Berlijn eert zijn terugkeerende troepen Ging U_ ah Per fiets e op uit' Represailles tegen bekende Nederlanders JH Een Engelsch-Japansche regeling de" Toespraak van Göbbels ïWegens slechte behandeling van rijksduitschers nt'p: in overzeesche gewesten Rede van rijksstadhouder Wagner Denemarken uit den Volkenbond getreden Duitsche waarschuwing tegen optreden van frandireurs in Engeland De conferentie te Havana EERSTE BLAD Feiten van den dag Verklaring van Churchill DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets per regel voor advertenties uit Lelden eh plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertcntles bclangryk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bt) maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewUsnummcr 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 235 per weekƒ0.18 Franco per post 235 per 3 maanden -f- portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) tla^j Het D.N.B.'mcldt uit Berlijn: orr Onder het feestelijke gelui der klokken is i isteren de eerste divisie Berlijnsche en irandenburgsche troepen met de lauwer enkransen van hun glorierijke overwinningen r, Polen en Frankrijk door de Brandenbur- er Tor in de rijkshoofdstad aangekomen. Op de fraai versierde Pariser Platz wer den zij verwelkomd in naam van den Sri1ihrcr, de rijksregeerlng en de Berlijnsche IJievolking door den gouwleider van Berlijn, jksmlnister dr. Göbbels en namens de 1 iiitsche weermacht door den bevelhebber ^in het vervangingsleger, den generaal der Lnprtillerle Fromm. Onder het onbeschrijfelijk —jjubel der bevolking marcheerden de oepen met bloemen overladen twee uur ng door de historische straat van de IJkshoofdstad, Unter den Linden. Voor de aan weerszijden van de Pariser atz opgerichte eeretribunes, die voor de Bu'rtegenwoordigers van staat, weermacht d.t partij, de familieleden van de Berlijn- lolwhe gesneuvelden en gewonden, de arbei- ?n ';rs in de Berlijnsche wapenfabrieken als de binnen- en buitenlandsche pers ,Laren gereserveerd, hadden de Berlijnsche vVïwonden met hun verpleegsters een eere- nj;aats gekregen. Om 18 uur reed de commandant van de n berlijnsche divisie in een met bloemen - verladen auto ln langzaam tempo door de ilddelste boog van de Brandenburger Tor. f,u'.ierachter volgde als eerste deel van de 14 binnentrekkende troepen een regiment .ïfanterie met zijn staf. Namens de weer macht werden zij hier verwelkomd door 0 en bevelhebber van het vervangingsleger, to^neraal der artillerie Fromm. per Deze zelde o.m.: „Uw trotschc divisie, op- «stcld als een der eerste reservedivisies, eeft de oude stelling bevestigd, dat de reservisten gelijkwaardig aan de jonge lUüictievo troepen zijn. Gij hebt daarmede kn^ngetoond, dat onze opperste bevelhebber elk oogenblik zooveel soldaten kan heb- 'v>en als hij wil. Twee slagen rijzen omhoog ïit. Uw "krijgsmansleven: de strijd op de vrucheier heide, waarmede gij Duitschland veroverd hebt, en het overtrekken van den 3oven-Eijn en de gevechten ln den Boven- Elzas, die U in oud Duitsch gebied gebracht hiebben. De odsten van diegenen onder U, die in den wereldoorlog reeds vier jaar voor Duitschland hebben gestreden, zullen thans den grijzen wapenrok voor altijd afleggen. Hun geldt onze bijzondere dank. De ande ren zullen met verlof gaan, daarna terug komen en zich voorbereiden voor nieuwe opdrachten, die de Führer het leger gege ven heeft. Want nog voeren wij oorlog. Gij blijft voortdurend bereid, de eindoverwin ning te bevechten voor Führer, volk <en vaderland". Hierna bracht rijksminister Göbbels hun den eersten groet van het vaderland. „Toen gij in Augustus van het vorige jaar naar de wapens greept, aldus de minister, ging U een onbekend lot tegemoet. Een oorlog, die ons nationaal bestaan moest vernietigen, was het rijk opgedrongen. Onze vijanden wilden ons den socialen, 'cultureelen, oeconomlschen en nationaïen ..opbloei van ons land niet gunnen, die met het overnemen van de macht door den Führer was Ingeluid. Zij wilden opnieuw, evenals in 1914, het Rijk omsingelen, door een overmachtige coalitie ons overvallen, onze nationale moraal ondermijnen, onze vrouwen en kinderen door een laffe blok kade aan een langzamen hongerdood prijs geven en ons dan door een binnenlandsche revolutie de wapens uit de handen slaan. Dit gemeene plan hebben wij en hebt voor al gij, soldaten, verijdeld. Meer dan de helft van U heeft reeds ln den wereldoorlog het leven van Duitsch land met Uw eigen leven gedekt en be schermd. Hoeveel anders was het toen dan nu. Toen deze oorlog uitbrak, was de om singeling reeds mislukt. De ver vooruit ziende vooroorlogsche politiek van den Führer had den ring, dien onze vijanden om het rijk wilden leggen, doen springen. De blokkade, waarmede men ons gedreigd heeft, werd door het geweld van onze wapens zeer spoedig in een worgende te- genblokkade veranderd. Gij trokt als sol daten van de modernste weermacht, die de wereldgeschiedenis kent, te velde. Gij waart met de beste wapens uitgerust. Officier of soldaat, gij waart vervuld van de beste soldatenmoraal. Gij behoefdet niet te vreezen, dat U in het beslissende uur van het vaderland uit de dolk in den rug ge- stooten zou worden. De binnenlandsche revolutie, waarop onze vijanden rekenden, zal eeuwig op zich laten wachten. In den rug gedekt door een vastbesloten en tot offers bereid vaderland, hebt gij den zegetocht door Polen kunnen beginnen. Gij vocht heldhaftig aan de Brahe en op de Tucheler heide. GIJ hebt den strengsten winter in het gouverne ment-generaal medegemaakt. Gij zijt naar het Westen getrokken, toen daar het uur der beslissing gekomen was. Gij hebt het Uwe er toe bijgedragen, Frankrijk in een moedigen stormloop te verslaan. Na een dagenlange zegenrijke doorbraak door de voor onneembaar gehouden Maginotlinle, hebt gij het gevangen nemen van 74.000 Franschen kunnen melden. Gij behoeft U in geen enkel uur, zooals in 1917 en 1918 voor het vaderland te scha men. Wij in het vaderland hebben gewerkt, zooals men slechts werken kan. Ook in December 1918 werd gij, soldaten van de toenmalige legers, op deze plaats ontvan gen. Landverraders en Joden hebben U toen ontvangen. In hun begroetingsreden verklaarden zij den oorlog, dien gij 4'A jaar met een heldenmoed, zooals de wereldge schiedenis dien tot dusverre nog niet kende, had gestreden, voor een zinnelooze massa-slachtpartij Gij, soldaten van onzen oorlog, vindt daarentegen het vaderland zoo terug als U het verlaten hebt. En diegenen, die in- Uwe voorwaarts stormende rijen vielen, zijn niet gestorven voor een leeg schijnbeeld, doch voor het .grootere, mooiere, vrije vaderland. Wij buigen ons in eerbied voor het heldhaftige offer, dat zij voor het rijk en zijn toekomst hebben gebracht. Wij groeten hun familieleden en beloven hun, dat hun ditmaal werkelijk de dank van het vaderland zal geworden. Nog Is de oorlog niet ten einde. Zijn laatste etappe moet nog gewonnen worden. Dan zullen de vredesklokken ln het vaderland luiden, dan zullen wij een grooter rijk en een beter Europa opbouwen. In een persconferentie heeft de persreferent van het Rijkscommissariaat, de heer Janke, represailles aangekondigd tegen in Nederland vertoevende personen, wegens de behandeling, welke onderdanen van het Duitsche rijk in de Neder- landsohe overzeesche gebiedsdeelen ondervinden. Van Duitsche zijde aldus de heer Janke is herhaaldelijk gewaarschuwd, dat men niet van zins was een slechte behandeling van rijksduitschers ln Oost en West-Indië over zijn kant te laten gaan. Doch woorden helpen blijkbaar niet. Tot haar spijt moeten de Duitsche instanties thans tot daden overgaan. De ver antwoordelijkheid ligt geheel bij de Indische en West-Indische in stanties, welke niet hebben ingezien hoe Europeanen in koloniale gebieden behandeld moeten worden. Zij hebben ook geen begrip getoond voor de goede behandeling, welk de Nederlandsche krijgsgevangenen hier hebben ondervonden. Represailles zijn -onvermijdelijk geworden. Bepaalde in Nederland vertoevende •sonen, van wie men moet aannemen, dat hun namen in de overzeesche jgebiedsdeelen een zeker begrip vertegenwoordigen, zullen degevolgen van de starre houding der overzeesche Nederlandsche bewindslieden ondervinden. Onze prijsvraag vindt algemeen ivaardeering Langs de zee en door onze mooie Hol- landsche duinen leidt de route van den „L. D."-rljwieltocht, waaraan wij een foto- herkenningsprljsvraag hebben vastgeknoopt Vele lezers van ons Blad, die het parcours reeds aflegden, zonden ons betuigingen van hun waardeering en hun enthousiasme en meer dan één poogt ons te overreden om plannen te maken voor een tweeden tocht. In onzen ópzet om een aantal onzer lezers een prettigen middag te bezorgen, zijn wij derhalve al geslaagd. Maar omdat wij er naar streven dat aantal zoo groot mogelijk te doen zijn, vestigen wij nogmaals aller aandacht op onze prijsvraag „Per fiets er op uit", die U, over prachtige wegen, brengt langs zee en duin en bovendien kans biedt op een der vele door ons uitgeloofde prijzen. Oplossingen kunnen tot 1 Augustus wor den ingezonden. Een der vele mooie plekjes, welke men op den L. D.-rijwieltocht te bewonderen krijgt Voor degenen, die het betreffende blad mochten zijn kwijtgeraakt, zij nog meege deeld dat losse exemplaren van het L. D. van Zaterdag 29 Juni, a 5 ct. aan onze kan toren verkrijgbaar zijn. Rijksstadhouder Robert Wagner heeft in een te Straatsburg gehouden conferentie van de in den Elzas werkzame rijks- en landsautoriteiten een rede gehouden, waar in hij o.a. het volgende verklaarde. Het Elzasser probleem heeft Frankrijk kunstmatig geschapen. In zijn door zooveel zorgen en nooden. oorlogen en lijden ge kenmerkte geschiedenis kent de Elzas tal rijke martelaren voor het Duitsche volk. De rijksstadhouder behandelde daarop het vraagstuk van de zuivering van den Elzas van volks- en rasvreemde elementen, dat, naar hij verklaarde, met alle vastbesloten heid zal worden opgelost. Hij vervolgde: Op de velden moet voor het najaar elk spoor van den oorlog uitgewischt zijn. Op groote schaal is aan de Elzasser boeren hulp verleend door de beschikbaarstelling van buitgemaakte paarden en wagens. In dit verband wees Wagner op de erge toestan den, die de Franschen achter hadden ge laten. In tal van gevallen werd het vee van Elzasser boeren in de stallen opgeslo ten om het te laten verhongeren. Tenslotte gaf spr. een overzicht van den opbouwarbeid ln de laatste vier weken. Talrijke bedrijven zijn reeds weer op gang gebracht, andere zullen in de komende da gen en weken het werk hervatten. De Duit sche spoorwegen zijn reeds gereed gekomen met de aansluiting aan het rijksnet. Eind van deze week zullen weder verscheidene baanvakken in den Elzas berijdbaar zijn. Ook de Duitsche posterijen zullen een dezer dagen het verkeer tot den Elzas uitbreiden. Het Deensche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede: Daar de gebeurtenissen langzamerhand er toe geleid hebben, dat de Volkenbond niet langer een reëel bestaan bezit, heeft de Deensche regeering besloten, haar ver tegenwoordiging bij den Volkenbond terug te trekken en het verleenen van economi- schen steun aan den bond te staken. (DN.B.) Een Engelsche geestelijke heeft een de zer dagen in zijn kerkelijk gemeenteblad openlijk opgeroepen tot den franctireur- oorlog tegen de Duitsche weermacht. Het schijnt, zoo verklaart men naar aan leiding hiérvan in politieke kringen te Ber lijn, dat men hier te doen heeft met een door de Britsche regeering zelf uitgegeven parool en dat men de vorming van vrij korpsen in Engeland tot een systeem heeft gemaakt. Thans wordt een dergelijk geval bekend, dat de juistheid van deze meening nog eens onderstreept: een Engelsche mili taire schrijver publiceert in een veelgele zen tijdschrift een artikel met dezelfde strekking, waarbij hij steunt op zijn er varingen als leider van een bataljon der in ternationale brigade in den Spaanschen burgeroorlog. Hij verlangt evenals de ge noemde geestelijke de bewapening van de burgerbevolking ter verdediging tegen val schermjagers. Woordelijk schrijft hij Men werpt tegen, dat de valschermjagers in Spanje niet zijn gebruikt. Doch dat had ook zijn reden, want in het republikein- sche Spanje droeg iedereen wapens, die ze wist te bemachtigen. In een land, waar op ieder kruispunt van straten gewapende lie den staan, de stenotypistes revolvers dra gen en in de café's de aandacht er op ge vestigd wordt, „dat handgranaten en ma- ichinegeweren aan den ingang afgegeven moeten worden", kan een volk de val schermjagers nog op zijn nuchtere maag verteren. Dit, zoo verklaren de kringen te Berlijn, is een opwekking tot moord, te vergelijken met soortgelijke Instructies van de Poolsche regeering van September 1939. Engeland en de Britsche regeering kennen het voor beeld van Polen. De Poolsche soldaat kon als wettige wapendrager ook als gevangene op fatsoenlijke behandeling rekenen en heeft deze ook gekregen. Tegen moorde naars en franctireurs echter zullen alle leden van de Duitsche weermacht met alle gestrengheid van het internationale oor logsrecht optreden. Voor zijn vertrek naar Havana heeft de Amerikaansche minister van buitenland sche zaken Huil de volgende verklaring af gelegd. ,De 21 Amerikaansche republieken zul len thans opnieuw bijeenkomen in een con ferentie van het genre als te Buenos Aires, Lima en Panama is afgesproken. Het hoofd doel van de conferentie is een diepgaande, vrijmoedige beraadslaging over de toestan den, vraagstukken, moeilijkheden en ge varen, waarbij onze landen betrokken zijn. Daardoor wordt het terrein geëffend voor het nemen van principieele en concrete be sluiten, die ln alle Amerikaansche landen instemming vinden en hun ten volle van nut zijn. De agenda van de conferentie te Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Vier gewonden bij auto-ongeluk te Leid- schendam. (Omgeving, 2e Blad) Te Boedapest is, 47 jaar oud, overleden, mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, Nederlandsch gezant aldaar. (Binnen land, 2e Blad) Onze houtvoorraad is zeer klein. (Binnen land, 2e Blad) Het begin van de Kaagweek (le Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt. - Gedrukt beurssenti- ment - Staatsfondsen weinig veran derd - Locale waarden meerendeels ongeanimeerd. Buitenland Grootsche ontvangst van teruggekeerde Duitsche troepen te Berlijn, (le Blad) Een voorloopige regeling tusschen Japan en Engeland inzake Birma bereikt (le BI.) Wallace democratisch candidaat voor het vice-presidentschap der Ver. Staten. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Havana bevat bepaalde punten betreffende de economische en politieke veiligheid, die als bijzonder dringende problemen worden beschouwd. De Amerikaansche republieken zullen haar taak vervullen in een geest van oprechte vriendschap jegens alle an dere naties, die den wil toonen, internatio nale betrekkingen te onderhouden op den grondslag van vriendschap en vrede. De Amerikaansche republieken zullen haar problemen op realistische wijze aanpakken en haar besluiten nemen zoowel met het oog op toestanden, die onmiddellijke maat regelen vereischen als met het oog op de toekomst. Ik verheug mij, op deze conferen tie weder vele oude vrienden en collèga's te kunnen begroeten". Onder leiding van Argentinië is er in Zuid-Amerika een strooming, die in geen geval de conferentie in Engelsch vaarwater wil doen belanden. Daarom verwacht men geenszins eenstemmigheid bij besluiten, die gevolgen zouden kunnen hebben voor de zelfstandigheid der Amerikaansche staten, ten aanzien van hun buitenlandsche poli tiek en vooral ten aanzien van hun betrek kingen met Europa. (D.N.B.) Engeland's premier Churchill heeft in het Lagerhuis de volgende verklaring afgelegd: „Op 24 Juni verzocht de Japansche regee ring de Engelsche regeering schikkingen te treffen voor het staken van het vervoer van oorlogsmateriaal en bepaalde andere goederen naar China via Birma. Een der gelijk verzoek volgde voor Hongkong. Thans is de volgende overeenkomst gesloten: „Sedert Januari 1939 was de uitvoer van wapens en munitie uit Hongkong verboden. In feite is geen oorlogsmateriaal van de soort, waaraan de Japansche regeering be- teekenis hecht, uitgevoerd. De regeering van Birma is bereid voor een periode van drie maanden den doorvoer van wapens en munitie te staken. De voor het vervoer via Birma verboden artikelen en goederen zijn ook voor Hongkong verboden". In het verdere verloop merkte Churchill op, dat de Engelsche regeering de verschil lende door Groot-Brittannië aangegane verplichtingen, voornamelijk die tegenover de Chineesche regeering en tegenover de hierbij betrokken Britsche souvereine ge bieden. niet heeft verwaarloosd. De Engel sche regeering heeft daarbij ook rekening moeten houden met de tegenwoordige po sitie van de wereld en heeft zich niet kun nen ontveinzen, dat Engeland zich gewik keld ziet in een strijd op leven en dood. Engeland heeft zich in zijn politiek tegen over het Verre Oosten voornamelijk laten leiden door den wensch, voor China een vrije en onafhankelijke toekomst gewaar borgd te zien en daarbij ook den wensch uitgedrukt, de betrekkingen met Japan te verbeteren. pni dit doel te bereiken, aldus ging Chur chill verder, zijn twee dingen van groot belang, nl. de tijd en een verminderen van de bestaande spanning. „Wat wij gedaan hebben, is derhalve het sluiten van een tijdelijke regeling, in de hoop, dat de hier door gewonnen tijd tot een rechtvaardige en dragelijke oplossing voor de beide be langhebbenden zal leiden, een regeling, die door beiden, naar wij hopen, vrijwillig zal worden aangenomen". Engeland wenscht, dat het bestaan en de ongeschondenheid van China be houden blijft en is bereid met de Chi neesche regeering na het sluiten van een vrede te onderhandelen over het teruggeven der concessies en een her ziening der verdragen op grondslag van de wederkeerigheid en rechtsgelijkheid. Engeland wil echter tevens, dat Japan tot een toestand van welvaart komt, die zijn bevolking welstand en economische veiligheid waarborgt. „Wij zijn bereid tot medewerking en steun, opdat beide landen hun doel berei ken. Maar het moet duidelijk zijn, dat, wil dit doel bereikt worden, dit door vreedzame en vergevingsgezinde regelingen moet ge schieden en niet met oorlogsdreigementen'-. In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax over de overeenkomst met Japan dezelfde verklaring afgelegd, die Churchill in het Lagerhuis heeft uitgesproken. Het Labour - lid Addison noemde de overeenkomst een „uiterst ongelukkige regeling". Wij hopen, aldus zeide hij, dat zy nergens in China de ernstige uitwerking zal heb ben, waarvoor wij vreezen. Burggraaf Samuel zeide te hopen, dat de vrede tusschen China en Japan in de eerst volgende maanden tot stand komt. omdat de regeling anders voor onbepaalden tijd moet blijven bestaan. Op de vraag, of de Britsche ambassadeurs te Washington en Moskou tevoren geraadpleegd waren over de mogelijke gevolgen voor de betrekkingen tusschen Engeland en de Ver. Staten en Sovjet-Rusland, zeide Halifax, dat men dit overleg niet achterwege had galaten. In een geheime zitting zou een debat over de pun ten in kwestie gehouden worden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1