LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 5 Juli 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Uit de Omstreken Morgen Nationale Collecte Uit de Rijnstreek BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN MAIKT Stadsnieuws vereeniging „OUD-LEIDEN." Verschillende werkzaamheden. Men schrijft ons: Ondanks de bewogen tijden blijken 3e werkzaamheden van de Vereenlglng „Oud- Lelden" op de gewone wijze voortgang te Vinden. Reeds eerder gewaagden wij van haar pogingen tot het herstel van oude schoon heid ln onze stad. Het laatst betreffende het weder aanbrengen van de oude kleu men op het van Leyden van Leeuwen-wa- pen aan den gevel van de R.-K. Jongens- School aan het Rapenburg, ter verleven diging van het stadsbeeld. Onlangs Is op den hoek van deze gracht en den Vliet éen oud woonhuis gesloopt, waarin als hoeksteen een engelenkopje zat. Dit goed gehouwen kopje van zandsteen ls op ver zoek van „Oud-Lelden" door den eigenaar op de zelfde plaats ln het nieuwe pand herplaatst, nadat het op kosten van die Vereenlglng was ontdaan van een dikke verflaag en weder was geconserveerd voor een tweede tijdvak van ongeveer drie eeuwen. Beschouwen we dit kopje goed, dan valt het op, dat het „bulten model" ls. Het ls geplaatst aan de zijde van den Vliet, doch het gelaat ls zoo gebeeldhouwd, dat het kopje wat naar de hoofdgracht, het Rapenburg, kijkt. Het ls duidelijk, dat het engelenkopje speciaal voor deze hoek- Verslerlng ls vervaardigd. Nog een verfraaiing volt op het Rapen burg te vermelden. Toen de vorige week de eigenaar van het pand Rapenburg Nr. 31 den gevel opnieuw Het schilderen, stel de „Oua-Lelden" een onderzoek ln naar het thans blank zijnde wapenschild, dat de bouwheer van het pand ln 1664 aldaar liet aanbrengen. Helaas kon door bijzon dere omstandigheden dit onderzoek niet tijdig volbracht worden, zoodat het niet mogelijk was den betrokken eigenaar ln overweging te geven het wapen zijn oor spronkelijke kleuren te hergeven. Wel werd nu verzocht de belde staande leeuwen 'de z.g. schildhouders van het wapen) hun na tuurlijke kleuren te geven, zoodat deze wat afsteken bij den llchtgrljzen achter grond. Dit is, zooals men wellicht al ge zien heeft, gebeurd. De gevel van dit huis, waarin eens de groote Boerhaave woonde, ziet er nu zeer verzorgd uit. v Onlangs kocht de Vereenlglng te Voor schoten aan den fraaien gevelsteen met voorstelling van een oranjeboom, uit 1732, afkomstig uit den gesloopten korenmolen ,,d' Oranjeboom", gestaan hebbende aan den Vliet, eind Molenlaan. (Pogingen tot behoud van den totaal verganen koren molen waren niet mogelijk). Het ligt ln de bedoeling den steen, die voorlooplg, dank zij de goede zorgen van de gemeente Voor schoten veilig ls opgeborgen, een waardig plaatsje te ge,ven in eigen dorp. Hiernaar wordt gezocht. Op verzoek van „Oud-Lelden" werd ver der de fraaie beschilderde avondmaaltafel uit 1702 ln, de Ned. Herv. Kerk te Voor schoten opgeknapt. Met veel zorg is het groote groene tafelblad met de drie ge kleurde wapens, o.a. dat van Holland ln den z.g. Hollandschen tuin, gerestaureerd. Ten slotte vermelden we de excursie voor de leden, welke morgenmiddag wordt ge houden. In stede van per autobus, gaat ditmaal de buiten-excursie per flets. Waar heen? Niemand weet het. De tocht ls aan geduid als „rijwleltocht met onbekende bestemming." Maar langs groote wegen zal het wel niet gaan. Immers de oproep ver meldt: Den deelnemers wordt verzocht, zoo noodlg, elkander behulpzaam te zijn bij eenlge hekken en bruggetjes. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De raad van deze gemeente kwam gister middag in openbare vergadering bijeen Afwezig de heer Blemond. Voorzitter mr, A. Slob. Alvorens een begin te maken met de af werking van de agenda hield de voorz. een korte toespraak, waarbij werden herdacht de vijf gesneuvelden uit onze gemeente en de drie soldaten, die ln den oorlog meer of minder zwaar zijn gewond geworden. Gememoreerd werd het overlijden van den heer van Sprundel en de ernstige ver wonding van de heeren D. v. d. Stelt en R van Zanden. De raadsleden werd verzocht om zich zooveel mogelijk aan te passen teneinde een vlot verloop van de beharti ging van de gemeentebelangen te ver krijgen. De heer F. H. Bos bedankte den voorzitter voor zijn woorden, betuigde namens alle raadsleden groot leedwezen met de droevige familieomstandigheden ln diens gezin en uitte zijn erkentelijkheid voor de buitenge wone activiteit, waarmede de burgemeester in de moeilijke oorlogsdagen en daarna zijn taak heeft vervuld. BIJ de Ingekomen stukken en mededee- lingen werd voorlezing gedaan van een dankbetuiging van den heer J. F. R. Gevers voor zijn benoeming tot directeur van ge meentewerken en van een bericht van den heer N. J. Blom, waarin hij mededeelt een benoeming tot lid van de commissie van toezicht op de Chr. landbouwwlnterschool te Hoofddorp niet te aanvaarden. Ook werd mededeellng gedaan van een schrijven van de directie van het P.EH. te Bloemendaal dat zij accoord gaan met het voorstel van den gemeenteraad tot het aan gaan van een nieuw contract voor de open bare straatverlichting. Verder was ingekomen een verzoek van tal van Ingezetenen uit Zwanenburg tot het vestigen van een hulpsccretarle aldaar ln verband met de slechte verkeersverbinding met Hoofddorp. Dit verzoek werd gesteld ln handen van B. en W., terwijl de raad algemeene machtiging verleende om naar goeddunken te handelen. Tot lid van de commissie van toezicht op de landbouwwlnterschool werd benoemd de heer P. J. Joore. Een perceel gemeentegrond, gelegen na bij het gemeentelijk sportterrein te Hoofd dorp, kort geleden overgedragen aan het bestuur van de vereenlglng tot het oprich ten en instandhouden van een school met den Bijbel, werd gelicht uit de administra tie van het gemeentelijk grondbedrijf. Een perceel bouwland, deel uitmakende van de nieuwe begraafplaats, gelegen langs den westelijken Hoofdweg, nabij den Vijf huizerweg werd onderhands verpacht aan den heer R. Hoogenkamp te Hoofddorp. De heer A. Bogaard, bouwondernemer te Zwanenburg, was ln beroep gekomen tegen een beslissing van B. en W., waarbij ver gunning werd geweigerd om een dubbel woonhuis te mogen bouwen op een perceel grond gelegen langs de Olmenlaan in Zwa nenburg. Dit beroep werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. ongegrond ver klaard. Machtiging werd verleend tot het aan gaan van een rekening-courant met de dl rectlc van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage ter voorzie ning aan de behoefte aan kasgeld. Goedgekeurd werden diverse wijzigingen van de gemeentebegrootingen voor de jaren 1939 en 1940. DE WERKLOOSHEID. Bfj den gemeentelijken dienst voor sociale zaken afd. Arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven: Aardewerk: Steenfabr. arb. 113. Totaal 113. Boekdrukkerij: Boekdrukkers 17, fotografen 6, llUlp-vakarbelders 8, letterzetters 38, steendruk kers 3. Totaal 72. .Bouwbedrijven: Baggerlleden 6, behangers 17, betonvlechters 29, betonwerkers 52, glazenwas- schers 9, granietwerkers 8. grondwerkers 65. helers 2, metselaars 94. opperlieden 70. schilders 69, sloopers 10, steenbikkers 1, steenhouwers 5, hulp-slraatmakers 5, straatmakers 4, stuca- doors 37. timmerlieden 86, uitvoerders 10, voe gers 24, ong. bouwvakarb. 10. Totaal 613. 'Chem. Nijverheid: Lab.bedienden 3, vuur- Werkmnkers 6, zeepfabr.arb. 3. Totaal 12. Houtbewerkers: Houtbewerkers 30, kistenma kers 4, kuipers 3. lijstenmakers 4. mandenma kers 2, meubelstoffeerders 10, meubelmakers 37, politoerders 3? ong. fabr.arb. 28. Totaal 121. Kleeding: Beddenmakers 3, bleekers 14, kap pers 7, kleermakers 39. Totaal 63. Leder enz.: Schoenmakers 10, vellenblooters 2. Totaal 12. Metaalnijverheid: Bankwerkers 77. bllkbe- werkers 15, burgersmeden 19. electrlciens 38, gasfitters 7, gasmetermakers 1, gereedschapma kers 1, Instrumentmakers 11, lsoleerders 6. kettingsmeden 12. klinkers 9, koperslagers 2, Jasschers 9, loodgieters 31, machinisten 3, me- taalboorders 4, metaaldraaiers 10. metaalsliJ- pers 1, monteurs 26, polijsters 2, ponsers 3, rij tuigschilders 1, rijwielherstellers 14. scheeps- timmcrl. 1, scheepsschilders 2, stokers 22. te- genhouders 9, verw.monteurs 3. hulp-verw.mon- tours 3, voorslaandcrs 7, vuurwerkers 6, wagen makers 5, ijzerwerkers 35, zandvormers 8, zil versmeden 4, ong. arbeiders 50. Totaal 457. Papier, enz.: Boekbinders 19. Totaal 19. Textielnijverheid: Hekelaars 12. katoendruk kers 18. kluwers 5, lulkers 11, plaatsnijders 2. spinners 44, spoolers 4, staaldraaddraalers 6. sterkers 2, strijkers 3, wevers 50. wolbewerkers 34. ong. textlelarb. 77, plaatswerkers 7. Totaal 275. Voedlngs- eh genotmldd.: Bakkers 85. siga renmakers 7. sig.strlppers 5. slagers 52, suiker werkers 15, wljnkoopersknechten 10, zulvelberei- ders 4, ong. fabr.arb. 20. Totaal 198. Laidbouwbedrijven: Bloemisten 28, landarbei ders 21, tuinlieden 21. warmoeziers 6. ong. land arbeiders 6. Totaal 82. Handel: Etaleurs 2, lompensorteerders 9, ma gazijnknechten 53, rlezlgers, colp. 36, winkel- bedienden 23. Totaal 123. Verkeerswezen: Emballcurs 2. chauffeurs 138. exp.knechten 21. koetsiers 9, kellners 31, koks 5, loopknechten 30, schippers 62, spoor- en tram- pers. 7, transportarbeiders 55, wakers 2. Totaal 362. Verz. en bankwezen: Incasseerders 16. To- v taal 16. Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 5, kantoorbe- dienden 49, musici 6. overheidspersoneel 6, tee rt' kenaars 3. werkmeesters 8. Totaal 77. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 400. Totaal 400. Huiselijke diensten: Huispersoneel 7. verple- - gers 1. Totaal 8. Pers. (Geen handarb. zonder voorkeur v. Ber. 31. Totaal 31. KATWIJK AAN ZEE. Vcrkoopüig. Ten overstaan van cand.-notarls A. W. C. Verhees had gisteravond in Casa Cara de ver- kooping bij afslag plaats van perceel I, het huls met schuurtje en erf aan de Zuidstraat 83 en perceel n het huis met erf aan de Zuidstraat 85. Belde perceelen werden gecombineerd ln bod gezet op f.6153; zij werden afgemijnd op f.1.— door den heer Adr Pluimgraaf!. LEIDSCHENDAM. Alarmslrenc zal worden beproefd. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst deelt mede. dat behoudens onvoorziene omstan digheden, morgenochtend omstreeks 8.30 uur, de op den hoek van de Damlaan geplaatste alarmsirene zal worden geprobeerd. Minimumprijzen van groenten. Te rekenen vanaf 1 Juli J.l. zijn de minimum prijzen aan de Coöp. Groenteveiling alhier als volgt vastgesteld. Tomaten A, B en C. per 100 kg. f. 20. Platglas- komkommers groene en witte, AA 81 kg. en hooger per 100 f.7.40, A van 71 t/m. 80 kg. f. 6.40, B van 61 t/m. 70 kg. f. 5.50, C van 50 t/m. 60 kg. f. 4.50. Platglaskomkommers gele A 61 kg. en hooger per 100 f.5.50, B van 51 t/m. 60 kg. f. 4.50, C van 42 t/m. 60 kg. f. 3.80. Bloem kool AA boven 18 cm. per 100 f. 7.25. A van 15 18 cm. f.6. B van 12—15 cm. f.4.50. Bospeen 3/4 kg. zonder lof per 100 f. 5.50. Tuinboonen per 100 kg. f.4.50. stamboonen per 100 kg. f. 15.— Met zijn been lusschen de spaken. De 2-jarige O. uit de Veenestraat, die gis teravond bij zijn broertje achter op de flets zat, geraakte met een zijner beenen tusschen de spaken, waardoor een diepe snijwond aan den hiel ontstond. SPEL WERD WERKELIJKHEID. Gedurende de geheele week vermaakte een <1 leerlingen van den School met den Bijbel zich met soldaatje spelen. Allerlei materialen werden aangesleept, van stokken werden sabels en geweren gemaakt. Toen gisteren een ved- slag werd geleverd tegen de jeugd uit een ander gemeentedeel. kreeg de 9-jarige Van E. een hoofdwonde. Dat was voor de politie aanleiding om een einde aan het spel te maken. Alle ..wapens" wei-den in beslag genomen en de „legers" ontbonden. De speldjesdag ten bate van het Hooge- land heeft f. 53.69 opgebracht. A V O. 6. Totaal 6. Vrouwen: Analysten 2, kapsters 3, kleermaak sters 2. naaisters 15, mangelsters 2. leerl. strijksters 4, metaalbcwerksters 5, boekbind- sters 2. breisters 3, winkeljuffrouwen 28, ser veersters 2, inpaksters 5. boekhoudsters 2. kan toorbedienden 88, verpleegsters 9. bedrijfsleid sters 1, onderwijzeressen 4, ass. en huishoud sters 22, dienstboden 56. kinderjuffrouwen 4, werksters 111, fabr. arbeidsters 43. A.V.O. 5. Totaal 418. Alg. totaal 3478 6 Juli *39. (ben. 1210 in W.V.) 1943 7 Juli '38 3720 Ben. 53 ged. werkloozen en 35 ln werkver schaffing. In meerdere gemeenten in de omgeving van Lelden en in de Rijnstreek wordt morgen dc reeds eerder aangekondigde Nationale Inzameling 1940 gehouden. Wij weten allen hoe zwaar sommige gemeenten en haar burgers zijn getroffen. Denken wij slechts aan Rotterdam, Middelburg, Valkenburg. Rhe- nen en Scherpenzeel. Regel matig vallen ook thans nog nieuwe slachtoffers. Zoo werd b.v. Den Helder eerst kort geleden zwaar ge troffen. Zoo ooit dan is thans ieders hulp dringend noodig. Er moet ontzettend veel ge daan worden. Honderden zijn dakloos en verloren al hun be zittingen, kleine bedrijven heb ben dringend voorschotten noo dig en zoo moet er op allerlei manieren geholpen worden. Het Nationaal Comité doet dit gaarne, doch het heeft daarvoor aller hulp noodig. Het parool voor morgen luidt dan ook: Geef met gulle hand voor steun aan uw getroffen Iandgenooten. LISSE. POLITIECORPS WORDT UITGEBREID. Spoedelschcnde raadsvergadering. De gemeenteraad kwam gisteravond vol tallig in spoedelschende vergadering bijeen. De notulen werden aangehouden. Ruim drie kwartier werd ln geheime vergadering gesproken over het eenlge agendapunt: uit breiding van het politiecorps. In openbare vergadering werd met alg. st. besloten drie nieuwe veldwachters aan te stellen. Voor het eindexamen der theologische school der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn slaag de de heer W. de Graaf, alhier. RIJNSBURG. .GEITENKEURING. Door de geltcnfokvciecnlglng werd op het terrein van de groenten veiling een keuring ge houden. Deze werd verricht door den heer De Jong, assistent-rijksvee teeltconsulent te Den Haag. Er was een groote collectie feiten aan gevoerd. Dc uitslag was als volgt: Éénjarige gelten: 1ste prijs P. Glasbergen; 2e prijs C. Brussee. Tweejarige gelten: 1ste prijs W. Kralt; 2de prijs C. de Hoog; 3de prijs Joh. Sosef; 4de prijs D. Parlevllct. Oude gelten: 1ste prijs S. v. d. Kwaak; 2de prijs M. Zeilstra; 3de prijs J. Vinnen. VOORSCHOTEN. VIJFTIG KIPPEN GESTOLEN. Gisternacht zijn ten nadecle van den arbeider P. van een stukje tuinland aan de Wijngaarden laan ongeveer 50 kippen Patrijs Leghorns, van een Jaar oud gestolen. - De speldjcsverkoop voor den Kath. Radio Omroep heeft f. 42,25 opgebracht. AARLANDERVEEN. INBRAAK BIJ MANUFACTURER. Gelden distributiebons vermist. In den afgeloopen nacht is Ingebro ken in de woning van den manufactu- rler M. A. Hoogeveen, alhier. Te ongeveer twee uur vannacht werd mej. H. Wakker, naar zij meende door het geronk van vliegtuigen. Zij ging naar be neden. In de hulskamer zag zij tot haar grooten schrik een man in knielen de houding voor het dressoir zitten. In allerijl vluchtte hij met medeneming van geld, brood- en koffiebons. Hoe groot het gestolen bedrag ls. kon nog niet wor den vastgesteld. Sigaren, die de Inbreker klaar had gezet om mede te nemen, moest hij bij zijn vlucht laten staan. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. ALPHEN. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Autobestuurder ernstig gewond. Gistermiddag ls op den Steekterweg een auto tegen een links van den w<?g staan de boom gereden, doordat de bestuurder A. B. uit. Amsterdam vermoedelijk onwel werd. Hij vloog met het hoofd door de voorruit en liep daardoor ernstige ver wondingen op. Dr. H. verleende de eerste hulp. terwijl de zwaar beschadigde wagen door een kraanwagen van de garage Jac. Boot werd weggesleept. BEEN GEKNEUSD. In de Hooftstraat kwam het 6-jarig dochtertje van ds. H. ln botsing met een vriendinnetje, waarmede zij te zamen fietste. Na de botsing viel zij tegen een haar passeerende vrauchtauto. Het kind kneusde haar been. Dr. P. verleende de eerste hulp. BODEGRAVEN. ROTTERDAMSCHE VLUCHTELINGEN NAAR ONZE GEMEENTE? Naar wij van officieele zijde vernemen, be- staot er heel veel kans dat zeer binnenkort Rotterdamsche vluchtelingen in onze gemeente zullen worden ondergebracht. Men zoekt daar voor onderdak by particulieren, die bereid zijn, Leek haar portret niet? Het dorpje Vijfhuizen ln de Haar lemmermeer veel bezocht oord voor kunst- en landschapschilders is ge tuige geweest, zoo meldt de Res. Bode, van een merkwaardige gebeurtenis. Terwijl een kunstschilder een koe zat te schilderen, noodigde een vriende lijke bewoner hem uit voor de thee. Zeer begrijpelijk werd dit aanbod met graagte aanvaard: Na korten tijd keerde de kunstschil der naar zijn ezel terug. Groot was zijn verbazing, toen hij evenwel moest constateeren, datjfcijn „model" ln de korte rustpauze zich niet rustig had gehouden, maar zich zelf voor den ezel geplaatst en, zijn ruwe tong als pen seel gebruikend, 't doek geheel schoon gelikt had. Geen streekje verf was er meer op en was het koetje het met zijn evenbeeld niet eens en daarom kregelig geworden? ook het palet was een grondige schoonmaakbeurt gegeven. tegen een kleine vergoeding van 50 ct. per per soon per dag een of meerdere Rotterdammers in huis te nemen. Degenen, die hiertoe bereid zijn. worden verzocht zich Maandagmorgen op de secretarie te melden. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. REDE VAN DEN BURGEMEESTER. De gemeenteraad vergaderde gisteren. Af wezig met kennisgeving de heer F. J. Kou- wenhoven. Na de opening hield de voorz. een toespraak, waarin de gebeurtenissen van de afgeloopen weken werden gememo reerd. Wij gedenken, aldus spr., met eerbied de beide Jonge menschen uit onze gemeen te, Johannes van Veen en Abraham Hen- drikus Schakenbos, die op het slagveld zijn gevallen en het hoogste offer hebben ge bracht. Wij gedenken ook hen, die in onze gemeente als slachtoffers van het lucht bombardement zijn omgekomen. Moge de Almachtige God de achtergebleven familie betrekkingen Zijn genade en troost op bij zondere wijze doen ervaren. Het mag niet onvermeld blijven, zoo ver volgde spr., dat in de donkere dagen, die wij beleefden, óók gewaagd kon worden van lichtpunten. Lichtpunten die zich open baarden in een voorbeeldige plichtsbetrach ting en diep gevoelde gemeenschapszin. Op de evacuatie van 2500 personen naar onze gemeente waren wij totaal onvoorbereid. Eerst ln den avond van den Tweeden Pink sterdag werden wij van hun komst op de hoogte gesteld. Toch is alles goed verloopen, dank zij het groote plichtsbesef van amb tenaren. politie en burgerij. Een tweede verheugend teeken was de opbrengst van de eerste collecte voor de slachtoffers, f. 1900.is voor onze gemeente waarlijk een mooi bedrag. Een bijzonder woord van dank komt zeker toe aan de heeren uit Alphen a. d. Rijn, die het initiatief namen om de hulpverleening voor de Rijnstreek te com bineeren. Op deze wijze kon aan de ge troffenen uit onze gemeente een belangrijk hooger bedrag worden uitgekeerd dan "an ders het geval was geweest. Sprekende over de taak van den raad zelde spr., dat wij ons zullen hebben te be palen tot onze eigenlijke taak. Laat ons deze, dankbaar voor alles wat ons nog ge laten werd, met trouw en opgewektheid ver vullen, en ons daarbij tegenover de bezet tende overheid waardig gedragen. De notulen Werden vastgesteld en de In gekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. De exploitatievergoeding over '37 voor de bijzondere school voor Ul.O. werd vastgesteld op f. 17.79 per leerling. Besloten werd het laatste raadsbesluit in zake de herziening van de jaarwedde van den Keuringsveearts in te trekken, en deze Jaarwedde later te herzien. Daar de bewoner van het onbewoonbaar verklaarde pand C 103 zijn woning heeft verlaten, wordt het raadsbesluit waarin ver lenging van bewoonbaarheid werd goedge keurd, eveneens ingetrokken. Tot vaststelling van een verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden wordt met alg. st. besloten. Gunstig wordt beschikt op een verzoek om vermindering van hondenbelasting. Een voorstel tot ver leening van de gewone jaarlijksche extra hulp aan werkloozen, wordt na toelichting door den voorzitter aangenomen. Aan 116 personen werd hulp verleend. 17 aanvragen daarvoor werden afgewezen. Bij het voorstel tot wijziging van de be grooting. diensten 1939 en 1940 worden ver schillende toestanden gememoreerd die deze wijzigingen noodzakelijk maken. Aan den heer J. de Graaf zal een res titutie worden verleend van f.25.voor ge maakte onkosten aan tuingrond. Voorge steld wordt het salaris van den heer Jac. Kroon, de beheerder van het distributie kantoor te verhoogen van f60.op f. 85. per maand. De heer Scheel zou dit bedrag gaarne op f. 100.— zien gebracht, gezien do groote verantwoordelijkheid en het vele werkt dat verricht moet worden. De voor zitter zegt dat B. en W. er van overtuigd zijn. dat de heer Kroon uitstekend werk verricht, doch zij vinden een verhooging van f.25.— per maand voldoende. De heer Goedhart is het met den heer Scheel eens. Het voorstel-Scheel (verhooging tot f. 100.— wordt tenslotte verworpen en dat van B. en W. met de stem van den heer Goed hart tegen aangenomen. De voorz. deelde mede, dat het B. en W billijk voorkomt aan mej. Westgeest voor het schoonhouden van het Distributiekan toor aan den Rijndijk een vergoeding toe te kennen van f. 2.50 per week. De heer de Kort pleitte voor een bedrag van f3. waai mede de raad zich echter niet kan ver eenigen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Van de gemeenten Tlel, Rumpt en Deyl zijn dankbetuigingen ontvangen voor de goede zorgen door onze gemeentenaren be toond aan de vluchtelingen uit die gemeen ten. Bij de rondvraag informeert de heer Scheel naar de mogelijkheid van stichting van een Centraal slachthuis, doch de voor zitter oppert daartegen bezwaren. De heer Loomans herhaalt zijn verzoek oe treffende een distributiekantoor op het dorp, in de vorige vergadering gedaan. De voorz. zegt dat daarop voorloopig niet kan worden ingegaan, doch stelt een oplossing ln uitzicht. TER AAR. VRACHTAUTO TE WATER. Een groote vrachtauto van de fa. B. geraakte, vermoedelijk doordat de bestuurder even werd afgeleid bij Korteraar te water. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af, terwijl de materieele schade gering was. Teraardebestelling T. Hegeman. Onder groote belangstelling werd het stof felijk overschot van den gesneuvelden milicien T. Hegeman op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevon den zich o.m. het college van B. en W., verte genwoordigers van de Ned. Herv. Jongel.-Ver eenlglng op G. G. en van de Ned. Herv. Zon dagsschool. Ds. Huls memoreerde ln zijn toespraak om. de geschiedenis van Job, die al zijn zonen en dochters op eenmaal moest afstaan en toch kon zeggen: de Naam des Heeren zij geloofd. Hij sprak de hoop uit. dat ook de nabestaanden zich op deze wijze tegenover het verlies van dit veelbelovende Jonge leven, weggenomen ln dienst van het Vaderland, zouden kunnen stel len. De heer E. J. Kerkhoven stelde de ver diensten van den overledene als tweede voor zitter van de Jongel.-Vereen ln het licht, en de heer D. Goedhart bracht eUn arbeid voor de Zondagsschool in herinnering. Een zwager van den overledene dankte voor de belangstelling, waarna ds. Huls deze aan grijpende plechtigheid besloot met het Onze Vader. ZOETERMEER. Plannen tot oprichting van een onderlinge brandverzekering. Woensdagavond vergaderde het bestuur der Middenstandsvereeniging „Aller Belang" met een aantal genoodlgden in het Spaarbankge bouw alhier om tot oprichting te geraken van. een Onderlinge plaatselijke Brandwaarborg Maatschappij. Na opening door den voorzitter den heer H. B. Groenhejjde. sprak de heer v. d. Eljk. secre taris van den Bond van Brandwaarborg Maat schappijen te Overschie. Aan de hand van ver schillende gegevens toonde hij de voordeelen die een dergelijke onderlinge Maatschappij biedt, aan. Enkele vragen werden door hem beant woord. Besloten werd een voorloopig comité te vor men bestaande uit de heeren Chr. Westerman. P. H. Grocnheyde. G. van Straalen, Jac. van Aalst J. Jansse, A. de Kramer. H. B. Groen- heyde en C. van Schuppen. die de zaak nader zullen uitwerken, waarna het de bedoeling ls ln een openbare vergadering tot een definitieve oprichting over te gaan. Gem een te bode benoemd. Door B. en W. is met ingang van 1 Juli tot Gemeentebode benoemd de heer A. van Bree- schoten alhier. Tweetal Geref .Gemeente. Op het tweetal der Geref. Gemeente al hier komen voor de candldaten T. Dorre- steyn en C. van de Woestyne te Rotterdam. Onze dorpsgenoote mej. M. C. van Reeu- wljk slaagde aan het instltuut-Schoevers te Den Haag voor stenografie en typen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Harlingen ds. M. H. Bolkesteln te Drogeham. voor Godlinze ds. L. J. van der Kam te Beetgum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Steen wijk ds. J. M. Visser te Midwolda. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Dirksland en Vlaardingen ^and T. DorresteUn te Rotterdam; te Enkhulzen en te Ridderkerk cand. C. van de Woestfjne te Rotterdam. M. T. S. TE HAARLEM. Overgangsexamens. Aan de Middelbare Technische Hooge- school te Haarlem zijn bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leer jaar in de af deeling weg- en waterbouw kunde J. H. Holswllder en A. van Katwijk, beiden te Leiden: idem afd. werktuigbouw kunde J. A. Habig te Wassenaar, J. ïL Romijn te Voorschoten. J. W. A. Schol te te Leiden en R. P. Steyn te Bodegraven; idem afd. electrotechnlek F. J. W. de Graaf te Leiden; idem afd. vliegtulgbouw- kunde A. M. van Leeuwen en J. Schreu- der, belden te Leiden en A. Pool te Was senaar. GEBOREN: Helena Theodora, dr. van J. N. v. Noort en H. Th. v. Veldhoven Maartje, dr. van H. Wilschut en L. S. P. Sprultenburg. ONDERTROUWD: JdD'21B1janSjEAr' 3m" 23 J' 60 V' OVERLEDEN: J. M. B. StruUkenkamp. wed. van J. J Ken- beek 63 j. RIJNSBURG. 4 Juli Groenten veiling* Aardappelen f. 1.25—1.50: uien f. 2.30—3.00; peen f. 5.506.00; Kroten f. 1.30—1.60; Radijs f.0 60— f. 1.00; Rabarber f 1.30—1.60; Tuinboonen f.5 00 f.650; doperwten f. 12.00—14.00; prinsesse boonen f.15—18; kropsla f. 1.30—2.00. ROELOFARENDSVEEN, 4 Juli - Smj boonen volle gr. f. 2.05—290; stek f. 1.45—190; kas f. 1.75—290; stek f. 1.101.35; Princeboonen f.2.55—2.60; Peulen f. 1.00—2.50; Doppers f. 1.10: Witte CapuciJners f. 0.95—1.00; Tuinboonen 37— 41 ct. per 10 kg.; Augurken D f. 1.45; Augurken E f. 0.65; Stippel C. en D. 25—37 ct. per 25 kg. TER AAR, 4 Juli. Per 10 kg.: Peulen f. 1.; Doperwten 80—91 ct,; Capucijners 80 ct.; Witte capuc. f. 0.90—1.30; Tuinboonen 3647 ct.; Snij- boonen f. 290-250; Dubb. Stampr. f. 1.90: Au gurken 63 ct. per 25 kg VOORHOUT. 7 Juli. SlachtkonUnen 65125 ct.; jenge konijnen 25—40 ct; jonge hanen tot 35 ct kippen tot 50 ct.; duiven tot 11 ct Alles per stuk. ZEVENHOVEN, 4 Juli ElerenvelUng Aanvoer 1922 stuks f. 3.50—4.75. ZOETERMEER. 4 Juli EierenveilingAan voer 15.000 stuks. Prijs der kippeneieren f. 4.20— f.4.60; eendeneieren f. 3.40—3.60 per 100 st 3—?

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7