MAANDAG 8 JULI 1940 No. 24626 De Engelsche aanval op de Fransche vloot Hitler's triumphtocht te Berlijn 81ste Jaargang Franschen bombardeeren Gibraltar Duitsche legerberichten Italiaansche legerberichten Uit Engeland Ciano door den Fuehrer ontvangen EERSTE BLAD Feiten van den dag De economische positie van Engeland LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvcrtentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal ■woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. -Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nr». Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f- portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Uit Vlchy ls het volgende bericht ont vangen, naar het D.N.B. meldt, over de ln beslag neming door de Engelschen van de Fransche oorlogsschepen, die zich in de havens van Plymouth, Portsmouth en Sout hampton bevonden. Allereerst ls de Fransche admiraal De VHlalne bij het aanbreken van den dag plotseling gevangen genomen en van zijn staf gescheiden. De Engelsche strijdkrach ten, die zooals Churchill al heeft gezegd, numeriek ln de meerderheid waren, braken het verzet van do Fransche officieren en manschappen, onder wie dooden en gewon den zijn gevallen. In welingelichte Fransche kringen ver klaart men, dat deze voorvallen teekenend zijn voor de werkelijke plannen van de En gelsche regeering met de Fransche vloot. De Franscho oorlogsschepen, die ln Engel sche havens waren gevlucht, konden voor Engeland niet het geringste gevaar opleve ren. Evenals in Mers el Keblr was het doel van de Engelsche regeering niet een ge vaar te bestrijden, dat overigens volkomen uit de lucht was gegrepen, maar wel de hand te leggen op de Fransche oorlogssche pen. Uit Genève meldt het D.N.B. dat de Fran sche admiraliteit nadere bijzonderheden mededeelt omtrent den Britschen overval op de Fransche oorlogsschepen voor Oran. De „Dunkerque", die reeds ernstig bescha digd was, werd later ook nog door Brltsche vliegers gebombardeerd. De brug van het schip en de reddingbooten werden door de Brltsche vliegers met machinegeweren be schoten. Daarbij werden meer dan twee honderd Fransche zeelleden gedood. De admiraliteit voegt hieraan toe, dat men niet goed het verband ziet tusschen dezen laffen aanval op de bemanning van het schip van den vroegeren bondgenoot en het Brltsche voorwendsel, het schip te ver nietigen, opdat het niet in handen van den vijand zou vallen. Volgens Stefani zijn twee Engelsche vliegtuigen neergehaald. Op de „Bretagne" zouden slechts twee overlevenden zijn. Dc Fransche admiraliteit meldde: „Twee vlicgtuigeskadcrs van de ma rine, die reeds op het punt stonden ge demobiliseerd te worden, zijn weer be wapend en hebben deelgenomen aan het bombardement van Gibraltar, waar zich de schepen bevonden, die den laf fen aanslag bij Mers el Kcbir hebben uitgevoerd. Minstens één groot Britsch oorlogsschip werd getroffen" Ook Italië heeft er spontaan in toege stemd om de bepalingen in het wapenstil standsverdrag betreffende de Fransche ma rine en het Fransche luchtwapen soepeler uit te leggen. Wegens den laffen aanval der Brltsche marine, is het den Franschen zee-officieren verboden, Brltsche onderscheidingen te dragen. Vrijdagmiddag werd nog, naar Havas uit Algiers bericht, de koloniale aviso „Rigaut de Genouilly" door een onbekende duikboot voor Algiers zonder waarschuwing getor pedeerd. Het aantal slachtoffers is onbe kend. Fransche zeestrijdkrachten, welke bij het Fransche eiland Martinique in de Caribi sche Zee liggen, waaronder ook eenige duik- ijpoten en het 22.146 ton metende vliegtuig- aoederschip „Béarn", verwachten een Britsch ultimatum. Volgens door Franschen in Amerika ont vangen berichten is het eiland door de "Brltsche blokkade van iedere verbinding aet de buitenwereld afgesloten. Men ver vacht ieder oogenblik, dat de Britsche schepen de vijandelijkheden zullen openen. Vijf Amerikaansche torpedojagers, die van de Maagdeneilanden naar Martinique zijn gezonden, hebben opdracht om, als heJ in derdaad tot een Britsch ultimatum mocht komen, als waarnemers ln de wateren van Martinique te blijven en in geval van oor logshandelingen de Amerikaansche scheep vaart te waarschuwen. DAGORDER VAN ADMIRAAL DARLAN Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft admi raal Darlan, de opperbevelhebber der Fran sche marine, een dagorder tot de Fransche vloot gericht, waarin hij zegt: De laffe Engelsche aanslag, waaraan Fransche schepen en Fransche bemannin gen bij Mers-el-Kebir ten offer zijn geval len, zal de wereld getoond hebben, dat Frankrijk, wanneer het zijn woord heeft gegeven, dat woord ook houdt, wat er ook moge gebeuren." Darlan verklaart verder met hoogachting de kameraden te groeten, die moedig voor het vaderland zijn gevallen. Zij hadden er de voorkeur aangegeven in een eerlijken strijd te vallen, in plaats van vermoord te worden. Hun offer zal echter niet ver- geefsch zijn, het heef; bijgedragen tot groo- tere eer van het land. Men vraagt zich af, waarom Churchill, Alexander en Dudley Pound hun schepen een weloverwogen moordaanslag hebben bevolen. Maarschalk Pétain heeft van den tegenstander een wapenstilstand met eere gevraagd. Die is hem toegestaan. De voor waarden van den wapenstilstand zijn wel iswaar hard, maar niet onteerend. De vloot zou Fransch blijven en niet tegen de vroe gere bondgenooten gebruikt worden. Chur chill zal toch wel niet willen doen gelooven dat de heeren te Londen betere Franschen zijn dan de Franschen zelf. GENERAAL DE GAULLE TOT VIER JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Het krijgsgerechtshof van het zeventiende district, dat in Toulon is gevestigd, heeft den vroegeren generaal de Gaulle, den lei der van het Fransche comité te Londen, tot vier jaar gevangenisstraf en honderd francs boete veroordeeld wegens ongehoorzaam heid en het opruien van militaire personen tot ongehoorzaamheid. (D.N.B.), Zaterdag deel het Duitsche opperbevel het volgende mede: Kapitein-luitenant Prlen heeft met zijn duikboot op een tocht tegen den vijand waarvan hij zoo Juist is teruggekeerd, in totaal 66.587 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsrulmte tot zinken gebracht. Dit ls het grootste resultaat, dat tot dusverre op een enkelen tocht tegen den vijand be reikt is. Afdeellngen Duitsche vliegtuigen hebben wederom in Zuid- en Midden-Engeland met goed gevolg vliegvelden, haven- en spoor weginstallaties en tanks aangevallen. Bij PJymouth zijn petroleumtanks in brand ge raakt en ontploft. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op Brltsche oor- logs- en koopvaardijschepen. In het Noorden van de Noordzee slaagden vliegtuigen van het type Arado 196 er in, een vijandelijke duikboot tot zinken te bren gen en een tweede te beschadigen. In het Kanaal is een vijandelijk koopvaardijschip van 8000 tot 10.000 ton tot zinken gebracht, twee andere vrachtschepen, te zamen 8000 ton metende, werden beschadigd. Op verscheidene plaatsen aan de kust van Nederland en België, alsmede in Noord en West-Dultschland hebben door den vij and neergeworpen bommen geen materleele schade van beteekenis aangericht, doch wederom werden eenige burgers gedood. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten door Duitsche jagers, twee werden des nachts door afweergeschut neergehaald. Een luchtdoelbatterij der marine heeft bo vendien aan de Westkust van Sleeswijk- Holsteln een Britsch vliegtuig van het type Handley-Page neergeschoten. Een eigen vliegtuig ging verloren. Gisteren luidde het legerbericht: BIJ het eiland Wight heeft een Duitsche motortorpedoboot een schip van 6000 bruto registerton tot zinken gebracht. Gevechts eenheden van het luchtwapen hebben haar aanvallen tegen militair belangrijke doelen in Zuid-Engeland met succes voortgezet. In de haven van Falmouth gelukte het een koopvaardijschip van 8000 bruto register- ton door een voltreffer van middenkaliber in brand te steken. In het middendeel van de Noordzee vielen onze gevechtsvliegers een eskader Britsche zeestrijdkrachten aan. Twee torpedojagers werden zoo zwaar getroffen, dat zij als ver loren beschouwd moeten worden. Een krui ser van 10.000 ton werd zwaar beschadigd. In het Kanaal gelukte het een hulpoor- lcgsschlp en een bewakingsvaartuig tot zinken te brengen. De gisteren door vlieg tuigen van het type Arado 1996 zwaar be schadigde duikboot is intusschen eveneens gezonken. De bemanning is door Duitsche patrouillevaartuigen en vliegtuigen aan boord genomen. Nachtelijke vijandelijke bombardementen in Noord-Dultschland veroorzaakten slechts geringe schade. Britsche vliegers hebben zonder succes Deensche visschersbooten met bommen en machinegeweervuur aangeval len. Een onbewapend Noorsch schip is door een Britschen bomtreffer op het dek ge troffen. Eenige leden van de bemanning zijn gedood. De vijandelijke verliezen bedroegen gis teren in totaal tien vliegtuigen, waarvan er drie in luchtgevechten, drie door de lucht doelartillerie en twee op den grond werden vernield. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door eskaders der oorlogsmarine neerge schoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Zaterdag publiceerde het Italiaansche hoofdkwartier volgend legerbericht: „In Noord-Afrika bedrijvigheid van de snelle colonnes en de luchtmacht. Twee krachtige vijandelijke aanvallen op de versterkingen van Capuzzo en Blr Sieman werden afgeslagen. Vier onzer Jachtylleg- tuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika hebben wij de bezetting van Cassala geconsolideerd. Een vijande lijke luchtaanval op de basis Lugh Fer- randi veroorzaakte geen enkele schade. Een Engelsche luchtaanval op de basis van Augusta (Sicilië) werd verijdeld door snel optreden van luchtmacht en afweer geschut waardoor de vijandelijke toestel len van hun actie moesten afzien. Ook een aanval op Palermo werd ver hinderd. Vijandelijke vliegtuigen hebben verscheiden bommen laten vallen op het vliegveld van Catania waardoor een ledige loods getroffen werd en eenige slachtof fers onder het personeel van het veld vielen." En gisteren werd volgend legerbericht uitgegeven Onze eskaders bommenwerpers herhaal den gisteren opnieuw in snelle volgorde hun felle aanvallen op de vliegtuig- en vlootbasls van Malta. Alle doelwitten wer den met nauwkeurige trefzekerheid met bommen bestookt, waardoor in het gebied van het arsenaal van ver af duidelijk zichtbare branden ontstonden. Onze jagers hebben Engelsche jacht vliegtuigen na een gevecht op de vlucht gedreven. Al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd. In Noord-Afrika werden de vliegvelden van Tishidda, Biremba en Mersa Matroeh met zeer groot succes gebombardeerd. Vllegtulghangars, benzine-opslagplaatsen en zes op den grond staande Engelsche vliegtuigen werden getroffen. Bovendien werden gemotoriseerde colonnes ten Zuid- Oosten van Solium gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika heeft ons luchtwapen, terwijl de versterking van de bezetting van Cassala wordt voortgezet, verkennings- en bombardementsvluchten gemaakt. Op het vliegveld van Aroma werd één en op het vliegveld van Goz Regeb werden zeven vijandelijke toestellen vernield. Daarenbo ven werd aan de installaties aanzienlijke schade toegebracht. De vijand heeft een luchtaanval onder nomen op het vliegveld van Tobroek. Door de luchtafweer van de marine werden drie vliegtuigen neergeschoten. Twee leege koopvaardijschepen werden getroffen. De haven van Bardia is door Engelsche ma rine-eenheden aangevallen, waardoor aan de militaire gebouwen slechts geringe schade werd toegebracht. Ons luchtwapen greep onmiddellijk in. Een vijandelijk oor logsschip werd door bommen getroffen. VROEGERE DUITSCHERS EN ITALIANEN MOETEN ZICH MELDEN. De Engelsche minister van bhraenland- sche zaken heeft bekend gemaakt, dat alle vroegere Duitsche, Oostenrijksche en Ita liaansche mannen en vrouwen, die thans de Engelsche nationaliteit bezitten, zich bij de politie-autorlteiten moeten melden. De. be paling geldt niet voor leden van de Britsche weermacht en voor personen beneden zes tien jaar. LOOPGRAVEN IN LONDEN. Volkomen onverwacht is een groot aantal burgers te Londen opgeroepen, die loopgra ven moeten aanleggen in de Britsche hoofd stad. Het oproepen der „vrijwilligers" ge schiedde in bioscopen, in hotels en op alle mogelijke andere plaatsen. Vaak zijn ook vrouwen bij dit werk betrokken. ENGELSCHE KINDEREN NAAR DE VEREENIGDE STATEN EN CANADA. Reuter meldt uit New York: De commissie voor hulp aan weggevoerde kinderen uit Engeland hoopt eind Augustus Zaterdagmiddag drie uur is de Führer en opperste bevelhebber van de zegevierende Groot-Duitsche weermacht in de rijks hoofdstad aangekomen. Daarmede keerde hij voor het eerst, sedert hij op 10 Mei de leiding van de operaties aan het front op zich had genomen, naar Berlijn terug. Te zijner verwelkoming waren aanwezig generaal-veldmaarschalk Göring, generaal Von Brauchltsch, admiraal Rader, de plaatsvervanger van den Führer, rijksminis ter Rudolt Hess, de gouwleider van Groot- Berlijn. rijksminister dr. Göbbels en met hen de hoogste vertegenwoordigers van weermacht, staat en partij. De bevolking van Berlijn brak, toen zij den Führer zag, ln een geestdriftig gejubel uit en vergezelde hem op zijn weg langs de met bloemen bezaaide straten met storm achtige ovaties van vreugde en dankbaar heid. Toen de Führer aankwam, begonnen alle kerkklokken van Groot-Berlijn te lul den. Na zijn aankomst begaf Hitier zich, toe gejuicht door de toeschouwende menschen- m enig te. na de begroetingsplechtigheid op het perron, naar het eerebataillon voor het station. Hij liep langs de gelederen. Het eerebataillon bestond uit een compagnie van het leger, de luchtmacht en de marine. Dit laatste omvatte de bemanning van twee torpedobootjagers. die deelgenomen had den aan de gevechten in Narvik. Onder de formaties,, die mede opgemarcheerd waren, zag men ook de Berlijnsche fascio met vaandels. De massa's toeschouwers op het stationsplein wuifden met honderdduizen den vlaggetjes. De Führer, die gekleed was in zijn veld- grijze uniform, dankte glimlachend naar alle kanten en groette naar de zwaar ge wonden. die een eereplaats hadden gekre gen. Hij nam vervolgens plaats in zijn wa gen en reed in langzaam tempo over een zee van bloemen door de Saarlandstrasse. Voor alle vensters stonden dichtopeenge- pakte groepen juichende en wuivende men- schen. In een weergaloozen triomftocht reed de Führer, staande in zijn auto en naar alle kanten groetend, naar de Wil- helmplatz door een zee van juichende men- schen. Bijna de geheele Berlijnsche bevol king was uitgeloopen om den triumfeeren- den veldheer te verwelkomen en geluk te wenschen. Voor de rijkskanselarij was een eerecom pagnie van de Leibstandarte opgesteld: On der de tonen van het Deutschlandlied pre senteerde zij het geweer, toen de auto van den Führer voorbijreed. Ook hier waren de straat en het trottoir voor den tuin van de Rijkskanselarij bezaaid met bonte zomer bloemen. De Wilhelmplatz was zwart van de menschen. Moeders tilden haar kinderen op, alle toeschouwers riepen den Führer hun geestdrift toe. Toen de auto van den Führer de poort naar den tuin der rijkskanselarij passeerde, zag men hoe Adolf Hitler de hier opgestelde gewonden van den wereldoorlog en van de tegenwoordige worsteling toewenkte. Kort na zijn aankomst in de kanselarij verscheen de Führer met zijn gevolg op het balkon Nu was er voor de menschen op het plein geen houden meer aan. De afzet tingen weiden doorbroken, een reusachtige golf van menschen stortte zich naar het balkon, een stroom van geestdrift zonder weerga sloeg op naar den Führer, die glim lachend zijn Berlijners begroette. Onder de menigte op den Wilhelmplatz bevonden zich ongeveer tweehonderdvijftig gewonde soldaten van alle fronten en alle wapensoorten, die op het oogenblik in hos pitalen te Berlijn verpleegd worden. Na zijn aankomst in de rijkskanselarij liet Adolf Hitler de gewonden naar het groote eereplein der nieuwe rijkskanselarij brengen, waar hij hen begroette en eenige hartelijke woorden tot hen lichtte, die door de soldaten met een geestdriftig ..Sieg Heil" werden ontvangen. In aansluiting hierop zaten de gasten van den Führer aan een koffietafel aan. Gistermorgen om 11.15 uur arriveerde de Italiaansche minister Ciano aan het An ti alter station, o.m. door von Ribbentrop ontvangen. De bevolking juichte den gast geestdriftig toe, die om 12.30 uur door den Führer werd ontvangen. Graaf Ciano werd door den chef van het protocol, gezant Doeriuberg, in het 'kasteel B'ellevue afge haald. In de auto zat ook ambassadeur Alfieri. Aan den hoofdingang der Rijkskan selarij werd de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken door staatsminister dr. Meissner begroet, alsmede door den adjudant van den Führer, Gruppenführer Bormann. In het werkvertrek van den Führer be gonnen daarop in aanwezigheid van den rijiksminister van Buitenlandsche Zaken de besprekingen tusschen den Führer en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Aanwezig waren verder de ambas sadeurs Alfieri en von Mackensen, bene vens staatsminister dr. Meissner en gezant Schmidt als tolk. De besprekingen waren om 14.15 uur ge ëindigd. In aansluiting hierop gaf de Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- trop, ter eere van den Italiaanschen gast. een lunch in Hotel Adlon. 's Middags was er nog een receptie. Gisteravond is Ciano per extra trein ver trokken om een bezoek te brengen aan de bezette gebieden in het Westen. Het plan is. dat deze reis twee dagen zal duren en door de belangrijkste gebieden van het vroegere Westelijk front zal voeren. De diplomatieke redacteur van Ste fani telefoneert uit Berlijn, dat de poli tieke ontmoeting te Berlijn voorbestemd is om historische beteekenis te krijgen, niet alleen voor wat de vraagstukken van den oorlog betreft, doch ook ten aanzien van de vraagstukken van den vrede en den wederopbouw. Om begrij pelijke redenen is het niet mogelijk indiscreties of voorspellingen te doen omtrent de bijzonderheden der bespre kingen. De diplomatieke redacteur van Ste fani kan echter verklaren, dat de hooge vertegenwoordigers van de beide as- mogendheden het volkomen eens zijn geworden, zoowel wat betreft dc voort zetting en de ontwikkeling van den oorlog, als ten aanzien van den opbouw van een nieuw Europa. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Textielwinkels zullen eenige dagen sluiten (2e Blad). Vervoer van personen en goederen; regeling van de vergunningen (Binnenland, 2e Blad). Doodelijk verkeersongeval te Diemen (Gemengd, 2e Blad). De Leidenaar W. Nota won te Haarlem de 100 M. hardloopen tegen Osendarp en Osta (Sport, 2e Blad). Buitenland Hitier geestdriftig te Berlijn begroet, ont vangt graaf Ciano (le Blad). Laval wil Frankrijk stuwen in autoritaire richting (le Blad). De Engelsche aanval op de Fransche vloot (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. 30.000 kinderen in Amerika te kunnen op nemen. Nog 50.000 zullen in den herfst naar Amerika komen. De New York Times meldt uit Canada, dat daar het derde Engelsche kindertransport is aangekomen. Daaronder bevinden zich vier neven en nichten van Anthony Eden en jeugdige verwanten van andere leden der Engelsche aristocratie en plutocratie. In een persconferentie in Den Haag heeft de Presereferent voor buitenlandsche aan gelegenheden, dr. H. Wissmann, eenige be schouwingen gehouden over de economische positie van Engeland. Hij zeide daarbij o.m. het volgende: In het Lagerhuis heeft de Brltsche minis ter voor economische zaken dezer dagen de stelling naar voren gebracht, dat de over winning geenszins afhankelijk is van de militaire kracht van Engeland, maar in even groote mate aankomt op de instand houding van de economische betrekkingen. In dit opzicht zou Engeland ongeschokt zijn. De werkelijkheid nu ziet er volstrekt an ders uit. De blokkade van Engeland door het vasteland wordt van dag tot dag doel treffender. De Britsche activiteit poogt thans nog koortsachtig een economisch succes te be reiken. Zoo meldt bijvoorbeeld een Zwitser- sche correspondent uit Londen, dat Enge land het voornemen heeft de blokkade ook uit te breiden tot Spanje, aangezien men in Engeland vreest voor een economische samenwerking tusschen Spanje. Duitsch- land en Italië. Bovendien is men bevreesd voor Spaansch - nationalistisch streven tegenover het Britsche kapitaal dat zeer rijkelijk belegd is in Spanje. De economische isoleering van Engeland is geenszins een „splendid isolation". Enge land heeft na de Duitsche overwinning op Frankrijk een derde deel van zijn buiten- landschen handel verloren. De Engelsche landbouw heeft door de isoleering der Brit sche huishouding op het continent het grootste deel van zijn invoer van meststof fen verloren. Een massaproductie van vliegtuigen kan alleen geschieden op de basis van alumi nium. Terwijl Duitschland voorzien is van deze stof, evenals Italië, heeft Engeland in het geheel geen bauxiet. Ook is de productie van bauxiet in het Britsche rijk minimaal. In de laatste maanden voor den oorlog kwam niet minder dan 83"van den Brit schen bauxiet-import van Frankrijk. De continentale afsluiting van Engeland is veel doeltreffender dan de afsluiting door Engeland van het continent-, zoodat Enge land voor problemen in het oorlogsbedrijf komt te staan, waaraan het tot voor kort nooit heeft gedacht. De kunstmatige stoffen, die den stop gezetten invoer moeten vervangen, zijn nog niet tot voldoende ontwikkeling gebracht, terwijl Duitschland de ontwikkeling van deze stoffen binnen het kader van het vier jarenplan tot buitengewone hoogten bracht. In dit totale verband moet gewezen wor den op de Britsche beurs Overal in Citv- kringen houdt men zich niet meer bezig met de oorlogseconomie, maai niet de groote financieele crisis die mer voor de Britsche economie ziet opkomen na den oorlog. De sterke waardevermindering van alle petroleumaandeelen op de beurzen is

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1