LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 6 Juli 1940 iescherming van de Nederlandsriie bevolking tegen onjuiste berichten. De wederopbouw Bommen op Rijnsburg De komst van den Fuehrer naar Berlijn Nog een Engelsche aanval. Gevaarlijk speelgoed Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN MAIKT k imtunNc^p; Binnenland In het heden uitgegeven verordenlngcn- )lad J (no. 9) Is afgekondigd een verordc- ilng van den rijkscommissaris voor het be lette, Nederlandsche gebied ter bescher- ning van de Nederlandsche bevolking tc- ;en onjuiste berichten. De verordening luidt: Paragraaf 1. Door middel van de radio mogen slechts uitzendingen beluisterd worden die uitgezonden worden: 1) door zenders binnen het door dc Duitschc weermacht bezette Neder landsche gebied; 2) door zenders binnen het Groot-Duit- schc rijk met inbegrip van het protec toraat Bohcmcn en Moravië, alsmede van het gouvernement-generaal voor het bezette Poolschc gebied; 3) door zenders, die aangesloten zijn op een van de onder nummers 1 en 2 genoemde zenders. Paragraaf 2. (1) Hij, die een anderen, dan de ln para graaf 1 opgesomde zenders opzettelijk be- uLstert, wordt gestraft met gevangenisstraf ran, ten hoogste 2 Jaar en met geldboete ran ten hoogste 100.000 gulden of met een ran deze straffen. In bijzonder ernstige ge- rallen kan gevangenisstraf van ten hoog- »te 10 Jaar en een geldboete van onbe- icrkte hoogte of een van deze straffen uit gesproken ivorden. (2i De gebezigde ontvangtoestellen moe ien in elk geval verbeurdverklaard worden. <3i Hij, die berichten, die hij, direct of ndlrect, door een, Ingevolge alinea 1; ver fden handeling verkregen heeft, opzette- ijk verspreidt, valt eveneens onder de straf- jopalingen van alinea 1. (4) Handelingen, ln alinea 1 of 3 ge- ïoemd, worden als misdrijf beschouwd, 'aragraaf 3. 1) De strafvervolging op grond van para graaf 2 vindt slechts plaats op bevel van ien rijkscommissaris voor het bezette Ne- ierlaridsche gebied. (2) Het bevel ingevolge alinea 1 is aan geen termijn gebonden; het kan zich be palen tot bepaalde personen. Paragraaf 4. Deze verordening treedt in werking op 3cn dag van afkondiging (dus heden). De regeeringscommissarls voor den we deropbouw meldt ons: Van den wnd. secretaris-generaal, wnd. Iioofd van het departement van financiën, tverd een eerste mededeeling ontvangen, pmtrent de wijze waarop ten aanzien van bepaalde gevallen in schade door oorlogs- ïeweld veroorzaakt zal worden tegemoet gekomen. Deze mededeeling luidt als volgt: ,.De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd can het departement van financiën heeft, en einde op die plaatsen, waar zulks mo gelijk is, ten spoedigste wederopbouw te bevorderen van door oorlogsgeweld be schadigde .panden, dienende tot woonhuis, winkel of werkplaats met inbegrip van laarbij behoorende bedrijven onmisbare oodsen en bijgebouwen, besloten, in af van de nader te treffen regeling nzake de verleening van een tegemoetko- ning van overheidswege ln schade door Jorlogsmolest geleden bekend te maken, lat het ln het voornemen ligt te bevorde- 'en. dat een tegemoetkoming wordt ver eend in schade aan zoodanige panden ge- eden, voor zoover deze schade voor een m dezelfden eigenaar f. 10.000 niet te bo zen gaat en wel ten beloope van de ver koopwaarde. welke op 9 Mei J.l. aan de beschadigde panden was toe te kennen. >nder aftrek van de waarde van den on- lergrond en van de eventueele restant- vaarde van de zich daarop bevindende Het ligt niet In de bedoeling tegemoet koming te verleencn voor schade aan glas- uiten, tenzij in bijzondere gevallen; even- NIEUW DEENSCI! KABINET. De reconstructie van het Deensche kabi- ïet is volbracht. Het aantal leden Ls van 18 op 12 vermln- 'erd. Nieuw is de functie van plaatsver vangend ministervan bultenlandsche za ken. Hiermee is het tot dusver adviseerend id der regeering, de Venstre-afgevaardigde Crag. belast. In het kabinet is Knud Kristensen (Ven tre) als minister van binnenlandsche za ken opgenomen. Hij Ls de eenigc nieuwe ninister. die tot dusver nog van geen re dering deel heeft uitgemaakt. Verder Ls het kablnet-Stauning niet In het nieuwe kabinet zijn de ociaal-democraten vertegenwoordigd met ijf. de radicalen met twee, Venstre met !ri| en de conservatieven met twee minis- ers. De leden der oppositie, die vroeger ilechts adviscerende ministers waren, heb ben thans allen een portefeuille gekre sen. (D.N.B.) NIEUWE BEWAPENINGSBOODSCHAP VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft op een gisteren jehouden persconferentie in Hydepark nedegedeeld, dat waarschijnlijk Maandag bij het congres een nieuwe bewapenings- )oodschap zal worden ingediend ten be irage van vijf milliard dollar. Op de vraag >f het bewapeningsprogramma der Veree- ligde Staten hiermede voorloopig compleet s, antwoordde Roosevelt bevestigend, doch roegde hieraan toe, dat men niet mag ver- jeten, dat de toestand van de wereld zich bp het oogenbllk voortdurend verandert. (D.N.B.) min ls het de bedoeling schade beneden f. 100 voor een geldelijke tegemoetkoming ln aanmerking te brengen." Op grond van deze mededeeling kan worden aangenomen, dat-in bovenbedoelde gevallen een tegemoetkoming ln de schade zal v/orden verleend tot het bedrag van de verkoopwaarde op 9 Mei 1940, indien dit bedrag per geval en per eigenaar de f. 10.000 niet te boven gaat. Een uitzonde ring moet voorloopig worden gemaakt voor die plaatsen, waar herbouw nog niet mo gelijk is omdat 'daarvoor eerst een alge meen plan voor den opbouw van het ver woeste gebied moet zijn opgemaakt. Voor schade aan onroerende goederen, die het bedrag van f. 10.000 overtreft Ls een rege ling in voorbereiding. De regeeringscom missarls zal aan de ultkcerlng de ver plichting tot wederopbouw en andere voor waarden kunnen verbinden. EEN LANDBOUWER EN ZIJN PAARD GETROFFEN EN GEDOOD. Vanochtend zijn in de omgeving van Rijnsburg door een EngeLsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen. Een daarvan kv/am op een welland tot ontploffing, ten gevolge waarvan een landbouwer, de 30- jarigc N. van Egmond, die ter plaatse aan het werk was en een paard werden gedood. Buitenland De Voeikische Beobaohter schrijf t: „Wan neer de consuls van het oude Rome na zegevierende veldtochten met hun legioenen in de hoofdstad terugkwamen, bereidde het volik hun een trlumiphale ontvangst. Deze stad, die de hegemonie over de oude wereld had, bewees daarmede op voorbeeldige wijze haar eerbied voor den soldatesken geest, waaraan zij haar hlstorlsohen roem, en voor de kunde der veldheeren, aan wie zij de zege over haar vijanden dankte. Zoo beleeft de hoofdstad van het G root-Duit se he rlj-k vandaag den grootsten eeredag harer geschiedenis. De Deutsche Allgemeine Zeitung zegt: „Als overwinnaar keert Adolf Hitler terug. Hij heeft voor deze overwinning gewerkt, zooals nog nooit de leider van een volk ge werkt heeft. Zijn militaire prestatie begon niet pas op 1 September 1930, hij heeft ln de voorafgaande Jaren ook zelf het Instru ment geschapen, waarmede deze zege be haald kon worden: de onvergelijkelijke weermacht, welker successen alle overwin ningen uit de krijgsgeschiedenis ln de schaduw stelt. Hij heeft echter ook de poli tieke voorwaarden geschapen, zoowel in de binnenlandsche als in de bultenlandsche politiek. Wat Roon, Bismarck en Moltke omstreeks 1870 na en naast elkander tot stand brach ten, heeft in dezen oorlog Adolf Hitler als schepper der weermacht, staatsman en veld heer doen rijzen tot de prestatie van één man". De Berliner Boersenzeitung schrijft: „Wij groeten den Fuehrer heden als den eersten soldaat van het rijk, die ons volk heeft be waard voor de vernietiging door van haat vervulde vijanden, en als de belichaming van al de honderdduizenden onbekende strijders, die ln Polen en Noorwegen, ln Nederland, België en Frankrijk onze vaan dels deden zegevieren. Zoo groeten wij hem ook als leider, in wiens hand thans de be slissing ligt over den Inhoud, welken het Dultsche zwaard aan het laatste en beslis sende hoofdstuk van dezen oorlog zal geven. Zijn ijzeren vastbeslotenheid, den erfvijand van Duitschland, den opzichter der volken en gewetenloozen verachter van alle eeuwige waarden voor goed zijn streken af te lee- ren, is gemeengoed voor ons geheele volk. Daarom staat boven dezen dag van jubel en dank vlammender dan ooit het parool: „Fuehrer, beveel, wij volgen". Uit Vichy wordt gemeld: „In de omge ving van het eiland Kreta is de Fransche torpedöbootjager Frondeur (groot 1400 ton) die op grond van de bepalingen van het Duitsch-Fransche waipenstilstandsverdrag op den terugweg naar Frankrijk was, Ln volle zee aangehouden door twee Britsche kruisers en na een gevecht van twee uur tot zinken gebracht. De Engelsche kruisers vervolgden hun weg zonder zich om de schipbreukelingen te bekommeren. Drie dagen later konden dezen door een Grieksch stoomschip gered worden" (D.N.B.). ONDERDEEL VAN HANDGRANAAT ONTPLOFT. Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf was de 12-Jarige F. J. 8. op den zol der van de ouderlijke woning ln het Ko ningshof aan het spelen met een metalen buisje, dat hij ongeveer vijf weken geleden vond ln een tuin te#Leiderdorp. Plotseling explodee'rde het buisje met een •hevlgen knal, waardoor de Jongen vrij ern stig aan beide handen werd verwond, ter wijl hij minder ernstige kwetsuren aan de knieën en aan de rechterborst bekwam. Vermoedelijk vormde het buisje een on derdeel van een handgranaat en bevatte het slagkwik. Na voorloopig door den portier van de Stedelijke Lichtfabrieken te zijn verbonden ls de knaap ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Op den zolder werd geen schade aangericht. Uit het bovenstaande blijkt opnieuw hoe wenschelljk het ls, dat ouders en andere opvoeders toezicht houden op de voorwer pen, welke kinderen op straat vinden en naar huis meenemen. JAARLIJKSCIiE ALCEMEENE VERGADERING. In de groote zaal van ,,'t Schuttershof" werd gisteravond de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Geni trix". De vergadering werd namens het gemeentebestuur bijgewoond door wethou der M. S. Verwey. Voorts was aanwezig de Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs. De zaal werd voor het grootste gedeelte ge vuld met de leerlingen en hun ouders. De notulen, gelezen door den secretaris, mr. C. J. Goudsmit, werden goedgekeurd. De pen ningmeester, de heer H. v. Slooten Jr,. werd, na gunstig rapport van de kascom- missie, van zijn gehouden beheer gede chargeerd. Bij de bestuursverkiezing werd ln de plaats van prof. dr. W. v. d. Woude gekozen prof. dr. W. H. Keesom en in de plaats van ir. G. A. van Klinkenberg lr. M. C. de Jong. Herkozen werden de heeren mr. C. J. Goudsmit, J. Heringa en dr. 8. T. Holst Weber. Vervolgens sprak prof. v. d. Woude, die de vergadering presideerde, de rede uit, welke door den voorzitter, prof. ir. J. Droste die niet aanwezig kon zijn, gehouden zou zijn. In dc eerste plaats werd een woord ge sproken ter nagedachtenis van de over leden leden, terwijl spr. voorts een woord van gelukwensch richtte'jegens de leerares mej. van der Horst, die dezer dagen pro moveerde. De voornaamste gebeurtenis in het afgeloopen Jaar was de wisseling in het directoraat. Ir. H. van Dijk werd ver hangen door den heer A. van der Hoogt. Op 1 Januari 1940 werd de school bezocht door 416 leerlingen (vorig jaar 422). Van de 90 leerlingen die eindexamen deden, werden er 17 afgewezen en 13 trokken zich terug, 60 leerlingen ontvangen het eind diploma. Eenige vernieuwde lokalen, een vernieuwing, die noodig was door den ln 1938 plaats gehad hebbenden brand, wer den in gebruik genomen. Onder auspiciën van de Vereeniging van Mathesianen wer den verschillende excursies en lezingen ge organiseerd. Het ledental der Vereeniging bedroeg 6 leden van verdienste, 2 buiten gewone leden en 221 gewone leden (vorig jaar 310). De sterke daling van het leden tal deed het bestuur het besluit nemen de contributie te verlagen van f.4.tot 2.50. Het overleden lid- van verdienste, mej. dr. W. C. de Baat legateerde aan het genoot schap f. 2000.uit de rente waarvan ten behoeve van veelbelovende leerlingen die dit noodig hebben, leermiddelen kunnen worden bekostigd. Tenslotte richtte spr. een woord van hartelijken gelukwensch tot de jongelui die de school met het eind diploma gaan verlaten. Ze moeten nu too- nen wat ze waard zijn. Vooral ln dezen moeilijken tijd hebben ze alles ln het werk te stellen om de opgedane kennis zoo goed mogelijk in practijk te brengen. Prof. v. d. Woude ging daarna tot de uit reiking der diploma's over. Vervolgens deelde spr. mede, dat de win naars van de prijsvraag „binnenbetlmme- ring" zijn: le prijs, A. Swlnkels; 2e prijs, F. v. d. Mark en 3e prijs, W. D. Caspers. Aan hen werden prijzen ter hand gesteld. Namens hun klasgenooten spraken twee Jongelui woorden van dank voor het ge noten onderwijs. Mr. Goudsmit dankte ten slotte prof. v. d. Woüde, die het bestuur gaat verlaten voor hetgeen hij voor het Ge- nootschap heeft gedaan. Prof. v. d. Woude sprak daarna nog een woord ten afscheid. DE BRITSCHE AANVAL OP DE FRANSCHE VLOOT. In een te New York ontvangen bericht uit Algiers wordt gezegd, dat volgens een officleele mededeeling tengevolge van de Engelsche aanvallen op de Fransche vloot te Oran meer dan duizend personen ge dood of gewond zijn of vermist worden. (D.N.B.) De Fransche radio-omroep verspreidt een antwoord van den Franschen commis saris voor de propaganda, Prouvost, op de laatste rede van Churchill. Prouvost zegt, dat deze rede vol kwade trouw ls gewéest. Hij vraagt Churchill, waarom deze zich voor den aanval op Oran niet met de re- geering-Petain in verbinding heeft gesteld. Frankrijk heeft niet anders kunnen han delen dan het gedaan heeft. Het heeft Frankrijk reeds te veel gekost, soldaat voor Churchill te spelen, dan dat het thans ook nog zijn zeeman zou worden. Dezelfde zee lieden. die aan den Engelschen aanval ten offer zijn gevallen, hebben ln Vlaanderen de redding van het Engelsche leger moge lijk gemaakt. Frankrijk zal de laatste ge beurtenissen nooit vergeten. (D.N.B.' MARTINIQUE DOOR DE ENGELSCHEN GEBLOKKEERD? Volgens een bericht van een persagent schap ls gisteren van Fransche zijde te Washington meegedeeld, dat Britsche oor logsschepen het Fransche eiland Marti nique blokkeeren, om dc verscheping van vliegtuigen, die in de Vereenigde Staten voor Fransche rekening gebouwd zijn, te verhinderen. Het persagentschap herinnert er in dit verband aan, dat Martinique in de veiligheidszone der Pan-Amerikaansche conferentie ligt. (D.N.B.) HET VERKEER IN ENGELAND. De Britsche minister van verkeer heeft een verordening gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat alle verkeer op met namen genoemde wegen moet worden gestaakt, daar deze wegen vrij moeten blijven voor het vervoeren van troepen. (Reuter). DE TOESTAND VAN REYNAUD. Naar Havas verneemt, geeft dc gezond heidstoestand van Reynaud aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. ZILVEREN JUBILEUM JOH. GEYTENBEEK Onder vele blijken van belangstelling vierde gisteren de heer Joh. Geytenbcek zijn zilveren jubileum als fotohandelaar te dezej- stede. Een dertigtal bloemstukken en zeer vele telegrafische en sdhriftelijike gelukwen sch en getuigden van de groote vriendschap en achting, welke de Jubilaris zoowel in den kring der zakelijke relaties als in zijn per soonlijk leven geniet. Velen kwamen ook persoonlijk hun felicitaties aanbieden, o.a. de voltallige besturen van den Kon. ;Ned. Middenstandsbond, afd. Leiden, van de Midza en van de Ned. Reisvereeniging, afd. Leiden, in welke organisaties de heer Gey- tenbeek belangrijke bestuursfuncties be kleedt; de voorzitter en secretaris van den Alg. Bond van Nederlandsche Fotohande laren en van de afdeeling Zuid-Holland van dien bond. dr. Bon namens de Leidsche Amateur Fotografenvereeniging, de heer F. J. de Jong namens de Ver. „Koninginne dag", de heer L. A. Boekikooi namens de Leidsche Ohr. Or an J evereen iglng en de heer P. van der Tas. directeur der plaatselijke Middenstanëtóbank. benevens vele leveran ciers. cliënten, vrienden en kenlssen van den heer Geytenbeek, wiens eohtgenoote vanzelfsprekend ln ai dit huldebetoon deelde. OPENBARE EEREDIENST BIJ DE NED. HERV. GEMEENTE. Gisteravond is in de consistoriekamer der Pieterskerk een algemeene vergadering ge houden van medewerkers en medewerksters aan den Openbaren Eeredienst bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Nadat de voor zitter, de heer J. F. de Heer de vergadering op de gebruiklijke wijze geopend en psalm 46 voorgelezen had, gaf hij het woord aan ds. H. C. Touw, die een korte toespraak hield naar aanleiding van 2 Koningen 12 vers 415. Na deze toespraak dankte de voorzitter ds. Touw voor de bemoedigende woorden. Tot zijn spijt moest de voorzitter mededee ling doen dat de heer Batist om te billijken redenen als penningmeester had bedankt; hij dankte den heer B. voor alles wat hij in veie jaren voor den Openbare Eeredienst gedaan had. De heer Snel werd bereid ge vonden deze functie waar te nemen, die tevens lid van de Hoofdcommissie wordt, terwijl de heer Van Rooyen tot 2den pen ningmeester benoemd werd. Het resultaat der Paaschactie onder de nieuwe lidmaten was zeer gunstig geweest; van de 184 nieuwe lidmaten hadden zich 103 bereid verklaard maandelijks of Jaarlijks een bijdrage te ge ven welke actie f. 287,40 opbracht. Deze opbrengst was hooger dan verleden jaar. Niettegenstaande het comité van actie voor een 9e predikantsplaats ontbonden was, hadden vele leden vrijwillig de belasting verhoogd. In de maand Mei liepen door de bijzon dere gebeurtenissen de ontvangsten met f. 327,50 achteruit. In Juni daarentegen be droegen de ontvangsten f.740 tegen f.473 in Juni 1939, dus een stijging van f. 267. Nadat nog enkele vragen gesteld en be antwoord waren sloot op verzoek van den voorzitter de heer C. Bloot de goedbezochte vergadering met gebed. MIDDENSTANDSOFFER 1940. Landelijke actie voor de getroffen middenstanders. Er heeft zich hier ter stede uit de Leid sche Middenstandscentrale een commissie gevormd, onder voorzitterschap van den heer Arnold H. Bergers, welke zich ten doel stelt rechtstreekschen steun te ver- leenen aan de collega-middenstanders, wier zaken en eigendommen, in lange Jaren ougebouwd, in eenige uren werden vernie tigd. Tot dat doel wordt van lederen midden stander, aangesloten bij een der drie mid denstandsbonden, die voor een dergelijke ramp gespaard is gebleven, een offer ge vraagd ten bedrage van één procent der j waarde van het gespaard gebleven bezit. I De commissie voor dit „Middenstands- offer 1940" hoopt en vertrouwt, dat de Leidsche middenstand er toe zal bijdragen om deze actie, welke zich over het geheele land uitstrekt, te doen slagen. EINDEXAMENS CHR. H. B. S. Geslaagd voor het eindexamen (litt. econ. afdeeling) E. J. van Arkel, W. A. Bezemer, R. Ph. Boot, M. Bosschieter, W. Dubbelaar, J. HeJJloo, Henriëtte Holsbergen, D. J. H. Hoogerwaard, J. J. de Jongh. H. T. Ham mings. E. J. Kelder, Joke Maas, H. J. G. Mak, E. H. B. Ostermann, Clementie Hen riëtte Palm, C. Parlevliet, E. H. G. Peiger, J. C. Renaud, Rachel van der Rhee, E. Salm, W. H. Siddré, A. Volbeda, D. C. van der Vijver, Henny A. Westerbrink. Afgewezen geen. CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het eindexamen slaagden alle Candi da ten, t.w. de dames W. M. Holtrust. Kat wijk aan Zee, A. J. Kerkhoven. Hazers- woude en M. Kramer, Bodegraven en de •heeren J. P. v. d. Born, M. Bouta en A. van Es, allen alhfér (verbeterde opgave). ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK Het programma voor de orgelbespeling a.s. Maandagavond om 8.15 uur in de Hooglandsche kerk door den heer Feike Asma bevat werken van Böhm, Bach, Handel e.a. De toegang is geheel vrij. De kooplui deden gisteren hier op de Leid sche markt nog him best om op levering vol gende week van den boer een hokje varkens ie koopen volgens de vrije marktprijzen. Het is de laatste gelegenheid werd er veelal bijgezegd. De handel in magere varkens en biggen zal natuurlek op de openbare markten bestendigd blijven. Intusschen zij opgemerkt, dat de huidige prijzen der vette varkens reeds eenige weken ongeveer 2 cent per pond liggen boven de uil- betallngsprijzen der centrale, doch het ligt ln het voornemen deze te verhoog en althans van de zware soorten om deze later weer iets te verlagen en de lichte varkens lets m prijs omhoog te brengen. De prijzen zullen dus gemiddeld zeer waar schijnlijk m overeenstemming worden gebracht met de thans geldende vrije marktwaarden. Momenteel wordt voor de zware soorten 33 tot 34 en voor de lichtere soorten 30—31 cent per pond levend besteed, met de gebruikelijke kortingen. Wat de rundveemarkt betreft, liep de handel deze week over de geheele linie, zoowel voor het gebruiksvee aLs voor het slachtvee, zeer kalm af. Beste kwaliteiten waren evenwel vast. doch overigens iets flauwer in prijs, terwijl er van het melkvee heel wat onverkocht bleef. De aanvoeren zijn dan ook voor midden hooi bouw veel te groot en de kooplui hebben alles duur ln handen, zoodat de handel voor beide partijen, kooper en verkoopcr. zeer moeilijk is. Voor den teappendlenst werden op" de lachtveelafdeelingen op het laatst der week geen koelen meer gekocht en we vernamen, dat deze aankoopen zijn opgehouden. De vette kalverenmarkt eindigde eveneens zeer kalm en eerder iets gedrukt dan prijshou dend. Ook voor nuchtere kalveren liepen de prijzen gedrukt af. Op de wolveemarkt was een zeer vlotte han del voor de vette schapen en er waren hoogere prijzen. terwijl weide- en zuiglammc-ren kalm prijshoudend v/erdne verhandeld. De vette-vaikensmarkt sloot met een vluggen handel gisteren te Leeuwarden en zooals ge zegd, was er oo khier op levering veel vraag voor de komende week. In mestvarkens en biggen was er eveneens een goede handel met zeer vaste prijzen. GEBOREN: Leonard us, Z. van A. Ober en J. Fuchs Leenden Hendrikus. Z. van W. J. Dekker en F. S. Luijtjes Joseph, Z. van J. C. v. Houten en E. Teljn Hendricus Jacobus, Z. van A. J. Ruitenbeek en C. M. Segaar Frederika Mathilda. D. van G. Vermeer en M. J. Arentsen Cornelia Margaretha. D. van A. Z. v. Dijk en M. C. Scholte Maria. D. van J. Sierat en C. Neuteboom -Lodewijk Johan. Z. van J J. den Holder en G. P. Schouten Willem. Z. van W. v. Polanen en J. E. Seifn. OVERLEDEN: P. M. de Jong. Wedn. 73 J. A. Ruls. M. 73 J. J. M. van Kampen Zn. 2 J. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 6 JULI. Valuta's (schriftelijk en t.t.) New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 42,57—42,66. Bankpapier: New-York 1.861/2—1,90 1 4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76— 44,94; Zürich 42,52—42,70. (t.t. telegrafische transactie). ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Gelei ding van warmte en electriciteit door me talen" de heer P. van der Leeden, geboren te 'sGravenhage en wonende te Delft. Geslaagd doctoraal examen rechten: de heeren J. H. R. Sassen (Den Haag), D. van der Wel, (Oegstgeest)candidaatsexamen rechten: mej. H. J. de Groot (Den Haag) en de heeren G. W. Nieuwhoff (Den Haag), Th. van der Meer (Leiden) en H. ran Zan ten (Wassenaar); candidaatsexamen Ne derlandsche letteren: mej. A. Hilversum (Den Haag); doctoraal examen theologie mej. J. A. E. van Borssum Buisman (Haar lem). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: „De 3 Eenen", Haarlemmer straat 111, Leiden, bedden, dekens, karpet ten, behangselpapier. Vestiging filiaal: Tomatenstraat 90, 's-Gravenhage, d.d. 1 Juli 1940. LEIDEN. 5 Juli. Groentenveillng enz. Groene kool 1.3,604,40; peen f.511; aardappelen f. 4,506,20; andijvie f.23; aardbeien f.12 32; snijboonen f.24—36; stokboonen f.27; stam- boonen f.21—25; tulnboonen f.57; doperwten f.12—18; peulen f.10—32; postelein f.3—5; spi nazie f.2—6; tomaten A f.20—23.20 B f 20— 23,20. C f.20—21.40. CC f. 10—14.80; alles per 100 KG.; andijvie f.1180; komkommers f.4.50 8.40; bloemkool f.415,70; meloenen f. 14—18; salade f. 1-2.40;- perziken f. 0.908,90. alles per 100 stuks. Kroten f. 1.40—2.20; pieterselie f. 0,50 —1,40; radijs f. 1—2,40; selderie f. 0.50—1.90; uien f. 1,104,10; peen f. 4,20—8,10; rabarber f. 1,80—3.80, alles per 100 bos. Botermarkt. Aangevoerd 585 KG. boeren - boter, prijs f. 1.53—1,77'a per KG. Handel kalm. Turfmarkt. Aan de turfmarkt deze week geen nieuwen aanvoer. Prijs lange turf f. 10—11 per 1000. RIJNSBURG, 5 Juli. Groenten velling. Aard appelen f. 1.25—1.40; uien f. 2.20—2.80; peen f.5—6; kroten f. 1.20—1,60; radijs 60—80 et.; rabarber f. 1.00—1.30; tulnboonen f.5—6; dop erwten f. 12—14; prinsesseboonen f. 18.00—22.00: sla f. 1—1.40. RIJNSBURG. 5 Juli. Bloemenveiling Gla diolen HaUey f. 1—1.80: Brillant. f. 1 50—2.20: Polijst f.2—3.20; Witte Lelies f. 2.20—3.30; Ru- bla f. 1.40—2.80; Convilli Alba f. 0.70-1.45; Vuur baak 10—80; Peach Blossom 40—60; Dubbele Margrieten 50—70; Anjers 10—35; Talma 10— 20; Centise 2030; Centouria 20—35; Koren bloemen 1—15; Godetia 1.2—1,60: Galardia 20— 40; Axlepia 1 60—2.80; distels 14—18. ROELOF AR ENDSVEEN. 5 Juli. - Snijboonen 2.15—2,75; Idem stek 1.00—1.55; dubb. stam- boonen z. c'r. 2.25—2.50: rentegevers 2,55; peu len 1.00—2,90; doperwten 0 80—0.95: ca.pucij- ners 0.90—1.10; tulnboonen 40 ct. per 10 KG Augurken D 1,45. E 0.51—0.56; stippel 25 ct per 25 KG. Peen 5.60—7 00; sla 1.00—1.20 per 100; aardbeien 1416 ct. per pond. UTRECHT, 6 Juli. Veemarkt. - Aangevoerd totaal 2830 stuks vee. waarvan 625 koelen. Prij zen: stieren 33—38 ct. per pond; handel kalm. prijshoudend. Slachtkoeien 2de soort 3743 ct„ 3de soort 3236 ct. per pond; handel kalm! onveranderd. Vaarzen f.150—230: pinken f 70 120; melkkoeien f. 170—270; kalfkoeicn f lfió— 280; varekoeien f.110—180; handel kalm. d'xih prijzen vrijwel gelijk 500 nuchtere T-alveren. f.8—14; handel vlug, hoogere prijzen. 585 ma gere varkens en schrammen: prijs mazer^ var kens f.3046; schrammen f 22—30: 400 bigeen f. 14—22; handel vluc. prijzen hooger 80 ma gere schapen, f.20—36: handel kalm prijzen f.2 per stuk lager. 640 lammeren: prijs weide- lammeren, f.6—8. zuiglammeren f. 12-15; Texe- viaI? tiandel kalm- Prijzen dalende. Kleinhandel: boter 250 KG., prijs f. 1.80 o. KG." kaas 150 KG., prfjs 6080 ct. per KG. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3