LAATSTE BERICHTEN Maandag 22 Juti 1940 STADSNIEUWS Nieuwe leiding bij de Arbeiderspers Het Italiaansche legerbericht SPORT BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 MAIKT Voetgangen Vijweg is voor U verboden, jf op 'l trottoir" zij U geboden/ Veretnlglng voor Veilig Verkeer. EP AANGENOMEN. idgenoot, de heer E. D. Mlnck gisch candidaat heeft het be id. Herv. Gemeente te Brouwers- jénomen^ heer G. van Andel, theologisch can- l'JfBbtor heeft het beroep van de Geref. te Oogter-Nljkcrk aangenomen. INDliXAMF.n M. t. s. haarlem. de M.T.S. te Haarlem verwierven het Iploma: afd. Bouwkunde: J. C. Wilr- i(d Werktuigbouwkunde: H. J. Bosch. H. Drewes. J. C. Krlest allen te Lelden. nkdkrl. natuurhistorische VEREENIGING. f Bezoek aan den Hortus. Leidsche afd. van de Ned. Natuur- rlsrhe Verecnlging bracht Zaterdag bezoek aan den Hortus. ,1 bestuurslid, dr. 8. J. van Ooststroom, HéS&e leden hartelijk welkom en gal it over de stichting van ituin. De aandacht werd op vele gevestigd, zoo b.v. op eeuwen'oude boksdoorn, de treurvlier A de oranjerie (uit 1875), do gingko uit de Dioapyros uit 1740 en de vele door "Siebold uit Japan ingevoerde planten. *1 bet wfJaten van den tuin werd aan '"t*™jj£flfetstroom hartelijk dank ge- zijn leerzame rondleiding. EGRIP IN DE PERIODIEKE BEWEGING. TIJD8BEG BI ratoren van het Legatum Stolpianum %i ln Juli 1940 de volgende prijsvraag 'Schreven: het tijdsbegrip in de perio- beweglng. omvang van de verhandeling mag ten ■4te dertigduizend woorden bedragen, ijlvoorden worden vóór 1 Januari 1942 'acht bij den voorzitter van het cura- rjn. prof. dr. W. O. Krlatensen, Witte sijfl 31. alhier. Zij moeten in het Neder- (;ch, Dultsch, Engelsch, Fransch of [jij getikt, met een spreuk geteekend en •zeld zijn van een gezegeld briefje, van fde spreuk voorzien, waarin des schrlj- adres zUn opgegeven. De goedgekeurd antwoord is de Ie ter innerlijke waarde van 250.in geld, of wel, naar le geheele som in geld. (1 van curatoren zal in Juli 1942 en gemaakt. dan twee wielrijders naast elkaar. Commissaris van politie te Leiden van wielrijders erop, grond van de bepalingen der op het „verkeer te land'' ver- it meer dan 2 personen naast ie rjjden. Aan deze bepaling wordt fjn laatsteen tijd door het wielrijdende sleebt de hand gehouden, zien hot; gevaar, dat deze wijze van n oplevert, alsmede het drukke mili- verkecr, dient, het publiek zich van v wijze van rijden, hetgeen ook de ich van den „Ortskommandant" is, te i ouden. H politiepersoneel is opdracht gegeven ng tegen deze overtreding op te treden. NIET ONNOODIG VOOR DE DOELENKAZERNE BLIJVEN STAAN. c Commissaris van Politie te Leiden ikt bekend, dat het verboden is, zich echtmatlg of onnoodig op de bruggen r de ingangen en nabij de ingangen van Doelenkaztome op te houden. PLECHTIGE H. MIS. edragen door Pator J. Duindam S.C.J. isteren was het weer een feestdag voor it. Petrus-parochie, waar pater Joannes Aid am als zoon der parochie zijn eerste htige H. Mis moöht opdragen. Het Ju- ad gebeier der klokken had vele ge- ::gen naar het Godshuis doen komen, de neomLst, door de asslsteerende gelijkheid begeleid, het stemmig met bloemen versierde altaar betrad, j celebrant werd bij het opdragen van /M.. Misoffer geassisteerd door pastoor m. Beukers van de parochie als pres- -asslatens, pater Abel Duindam, neef ien neomist als diaken en pater Paal- o Is sub-diaken. De feestpredikatie gehouden door pater Abel Duindam L, waarin spr. zijn gelukwenschen tot .Jongen priester, diens familie en de ttïhie uitsprak en op treffende wijze soothold van het priesterschap en den .amen arbeid van den priester, vooral r.ln deze tijden, schetste. ::t.zangkoor voerde onder leiding van heer A. Devilé de Missa Pontlficalis Lorenzo Perosl uit. di/s avonds celebreerde de neomist een jr.itig lof met assistentie van de kape- 115 ^er, Parochte. dat met het Te Deum f besloten. Onze stadgenoote, mej. F. Kuenen, ,de te Den Haag voor het examen d&cte. v °'^<3 Stadgenoote, mej. M. J. Onde negen slaagde voor het examen aan- •ning op de acte N VII,b ehoudens de arhig, bedoeld in art, 38 der nijver- i-ondepwijswet. Te Rotterdam slaagden onze stadge- ^es L' M«ys-v. d. Moer en w Wilmink voor het examen nuttige tlwerken. bet examen M. O. economische 'art. '7 bis der M.O.-wet), afgenomen de Vcreeniglng voor taalkundidg han- in der wijs, slaagde de heer B. Dijkstra, Voor het theoretisch tandheelkundig ten 2e deel slaagde te Utreöht de heer i. Meidkink Jr., alhier. Binnenland Het Duitsche legerbericht Als uitvloeisel van de maatregelen, ge nomen door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsohc gebied, met betrek king tot S.D.A.P. en N.V.V., is ook de lei ding der N.V. Drukkerij en Uitgevers Maat schappij de Arbeiderspers in andere han den overgegaan. De directie der genoemde naamloozc vennootschap wordt voortaan gevoerd door den heer H. J. Kerkmeester, op wien derhalve alle bevoegdheden, bij wet, statuten of gebruiken aan de directie toegekend, op 20 Juli 1040 in vollen om vang zijn overgegaan. VERZENDING VAN POST NAAR INDIK. HEDEN GESTAAKT. De reeds aangekondigde intrekking van de mogelijkheid tot verzending van brieven en briefkaarten naar Nederlandsch-Indië is heden Ingegaan. Reeds ter post bezorgde stukken voor Nederlandsch-Indië zullen echter nog wor den doorgezonden. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond om ongeveer elf uur geraakte een 34-Jarige machinist van een te Zwart sluis gelegen .sleepboot van de Zuiderzee werken bij het overstappen van de eene op de andere boot te waiter. De man ver dronk. Zijn lijk is vanochtend opgehaald. DS. M. VAN GRIEKEN MET EMERITAAT. Aan ds. M. van Grieken. Nederlandsch hervormd predikant te Rotterdam Is door het provinciale kerkbestuur van Zuid-Hol land wegens meer dan veertigjarige ambts bediening eervol emeritaat verleend. Ds. M. van Grieken, die zich met name door zijn arbeid voor den gereformeerden bond groote bekendheid verwierf, werd candidaat in 1899 en deed in 1900 Intrede.te Nleuwerkerk aan den IJssel. Vervolgens stond hij te Ameide en te Delft en sinds 1920 te Rot terdam. DE DOOD VAN DEN N.S.B.-ER NOORDENDORP. De persdienst van de N&.B. meldt: De auditeur-militair te 's-Gravenhage heeft aan den afweerdlenst der N.S.B. medegedeeld, dat thans de naam bekend is van den militair, die op Maandag 13 Mei j.l. het doodelijke schot heeft gelost op den NB.B.'er C. J. W. Noordendorp te Wassenaar. Het onderzoek door de politie is nog niet afgcloopen. De heer Noordendorp werd op 13 Mei uit zijn woning gehaald om te worden ge ïnterneerd, zonder dat van eenlge bevoegd heid tot deze interneering is gebleken. Nauwelijks zijn woning uitgetreden, werd de heer Noordendorp neergeschoten door een van degenen, die hem kwamen inter neeren. GOEDE VANG6T VAN DE UTRECHTSCHE POLITIE. Juweclcndieven gearresteerd. De Utreohtsche politie heeft door een ge lukkig toeval de hand kunnen leggen op een tweetal beruchte dieven, die naar alle waarschijnlijkheid nog heel wat meer op hun kerfstok hebben, dan thans bekend is. Bij een juwelier op het Vredenburg te Utrecht vervoegden zich Zaterdag twee heeren. die hun gouden verlovingsringen te koop aanboden. Zij hadden, zoo zelden ze, door den druk ter tijden hun verlovingen maar verbroken. Even nadat ze geholpen waren en de zaak hadden verlaten, werd de juwelier opge beld door een filiaalhoudster uit de Korte Jansstraat. ZIJ deelde mede, dat er twee klanten wa ren, die hun verlovingsringen aanboden en zich in den tijd, dat de ringen op hun goudwaarde gewogen werden, naar haar meening, verdacht in den winkel ophiel den. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd. De ringen verkoopende Jongelieden ston den nog druk in den winkel te praten toen de politie liet perceel binnentrad. Al spoe dig bleek, dat men met brutale dieven te doen had. Na fouilleering kwamen allerlei ringen, klokjes en een gouden horlogeket ting voor den dag. welke enkele minuten geleden waren ontvreemd, terwijl een. uit de open vlrtrine gestolen, schakelbandhor- loge eveneens te voorschijn kwam. De die ven gaven zich zonder eenig verzet aan de politie over. Toen echter het onderzoek op het politiebureau werd voortgezet, vond de recherche ook nog zes giadde verlovings ringen op de dieven, terwijl bovendien uit kwam, dat bij een derden goudsmid te Utrecht eveneens ringen waren aangebo den, doch men had daar geen kans gezien iets te ontvreemden. Al meer en meer bleek het de politie, dat de dieven niet alleen te Utrecht aan het werk waren geweest. De zes gladde ringen waren afkomstig van diefstal bij een goudsmid te Hilversum. De daders hebben ook ln Den Haag en andere plaatsen hun slag geslagen. Zij zijn de 27-jarige G. A. G. B.. zonder beroep en afkomstig uit Den Haag en de 23-jarige kleermaker R. S. uit Huizen. Buitenland DE BELASTINGVERHOOGING IN ENGELAND. De verhoogingen der belastingen, welke Dinsdag in het Engelsche parlement zullen worden ingediend, zullen waarschijnlijk, zoo meldt Stockholms Tidnlngen, twee shilling per pond bedragen. De belastingen zullen hiermede stijgen tot 9'/s shilling per pond, hetgeen beteekent, dat de helft van het inkomen als belasting Ingehouden wordt. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op nieuw vliegvelden baven-. tank- en fa- brleksinstallaties in Engeland aangevallen. Explosies en zware branden zijn waarge nomen. Bij aanvallen op een convooi in het Ka naal gelukte het een tankboot met een totalen inhoud van ongeveer 14.000 br. reg. ton door inslaande bommen tot zinken te brengen. Vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van 21 op 22 Juli Noord- en West Duitsch- land binnenvlogen, richtten daar evenals ln de. bezette gebieden met neergeworpen bom men slechts materieele schade aan. Eén vliegtuig is door luchtafweergeschut der marine, een tweede door nachtjagers neer gehaald. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren acht vliegtuigen, b.m. een Sunderiand-vliegboot, die bij Trontjem werd neergeschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug, o.m. een z.gn. „zeenoodvliegtuig" dat boven dc Noordzee door de Engelschen werd neergeschoten. Legerbericht 43 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Volgeas stellige berichten hebben bij de luchtvlootgevechten tusschen 8 en 13 Juli behalve het vllegtuigmoederschtp Ark Royal en het slagschip Hood, nog een slag schip van het type Warsplte, groot 31.000 ton. en de kruisers Gloucester, groot 10.000 ton, en Arethusa, groot 5.200 ton, ernstige schade bekomen, De verliezen onder de vijandelijke bemanningen zijn aanzienlijk. Een vijandelijk vliegtuig, dat getracht had de bemanning van een onzer toestellen met mitrailleurvuur te bestoken, toen het door schade aan een der motoren gemeerd lag en toen reddingspogingen in het werk werden gesteld, is brandend neergeschoten door onze jachtvliegtuigen. Een officier, die per valscherm op zee was neergedaald, is gered en door een onzer watervliegtuigen gevangen gemaakt. In Noord-Afrlka werden intensieve en doeltreffende bombardementen der vijan delijke bases in Sidi Barrani en Mersa- Matroe ten uitvoer gelegd. In Oost-Afrika werden Engelsche troe pen en vliegtuigen gebombardeerd op de basis van Duna en Wajir, waar een vijan delijk jachtvliegtuig werd neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. Vijandelijke aanvallen op Asmara richtten geen schade aan en maakten geen slachtoffers. ENGELAND EN IERLAND. Volgens een bericht uit Londen in de Dagens Nyheter zou Churchill het voorne men hebben den Ierschen premier, de Valera en den premier van Ulster, lord Craigavon, uit te noodigen voor een „drie mannen-conferentie" te Londen. De Iersche minister voor de leveranties, Lemass, heeft een radiorede uitgesproken, waarin hij mededeelde, dat ingeval van een invasie in ieder graafschap autoriteiten worden benoemd, die zich zouden belasten met het beheer over de openbare diensten. BRITSCHE VERLIEZEN. De Engelsche admiraliteit heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt Met betrekking tot berichten, volgens welke de beide Britsche stoomschepen King John en Davisian in den grond zouden zijn geboord en wel in het gebied van de An tillen, wordt bekend gemaakt, dat de beide stoomschepen tot zinken zijn gebracht door een schip op den Atlantischen Oceaan. Men gelooft, dat het een gecamoufleerd koop vaardijschip betreft. Alle Britsche schepen hebben een desbetreffende waarschuwing ontvangen. (Reuter). DE BRITSCHE VIJFDE COLONNE IN AMERIKA. In een hoofdartikel op dc frontpagina waarschuwt de „New-York Enquirer" voor een miskennen van den invloed der Brit sche vijfde colonne in de Vereenigde Sta ten. De partijprogramma's, die geformu leerd zijn op de recente partijdagen der belde partijen, hebben weliswaar duidelijk rekening gehouden met den afkeer van het volk der Vereenigde Staten van den oor log, maar desondanks moet men streven naar voortdurende waakzaamheid om aan slagen te verijdelen van den kant van hen, die weliswaar met luider stem hun liefde en vereering voor vrede en democratie pre diken, maar die nooit ophouden met arg listige pogingen om het ongeluk ,van een oorlog voor de Vereenigde Staten op te roepen, een oorlog, die niet in het belang is van de Vereenigde Staten maar van die imperialistische macht, aan wier handen de voorvaderen hun onafhankelijkheid hebben moeten ontrukken. Agenten van de Engel sche vijfde colonne zijn ook op de beide partijcongressen uiterst actief geweest ten gunste van l\et empire. Gelukkig hebben zij echter geen succes gehad. Het blad besluit met te schrijven, dat het niet voldoende 1^„ dat het volk der Vereenigde Staten vastbe sloten tegen den oorlog is, het moet ook steeds weer met luider stem zijn wil tot vrede dóen hooren en er op letten, dat het niet- toch nog ten offer valt aan de „af- schuweliike intriges" der Britsche vijfde co lonne. (D N.B.). BULLITT BIJ ROOSEVELT. De ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk, Bullitt, is te Washington aan gekomen. waai* hij in het Witte Huls ge dineerd heeft. Bij deze gelegenheid gaf Bullitt een uitvoerige uiteenzetting aan Roosevelt-, aver de huidige toestanden in Frankrijk; Roosevelt izau hebben besloten Bullitt niet weer als ambassadeur naar Frank rijk te doen terugkeeren. ZEILEN. De Kaagweek LEMSTRA WINT OPNIEUW IN DE VALKENK LAS6E. (Van onzen redacteur). Aeolus is den organisatoren van en den deel nemers aan de Kaagweek dit Jaar wel gunstig gezind. Ook op den voorlaatsten Kaagdag stond er weer een mooie bries uit het Zuidwesten, die later in den morgen ruimde tot noordwest ten westen, hetgeen tot gevolg had, dat er nog minder gekruist behoefde te worden dan de voorgaande dagen. De baan was nagenoeg ge heel bezeild met uitzondering van de rakken Dieperpoel-Norremeer en Zwelland-flnish, waar een enkel slagje moest worden gemaakt. De windsnelheid bedroeg hedenmorgen onge veer 6 meter per seconde, aanmerkelijk minder derhalve dan gistermiddag, toen zfj bij vlagen de 10 meter overschreed. Van de beide 45 M2. kruisers had de Walta, gevaren door Vermast veruit de beste start en mevrouw Sieverts. die aan boord van de Cop- pelstock den helmstok hanteerde kwam er geen oogenblik aan te pas. In de eerste ronde lag Vermaat al een mlnüut voor en in het verloop van de tweede ronde groeide deze voorsprong tot 4 minuten, zoodat hij de leiding heroverd heeft voor de kansen op den Penenga-wissel- beker. Smalt startte ln de Vrijbuiterklasse heel laag, waardoor de „Thedo" het eerst de boei op hetZwelland kon ronden, maar al spoedig nam de „Jan Haring" van L. Fonteyn de leiding over om ze niet meer af te staan. Ook de „Jean Bart" van Raasveldt ging de Thedo voorbij, doch slaagde er niet in zich op de tweede plaats te handhaven, zoodat de finish bereikt werd in de volgorde: „Jan Haring", „Thedo". „Jean Bart". De strijd om den hoofdprijs gaat hier voornamelijk tusschen de „Graaf de Lumey" van L. J. Fonteyn, die tweemaal eerste werd en tje Jan Haring, die een eersten en een tweeden prijs behaalde. Van de Drakon waren de Pim van Bommezljn en de Ran van Keegstra het beste weg. maar de Stormvogel liep voor den wind het hardste en ging als Nr. 1 rond de boei op het Zwei- land, gevolgd door de Pim en de Sterna van Tims, die heel laag, vlak onder den starttoren was gestart. BU de boel raakten 't Hondsbosch van Boersma, de Thedo III van Carpentier en de Vliegende Hollander van Warners met het want ln elkaar verward, maar na korten tijd waren de schepen al weer los. Na het krulsrak van Die perpoel naai- het Norremeer evenals gisteren was de baan weer uitgezet via den Eymerepoel ging de Sterna aan den kop, gevolgd door de Viking van ir. Hofkes, de Vliegende Hollander, de Tim, de Holland III van Bos en de Stormvogel. De winnaar van de belde vorige dagen, De Ran van Keegstra liep op het Norremeer aan den grond en trachtte geruimen tijd tevergeefs om op eigen krocht los te komen. De strijd speelde zich verder ln hoofdzaak af tusschen de Sterna, de Viking en de Vliegende Hollander, die elkander fel de eerste plaats betwistten. De finish werd bereikt in de volgorde: de Vliegende Hollander, Sterna, Viking en 't Hondsbosch. Van de Valkjachten \yas de War-Dy van Lemstra andermaal de snélste, zoodat de Am sterdammer momenteel de beste kansen heeft voor den hoofdprijs. Onze stadgenoot. Wim Ritman, die als zijn gevaarlijkste concurrent ls te boschouwen, weid wegens c-en te vroege start teruggeroepen. Hij ging door den wind. startte opnieuw, maar was blijkbaar niet geheel ovc-r de lijn van afvaart geweest en werd op nieuw teruggeroepen, zoodat hij den wedstrijd mot een half rak achterstand begon. Dat hij zich niettemin tot dc vierde plaats wist op te werken, strekt hem tot eer. Lemstra lag van start af aan in het leidende peleton, dat gedurig uit drie schepen bestond: de War-Dv, de Orco van Allena en de Dido van onzen stadgenoot De Jong. De finish werd bereikt in de volgorde: War- Dy Orca, de Dido. Goesting (Ritman) en Zee vogel II iv. HuysteeDe Valkjes legden de baan ln 2 minuten korteren tijd af dan de Draken, doch de Vrijbultertjes bleven weer 2 minuten onder den tijd van de benjamins onder de wedstrijdklassen. de Olympiajollcnklasse AI ging de Toef v. d. Stadt al heel spoedig va? v~"d."sti5rai" heel spoodle aan" dan kop en hij liet zich van die plaats niet meer ver dringen. hoe lastig de Glipper van Daan Kagchelland, de Daphnia van Borgerhoff Mul der en dc Ree van Recourt het hem ook maak ten. Aldus was de volgorde gedurende het grootste deel van den wedstrijd en bij het be reiken van de finish was daarin geen wijziging gekomen. In de andere afdeellng zegevierde de Zomer weelde van den Hillegersberger De Jong op nieuw, gevolgd door de Beroeboe II (Jan Bier), Flossie (v. d. Berg) en Sleipnir van L. P. Vol- lebregt. Van dc Olympla-jollen B was de uitslag: 1. Nar. st. H. Bcrmink; 2. Paraat, st. F. H. Schef- fers'; 3. Slof, st. Ph. W. Velthuys; 4. Plne, st, A, Vis en 5. Poolster, et. H. Langeler. SCHERMEN. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE SCHEVENINGEN. De resultaten van de gisteren in het Kurhaus te Scheveningen gehouden nationale scherm- wedstrljden zijn als volgt: Dames floret: 1. mej. van der Klaauw (Den Haagt met 46—20; 2. mej. Van der Vorst (Rotterdam) 3—13—16: 3. mej. Driebergen (Amersfoort) 2—15—12; 4. mej. Munnink (Rot terdam) 1—17—14; 5. mej. van der Voodt Rot terdam) 0—20—9. Heeren sabel: 1. Driebergen (Amersfoort) met 13 gewonnen partijen: 2. Fraterman (Den Haag) 1128; 9. Van der Voodt (Rotterdam) 1130; 4. van den Berg (Rotterdam) 11—31; 5. van Wieringen (Rotterdam) 11—32; 6. Kuipers (Den Haag) 9; 7. Sybrand (Den Haag) 7—39; 8. Bosschart (Den Haag) 746. NIEUW japansch KABINET. Vorst Konoje zal heden den Japanschen keizer de lijst aanbieden van het nieuwe kabinet. ONGELUK MET EEN MIJN. Bij het aan de Deensche kust onscha delijk maken van een aan land gedreven mijn zijn drie mannen, een Deensche des kundige en twee mariniers om het leven gekomen. .(D.N3,) AMSTERDAM, 22 Juli. De nieuwe week had voor de Effectenbeurs te Amsterdam niet veel verandering gebracht in zooverre de handel wederom van bescheiden afmetingen was. Hoewel het niet-public eer en van de koersen volgens de meest gangbare op vatting aan de bedrijvigheid niet ten goede komt, dient toch ook niet te worden voorbij gezien. dat de onzekerheid op velerlei gebied den ondernemingslust met betrekking tot de fondsenmarkt toch niet in de hand werkt. Teneinde ongewenschte afwijkingen te voor komen werden de koorden heden weer behoor lijk strak gehouden. Dit nam echter niet weg dat de stemming op de locale aandeelenmarkt veel verbeterd was. Terwijl verleden week bijna voortdurend een kleine neiging tot liquidatie viel waar te nemen was dit thans niet het ge val, Integendeel openbaarde zich voor diverse aandeelensoorten eenige vraag. Voor Aku's werd goede belangstelling aan den dag gelegd en daarbij konden die zich iets verbeteren, ter wijl ook de Phillps-aandeelen niet slecht gedis poneerd waren. Op de Suikerafdeeling lagen H.V.A.'s iets steviger ln de markt, terwijl van de petroleum- fondsen Koninklijken thans een behoorlijk weerstandsvermogen aan den dag legden en een neiging tot oploopen vertoonden. Men scheen het voor deze beide genoemde fondsen echter verkieselijk te achten niet iedere tape met een noteering te voorschijn te komen. In Tabakken was weinig te doen. De Scheepvaartmarkt had een kalm voorkomen. Scheepvaart Unies en Kon. Booten' waren over het geheel genomen goed van toon. Alles bijeen kon worden geconstateerd, dat het algemeene marktsentiment op de locale af- deelingen merkbaar verbeterd was. Amsterdam Rubbers bleven ongeveer op peil. Hoewel nie mand zich een goede voorstelling kan vormen van de ontwikkeling van den internationalen toestand in de naaste toekomst, krijgt men toch de Impressie, dat de markt, indien de tegen stellingen iets minder scherp mochten worden, daarop op aangename wijze van repliek zou dienen. De affaire in Amerikaansche fondsen was van bescheiden omvang. Ook voor deze stukken was de stemming niet onbehaaglijk. De koersen wa ren meerendeels iets hooger en over het alge meen een kleinigheid boven de theoretische Amerikaansche pariteiten. Op de Staatsfondsenmarkt was de tendenz aan den gedrukten kant. Aanvankelijk bewogen de Nederlandsche Staatspapieren zich op onge veer het peil van de laagste noteeringen van Vrijdag. Op dit peil was echter eenig materiaal aan de markt, zoodat de koersen een achter uitgaande beweging vertoonden. Evenals verleden week ging de belangstel ling ln hoofdzaak uit naar de 4 pet. obligation 1940 2e leening ex bel. faciliteit, terwijl ook nog al iets werd gedaan in de 3 k 3% pet .obllgatiën Nederland. De Indische leeningen waren even eens eerder gedeprimeerd. Prol. 3 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 22 JulL Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New York 1.88 3/16 - 1.88 9/16: Berlijn 7558 - 75.43; Brussel 30.11 - 30.17; Helsinki 3.81 - 3.82; Stockholm 44.81 - 44.90; Ztirlch 42.72 - 42.81. Bankpapier: New York 1.86% - 1501/4; Brussel 30-08 - 3050; Stockholm 44.76 - 44.94; ZUrich 42.67 - 4256. (2 lijnen) AMSTERDAM 27 Juli Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 373 Vette koelen waarvan de prijzen waren: le kw. 86—94 ct.; 2e kw. 74 84 ct.; 3e kw. 60—70 ct per k.g. slachtgewicht, 80 Melk- en Kalfkoeien f. 190—280 p. st.; 77 Vette kalveren: 2e kw. 5460 ct.. 3e kw 4252 ct. per k.g. slachtgewicht. 124 Nuchtere kalveren 813 en hooger 98 Schapen f.24—36; Lammeren f. 12—16 per stuk. BOSKOOP. 20 Juli. Coöp. Vereen. ..De Bos- koopsche Velling. Rozen per bos: Pc-chtold 1932 ct,; Ingar Olsson 36 ct,; Glo ria Mundl 36—52 ct.; Else Poulsen 20—38 ct.; Dorus Rijkers 28—48 ct.; Rosalandla 16—24 ct Butterfly 20—24 ct.; Edith Helen 23—25 ct Florex 21—38 ct,; Steward 17—26 ct.; Wendland 26 ct.; Wilh. Kordes 19—25 ct,; Brlarcllf 18—22 ct.; August Noach 17—29 ct.; Vierlanden 30—45 ct.; Oranje Triumph 60—80 ct.; Rosa Muntii 3040 ct.; gemengde rozen 1217 ct. Diversen per bos: Roode lelies 74—1.12 er.; Clematis Prins Hendrik 70—76 ct,; Idem Mevr. le Coultre 50 ct.; idem Durandi 26—34 ct. LEIDSCHENDAM, 20 Juli. Engelsche kom kommers le soort f5.906.25. idem 2e soort f. 5.20—5.80, idem 3e soort f. 4.40—5.00. idem, wankleurige f. 3.00—3.50, idem stek f. 1.00—150, gele komkommers le soort f. 4.40550, Idem 2e soort f. 3.704.20, idem 3e soort f. 3.003.50, id. stek f. 1.001.80, kropsla le soort f. 1.00—1.80, peen f. 4.50650, bloemkool le soort f. 1018, 2e soort f. 5.009.50, idem uitschot X. 2504.00, to maten midd. f. 8.00850, Idem groote ronde f8.00850. idem 2e soort f. 8.00—8.10, idem 3e soort f. 6.507.00, idem bonken f. 5.00650, an dijvie per 100 f 1.001.50, idem per 100 kilo f.2 f. 2.50. spinazie per 4 kilo 8—20 ct.. postellen f. 450750, snijboonen 18—24ct„ spercieboonen 1016 ct., meloenen 1038 ct. per stuk. NOORDWIJKERHOUT. 20 Juli. Veiling „De Eendracht". Zwarte bessen f. 0.69—0.75 per slof. snijboonen f. 150—150. enkele met draad f. 1.752.15, peulen f. 1.00—2.76, tuinboonen f. 0.33—050, krombekken f. 1.00—2.10, blauwe schokkers f. 1.902.45, witte cap. f. 1.401.65, grauwe capuc. f. 1.101.35, stamerwten f. 050 f. 1.55, alles per zak van 10 kg. Aanvoer 4200 zakken. ROELOF ARENDSVEEN 20 Juli. Snij boonen f. 1.40; idem stek 60 ct.; Princeboonen m. dr. f. 1.45; Princeboonen z. dr. f. 1.65; Dubb. stamboonen f1,151.25enkele stamboonen f. 1.10 per 10 k.g.; Augurken C 87% ct.: idem D f-1.46: idem E f.052—0.63; Stippel CD 75 ct per 25 k«. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3