bregman, G, van Til, E. v. Werkhoven, Oegstgeest; C. Akerboom, de Kaag; G. Castenmlller, Kat wijk a. d. Rijn; E, Hol. Zoeterwoude, C. Kroes en PI. v. Zonneveld, Sassenhelm. Het getuigschrift „Coupeuse" werd be haald door de dames: J. Hagoort, A. Mid delkoop, A. Rutgers, N. Segaar, E. de Vos, R. Wagemaker cn G. Zlrkzee allen Lelden; C. v Egmond. Oegstgeest; C. Driebergen, Rijnsburg; M. Kranenburg, Leiderdorp; M Legeer, Voorschoten; R. v. d. Vlugt, Sas senhelm. Geslaagd voor hot examen „Costuum- naaien" de dames: C. den Dubbelden, M, Kop, R. v. Putten, M. Swanenburg en A. Zijlstra, allen Leiden; R. v. d. Kley, Voor schoten en J. Spierenburg, Groenendijk Hazerswoude. Geslaagd voor 't examen van den 4-Jari. gen middagcursus de dames: G. v. Kempt; C. Kuif, N. Mulder. J. Polanen, C. Veldhui, zen, allen te Lelden; G. v. Schle Katwi/r a. d. Rijn; C. Scholtes, Voorschoten; E(t Wit. Valkenburg Z.H.; herexamen 1. Het getuigschrift van den 2-Jarigen dat voorbereidenden cursus werd uitgereikt aan: M. Hendriks, D. Prenen ,E. Rössmann, D. v. d. Wiel. M. Zwetsloot, W. v. Berkel, J. Dool. B. Knljff, J. Nolles. J. v. d. Ploeg. Ramak. I. Roose, R. Valk, A. Vogelezang, L. v. d. Vos, C. de Vries, A. van der Meer, allen Lelden; G. Jonker en J. v. d. Kwaak, Oegstgeest, J. Buis, C. Haasnoot, J. Holt- ru.st, D. Post .Katwijk aan Zee, C. v. Schie on K. Vermaas Katwijk a. d. Rijn; B. Geer- lings, Noordwijkerhout, J. v. Egmond, O. de Haas. J. Spies, J. v Winkel, Leiderdorp; M. Hofman, Rijswijk; N. Jansze en B. Wage maker, Voorhout; H. Kok, Hlllegom, C. spaargaren, Noordwijk aan Zee; B. v. Eg mond, H. Legeer, F. Verhaar, Voorschoten; A. v. Egmond, N. Jungerius, Wdr., Rijns- burg, G. Wassenaar, Alphen a. d. Rijn en A. de Wit, Valkenburg Z.-H. Herexamen; 3. niet geslaagd: 1. Het getuigschrift van den 2-Jarlgen mid dagvoorbereidenden cursus werd behaald door: T. Bösecke, N. Hoogeveen, T. v. 1 Meyden, J. v. Riet, M. Roosendaal, D. de Wit Leiden: A. Borst, R. Kooloos, C. Lang- ver, J. Lubbe, Oegstgeest; A. Bogerd, Lei derdorp, M. v. d. Burg en M. v. Rooycn, Voorschoten, A. v. d. Eshof, W. v. Leewen, Katwijk a. d. Rijn, R. Haverkort, N. Koks, Warmond, M. Lestrade, Voorhout, A. en J. Remmerswaal, Leidschendam, M. v. d. Meer Noordwijk Binnen. Het diploma van de avondopleiding „costuumnaaien" werd behaald door de dames: C Beekman. N. v. d. Berg, J. Blom, M. en C. Brouwer, C. Hartman, B. v. d. Heemst. A. Mledema, R. Pljnaken, M. Bin nendijk, R. Buis, L. Kuster, C. v. d. Kwar tel. B. Lnndwaart A. v. Meurs, J. Nagtegaal en J. Voskuil, allen Lelden; B. Pauelsen en R. v. Klink, Oegstgeest, A. den Haan en H. v. Rootselaar, Rijnsburg, B. van Leeu wen, Hazerswoude, R. v. Leeuwen, War mond, C. Ouwerllng, Katwijk. Geslaagd voor 't examen van den 3-ja- rigen volledigen avondcursus, de dames: M. Huntelman, M. Lems, G. Lit, N. Martljn, W. v. d. Steen, allen Lelden en N. Hooger- vorst, Voorschoten. Overgangsexamens, Opleiding „Huishoudkundige": Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd de dames: S. Frens, T. Plouvler, C. v. Beukering, N Haverkom, J. Koopman, J. Walenkamp, Ph. Wijtenburg, allen Lei den; I. de Neef, Oegstgeest; W. Janus en L. Veerkamp Amsterdam; K. Kamerbeek, M. Touw, Rotterdam; M. Kayser, Venlo; D. Kriek, C. v. d. Meer, T. v. d. Weijden, Noordwijk; M .Lampe, M. Hulbers, Wasse naar; N. Sllcher, T. Gesman, Alphen a. d. Rijn: J. Beekman, C. Beye, Sassenhelm; E. Bergman. R. Liesveld, Katwijk aan Zee; C. Prins, Voorhout. Niet bevorderd 2. Opleiding „Hulp ln de Huishouding" Van de eerste naar de 2e klasse werden bevorderd de dames: A. Kluyt, M. Taverne, Lelden; A. Knlbbe en H. Kranenburg. Ab- benes; C. Las, Sassenhelm; N. v. Nieuw koop. Oegstgeest; Rv Nugteren, Oude Wete ring; R. Oostdam. Voorhout; B. Persoon en B. v Werkhoven, Lisse; N. v. d. Poel. Zoe terwoude. Bevorderd 11 waarvan 3 voor waardelijk. Niet bevorderd: 1. Dagvoorbereidende curus. Van de eerste naar de 2e klasse werden bevorderd: E Aanen, L. v. Berkel, A. v. d Born, J. de Bruin, N. Burgerhout, C. v. Dissel, M. Egmond. W v. Ek. M. Eiser. C. Geeve, M. Goddijn, B. Groenhuizen, J. Labordus. L. Laman, F Loman. R. Meijer. W. Starren- burg, C. Tegelaar, C. v Thiel, G Vens, T. Verbles, R. Wansink, T. Warmond, T. Ver worst, M. v. Beieren Bergen en Henegou wen, F. Houben, Th. v. d. Linden, A. v. d. Reyden, C. Tervooren, N. Eling, C. Blom, J. v. Heel, C. Lut, A. Orth, M. Prenen, N. de Roo, A. v. Schalk, J. v.Schalk, T. Ven* diig, E. v. Wolde cn S v Wouw, allen Lei den; A. Inklaar A Mac Daniël. R Koppens Oegstgeest; W. Legeer, R. Hoeks. E. Mar- cells, J de Vries, A. Westendorp, G. Zwaan, J. v. d. Werf, Voorschoten, G. v. Delft, Kat wijk a. d. Rijn; C. de Jong, J. v. d. Oever, C. v. d. Plas, B. v. d. Plas, Katwijk aan

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2