V LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 9 Juli 1940 Uit de Omstreken N O Uit de Rijnstreek V Savoy Hotel 217 Gemeenteraad Oegstgeest Toespraak van den burgemeester Gedenkteeken voor gesneuvelden Onzekerheid op de kaasmarkt KlIN/T IS LITTEKEN CE HILLEGOM. Dc werkloosheid. By de Gem. Arbeidsbeurs staan thans 379 personen als werkzoekend ingeschreven (vorig jaar 187). Bij diverse werkverschaffingsobjecten zyn thans 106 personen geplaatst. Gevonden voorwerpen, te bevragen aan het politiebureau; blauw-wlt kraagje, beige cein tuur. kinderschort. zilveren potlood, armbandje met roze steen. 2 hulssleutels, oliespuit. vaten kwast. bruin handtaschje zakkam in étui. KATWIJK AAN ZEE. DINSD., WOENSD.. DONDER». (Aanvang 8 uur) HANS ALBERS in A Vooraf GOED VERZORGD BIJPROGRAMMA TEL. 400 5872 (Ingez. Med.) LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen; M. Storm geb. Paardekooper. Z. Ondertrouwd: H. J. van der Meer en B. Friese. Getrouwd: J. W. Olshoorn en I. M. van Hei ningen B. van Lochem en I. P. van Hei ningen. Gevonden: een koe en zilverbon. Te bevragen op het bureau van politie. Te 's-Gravenhage slaagde voor het R.K. Mulo-examen onze plaatsgenoot J. Mooyman. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Machiel. Z. van M. v. d. Keemel en H. Schoenmaker Maria Huberta, D. van S. v. Dijk en W. C. v. Zonneveld Georgius Franciscus. Z. van M. C. v. d. Linden en A. M. Koppert Johannes Theodorus. Z. van Th. H. v. d. Berg en A. A. Meeuwenoord Aleida Anna Elenore. D. van J. Th. v. Veenen en J. S. C. v. Dorth. Overleden: An toni us Theodorus van dei- Meer 38 jaar. Commissie van beheer Geref. Kerk. Tot leden van de commissie van beheer der Geref. Kerk werden in de vacature G. Rietkerk en M. Smits benoemd de heeren C. H. Steen winkel Jr. en W. de Wit. Voor het diploma Mulo-A slaagde mej. A. Guldemond. alhier. Gevonden: een boek en een gele linker dameshandschoen. Voor het toelatingsexamen Chr. Lyceum te Haarlem slaagden onze plaatsgenooten J. H. Ruys en Veldhuyzen van Zanten. NOORDWIJK. Gevonden: paar beige kinderschoentjes: studieboek; ijzeren ketting, damesarmband heerenrijwiel; hond; sleutel; pak damesklee- ren; snelbinder; kinderjurkje: portemonnaie met inhoud; paar bruine kindersandaaltjes; bankbiljet; bruine kortharlge hond; wit kin derschoentje; lederen tasch met inhoud; hond; paar bruine kinderschoentjes; heerenrijwiel en handdoek met badpak. - Inlichtingen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 6 tot 7 uur nam. ten politie- bureele te Noordwijk-Binnen. NOORDWIJK AAN ZEE. MELKWAGEN GEKANTELD. Twee meisjes licht gewond. Tijdens het keeren van een met paard be spannen melkwagen op den N. Boulevard alhier kwam deze te kantelen. Een hoeveelheid melk ging hierbij verloren, alsmede een aantal flesschen. Een tweetal op den wagen zittende meisjes kreeg lichte verwondingen. De bestuur der. een militair, kreeg geen letsel. Het on geluk moet worden toegeschreven aan de slechte constructie van het voertuig, dat nu geheel onbruikbaar is geworden. Het voertuig behoorde toe aan den melk handelaar G. de V. alhier. Rietschelf in brand. Een rietschelf, staande op een perceel teel- land aan de Beeklaan alhier geraakte door tot nog toe onbekende oorzaak in brand. Een flinke hoeveelheid riet werd een prooi der vlammen. Door snel en krachtig ingrijpen der brand weer kon men nog veel behouden. De politie stelt naar de oorzaak een onderzoek in. De collecten in de Ned. Herv. Kerk heb ben in de maand Juni opgebracht: diaconie f. 115,18. kerk f. 194, bouwfonds f. 75 en be waarschool f. 11,30. NOORDWIJKERHOUT. Geslaagd voor het eind-examen van het RK. lyceum te Haarlem, onze plaatsgenoot F J. Kerstens. OEGSTGEEST. Onze plaatsgenoot, de heer J. v. d. Poel, slaagde te Venraay voor het eindexamen R.K. gymnasium. RIJNSBURG. JAARVERGADERING „SPINOZA". tour. den heer C. de Monye. die zich op uit nemende wijze van zijn taak kwijt. De huurachterstand van het 1ste bouw plan bedraagt f. 18.40 en van het 2de f. 36.91. Herinnerd werd aan dc festivitei ten ter gelegenheid van het 10-jarlg be staan der vereeniging. Geprezen werd het werk van den voorzitter der feestcommis sie, den heer K. Breedijk en den architect der Vereeniging, den lieer v. d. Heyden. Medegedeeld werd. dat Spinoza lid is ge worden van den Nationalen Woningraad en van de Provinciale nfdeeling van dien Raad in Zuid-Holland. Het ledental der vereeniging bedraagt thans ruim 200. De penningmeester, de heer Goudrlaan, bracht daarna het financieel verslag uit. Balans, winst- en verliesrekening waren samengesteld door den heer De Monye. Alle financieele bescheiden werden goed gekeurd. De heer K. Breedijk bracht na mens den Raad van toezicht dank aan den voorzitter, secretaris, penningmeester en administrateur voor hun velerlei be moeiingen. De bestuursverkiezingen hadden tot re sultaat, dat herkozen werden de heeren C. van Delft, G. v. Egpiond en K. Zandber gen. Tot lid van den Raad van Toezicht in de vacature-Joh. Oudshoorn, werd ge kozen de heer D. Slijkhuis. Hierna kwam de stichting van een bcstuurshuis ter sprake, hetwelk ook door vergaderingen van andere veree- nigingen productief gemaakt kan wor den. Over dit voorstel werd breedvoerig van gedachten gewisseld, waarna het met zeer gToote meerderheid werd aangenomen, met dit voorbehoud, dat alleen in uiterste noodzaak tot con- tributic-verhooging zal worden overge gaan. Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt. Nadat de secretaris dank had gebracht aan de plaatselijke overheid en de ambtenaren voor hun vlotte mede werking, sloot de voorzitter de vergade ring. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Overleden: Wllhelmlna van Duin 77 j., echt- ooie van P. v. d. Berg. Geboren: Johanna Francina Maria, D. van S. J. v. d. Hulst en W. A. M. Damen Jacoba Hendrlka, D. van J. Burgmcijer en A. C. Brewe Theresia Elisabeth. D. van J. J. Heemskerk en D. M. Kapteln Petronella, D. van A. v. d. Geer en C. A. Baars. De Nationale Collecte bracht hier f. 280 op. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Suzanna Magdalena, D. van A. Nasveld en Joh. Post. Ondertrouwd: Petrus Reijling 26 J. en An- tonla Wllhelmlna Planje 25 J. Gehuwd: Johannes Nicolaas de Hcy 28 J. on Mnrla Catharina den Hollander 30 J. Cor nells Moscr 38 J. en Johanna Catharina van Biemen 24 J. De Werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling staan als werkzoekenden Ingeschreven 43 per sonen. WARMOND. Burgerlijke Stand. Geboren: Ferdinand Frans Maria, z. van W. H. van Egmond en C. M. Stolker; Hendrik, z. van M. Kool en C. v. d. Lecden; Adrlanus, zoon van M. Kool en C. v. d. Leeden; Gerardus Joan nes Maria, z. van G. J. M. Paardekooper en J. M. Schavemaker; Bernardus Geardus Ignatius, zoon van H. A. G. M. Walenkamp en E. Iserlcf; Maria Johanna Geertrulda, d. van C. J. P. Kortekaas cn P. C. van Ryt; Gerardus Petrus, z. van N. van Schie en G. P. v. d. Poel. Gehuwd: W. Zandbergen Jm. oud 27 Jaar en N. Ramp Jd. oud 25 Jaar; W. van Wiscn oud 26 Jaar en A. J. Roest oud 31 Jaar. Overleden: Rensje Eeleveld, oud 56 jaar, echtgenooto van P. v. d. Heyden; Adrlanus van Tongeren, oud 88 jaar, weduwnaar van A. de Groot; Maria Nieuwendfjk oud 66 Jaar, echtge- noote van A. Versluys. WASSENAAR. VERSCHILLENDE DIEFSTALLEN. Uit de school aan de Bloemcamplaan wer den vermoedelijk door militairen ontvreemd 2 voetballen, 2 handballen. luchtpomp en 1 rijgpen. Door R. alhier werd aangifte gedaan van diefstal van een zilveren aschbak uit zijn wo ning aan den Hoogeweg. BfJ H. alhier hebben onbevoegden een krui wagen weggehaald. Toen Van R. uit Den Haag In een café aan den Zij de weg zat. werd zijn racefiets gestolen. Niet voldoende verduisterd. Wegens het onvoldoende verduisteren werd tegen V. alhier proces-verbaal opgemaakt. Onze plaatsgenoot A. Verheul slaagde te Den Haag voor hot Mulo-examen B. ZEVENHOVEN. Weg verbetering. Dc weg ln het naburige blokland zal verbeterd worden indien de materialen te krijgen zijn. Door de provincie wordt elk jaar ongeveer f1200 voor wegverbeterlng beschikbaar gesteld. De Nationale collecte. De Nationale collecte heeft hier f. 209 opge bracht. De collecte in de Ger. Kerk voor de Zen ding bracht ruim f.4 op. ZOETERWOUDE. Onze dorpsgenoot de heer G. van Dorp Jr. slaagde te Rotterdam voor het middenstands diploma ,,Alg. Handelskennis". HIJ was leerling van den middenstandscursus, die alhier georga niseerd was door de plaatselijke middenstands- vereen. „Aller Belang". Voorstel tot stichting van een bestuurshuis aangenomen. De woningbouwvereniging „Spinoza" kwam in jaai-vergadering bijeen. De voor zitter, dr. G. J. Rijkmans, sprak een wel komstwoord tot de talrijke aanwezigen en gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afgeloopen vereenigingsjaar. o.a. de goedkeuring van het 3de bouwplan. De moeilijkheden met een tweetal eigenaren over den verkoop van grond gaven vertra ging, waardoor thans duurder gebouwd zal moeten worden. Spr. prees inzonderheid de medewerking van de Commissie voor den Wederopbouw en haar voorz., ir. Ringers. Mede werd dank gebracht aan de Com missie van Toezicht. De financieele toe stand van de vereeniging is gezond. De huurachterstand bleef tot een minimum beperkt. Daarna las de secretaris, de heer K. Zandbergen, de notulen en bracht het jaarverslag uit. Na een overzicht gegeven te hebben van de ontwikkeling van den woningbouw in Nederland, werden de moeilijkheden geschetst, welke aan de goedkeuring van het 3de bouwplan zijn vooraf gegaan. Dank werd gebracht aan den raad van toezicht en den administra- De gemeenteraad van Oegstgeest verga derde gisteravond voltallig. Bij de opening der vergadering hield de burgemeester de volgende toespraak: De bergen zullen vrede dragen, de heuve len heilig recht. Dat is een testamentische belofte, die wij allen kennen. Wanneer God echter, die belofte in vervulling zal doen gaan weet geen menschelijk wezen. Het kan zijn morgen, het kan zijn na jaren, het kan zijn in de duistere verten de- komende eeuwen. En wij blijven verlangen, ver langen Er is echter ook een niet te vermijden naaste toekomst. Die gaan wij allen tege moet of wij willen of niet. Een ieder doe het beste in de vervulling va- zijn plicht, daar mede te verstaan de plicht, die de bezet tende macht ons oplegt. Hij doe het, we tende dat God Zijn eigen weg gaat en in de bestiering van het heelal ook de in ons volk aanwezige hooge waarden van Hem afkomstig, zal aanwenden naar Zijn bestel. Wie zich deze ontzaglijke waarheid tot zijn eigendom maakt, kan, wat ook geschiede, zUn geestelijk evenwicht niet verliezen en zal de juiste houding tegenover de komen de gebeurtenissen in het hem wachtende leven vinden. Zoo zij het dan met ons allen. Terwijl de raadsleden van hun zetels op stonden, bracht spr. eerbiedig hulde aan degenen, die bij de verdediging van hun Vaderland het leven hebben gelaten of wel zwaar gewond werden. Een speciaal woord wijdde hij aan hen, die op het grondgebied van onze gemeente zijn gevallen. Zij heb ben onze gemeente op voortreffelijke wijze beschermd en zijn er in geslaagd hier noe menswaardige beschadigingen of nog erger te voorkomen. Het zijn de manschappen van het depot Korps Rijdende Artillerie, 10de depot Bataljon en 4 en 9 R.I. dien wij in het bijzonder dank verschuldigd zijn. Tenslotte deelde spr. mede, dat dc hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat de gemeente verzocht heeft een langs den Rijksweg op te richten monument ter herdenking van de al daar gesneuvelde militairen van het 10de depot Bataljon in beheer en on derhoud te nemen. Voor dit doel en ter verzorging van de soldatengraven op dc begraafplaats het Groene Kerkje werd door den raad stilzwijgend een klein crediet beschikbaar gesteld. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren'. Alicia Maria. d. van Mnrtinus do Leeuw en Hendrlksje Johanna Barth Jan Johan Otto, z. van Cornells Hendrikus van He- messen en Margaretha Johanna van der Vis. Overleden: Johannes Maria van Kampen. 2 Jaar (overleden te Lelden) Cornelia Agatha Maria Captein, 4 Jaar. Onze plaatsgenoot B. J. A. Rozenstraten slaagde te Venraay voor het eindexamen R.K. gymnasium. ALKEMADE. Onze plaatsgenoot P. v. Dooren slaagde te Den Haag voor hot Mulo-diploma B. BODEGRAVEN. Op de Kaasmarkt heerschte vanmorgen groote onzekerheid. Van de Dultsche auto riteiten was bericht ontvangen dat de no teeringen van vorige week (tot f. 0.36) te hoog waren voor export naar Dultschland. Zij wenschen de prijzen niet hooger dan van f. 0.30 tot f. 0.32. Eeerst na een uur namen de boeren ge noegen met dezen verlaagden prijs. De han del, die over hot algemeen niet over groote voorraden beschikt, kocht graag tegen een noteerlng van f. 0.32 tot f. 0.33. Het ls nog niet bekend volgens welken maatstaf de kaasprijs van hoogerhand ls vastgesteld. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. L. Valssior 27 J. en M. C. B. Vorbakel 25 J. A. J. Spek 32 J. en W. C. H. Barendsz 25 J. C. Benschop 27 J. en M. W. KooUman 25 J. Geboren: Johannes Bernardus Jozef, Z. van A. P. Wognum en A. J. M. Distel Evert Jan, Z. van M. C. Schouten en M. H. van der Ben Overleden: A. Vet, cchtgenoote van J. Jon genburger 65 J. Gevonden voorwerpen: IJzeren pin. bos gordijnroeden, vulpotlood. Inlichtingen bij de politie. Gevonden voorwerpenDamespolshorloge, dameshoed en portemonnaie met inhoud. In lichtingen politic-bureau. To Hilllgersberg slaagde onze plaatsge noot A. Baelde voor het Mulo-examen B. Te 's-Gravenhage slaagden voor het R.K. Mulo-examen onze plaatsgenooten: G. de Groot. M. Stolker, J. Streng. A. Verhagen, A. Verlaan. A. Vermeulen en G. Vermeulen. J. Bosman slaagde voor het B-cxamen. DE KAAG. AANVARING. Een logger komende uit de richting Haarlem liep nabij de Kaag op den wal, waar Juist een zeilbootje gemeerd lag. Het zeilbootje werd ge heel ln elkaar gevaren. De materleele schade was zeer groot. f. 120 voor het Nat. Hulpcomité. De collecte ten bate van het Nationaal Hulp comité bracht alléén op het eiland De Kaag f. 120.— op. De collecte ten bate van schoeisel, kleeding en onderwijs voor de Christelijke Schipperskin deren heeft alhier f. 10 opgebracht. Nadat een minuut stilte ln acht was ge nomen werd de agenda afgewerkt. De notulen werden vastgesteld. Een ver zoek van het bestuur van de Stichting voor Montessori-onderwijs om beschikbaarstel ling van een schoollokaal werd voor prae- advies in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van de afd. Lelden van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Va- cantiekolonies zal bij de begrooting 1941 worden behandeld. Onder dankbetuiging voor de diensten aan de gemeente bewezen, werd eervol ont slag verleend aan prof. dr. P. C. T. van der Hoeven als vroedmeester-honorair. Aan den heer C. Kalemink te Warmond werd voor onbepaalden tijd uitstel verleend voor de bebouwing van een terrein aan de Hof- bronckerlaan. B. en W. hebben het recht dit uitstel te allen tijde te beindigen. Het raadsbesluit tot toekenning van gra tificaties aan ambtenaren, enz. is door Ged. Staten niet goedgekeurd. Het grasgewas aan het Fiksterrein werd voor f. 15.ver kocht aan den heer F. de Jager. De rekening van het grondbedrijf over 1939 werd aangeboden. Aan mej. Benja mins, onderwijzeres aan de O. L. School erd eervol ontslag verleend. Aan de St. Lidwina-school te Leiden werd een sub sidie toegekend van f. 31.84. Besloten werd toe te treden tot de Fraude-rlsico-onder- linge van Ned. gemeenten. Door het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst is een crediet gevraagd ter aanschaffing van 12 regenjassen ten be hoeve van het personeel, dat buitendienst moet doen (kosten 12 x f. 6.50). Verder is door hem toestemming verzocht om op kos ten van de gemeente koffie te mogen koo- pen voor degenen, die des nachts wacht hebben (kosten f.9.per maand). De heer v. d. Post vraagt of de kosten van deze aanvragen, die hij overigens billijk acht, niet bestreden kunnen worden, uit de overschotten die'enkele andere posten toch op moeten leveren. Het heeft hem al meer bevreemd, dat de luchtbescherming telkens maar weer om extra credieten vraagt. Er ls toch ook nog een post onvoorzien. De heer Sanders informeert of het ge halte van het personeel der luchtbescher ming zoodanig is. dat zij zelf geen regen jassen bezitten. Hij is bang, dat de jassen weinig gebruikt zullen worden, omdat men, naar zijn meening, niet gaarne een jas zal aantrekken, die nu eens door die en dan weer door die gedragen wordt. De heer Simon Thomas vindt het ver strekken van koffie totaal onnoodig. De voorz. deelt mede, dat B. en W. deze aanvragen niet hebben kunnen voorzien van een praeadvies, daar zij eerst laat ontvangen werden. Op zijn voorstel worden B. en W. gemachtigd naar goeddunken te handelen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. LEIDERDORP. Burgerlijke. Stand. Geboren: Pleter. Z. van J. de Vogel en M. N. Bervoels. Ondertrouwd: M. Schenkevcld jm. 32 J. en C. S. v. d. Sijs jd. 32 J. NIEUWKOOP. De Nationale inzameling heeft in onze gemeente f. 431,10^ opgebracht. NOORDEN. In onze gemeente heeft de Nationale col lecte f. 125,96 opgebracht. TER AAR. SCHADE DOOR WINDHOOS. Gisteravond trok naby Aardam een windhoos over. Het natuurverschynsel leverde een fantas tische aanblik. Echter richtte de hoos op ver schillende plaatsen min of meer ernstige schade aan. 0.m. werden by enkele tuinders een flink aantal eenruiters vernield en zag een veehouder zyn zorgvuldig „op hoop" gezette hooi in de lucht verdwynen. Intusschen trok het natuur verschynsel veler aandacht. HET KOREN STAAT BEST. Door de gunstige weersomstandigheden heeft hqt koren zich uitstekend ontwikkeld en be looft een goeden oogst. Ook overigens kunnen de landbouwers tevreden zyn over den stand van gewassen. Zonder buitengewone omstan digheden ls er te rekenen op een uitstekende opbrengst. De collecte voor het Nat. Hulpcomité. De onder leiding van den heer D. Goedhart gehouden collecte voor het Nat. Hulpcomité heeft ruim f.520 opgeleverd. meente. WU allen voelen diep mede met de nagelaten betrekkingen. Spr. wil ln dl: oogenbllk ook een woord van dank en hulde brengen aan dc leden van den Luchtbe- schermlngsdlenst, het personeel der secre- tarle, de politie en al degenen die zich op eenlgerlel wijze verdienstelijk hebben ge maakt en hem hulp en steun hebben ver leend bij het volbrengen van zijn bijzonder moeilijke taak ln deze zware tijden. Spr hoopte, dat God ons allen bij voortduring de noodlge kracht zal schenken om vooj ons Vaderland datgene te doen wat onzi plicht ls onder deze omstandigheden. Ten slotte verzocht de voorz. staande enkel? oogenbllkken stilte ln acht te nemen. De notulen der vorige vergadering wer- den vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel van B. enj|l W. werd besloten, ook dit Jaar een bijdrage uit dc gemeentekas beschikbaar te stellen voor de verstrekking van extra hulp aan werkloozen. Ingevolge het bepaalde in art. 103, zesde lid, der Lager-Onderwijswet 1920, werden vastgesteld de voorschotten ten behoeve der bijzondere scholen voor het Jaar 1940. Deze voorschotten zullen bedragen: Chr. Nat School f. 1107.60; Ned. Herv. School f. 1232.40; R.K. Meisjesschool f. 1911.—; R K. Jongensschool f. 1595.10; de R.K. School voor U L O. 1.764.30. In totaal f. 6610.40 Tijdens de behandeling van de Gemeen te-begrooting voor 1940 ln de vorige verga dering, staakten de stemmen over een voor stel van Wethouder Hoogendljk om het loon van den gemeente-werkman te brengen op - f.23.per week zonder kindertoeslag; leden stemden voor en 3 tegen. Dit voorstel komt thans opnieuw in stemming en we derom blijken de stemmen hierover te sta ken; voor stemmen de heeren Hoogendljk. Edelman en van Leeuwen; tegen de heeren van de Poll, Llnschotcn en de Kruijf. Hier na wordt in stemming gebracht het voor stel van de meerderheid van B. en W. (dc Burgemeester cn Wethouder van de Poll) om het loon te bepalen op f. 23.— per week plus f. 100.voor kindertoeslag, n.l. f. 50.—, per kind per Jaar. Over dit voorstel staken eveneens de stemmen. De stemverhouding ls dezelfde als bij het voorstel Hoogendljk. Over het laatst behandelde voorstel zal in de eerstvolgende vergadering dus opnieuw worden gestemd. De voorgestelde wijzigingen der Begroo ting dienst 1939 en 1940 worden na toelich ting door den voorz. z. h. st. goedgekeurd. Het Kohier Hondenbelasting 1940 wordt conform vastgesteld. Bij de rondvraag Informeert de heer van Leeuwen of het gewone onderhoudswerk der gemeente-eigendommen stil staat of op de gewone wijze wordt uitgevoerd. De voorz. antwoordt dat het gewone on derhoudswerk regelmatig wordt uitgevoerd. Voor het uitvoeren van meer belangrijke werken, zooals b.v. het asphaltccren van de Spoorlaan wordt eerst de goedkeuring der begrooting afgewacht. ORGELCONCERT LUTHERSOHE KERK. Morgen geeft de organist Hennle Schou ten een concert ln de Luthersche kerk te Leiden. Het programma vermeldt werken Sweelinck Kerkhoven, Le Bègue, de Grigny. Pachelbel en Bach. NIEUWE UIGAVEN. Dc taak der vrouw op het platteland. By Van Gorkum en Comp. N. V. te Assr verscheen ln druk de lezing „De Taak vrouw op het platteland", die mevr. A. t. S Wiersmn voor den V.P.R.O. hield, Zy ged; hierin een beeld van het specifieke karakter van het plattelandsleven en de taak die de vrouw heeft om dit karakter te behouden en te beschermen tegen de steeds meer opkomend stadsinvloeden. Het werkje verscheen als eerste nummer in de serie „Nieuwe Geluiden"; een reeks van geschriften, uit te geven door den Nederlandschen Bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen. Verschenen by: TJcenk Willink. Zwolle: In de Editie Schuurman en Jordens: Regelingen betreffende den Wederopbouw, door mr. dr. E. van Bolhuis. Kinderbyslagwet, door mr. dr. E; van Bol huis. Erven Byieveld. Utrecht: j j Goede Voeding ln Slechte Tyden door M. P. v. d. Knoop en W. Zeldenrust—De Jongh. De Kern. Den Haag: Perspectieven der Onstcrfeiykhcid, Een on derzoek naar de Realiteit, door Erik Palm- stierna, vertaald door R. J. Limburg Azn. Het verdwenen Meisje. No. 2 ln de Avonturen van Dorothea Zwart, naverteld door Son)» Surlnk. Uitg.-Mlj. Edltlo. Hillegom: De verlaten Tuin, verzamelde schetsen door A, J. C. Miedema—Zilver. G. F. Callenbach, Nykerk: Bartje zoekt het geluk, door Anne de Vries TIJDSCHRIFTEN. WADDINXVEEN. Te Hilllgersberg slaagde onze plaatsge noot E. Mastenbroek voor het Mulo-examen B, terwyi N. J. Bremer het Mulo-diploma A behaalde. ZWAMMERDAM. Gemeenteraad. WEDEROM STAKING DER STEMMEN OVER SALARIS GEMEENTE-WERKMAN. De gemeenteraad kwam in vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer van Bunningen. Alvorens tot de behande ling der agenda over te gaan. brengt de voorz. eerbiedig hulde aan de militairen, die bij de verdediging van ons grondgebied het leven hebben gelaten. In het bijzonder her dacht hij de twee gevallenen uit onze ge- De „Wereldkroniek" ls weer verschenen! Op 14 Mei J.l. gingen te Rotterdam de druk- kery en het archief van de „Wereldkroniek- verloren en sindsdien verscheen dit blad en kele weken niet. Thans echter is met de uit komst van een nieuw nummer de periodieke uitgave voortgezet. De korte pauze, die in het verschynen is op getreden, is aangegrepen om er enkele kleine veranderingen in aan te brengen. Tevens werd het hoofdkantoor naar Den Haag ver plaatst. Dit nieuwe nummer van de herboren „Wereldkroniek", doet in niets onder voor de nummers die voor de oorlogsdagen geregeld verschenen. GOETHEMEDAILLE VOOR HANS JOHST. De Fuehrer heeft den voorzitter van de Reichsschrifttumskammer. Hans Johst, ttf gelegenheid van zijn vijftigsten verjaarda? als blijk van waardeering voor zijn ver diensten jegens de Duitsche letteren, de Goetheniedallle voor kunst en wetenschap verleend. ORGELCONCERT LUTHERSCHE KERK. Hedenavond geeft de organist Hennie Schouten een concert ln de Luthersche kerk. Het programma vermeldt werken van Sweelinck, Kerckhoven. Le Bëguc, de Grigny, Pachelbel en Bach. 42

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 8