STADSNIEUWS Uit de door Duitschland gepubliceerde documenten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 Juli 1940 Gebrek aan samenwerking tusschen de geallieerden Welke bon is geldig 11 i Bon nr. 69 n.l Bon nr. 75 Bon nr. 80 I Bon nr. 85 i i Broodbon nr. At t.m. 50 Broodbon nr. 5t t.m. 60 Petroleumbon nr. 2 Laatste Berichten Binnenland Reorganisatie der provinciale en periodieke pers in corporatief verband De koffie- en Ihee-disfributie wlj' reeds met enkele noorden melding gemaakt van nieuwe door Duitschland gepubliceerde documenten over den strijd ln het Westen. Daaruit blijkt wel zeer duidelijk, hoe de samenwerking .-eer veel te wenschen overliet, zoodat be schuldigingen en verwijten over en weer niet konden uitblijven. Uit deze uitvoerige reeks willen wij hier en daar nog een greep doen. Uit een protocol van 22 Mei van den op persten oorlogsraad: \,r °p !,en vraag van Churchill verklaart Weygand. dat reeds groote massa's vijande lijke infanterie in contact staan met het leger-Huntziger. ten Oosten van het gebied tusschen Oise en Somme. Weygand voegde hieraan toe: „Voor onze oogen heeft zich een eerste Duitsche aanval afgespeeld en hij speelt zich nog af, welke volgens een tot dusver onbekende formule met nieuwe gevechtsmiddelen tot ontwikkeling komt. De generaal is van mcenlng. dat deze eer ste aanval gevolgd zal worden door een of fensief in klassieken styi met krachtlgen steun van artillerie. Na oplossing van het eerste probleem zullen wij ons moeten be zighouden met een tweede, welks oplossing niet minder moeilijk is. te meer. daar hef tige aanvallen van den vijand naar het Zuiden, n.l. op de in de Maglnot-linie staan- 1 de legergroepen, verwacht moeten worden. Weygand bracht vervolgens rapport uit over de resultaten van zijn reis naar het front. Hij verklaart, dat het uitgesloten is, van de Engelsch-Fransch-Belgische hoofd groep. die zich nog in het Noorden bevindt en die ruim 40 divisies omvat, te eischen zich eenvoudig een weg te banen naar het Zuiden en aansluiting te zoeken met het Fransche hoofdleger. Een dergelijke ma noeuvre is tot mislukken veroordeeld. De toestand eischt in tegendeel, dat de be schikbare Fransche en Engelsche strijd krachten onder bescherming van het Bel gische leger, dat voor hen de dekking naar het Oosten en zoo noodig naar het Noorden op zich neemt in het gebied van Kamerijk en Atrecht en in de algemeene richting St. Quentin een aanval naar het Zuiden on dernemen en op deze wijze den Duitschen pantserdivisies, die zich op het oogenblik in den zak van St. QuentinAmiens be vinden. in de flank aanvallen. Tegelijker tijd moet het Fransche leger van generaal Frère, die ten Zuiden van de Somme bij Beauvais staat, naar het Noorden aanval len. Alleen op deze wijze kan de terugtocht van de in België staande legeronderdeelen met succes ten uitvoer worden gelegd. Weygand heeft een langdurige bespreking gevoerd met den Belgischen koning en den generalen staf. Over de taak van het Bel gische leger bestaan volgens den opperbe velhebber twee opvattingen. Tot dusver heeft de koning voor geen van deze opvat tingen een beslissing getroffen. De eene, cüe Weygand deelt, bestaat hierin, het Bel gische leger op te dragen zich van de Schelde naar den User terug te trekken en daarbij de dekking op zich te nemen van de FranschBritsche strijdkrachten, die op rukken naar St. Quentin. In feite bevindt zich het Belgische leger tusschen de mon ding van de Schelde. Gent en Oudenaarde in een gevaarlijken toestand. De tweede op vatting werd vertegenwoordigd door gene raal van Overstraaten, adjudant van koning Leopold. Volgens deze opvatting zou het Belgische leger in zijn tot dusver ingeno men stelling moeten blijven en zich zoo noodig moeten losmaken van de andere ge allieerde strijdkrachten. Zijn taak is het, de kust in een breeden halven cirkel te be schermen. Het zenden van materiaal kan in dit geval gewaarborgd worden via Oost ende en Duinkerken. Ter motiveering van dit plan wees generaal van Overstraaten op de vermoeidheid van de Belgische troe pen. Zij hebben van Maastricht af aldoor marschen afgelegd. Hij wees ook op het moreel van deze troepen, dat natuurlijk ge leden heeft onder dezen langen terugtocht. Van hen te eischen opnieuw terug te trek ken en het nationale gebied bijna ln zijn geheel prijs te geven zou beteekenen. den troep blootstellen aan een nieuwe golf van demoralisatie. Weygand verzette zich met klem tegen deze opvatting. Hij betoogde, dat de strijd krachten van de geallieerden een eenheid vormden, dat de Franschen en Engelschen den Belgen te hulp zijn gekomen en dat thans de Belgen verder moeten strijden aan de zijde van de Engelschen en Franschen. De koning heeft niet ingegrepen In de discussie. Eerst bij zijn terugkeer naar het groote hoofdkwartier vernam Weygand. dat het Belgische oppercommando zich had aangesloten bij zijn meening. Onder deze omstandigheden, gaat de ge neraal verder, zal het Belgische leger voor de dekking zorgen, terwijl de Fransch—En gelsche strijdkrachten zich naar het Zuiden zullen ontplooien. Tijdens de uiteenzetting van Weygand gaven Churchill en generaal Dill herhaal delijk hun instemming te kennen. Churchill herhaalde verscheidene malen, dat het herstel van het contact der Noor delijke en Zuidelijke legers via Atrecht niet gemist mocht worden. Churchill deelde iets later in een particuliere bespreking aan Reynaud en Weygand mede, dat de betrek kingen van generaal Billotte met den op perbevelhebber van het Britsche expeditie- leger niet volkomen bevredigend zijn. Ge neraal Gort is vier dagen lang zonder in structie gebleven. Weygand constateerde de volledige goed keuring, die de Britsche regeering en de generale staf aan ztfn plannen hechtten. HIJ bracht vervolgens even beslist en dui delijk als hoffelijk twee in zijn oogen be slissende eischen naar voren: 1. Het is van doorslaggevend belang voor het succes van den beginnenden slag. dat het Britsche luchtwapen en wel jachttoe- stellen, zoowel als bombardementsvliegtui gen volledig ii. het gevechtsgebled aan den strijd deelnemen. Met het oog op het be lang van onze samenwerking acht Wey gand het op het oogenblik noodzakelijk, dat het Engelsche luchtwapen voorloopig, slechts voor eenige dagen, zijn verre-af- standsvluchten staakt, om permanent en direct aan het front zelf, oi in de naaste omgeving op te treden. Hij eischt derhalve, dat het Britsche luchtwapen het bevel krijgt zijn krachtsinspanning in do streek der ontworpen operaties te verveelvul- digen. Vice-luchtmaarschalk Pelrsc wees er op, dat een deel van de Britsche bombard ments-e.skadcrs (vooral de Wellingtons) nauwelijks overdag in den strijd kan wor den geworpen, aangezien de vliegtuigen te geëxponeerde doelen vormen. Het schijnt hem van buitengewoon belang toe. dat aan den anderen kant, b.v. de Maasbrug gen of de spoorwegknooppunten op eenlgen afstand van de eigenlijke opcratlellnie werden gebombardeerd. Na een gedachten- wisseling tusschen hem en Weygand. waaraan ook Churchill deelneemt, wordt overeengekomen, dat voldaan zal worden aan de wenschen van den generalissimus en dat de Britsche luchtstrijdkrachten van het moederland uitsluitend in den veldslag gebruikt zullen worden. 2) Weygand wijst dan uitdrukkelijk op het gevaar der nationale verdediging, dat voortvloeit uit den vluchtelingenstroom uit Nederland, België en Noord-rrankrijk. De langs de wegen trekkende massa's be lemmeren de bewegingsvrijheid der troe pen en oefenen een ongunstlgen invloed uit op den geest van de troep. Het is be slist noodzakelijk, dat de in beweging zijn de vluchtellngencolonnes op de velden kampeeren en slechts met zekere beper- knigen verder mogen trekken. Weygand toonde zich op dit punt uiterst krachtig tegenover den Koning der Belgen. Chur chill en Reynaud spreken hun volledige goedkeuring uit voor de door den generaal naar voren gebrachte opvattingen. Churchill concludeert uit een verdere mededeeling van Weygand. dat met ge bruikmaking van geschikte methodes en met de noodige koelbloedigheid de aanval len der Duitsche pantserstrijdkrachten, zelfs wanneer zij gesteund worden door bombardementsvliegtuigen, kunnen worden afgeweerd en dat het er thans om gaat overal tot het uiterste ln de stellingen stand te houden. Generaal Weygand voegt hieraan toe, dat men ook handelend moet optreden en dat,.waar men aanvalt, men ook Iemand stoort." Men weet, hoe de tegenaanval tot ontzet der ingesloten troepen Ls mislukt! Heftige klachten over gebrekkige lei ding en verbinding bij de in Noord-Frank rijk en België opereerende geallieerde le gers heeft Churchill naar voren gebracht ln een telegram van 24 Mei 1940 aan Rey naud. Daarop volgt een telegram van Rey naud aan Churchill van 24 Mei, waarin Reynaud van zijn kant klaagt in verband met de ontruiming van Atrecht en Lo Havre door de Engelsche troepen en waar in hij den elsch stelt, dat zij zich onder werpen aan de bevelen van generaal Wey gand. In dit telegram wordt o.a. gezegd: Het ls dringend noodzakelijk het leger van Gort via Duinkerken van proviand te voor zien. Dit leger wordt door de beide divisies Fagalde gedekt. Het is wenschelijk dat gU (Churchill) troepen zendt naar de havens zooals gij gisteren gedaan hebt voor Ca lais. Generaal Weygand heeft tot zijn ver rassing geconstateerd dat ln strijd met het plan de stad Atrecht gisteren ontruimd is door de Engelsche troepen. De onmoge lijkheid om met Blanchard, den opperbe velhebber van het Belgische leger, en de legers van Gort en Blanchard direct ln verbinding te komen, veroorlooft het ge neraal Weygand niet u antwoord te geven over het ontbrekende contact tusschen Blanchard en Gort. Aangezien hij echter direct ln contact staat met het Belgische leger, heeft hij de overtuiging dat zijn be velen Blanchard en Gort hebben bereikt, Het bewijs voor de samenwerking tusschen Blanchard en Gort schijnt te blijken uit het feit dat in de afgeloopen nacht een Fransche divisie een Engelsche divisie heeft afgelost. Generaal Weygand heeft zooeven bericht ontvangen, van het weghalen van de zware eenheden van de Engelsche legers uit Le Havre, hetgeen achter het front een groote moreele verwarring doet ontstaan. Even als ik zelf is ook hij er van overtuigd, dat hij daar niet van te voren van in kennis is gesteld. GIJ zult evenals ik van meening zijn, dat in deze noodlotszwangere uren de eenheid van leiding meer dan ooit uit gevoerd moet worden en dat de bevelen van generaal Weygand ten uitvoer moeten worden gelegd. Generaal Weygand is er van overtuigd, dat zijn plan alleen dan met succes bekroond kan worden, wanneer het Belgische leger en de legers van Blan chard en Gort vervuld zijn van den fana- tieken wil om een uitval te ondernemen, welke hen alleen kan redden. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING EN GEZINSLEIDING. Een nieuwe actie ingezet De commissie Inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding heeft onder leiding van den wethouder van sociale za ken, den heer J. J. van Stralen, een bijeen komst gehouden, waarbij waren uitgenoo- digd de vertegenwoordigsters van alle ver- eenlglngen ln Lelden werkend op maat schappelijk en charitatief gebied en de sociale werksters, die ln Februari van dit jaar de z.g. bijeenkomsten van vertrouwens personen in het V.V.H.-huis hadden mee gemaakt. In deze bijeenkomst werden besproken de tegenwoordige omstandigheden, waarin voor verschillende artikelen een distributie- regeling bestaat of verwacht kan worden en de noodzakelijkheid van een goede voor lichting op het gebied van voedingsleer en koken, van doelmatige besteding van het inkomen en van waschbehandeling. Gedurende de geanimeerde vergadering werd uit de aanwezigen een subcommissie gevormd, bestaande uit de dames: Mej. O. de Jong, Mevr. M, S. Juynbol- Usselsteyn, Mej. A. G. van Nes, Mevr. M. van Os-Mens, Mevr. R. Sclirandt-Schlich- tlng, die zich speciaal met de propaganda voor deze voorlichting wil belasten. De voor lichting zal bestaan ln het geven van: twee kookdemonstraties van gedistribueer de levensmiddelen, een overzicht van de voedingsmiddelen, die ln het gezin met groeiende kinderen het broodtekort kunnen aanvullen en een rationcele bereiding van die levensmiddelen, welke thans ln over vloed te verkrijgen zijn. Deze demonstraties zullen gehouden wor den op Woensdag 17 Juli a s. ln de groote zal van het „Leldsche Volkshuls" en wel in de middag- en avonduren; een tentoonstelling op 10 en 11 September n.s„ eveneens in de groote zaal van het „Leldsche Volkshuls" van oordeelkundig bereide spijzen vooral van levensmiddelen, welke gedistribueerd zijn of waarvan schaarschte verwacht wordt, een overzicht van de waschbehandeling vooral van die goederen, welke moeilijkheden bij de bo- handellng in het gezin opleveren. Do propaganda zal verder gevoerd worden door het uitgeven van een circulaire, die do huisvrouwen van alle standen rangen op roept om aan korte cursussen deel te nemen die door de besturen der plaatselijke huis houdscholen en de commissie inzake huis houdelijke voorlichting in September a.s. op groote schaal zullen worden georgani seerd. naar aanleiding van de bovenge noemde tijdsomstandigheden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: C. E. Conljn. Zeestraat 8, Noordwijkerhout. bloe.mbollenkweekerij en binnen- en buitenl. handel. BEROEPEN. De heer E. D. Ninck Blok, theologisch candidaat alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Brouwershaven. Cand. T. Dorrosteyn uit Rotterdam ont ving een beroep naar de Geref. Gom. alhier. CIIR. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS. Voor het eindexamen zijn geëxamineerd en geslaagd 6 candidaten: mej. W. M. Holt- rust. Katwijk aan Zee, en de hoeren A. J. Kerkhoven. Hazerswoude; M. Kramer, Bo degraven; J. P. v. d. Born, Lelden; W. Boute. Leiden en A. van Es, Lelden. LEIDSCHE KINDEREN NAAR NOORD-OOSTENRIJK. Ingevolge de uitnoodlging van den gouw leider van Boven-Donau (NoorcLOostenriJk), waarbij voor zwakke kinderen van 8—14 Jaar dc gelegenheid werd opengesteld om 2 it 3 maanden tot herstel van gezondheid ln kinderherstellingsoorden en welgestelde families in Boven-Donau (Noord-Oosten rijk) door te brongen, hebben zioh daar voor in onze gemeente veertien gegadigden aangemeld. Deze kinderen zijn alle door den directeur van den Gem. Geneeskundi gen Dienst. dT. M. D. Hbrst onderaoöht en zullen binnenkort worden uitgezonden. Onder hen bevindt zich een aantal kinde ren van moeders, die in Boven-Oostenrijk geboren, doch hier ter stede woonachtig zijn. IN HET WATER GEREDEN. Om ongeveer half een hedenmiddag ge raakte het ongeveer twaalfjarig meisje L., wonende aan de Lusthoflaan alhier, mot haar flets in de Oude Hcerengracht. nlhier te water. De heer H. J. de Koster, die van dit onvrijwillig bad getuige was, sprong het meisje zonder aarzelen achterna en smaak te het genoegen, haar behouden op het droge tc brengen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd ls voor het doctoraal exame® Nederlandsche letteren, de heer B. C. Dam- stecgt (Rotterdam); voor het doctoraal examen geneeskunde, mej. M. Kampman (Lelden); voor het doctoraal examen rech ten: mevr. J. M. Molenbroek—Harry (Den Haag) en de heer H. J. M. Cokart (Rot terdam); voor het candldaatsexamon rechten dc heer M. Spruijt (Heemstede»; voor het artsexamen 1ste gedeelte; mej. M. N Ekkcr (Lelden) en de heeren A. M. Koolhaas (Leiden) en L. B. den Houter (Den Haag). Bevorderd tot arts werden: mej. A. E. C. van Bergen (Den Haag) en de heeren Lie DJing Pho (Leidon), E. de Wind (Den Haag); P. B. Noordzij (Rotterdam) en A. BiJdenÜIJk (Amcrfoort). Voorts is dc heer J. ton Katc, chef de cllniqur aan het gemeenteziekenhuis aan den Zuldwal te 's-Gravenhage, gepromo veerd tot doctor op een proefschrift, geti teld: „De buisvormige resoctie van de maag" (volgens do eerste methode van Billroth). Voor deze promotie, waarbij prof. dr. W. F. Sucrmondt als promotor optrad, be stond groote belangstelling. Met ingang van 8 Juli a.s. worden de heeren A. W. Wester en P. Nlkkissen, kler ken bij dc Nedcrlandsche Spoorwegen te Utrecht, als zoodanig overgeplaatst naar het plaatskaartenbureau aan het station alhier. De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink zal in het vervolg Zaterdags van 11—12 uur spreekuur houden ln hét nieuwe Stadhuis, Ingang Vlschmarkt. Onze stadgenoot, de heer J: Overduln is geslaagd voor het eindexamen der Theologische school van de Chr. Geref. Kerk to Apeldoorn. In den afgeloopen nacht heeft de 53-Jarlgc J. S. in zijn woning aan deh Hoogc Morschweg zijn linkerenkel gebro ken, doordat hij op de trap een verkeerde stap deed en daardoor een trede oversloeg. Dc Eersto Hulpdienst vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. Do politie heeft een 52-Jarlgen man aangehouden die een rywlel, dat hU ge huurd had, elders had beleend. Gistermiddag omstreeks 12 uur zyn op den Maredljk twee bakfletson met elkaar in botsing gekomen, waarby de bestuurder van een dier voertuigen, de 16-Jarlge P. M. uit dc da Costastraat met zyn linkerbeen zoodanig bekneld raakte, dat dit lichaams deel brak. Dc E.H.D. bracht den Jongen ter behandeling over naar het Academisch Ziekenhuis. Generaal Weygand heeft op 2 Juni op nieuw telegrafisch het meest dringende verzoek gericht tot het Britsche opperbe vel om de vloot en de luchtmacht by Duin kerken te doen ingrypen, opdat de Fran sche achterhoede niet zou worden opge offerd. Dit telegram heeft den volgenden tekst: „Admiraal Nord heeft hedenmorgen getelegrafeerd, dat behalve de 25.000 Fran schen, die het bruggehoofd van Duinker ken verdedigen, daar nog ongeveer 22.000 andere Franschen zijn. Alle Engelschen worden vanavond weggebracht. Daar tc hopen is, dat in den nacht deze 22.000 man kunnen worden overgebracht, zyn er mor gen vroeg nog 25.000 verdedigers over. Op grond hiervan heeft admiraal Nord ver klaard. dat hy te Duinkerken zal biyven en de verwoesting van den haveningang tot een later tydstip' zal uitstellen. Hij eischt, dat hem morgen, d.i. Maandag avond, alle Britsche verweermiddelen te water en ln de lucht ter beschikking wor den gesteld, om zyn 25.000 man in veilig heid te brengen, die door hun standhouden de inscheping van de laatste Britsche con tingenten hebben mogelijk gemaakt. Ik verzoek u zoo dringend mogciyk, namens den opperbevelhebber, de vervulling van het verzoek van admiraal Nord mogeiyk te maken. Er zij op gewezen, dat de soli dariteit van beide legers eischt, dat de Fransche achterhoede niet wordt opgeof ferd." Generaal Weygand richtte op 3 Juni tot Reynaud het dringende verzoek nog een- maai by Churchill er op aan te dringen, dat de Britsche luchtvloot de Fransche troepen te hulp zou komen. In een bericht van den Franschen lucht- bevelhebber generaal Vuillemin wordt o.a. het volgende gezegd: „Wanneer de vyand, hetgeen te verwach ten is, binnenkort een nieuwen massalen aanval met gepantserde troepen en het luchtwapen begint tegen het ln aanbouw zijnde nieuwe verdedigingsfront, dan is het alleszins te verwachten, dat hij wederom onze nieuwe stelling omver werpt en een snellen en diepen doorbraak forceert, die wij niet meer kunnen ophouden, wanneer wij niet in staat zijn reeds bij het begin van den aanval de vyandeiyke bommen werpers door een massaal gebruik van ge allieerde eenheden Jachtvliegtuigen buiten gevecht te stellen. Een dergelijke massale inzet eischt de ondersteuning van ten minste de helft van het op Engelsche vliegvelden gestationneerde luchtwapen. Dit ls des te noodzakelijker, omdat de Duit sche actie, in het Zuidoosten en de moge lijke oorlogsverklaring van Italië mij met het oog op de buitengewoon zwakke strijd krachten in het Zuidoosten en Noord-Afrika reeds gedwongen hebben deelen van het luchtwapen naar het Zuidoosten te dirl- geeren. Deze commando's die in verhouding tot het eventueele gevaar belacheiyk klein zijn, zouden, nadat Italië in den oorlog is gekomen, versterkt moeten worden, indien niet ons geheele Zuidoosten zonder verde- digig aan een Italiaansche actie prijsgege ven wil worden. Een dergeiyke actie zou even goed uit aanvallen met pantserwagens en het luchtwapen kunnen bestaan en zou hetzelfde succes kunnen hebben als de Duitsche aanval in het Noordoosten. Ik acht het niet noodig den nadruk te leggen op den ernst van den hierboven weergegeven algemeenen toestand. Wan neer wy niet van de hoogste Britsche auto riteiten de vereischte ondersteuning volle dig en onmlddeliyk ontvangen, dan ïykt het my waarschijnlijk, dat de Fransche strydkrachten verslagen worden en de oor log voor Groot-Brittannië en voor Frankrijk verloren gaat. Daar de vijand het tijdstip van den aanval kan kiezen, kan de ge- eischte ondersteuning slechts dan als on- middelijk worden beschouwd, wanneer de Britsche Jachtgroepen van te voren in Frankryk gestationneerd worden. Ik heb daarom de eer u te verzoeken by de hoog ste Britsche autoriteiten een verzoek in te dienen, opdat de ondersteuning volgens de volgende richtlijnen gegeven zal worden. 1. Oogenblikkelijk zenden van tien Brit sche jachteskaders, die in de omgeving van Evreux-Dreux gestationneerd moeten wor den en gebruikt kunnen worden voor de ondersteuning van de landstrydkrachten ten Westen van de Franschen opmarsch tusschen de iyn Pointoise-Peronne en de zee. Dit zou my in staat stellen, sterke ïllllilltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHu (Lm. 5 Juli) j Vz ons thee of Vi pond koffie j (t.m. 12 Juli) 1 V/i on» bloem of bakmeel. (t.m. 25 Juli) 1 kilogram suiker. (t.m. 2 Augustus) g l/ï ons thee of Y* pond koffie (t.m. 11 Juli): 1 2000 gram brood. (8 t.m. 18 Juli) 1 2000 gram brood. (t.m. 14 Juli): j 2 liter petroleum. ^iiiiiilliiiiiiliiiiililliiiilillliiiiiillllllllllllilllliiiillilillliiilllllill(r strydkrachten bereid te houden voor het overige front, waarby ook rekening gehou den moet worden met de naar het Zuid- Oosten te dirigeeren eenheden. 2. Voorbereidingen voor het zeer vlug zenden naar Frankryk van tien andere jachteskaders, die na de eerste gevechts- dagen op het reeds door de Britten bezette gebied gestationneerd zouden moeten worden. 3. Daar deze eskaders gestationneerd zou den moeten worden op de door de Engel schen en Franschen bezette steunpunten, zouden er voor de ravailleering geen bij zondere maatregelen genomen behoeven te worden. Indien de vyand werkelijk de stra tegische fout zou maken, zonder vooraf gaande nieuwe aanvalshandelingen, tegen Frankryk op te treden, zouden deze eska ders nog denzelfden dag op hun Engelsche steunpunten kunnen terugkeeren. Boven dien zouden zy op deze wijze vermoedeiyk ontkomen aan de bómbardecrlng volgens een bepaald plan van de steunpunten der jachtvllegtugen in Engeland, waarmede de vyand zoo goed als zeker zyn operaties te gen Engeland zal beginnen. Ik zou er nog eenmaal den nadruk op willen leggen, dat het voldoen aan deze eischen. voor Groot- Brittan lë. zoowel ais voor Frankryk, een vraagstuk is van leven of dood. De raad van voorlichting der Neder- landsche pers zendt ons het volgende com muniqué: Zooals reeds door ar. T. Goedewaagen medegedeeld ls in de byeenkomst van den raad van voorlichting dor Nederlandsche pers te 's-Gravenhage, heeft dezer dagen oVerleg plaats gevonden om te geraken tot samenwerking tusschen alle uitgevers van nieuwsbladen en tydschriften in den lan de. Deze waren tot dusverre ten deele aan gesloten bij een der twee bestaande orga nisaties, n.l. de „Nederlandsche Periodieke Pers'' en do „Provinciale Pers." Een be- langryk deel der nieuwsblad- en tyd- schrlftenuitgevers was echter niet geor ganiseerd. Bedoeld overleg met den raad van voor lichting heeft tot resultaat gehad, dat door de besturen van belde organisaties ls be sloten mede te werken aan de stichting van een nieuwe organisatie, de „Provin ciale en Periodieke pers", welke in corpo ratief verband de vakbelangen van allo uitgevers van nieuwsbladen en tydschrif ten in den lande zal vertegenwoordigen. De leiding dezer organisatie is gelegd in handen van den algem. voorzitter, den heer H. J. Kerkmeester te Ledden (voorzit ter van het dageiyksch bestuur der „Ne derlandsche Periodieke Pers"), die wordt bygestaan door den plv. voorzitter, den heer B. Th. Roosenboom te Cuyk a. d. Maas (voorzitter der „Provinciale Pers") terwyi als algemeen secretaris zal optre den de huidige secretaris der N.PP., de heer mr. M. J. C. Vry, te Amsterdam. De organisatie ls aldus opgebouwd, dat de uitgevers zullen zijn aangesloten by groepen, al naar gelang van het karakter der door hen uitgegeven bladen en pe riodieken, te weten: De groep Nieuwsbladen. De groep Vakbladen, en de groep Diverse Periodieken. De leiding van elk der drie groepen zal berusten by een groepsbestuur van 3 per sonen, te weten voor do groep nieuwsbla den de heeren B. Th. Roosenboom (Cuyk a. d. Maas), A. M Banda (Kollum) en A. J. M. v. d. Drift (Delft), voor dc groep vakbladen de heeren J. Moorman ('s-Gra venhage), J. M. Boom (Haarlem), en J. J. Lispet (Hilversum) en tenslotte voor de groep diverse periodieken de heeren A. J. C. Strengholt (Amsterdam), H J. A. Her mens (Amsterdam) en J. J. J. Bergmans (Tilburg). Gedurende het tijdvak van 6 Juli tot en met 2 Augustus a.s. geeft de met „85" genummerde bon van hot alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van IVi ons koffie of H ons thee.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2