VRIJDAG 12 JOU 1940 No. 24630 Actie in de lucht en ter zee Naar nationale eenheid Maarschalk Pétain voor de radio 81ste Jaargang Het Duitsche legerbericht De actie der Italianen De vrije hand gelaten aan binnenlandsche politieke bewegingen Hij wordt „chef der natie' Lebrun gaat heen EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 cta. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertcntles belangrijk lager tarlcl. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van ■'"brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindgplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT 7] Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlln: per 3 maanden ƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.ï Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: De reeds in een speciaal bericht gepubli ceerde successen van het luchtwapen tegen Britsche convoolen hebben, naar thans defi nitief Is vastgesteld, geleid tot de vernieti ging van een kruiser van 7000 ton en vier koopvaardijschepen met een totalen Inhoud van 21.000 br. ton. Verder werden een krui ser en zeven koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar beschadigd of in brand geworpen, dat zij als verloren kunnen worden beschouwd. Voorts behaalden onze gevechtsvllegers groote successen bij den aanval op vliegvelden in Zuld-Oost-Enge- land, op haveninstallaties aan de Zuid- en Zuid-Westkust en ook op fabrieken der be wapeningsindustrie. Hevige ontploffingen en groote branden werden vooral waarge nomen in de munitieopslagplaatsen bij Pembroke en in de havens van Plymouth en Swansea. Ook de petroleumopslagplaatsen van Pembroke en Portland zijn in brand geraakt. Een vijandelijke aanval op het vliegveld Amlens-Glissy door zeven Britsche bom menwerpers, is geëindigd met het neer schieten van alle zeven vliegtuigen, zooals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld. Verder kwam het als gevolg van een aanval op een konvooi in het Kanaal tot een lucht gevecht, waarbij tien vijandelijke jagers werden neergeschoten. In den nacht van 10 op 11 Juli werden geen vijandelijke vluchten boven het rijks gebied ondernomen. In totaal werden bij de luchtgevechten van Woensdag 35 vijandelijke vliegtuigen en een kabelballon neergeschoten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. In den handelsoorlog tegen Engeland stij gen de successen dank zij de gunstige uit gangsbases van onze dulkbooten. Zoo werd alleen in de laatste zes weken, tot en met 8 Juli, 609.000 br. ton vijandelijke handels- scheepruimte tot zinken gebracht. Hierdoor is het gemiddelde cijfer van tot zinken ge brachte tonnage door duikbooten gestegen tot meer dan 100000 br. ton per week. Het Frontberlcht geeft daarop nog vol gend commentaar: Deze verliezen moeten Groot-Brittannië des te harder treffen, daar de Britsche economie in al haar takken volkomen aan gewezen is op aanvullende importen. Voor de Engelsche voedingseconomie bestaat een doorloopende aanvullende invoerbehoefte van ong. 80 pet. van het verbruik. Voor tal rijke voor den oorlog belangrijke industrieën' zooals bijv. de aluminiumproductle, stijgt de Importbehoefte tot bijna 100 pet. der be- noodigde grondstoffen. Reeds voor den oor log moesten ongeveer 96 procent der noodige petroleumproducten over zee worden aan gevoerd. aangezien de aanwezige hydreer- lnstallaties nauwelijks 4 pet. van de normale vredesbehoefte konden dekken. Het verlies aan bruikbare tonnage is voor Engeland echter, ondanks het in beslag- nemen van Noorsche, Deensche, Nederland- sche. Belgische en Fransche schepen, des te pijnlijker, daar bij den aanvang van den oorlog de beschikbare Britsche koopvaardij- scheepsruimte ongeveer een millloen ton geringer was dan in het begin van den wereldoorlog. Voor de uitwerking van de Duitsche blok kade tegen Engeland is het kenmerkend, dat in den Jongsten tijd herhaaldelijk Brit sche convooien het Kanaal en de Straat van Dover, ondanks de voortdurende succesrijke Duitsche aanvallen, blijven gebruiken, aan gezien klaarblijkelijk de havens der Britsche Westkust met hun installaties niet voldoen de zijn om de doorloopende overzeesche ravitailleeringsbehoefte te lossen en te ver voeren. In dit verband moet er aan herin nerd worden, dat Londen en de havens van de Theems tot dusverre ong. 42 pet. van den totalen Britschen invoer moesten opnemen en omslaan, een hoeveelheid goederen dus, die niet zonder meer verlegd kan worden naar andere havens, aangezien daar de noodige speciale installaties ontbreken. Dientengevolge ziet de Britsche regeering zich klaarblijkelijk genoodzaakt de kon vooien tot lederen prijs en zelfs met de zwaarste offers door het Kanaal naar de monding van de Theems ten uitvoer te leggen. DAGORDER VAN DEN DUCE. Mussolini heeft als opperbevelhebber van de Italiaansche strijdkrachten een dagorder tot de vloot gericht, waarin hij zegt, dat de Nu op verschillend gebied, zooals op dat van de Pers, van de sport en van het sociale leven, middelpunt zoekende krachten aan het werk zijn en aller wegen het woord concentratie een bijzonder actueelen klank heeft verkregen, stellen velen zich de vraag, hoe de Duitsche autoriteiten staan tegenover derge lijke pogingen op binnenlandsch politiek gebied. In een persconferentie heeft de Pressereferent, de heer W. Jantoe, over dit onderwerp een belangwekkende verklaring afgelegd. HIJ achtte de concentTatiepogingen, d.wz. het streven om het geheele Nederlandsche volk onder één beweging samen te brengen, geheel liggend in de lijn van dezen tijd. Sommige lieden uit de oude doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, doch dit verzet zal waarschijnlijk slechts van korten duur zijn. Tegenover de concentratiebewegingen op binnenlandsch politiek ter rein nemen de DuÜJtsohe beraetrtdngsauiboriteiiten het standpunt in, dait van den aanvang af door den rijkscommissaris tot uitdrukking is gebracht: aan het Nederlandsche volk zal een leven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat de Duitsche autoriteiten de binnenlandsch-politieke bewegingen zooveel mogelijk de vrije hand zullen laten en geen hindemissen in den weg zullen leggen. Dit brengt in de tweede plaats mede, dat zij geen voorkeur aan den dag zullen leggen voor eenigerlel richting. Het betreft hier immers een Nederlandsch vraagstuk, dat het Nederlandsche volk voor zichzelf en op zich zelf moet oplossen. Aan Duitsche zijde zal men dan ook In dit opzicht een afwachtende hou ding aannemen en zien, welkte krachten zich uit het Nederlandsche volk ont wikkelen en hoe zij zich gedragen. Indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, zullen de Duitsche autoriteiten niet tot ingrijpen overgaan. In het algemeen zien zij met belangstelling en met vreugde, dat er teekenen zijn, dat men in het volk zelf actief wordt en dat er leven in de brouwerij schijnt te zullen komen. vlootstrijdkrachten van het fascistische Italië op 9 Juli de eerste ontmoeting met de Britsche vloot in de Middellandsche Zee glansrijk hebben doorstaan. De zelfbewuste moed, dien gij tegenover in de meerderheid zijnde vijandelijke strijd krachten aan den dag hebt gelegd, heeft den vijand met de treffers der salvo's uwer kanonnen bewezen, dat men niet ongestraft de kusten van Italië nadert. Het Italiaan sche volk, zoo besluit de dagorder, ls trotsch op de resultaten van dezen eersten slag. DAGORDER VAN GENERAAL PRICOLO. De chef van den generalen staf van het Italiaansch luchtwapen, generaal Pricolo, heeft een dagorder uitgegeven, waarin wordt gezegd: De 8ste en de 9de Juli zijn door prachtige prestaties van ons luchtwapen gekenmerkt. In het verloop van dezen oorlog zullen deze prestaties gedenkwaardig blijven, omdat zij voor het eerst voor ons een klassiek voor beeld vormen van een massaal optreden door eenheden van de luchtmacht tegen Maarschalk Pétain heeft gisteravond een rede gehouden voor de Fransche radio. Hij stelde in de eerste plaats vast, dat de Na tionale Vergadering hom uitgebreide vol machten heeft verleend. Dit besluit zal de regeering ln staat stellen, het leven des lands op geheel nieuwe leest te schoeien. De regeering ziet zich geplaatst voor de grootste moeilijkheden, die Frankrijk ooit gekend heeft. Het gaat er om, het verkeer in het land te herstellen en de Franschen terug te brengen tot hun haardsteden en hun arbeid. Vervolgens besprak Pétain de houding van Engeland en zeide, dat de aanval der Britsche vloot op de half ontwapende Fransche schepen door niets te rechtvaar digen is. Frankrijk heeft niet het plan ge had, zijn vloot aan Duitschland uit te leve ren. Frankrijk ls gisteren door Engeland verlaten, vandaag zelfs aangevallen. Hierop gaf Pétain een uiteenzetting van de nieuwe politieke structuur van Frankrijk. Van nu af aan zal het be stuur des lands over twaalf ministers verdeeld zijn. Zij worden terzijde ge- staan door secretarissen-generaal. Aan het hoofd der Fransche provincies zul len gouverneurs staan. Het raderwerk van het bestuur wordt vereenvoudigd. De ambtenaren zullen in hun werk zaamheden niet meer door reglemen ten belemmerd worden. Zij zullen op deze wijze sneller kunnen handelen. In aansluiting daarop deed Pctain do mcdedeeling, dat de Fransche regee ring voornemens is, haar zetel naar het bezette gebied te verplaatsen. De Fran sche regecring heeft bij de Duitsche re geering geïnformeerd, of het mogelijk is, Versailles en de departementswijk in Parijs vrij te geven. Vervolgens ging Pétain over tot de bin nenlandsche problemen. Voor de ontspoor de Fransche maatschappij, zoo zeide hij o.a.. is het geld maar al te vaak middel om tot de heerschappij te geraken. In het nieuw te bouwen Frankrijk zal het geld slechts het loon voor arbeid zijn. Pétain keerde zich daarop tegen het internationale kapitalisme en socialisme, die hand in hand waren gegaan om Frankrijk uit te sluiten. Hij gaf de verzekering, dat de ar beid en het gezin van nu af aan beschermd zouden worden. Het Fransche gezin blijft de drager van de Fransche traditie en het heeft dit goed door de generaties heen ge handhaafd. Tot slot wekte Pétain de Fran schen op. vertrouwen in hem te hebben. Maarschalk Pétain. Officieel wordt nog uit Vichy gemeld, dat maarschalk Pétain op grond van dc nieuwe grondwet drie constitutio neel acten heeft onderteekend, die reeds hedenochtend in het Jour nal Officiel zijn afgekondigd en volgens welke Pétain persoonlijk de bevoegdheden overneemt, waarmede tot dusver de president der republiek en de minister-president waren bekleed. Hij draagt den titel van „Chef van den Franschen staat." Hij oefent het regeeringsgezag ln vollen omvang uit, terzijde gestaan door ministers en staatssecretarissen, die jegens hem ver antwoordelijk dijn. Hij oefent de wetgeven de macht uit tot vorming van de nieuwe vertegenwoordigende lichamen en bij ern stige bultenlandsche spanning en binnen landsche crises ook na de vorming hiervan. Voorts behooren tot zijn competentie: Hij vaardigt de wetten uit en verzekert de uitvoering daarvan. HIJ benoemt de bur gerlijke en militaire ambtenaren, voor wie de wetten geen andere wijze van benoe ming vaststellen. Hij beschikt over de ge wapende macht. Hij heeft het recht van gratie en amnestie. De gezanten en ambas sadeurs van vreemde mogendheden zijn bij hem geaccrediteerd. Hij voert onderhande lingen en ratificeert verdragen. Hij kan voor een of meer doelen des lands den staat van beleg afkondigen. Hij kan slechts met toestemming van de wetgevende vergade ringen oorlog verklaren. De Senaat en het Huis van Afgevaardigden blijven bestaan tot de in de nieuwe grond wet voorziene lichamen gevormd zijn. doch zij kunnen nog slechts bijeenkomen na door den staatschef te zijn bijeengeroepen INTERVIEW MET BAUDOUIN. De „Chicago Daily News" publiceert een interview van zijn correspondent met den Franschen minister van bultenlandsche zaken, Baudouin, in Vichy. Baudouln verklaarde: Frankrijk is en za een democratie blijven. Onder de nieuwe grondwet zal de eerste minister tegelijker tijd hoofd van den staat zijn en uitgebreid* machtsbevoegdheden bezitten, om hethoofc te kunnen bieden aan moeilijke situaties Nooit zal maarschalk Pétain of een ander lid van het kabinet, als dictator regeeren Verder heeft Baudouin volgens het blad verzekerd, dat het parlement ook verdei volgens democratisch model zal worden ge kozen. De minister keerde zich verder te gen de bewering van Duff Cooper, dat de Fransche regeering onvrij ls. Bovenstaande beteekent het spoedig heen gaan van president Lebrun. Albert Lebrun werd geboren op 29 Augus tus 1871 ln Mercy-de-Haut bij Metz. In 1892 eindigde zijn opleiding op de polytechni sche school en in 1896 was hij, na de aca demie te hebben doorloopen, ingenieur bij bergwerken. Al spoedig verwierf hij als zoodanig bekendheid door een academie- prijs en een aantal publicaties In 1900 kwam hij reeds in de Kamer van Afgevaardigden, en sinds 1913 trad hij op als vice-president. Onder Caillaux werd hij in 1911 minister van koloniën, evenals onder Poincaré in 1912 en onder Doumerque in 1913 en '14. Tijdens den wereldoorlog was hij blok kade-minister. en tijdens den wapenstil stand in 1918 en 1919 minister van de be vrijde gebieden. In 1920 werd hij gekozen voor den Se naat. waarvan hij in 1931 voorzitter werd. Na den moord op Doumer in 1932 werd hij dadelijk wegens zijn kalme, rustige na tuur, die zich nooit op den voorgrond drong, genoemd als candidaat voor het presidentschap waartoe hij dan ook eeni- gen tijd later eenstemmig door Senaat en Kamer werd benoemd. In April 1939 liep de ambtsperiode van Lebrun af. In deze ze- President Lebrun. venjarige periode maakte hij de groote om wentelingen in Europa mee. Nadat hij eerst een nieuw candidaatschap had afgewezen, liet hij zich op veler aandringen overha len, zich nogmaals candidaat te stellen. Met 506 van de 909 stemmen achter zich ging hij zijn tweede ambtsperiode als pre sident op 10 April 1939 in. Uit Vichy wordt later nog officieel ge meld Tijdens een onderhoud tusschen den pre sident der Fransche republiek. Lebrun, en maarschalk Pétain heeft deze den presi dent meegedeeld, dat hij het voornemen heeft, van heden af met het voorzitter schap van den ministerraad ook het ambt van hoofd van den Franschen staat uit te oefenen om in de buitengewone omstandig heden welke Frankrijk doormaakt, per soonlijk de verantwoording voor de leiding der openbare aangelegenheden op zich te nemen. De president heeft voor deze ver klaring terstond begrip getoond en met een onbaatzuchtigheid, welke het land zal we ten te waardeeren, de gevolgen uit den nieuwen stand van zaken getrokken en zijn bevoegdheden a-an maarschalk Pétain ter beschikking gesteld. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland De handel in buitenlandsche fondsen ver boden. (2e Blad). De eerste herstellenden op „Kareol" aange komen. (2e Blad). Jhr. C. J. A. de Ranitz over „De lichame lijke opvoeding bij het onderwijs." (2e Blad). Inzake de veevoederpositie is Nederland aangewezen op eigen bodemproductie. (Binnenland, 2e Blad). Maatregelen in verband met de opening der Beurs op 15 Juli (1ste Blad). Ernstig auto-ongeluk bij Oegstgeest; twee dooden. (Laatste Berichten, le Blad). Buitenland Duitsche en Italiaansche actie in de lucht. (le Blad). Maarschalk Pétain „chef van den Fran schen staat." President Lebrun is afge treden. (le Blad). Het Duitsche duikbootwapen wordt voor Engeland gevaarlijk, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. eenheden van de zeemacht en omdat daarbij resultaten zijn behaald, die ln elk opzicht van beslissende beteekenls waren. Twee sterke vijandelijke vlooteskaders voeren naar het Schiereiland met voor ons buiten gewoon gevaarlijke voornemens. Het lucht wapen heeft deze vlootmacht voortdurend in het oog gehouden, haar geen oogenblik rust gelaten en haar onophoudelijk op doel treffende wijze met bommen bestookt. Drie honderd vliegtuigen hebben van hun vaak ver verwijderde bases in de Egeische zee, in Libye, in Apulië, Albanië, Sicilië en Sardinië uit, de vijandelijke eskaders, ondanks de hevige luchtafweer, herhaaldelijk met bom men van het allerzwaarste kaliber aange vallen en getroffen, de formaties uiteen ge dreven en deze gedwongen voortdurend van. koers te veranderen. Onze escadrilles bommenwerpers hebben in nauwe samenwerking met onze roemrijke marine de voornemens van de vijandelijke eskaders verijdeld. Deze hebben daarop onze wateren moeten verlaten, zonder ook maar een van hun doeleinden te hebben be reikt. Uit betrouwbare neutrale bron en uit fotografische documenten is bevestiging gekregen van de zware beschadigingen, die ons luchtwapen op de Engelsche schepen heeft veroorzaakt. De houding van deze pi loten is voorbeeldig geweest, evenals de or ganisatie en de uitvoering van de manoeu vre. Dit alles wordt ook duidelijk bewezen door het feit, dat bij een actie, die met grenzelooze offervaardigheid is uitgevoerd, slechts drie van onze vliegtuigen zijn ver loren gegaan. DE SCHADE AAN DE BRITSCHE VLOOT. Stefanl meldt nog over de schade, de iDngelsche vloot toegebracht. Het groote slagschip Hood werd door twee sommen van zeer zwaar kaliber getroffen en zeer zwaar beschadigd. Aan boord brak brand uit, die, zooals uit de waarnemingen van een Italiaansch verkenningsvliegtuig eenige uren na het bombardement is ge bleken, niet gebluscht kon worden. Het slagschip zette zeer langzaam koers naar het Zuid-Oosten, klaarblijkelijk met de be doeling Gibraltar binnen te loopen. Ver schillende torpedojagers begeleidden het schip. Het succes van de Italiaansche vliegers is, volgens den correspondent, daarom des te belangrijker, omdat het bombardement werd uitgevoerd onder bijzondere moeilijke omstandigheden als gevolg van het slechte weer, waardoor het zicht aanzienlijk be perkt werd en door het afweervuur van alle luchtafweerbatterijen van het vijandelijke eskader De aan de Hood toegebrachte scha de is zoo ernstig, dat het repareeren hiervan verscheidene maanden in beslag zal nemen. De toestand wordt nog verergerd door het feit, dat het slagschip voor herstel naar een Engelsche scheepswerf zal moeten varen. Te Gibraltar moeten vele dooden en ge wonde Engelschen aan land zijn gebracht. Gisteren wisten de Italiaansche bommen werpers den geheelen dag de Engelsche schepen, die eerst koers zetten naar Egypte en daarna naar Kreta, te bereiken en te volgen. Niettegenstaande het hevige vuren van het afweergeschut, zijn talrijke vijan delijke bodems door bommen van groot kaliber getroffen en beschadigd. Vier Brit sche jachtvliegtuigen die van het vliegtuig- moederschip. dat van een der eskaders deel uitmaakte, waren opgestegen, zijn door Italiaansche toestellen tijdens luchtgevech ten neergeschoten.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1