VRIJDAG 5 JULI 1940 No. 24624 Diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland verbroken 81ste Jaargang Churchill motiveert den strijd bij Oran Fransche waarschuwing Fel Duitsch en lialiaansch Commentaar Nieuwe oriëntatie van Roemenië Verspreide berichten EERSTE BLAD Feiten van den dtuf LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakcnadvertcntles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindaplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztfn: per 3 maanden2*35 per weekOü8 Franco per post 2-35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0*80 per 3 mnd.) De Franschc rcgcering deelt officieel mede, naar het D.N.B. meldt: De gistermorgen onder voorzitterschap van president Lebrun bijeengekomen ministerraad heeft na kennis tc hebben genomen van den niet te rechtvaardigen aanval, dien een machtig Engclsch eskader heeft ondernomen op een Fransch eskader bij Mcrs el Kebir, en nadat hij zijn waardeering tot uitdrukking had gebracht over den heldenmoed der vloot, besloten de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Londen: In zijn gisteren voor het Lagerhuis af gelegde verklaring motiveerde Churchill den overval van de Engelschen op de In Oran liggende Fransche oorlogsschepen en het kapen van Fransche oorlogsbodems met er op te wijzen, dat Engeland den Fran- schen heeft aangeboden, hen van hun ver dragsverplichtingen te ontslaan, Indien de Franschen hun vloot voor het sluiten van den wapenstilstand naar Brltschc havens gebracht zouden hebben. Dit is niet gebeurd. Churchill merkte op, dat Engeland van de regcering in Bordeaux met vol ledige kennis van de gevolgen een slag heeft ontvangen, die doodclijk had kun non zijn. Churchill verweet daarop de Fransche regeering een „kwaadwillige behandeling" van Engeland. Duitsche vliegers, zoo ging Churchill voort, bevonden zich als krijgs gevangenen in Frankrijk. Engeland heeft van Reynaud de belofte gekregen, dat deze vliegers naar Engeland gestuurd zouden worden. Toen echter Reynaud was afgetre den, zijn deze vliegers aan Duitschland uit geleverd. Het besluit van het Britsche kabinet over de actie tegen de Fransche vloot is eenstemmig genomen. Woensdagochtend heeft Engeland het grootste gedeelte van de Fransche vloot on der zijn controle gesteld of de Fransche eenheden opgeroepen, zich te schikken naar de Engelsche voorwaarden, hetgeen met ge bruikmaking van „gepaste maatregelen van geweld" is geschied. Twee linieschepen, twee lichte krui sers, eenige duikbooten, waaronder de grootc Surcouf, acht torpedobootjagers en tweehonderd kleine mijnenvegers en duikbootjagers in Portsmouth, Plymouth en Sheemess zijn door de Engelschen na een korten termijn overgenomen. Deze operatie is met uitzondering van de Surcouf zonder bloedvergieten ver- loopen. Op de Surcouf zijn een Britsch en een Fransch officier gedood. Er zijn ook gewonden gevallen. Daarna sprak Churchil over den toestand van de Fransche marine-eenheden ln de Middellandsche Zee. Hij verklaarde, dat in Alexandrië een sterke Britsche vloot ligt. Daar bevinden zich ook een Fransch linie schip. vier Fransche torpedobootjagers en een aantal kleine schepen. Deze zijn er van in kennis gesteld, dat zij van Engeland geen vergunning kunnen krijgen de haven te verlaten. De Fransche linieschepen Dun- kerque en Strasbourg, alsmede nog andere oorlogsvaartuigen lagen ln Oran. Woens dag vroeg heeft een Britsche officier aan den Franschen generaal een document overhandigd, waarin werd verlangd, dat de Fransche vloot een van de beide volgende alternatieven koos: 1. Den strijd tegen de Duitschers en Ita lianen voor te zetten. 2. Met een verminderd aantal manschap pen naar een Britsche haven op te stoomen. De Fransche admiraal heeft, deze voor waarden van de hand gewezen. Dc Britsche commandant heeft daarop om 17.58 uur het vuur geopend. Een linieschip van de Strasbourgklasse is beschadigd en op het strand geloopen. Een linieschip van de Bre- tagneklasse is tot zinken gebracht en een ander zwaar beschadigd. Twee Fransche torpedobootjagers en een vliegtuigmoeder schip zijn eveneens tot zinken gebracht of in brand geschoten. Een van de Fransche linieschepen heeft dc haven van Oran "Verlaten, is door vliegtuigen achtervolgd en door een torpedo getroffen. Dit schip heeft echter te zamen met andere Fransche schepen, Toulon bereikt. De Dunkerque is voor vele maanden bui ten gevecht gesteld. Het verlies aan men- schen levens onder de Franschen aan boord der schepen en in de haven van Oran is groot geweest, doordat de Engelschen ge dwongen zijn geweest zeer scherpe maat regelen te nemen. Men heeft zware ontplof fingen waargenomen. Van C: Britsche sche pen Is er geen enkel aan de geschuttorens getroffen. De Itallaansche vloot heeft zich heel verstandig buiten het gevecht ge houden. Engeland zal de noodlge stappen onder nemen om de heerschappij in de Middel landsche zee te handhaven. Eenige andere Fransche oorlogsschepen bevinden zich nog op zee. Het is de vaste wil van Engeland te verhinderen, dat zij ln Duitsche handen vallen. Churchill laat de beoordeeling van deze zuivere Engelsche actie met vertrou wen over aan het parlement, de natie, de Vereenlgde Staten en de wereld. Daarna sprak Churchill over het gevaar van een aanval op het Engelsche eiland. Hij verklaarde: Engeland treft alle voorberei dingen die in zijn macht liggen om aanval len van den vijand af te slaan, hetzij deze aanvallen op Engeland zelf of op Ierland zijn gericht. Churchill probeerde den toe stand zoo voor te stellen, alsof Ierland in onmiddellijk gevaar verkeert. Aan het einde van zijn verklaring richtte Churchill een appèl tot de Engelsche on derdanen ln hooge functies en aan de ver antwoordelijke personen moedig te blijven en een voorbeeld van standvastigheid te geven. Zij moeten uitlatingen van slapheid en misplaatste meeningsuitingen in hun functies controleeren en berispen. EEN VERKLARING VAN HALIFAX. Lord Halifax heeft in het Hoogerhuis een soortgelijke verklaring afgelegd als Chur chill in het Lagerhuis. Den overval op de Fransche vlooteenhe- den te Oran motiveerde hij met de opmer king, dat de Franschen het „plechtige pact met de Geallieerden" hadden moeten nako men, alvorens de beloften aan den vijand te vervullen. Hallfax verzekerde tenslotte, dat slechts door de zege van de Britsche wa pens de bevrijding van Frankrijk mogelijk was, en dat het Fransche volk vroeg of laat begrip zou hebben voor het einddoel van het Britsche volk. Ieder in Engeland was vastbesloten, tot het zegevierende einde te genstand te bieden. De eerste lord der admiraliteit Alexan der heeft ln een radiorede verklaard, dat de Britsche verliezen bij de actie tegen de Fransche vloot gering geweest zijn. Eén officier en één mindere werden gewond. De bemanning van een vliegtuig wordt ver mist. Uit Algeclras wordt nog gemeld, dat aan den overval op de Fransche oorlogschepen in Oran is deelgenomen door de Engelsche slagschepen Hood en Resolution, benevens door nog een linieschip en acht torpedo bootjagers. Verder wordt gemeld, dat gisteren drie tor pedobootjagers met talrijke dooden en ge wonden ln Gibraltar zijn aangekomen. Voorts zijn twee torpedobootjagers in Gi braltar binnengeloopen, welke ernstige be schadigingen vertoonen. De Fransche regeering heeft, volgens een door Stcfani geciteerd Reuter-be- richt, een bevel uitgevaardigd, waarbij het allen Britschen schepen en vlieg tuigen verboden is, de twintig mijls zone aan de kust van het Fransche Europecsche of ovcrzeesche gebied bin nen te varen of te overvliegen. Indien dit bevel wordt overtreden, zal zonder waarschuwing tot den aanval worden overgegaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: De overval van de Engelsche vloot op de Fransche oorlogschepen voor Oran wordt in politieke kringen alhier als een van de laaghartigste daden gekenmerkt, waarvan ooit in de wereldgeschiedenis is melding gemaakt. Engelands verraad aan Frankrijk, dat in de documenten over den slag in Vlaanderen welke het departement van buitenlandsche zaken heeft gepubli ceerd. op werkelijk dramatische wijze wordt onthuld, vindt ln den zeeslag voor Oran, aldus zegt men hier, een werkelijk öuivelsche bekroning. Terwijl uit de docu menten blijkt, hoe ln Engeland zoowel de regeering als het leger steeds weer heb ben geweigerd om Frankrijk, dat door hen in den oorlog was gedreven, de hulp te verleenen, waar het om verzocht, en hoe onder de oogen van Engeland het Fran sche leger doodbloedde en Churchill geen ander belang had dan de redding van het Engelsche expeditiecorps, bewijst de mis daad, door Churchill voor Oran begaan, dat Churchill in staat was tot de meest ongelooflijke houding, welke zich in het politieke en militaire leven laat denken: de brutale vernietiging van de lastig geworden overblijfselen van den bond genoot, die in het belang van Enge land heeft moeten vechten. Deze daad, zoo verklaart men, stelt zelfs het verraad, dat door Engeland is begaan aan Polen. Noorwegen, Nederland en België ln de schaduw. Waren de be schimpingen al weerzinwekkend, waarmede Frankrijk, ln zijn tragisch uur door zijn vroegeren bondgenoot ls overladen, de ver nietiging van Fransche schepen ln Engel sche en Fransche havens en de moord op Fransdie matrozen, die alleen de bevelen hebben opgevolgd van hun regeering en hun officieren, staan buiten elk mensche- lijk begripsvermogen. Wanneer van offlcieele Engelsche zijde tegelijkertijd nog wordt beweerd, dat dit vernietigingswerk en de moord op bondge- nooten, ln hun eigen belang geschiedt, dan teekent deze pelUooze huichelarij, hoe slecht de zaak er voor staat, die door En geland wordt verdedigd en hoe verdorven de methoden zijn, die daarbij worden ge bruikt. Churchill, zoo schrijft de Deutsche Dienst, wordt niet alleen door ons, maar ook door de wereldgeschiedenis beoor deeld als de grootste schavuit, die ooit heeft geleefd. Naast hem verbleken demis daden, die in de annalen der wereldge schiedenis staan opgeteekend. De vraag moet worden gesteld, wat het Engelsche volk over deze onovertroffen misdadige figuur heeft te zeggen. Indien in het Engelsche volk wat wij willen gelooven nog een greintje gevoel voor eer, fatsoen en ridderlijkheid aanwezig is, dan moet deze laagheid van zijn minister president eindelijk den allang uitgebleven storm van verontwaardiging doen losbre ken. Nelson heeft de Fransche vloot in den zeeslag bij Trafalgar overwonnen. Winston Churchill laat weerlooze schepen van zijn Franschen bondgenoot ln Engel sche havens ln den grond boren. Het zou ons niet verbazen, Indien het Engelsche volk zich zou bezinnen, het verschrikke lijke van zijn verval zou inzien en indien het Winston Churchill onverwijld zal op- knoopen voor het standbeeld van Nelson op Trafalgar Square. Zoo schrijft ook de Duitsche pers en de Itallaansche sluit zich daarbij volmondig aan. In een radio-toespraak tot de Itallaan sche weermacht heeft Ansaldo, de directeur van de Telegrafo gezegd: Frankrijk kan thans zien, welk ras van •bondgenooten deze Engelschen zijn, voor wie Frankrijk ln Vlaanderen en aan de Somme de bloem zijner jeugd heeft opge offerd. Het ls sedert eeuwen Engelsch ge bruik, de vrienden te laten vallen of zelfs te overvallen, zoodra de zaak verkeerd gaat. Zoo heeft Engeland honderd jaar geleden met den koning van Napels gehandeld en zoo doet het thans met Frankrijk. Het ge- heele wreede egoïsme van het perfide Al bion spreekt uit deze nieuwste daad van zeerooverij tegenover zijn vroegeren bond genoot. Overigens kan Engeland met derge lijke daden van geweld zijn lot niet ont gaan. Slechts wie als Engeland zich reeds niets meer gelegen laat liggen aan zijn prestige, is in staat tot het plegen van ge welddaden als deze. Het Hamburger Fremdenblatt weerlegt de bewering van Ohurchill, dat het grootste deel van de Fransche vloot is onderworpen aan de Britsche controle, en constateert, dat de volgende eenheden nog steeds de vlag van Frankrijk doen wapperen: eon nieuw slagschip, zeven zware kruisers, tien lichte kruisers, dertig kleine kruisers, vier en twintig torpedobootjagers, een vliegtuig moederschip en ruim zeventig duikbooten. Het nut, dat voor de Engelschen ontstaan is uit de misdaad van den premier, lijkt dus uiterst twijfelachtig. Daartegenover heeft de persoonlijke dictatuur van een enkel onverantwoordelijk man den naam van Groot-Brittannië voor altijd met schande overladen. In buitenlandsche kringen der Britsche hoofdstad heeft het bericht over het optre den der Britsche vloot tegen den vroegeren bondgenoot een vernietigenden indruk ge maakt, zegt het D.N.B. Alle van Britsche zijde ter rechtvaardiging van deze actie naar voren gebracht argumenten zoo verklaart men ln deze kringen berusten uitsluitend op de bewering, dat men van Engelsche zijde niet kon gelooven, dat de Fransche vloot niet tegen Engeland in den oorlog zou worden gebracht. Honderden Franschen, matrozen en officieren, hebben Woensdag voor Oran hun leven moeten geven, omdat Engeland tegenover de Fransche regeering niet het vertrouwen heeft, dat zij dë voor waarden van den Duitsch-Franschen wa penstilstand zal nakomen. De diepste indruk is echter door den Britsche overval op de Fransche vloot gewekt in Amerikaansche kringen in Londen. Men verklaart in deze kringen openlijk, dat het Engelsche optre den tegen de vloot en vooral het gebeurde voor Oran zeer zwaren afbreuk moet doen aan dc sympathieën der Vereenigde Staten voor Engeland. Zelfs de Franschen. die nog voor kort niet accoord gingen met de maatregelen van maarschalk Pétain en pleitten voor een voortzetting van de Engelsch-Fransche sa menwerking. zijn na den aanslag in één nacht tot uitgesproken vijanden van Engeland geworden. Een radio-spreker in Amerika noemde den indruk „gruwelijk". Hij voegde daaraan toe, dat deze berichten den Indruk maken van „een soort doodendans". ENGELSCHE PERS ACHTER CHURCHILL. Wij deelen den rouw van Churchill over den smartelijken plicht, dien wij veroor deeld v/aren om te vervullen, zoo schrijft de „Daily Mail" over den Britschen overval op de Fransche oorlogsvloot. Het was echter een schoone actie, waartoe door een groot man bevel ls gegeven. De „Daily Herald" schrijft: het Engelsche medegevoel met de Fransche matrozen, die te lijden hadden onder deze actie in de Middellandsche Zee, ls onbeschrijflijk. De „Daily Telegraph" noemt den overval „een plicht tegenover de gemeenschappelijke zaak. tegenover Frankrijk en tegenover de vrijheid". De „Times" schrijft: iedere actie, die de Britsche strijdkrachten kunnen ondernemen om de uitvoering te belemmeren van de bevelen der regeering-Pétain, heeft een rechtvaardiging: zij zal nooit een actie zijn tegen Frankrijk maar tegen Duitschland. De regeering van Frankrijk moet verant woordelijk gesteld worden voor de ln den slag van Oran verloren gegane menschen- levens. (D.NB.). In Roemenië is een nieuw kabinet ge vormd onder Gigurtu. Aan buitenlandsche zaken komt Mlhal Manoilescu. Het nieuwe kabinet aldus D.NB., bestaat voor een groot gedeelte uit leden van de voormalige Christelijk nationale partij Goga-Cuza. Ook de voomamilge Uzeren Garde is door eenige leden vertegenwoor digd. De nieuwe regeering richtte een oproep tot het volk, waarin gezegd wordt: Roemenië staat in buitenlandsch- en bin- nenlandsch opzicht voor beslissende proble men. In buitenlandsch politiek opzicht ls de regeering voornemens een politiek van eer lijk toetreden te bewerkstelligen tot het door de spil BerlijnRome geschapen systeem. En dat niet slechts als uitdrukking van een politiek realisme, maar als logische conse quentie der politieke en ideologische opvat tingen van de leden der regeering als trouwe tolken van de gevoelens der natie. Tevens ls de regeering vastgesloten met alle naburen de beste en hartelijkste be trekkingen te onderhouden, omdat zij den vrede ln dit deel van Europa beschouwt als een onmisbare voorwaarde voor een hoogere politieke orde. In dezen zin moeten onze regionale bondgenoot-schappen worden be schouwd als etappes op den weg van deze politiek. Ten opzichte van de andere landen acht de regeering het haar plicht thans en in de toekomst mede te werken aan alles, wat de hoogste doelstellingen van den vrede en den Europeeschen wederopbouw kan dienen. In binnenlandsch politiek opzicht is de regeering vastbesloten vrede, orde en rust te waarborgen. Wie valsche berichten ver spreidt om onlusten of een desorienteering teweeg te brengen of gaande te houden, zal onmiddellijk tot stilzwijgen worden ge bracht. Wij doen een beroep op de Roemenen om zich te scharen rondom den troon en de regeering. De regeering zal alles doen wat in haar vermogen ligt om de weermacht te versterken. De economische problemen zul len tot oplossing worden gebracht door een uniforme leiding. In het nieuwe regiem zal de regeering er naar streven, dat arbeid en productie een rechtvaardiger loon vinden. Het probleem der vluchtelingen uit Bessa- rabië en de Boekowina zal snel worden op gelost. Als uitdrukking van alle stroomingen en nationaliteiten van het land heeft de regeering het voornemen alle voornaamste beginselen van een integraal nationalisme te volgen. De toepasing daarvan zal metho disch geschieden binnen het kader van algemeene en programmatische maatrege len, opdat de orde verzekerd zal zijn. Dit Nummer bevat DFHE Bkrden Binnenland Een wachttermijn van zes weken in de clearing met Duitschland 'Binnenland, 3e Blad). Uitvoering van groote werken in Brabant (Binnenland, 3e Blad). Beursvoorschriften vastgesteld (3e Blad). Buitenland Frankrijk verbreekt de diplomatieke betrek kingen met Engeland (le Blad). Churchill verdedigt het Engelsche optreden (le Blad). Groote verontwaardiging over het Britsche optreden (le Blad). Nieuwe regeering in Roemenië richt zich meer naar de spil-politiek (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. DE RADIO IN HET NIET-BEZETTE FRANSCHE GEBIED. Tijdens de beraadslagingen van de Duit sche wapenstilstandscommissie is gisteren het vraagstuk van de Fransche radio be sproken. De Duitsche wapenstilstandscom missie heeft- besloten de Fransche regee ring toe te staan, de Fransche radiozenders in het onbezette gebied weer in gebruik te nemen. De Fransche regeering draagt voor de uitzendingen de volle verantwoor delijkheid. Van Duitsche zijde zal geen censuur worden geoefend. (D.N.B.). DE BEHANDELING DER KRIJGSGEVANGEN VLIEGERS. Het D.NB. meldt uit Berlijn: Op grond van rapporten en talrijke an dere berichten over een voortdurende ille gale behandeling van Duitsche vliegers door Franschen en Belgen, had generoal- veldmaarschalk Goring zich genoopt ge zien, op 27 Mei bijzondere bepalingen voor de behandeling van Fransohe en Belgische krijgsgevangenen van de luchtmacht vast te stellen. Van offlcieele zijde wordt thans medegedeeld, dat met het sluiten van het wapenstilstendsverdrag deze bepalingen zijn opgeheven. Voor de behandeling Van de Fransch-Belgische krijgsgevangenen der luchtmacht zullen weder dezelfde bepalin gen als voor de andere gevangenen der vij andelijke luchtmacht gelden. BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. Naar het .Algemeen Nieuws" meldt, raamt men in België het aantal naar Frankrijk weggevoerde of gevluchte Belgi sche burgers, die tot dusver nog niet zijn terugkeer, op ongeveer 110.000. LITHAUEN ZEGT HET CONCORDAAT OP. De Lithausche regeering heeft, naar het Lithausche telegraaf-agentschap meldt, wegens de huidige abnormale toestanden in religieuze organisaties, besloten het in 1927 gesloten concordaat op te zeggen. Het Vaticaan is hiervan reeds ln kennis ge steld. ESTLANDSCHE MINISTER VAN JUSTITIE UIT ZIJN AMBT ONTZET. De president van Estland heeft op voor stel van den minister-president den mi nister van Justitie Boris Sepp van zijn ambt ontheven. (D.NB.). SIR OSWALD MOSLEY. In het Britsche Lagerhuis heeft de mi nister van binnenlandsche zaken Anderson cp een desbetreffende vraag verklaard, dat men de regeering heeft voorgesteld, sir Os wald Mosley en andere met het fascisme sympathiseerende persoonlijkheden naar een dominion te verbannen (D.NB.) FRANSCH OFFICIER VEROORDEELD. Een krijgsraad te Brussel heeft de zaak behandeld tegen den eersten luitenant Ju les Nicolas Levresse van het 158ste infan- terieregiment uit Straatsburg. De Fransche officier werd ervan be schuldigd, dat hij in strijd met het volken recht zes Duitsche gevangenen voor eigen dekking had gebruikt, toen hij in het schootsveld van een Duitsch machinege weer terecht was gekomen. Daarbij zijn twee Duitsche soldaten om het leven ge komen. Hij is veroordeeld tot 15 jaar tuchthuis straf. ARRESTATIES IN GIBRALTAR. In Gibraltar zijn twintig personen gear resteerd. die tijdens den Spaanschen bur geroorlog gesympathiseerd hebben met het nationale Spanje en die thans door de Engelschen worden beschouwd als leden van de Z£. „vijfde colonne". (D.NB.). HET BINNENHALEN VAN DE OOGST IN HONGARIJE. Tengevolge van het door de mobilisatie ontstane gebrek aan oogstanbeiders heeft de Hongaarsche regeering instructie gege ven. dat om het binnenhalen van de oogst te verzekeren, alle daan-oor geschikte per sonen aan het werk moeten worden gezet. Weigering om deel te nemen aan den oogst- arbeid zal verklaard worden tot schending van den nationalen plicht en gestraft worden. (D.NB.). ARRESTATIES IN AMERIKA. Tijdens een door den Duitsch-Ameri- kaanschen bond in Andower Township (New Yersey) gehouden opeybare feeste lijkheid ter gelegenheid van den Ameri- kaanschen onaihankelijkheidsdag, werden in het aan den bond behoorende kamp Nordland de bondsleider Wilhelm Kunze en de bondsleden August Klapproth en Ma- thias Kohier gearresteerd, op grond van de beschuldiging, dat zij opgehitst hadden tot religieuze en rassenhaat. Tevens werd een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen den redacteur van het bondsblad ..Deut- scher Weckruf und Beobachter". Hij wordt van hetzelfde beschuldigd. De aanklacht steunt op het feit. dat naast de Amerikaan sche vlag ook de bondsvlag. die o.m. het hakenkruis toont, was geheschen en dat de 4000 deelnemers elkander den Duitschen groet brachten (DNB).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1